agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2021-2022 Tohum Paylaşım (kataloglar)
(https)

Beğeni Düzeni61Beğeniler
  • 14 Gönderen Kenger
  • 6 Gönderen Kenger
  • 4 Gönderen Kenger
  • 4 Gönderen Kenger
  • 4 Gönderen Kenger
  • 4 Gönderen Kenger
  • 7 Gönderen Kenger
  • 18 Gönderen Kenger

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-11-2021, 13:21   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2017
Kenger

Bu yılki listeme, elimde çokça olup bugüne dek (20 Kasım) başkası tarafından paylaşıma açılmayan tohumları koydum. Geçmiş yıllarda paylaştığım tohumlardan da isteyen olursa bana yazın, elimde varsa listeme eklerim.

Etkinlikte paylaşacağım tohumlar:

1- Meyvelitepe turuncusu
2- Urla çakır domates
3- Yeşil sivri biber (Rana58)
4- Mor alaca patlıcan (Musa Gündoğan)
5- Girit kabak
6- Tromboncino kabak
7- Gorkok acur
8- Boğa kanı kırmızı pancar - Bull's blood beetroot (Meyvelitepe > heyyamola > oz26)

Dikkat! çok önemli: Bu mesajın (ilk mesajın) altındaki "Taleplerime Ekle" linkine tıklaMAYIN...

Lütfen Etkinlik Prensiplerini okuduğunuzdan emin olunuz.

Dikkat! Tohum talep edenler, tohum talep etmeden önce kargo adreslerini "LojistikMerkezi"ne özel mesaj ile gönderdiğinizden emin olunuz.

Tohumları gönderme zamanı geldiğinde adresiniz yok ise ya da eksik ise talepleriniz geçersiz sayılır.

Yeni sistemin özelliklerinden birisi de tohum talep etme işleminin artık sadece "Taleplerime Ekle" butonuna basılarak yapılacak olmasıdır.

İlk mesajda dağıtılacak tüm tohumlar yer almaktadır.

Herkes tüm tohumlardan istemeyeceğine göre, tek tek tohumların tanıtıldığı mesajların altında yer alan "Taleplerime Ekle" butonuna tıklayarak istekte bulunmalısınız...

Tohum adını yazarak yapılan talepler geçersizdir.

Kenger Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2021, 14:07   #2
Ağaç Dostu

Meyvelitepe turuncusu

Meyvelitepe turuncusu (Meyvelitepe > Atabora > malbman)
Bitki türü: Sebze

Bitki ömrü: Tek yıllık

Tohum Türü: Domates

Tohum çeşit adı: Meyvelitepe turuncusu (Meyvelitepe > Atabora > malbman)

Tohum kaç yıldır sizdedir: 3 yıl

Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Urla, İzmir

Tohumun geldiği yer: Sn. malbman

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Sn. Meyvelitepe

Dağıtılacak tohumun saflığı: Bahçede diğer domates çeşitleriyle birlikte yetiştirdim ancak tohum saflığı için bir önlem alamadım.

Kullanılan gübreler: Koyun ve keçi gübresi kullandım.

Kullanılan ilaçlar: Yok

Hasat yıl ve ayı: 2021 Temmuz

Bitki tipi ve gelişim durumu: Sn. Meyvelitepe'den alıntılıyorum "Sırık bir çeşittir. Orta kuvvette gelişir. Diğer çeşitlere göre daha geç meyve vermeye başlar, hava soğuyuncaya kadar devam eder."

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Sn. Meyvelitepe'den alıntılıyorum "Portakal iriliğinde ve renginde meyveler verir. Meyveler nisbeten dayanıklı, etli ve az çekirdekli, diğer çeşitlere göre şeker oranı daha yüksek, çok lezzetlidir. Taze tüketime daha uygundur."

Eski 20-11-2021, 14:21   #3
Ağaç Dostu

Urla çakır domates

Tohum Türü: Domates

Tohum çeşit adı: Urla çakır domates

Tohum kaç yıldır sizdedir: 4 yıl

Tohumun geldiği yer: Urla'da yerli bir üreticiden

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Sanırım ben paylaştım.

Dağıtılacak tohumun saflığı: Bahçede diğer domates çeşitleriyle birlikte yetiştirdim ancak tohum saflığı için bir önlem alamadım.

Bitki tipi ve gelişim durumu: 2018'de oturak olarak yetiştirmiştim. Serada askıyla desteklenince daha iyi oldu. Daha önce normal ölçülerde gelişiyordu, askıyla devasa boyutlara ulaştı.

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Turuncumsu renkte, etli, orta büyüklükte meyve verir. Meyveleri çatlamaya eğilimlidir. Tohum aldığım yerli üreticinin de belirttiği gibi uzun süre verim alınıyor.

Eklenen Resimler

Eski 20-11-2021, 14:56   #4
Ağaç Dostu

Yeşil sivri biber (Rana58)

Tohum Türü: Biber

Tohum çeşit adı: Yeşil sivri biber (Rana58)

Tohum kaç yıldır sizdedir: 1 yıl

Tohumun geldiği yer: Sn. Rana58

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Sanırım Sn. Rana58.

Dağıtılacak tohumun saflığı: Bahçede diğer biber çeşitleriyle birlikte yetiştirdim ancak tohum saflığı için bir önlem alamadım.

Bitki tipi ve gelişim durumu: Diğer biberlerden belirgin bir farkı yok.

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Koyu yeşil renkte, orta büyüklükte, lezzetli meyveleri var.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Kenger : 20-11-2021 saat 16:24 Neden: Fotoğraf eklendi
Eski 20-11-2021, 14:57   #5
Ağaç Dostu

Mor alaca patlıcan (Musa Gündoğan)

Tohum Türü: Patlıcan

Tohum çeşit adı: Mor alaca patlıcan

Tohum kaç yıldır sizdedir: 3 yıl

Tohumun geldiği yer: Sn. Musa Gündoğan

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Sanırım Sn. Musa Gündoğan

Dağıtılacak tohumun saflığı: Bahçede diğer patlıcan çeşitleriyle birlikte yetiştirdim ancak tohum saflığı için bir önlem alamadım.

Hasat yıl ve ayı: 2021 Ağustos

Bitki tipi ve gelişim durumu: Bitki 160 cm kadar boylanıyor.

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Sn. Musa Gündoğan'ın da söylediği gibi lezzetli, yemeklik patlıcan. Büyüdükçe çekirdeklendiği için aşırı büyütülmemeli.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Kenger : 20-11-2021 saat 16:25 Neden: Fotoğraf eklendi
Eski 20-11-2021, 14:59   #6
Ağaç Dostu

Girit kabak

Tohum Türü: Yemeklik kabak

Tohum çeşit adı: Girit kabak

Tohum kaç yıldır sizdedir: 5 yıl

Tohumun geldiği yer: Salihli'den yerel tohum

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Bu çeşidin daha önce dağıtılıp dağıtılmadığını bilmiyorum.

Dağıtılacak tohumun saflığı: Bahçede diğer kabakgil sebzeleriyle (salatalık, kavun) birlikte yetiştirdim ancak tohum saflığı için bir önlem alamadım.

Hasat yıl ve ayı: 2021 Eylül

Bitki tipi ve gelişim durumu: Bitkinin çok bol ve büyük yaprakları oluyor. Yaşlanan yapraklar alınırsa bitki gençleşip ürün vermeye devam ediyor. Tohum ekiminden itibaren 40 günde meyve veriyor. Sezonda 2 kez ekim yapılabilir.

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Koyu yeşil, sakız kabaktan daha ince, uzun, çok küçük çekirdekli ve lezzetli bir yemeklik kabak cinsi. Meyveyi görmez de 40-50 cm iken toplasanız bile lezzeti gayet yerinde. Bitki yoğun yapraklıyken meyveler arada sıkışıp bozuk şekilli olabiliyor (özellikle de bitki yaşlanmışşa).

Eski 20-11-2021, 15:01   #7
Ağaç Dostu

Tromboncino kabak

Tohum Türü: Yemeklik kabak

Tohum çeşit adı: Tromboncino

Tohum kaç yıldır sizdedir: 2 yıl

Tohumun geldiği yer: Ticari tohum

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Sn. bahcedenn

Dağıtılacak tohumun saflığı: Bahçede diğer kabakgil sebzeleriyle (salatalık, kavun, karpuz) birlikte yetiştirdim ancak tohum saflığı için bir önlem alamadım.

Hasat yıl ve ayı: 2021 Ağustos

Bitki tipi ve gelişim durumu: Sn. bahcedenn'den alıntılıyorum "Sırık bir çeşit olarak yetiştirmenizde fayda vardır. Ya bir ağaca ya da yaptığınız yatay şekilde uzayabileceği özel düzeneğe sardırınız. Böylelikle aşağıya doğru sarkan daha düz meyveleriniz olacaktır. Sürekli boy atma eğilimindedir. Kuvvetli geliştiği için ve üzeri yüklü olacağı için sağlam şekilde olmasına özen gösterin. Döllenmeden sebep her çiçek meyve bağlayamıyor. Elle tozlama yaparak bu oranı yükseltebilirsiniz. Buna rağmen verimli bir çeşittir."

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Balkabağı ile taze kabak arasında bir lezzeti var. Diğer bilgileri Sn. bahcedenn'den alıntılıyorum "Açık yeşil renkli meyveleri tam olgunlukta ten rengine dönerler. Uzun meyvelerin tohum bağlayan kısmı bombelidir ve boyları 90-100 cm e kadar uzayabilir. Meyvelerinin boyları 90-100 cm e kadar uzayabilen bu çeşidi istediğiniz her an hasat edebilirsiniz. Fakat ideali 20-45 cm iken hasat etmek. Tohumları çiçek ucu tarafındaki bombeli kısımdadır ve toplam uzunluğunun sadece 1/5 ini kaplar. Geriye ise tertemiz, sizi uğraştırmayacak kısmı kalır ve kabağınızı halka şeklinde dilimleyebilirsiniz. Buharda pişirerek, ızgarada közleyerek ya da kızartarak tüketebilirsiniz. Hatta çiğ olarak salatalara rendelendiğini de okuduk. Biz ise sadece buharda pişirip üzerini sarımsaklı yoğurt ile sos yaparak ve kızartarak tükettik. Kızartması enfes oldu. Tadı için tam bir kabak diyemeyiz. Patates ile kabak arasında bir tadı var. Bazı yazılarda kış kabağı olarak da tükedildiğini okuyunca bilhassa bu vakte kadar beklettim bir tanesini. Hem tazesi ile yaptığımız gibi kızartmasını yaptık hem de Marina di Chioggia ile yaptığım kabak tatlısı içerisinde kullandım. Fakat her iki seçenek için de fiyasko oldu. Börek ya da çorba içerisinde kullanılabileceğini tahmin ediyorum. Siz gene de şansa bırakmayın ve taze iken tüketin."

Eklenen Resimler

Düzenleyen Kenger : 20-11-2021 saat 16:26
Eski 20-11-2021, 15:02   #8
Ağaç Dostu

Gorkok acur

Tohum Türü: Cucumis melo

Tohum çeşit adı: Gorkok acur

Tohum kaç yıldır sizdedir: 5 yıl

Tohumun geldiği yer: Ulamış'tan atalık tohum

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: : Birkaç yıldır ben ve Sn. Sernur dağıtımını yaptık. Öncesini bilmiyorum.

Dağıtılacak tohumun saflığı: Bahçede diğer acur ve salatalıklarla birlikte yetiştirdim ancak tohum saflığı için bir önlem alamadım.

Bitki tipi ve gelişim durumu: Bol ve uzun süreli meyve veriyor. Külleme hastalığına salatalıktan daha dayanıklı.

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Meyveleri acurdan daha sulu ve oval şekilli. Bol ve yumuşak çekirdekli olması tazelik hissini kuvvetlendiriyor. Şekli, meyveyi sevimli kılıyor.

Eski 20-11-2021, 15:04   #9
Ağaç Dostu

Boğa kanı kırmızı pancar

Boğa kanı kırmızı pancar - Bull's blood beetroot (Meyvelitepe > heyyamola > oz26)

Tohum Türü: Kırmızı pancar

Tohum çeşit adı: Boğa kanı kırmızı pancar - Bull's blood beetroot (Meyvelitepe > heyyamola > oz26)

Tohum kaç yıldır sizdedir: 4 yıl

Tohumun geldiği yer: oz26

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Meyvelitepe

Dağıtılacak tohumun saflığı: Yanında pazı vardı, tohum saflığı için bir önlem alamadım.

Bitki tipi ve gelişim durumu: Sera ortamında bol ve çok büyük yaprakları oldu, dış yapraklarını kopararak bitkiden uzun süre faydalandık. Tohum ekiminden itibaren 45 günde yaprak hasadı başladı. Yaprakların ihtişamı köklerde yoktu.

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Adıyla uyumlu, muhteşem renkte yaprak ve köke sahip. Gerek yaprak, gerekse kökleri çok lezzetli.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024