agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2021-2022 Tohum Paylaşım (kataloglar)
(https)

Beğeni Düzeni78Beğeniler
  • 36 Gönderen Muda
  • 13 Gönderen Muda
  • 11 Gönderen Muda
  • 7 Gönderen Muda
  • 10 Gönderen Muda
  • 1 Gönderen bilenyum

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-10-2021, 17:45   #1
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Muda

Etkinlikte paylaşacağım tohumların listesidir.

1- AUNT RUBY'S GERMAN GREEN TOMATO Rubie teyzenin Alman yeşil domatesi
2-Bilya Kekik (Origanum onites)
3-Gaillardia - Gayret Çiçeği
4-Euphorbia marginata (Üçüz çiçeği, Alacalı sütleğen)
5-Sarı Kantaron (St. John’s Worth), (Hypericum perforatum) Kılıç otu, Mayasıl otu, Binbirdelik otu

Dikkat! çok önemli: Bu mesajın (ilk mesajın) altındaki "Taleplerime Ekle" linkine TIKLAMAYIN...

Lütfen Etkinlik Prensiplerini okuduğunuzdan emin olunuz.

Dikkat! Tohum talep edenler, tohum talep etmeden önce kargo adreslerini "LojistikMerkezi"ne özel mesaj ile gönderdiğinizden emin olunuz.

Tohumları gönderme zamanı geldiğinde adresiniz yok ise ya da eksik ise talepleriniz geçersiz sayılır.

Yeni sistemin özelliklerinden birisi de tohum talep etme işleminin artık sadece "Taleplerime Ekle" butonuna basılarak yapılacak olmasıdır.

İlk mesajda dağıtılacak tüm tohumlar yer almaktadır.

Herkes tüm tohumlardan istemeyeceğine göre, tek tek tohumların tanıtıldığı mesajların altında yer alan "Taleplerime Ekle" butonuna tıklayarak istekte bulunmalısınız...

Tohum adını yazarak yapılan talepler geçersizdir.

Düzenleyen Muda : 07-12-2021 saat 23:02
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2021, 18:01   #2
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Aunt ruby's german green tomato

AUNT RUBY'S GERMAN GREEN TOMATO Rubie teyzenin Alman yeşil domatesi
  • Bitki türü: Mevsimlik sebze
  • Bitki ömrü: Tek yıllık
  • Tohum çeşit adı: Aunt rubie german green Rubie teyzenin Alman yeşil domatesi
  • Tohum kaç yıldır sizdedir: bir yıl
  • Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Afyonkarahisar
  • Size nereden geldi: Atılgan
  • İlk paylaşan : Atılgan
  • Tohumun kökeni : Almanyada ilk olarak dağıtıma çıkmış
  • Dağıtılacak Tohumun Saflığı: Bahçede domates türünden başka çeşit yetiştirildiği için az da olsa hibridlenme olasılığı vardır.
  • Kullanılan gübreler : Büyükbaş hayvan gübresi
  • Kullanılan ilaçlar: kullanılmadı
  • Hasat yıl ve ayı: 2021 Eylül
  • Bitki tipi ve gelişim durumu: bende ölçtüm yerde 1,60 santim kadar boylanan, 3-4 ana dal yaparak yayılan bir bitki. Sırığa alınırsa muhtemel çok daha büyüyecektir. Normal domatesler olduğu gibi birleşik çiçekten çıkan domatesler de oldu. İyi bakılırsa 500 gramın üzerine kadar çıkabilen verimli bir domates.
  • Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Diğer domateslerden renk olarak tamamen farklıdır. Sn. Atılgan'ın söylediğine göre yeşil iken toplamak gerekiyormuş. Ben tohumların iyice olgunlaşması için son zamana kadar bekledim. Çok olgunlaşanlar sarımsı bir renk aldı. Üst kısmı koyu yeşil alt kısmı açık yeşil şeklinde.
    (85 gün. En büyük yeşil bifteklerden biri. 1 poundun üzerinde büyüyebilir ve lezzetlidir. Güçlü, tatlı ve meyvemsi bir tada sahip parlak, neon yeşili eti vardır, çoğu kırmızı domatesten çok daha lezzetlidir. Almanya'dan gelen bu aile yadigarı çok güzel. 2003 Heirloom Garden Show'un lezzet testinin galibi.)
  • Yetiştirme özellikleri:
  1. Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Şubat - Mart ayında viyollere ekilerek fide yapılır.Mayısta kalıcı yerlerine dikilir. Tohumlar iki gün kendi suyu ile bekletildiği için tohum üzerinde bulunan jel tabakası yok edilmiştir. Kolay çimlenmesi gerekiyor. İyice olgunlaşması için beklenilmiş, tam olgun iken toplanılmıştır.
  2. Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.) Herhangi bir özel uygulamaya gerek yoktur, kolay çimlenir.
  3. Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Güneşli, organik maddesi yüksek yerlerde iyi gelişim gösterir. Suyu sever.
  4. İklim gereksinimleri: İlkbahardan sonbahardaki ilk soğuklara kadar yaşar.
  5. Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Ben yeşil iken toplamayıp iyice olgunlaşması için bıraktım. Yeşil renk biraz sarı gibi oldu. Ancak halen yeşilliğini muhafaza ediyor.
[/INDENT

Name:  Aunt rubie domates Rubie teyzenin yeşil domatesi.jpg
Views: 941
Size:  75.1 KB

Name:  Aunt rubie domates Rubie teyzenin yeşil domatesi 1.jpg
Views: 943
Size:  78.6 KB

Düzenleyen Muda : 07-10-2021 saat 23:57
Eski 07-12-2021, 22:56   #3
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Bilya Kekik (Origanum onites)

• Bitki türü: Tıbbi ve aromatik bitki
• Bitki ömrü: Çok yıllık
• Tohum Türü: Bilye (bilya) Kekik (Origanum onites)
• Tohum çeşit adı: Kekik (Origanum onites)
• Tohum kaç yıldır sizdedir: 7 yıl
• Tohumun kökeni:
• Tohumun geldiği yer: Fide olarak alındı
• Kullanılan gübreler: Yanmış hayvan gübresi
• Kullanılan ilaçlar: -
• Hasat yıl ve ayı: 2021
• Bitkiye özel izolasyon uygulaması: yok
• Yetistirme zorluğu derecesi: Kolay Bitki ilk yetiştirilirken biraz sıkıntı oluyor. Yetiştikten sonra her yıl büyüyüp daha fazla kök salıyor. Çok yıllık. Soğuklara dayanıklı.

Eski 07-12-2021, 22:58   #4
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Gaillardia - Gayret Çiçeği

Gaillardia - Gayret Çiçeği

Bitki türü: Çiçek
Bitki ömrü: Çok yıllık
Tohum Türü: Gaillardia - Gayret Çiçeği
Tohum çeşit adı: -
Tohum kaç yıldır sizdedir 6
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Afyonkarahisar
Size nereden geldi:
Tohumun kökeni :
Kullanılan gübreler :
Kullanılan ilaçlar:
Hasat yıl ve ayı: 2021
Bitki tipi ve gelişim durumu: Ülkemizde Gayret Çiçeği olarak ta bilinen ortalama 50 cm civarlarında boylanan çok yıllık bir bitkidir. Ekildiği yıl çiçeklenen bitkinin çiçekleri ilk yazdan sonbahara kadar bitkinin üzerinden eksik olmazlar. Özellikle alçak bordür ve çiçek tarhlarında derli toplu görünüm oluşturmak için ideal bir çiçektir.

Yetiştirme özellikleri:

Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Şubat - Mayıs ayları arasında tohum ekimini gerçekleştirebilirsiniz.
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.) Kaliteli torfa ekin. Tohumu torfun yüzeyine yerleştirdikten sonra yavaşça bastırın. Toprağı kesinlikle ıslak değil, nemli tutun. Işıktan ayırmayın, ekim işleminden sonra polietilen torba içerisinde tutmak yararlı olabilir. Çimlenme genellikle 15-20 gün alır.

Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Tohumdan çimlendirip, çiçeklendirmesi oldukça kolaydır. Bakımı zahmetsizdir. Çiçeklenme dönemimde düzenli sulama ister. Bol güneşli alanlar tercih edilmelidir.

İklim gereksinimleri: Dona dayanıklı çok yıllık bir bitkidir.

Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Çiçeklenmeyi uzatmak için kurumuş çiçekleri kopartın. Tohum almak istiyorsanız çiçeklerin kurumasına müsaade edin ve iyice kuruyan tohum toplarını ayırabilirsiniz. Tohumları toplarken dikkatli olmak gerekiyor. Ele batabiliyorlar. Siz tohum almasanız bile dökülen tohumlar sebebiyle oldukları yerde ikinci senelerinde çoğalırlar.

Yukarıdaki bilgiler sn. bahçedenn'den alıntı yapılmıştır. Ben Ticari tohum olarak beş altı cins farklı çiçek geçtiğimiz yıl ekmiştim. Bunlar bu yıl çiçeklendiler. Diğerlerinden büyüyen çıkan olmadı.

bu en az 50 cm yüksekliğinde.

Bugün tohum toplarken gördüğüm çiçek çok ilginç geldi bana. Daha önce kırmızı ağırlıklı çiçekler var iken şimdi çok az kırmızı nerede ise komple sarı çiçekler olmuş.

Eski 07-12-2021, 22:59   #5
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Üçüz çiçeği, Alacalı sütleğen

Euphorbia marginata (Üçüz çiçeği, Alacalı sütleğen)

Bitki türü: çiçek
Bitki ömrü: tek yılık
Tohum Türü:
Tohum çeşit adı: Euphorbia marginata (Üçüz çiçeği, Alacalı sütleğen)
Tohum kaç yıldır sizdedir : 6yıldır
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Afyonkarahisar
Tohumun kökeni : Komşudan aldım
Dağıtılacak Tohumun Saflığı: Aynı türden başka bitki yok
Tohumu ilk paylaşan:
Kullanılan gübreler : yok
Kullanılan ilaçlar : Yok
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması: Yapılmadı.
Hasat yıl ve ayı: Eylül 2019
Bitki tipi ve gelişim durumu: Büyümeye başlayınca iyi gelişiyor. Üç tohum üç yaprak oluyor. Bitkinin beyaz yaprakları büyük ve biraz fazla ekilince güzel görünüyor
Meyvelerinin ayırt edici özellikleri:
Yetiştirme özellikleri: .
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Sonbaharda ekilmesi daha uygun. Ancak tohum paylaşımda gelince hemen yarısını istediğiniz yere dikersiniz. Kalan tohumları ilkbaharda ekersiniz. Soğuklara dayanıklı. Tohumlar açıldığı zaman çevreye dağılıyor. Bu nedenle tohum almak biraz sıkıntılı. Bir kere büyüyüp tohum verdikten sonra kendisi her yıl muhtemelen çıkacaktır.
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler; Yok
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri ; Güneşli ve yarı gölge yerde güzel gelişiyorlar.
İklim gereksinimleri Her türlü iklimde oluyor bildiğim kadarı ile.

Muda/ Kaktüs ve Sukulentlerim

Eklenti 699847

Eklenti 699629

Eski 07-12-2021, 23:01   #6
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Sarı Kantaron

Sarı Kantaron (St. John’s Worth), (Hypericum perforatum) Kılıç otu, Mayasıl otu, Binbirdelik otu
Eklenti 581430

Eklenti 524498

Eklenti 524499

Eklenti 524500

Eklenti 524501

Bitki türü: şifalı bitki
Bitki ömrü: Çok yıllık
Tohum Türü: Sarı kantaron
Tohum çeşit adı: Sarı kantaron
Tohum kaç yıldır sizdedir: Doğal olarak yetişiyor. Benim bildiğim üç dört farklı çeşit daha var, Benim bildiğim en çok kullanılan çeşidi bu
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Afyonkarahisar,
Size nereden geldi: Dağbağda doğal olarak yetişiyor.
Tohumun kökeni : Doğal
Kullanılan gübreler : Yok
Kullanılan ilaçlar: Kullanılmadı
Hasat yıl ve ayı: 2020

Arkadaşlar çok fazla olmadığı, sürekli yağmur yağarken gittiğim için toplayamamıştım. Bir miktar topladım. Bu bitkinin tohumunu daha önce bu yeri satın almadan önce oldukça fazla toplayıp ekmiştim. Ancak yanlış zamanda ekmiş olabilirim. Çok az çıktı. Muhtemelen soğuk katlama yapılması gerekiyor. Bitkinin tohumu çok küçük. Diğer bitkilerle rekabet edemiyor olabilir. Tohumların bir kısmını sonbaharda, bir kısmını da ilkbaharda ekebilirsiniz. Buzdolabında bekleterek ekerseniz çıkma durumu daha iyi olur. Benim ektiğim tohumlardan sonraki yıl daha fazla çıkan olmuştu. Tohumlar ince olduğu için derine dikmemenizi tavsiye ederim. Bir defa çıktıktan sonra çok rahat bir şekilde büyüyor. Çok yıllık bir bitki. Baharda aynı kökten daha kuvvetli bir şekilde çıkıyor. Güneşi ve suyu seviyor. Bu yıl damlama sulamanın geçtiği yerde çıkan bir tanesi benim diğer yerde gölgede olan ve sulanamayan yerdeki bitkilerden çok daha hızlı büyüdü ve onları geçti. Muhtemelen ikinci yılında çiçek verecek. Çiçeğini tam açtıktan sonra yaklaşık onbeş cm civarında bir bıçak veya makas yardımı keserseniz bitki yeniden çiçek verecektir. İyi bakımla yanlara doğru da genişleyecektir. Bitkinin kullanımı ile ilgili bilgileri araştırarak bulabilirsiniz.

Eski 10-01-2022, 20:54   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster

• Bitki türü: Tıbbi ve aromatik bitki
• Bitki ömrü: Çok yıllık
• Tohum Türü: Bilye (bilya) Kekik (Origanum onites)
• Tohum çeşit adı: Kekik (Origanum onites)
• Tohum kaç yıldır sizdedir: 7 yıl
• Tohumun kökeni:
• Tohumun geldiği yer: Fide olarak alındı
• Kullanılan gübreler: Yanmış hayvan gübresi
• Kullanılan ilaçlar: -
• Hasat yıl ve ayı: 2021
• Bitkiye özel izolasyon uygulaması: yok
• Yetistirme zorluğu derecesi: Kolay Bitki ilk yetiştirilirken biraz sıkıntı oluyor. Yetiştikten sonra her yıl büyüyüp daha fazla kök salıyor. Çok yıllık. Soğuklara dayanıklı.
Tohumdan yetiştirme önerilerinizi alabilir miyim? Şuan doğrudan toprağa mı atmalıyım yoksa Mayıs gibi mi köklendirmeye başlamalıyım?
Tohumlar içinde çok teşekkür ederim

Muda beğendi.
bilenyum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2022, 20:39   #8
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bilenyum Mesajı Göster
Tohumdan yetiştirme önerilerinizi alabilir miyim? Şuan doğrudan toprağa mı atmalıyım yoksa Mayıs gibi mi köklendirmeye başlamalıyım?
Tohumlar içinde çok teşekkür ederim
Sn. bilenyum;

Bilya kekik tüm kekik türlerinde olduğu gibi çok küçük tohumları bulunmakta. Özellikle tohumların büyük kısmını bilya gibi görüntüleri olduğu şekilde göndermeye çalıştım. Tohumların yarısını elinizde ufalayıp toz haline getirip dış ortamda toprak üzerine ekin. Tohumlar küçük olduğu için üzerlerini kapatmadan sadece su ile toprak ile karışmasını sağlayın. Soğuk katlama bu şekilde gerçekleşir. Dış ortamda olacağı için vakti gelince çimlenecektir. Kalan yarısını da buzdolabında bekletip ilkbaharda aynı şekilde ekin. Biraz zor bir süreç. Umarım başarılı olursunuz. Bir defa büyüdükten sonra uzun yıllar büyüyerek çiçek açacaktır. Çok yıllık bir bitki. Bende yedinci yılında yaşayan var. Tohumlar küçük olduğu için çimlenmesi ve çimlenme sonrası yapılan ot mücadelesi büyümesi açısından önemli. Belli bir büyüklükten sonra korkmaya gerek yok. Soğuklara dayanıklı.

Eski 11-01-2022, 22:55   #9
Ağaç Dostu

Çok teşekkür ederim dönüş yaptığınız için. Bir saksıya ekip bahçeye çıkartayım bir kısmını o halde
Bir kısmını da buzluğa kaldırayım. Umarım başarı sağlarım

Eski 12-01-2022, 01:09   #10
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim @Atilgan hocam. Çok deneyim sahibi değilim bu konuda. Tavsiyelerinizi dikkate alacağım. Üçüz çiçeği, Alacalı sütleğen de sanırım benzer şekilde ekim istiyor. Onun içinde bir yatak hazırlayacağım yarın

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024