agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Tohum Paylaşım Etkinliği 2021-2022 > 2021-2022 Tohum Paylaşım Etkinliği (Kataloglar)
(https)

Beğeni Düzeni144Beğeniler
  • 21 Gönderen şehirliköylü
  • 21 Gönderen şehirliköylü
  • 7 Gönderen şehirliköylü
  • 17 Gönderen şehirliköylü
  • 23 Gönderen şehirliköylü
  • 18 Gönderen şehirliköylü
  • 11 Gönderen şehirliköylü
  • 26 Gönderen şehirliköylü

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-10-2021, 21:12   #1
Ağaç Dostu

şehirliköylü's Avatar

Giriş Tarihi: 10-07-2017
şehirliköylü

2021-22 sezonunda her şeyin güzel ve sağlıklı olması dileğimle paylaşacağım tohumlar şunlardır:
1. Katmerli Pembe Gelincik
2. Erkenci Mor Brokoli
3. Dev Yapraklı Kırmızı Hardal Otu
4. Adaçayı
5. Piramit Karnabahar
6. Kök Kereviz
7. Şevketi Bostan
8. Parlak Renkli İsviçre Pazısı (4 Renk)
9.

şehirliköylü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2021, 21:17   #2
Ağaç Dostu

şehirliköylü's Avatar

Katmerli Pembe Gelincik

Name:  pembe-gelincik.jpg
Views: 363
Size:  70.7 KB

• Bitki türü: Çiçek
• Bitki ömrü: Tek yıllık
• Tohum Türü: Gelincik
• Tohum çeşit adı: Katmerli Pembe Gelincik
• Tohum kaç yıldır sizdedir (kaç yıldır bu tohumdan bizzat üretim yapıyorsunuz): 2
• Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Urla-İzmir
• Tohumun kökeni (size nereden geldi): Sn.Enbal (2019-2020 Etkinliği)
• Dağıtılacak Tohumun Saflığı: İzolasyona dikkat edilmedi
• Tohumu ilk paylaşan: Sn. Zekoş
• Kullanılan gübreler (bu tohumun yetiştirilmesinde kullanılan): yok
• Kullanılan ilaçlar (bu tohumu yetiştirirken herhangi bir aşamada kullanılan): yok
• Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması: yok
• Hasat yıl ve ayı: 2021 yaz
• Bitki tipi ve gelişim durumu: Normal gelinciğe hiç benzemiyor.
• Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Açık pembe, katmerli çiçekler açıyor, 30-40 cm. kadar boylanıyor,
• Yetiştirme özellikleri:
1. Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Sonbaharda çıkması istenen yere tohumlar dökülüp kışı geçirmeleri sağlanırsa daha kolay çimleniyor.
2. Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.): tohumlara soğuk katlama yapılması çimlendirmeyi teşvik ediyor.
3. Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Bol ışık çiçekleri arttırıyor.
4. İklim gereksinimleri: ilkbahar bitkisi, yaz başında tohuma geçiyor.
5. Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Tohum kapsülleri kuruyunca

En fazla 15 kişiyle paylaşabilirim

Düzenleyen şehirliköylü : 23-10-2021 saat 19:48
Eski 18-10-2021, 21:19   #3
Ağaç Dostu

şehirliköylü's Avatar

Erkenci Mor Brokoli

Name:  mor_broko.jpg
Views: 365
Size:  69.8 KB

• Bitki türü: Sebze
• Tohum Türü: Brokoli
• Tohum çeşit adı: Mor Brokoli
• Tohum kaç yıldır sizdedir (kaç yıldır bu tohumdan bizzat üretim yapıyorsunuz): 1
• Tohumun kökeni (size nereden geldi): Satın aldım
• Tohumu ilk paylaşan: -
• Kullanılan gübreler (bu tohumun yetiştirilmesinde kullanılan): Yanmış keçi gübresi, solucan gübresi
• Kullanılan ilaçlar (bu tohumu yetiştirirken herhangi bir aşamada kullanılan): Tırtıllar için ev yapımı (acı biber+arap sabunu+sarımsak) fısfıs, odun külü, kükürt
• Bitki tipi ve gelişim durumu: Yeşil yapraklar tek kalın gövde üzerinde yavaş gelişiyor, 50 cm. kadar boylanıyor.
• Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Benim bitkilerim yumruk büyüklüğünde mor renkli kafa yanı sıra yanlardan minik minik yavrular verdi.
1. Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Yaz sonu-sonbahar başında viyolde çimlendirilip sonbaharda kalıcı yerine aktarılır. İlkbahar ekimi de yapılabilir.
2. Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.): yok
3. Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Bol gübre ve ışık seviyor
4. İklim gereksinimleri: Serin iklimi seviyor, ilkbaharla birlikte oluşan meyveler toplanmazsa çiçekleniyor.
5. Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Çiçeklenen yumrular tohum kapsülleri oluşturmaya başlıyor, tohum kapsülleri kuruyunca tohumlar toplanır.

Eski 18-10-2021, 21:22   #4
Ağaç Dostu

şehirliköylü's Avatar

Dev Yapraklı Kırmızı Hardal Otu

Name:  kirmizi_hardal.jpg
Views: 357
Size:  75.8 KB

• Tohum Türü: Hardal Otu
• Tohum çeşit adı: Dev yapraklı kırmızı hardal otu
• Tohum kaç yıldır sizdedir (kaç yıldır bu tohumdan bizzat üretim yapıyorsunuz): 1
• Kullanılan gübreler (bu tohumun yetiştirilmesinde kullanılan): yanmış keçi gübresi
• Kullanılan ilaçlar (bu tohumu yetiştirirken herhangi bir aşamada kullanılan): kükürt
• Bitki tipi ve gelişim durumu: Bitki, iri marul gibi yapraklara sahip, üst kısmı bordo/kırmızı, altları yeşil renkte. Bitki salyangozları mıknatıs gibi çekiyor, damarlarına kadar tüketiyorlar.
• Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: İri koyu kırmızı marul gibi yapraklar
1. Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Sonbaharda viyole.
3. Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Gübre ve ışık gelişimi hızlandırıyor.
4. İklim gereksinimleri: ilkbahar bitkisi, yaz başında tohuma geçiyor.
5. Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Tohum kapsülleri kuruyunca

Eski 19-10-2021, 11:12   #5
Ağaç Dostu

şehirliköylü's Avatar

Adaçayı

Name:  adacayi.jpg
Views: 330
Size:  72.3 KB

• Bitki türü: Çalı
• Bitki ömrü: Çok yıllık
• Tohum Türü: Adaçayı
• Tohum çeşit adı: Adaçayı (Salvia officinalis)
• Tohum kaç yıldır sizdedir (kaç yıldır bu tohumdan bizzat üretim yapıyorsunuz): 3
• Kullanılan gübreler (bu tohumun yetiştirilmesinde kullanılan): yanmış keçi gübresi
• Kullanılan ilaçlar (bu tohumu yetiştirirken herhangi bir aşamada kullanılan): yok
• Bitki tipi ve gelişim durumu: Bitki çalı formunda, uzun tüylü yapraklı, yıllar boyunca boylanıp yayılıyor. Yaşlandıkça gövde odunlaşıyor.
• Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Kokulu tüylü yapraklar taze veya kurutularak çay, baharat, vs. için kullanılıyor. Yaz, kış yapraklarını keserek hasat ederseniz daha güçlü gelişiyor. Ben brokoli gibi bitkileri zararlılardan korumak için ekmiştim.
1. Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: İlkbaharda yerine veya öncesinde viyolde çimlendirilebilir.
3. Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Normal bahçe toprağında yetişebiliyor. Su gereksinimi çok az. Bol güneş seviyor.
4. İklim gereksinimleri: Donlara ve aşırı sıcaklara dayanıklı.
5. Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Mor uzun çiçekler açıyor, bu çiçekler kuruyunca içindeki siyah tohumlar toplanıyor.

Eski 19-10-2021, 11:15   #6
Ağaç Dostu

şehirliköylü's Avatar

Yeşil Piramit Karnabahar

Name:  piramit.jpg
Views: 332
Size:  69.3 KB

• Tohum Türü: Karnabahar
• Tohum çeşit adı: Yeşil piramit
• Kullanılan gübreler (bu tohumun yetiştirilmesinde kullanılan): yanmış keçi gübresi, solucan gübresi
• Kullanılan ilaçlar (bu tohumu yetiştirirken herhangi bir aşamada kullanılan): Zararlılar için ev yapımı (acı biber+arap sabunu+sarımsak) fısfıs, odun külü, kükürt
• Bitki tipi ve gelişim durumu: Normal karnabahardan biraz daha boylu
• Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Yeşil renkli, spiral şeklinde konik meyveler
1. Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Yaz sonu, sonbaharda veya ilkbaharda mart-nisanda viyolde çimlendirilebilir.
3. Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Bol gübre, düzenli sulama lazım.
4. İklim gereksinimleri: Serin iklim sebzesi.
5. Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Sebzenin meyvesi hasat edilmeden bırakılınca giderek çiçekleniyor. Oluşan tohum keseleri kuruyunca tohumlar toplanıyor.

Eski 20-10-2021, 19:58   #7
Ağaç Dostu

şehirliköylü's Avatar

Kök Kereviz

Name:  kok-kereviz.jpg
Views: 272
Size:  64.0 KB

• Bitki ömrü: İki yıllık
• Tohum Türü: Kereviz
• Tohum çeşit adı: Kök kereviz
• Tohum kaç yıldır sizdedir (kaç yıldır bu tohumdan bizzat üretim yapıyorsunuz): 2
• Bitki tipi ve gelişim durumu: İki senedir büyümesini izliyorum, normal gövde zamanla irileşti, toprak dışından görünür hale geldi. Önce büyük bir gövde yaptı, sonra yanlardan yavrular verdi, nihayet bu yaz çiçeklenip tohum verdi.
• Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Kökü ve aromatik yaprakları yenilebilir.
1. Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Şubat-Nisan arası dönemde tohumlar viyolde çimlendirilebilir. Haziranda kalıcı yerine nakletmek uygundur.
3. Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Düzenli sulama gerekli.
4. İklim gereksinimleri: Türkiye’nin her yerinde yetiştirilebilir, sıcak yaz aylarında düzenli sulanmalı, ekim-kasım aylarında hasata geliyor.
5. Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Sebzeyi hasat etmeden bırakınca çiçekleniyor. Çiçekler kuruyunca toz gibi tohumlar toplanır.

Eski 20-10-2021, 20:06   #8
Ağaç Dostu

şehirliköylü's Avatar

Şevketi Bostan

Name:  sevket.jpg
Views: 269
Size:  65.9 KB

• Bitki türü: Yabani bitki
• Bitki ömrü: Tek yıllık, kökler sökülmez ise çok yıllık
• Tohum Türü: Asteraceae familyasından bir bitki
• Tohum çeşit adı: Şevketi bostan
• Tohumun kökeni (size nereden geldi): Doğal olarak yetişiyor
• Kullanılan gübreler (bu tohumun yetiştirilmesinde kullanılan): gerek yok
• Hasat yıl ve ayı: 2021 sonbahar
• Bitki tipi ve gelişim durumu: Sadece meraktan, bitkiyi öğrenmek için tohumları bir alana ekmiştim. İnşaat zamanı ilgilenemedim, tohuma gitti. Bu sene bahçenin her yerinden çıktı. Normal koşullarda dağda, bayırda, zor koşullarda kendiliğinden yetişen bir ot.
• Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Dikenli yeşil kısmının körpe olanları ama esas olarak kökünün kabuğu çok makbul. Kökünü haşladığınız suyu içerseniz böbrek taşlarını düşürüyormuş. İzmir’de geleneksel olarak kuzu etli pişiriliyor ama deniz mahsüllü versiyonu da çok lezzetli oluyor.
1. Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Yaz sonunda kalıcı yerine dökülürse sonbahar yağışları ile çimlenme gerçekleşecektir. Bir etkinlikte viyollerde dağıtıldığını gördüm, viyolde çimlendirme de olabilir.
3. Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Uygun şartlarda 1 m kadar derine gidebilen bir kazık kök yapısına sahiptir. Bu sebeple kuraklıktan genellikle etkilenmez.
4. İklim gereksinimleri: Alıntı: Şevketi bostan Akdeniz iklimine oldukça iyi uyum göstermiş bir bitkidir. Ilık ve yağışlı kış periyodu bitki gelişimi için, sıcak ve kuru yaz ayları ise tohum olgunlaştırması için uygun dönemlerdir. Bununla beraber daha yağışlı olan Karadeniz iklimine, çok sert olmamak şartıyla karasal iklime ve bunların arasındaki geçit bölgelerine de adapte olabilmektedir. Ülkemizde Doğu ve Güneydoğu Anadolu hariç, diğer bütün bölgelerde doğal olarak bulunması bunu kanıtlamaktadır.
5. Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Bitki yaz aylarında ortasından 1 metreye yakın boylanıp sarı çiçekler açıyor. Sonbaharda çiçekler tamamen kuruduğunda tohumlar toplanır. (Alıntı: tohumlarında sert tohumluluk özelliği de bulunmaktadır. Yani ekilen veya doğal olarak toprağa düşen tohumların tamamı birçok yabani bitkide olduğu gibi o yıl çimlenmez, aynı yerde seyrekte olsa 3-5 yıl bitki çıkışı devam eder).

Kurumuş çiçeklerden dikenler nedeniyle tohum ayıklamak çok zor olduğu için fazla ayıklamadan en fazla 10 kişi ile paylaşabilirim.

Eski 20-10-2021, 20:29   #9
Ağaç Dostu

şehirliköylü's Avatar

Parlak Renkli İsviçre Pazısı

Name:  renkli_pazi.jpg
Views: 277
Size:  67.6 KB
Parlak Renkli İsviçre Pazısı (Koyu Pembe-Açık Pembe-Turuncu-Sarı)
• Bitki ömrü: Çok yıllık
• Tohum Türü: Pazı
• Tohum çeşit adı: Renkli pazı (beta vulgaris)
• Bitki tipi ve gelişim durumu: Aslında beş renkli ama beyaz saplı olan çekici olmadığı için diğer dört rengin tohumlarını topladım ama tohumlar karışık satıldığı için renk ile ilişkisini takip etmedim. Normal pazı ancak gövde ve yaprak damarları renkli.
• Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Parlak renkli sap ve damarlar pişirince hemen hemen kalmıyor, normal pazı oluyor. Körpe yapraklar çiğ tüketime uygun.
1. Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Sonbahar-ilkbahar-yaz, ister viyolde, ister kalıcı yerine. Bitki oldukça büyüyor, aralarında mesafe bırakmalı.
3. Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Dayanıklı bir bitki, yaz kuraklığında kurumuş gibi görünse de ilk yağmurda tekrar yavrular vermeye başlıyor.
4. İklim gereksinimleri: Türkiye’nin her yerinde yetiştirilebilir.
5. Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Bitki yaz aylarında oldukça boylanıp çiçekleniyor, kuruyan çiçekler toplanır.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2021