agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2021-2022 Tohum Paylaşım (kataloglar)
(https)

Beğeni Düzeni66Beğeniler
  • 34 Gönderen mister73
  • 12 Gönderen mister73
  • 3 Gönderen mister73
  • 7 Gönderen mister73
  • 2 Gönderen mister73
  • 5 Gönderen mister73
  • 3 Gönderen mister73

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-10-2021, 09:12   #1
Ağaç Dostu

mister73's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2016
mister73

Etkinlikte paylaşacağım tohumların listesidir.

1- Salatalık
2- Kırmızı Salkım Çeri Domates
3- Hatmi Çiçeği
4- Pembe Oval Çeri Domates
5- Kırmızı Cherry Domates
6- Tere
7- Küçük Turuncu Domates

Dikkat! çok önemli: Bu mesajın (ilk mesajın) altındaki "Taleplerime Ekle" linkine TIKLAMAYIN...

Lütfen Etkinlik Prensiplerini okuduğunuzdan emin olunuz.

Dikkat! Tohum talep edenler, tohum talep etmeden önce kargo adreslerini "LojistikMerkezi"ne özel mesaj ile gönderdiğinizden emin olunuz.

Tohumları gönderme zamanı geldiğinde adresiniz yok ise ya da eksik ise talepleriniz geçersiz sayılır.

Yeni sistemin özelliklerinden birisi de tohum talep etme işleminin artık sadece "Taleplerime Ekle" butonuna basılarak yapılacak olmasıdır.

İlk mesajda dağıtılacak tüm tohumlar yer almaktadır.

Herkes tüm tohumlardan istemeyeceğine göre, tek tek tohumların tanıtıldığı mesajların altında yer alan "Taleplerime Ekle" butonuna tıklayarak istekte bulunmalısınız...

Tohum adını yazarak yapılan talepler geçersizdir.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Düzenleyen mister73 : 20-11-2021 saat 17:07
mister73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2021, 13:50   #2
Ağaç Dostu

mister73's Avatar

mister73

Bitki türü: Sebze

Bitki ömrü: Tek yıllık

Tohum Türü: Salatalık

Tohum çeşit adı: Salatalık

Tohum kaç yıldır sizdedir: 4

Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Ankara

Kullanılan ilaçlar: Arap sabunu, acı pul biber, karbonat ve reçine bazlı yayıcı ile evde yapılan karışım.

Kullanılan gübreler: Yanmış büyükbaş, küçükbaş ve kanatlı gübresi. Hümik-fulvik asit.

Hasat yıl ve ayı: Eylül-Kasım 2021

Yetiştirme zorluğu derecesi: Kolay

Tohumun kökeni (size nereden geldi): Sn. sakagun; 2016-17 Tohum Paylaşım Etkinliği

Bitkiye özel izolasyon uygulaması: Yok (tek çeşit ürün yetiştirildi)

Bitki tipi ve gelişim durumu: Sn. sakagun: "7 yıldır kendi yetiştirdiğim salatalıklardan tohum alarak yetiştiriyorum. Verimi çok iyi. Tadı mükemmel. Sırık, dikenli. 30 cm. boyundakiler bile lezzetini koruyor. Kasım ayında hala tek tük de olsa ürün veriyor."

Etkinlikten gelen tohumları geçen sene hem kendim ektim hem arkadaşıma vermiştim. Benim ektiklerimden bazı aksilikler nedeniyle ürün alamadım ama arkadaşım veriminden ve lezzetinden çok memnun kaldığını söyledi. Onun bu sene tekrar ektiği tohumlardan fazla olan ve gölgede kalmış yaklaşık 40-50cm boya ulaşmış iki fideyi üzeri çiçekliyken köklü olarak benim bahçeye taşıdık. Her iki fideden de tohum aldım ama fotoğraflarda görülen fide yerini daha çok beğendi ve çok daha iyi gelişti; o kadar dallanıp budaklandı ki adeta küçük bir ağaç kadar oldu. Verimi de çok iyiydi. Tadı ve gevrekliği (çıtırlığı) güzel, biz beğendik ancak marketten aldığımız salatalıklarda olan alışıldık koku bunda yok. Kesinlikle tekrar ekmek isteyeceğim bir tür.

Eklenen Resimler

Düzenleyen mister73 : 20-11-2021 saat 20:40
Eski 30-10-2021, 14:46   #3
Ağaç Dostu

mister73's Avatar

Kırmızı Salkım Çeri Domates

Tohum Türü: Domates

Tohum çeşit adı: Kırmızı salkım çeri

Tohum kaç yıldır sizdedir: 3-4

Kullanılan ilaçlar: Kullanılmadı.

Kullanılan gübreler: Yanmış büyükbaş, küçükbaş ve kanatlı gübresi. Hümik-fulvik asit.

Tohumun kökeni (size nereden geldi): Bir arkadaş verdi. Bu domatesi ailesinin kırk yıldır yetiştirdiğini söylemişti.

Bitkiye özel izolasyon uygulaması: Yok (patates yapraklı olmadığı için uygulanmadı)

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Hafif ekşimsi, lezzetli bir tür. Ortalama ceviz büyüklüğünde meyveleri var.

Bitki tipi ve gelişim durumu: Bir kaç senedir ekiyorum ama ilk defa tohum aldım. Hem bahçede hem de kapalı terasta saksıda yetiştirdim. Sırık tipi bir çeşit. Güçlü ve çok iyi gelişti; yatay ve dikey uzayan dallar mutlaka desteklenmeli. Verimi de çok iyiydi. Kasım ayında bile üzeri çiçek ve meyve dolu. Kesinlikle tekrar ekmek isteyeceğim bir tür.

Eklenen Resimler

Düzenleyen mister73 : 17-11-2021 saat 17:18
Eski 06-11-2021, 08:23   #4
Ağaç Dostu

mister73's Avatar

Hatmi Çiçeği

Bitki türü: Çiçek

Tohum Türü: Hatmi çiçeği

Tohum çeşit adı: Hatmi çiçeği

Tohum kaç yıldır sizdedir: 2

Kullanılan gübreler: Yanmış büyükbaş, küçükbaş ve kanatlı gübresi.

Tohumun kökeni (size nereden geldi): Yaşadığımız mahallede yol kenarında kendiliğinden çıkan çiçeklerden alınan tohumları bahçemize ekip tohum aldım.

Bitkiye özel izolasyon uygulaması: Yok

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Biz çiçeğini sevdiğimiz için yetiştiriyoruz ama Barış Manço'nun şarkısında da geçtiği üzere çiçekleri, yaprakları hatta köklerinin şifalı olduğunu okumuştum; biz hiç denemedik.

Bitki tipi ve gelişim durumu: Bir buçuk metre kadar boylandı, ağaç gölgesinde kalmasına rağmen güzel bordo renkli çiçekler açtı.

Name:  hatmi1.jpg
Views: 624
Size:  77.0 KB

Name:  hatmi2.jpg
Views: 621
Size:  74.4 KB

Name:  hatmi3.jpg
Views: 585
Size:  70.2 KB

Eski 17-11-2021, 17:03   #5
Ağaç Dostu

mister73's Avatar

Pembe Oval Çeri Domates

Tohum çeşit adı: Pembe oval çeri

Tohum kaç yıldır sizdedir: 1

Kullanılan ilaçlar: Arap sabunu, acı pul biber, karbonat ve reçine bazlı yayıcı ile evde yapılan karışım.

Tohumun kökeni (size nereden geldi): Sn. Şeftali çiçeği, 2020-21 Tohum Paylaşım Etkinliği

Bitkiye özel izolasyon uygulaması: Yok (patates yapraklı olmadığı için uygulanmadı)

Bitki tipi ve gelişim durumu: Sn. Şeftali çiçeği: "Güçlü gelişen ve çok verimli bir bitkisi var. Çok boylanma ve dal atma eğilimde."

Kapalı terasta saksıda yetiştirdim. Buna rağmen çok güçlü olmasa da iyi gelişti; yatay ve dikey uzayan dallar mutlaka desteklenmeli. Verimi de iyiydi.

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Sn. Şeftali çiçeği: "Pembe, oval, sert ve iyi bakımı yapıldığında oldukça irileşebilen çeri bir domates cinsi. Şimdiye kadar denediğim çeri domatesler içinde görüntü ve lezzet olarak en beğendiğim bu oldu. Çok tatlı ve dengeli bir tadı var. İnce kabuklu fakat sert olduğu için de çerez gibi atıştırmalık, özellikle çocukların favorisi. Ayrıca çok verimli ve çok dayanıklı. Yere düşenleri günler sonra bile daldaki kalitede bulabiliyorum."

Geçen yıl Sn. Şeftali çiçeği'nden gelen tohumlarla üretim yapıp bu yıl paylaşıma koyan Sn. TCM: "... Şu ana kadar pek çok küçük domates yetiştirdik. Genel özellikleri erkenci olmaları, çok meyve dökümü ve kalın kabuklarıydı. Ancak bu çeşidin kabukları ince ve oldukça tatlı..."

Yukarıdaki yorumlardan farklı olarak ilginç bir şekilde benim elde ettiğim ürünler nispeten kalın kabuklu ve hemen hemen nötr bir tatta (ne belirgin derecede ekşi ne de tatlı) oldu. Damak tadı veya yetiştirme koşulları farklılığı olabilir diye düşünüyorum. Emin olmak için kısmet olursa önümüzdeki sezon bahçeye de ekmeyi planlıyorum. Sert ve dayanıklı olma konusu aynen geçerli. Market, manav domateslerinde kolay kolay bulamayacağınız hoş bir aromaya sahip.

Eklenen Resimler

Düzenleyen mister73 : 19-11-2021 saat 23:08
Eski 19-11-2021, 21:22   #6
Ağaç Dostu

mister73's Avatar

Kırmızı Cherry Domates

Tohum çeşit adı: Kırmızı cherry

Tohum kaç yıldır sizdedir: 4

Tohumun kökeni (size nereden geldi): Sn. cetincerezci, 2016-17 Tohum Paylaşım Etkinliği

Bitki tipi ve gelişim durumu: Sn. cetincerezci: "Oldukça verimli ve dayanıklı bir tür yazın başından ekim ortasına kadar meyve vermeye devam etti."

Kapalı terasta saksıda yetiştirdim. Normal bir düzeyde gelişti; özellikle dikey uzayan dallar desteklenmeli. Verimi bazı saksılarda iyiydi, diğerlerinde vasat diyebilirim. Gelişim aşamasında yukarıdaki salkım çeri'den en büyük farkı meyveler yeşilken sap kısmının çevresinde koyu yeşil bir şapkaya sahip olması; kızarınca bu şapka kayboluyor. Aşağıdaki fotoğraflarda görülebilir.

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Sn. cetincerezci: "Meyve rengi kırmızı. Hafif ekşimsi, çok lezzetli bir tür. Özellikle kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olur."

Eklenen Resimler

Antarktika ve i.sunaz beğendi.

Düzenleyen mister73 : 19-11-2021 saat 23:09
Eski 20-11-2021, 16:17   #7
Ağaç Dostu

mister73's Avatar

Tere

Bitki türü: Otsu bitki

Tohum Türü: Tere

Tohum çeşit adı: Tere

Tohum kaç yıldır sizdedir: 3-4

Hasat yıl ve ayı: Kasım 2021

Tohumun kökeni (size nereden geldi): Komşu.

Bitkiye özel izolasyon uygulaması: Yok

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Salataların içinde veya tek başına garnitür olarak yemelik güzel, faydalı bir yeşillik.

Bitki tipi ve gelişim durumu: Balkon demirine asılan saksılarda yetiştirdim. Zaman zaman sulamayı unutsam da durumu idare etti ama düzenli sulansaydı daha gür ve yeşil olabilirdi.

Name:  IMG_4099.jpg
Views: 412
Size:  42.7 KB

Name:  IMG_4090 (2).jpg
Views: 376
Size:  79.3 KB

Eski 20-11-2021, 17:06   #8
Ağaç Dostu

mister73's Avatar

Küçük Turuncu Domates

Tohum çeşit adı: Küçük turuncu domates

Tohum kaç yıldır sizdedir: 1

Tohumun kökeni (size nereden geldi): Sn. sakagun; 2020-21 Tohum Paylaşım Etkinliği

Bitki tipi ve gelişim durumu: Sn. sakagun: "Oturak cins bol verimli. Her sene kendiliğinden bahçenin bir yerlerinde çıkıyor. Erkenci ve Ekim sonuna kadar hasat edilebiliyor."

Kapalı terasta saksıda yetiştirdim. Sn. sakagun oturak cins olduğunu belirtmiş ama ben askıya almak zorunda kaldım, sırık tipi şeklinde gelişti; yatay ve dikey uzayan dallar mutlaka desteklenmeli. Verimi de iyiydi.

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Çeri domates büyüklüğünde koyu turuncu renkli meyveler verdi.

Name:  IMG_4017 (2).jpg
Views: 363
Size:  51.6 KB

Name:  IMG_4023 (2).jpg
Views: 385
Size:  64.8 KB

Name:  IMG_4093 (2).jpg
Views: 396
Size:  71.9 KB

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024