agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   2021-2022 Tohum Paylaşım (kataloglar) (http://www.agaclar.net/forum/2021-2022-tohum-paylasim-kataloglar/)
-   -   Efe Bey (http://www.agaclar.net/forum/2021-2022-tohum-paylasim-kataloglar/44920.htm)

Efe Bey 04-10-2021 13:59

Efe Bey

Etkinlikte paylaşacağım tohumları bu başlıkta tanıtacağım.Hepimizin sağlıklı ve verimli bir dönem geçirmesini diliyorum.

1-Sarı Domates
2-Painted Mountain Mısır
3-Kudret Narı
4-Malabar Ispanağı
5-Girit Kabak
6-Kınalı ve Yeşil Bamya
7-Adana Domatesi
8-Kızıl Bamya

Alıntı:

Dikkat! çok önemli: Bu mesajın (ilk mesajın) altındaki "Taleplerime Ekle" linkine TIKLAMAYIN...

Lütfen Etkinlik Prensiplerini okuduğunuzdan emin olunuz.

Dikkat! Tohum talep edenler, tohum talep etmeden önce kargo adreslerini "LojistikMerkezi"ne özel mesaj ile gönderdiğinizden emin olunuz.

Tohumları gönderme zamanı geldiğinde adresiniz yok ise ya da eksik ise talepleriniz geçersiz sayılır.

Yeni sistemin özelliklerinden birisi de tohum talep etme işleminin artık sadece "Taleplerime Ekle" butonuna basılarak yapılacak olmasıdır.

İlk mesajda dağıtılacak tüm tohumlar yer almaktadır.
Tek tek tohumların tanıtıldığı mesajların altında yer alan "Taleplerime Ekle" butonuna tıklayarak istekte bulunmalısınız..

Tohum adını yazarak yapılan talepler geçersizdir.

Efe Bey 06-10-2021 15:04

Sarı Domates

1 Eklenti(ler)
Bitki türü: Sebze
Bitki ömrü: Tek yıllık
Tohum Türü: Salatalık
Tohum çeşit adı: Sarı Domates
Tohum kaç yıldır sizdedir: 4 yıl
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Bayramiç
Tohumun geldiği yer: Sn.Mithat Karaca 2017
Etkinlikte tohumu ilk dağıtan.Dağıtılmadı galiba etkinliklerde.Ben özel olarak kendisinden istemiştim.
Dağıtılacak tohumun saflığı: Bahçede 4 çeşit domatesle aralarında 25 mt olacak şekilde birlikte yetiştirdim ancak tohum saflığı için bir önlem alamadım.
Kullanılan gübreler: Koyun ve keçi gübresi kullandım.
Kullanılan ilaçlar: Yok
Hasat yıl ve ayı: 2021 Eylül
Bitki tipi ve gelişim durumu: İnce kabuklu ve sulu bir çeşit.Olgunlaştıktan sonra çok uzun süre dalında kalmıyor.Biz pek lezzet olarak tercih etmedik.

Not: elimde az sayıda tohum vardır. sadece ilk talep eden 10 kişiye gönderilecektir.
Eklenti 722000

Efe Bey 06-10-2021 15:09

Painted Mountain mısır

1 Eklenti(ler)
Painted Mountain mısır
• Bitki türü: Sebze
• Bitki ömrü: Tek yıllık
• Tohum Türü: Mısır
• Tohum çeşit adı: Painted Mountain
• Tohum kaç yıldır sizdedir : 1 yıldır
• Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Bayramiç
• Tohumun kökeni(size nereden geldi):Sn Meraklıdr
• Dağıtılacak Tohumun Saflığı: Bahçedeki tek mısırdı ancak yan bahçelerde mısır yetiştiren varmıydı bilmiyorum
• Tohumu ilk paylaşan: Sn Atılgan
• Kullanılan gübreler (bu tohumun yetiştirilmesinde kullanılan): hayvan gübresi ve solucan gübresi
• Kullanılan ilaçlar (bu tohumu yetiştirirken herhangi bir aşamada kullanılan):Yok
• Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması: Yok
• Hasat yıl ve ayı: 2021 eylül
• Bitki tipi ve gelişim durumu: Bitkilerin gövdesi ve püskülleri de koçanların renklerini yansıtıyor, her koçan bambaşka renklerde
• Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Rengarenk taneleri
1. Yetiştirme özellikleri:
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: ilkbaharda direk toprağa, ancak viyollerde yetiştirip toprağa aktaranlar da mevcut
2. Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.): Yok ancak sıcak ortamda bırakılırlarsa hemen böceklendiklerinden buzdolabında saklanmalı
3. Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Erkencidir. Soğuk toprakları ve yüksek rakımı iyi tolere eder. Un amaçlı üretilmiş ama taze olarak haşlaması ve közlemesi çok hoş. Bitkiler orta uzunlukta ve kök başına ortalama iki koçan veriyor. Koçanlar sekiz sıralı ince ve uzun. Kolay ve sağlıklı yetiştiler. Mısırların kendisi gibi koçanları, püskülleri, gövde ve yapraklarında farklı renk tonları gözlemleniyor (Sn atılgandan alıntıdır)
4. İklim gereksinimleri:
5. Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Bitki olgunlaşıp taneleri kartlaştığında
6. Çeşidin Hikayesi: 44 yıl önce bitki yetiştiricisi Dave Christensen tarafından 1600 lı rakımlardaki Montana dağlarında yerel çeşitler kullanılarak islah edilmiştir. Yüksek rakımlı soguk ve kuru iklimleri ve sonrasında gelen yüksek yaz sıcaklarını iyi tolere eder. Dave Christensen her yıl üretimine devam ederek çeşidin gelişimine devam etmektedir. Dave Christensen e göre ticari amaçlı yetiştirilen mısır türlerinde yüzde 8 lere kadar düşen protein miktarı "painted mountain" da yüzde 11-14 civarındadır. Farklı renkler farklı antioxidant lar sunar (Sn Atılgandan alıntıdır).
Eklenti 722001

Efe Bey 06-10-2021 15:19

Kudret Narı

3 Eklenti(ler)
Kudret Narı
Bitki türü: Meyve
Tohum Türü: Kudret Narı
Tohum çeşit adı:
Tohum kaç yıldır sizdedir: 1 yıl
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer:Bayramiç
Tohumun kökeni (size nereden geldi): Sn.Uzunkum ve fth0507
Dağıtılacak Tohumun Saflığ ı: Tek çeşit olarak yetiştirildi.
Tohumu ilk paylaşan:
Kullanılan gübreler : Yanmış ahır gübresi ve solucan gübresi
Kullanılan ilaçlar : Gülleci bulamacı kullandım.
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması:
Hasat yıl ve ayı: 2021 EYLÜL
Bitki tipi ve gelişim durumu: Tırmanıcı, sarmaşık formunda bir bitkidir. Çok verimlidir.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: İri boy, uzun ve üzeri giririntili, önce yeşil, sarı ve olgunlaştıkça parlak turuncu renge dönerler.
Yetiştirme özellikleri:
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: 15 marttan sonra viyole ekildi nisan sonuna doğruda tarlaya alındı.
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.)
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri
İklim gereksinimleri: Öğlene kadar gölge sonrasında ise güneş alan bir yere dikildi,suyu bolca seven bir çeşit
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Meyveler turuncu renge döndükten bir süre sonra açılır, tohumlar o zaman alınır.
Eklenti 722002

Eklenti 722003

Eklenti 722004

Efe Bey 06-10-2021 15:29

malabar ıspanağı

1 Eklenti(ler)
malabar ıspanağı

Bitki ömrü: 1 yıllık

Tohum Türü: Basellaceae

Tohum çeşit adı: Basella rubra

Tohum kaç yıldır sizdedir (kaç yıldır bu tohumdan bizzat üretim yapıyorsunuz): 1 yıldır

Tohumun kökeni (size nereden geldi):2021 etkinliklerde Sn.zir.mühendisinden aldım

Dağıtılacak Tohumun Saflığı: Çok dikkat etmedim.

Tohumu ilk paylaşan: Bilinmiyor

Kullanılan gübreler (bu tohumun yetiştirilmesinde kullanılan): Yanmış hayvan gübresi ve solucan gübresi

Kullanılan ilaçlar (bu tohumu yetiştirirken herhangi bir aşamada kullanılan): Hiç ilaç kullanmıyorum.

Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması: İzolasyon yapılmadı.

Hasat yıl ve ayı: 2021 eylül

Bitki tipi ve gelişim durumu: Yaprakları etli bir sarmaşık türüdür. Çok lezzetli ve verimli bir asmadır kendisi. Adında ıspanak geçse de ıspanakla yakından uzaktan alakası olmayan ve çiğ/pişmiş olarak tüketilebilen bir tür. Özellikle ıspanak niyetine veya yumurtalı kavurması böreklere kullanıldı. siyah, koyu mor meyveleri gıda boyası olarak da kullanılıyormuş.

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Meyvesinden çok yaprakları tüketilir.

Yetiştirme özellikleri: Mayısta direkt toprağa diktim. Toprağının nemli olmasını seviyor. Günlük 4-5 saat güneş isteği var, fazlasında gelişimi yavaşlıyor ya da tohuma dönüyor gibi.

Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Mayıs ayında direk toprağa
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.): Akşamdan suda beklettim.

Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Toprağının nemli olmasını seviyor. Günlük 4-5 saat güneş isteği var, fazlasında gelişimi yavaşlıyor.

İklim gereksinimleri:Yarı gölge yeri daha çok seviyor

Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Eylül ayında aldım.
20 kişiyle paylaşabilirim
Eklenti 722005

Efe Bey 06-10-2021 15:41

Girit kabak(Topak Kabak )

1 Eklenti(ler)

Tohum Türü: Dolmalık kabak

Tohum çeşit adı: Girit kabak **** yerel adı topak kabak

Tohum kaç yıldır sizdedir: 2 yıl

Tohumun geldiği yer: Arzuman tohumculuktan almıştık yanılmıyorsam

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan:zannedersem kenger

Dağıtılacak tohumun saflığı: Diğer kabaklarla aynı yerde yetişti

Kullanılan gübreler: Hayvan gübresi ve solucan gübresi

Kullanılan ilaçlar: Yok

Hasat yıl ve ayı: 2021 Eylül

Bitki tipi ve gelişim durumu:Bitkinin geniş yapraklı ve epeyce kuvvetli bir yapısı oluyor.

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Koyu yeşil,renkli dolmalık veya yemeklik olarak kullanılan gayet lezzetli bir çeşit
Eklenti 722006

Efe Bey 06-10-2021 15:49

Kınalı Bamya ve Yeşil Bamya karışık

2 Eklenti(ler)
Kınalı Bamya ve Yeşil Bamya karışık
. Bitki türü: Sebze

• Tohum Türü: Kapalı

• Tohum kaç yıldır sizdedir: 1 yıldır

• Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Çanakkale/Bayramiç

.Tohumun geldiği yer: Tohum paylaşım etkinliğinden Sn.YeşimM

• Kullanılan gübreler: Yanmış hayvan gübresi
• Kullanılan ilaçlar: yok
. Ekim zamanı: Mayıs ayında
• Hasat yıl ve ayı: Yaklaşık olarak temmuz gibi başladı ve bu mesajı yazarken halen daha döküyor.
• Yetiştirme zorluğu derecesi: Kolay
• Bitki tipi ve gelişim durumu:İlk başta yavaş ancak sonra çok kuvvetli gelişiyor
• Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Hasat zamanı hergün eliniz üzerinde olmalı yoksa çok çabuk uzuyor.
30 kişiyle paylaşabilirim

Eklenti 722007

Eklenti 722008

Efe Bey 06-10-2021 15:53

Kızıl bamya

1 Eklenti(ler)
. Bitki türü: Sebze

• Tohum Türü: Bamya

• Tohum kaç yıldır sizdedir: 1 yıldır

.Tohumun geldiği yer: Tohum paylaşım etkinliğinden Sn.Kahraman 43

• Kullanılan gübreler: Yanmış hayvan gübresi ve solucan gübresi

. Ekim zamanı: Mayıs ayında

• Hasat yıl ve ayı: Yaklaşık olarak temmuz gibi başladı ve bu mesajı yazarken halen daha döküyor.

• Bitki tipi ve gelişim durumu:İlk başta yavaş ancak sonra çok kuvvetli gelişiyor
• Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Hasat zamanı hergün eliniz üzerinde olmalı yoksa çok çabuk uzuyor.
Eklenti 722009

Efe Bey 06-10-2021 16:00

Adana domatesi

1 Eklenti(ler)
Adana Domatesi

• Tohum Türü: Domates

• Tohum kaç yıldır sizdedir: 2 yıldır

.Tohumun geldiği yer: Adanalı bir arkadaşımın bahçesinden kendim aldım.

• Kullanılan gübreler: Yanmış hayvan gübresi ve solucan gübresi

. Ekim zamanı: Mayıs ayında viyollere

• Hasat yıl ve ayı: 2021 eylül

• Bitki tipi ve gelişim durumu:Sırık olmayan ve çok lezzetli sulu bir çeşit

• Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Çeri domatese benziyor ama daha ince kabuklu ve çok daha lezzetli

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024