agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2020-2021 Tohum Paylaşım
(https)

Beğeni Düzeni1314Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-01-2021, 13:11   #451
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-12-2017
Tohumlarını alan arkadaşlara hayırlı olsun, bereketli olsun. Bu sene katılamadım aranıza. Seneye nasip olursa görüşmek üzere

Hakan DAG Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 22-01-2021, 17:16   #452
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-01-2019
Merhabalar. Gec mi kaldim bittimi tohum paylaşımı?

Seyrani06 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 24-01-2021, 00:46   #453
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Seyrani06 Mesajı Göster
Merhabalar. Gec mi kaldim bittimi tohum paylaşımı?
bu yıl için bitti

bilenyum Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 28-01-2021, 14:27   #454
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-11-2015
Merhabalar, Mesaj sayım yetersiz olduğu için galiba bu sene talep etmeme rağmen hiç bir tohum alamadım maalesef. Uzun yıllardan sonra ilk defa ekebileceğim bir hobi bahçem oldu. Ekim için para ile alabileceğimiz tohum satan bir yer var mıdır bildiğiniz?

Serdars1 beğendi.
h-aslan Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 28-01-2021, 14:53   #455
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-05-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi manager41 Mesajı Göster
Merhabalar, Mesaj sayım yetersiz olduğu için galiba bu sene talep etmeme rağmen hiç bir tohum alamadım maalesef. Uzun yıllardan sonra ilk defa ekebileceğim bir hobi bahçem oldu. Ekim için para ile alabileceğimiz tohum satan bir yer var mıdır bildiğiniz?
Şu forum bölümlerine bir gözatabilirsiniz:

Ücretsiz tohum/fidan paylaşım ve takası/

Tohum Satış

gaseker Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 28-01-2021, 14:56   #456
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-05-2009
Tohum Satış - agaclar.net

burada satan arkadaşlar var

istcallst Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 29-01-2021, 12:55   #457
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-11-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gaseker Mesajı Göster
Şu forum bölümlerine bir gözatabilirsiniz:

Ücretsiz tohum/fidan paylaşım ve takası/

Tohum Satış
Teşekkür ederim.

h-aslan Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 14-02-2021, 14:41   #458
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-01-2020
görev yoğunluklarından malum kovid foruma fazla giremedim ve çok üzgünüm etkinliği sanırım kaçırmışım..
Geçen yıl faydalanmıştım.
umarım faydalananlar arkadaşlar emeklerinin karşılığını alır

fth38 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 15-02-2021, 20:38   #459
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-02-2021
Merhaba, çok kıymetli bir projeyi kaçırdığım için çok üzgünüm. Kısmet olursa seneye kesinlikle katılacağım. Bu projeye gönül veren, emek harcayan herkesi tebrik ediyorum. Çok insandan methinizi duydum, tanışmak bugüneymiş. Doğa aşığı biri olarak böyle bir ailenin içinde olmaktan çok mutluyum.

sinems1981 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 16-02-2021, 09:58   #460
melek.aktas
Guest

İZMİR HARMANDALI .formu kullanmayı öğrendiğim ve başarabildiğim zaman bende tohum rica edeceğim.etkinlik bitmiş sanırım.tohum gönderen herkesin ellerine ve yüreğine sağlık

mutlu_inan beğendi.
  Başa Dön
Eski 23-02-2021, 14:25   #461
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-02-2021
Selamlar herkese. Benim sormak istediğim bişey var izninizle... Bu konu başlığının başındaki tohum paylaşımı kurallarını okudum. Ben diyelim ki tohum almak istemiyorum da elimde atalarımdan kalma tohumlarım var ve bunları düzenlediğiniz tohum paylaşım etkinliğinde isteyenlere vermek istiyorum. Yine aynı kurallar geçerli mi. Özellikle mesaj sayısı kuralı ?

sinanu Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 23-02-2021, 18:12   #462
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sinanu Mesajı Göster
Selamlar herkese. Benim sormak istediğim bişey var izninizle... Bu konu başlığının başındaki tohum paylaşımı kurallarını okudum. Ben diyelim ki tohum almak istemiyorum da elimde atalarımdan kalma tohumlarım var ve bunları düzenlediğiniz tohum paylaşım etkinliğinde isteyenlere vermek istiyorum. Yine aynı kurallar geçerli mi. Özellikle mesaj sayısı kuralı ?
"Önemli: Etkinliğe tohum paylaşmadan talep eden olarak katılabilmek için üyenin kendini tanıttığı mesajla beraber en az 10 adet, makul mantıklı mesajı bulunmalıdır. "Ben İstanbuldan Ahmet yaş 35" tarzı mesajlar tanıtım için yeterli sayılmayacaktır. Kendinizi tanıttığınız mesajda en azından, yaşınız, mesleğiniz, bitkilerle olan ilişkiniz, mevcut yetiştirme ortamınız ve büyüklüğü, bu konudaki özet deneyiminiz vb. bulunmalıdır. Sadece alış veriş bölümünde mesajı bulunması yeterli değildir. Talep geçerliliğinin analiz edildiği günde 10 taneden az makul mantıklı mesajı bulunmayan talep sahiplerinin talepleri iptal edilecektir. Makul mantıklı mesaj derken, "harika", "teşekkür", "elinize sağlık" vb. mesajlar sayılmayacaktır. Çift üyelikle tohum talebi kabul edilmeyecektir."

Sorunuzun yanıtı etkinlik prensiplerinde detaylı olarak mevcut. Yani talep etse de etmese de tohum paylaşan için mesaj sayısı limiti yok.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 15-03-2021, 21:36   #463
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2013
Martı yarıladık ama tohum alanların paylaşımları çok az kaldı geçen yıla göre. Gönül isterdi ki sürece hep beraber katılalım

bilenyum Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 30-04-2021, 10:57   #464
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-08-2020
Merhaba. Bu yıl sebze yatagi yapmaya karar verdik. Meyvelitepenin önerisi doğrultusunda ürünler aldım ama umdemin biraz pahali geldi bana. (9×1) den 3 adet ada için bayağı maliyetli oluyor. Uygun fiyatlı alabileceğim bir yer var mıdır? Yardımcı olursanız sevinirim.

Bahce_mersin Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 30-04-2021, 14:11   #465
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Bahce_mersin Mesajı Göster
Merhaba. Bu yıl sebze yatagi yapmaya karar verdik. Meyvelitepenin önerisi doğrultusunda ürünler aldım ama umdemin biraz pahali geldi bana. (9×1) den 3 adet ada için bayağı maliyetli oluyor. Uygun fiyatlı alabileceğim bir yer var mıdır? Yardımcı olursanız sevinirim.
Sebze yatakları etrafta bulduğunuz malzemelerle de yapabilirsiniz. Biz mesela cam soda şişeleri topladık ve onlarla sınırları belirtik. Taşlar da olabilir. Kolay gelsin.
Biz sıcak iklimdeyiz bu yüzden yükseltilmiş yataklar iyi olmuyor, düz yapıyoruz ama sınırlar belli yataklara basmamak için.

Eski 30-04-2021, 20:48   #466
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Umdemin 1 dekara 250 kg kullanılıyor.27 m2'ye 1 çuval yeterli olacaktır.Hatta kat kat fazla kullanmış olacaksınız.Umdemin yerine cocopeat kullanabilirsiniz ama o da çok ucuz bir malzeme değil.
https://urun.n11.com/bitki-besini-ve...-kg-P402017543
Kargoyla 75 lira,kargo biraz tutuyor bu tarz ürünlerde.belki araştırırsanız daha ucuza vardır.
https://www.gittigidiyor.com/yapi-ma..._pdp_660888063
Burda daha ucuz kargo ücreti 25 lira.

Bahce_mersin beğendi.
devrann Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 30-04-2021, 21:29   #467
Yeni Üye

Tekrar merhaba.
Cevaplarınızla beni aydınlattığınız için teşekkür ederim.
Sayın istcallst, kenarlari için briket almaya karar verdik, yıllarca kullanabiliriz diye düşünerek. Siz sıcakta olmaz diyince biraz aklim karıştı. Biz de Mersin'deyiz. Bu işe başlamakla iyi yapmadım mı acaba? Mersinin yaylası kısmen daha serin. Bir miktar kurtarır belki Her yil bir yöntem deniyorum, bu yılki öntem amatör bir bahçıvan için karışık ve maliyetli oldu. İnşallah tutar da eşime rezil olmam

Sayın devran, şimdilik 10 adet (75lt lik cocopeat) ve 3×25 kg leonardit aldım. Odun külü ve kükürt evde var. Iz element ve umdemin de alıp karışımı tamamlarım diye düşünüyordum. Umdemin yerine cocopeat olma konusunu hiç duymamıştım.
Benim adalar için 27 m2 ye bu soylediklerimden hangisiyle güzel ve verimli bir sebze yatağı olur. Sizden minik bir liste rica edebilir miyim. Zira siz yazincaya kadar ben umdemini (27 m2 için) 5×25kg almayı hesaplamistim. Çok şey okuyorum ama uygulamaya geçirmek hiç kolay değil. İşe daha başlamadan elime yüzüme bulaştırma korkusu içindeyim

Eski 30-04-2021, 22:21   #468
Yeni Üye

Yanmış hayvan gübresi de katacagim karışıma. Onu yazmayı unutmuşum.

Eski 01-05-2021, 00:48   #469
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Alıntı:
Tekrar merhaba.
Cevaplarınızla beni aydınlattığınız için teşekkür ederim.
Sayın istcallst, kenarlari için briket almaya karar verdik, yıllarca kullanabiliriz diye düşünerek. Siz sıcakta olmaz diyince biraz aklim karıştı. Biz de Mersin'deyiz. Bu işe başlamakla iyi yapmadım mı acaba? Mersinin yaylası kısmen daha serin. Bir miktar kurtarır belki Her yil bir yöntem deniyorum, bu yılki öntem amatör bir bahçıvan için karışık ve maliyetli oldu. İnşallah tutar da eşime rezil olmam

Sayın devran, şimdilik 10 adet (75lt lik cocopeat) ve 3×25 kg leonardit aldım. Odun külü ve kükürt evde var. Iz element ve umdemin de alıp karışımı tamamlarım diye düşünüyordum. Umdemin yerine cocopeat olma konusunu hiç duymamıştım.
Benim adalar için 27 m2 ye bu soylediklerimden hangisiyle güzel ve verimli bir sebze yatağı olur. Sizden minik bir liste rica edebilir miyim. Zira siz yazincaya kadar ben umdemini (27 m2 için) 5×25kg almayı hesaplamistim. Çok şey okuyorum ama uygulamaya geçirmek hiç kolay değil. İşe daha başlamadan elime yüzüme bulaştırma korkusu içindeyim
Umdemin ile ilgili biraz tecrübem var daha çok balkonda da olsa ; fazla kullanılmasının bir sıkıntısı yok çünkü toprakta çözünmüyor ph'ı etkilemiyor, ben ambalaj üzerindeki kullanım tavsiyesine göre size tavsiyede bulundum.Umdeminle daha doğrusu klinoptilolitle cocopeat farklı malzemeler olsada toprağı havalandırma ve nem tutma özelliği bakımından benzeştiği yerler var tabi bu özelliklerinin oranları farklı.Klinoptilolit'i esas farklı kılan katyon değişim kapasitesinin çok yüksek olması ve suyu bünyesinde tutup daha sonra geri bırakma özelliine sahip olması.+ yüklü elemetleri absorblayıp yıkanıp gitmesini önleyip bünyesinde tutuyor ve daha sonra bitki bu katyonları kullanabiliyor.Cocopeat'in artısı kök bölgesindeki havalanmayıda sağlayıp nemle birlikte muazzam kök sağlaması. İkisinide kullanmanız yerinde olmuş tabi maliyete yansıyacak Leoanrditte kullanmışsınız bu da ayrıca kdk'sı yüksek bir materyal ve ayrıca toprakta ıslanıp çözüldükçe humik asitler oluşacak ;köklenmeyi arttıracak,bitki besin elemetlerini şelatyacı ajan olarak çalışacak,ph ayarsızlıklarında ph'ı tamponlayacak yani bitkinin bu durumdan etkilenmemesini sağlayacak gibi birçok önemli artıları var.
Bu kadar önemli ve işe yarar materyali bir arada kullanıp kötü sonuç almanız pek olası değil.Allah kolaylıklar versin umarım herşey umulduğu gibi gider.

Eski 01-05-2021, 10:12   #470
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2018
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
Umdemin ile ilgili biraz tecrübem var daha çok balkonda da olsa ; fazla kullanılmasının bir sıkıntısı yok çünkü toprakta çözünmüyor ph'ı etkilemiyor, ben ambalaj üzerindeki kullanım tavsiyesine göre size tavsiyede bulundum.Umdeminle daha doğrusu klinoptilolitle cocopeat farklı malzemeler olsada toprağı havalandırma ve nem tutma özelliği bakımından benzeştiği yerler var tabi bu özelliklerinin oranları farklı.Klinoptilolit'i esas farklı kılan katyon değişim kapasitesinin çok yüksek olması ve suyu bünyesinde tutup daha sonra geri bırakma özelliine sahip olması.+ yüklü elemetleri absorblayıp yıkanıp gitmesini önleyip bünyesinde tutuyor ve daha sonra bitki bu katyonları kullanabiliyor.Cocopeat'in artısı kök bölgesindeki havalanmayıda sağlayıp nemle birlikte muazzam kök sağlaması. İkisinide kullanmanız yerinde olmuş tabi maliyete yansıyacak Leoanrditte kullanmışsınız bu da ayrıca kdk'sı yüksek bir materyal ve ayrıca toprakta ıslanıp çözüldükçe humik asitler oluşacak ;köklenmeyi arttıracak,bitki besin elemetlerini şelatyacı ajan olarak çalışacak,ph ayarsızlıklarında ph'ı tamponlayacak yani bitkinin bu durumdan etkilenmemesini sağlayacak gibi birçok önemli artıları var.
Bu kadar önemli ve işe yarar materyali bir arada kullanıp kötü sonuç almanız pek olası değil.Allah kolaylıklar versin umarım herşey umulduğu gibi gider.
Toprağı yumuşatmak için talaş da kullanılabilir mi acaba? Hem çürüdükçe toprağa katkısı da olur?

Bahce_mersin beğendi.
halcur Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 01-05-2021, 12:51   #471
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi halcur Mesajı Göster
Toprağı yumuşatmak için talaş da kullanılabilir mi acaba? Hem çürüdükçe toprağa katkısı da olur?
Kullanım miktarı ve hangi ağacın talaşı olduğuna bağlı olarak toprakta farklı problemlere yol açabilir.Örneğin çam reçine ihtiva eder,ceviz bazı fitotoksik maddeler içerebilir.Bu materyaller femente edilip kompostlaştırıldıktan sonra kullanılabilir diye düşünüyorum.Odun talaşı ucuz olsada olduğu haliyle hindistan cevizi daha güvenli bir materyal.Ancak nar,zeytin gibi ağaçların talaşları bahsettiğiniz özellikleri hemen olmasada sağlayacaktır.

Eski 01-05-2021, 14:06   #472
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Ham talaşın toprağa karıştırılması sakıncalı. Dekompoze oluncaya kadar topraktaki besinleri olumsuz etkileyebilir.

TCM, halcur ve Bahce_mersin beğendi.
Eski 01-05-2021, 21:47   #473
Ağaç Dostu

Alıntı:
Yanmış hayvan gübresi de katacagim karışıma. Onu yazmayı unutmuşum.
Hemen de çok miktarda kompost yapmaya ihmal etmeyin, her zaman laazım oluyor.

Eski 01-05-2021, 23:32   #474
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi istcallst Mesajı Göster
Hemen de çok miktarda kompost yapmaya ihmal etmeyin, her zaman laazım oluyor.
Kompost da ilgilendiğim bir konu. Gecen yıl çok ufak bir deneme başlattım ama devamını getiremedim. Her aşamasında soru sorabilecegim birini bulursam kompost olayına tekrar odaklanma cesaretini bulacağım inşallah

Eski 01-05-2021, 23:38   #475
Yeni Üye

Benim merak ettiğim konulardan biri de şu; sebze adasını, gerekli malzeme karışımıyla oluşturdum diyelim. Buna her yıl hangi eklemeleri yapacağım? En az 2 yıl sadece büyükbaş gubresi eklemek yeterli gibi geliyor bana. Yanılıyor muyum?

Eski 02-05-2021, 09:33   #476
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Benim merak ettiğim konulardan biri de şu; sebze adasını, gerekli malzeme karışımıyla oluşturdum diyelim. Buna her yıl hangi eklemeleri yapacağım? En az 2 yıl sadece büyükbaş gubresi eklemek yeterli gibi geliyor bana. Yanılıyor muyum?
Yıldan yıla fermente hayvan gübresi eklerseniz besin olarak başka bir şey gerekmez.

Sebze yetiştirimek aynı zamanda organik maddenin de hızlı azalmasına sebep olur. Bu yüzden gerektiğinde coco-peat veya muadili başka bir malzeme iyi olur.

TCM ve Bahce_mersin beğendi.
Eski 16-05-2021, 12:47   #477
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-03-2019
Yine kaçırmışım :( .

Merhabalar, doğru yerde mi soruyorum bilmiyorum ama 2021-2022 etkinliği ne zaman başlayacak? Kaç senedir katılmak istiyorum sonra hep unutuyorum .

mchthrkn Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 16-05-2021, 20:28   #478
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mchthrkn Mesajı Göster
Merhabalar, doğru yerde mi soruyorum bilmiyorum ama 2021-2022 etkinliği ne zaman başlayacak? Kaç senedir katılmak istiyorum sonra hep unutuyorum .
Forumun etkinlikler bölümündeki etkinlikler ile ilgili yazışmalara bakın, genelde ayı dönemlerde başlıyor.

mchthrkn beğendi.
TCM Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 23-08-2021, 08:56   #479
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-08-2021
Ben de bu yıl merakla bekliyorum etkinliği. Uzun süredir forumu takip ediyordum yeni üye oldum.

bilenyum beğendi.
elmariacci Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 24-08-2021, 00:59   #480
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elmariacci Mesajı Göster
Ben de bu yıl merakla bekliyorum etkinliği. Uzun süredir forumu takip ediyordum yeni üye oldum.
Hoş geldiniz. Henüz vaktiniz varken forumu aktif kullanmayı ve tanıtım bölümünde kendinizi tanıtır mesaj atmayı unutmayın. Aksi durumda kapsam dışında kalırsınız.

bilenyum beğendi.
its_just_a_ride Çevrimdışı   Başa Dön
Sadece okunabilir konu

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024