agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2020-2021 Tohum Paylaşım (Kataloglar)
(https)

Beğeni Düzeni153Beğeniler
  • 10 Gönderen Zekoş
  • 14 Gönderen Zekoş
  • 23 Gönderen Zekoş
  • 20 Gönderen Zekoş
  • 26 Gönderen Zekoş
  • 9 Gönderen Zekoş
  • 30 Gönderen Zekoş
  • 4 Gönderen malbman
  • 17 Gönderen Zekoş

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-11-2020, 12:36   #1
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2009
Galeri: 4
Zekoş

Selamlar..Etkinlikte paylasacagım tohumlarin listesini sıralıyorum.
Not: Telefonun tapatalk uygulamasıyla paylasim yaptığımdan istenilen formatta olmuyor..Kusura bakmayın..
Hazır oldukca eklemede yapabilirim.
1.Beyaz çiğirdek
2.İri yapraklı ebegümeci
3.Beyaz katmerli gülhatmi
4.Kanada cherry
5.Alaca yapraklı japon mısır
6.Aspir
7.Çin marulu

Düzenleyen Zekoş : 25-11-2020 saat 13:25
Zekoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2020, 13:17   #2
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Beyaz Çiğirdek

Bitki türü:Meyve
Bitki ömrü:*Tek yıllık
Tohum Türü:*Kavun
Tohum çeşit adı:*Beyaz çiğirdek
Tohum kaç yıldır sizdedir:İlk defa
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer:*Çorum
Tohumun kökeni*Ödemis Yerli Tohum Grubundan
Tohumu ilk paylaşan: -
Kullanılan gübreler:Yanmış büyükbas hayvan gübresi
Kullanılan ilaçlar*:Herhangi bir hastaliga yakalanmadigindan gerek kalmadı.
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması:Geldigi yerde izolasyona dikkat edilmediginden 3 ayri renkte ama ayni büyüklükte oldular.Benim ektigim yerde baska kavun türü yoktu onuda belirteyim.
Hasat yıl ve ayı:Ekim 2020
Bitki tipi ve gelişim durumu:Meyveler tenis topundan biraz daha büyükce..Herhangi bir yere sardırilmadiğından yerde yayılarak gelisti.Seyrek ekim yaptığımdan gelisimi de güzel oldu.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Küçük şirin kelekler oldu.Çig tüketilebilecegi gibi tursuya da yakisiyor.Sadece tohum biraktiklarim birazcik irilestiler.Olgun olanlari kavun gibi oluyor.Çok tatli olmasada yenilebilir kıvamda ve oldukca da verimli bir tür..
Yetiştirme özellikleri:Yetistirilmesi kavun gibi..
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli:Havalar ısındıginda direk ekim yapilabilir.Ben ekimi biraz geciktirdigim halde yetistiler.Ektigim yerin alt ve ust tarafinda mısırlar vardı..Hicbir zarari olmadı belki asiri sicaklarsan da korumus olabilir.
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler yok
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri İklim gereksinimleri:Günes ve gubreli toprakta duzenli sulamayla guzel gelisiyor..Son zamanlarda sulama yapamadim uzerinde daha kücük meyveler vardi..Donlar baslayana kadar rahatlikla meyve alinabilir.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır:İyice olgunlasıp sap kuruyunca kopartilir.

Adına en yakın benzerlikte oldugu icin resimdeki meyvelerin tohumu alınmıstır.

LG-H818 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Eski 25-11-2020, 13:53   #3
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

İri Yapraklı Ebegümeci

Bitki türü:*Şifalı Bitki
Bitki ömrü:*Cok yıllık
Tohum Türü:*Malva sylvestris
Tohum çeşit adı:*İri yaprakli ebegümeci
Tohum kaç yıldır sizdedir: Uzun zamandır..ilk yetistirdigim bitkilerden..
Tohumun kökeni: Tohumun yerli tohum satan bir siteden almıstım
Tohumu ilk paylaşan:-
Kullanılan gübreler:Özel olarak gubre atılmadı.
Kullanılan ilaçlar*:yok
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması:Benzer türde bitki yetismediginden gerek duymadim.
Hasat yıl ve ayı:Eylül 2020
Bitki tipi ve gelişim durumu:Tek olarak ya da seyrekce ekilirse cok boylanıp dallanıyor.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Doğal yetisenlere gore cok iri yaprakli.Cok guzel mor renkte cicekler acıyor.Yapraklari iri oldugundan sarmaya da yakisiyor.Yemegi ve kavurmasi cok lezzetli oluyor .Ayrica şifalı bir bitkidir...
Yetiştirme özellikleri:Cok bakım istemeyen bir bitki.Sadece gunedli yere ekip sulamaniz yeterli.

Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli:Havalar isininca direk ekim yapıp aralıklı olarak şaşırtma yaptım.Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler: yok
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri:Gölgeye toleransli fakat yaprak boyutunca küçülmeler oluyor
. İklim gereksinimleri: Her iklimde olur sanirim.Donlara dayanikli..Ama yapraklarinin saglikli olması icin her 2 yilda bir yeniden ekiyorum.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır:Tohum kapsülleri uzerinde kuruyunca ..
Not:Çicek acıp tohum kapsülleri olusturmaya basladigi dönemde yapraklarda kücülme oluyor.İlk dönemlerde asma yapragi büyüklüğüne ulaşıyor...

Eski 25-11-2020, 17:53   #4
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Beyaz Katmerli gülhatmi

Bitki türü:*Çicek
Bitki ömrü:*Çok yıllık
Tohum Türü:*
Tohum çeşit adı:*Beyaz katmerli gülhatmi
Tohum kaç yıldır sizdedir*:Gecen sene edinmistim.
Tohumun kökeni*:Cicek gruplarinin birinden..
Tohumu ilk paylaşan:-
Kullanılan gübreler*Kullanilsa daha iyi olurdu ama ben kullanmadim
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması:Gerek yoktu.
Bitki tipi ve gelişim durumu:1.5-2 metre civari boylanir.Çiceklenme 2.yılında olmaktadir.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri:
Yetiştirme özellikleri:Her türlü toprakta yetisir.Özel. bakim istemez.

Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli:Bahar başlangıcında direk ekim yapilir.Viyollere ekilip sasirtma da yapilabilir.
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri İklim gereksinimleri: Yetistirilmesi kolaydir bakimi yok diyebilirim.Kurakliga da dayaniklidir.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır:Tohum kapsüllari iyice kuruduktan sonra..

Eski 26-11-2020, 14:04   #5
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Kanada Chery Domates

Bitki türü:*Sebze
Tohum Türü: Domates
Tohum çeşit adı:*Kanada chery
Tohum kaç yıldır sizdedir*:1 senedir
Tohumun kökeni*:Kanada( Kanada'ya giden bir arkadas vasitasıyla)Ticari tohummus..
Tohumu ilk paylaşan:Benim
Kullanılan gübreler:Yanmis büyük hayvan gübresi
Kullanılan ilaçlar*Kullanmadım
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması:Yakınında beyaz cherry vardi önlem almadım.
Hasat yıl ve ayı:Agustos-eylül-ekim
Bitki tipi ve gelişim durumu:Hastalıklara dayanıklı diger cheryler gibi cok boylanmıyor.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri:Meyveler dal üzerinde dizilmis gibi sıralı biçımde, ilk hasat ettigim türden oldukca erkenci, kırmizı parlak renkte , cok az sulu , seker oranı orta..tam atıstırmalık..Toplandıktan sonra da dayanımi fazla.. kurutmaya da cok yakısıyor..Alis pembe kirazdan sonra begendigim en guzel chery..Bahcemden hiç eksik etmeyecegim bir cesit diyebilirim.
Yetiştirme özellikleri:Cok bakim yapmadim.Viyollerden yerine saşırttım.Biraz boylanınca da askıya aldım o kadar..Sonradan sulamada aksaklik olunca meyvelerde kücülme oldu.
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli:Ben ekim isine genelde nisanda basliyorum.
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri:Tam günes alan yere dikilup haftada bir sulama yapıldı.
İklim gereksinimleri-
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır:İyice kızaran domateslerin en irilerinden tohum aldım.

Eski 26-11-2020, 20:19   #6
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Alaca Yapraklı Japon Mısırı

Bitki türü:Sebze
Tohum Türü:Mısır
Tohum çeşit adı:*Alaca yapraklı japon mısırı
Tohum kaç yıldır sizdedir*:4-5 sene önce edinmistim.
Tohumun kökeni*Zengarden
Kullanılan gübreler*:Yanmış büyukbaş hayvan gübresi
Kullanılan ilaçlar*: İlac kullanmadım.
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması:Önlem alınmadı.
Bitki tipi ve gelişim durumu: Diger mısırlar gibi.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri:Koçanları da dahil olmak üzere koyu bordo renge sahip.Tek farkı yaprak renginin alacalı oluşu.Bahcede göze çarpacak sekilde rengarenk görünüşü..Ekim dikim islerine yeni basladiğım dönemlerde meraktan almıstım.Bu sene de tekrar denemek icin ektim.Mısırların bazılarinda renk acılımı olmustu.Ama yapraklar hicbir degisiklige uğramadı.Tadı hakkinda bilgim yok çünkü yemek hic nasip olmadı
Yetiştirme özellikleri: Diger mısırlar gibi kolay..Günes su ve gübreli toprakta iyi gelisim gösteriyor.Bir de seyrek ekime dikkat etmeli.
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli:Havalar ısındığında direk ekim yapılabilir.Şaşırtma denememde basarili sonuc alamadigımı da belirtmek isterim.
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleriİklim gereksinimleri
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır:Mısırın kabugu sararıp iyice kuruduğunda hasat edilir.

Eski 27-11-2020, 00:36   #7
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Aspir

Bitki türü:Yağ dBitkisi
Tohum Türü:*Cathamus Tinctorius
Tohum çeşit adı:*Aspir( yalancı safran da deniliyormus)
Tohum kaç yıldır sizdedir*Bir yıldır
Tohumun kökeni*Uttm adlı gruptan almıştim
Kullanılan gübreler: Yanmış hayvan gübresi
Kullanılan ilaçlar*: yok
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması: Benzer baska bitki yoktu
Hasat yıl ve ayı:Ekim sonu 2020
Bitki tipi ve gelişim durumu:50-80 cm arasında dikine boylanan, dikenli forma sahip..
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri:Sarı ve turuncu cicekler acıyor.Dikenli ve dikensiz cesitleri var.Dikenli cesidinde yag oranı fazlaymiş.
Yetiştirme özellikleri:Bugday yetistirilmesi gibi..Herhangi özel bir bakım yapmadım.Ektim ve haftada bir suladim..Adına rastladığım bir bitkiydi tohumunu da bulunca denemek istedim. Benimkisi sadece ögrenme , görme amacli oldu.Güvercinler icin aranilan bir yem cesidiymis.Tavuklarda severek yedi ama dikenleri yüzünden ugrasmaya değmez
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli:Baharda direk ekim yapilabilir.
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler: Direk ekim yaptığım halde bütüen tohumlar firesiz çimlenmisti.
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleriİklim gereksinimleri:Kırac topraklarda da yetisebilirmis..Ben tam günesli yerde, gübreli toprakta haftada bir duzenli sulama yaptım.Ancak yanındaki kabak bitkisinin gölgesine maruz kalmıs olabilir.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır:Çicekten sonra olusan tohum kapsülleri iyice kuruduktan sonra.

Eski 27-11-2020, 13:08   #8
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Red Deer Tongue

Bitki türü:Sebze
Bitki ömrü:Tek yıllık
Tohum Türü:*Lactuca Sativa
Tohum çeşit adı:*Çin marulu bildigim marulun adı Red Deer Tongueymis.Sn.Malbmana cok tesekkür ediyorum.
Tohum kaç yıldır sizdedir*: 3 yıldır
Tohumun kökeni*Uttm adli gruptan
Kullanılan gübreler:Yanmıs büyükbaş hayvan gübresi
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması:Baska cesit marul tohuma bırakılmadı.
Hasat yıl ve ayı:mayis-haziran 2020
Bitki tipi ve gelişim durumu:Kırmızı yesil tonlariyla göz alıcı renklere sahip.Biraz da tercih sebebim bu..Yapraklar yanlara dogru uzayarak gelisiyor.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Yapraklarının gevrek bir yapisi var..Sulamaya dikkat edilirse uzun süre acılasmadan yenilebilir.Bu diger marullar icinde gecerli zaten.
İlk ektigimde isim etiketini kaybetmistim Sn.Dongyul çin marulu oldugunu söylemisti.Nette arastirdim bu marula rastlamadim..en yakin benzerlikte cimarron marul vardi.Dogrusunu bilen varsa düzeltebilirim.
Yetiştirme özellikleri: Diger marullara göre tohuma gec kalktigini gözlemledim.Körpe olanlari oldukca gevrek.Benim gibi farklı alternatif meraklılarına önerebilirim.Benim sevdigim bir cesit.
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli:Havalar ısındığında direk ekim yapılır.Ben biraz büyüdükten sonra iyi gelismesini icin seyrekce şaşirtma yapiyorum.
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleriİklim gereksinimleri Gübreli gevsek yapida toprakta gelisimi cok guzel oluyor.Suyu aksatmadan duzenli verilmeli.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır:Tohum kapsulleri iyice kuruduktan sonra .Yere dökülmemesi icin üzerinde fazla bekletmemek gerekiyor.

Düzenleyen Zekoş : 27-11-2020 saat 14:28
Eski 27-11-2020, 13:33   #9
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
LG-H818 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi[/quote]

Sayın Zekoş emeğinize sağlık. Bu çeşit Çin marulu değil. Çin marulu bu linkte gördüğünüz maruldur. Sizin yetiştirdiğiniz marul ise daha çok bu linkteki Red Deer Tongue adı verilen çeşide benziyor.

Düzenleyen malbman : 27-11-2020 saat 17:51 Neden: Yazım hatası
malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2020, 13:40   #10
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Hanım Çantası Patlıcan

Bitki türü:*Sebze
Tohum Türü:Solanum Melongena
Tohum çeşit adı:*Hanım çantası patlıcan
Tohum kaç yıldır sizdedir:2 yıldır
Tohumun kökeni*: Ödemis Yerel Tohum grubundan
Tohumu ilk paylaşan:
Kullanılan gübreler:Büyükbas yanmıs hayvan gübresi
Kullanılan ilaçlar:Yok
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması: Tohuma bırakacagım icin yanında baska cesit yoktu
Hasat yıl ve ayı:Ekim 2019
Bitki tipi ve gelişim durumu:
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Topan patlıcan bir çesit..dilimli şekli itibariyle bu isim verilmis olabilir.Az cekirdekli dolgun bir yapıya sahip.Simdiye kadar denediklerim arasinda gorünus olarak en begendigim.Sadece 1 adet meyvesi oldugu icin tohuma bıraktim tadına bakamadim.
Yetiştirme özellikleri: Diger patlicanlar gibi.
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli:Mart gibi bardaklara ekip şaşirtma yapmıstim.
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler Yok
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleriİklim gereksinimleri: Çok günes alan yerde gelisimi guzel oluyor.Ve düzenli olarak suyu seviyormus.Malesef su yönünden istegini karsilayamadim.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Dalında rengi bozulana kadar iyice bekletmistim.
NOT: FORUMDA ÖZELLIKLE SN.SEZERAK VE ATILGAN ICIN PAYLASIMA ACTIM.TOHUM SAYISI KISITLI OLDUGU ICIN YETTIGI KADAR DIGER ARKADASLARA VEREBILIRIM.
RESMI BENDE OLMADIGI ICIN GRUPTA PAYLASILAN RESMI PAYLASIYORUM..

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024