agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2020-2021 Tohum Paylaşım (Kataloglar)
(https)

Beğeni Düzeni84Beğeniler
  • 20 Gönderen bakidilek
  • 14 Gönderen bakidilek
  • 16 Gönderen bakidilek
  • 7 Gönderen bakidilek
  • 11 Gönderen bakidilek
  • 16 Gönderen bakidilek

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-10-2020, 09:45   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-09-2015
bakidilek

Zor bir yıl geçirdik, geçiriyoruz. Bu yılki paylaşım etkinliğinin hayırlı olmasını dilerim. Zamanla dağıtacağım tohumları eklemeye devam edeceğim.

LÜTFEN EKEMEYECEĞİNİZ/BAKAMAYACAĞINIZ TOHUMU TALEP ETMEYİN

1-) Bostan Güzeli(zırlaç, şemamok)
2-) Kırmızı Malabar Ispanağı
3-) Reyhan
4-) İnce kabuklu çekirdeğe sahip kabak
5-) Uzun sırık salatalık
6-) Meyan

Alıntı:
Dikkat! çok önemli: Bu mesajın (ilk mesajın) altındaki "Taleplerime Ekle" linkine tıklaMAYIN...

Dikkat! Tohum talep edenler, tohum talep etmeden önce kargo adreslerini LojistikMerkezine gönderdiğinizden emin olunuz. Tohumları gönderme zamanı geldiğinde adresiniz yok ise ya da eksik ise talepleriniz geçersiz sayılır.

Yeni sistemin özelliklerinden birisi de tohum talep etme işleminin artık sadece "Taleplerime Ekle" butonuna basılarak yapılacak olmasıdır.

ilk mesajda dağıtılacak tüm tohumlar yer almaktadır.

Herkes tüm tohumlardan istemeyeceğine göre, tek tek tohumların tanıtıldığı mesajların altında yer alan "Taleplerime Ekle" butonuna tıklayarak istekte bulunmalısınız...

Tohum adını yazarak yapılan talepler geçersizdir.

Düzenleyen bakidilek : 25-10-2020 saat 21:32
bakidilek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2020, 23:11   #2
Ağaç Dostu

Bostan güzeli

Bitki türü: Meyve

Bitki ömrü: Tek yıllık

Tohum Türü: cucumis

Tohum çeşit adı: cucumis tigger

Tohum kaç yıldır sizdedir (kaç yıldır bu tohumdan bizzat üretim yapıyorsunuz): 1

Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Balıkesir

Tohumun kökeni (size nereden geldi): Geçen seneki tohum paylaşım etkinliğinden

Dağıtılacak Tohumun Saflığı: Bilinmiyor

Tohumu ilk paylaşan: Bilinmiyor

Kullanılan gübreler (bu tohumun yetiştirilmesinde kullanılan): Güvercin gübresi

Kullanılan ilaçlar (bu tohumu yetiştirirken herhangi bir aşamada kullanılan): Basra(ot biti) ilacı

Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması: İzolasyon uygulamadım

Hasat yıl ve ayı: Eylül 2020

Bitki tipi ve gelişim durumu: minik tırmanıcı veya sürünücü tipte bir bitki.

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Oda parfümü niyetine alın birer tane odalara koyun misler gibi koksun eviniz. 2 hafta süreyle koku yayar. Bu kavun türü yemek için değil de kokusu için yetiştirilir.

Yetiştirme özellikleri: Arsızın önde gidenidir, güneş görsün arada bir sulayın her yerde yetişir.

Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: son donlardan sonra direkt yetiştirileceği yere ekim yapmak en iyi gelişimi sağlıyor.

Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.): Gerek yok

Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Güneşli ve gevşek topraklarda daha fazla meyve verir.

İklim gereksinimleri: Türkiye'nin her yerinde yetiştirilebilir.

Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: 2 hafta oda kokusu görevini yerine getirdikten sonra hafifçe pörsümeye başlar, belki birazcık da içten içe geçer. İşte tam bu zamanda içini yarıp tohumları alabilirsiniz.

Not: yanında başka tür kabak vs vardı. Hibritleşme kuvvetle muhtemel. Sınırlı sayıda tohum olduğu için 10 kişi ile sınırlıdır.

Eklenen Resimler

intibah, ezo, hulya10 ve 17 kişi beğendi.
Eski 06-10-2020, 19:00   #3
Ağaç Dostu

Kırmızı Malabar Ispanağı

Bitki türü: Sebze

Bitki ömrü: Türkiye şartlarında Tek yıllık

Tohum Türü: Basellaceae

Tohum çeşit adı: Basella rubra

Tohum kaç yıldır sizdedir (kaç yıldır bu tohumdan bizzat üretim yapıyorsunuz): 2

Tohumun kökeni (size nereden geldi): Sitede birinden satın almıştım

Dağıtılacak Tohumun Saflığı: Çevremde beyaz versiyonu yoktu.

Kullanılan ilaçlar (bu tohumu yetiştirirken herhangi bir aşamada kullanılan): İlaç kullanmadım

Hasat yıl ve ayı: bahardan kışa kadar

Bitki tipi ve gelişim durumu: Yaprakları etli bir sarmaşık türüdür. Çok lezzetli ve verimli bir asmadır kendisi. Adında ıspanak geçse de ıspanakla yakından uzaktan alakası olmayan ve çiğ/pişmiş olarak tüketilebilen bir tür. Özellikle ıspanak niyetine veya yumurtalı kavurması çok lezzetli. siyah, koyu mor meyveleri gıda boyası olarak da kullanılıyormuş.

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Meyvesinden çok yaprakları tüketilir.

Yetiştirme özellikleri: Toprağının nemli olmasını seviyor. Günlük 4-5 saat güneş isteği var, fazlasında gelişimi yavaşlıyor ya da tohuma dönüyor gibi.

Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Soğuğa dayanıksız. Isıtılmış bir alanda çimlendirilip hava sıcaklığının 10 derecelerin pek altına düşmediği dönemlerde toprağa alınması yaprak sayısını ve büyüklüğünü muazzam oranda etkiliyor.

Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Toprağının nemli olmasını seviyor. Günlük 4-5 saat güneş isteği var, fazlasında gelişimi yavaşlıyor **** tohuma dönüyor gibi.

İklim gereksinimleri: yazların nemli geçtiği yerlerde daha yüksek verimle yetişeceğini tahmin ediyorum ama sadece bir tahmin

Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: meyveler siyaha dönünce

Eklenen Resimler

Eski 07-10-2020, 21:39   #4
Ağaç Dostu

Mor Reyhan

Bitki türü: Sebze

Tohum Türü: Ballıbabagiller

Tohum çeşit adı: Ocimum basilicum

Tohum kaç yıldır sizdedir (kaç yıldır bu tohumdan bizzat üretim yapıyorsunuz): 2

Tohumun kökeni (size nereden geldi): pazardan aldığım fideden çoğalttım

Dağıtılacak Tohumun Saflığı: bilgim yok

Kullanılan gübreler (bu tohumun yetiştirilmesinde kullanılan): gübre kullanmadım

Kullanılan ilaçlar (bu tohumu yetiştirirken herhangi bir aşamada kullanılan): İlaç kullanmadım

Hasat yıl ve ayı: bahardan son bahara kadar

Bitki tipi ve gelişim durumu: Bildiğiniz dağlar kızı reyhan. Benim gibi reyhan sevenler için pazara gelmeden daha önce reyhan yetiştirip tüketmek isteyenler yetiştirebilsin diye paylaşıyorum. mor yapraklı olan tür.

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: mor yapraklı ama yaprakları çok büyük değil.

Yetiştirme özellikleri: aşırı gölge olmadıktan sonra her yerde yetişir. Aşırı sıcaklarda ful güneş sevmiyor.

Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: viyolün üstüne serpip düzenli sulayın ve son donlardan sonra toprağa alın.

Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Dibinin nemli olmasını seviyor. güneşlenme miktarı artıkça çiçeğe durma ihtimali de artıyor. yani az gölgelik yerlerde yaprak sayısı daha fazla olabilir.

İklim gereksinimleri: Her yerde yetişir.

Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: son baharda çiçeklerin savmasıyla beraber tohum kapsülleri toplanır.

Düzenleyen bakidilek : 14-10-2020 saat 23:34
Eski 15-10-2020, 00:08   #5
Ağaç Dostu

ince kabuklu çekirdeğe sahip kabak

Bitki türü: teoride meyve sanırım

Tohum Türü: kabak

Tohum çeşit adı: bilemiyorum

Tohum kaç yıldır sizdedir (kaç yıldır bu tohumdan bizzat üretim yapıyorsunuz): 1

Tohumun kökeni (size nereden geldi): Sayın Şeftali çiçeği geçen yıl
paylaşmıştı.

Dağıtılacak Tohumun Saflığı: hibritleşme ihtimali var

Kullanılan gübreler (bu tohumun yetiştirilmesinde kullanılan): gübre kullanmadım

Kullanılan ilaçlar (bu tohumu yetiştirirken herhangi bir aşamada kullanılan): salyangoz yemesin diye bit ilacı attım yoksa yiyor fideleri

Hasat yıl ve ayı: 2020 Eylül

Bitki tipi ve gelişim durumu: Yayvan olmayan bir tür. bir bitkide 2 kabak olacak şekilde gelişim gösteriyor. çiçeklenmesi diğer yetişen kabaklardan önce oldu. gelecek yıl kesinlikle tekrar ekeceğim. Ektiğiniz kabak kol verip yayılmaya başladı ise ince kabuklu değildir. benim ektiğim 6 tohumdan 1 tanesi ince kabuklu çıktı.

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: çekirdeklerin neredeyse kabuğu yok. yani kabuğunu soymadan yiyebilirsiniz.

Yetiştirme özellikleri: Tam güneş isteği var. İnce kabuk çekinik genle aktarıldığı için yetişen kabağın kalın kabuklu olma ihtimali de var.

Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Nisan başında direkt toprağa ekim yapılmalı. Viyolden toprağa geçirildiğinde oluşan şok bitki büyümesini kötü etkiliyor.

Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: suyu seviyor, tam güneş ihtiyacı var.

İklim gereksinimleri: Her yerde yetişir sanırım.

Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: kabak sapları sararınca

Not: Çekinik gen ile aktarılan özellik olduğu için en az 5-6 çekirdek ekmeniz tavsiyedir. Tohum sınırlı olduğu için 20 kişi civarı paylaşabilirim.

Eski 17-10-2020, 08:52   #6
Ağaç Dostu

Uzun Sırık Salatalık

Bitki türü: teoride meyve sanırım

Tohum Türü: Salatalık

Tohum çeşit adı: Uzun Sırık

Tohumun kökeni (size nereden geldi): Sayın Halcur geçen yıl
paylaşmıştı.

Dağıtılacak Tohumun Saflığı: hibritleşme ihtimali var

Tohumu ilk paylaşan: Sayın Halcur sanırım

Kullanılan ilaçlar (bu tohumu yetiştirirken herhangi bir aşamada kullanılan): salyangoz yemesin diye bit ilacı attım yoksa yiyor fideleri

Hasat yıl ve ayı: 2020 yaz ayları

Bitki tipi ve gelişim durumu: Aşırı Asma ve sürgüncü bir tür. Mutlaka asmaya alınması gerek. Salatalıklar uzun ve çok az dikenli, meyve tadı 100 üzerinden 75-85 arası. Önümüzdeki yıl da yetiştireceklerim arasında var.

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Uzun uzun meyveler

Yetiştirme özellikleri: Aşırı sıcaklarda meyve verimi düşüyor. sanırım en iyi bahardan yaza geçiş döneminde meyve veriyor.

Salatalıkta dalında meyve unutmamak lazım derlerdi eskiler yoksa bitki salatalık vermeyi keser tohuma kaçarmış. O yüzden en son tohumluk bırakıncaya kadar bütün meyveleri kopardım.

Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: viyolden toprağa almakta fayda var. son donlardan sonra toprağa geçirilmeli. ne kadar erken toprağa ekilirse verim o denli iyi olacakmış gibi bir his var içimde.

Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: suyu seviyor, tam güneş sevmiyor. mutlaka gübre verilmeli

İklim gereksinimleri: Her yerde yetişir sanırım.

Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: salatalıkların ve saplarının sararmasından sonra

Not: çok az tohum vardır isteyen sayısına göre tohum yollayacağım. Resimler Sayın Halcurdan alıntı.

Eski 25-10-2020, 22:09   #7
Ağaç Dostu

Meyan

Bitki türü: çalılık

Bitki ömrü: Çok yıllık

Tohum Türü: Meyan

Tohum çeşit adı: Glycyrrhiza glabra

Tohum kaç yıldır sizdedir (kaç yıldır bu tohumdan bizzat üretim yapıyorsunuz): 4

Tohumun kökeni (size nereden geldi): bir arkadaşımdan kölü bitki alarak.

Dağıtılacak Tohumun Saflığı: Saftır umarım

Tohumu ilk paylaşan: Sanırım ben

Kullanılan gübreler (bu tohumun yetiştirilmesinde kullanılan): yok

Kullanılan ilaçlar (bu tohumu yetiştirirken herhangi bir aşamada kullanılan): bit oluyor, bit ilacı

Hasat yıl ve ayı: 2020 eylül

Bitki tipi ve gelişim durumu: Suyu çok çok seven bir bitki, kök alımı yapabilmeniz için 3-4 yıl boyunca beklemelisiniz. bu tohumu paylaşmadan önce tekrar çimlendirdim çünkü ben köklü bitki almıştım. 20 tohumdan yalnızca 2 tane çimlendi. Bu sebeple çok az kişi ile paylaşmak durumundayım ki çimlenme ihtimali artsın. şu an buzdolabında bekliyor tohumlar.

Bu arada meyan şerbeti denir ama içine şeker katılmaz. bitkinin kendisi şekerli hissi veriyor. Bu şerbeti içerken tat olarak çok beğenilesi bir tadı yoktur ama içtikten sonra damağınızda bir süre devam eden çok farklı bir lezzet bırakır.

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: kökü ile meyan şerbeti yapılır enfestir.

Yetiştirme özellikleri: bir zahmeti yok ama toprağının sürekli ıslak olması gerekli. güneşi sever ve su olmadan yapamaz. 3-4 yıl sonra yanlara doğru uzayan kökleri toplayın ve 30 cm olacak şekilde parçalayın. sonra bu kök parçalarını döverek liflerinin ayrılmasını sağlayın ve kurutun. Şerbet yapacağınız zaman 30-40 gr kökü 2 litre soğuk suda demleyin ve süzün. 2 gün içinde tüketin. tansiyon yükseltebilir. Şeker dengeleyici özelliği vardır.

Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: bir gün suda bekletin ardından saksı veya tüplere ekimi yapın, yeterli olgunluğa ulaştığını düşündüğünüzde toprağa yerleştirin.

Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.): çimlenme yüzdesi çok düşük ve soğuk katlama tavsiye olunur.

Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: su kesinlikle şart. Toprağı kurumamalı.

İklim gereksinimleri: Her yerde yetişir, su kenarı sever.

Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: tohum sapları kuruyunca

Not: Çimlenme ihtimali düşük olduğu için kişi başına düşen tohum sayısının fazla olması gerekiyor ve elimde maksimum 10 kişiye yetesi tohum var, bu sebeple öncelik paylaşım yapanlarda olmak kaydıyla 10 kişi ile sınırlı.

Yeni çimlendirdiklerim

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024