agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2020-2021 Tohum Paylaşım (Kataloglar)
(https)

Beğeni Düzeni220Beğeniler
  • 13 Gönderen Kenger
  • 9 Gönderen Kenger
  • 7 Gönderen Kenger
  • 16 Gönderen Kenger
  • 10 Gönderen Kenger
  • 19 Gönderen Kenger
  • 10 Gönderen Kenger
  • 9 Gönderen Kenger
  • 10 Gönderen Kenger
  • 16 Gönderen Kenger
  • 9 Gönderen Kenger
  • 8 Gönderen Kenger
  • 14 Gönderen Kenger
  • 13 Gönderen Kenger
  • 10 Gönderen Kenger
  • 6 Gönderen Kenger
  • 15 Gönderen Kenger
  • 2 Gönderen Kenger
  • 18 Gönderen Kenger
  • 6 Gönderen Kenger

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-11-2020, 18:59   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2017
Kenger

Paylaşmak için seçtiğim tohumlar, benim hemen her yıl meyvelerini kullanmak üzere çokça ektiğim ya da tohum sürdürmek için sınırlı sayıda ektiğim bitkilere ait. Önemli gördüğüm ve bu yıl paylaşılmayan ya da kısıtlı paylaşımı olan bazı tohumları geçmiş yıllara ait de olsa listeme ekledim. Çimlenme oranındaki olası düşüşleri gözönüne alarak tohum miktarını bol tutmaya çalışacağım.

Etkinlikte paylaşacağım tohumlar:

1- Alakır etlisi
2- Heybetli (Turkey) domates (birnefestoprak)
3- Blue beauty domates (bahcedenn > Atılgan)
4- Kellogg's breakfast (its_just_a_ride)
5- Urla çakır domates
6- Drop of gold biber (tatlı) (Atılgan)
7- Akhisar patlıcan
8- Mor alaca patlıcan (Musa Gündoğan)
9- Siyah tombul patlıcan (alıcan)
10- Girit kabak
11- Çizgili kabak
12- Tromboncino kabak
13- Acur
14- Kornişon salatalık
15- Uzun sırık salatalık
16- Melekli şalağı
17- Kırmızı tohumlu ireniwaki
18- Golden Bantam 12 Sıralı Mısır
19- Tatlı Mısır (Soltera Morado)
20- Patlak Mısır (Zekoş)

Dikkat! çok önemli: Bu mesajın (ilk mesajın) altındaki "Taleplerime Ekle" linkine tıklaMAYIN...

Lütfen Etkinlik Prensiplerini okuduğunuzdan emin olunuz.

Dikkat! Tohum talep edenler, tohum talep etmeden önce kargo adreslerini "LojistikMerkezi"ne özel mesaj ile gönderdiğinizden emin olunuz.

Tohumları gönderme zamanı geldiğinde adresiniz yok ise ya da eksik ise talepleriniz geçersiz sayılır.

Yeni sistemin özelliklerinden birisi de tohum talep etme işleminin artık sadece "Taleplerime Ekle" butonuna basılarak yapılacak olmasıdır.

İlk mesajda dağıtılacak tüm tohumlar yer almaktadır.

Herkes tüm tohumlardan istemeyeceğine göre, tek tek tohumların tanıtıldığı mesajların altında yer alan "Taleplerime Ekle" butonuna tıklayarak istekte bulunmalısınız...

Tohum adını yazarak yapılan talepler geçersizdir.

Kenger Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2020, 19:04   #2
Ağaç Dostu

Alakır etlisi

Elimde 10 kişiye yetecek kadar tohum var.

Bitki türü: Sebze

Bitki ömrü: Tek yıllık

Tohum Türü: Domates

Tohum çeşit adı: Alakır etlisi (Atılgan)

Tohum kaç yıldır sizdedir: 2 yıl

Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Urla, İzmir

Tohumun geldiği yer: Atılgan

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Taşlıbahçe

Dağıtılacak tohumun saflığı: Bahçede diğer domates çeşitleriyle birlikte yetiştirdim ancak tohum saflığı için bir önlem alamadım.

Kullanılan gübreler: Koyun ve keçi gübresi kullandım.

Kullanılan ilaçlar: Yok

Hasat yıl ve ayı: 2020 Temmuz

Bitki tipi ve gelişim durumu: Sn. Taşlıbahçe'nin de belirttiği gibi çok verimli bir çeşit ve ip ya da sırıkla desteklenmesi gerekiyor.

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Bu yıl bahçenin en lezzetli domatesleri bunlardı. Hem etli hem de sulu lezzetiyle önümüzdeki yıllarda bolca dikilmeye aday bir çeşit. Diğer bilgileri Sn. Taşlıbahçe'den alıntılıyorum "Çoğunluğu alt kısmı sivrice biten oval formda, İrileşenlerde dilimli yapılar görüldü. Ortalamada 150-250 gr ağırlığında meyveler verdiler. Maksimum 540 gr ağırlığa ulaşan bir meyve oldu ancak böyleleri çok nadir.

Gençlikte üst kısımlarda koyu yeşil kırçıllar varken sonrasında tüm meyve kırmızıya dönüyor. Yine de omuzlarda tatlı bir yeşil kalabiliyor; tadı veya olgunluğu etkileyen bir faktör değil. Olgunlaştığında yumuşak etli, kabuğu orta incelikte, lezzetli ve etli bir çeşit. Yumuşak etli yapısından dolayı nakliye için uygun değildir. Yetiştirildiği yörede salçalık olarak kullanılıyorsa da sofralık ve kurutmalık olarak da kullanımı uygundur. Taze tüketim için lezzeti çok yerindedir."

Eklenen Resimler

Düzenleyen Kenger : 26-11-2020 saat 18:13 Neden: Tohum miktarı bilgisi eklendi
Eski 15-11-2020, 19:17   #3
Ağaç Dostu

Heybetli (Turkey) domates (birnefestoprak)

Elimde 8 kişiye yetecek kadar tohum var.

Tohum çeşit adı: Heybetli (Turkey) domates (birnefestoprak)

Tohum kaç yıldır sizdedir: 3 yıl

Tohumun geldiği yer: birnefestoprak

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: birnefestoprak

Dağıtılacak tohumun saflığı: Bahçede diğer domates çeşitleriyle birlikte yetiştirdim ancak tohum saflığı için bir önlem alamadım.

Bitki tipi ve gelişim durumu: Sn. birnefestoprak'tan alıntılıyorum "Yüksek verimli, orta erkenci, patates yapraklı, sırık, dallanan ve boylanan bir çeşit."

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Sn. birnefestoprak'tan alıntılıyorum "Pembe renkli, ince kabuklu, kimisi 500 gr civarında, kimisi daha ağır, düşük asiditeye ve yüksek Brix değerine sahip olan, depolamaya uygun olmayan meyveler".

Sn. birnefestoprak'tan meyvenin fotoğrafı:
http://www.agaclar.net/forum/attachm...lianatohum.jpg

Düzenleyen Kenger : 26-11-2020 saat 18:14 Neden: Tohum miktarı bilgisi eklendi
Eski 15-11-2020, 19:26   #4
Ağaç Dostu

Blue beauty domates (bahcedenn > Atılgan)

Not: Bu yıl bazı yataklardaki domateslerin tamamı hastalandı. Sadece seradaki Blue Beauty'den ürün alabildim.
Elimde 7 kişiye yetecek kadar tohum var.

Tohum çeşit adı: Blue beauty domates (bahcedenn > Atılgan)

Tohumun geldiği yer: bahcedenn > Atılgan

Tohumun kökeni: USA

Bitki tipi ve gelişim durumu: Sn. bahcedenn'in gözlemlerini aktarıyorum "Sırık bir çeşittir. Çok kuvvetli gelişen ve iyi askıya alınma yeteneği olan verimli bir çeşittir. Her çiçek meyve bağlamasa da güzel meyveye dönme oranı vardır. Mümkün olduğu kadar yüksek sırığa ya da ipe sardırmaya gayret gösterin. Sürekli boy atma eğilimindedir."

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Meyve şekli ve tadına ilişkin benzer gözlemlerim olduğundan Sn. bahcedenn'in gözlemlerini aktarıyorum "100-200 gr arasındaki basık yuvarlak meyvelerin omuzları derin mavimsi renkli olup alt tarafları ise canlı kırmızımsı pembedir. Omuzlarının bu rengi güneşe maruz kalan meyvelerde daha fazla olup muhteşem bir antosiyanin pigmentasyona sahiptirler. Pembe domateslerden beklenmeyecek şekilde diri ve dayanıklı meyveleri vardır. Her ne kadar meyveleri güneş yanıklığına ve çatlamaya dayanıklıdır denilse de dalında fazla bekleyen iyice olgunlaşmış meyvelerde yağmur ertesinde çatlamalar görülüyor. Olağanüstü görüntüsü ve anti-oksidan içeriği kadar lezzeti de muhteşemdir. Bu görünümü ile salatalara tat ve renk verir. "

Not: Fotoğraflar için Alakır Etlisi maddesine bakınız.

Düzenleyen Kenger : 26-11-2020 saat 18:17 Neden: Tohum miktarı bilgisi eklendi
Eski 15-11-2020, 19:30   #5
Ağaç Dostu

Kellogg's breakfast (its_just_a_ride)

Not: Bu yıl bazı yataklardaki domateslerin tamamı hastalandı. Sadece seradakinden 2 domates alabildim. Bu nedenle çok az tohum paylaşabiliyorum.
Elimde 14 kişiye yetecek kadar tohum var.

Tohum çeşit adı: Kellogg's breakfast (its_just_a_ride)

Tohum kaç yıldır sizdedir: 1 yıl

Tohumun geldiği yer: its_just_a_ride

Tohumun kökeni: USA-Michigan

Hasat yıl ve ayı: 2020 Ağustos

Bitki tipi ve gelişim durumu: Sn. birnefestoprak'tan aktarıyorum "Parlak turuncu/sari alasimi renkte, ince kabuklu, yayvan sekilli, cogu 0.5 kg ve ustunde, bol etli ve az cekirdekli, lezzetli meyveler veren, sirik, normal yaprakli, yuksek verimli ve gecci bir cesittir. Taze yemelik olarak tuketilmesini tavsiye ederim."

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Hakkıyla tadamadığımız için Sn. its_just_a_ride'ın gözlemlerini aktarıyorum "Oldukça güzel asit/şeker oranı ve meyvemsi bir tada sahip iri meyveler veren güzel bir atalık tür."

Eklenen Resimler

Düzenleyen Kenger : 26-11-2020 saat 18:19 Neden: Tohum miktarı bilgisi eklendi
Eski 15-11-2020, 19:38   #6
Ağaç Dostu

Urla çakır domates

Tohum çeşit adı: Urla çakır domates

Tohumun geldiği yer: Urla'da yerli bir üreticiden

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Sanırım ben paylaştım.

Bitki tipi ve gelişim durumu: 2018'de oturak olarak yetiştirmiştim. Bu yıl serada askıyla destekledim, daha iyi oldu. Daha önce normal ölçülerde gelişiyordu, bu yıl devasa boyutlara ulaştı.

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Turuncumsu renkte, etli, orta büyüklükte meyve verir. Meyveleri çatlamaya eğilimlidir. Tohum aldığım yerli üreticinin de belirttiği gibi uzun süre verim alınıyor. Fotoğraf 22 Kasım tarihinde çekildi.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Kenger : 26-11-2020 saat 18:02 Neden: Fotoğraf eklendi
Eski 15-11-2020, 19:47   #7
Ağaç Dostu

Drop of gold biber (Atılgan)

Elimde 16 kişiye yetecek kadar tohum var.

Tohum Türü: Biber

Tohum çeşit adı: Drop of gold biber (tatlı) (Atılgan)

Tohumun geldiği yer: İtalya

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Sanırım Sn. Atılgan

Dağıtılacak tohumun saflığı: Bahçede diğer biber çeşitleriyle birlikte yetiştirdim ancak tohum saflığı için bir önlem alamadım.

Bitki tipi ve gelişim durumu: Sn. Atılgan'dan alıntıdır: "Erkenci bir İtalyan atalık çeşit. Açık yeşilden nar çiçeği rengine yakın açık kırmızı bir renkte kızarıyor. Meyveleri çok iri (ortalama 15 cm uzunluğunda ve 5 cm çapında) ve bitki oldukça verimli olduğu için destek vermek gerekiyor. Taze meyveler çıtır çıtır, ince kabuklu ve az etli, dolması ya da kızartması yapılabilir. Kızaran meyveler oldukça etli. Biber kızarmaya başladığında kısmen de olsa altın sarısı bir renk alabiliyor."

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: İnce kabuğu, az çekirdeği ve iriliği nedeniyle çarliston bibere çok iyi bir alternatif.

2018'den bir fotoğraf:
http://www.agaclar.net/forum/attachm...80710_dog3.jpg

Düzenleyen Kenger : 26-11-2020 saat 18:21 Neden: Tohum miktarı bilgisi eklendi
Eski 15-11-2020, 19:50   #8
Ağaç Dostu

Akhisar patlıcan

Tohum Türü: Patlıcan

Tohum çeşit adı: Akhisar patlıcan

Tohum kaç yıldır sizdedir: 5 yıl

Tohumun geldiği yer: Akhisar'dan yerel tohum

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Bu çeşidin daha önce dağıtılıp dağıtılmadığını bilmiyorum.

Dağıtılacak tohumun saflığı: Bahçede diğer patlıcan çeşitleriyle birlikte yetiştirdim ancak tohum saflığı için bir önlem alamadım.

Bitki tipi ve gelişim durumu: Bitki 160 cm kadar boylanıyor.

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Uzun, yemeklik patlıcan. Elimdeki diğer patlıcanlardan belirgin bir farkı yok.

Eklenen Resimler

Eski 15-11-2020, 19:52   #9
Ağaç Dostu

Mor alaca patlıcan (Musa Gündoğan)

Tohum çeşit adı: Mor alaca patlıcan

Tohumun geldiği yer: Sn. Musa Gündoğan

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Sanırım Sn. Musa Gündoğan

Dağıtılacak tohumun saflığı: Bahçede diğer patlıcan çeşitleriyle birlikte yetiştirdim ancak tohum saflığı için bir önlem alamadım.

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Sn. Musa Gündoğan'ın da söylediği gibi lezzetli, yemeklik patlıcan. Büyüdükçe çekirdeklendiği için aşırı büyütülmemeli.

Not: Fotoğraflar için Akhisar patlıcan maddesine bakınız.

Eski 15-11-2020, 19:54   #10
Ağaç Dostu

Siyah tombul patlıcan (alıcan)

Tohum çeşit adı: Siyah tombul patlıcan

Tohumun geldiği yer: Sn. alıcan

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Sanırım Sn. alıcan

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Çok irileşmeyen bir topan patlıcan türü.

Not: Fotoğraflar için Akhisar patlıcan maddesine bakınız.

intibah, TCM, YeşimM ve 7 kişi beğendi.
Eski 15-11-2020, 19:57   #11
Ağaç Dostu

Girit kabak

Elimde 12 kişiye yetecek kadar tohum var.

Tohum Türü: Yemeklik kabak

Tohum çeşit adı: Girit kabak

Tohumun geldiği yer: Salihli'den yerel tohum

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: 2 yıldır ben paylaşıyorum.

Dağıtılacak tohumun saflığı: Bahçede diğer kabakgil sebzeleriyle (salatalık, kavun, karpuz) birlikte yetiştirdim ancak tohum saflığı için bir önlem alamadım.

Hasat yıl ve ayı: 2020 Ekim

Bitki tipi ve gelişim durumu: Bitkinin çok bol ve büyük yaprakları oluyor. Bol yaprağın tozlaşmayı zorlaştırdığını gözlemlediğimden yaşlanan yaprakları dönem dönem kestim. Böylece hem bitki gençleşti hem de tozlaşma kolaylaştı. Tohum ekiminden itibaren 40 günde meyve veriyor. Sezonda 2 kez ekim yapılabilir.

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Koyu yeşil, sakız kabaktan daha ince, uzun, çok küçük çekirdekli ve lezzetli bir yemeklik kabak cinsi. Meyveyi görmez de 40-50 cm iken toplasanız bile lezzeti gayet yerinde. Bitki yoğun yapraklıyken meyveler arada sıkışıp bozuk şekilli olabiliyor (özellikle de bitki yaşlanmışşa).

Eklenen Resimler

Düzenleyen Kenger : 26-11-2020 saat 18:22 Neden: Tohum miktarı bilgisi eklendi
Eski 15-11-2020, 20:00   #12
Ağaç Dostu

Çizgili kabak

Elimde 6 kişiye yetecek kadar tohum var.

Tohum çeşit adı: Çizgili kabak

Tohumun geldiği yer: Denizli'den yerel tohum

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Bilmiyorum

Dağıtılacak tohumun saflığı: Bahçede diğer kabakgil sebzeleriyle (salatalık, kavun, karpuz) birlikte yetiştirdim ancak tohum saflığı için bir önlem alamadım.

Hasat yıl ve ayı: 2020 Ekim

Bitki tipi ve gelişim durumu: Bitkinin çok bol ve büyük yaprakları oluyor. Tohum ekiminden itibaren 40 günde meyve veriyor. Meyve verimi bol ve uzun süreli. Sezonda 2 kez ekim yapılabilir.

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Açık yeşil, hafif tombul ve lezzetli bir yemeklik kabak cinsi. Meyveyi görmez de 40-50 cm iken toplasanız bile lezzeti gayet yerinde.

Not: Fotoğraflar için Girit kabak maddesine bakınız.

Düzenleyen Kenger : 26-11-2020 saat 18:23 Neden: Tohum miktarı bilgisi eklendi
Eski 15-11-2020, 20:03   #13
Ağaç Dostu

Tromboncino kabak

Elimde 5 kişiye yetecek kadar tohum var.

Tohum çeşit adı: Tromboncino

Tohumun geldiği yer: Ticari tohum

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: bahcedenn

Bitki tipi ve gelişim durumu: Sn. bahcedenn'den alıntılıyorum "Sırık bir çeşit olarak yetiştirmenizde fayda vardır. Ya bir ağaca ya da yaptığınız yatay şekilde uzayabileceği özel düzeneğe sardırınız. Böylelikle aşağıya doğru sarkan daha düz meyveleriniz olacaktır. Sürekli boy atma eğilimindedir. Kuvvetli geliştiği için ve üzeri yüklü olacağı için sağlam şekilde olmasına özen gösterin. Döllenmeden sebep her çiçek meyve bağlayamıyor. Elle tozlama yaparak bu oranı yükseltebilirsiniz. Buna rağmen verimli bir çeşittir."

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Sn. bahcedenn'den alıntılıyorum "Açık yeşil renkli meyveleri tam olgunlukta ten rengine dönerler. Uzun meyvelerin tohum bağlayan kısmı bombelidir ve boyları 90-100 cm e kadar uzayabilir. Meyvelerinin boyları 90-100 cm e kadar uzayabilen bu çeşidi istediğiniz her an hasat edebilirsiniz. Fakat ideali 20-45 cm iken hasat etmek. Tohumları çiçek ucu tarafındaki bombeli kısımdadır ve toplam uzunluğunun sadece 1/5 ini kaplar. Geriye ise tertemiz, sizi uğraştırmayacak kısmı kalır ve kabağınızı halka şeklinde dilimleyebilirsiniz. Buharda pişirerek, ızgarada közleyerek ya da kızartarak tüketebilirsiniz. Hatta çiğ olarak salatalara rendelendiğini de okuduk. Biz ise sadece buharda pişirip üzerini sarımsaklı yoğurt ile sos yaparak ve kızartarak tükettik. Kızartması enfes oldu. Tadı için tam bir kabak diyemeyiz. Patates ile kabak arasında bir tadı var. Bazı yazılarda kış kabağı olarak da tükedildiğini okuyunca bilhassa bu vakte kadar beklettim bir tanesini. Hem tazesi ile yaptığımız gibi kızartmasını yaptık hem de Marina di Chioggia ile yaptığım kabak tatlısı içerisinde kullandım. Fakat her iki seçenek için de fiyasko oldu. Börek ya da çorba içerisinde kullanılabileceğini tahmin ediyorum. Siz gene de şansa bırakmayın ve taze iken tüketin."

Eklenen Resimler

Düzenleyen Kenger : 26-11-2020 saat 18:24 Neden: Tohum miktarı bilgisi eklendi
Eski 15-11-2020, 20:05   #14
Ağaç Dostu

Acur

Tohum Türü: Cucumis melo

Tohum çeşit adı: Acur

Tohumun geldiği yer: Ulamış'tan atalık tohum

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Acur daha önce de dağıtılmıştır, ama bu çeşitten emin değilim.

Dağıtılacak tohumun saflığı: Bahçede diğer salatalık çeşitleri ile birlikte yetiştirdim ancak tohum saflığı için bir önlem alamadım.

Bitki tipi ve gelişim durumu: Sürekli yeni kol veriyor. Meyve verimi uzun süre devam ediyor.

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: 20-40 cm. uzunluğunda, çok sulu olmayan, lifli meyveleri var. Söğüş, salata ve turşu olarak tüketime uygun.

Eklenen Resimler

Eski 15-11-2020, 20:07   #15
Ağaç Dostu

Kornişon salatalık

Tohum Türü: Salatalık

Tohum çeşit adı: Kornişon salatalık

Tohumun geldiği yer: Urla'dan atalık tohum

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Ben olabilirim

Dağıtılacak tohumun saflığı: Bahçede diğer salatalık çeşidi ve acurla birlikte yetiştirdim ancak tohum saflığı için bir önlem alamadım.

Bitki tipi ve gelişim durumu: Verimli, dayanıklı, uzun ömürlü bir bitki.

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Oldukça lezzetli, dikenli meyveleri var, tipik kornişona göre daha tombul. Parmak büyüklüğünden bir karış olana dek çıtırlığını ve lezzetini yitirmiyor. İrileştiğinde dikenleri kaybolup tombul bir salatalık görünümüne kavuşuyor. Turşu yapılabileceği gibi, salatalık niyetine de kullanılabilecek bir meyve.

Not: Fotoğraflar için acur maddesine bakınız.

Eski 15-11-2020, 20:13   #16
Ağaç Dostu

Uzun sırık salatalık

Not: Sadece tek bir salatalıktan tohum aldıgımdan çok az tohum paylaşabileceğim.
Elimde 7 kişiye yetecek kadar tohum var.

Tohum Türü: Salatalık

Tohum çeşit adı: Uzun sırık salatalık

Tohumun geldiği yer: halcur

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Sanırım sn. halcur

Dağıtılacak tohumun saflığı: Bahçede diğer salatalık çeşidi ve acurla birlikte yetiştirdim ancak tohum saflığı için bir önlem alamadım.

Bitki tipi ve gelişim durumu: Sn. halcur'dan alıntılıyorum "Diğer salatalık çeşitleri ile benzer. İyi bir şekilde askıya alınmalı. Çok iyi büyüyor ve yayılıyor. Çok verimli olduğu için köyde bir çok evin önünde bulunur, yıllardır üretilir."

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Acurla salatalık arası bir doku ve tadı var. Bende salatalığın atası hissini uyandırdı. Diğer bilgileri Sn. halcur'dan alıntılıyorum "40cm’ye varan uzunluklara kadar ulaşabilen dikensiz ya da çok az dikenli bir bitkidir. Salata ve özellikle cacıklarda tercih edilebilir. Çok verimli. Tazeyken koparılırsa da meyve gibi yenebilir."

Sn. halcur'dan meyvenin fotoğrafı:
http://www.agaclar.net/forum/attachm...-salatalik.jpg

Düzenleyen Kenger : 26-11-2020 saat 18:25 Neden: Tohum miktarı bilgisi eklendi
Eski 15-11-2020, 20:16   #17
Ağaç Dostu

Melekli şalağı (birnefestoprak > Vizeli39)

Not: Kavun yetiştirebilecek üyelerin talep etmeleri ve tohumu sürdürebilmek dileğiyle paylaşıyorum.

Tohum Türü: Kavun

Tohum çeşit adı: Melekli şalağı (birnefestoprak > Vizeli39)

Tohumun geldiği yer: Iğdır, Melekli Köyü

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Sn. Birnefestoprak

Dağıtılacak tohumun saflığı: Bahçede diğer kavunlarla birlikte yetiştirdim ancak tohum saflığı için bir önlem alamadım.

Hasat yıl ve ayı: 2018 Temmuz

Bitki tipi ve gelişim durumu: Bu konuda bir gözlem yapamadım.

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Sn.Vizeli39'un söylediği gibi "Şeker oranı düşük-orta, aroma orta-yoğun, koku yoğun, doku sert, meyve içi rengi ise göründüğü gibi, seyretmelik."
Salata ya da meyve salataları için çok uygun.

Çeşidin Hikayesi: Sn Birnefestopraktan alıntı:
ANATOHUM Projesi'nin en degerli parcalarindan birisi: Melekli Şalağı (ya da sadece Şalak). Kars'in (simdi Igdir'in) Melekli Koyu'ne ait ki bu koy, genetik cesitlilik bakimindan onem gosteriyor (genel olarak Kars, tohum cesitliliginde cok onemli). Internette sanirim sadece tek bir resmini daha gorebilirsiniz. Cok nadir, tatli olmayan ve sifali olarak bilinen bir kavun cesidi.

2018'den fotoğraflar:
http://www.agaclar.net/forum/attachm...02_melekli.jpg
http://www.agaclar.net/forum/attachm...2_melekli2.jpg

Eski 15-11-2020, 20:21   #18
Ağaç Dostu

Kırmızı Tohumlu Ireniwaki

Not: Karpuz yetiştirebilecek üyelerin talep etmeleri ve tohumu sürdürebilmek dileğiyle paylaşıyorum.

Bitki türü: Meyve

Tohum Türü: Karpuz, Citrullus lanatus

Tohum çeşit adı: Kırmızı Tohumlu Ireniwaki (Ireniwaki Red-seeded)

Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Seferihisar, İzmir

Tohumun kökeni: Amerikan yerlileri, Ireniwaki Ulusu

Tohumun geldiği yer: Massachusets'li yetiştirici James Troudt

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Sn. birnefestoprak

Dağıtılacak tohumun saflığı: Tarlada başka karpuz yoktu

Kullanılan gübreler: Yanmış hayvan gübresi.

Hasat yıl ve ayı: 2019 Temmuz

Aşağıdaki bilgiler Sn. birnefestoprak'tan alınmıştır:
Hasat süresi: Orta erkenci (küçük meyveli olan fidelerle iri meyveli olan fideler aşağı yukarı aynı zamanda hasada geliyor)
Büyüme alışkanlığı: Yayılıcı
Meyve rengi, şekli ve büyüklüğü: Ağırlığı 9-10 kg'a, uzun ekseni 50 cm'ye kadar çıkabilen, koyu yeşil kabuk rengine sahip, silindirik meyveler.
Bitki tipi ve gelişim durumu: Karpuz, yer isteyen bir bitkidir. Her bir bitkinin rahatça yayılıp gelişebileceği kadar yer ayırmanız gerekiyor. Meyveleri büyük olabildiği için, bu çeşidi sırığa almak mümkün değildir.
Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Kırmızı et rengine sahip meyveler, sulu, gevrek ve çok lezzetli. Bu çeşidin tohumları, tohumlar ilk hasat edilmişken, gün batımı renkleriyle zeytin yeşili arasında gidip geliyor.
Çeşidin Hikayesi: Benim tohumlarım, bir Amerikan yerlisi ve bilgesi olan John K. White'ın 1999 yılında Amerikan Ziraat Bakanlığı'na, ölümünden kısa süre önce bağışladığı tohumların devamıdır. Bu çeşidi ararken, Massachusetts'li bir yetiştirici olan James Troudt'a ulaştım. Elindeki tohum stoğunun tahminimce tamamına yakınını, çeşidin genetik çeşitliliğini daha iyi değerlendirebilmek adına, bana gönderdi.

Kırmızı tohumlu karpuz çeşitlerine ilk kez, Amerika'nın keşfinden sonra Amerikan Yerlisi Ireniwaki Ulusu'nun yaşadığı topraklara (Yukarı Mississippi Havzası) gelen Fransız kaşiflerinin 17. yüzyıla ait notlarında rastlanıyor. Orta erkenci olup aynı zamanda Kuzey Amerika'nın Ortabatı (Midwest) Bölgesi'ne ait olan böyle atalık karpuz tohumlarına ulaşabilmek artık çok zor.

Bu çeşidin, Kuzey Amerika'da ulaşabileceğimiz, bu topraklara ait en eski birkaç karpuz tohumundan biri olduğunu düşünüyorum.
Sn. birnefestoprak'tan meyvenin fotoğrafları:
http://www.agaclar.net/forum/attachm...ireniwaki1.jpg
http://www.agaclar.net/forum/attachm...ireniwaki2.jpg
http://www.agaclar.net/forum/attachm...ireniwaki3.jpg

Eski 15-11-2020, 20:23   #19
Ağaç Dostu

Golden Bantam 12 Sıralı Mısır

Tohum Türü: Mısır, Zea mays

Tohum çeşit adı: Golden Bantam 12 Sıralı Mısır

Tohumun geldiği yer: USA-Ticari tohum -> Sn. bahcedenn.

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Sn. bahcedenn.

Dağıtılacak tohumun saflığı: İzolasyon önlemi alamadım.

Hasat yıl ve ayı: Eylül 2020

Bitki tipi ve gelişim durumu: Sn. bahcedenn'den alıntılıyorum: "2-2,5 m uzunluğunda boya ulaşan bitkinin üzerinde 1 ya da 2 koçan bulunur. İsmi 12 sıralı olarak geçmesine rağmen koçan üzerindeki sıra sayısı 10 ile 14 arasında değişmektedir."

Çeşidin Hikayesi: Sn. bahcedenn'den alıntılıyorum "Orijinal 8 sıralı Golden Bantam pazara 1902 yılında W. Atlee Burpee tarafından tanıtılmıştır. Bu geliştirilmiş formu ise 1922 yılında Clark Seed Company tarafından piyasaya sürülmüştür."

Eklenen Resimler

intibah ve Resulgur beğendi.
Eski 15-11-2020, 20:26   #20
Ağaç Dostu

Tatlı Mısır (Soltera Morado)

Tohum çeşit adı: Soltera Morado

Tohumun geldiği yer: USA-Ticari tohum -> Sn. Atılgan.

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Sn. Atılgan.

Bitki tipi ve gelişim durumu: Sn. Atılgan'dan alıntılıyorum: "Erkencidir (70 gün) Bitkiler orta uzunlukta ve kök başına ortalama iki orta boy koçan veriyor. Kolay ve sağlıklı yetiştiler. Mısırların kendisi gibi koçanları, püskülleri, gövde ve yapraklarında mor tonları gözlemleniyor. Süt evresinde de renkler baskın. Yerken ellerinizi boyasada yıkayınca hemen temizleniyor."

Çeşidin Hikayesi: Sn. Atılgan'dan alıntılıyorum "Munk Bergin´in antosiyanin oranı yüksek tatlı bir mısır çeşidi üretme çabaları sonucu elde ettiği bir türdür.
https://www.farmshow.com/a_article.php?aid=28104"

Eklenen Resimler

Eski 15-11-2020, 20:30   #21
Ağaç Dostu

Patlak Mısır (Zekoş)

Tohum çeşit adı: Patlak Mısır (Zekoş)

Tohumun geldiği yer: Karaman -> Sn. Zekoş.

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Sn. Zekoş.

Bitki tipi ve gelişim durumu: Sn. Zekoş'tan alıntılıyorum: "1.5-2 metre boylaniyor ve her kökte 2 koçan oluyor."

Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Özellikle kırmızı renkte olanı göz alıcı, çok parlak, sivri taneli ve lezzetli bir patlamalık mısır çeşidi.

Tohumları karışık renkli (çoğunluğu kırmızı) olarak göndereceğim.

2019'dan fotoğraflar:
http://www.agaclar.net/forum/attachm...5-zekoscin.jpg

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024