agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2020-2021 Tohum Paylaşım (Kataloglar)
(https)

Beğeni Düzeni134Beğeniler
  • 2 Gönderen TCM
  • 13 Gönderen TCM
  • 7 Gönderen TCM
  • 22 Gönderen TCM
  • 10 Gönderen TCM
  • 21 Gönderen TCM
  • 19 Gönderen TCM
  • 8 Gönderen TCM
  • 7 Gönderen TCM
  • 4 Gönderen TCM
  • 8 Gönderen TCM
  • 6 Gönderen TCM
  • 7 Gönderen TCM

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-12-2020, 19:48   #1
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Tcm

Şuraya başlığı açayım da, haftaya-haftaya-haftaya derken bir hafta kalmış biz daha katalog açacaz... Paylaşacağım üç - beş çeşit az kaldı o da kaçacak.

Geçen yılın şampiyonu benim biliyorsunuz...Aslında bu yıl da hedefim en tepede yer almaktı. Ancak geçen yıl hediye olarak fular gönderdiler sadece, onu da hanım çarptı zaten, @bahcedenn sağolsun bi arazi aracı göndermişti, o da benzinli, bi ton vergi vs. kitaplığa koydum duruyor öyle. Bu yıl çeyrek altın göndermezseniz ben yokum demiştim, tabi yönetimde tık yok, üstelik işi İzmir e attılar bi de, neymiş virüs varmış, güççüğcük şey ne yapabilir ki, üç damla kekik yağına bakar sadece...Neyse hemşehrilerimin yanındayım, artık etkinliği elimizden alamazlar, dağıtım haftası Urla dayım, hanım Urla yı duyunca gözleri parladı, bizimkine gezmek olsun, bi çuval yarım altınla gidecem yanlarına, her zarfa birer tane atıversinler.

CİDDİ MODE ON

Bizim bahçede bu yıl pek yeni bir şey yoktu maalesef. Zaten amacımız her yıl yeni şeyler yetiştirmekten ziyade beğendiğimiz çeşitlerle yola devam etmekti. Bu sebeple 'temcit pilavı' gibi sürekli aynı şeyleri tekrarlamak istemedim. Biberde arayışlarımız geçen sene de devam etti ancak bu kez de neredeyse tüm biberler önceden tozlaşmış olarak karşımıza çıktı ve muhtemelen bu yıl da birbiriyle tozlaştı, Dolayısıyla farklı yere ektiğimiz ve geçen sene önceki çeşitlerimizin (muhtemelen) çaprazlaşmasıyla oluşan ve bu sebeple diğer biberlerden ayrı ektiğimiz iki biber hariç paylaşabileceğim biber tohumu olmadı.

Bakliyatları netleştirdik artık, sanırım önümüzdeki yıl bol paylaşabilirim. Bu yıl sadece fazla miktarda geçen seneden kalan küçük sırık kuru fasulye var.

Domatesin yeri ayrı aynı çeşitleri tekrar paylaşıyorum.

Fenni gübre verilmedi yine. Granül leonardit, hayvan gübresi, geçen yıl hazırladığım kompost, solucan gübresi ocaklara atıldı ve/veya toprağa atılarak karıştırıldı. İlaçlama; domateslere üç kez sistemik mantar ilacı atıldı, diğer çeşitlere sadece oksijenli su ve sulandırılabilen kükürt atıldı bir veya ikişer kez.

Bu yıl yeni resimler pek yok, zaten vaktim de olmuyor, malum hastalık ve süreci iş yükümüzü arttırdı. Sanırım sürecin en kötü tarafı bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan tonlarca sorumsuz ve cahilin hayatımızdaki değerlere de zarar vermesi.

1- Pıtırkızın siyah biberi
2- Ağaçlar.net biberi
3- Buena Mulata biber
4- Hafize Baliç Pembe domatesi
5- Tigernut - yer bademi
6- Patlatmalık renkli mısırlar
7- Bulgar domatesi
8- Küçük sırık kuru fasulye
9- Bradford karpuzu
10- Tatlı tigernut
11- Külkedisi nin balkabağısı
12- Günün tatlı kabağı

Düzenleyen TCM : 06-12-2020 saat 18:41
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2020, 19:57   #2
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Pıtırkızın siyah biberi

Geçen yıl farklı bir çeşidimiz olmuştu; buena mulata mor biberin hatlarına sahip ancak daha irice, yine daha önce ektiğimiz siyah süs biberinin renginde ve dört beş yıl önce ektiğimiz habanero biberlerinin aromasını da hafiften içeren biberimiz. Beş yıl aynı özellikleri sergilerse bizim de bir biberimiz var diyebiliriz.

Biberimiz.

Eski 01-12-2020, 20:00   #3
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Ağaçlar.net biberi

Bir diğer tozlaşan biber çeşidimiz, bu da aynı özellikleri sergilemeye devam ederse sitemizin de biberi olacak.

Jalepano bana küçük geliyor ben aynı kıvamda daha büyük biber istiyorum ki hem turşu yaparım hem de dolma yapar içini doldururum derseniz buyrun..

Eski 01-12-2020, 23:05   #4
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Buena Mulata Biber

En sevdiğim biber, her açıdan...Parmak kadar, her parmaktan var ama. Mor renk ile başlayıp turuncu - sarı ve kırmızıyla biten renk dönüşümü ile bahçenizin en ilgi çeken biberi olacak. Aslında paylaşmayacaktım ama başka bir arkadaş paylaşıncaya kadar en iyisi bu. İki yıldır aldığım tohumlardan çıkan fidelerin büyük çoğunluğu orijinal mor renklerde biberler veriyor. Ancak fidelerin çok az kısmı siyaha çalan bir kısmı da yeşil-mor-siyah arası renklerde biberler veriyor. Tat ve biçim aynı olmasına rağmen renkleri böyle. Güzel tarafı her haliyle en erken meyve veren ve en sevdiğimiz biber çeşidi. Turşu yap, taze ye, buzluğa at, pek şirin. Hafif-orta acılıkta diyebilirim.

Tozlaşma sebebiyle paylaşmayacaktım ancak @Meraklıdr. un talebini görünce hiç olmazsa bunu tercih edebilir diye düşündüm.

Eski 01-12-2020, 23:12   #5
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Hafize Baliç Pembe domatesi

Neredeyse yıllardır aynı şeyi söylüyorum. Bahçemizin demirbaşı üç çeşit domates çeşidi var.

Hafize Baliç pembesi yumruk büyüklüğünde düzgün hatlara sahip sert yapısı ile taşımaya darbeye beklemeye müsait tohumunun yaşatılması gerektiğini düşündüğüm sırık çeşit.

Hafize..

Daha eski hafizeler..

Elimde bu yıl da fazla yok, tam tohum sayısını bilmiyorum, hafta sonu çıkabilirsem yayladan sayıyı alır buradan bildiririm, ona göre tercih eder arkadaşlar. Forumda bir kişi daha paylaşıyor bu çeşidi.

Eski 01-12-2020, 23:16   #6
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Bulgar domatesi

En sevdiğim iki çeşitten biri, etkinlikte aynı özelliklerde pembe renklisi de paylaşılıyor bu yıl. Bu yıl hastalıktan dolayı 1 kg. yu geçen domatesimiz olmadı, rekor geçen seneki 1.060 gr. idi. Etli sulu incecik kolay soyulan kabuğu ile soy kabuğu at yemeğin içine.

Tcm

Eski 01-12-2020, 23:20   #7
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Bradford karpuzu

Bilgiler burada.

Bu yıl sadece tek bu çeşidi ekmeme rağmen çok az karpuz daha önce ektiğim çeşitlere benzer çıktı. Tohumları bradford olanlardan topladım. Çok tatlı, şeker ilave edilmiş sanki. Yıllardır farklı çeşitlerden sonra sadece bu çeşidi ekiyorum artık.

Eski 01-12-2020, 23:23   #8
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Küçük sırık kuru fasulye

Tohumlar geçen seneden, ekmiyorum artık bu çeşidi...

Buraların en sevileni, ancak biz sürekli ektiğimiz oturak cinsi ile çok fark göremediğimiz için bu cinsi ekmemeye karar verdik. Zaten yeterince sırık bakliyatımız var. Ama dediğim gibi çok seviyorlar bu türü, verimli ve oldukça erkenci.

Eski 02-12-2020, 18:12   #9
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Patlatmalık renkli mısırlar

Birimimize başvuran ufak büyük kim olursa olsun gözünde hafif bir pırıltı, ilgilendiğine dair ışık görürsem plastik poşetlere ne tohumu varsa doldurup veriyorum. Seneye geri getir ki başkalarına da verebileyim diye tembihliyorum. Renkli patlatmalık mısırlar da onlardan geldi. Koca bir torba getirmişler, pek şirinler, güzel olanları iple duvara astım, isteyen olursa sizinle de paylaşabilirim. Kendim bir çeşit haşlamalık ekeceğim bundan sonra. Başkasının tohumu paylaşılmıyor etkinlikte ama sonuçta benim tohumum sayılmaz mı...

Geçen seneden...

intibah, CheNell, Muda ve 4 kişi beğendi.
Eski 02-12-2020, 18:18   #10
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Tigernut - Yer bademi

Artık ekmeyeceğim...Bu sezon için çıkan iki fideyi topraktan çıkarmayı bile unuttuğumu bunları yazarken hatırladım. Bize göre değil, fındık - fıstık - ceviz varken şimdi...Bizim kız ve okul arkadaşları çok beğendi diyerek o gazla ekmiştim ama onların hevesi de geçti, zaten okullar da yalan oldu.

Çimlendirmesi sıkıntılı, forumca çaresini bulamadık, artık ektiklerimizin yarısı bile çimlenmez olmuştu.

Un yapıp pasta yapımında tüketilirmiş, toprak üstünde kalan saplarından yastık olabilirmiş, çiğ tüketilirmiş vs. vs.

İlgilenen olursa buyursun. Tohumlar önceki seneden.

Eski 06-12-2020, 17:16   #11
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Tatlı tigernut - yer bademi

Bir üstte yazılanları unutun, eeee ne demişti rahmetli bir büyüğümüz 'dün dündür, bugün bugündür'...

Üstte unuttuğumu yazdığım iki kök yer bademinin bir kökünü çıkardık hafta sonu. Bendeki cinsin aksine veya yerini sevdi bilmiyorum oldukça iri ve verimli 300 ün üzerinde yer bademimiz oldu, üstelik benimkilerin aksine oldukça tatlı, hanım bile beğendi, o derece yani...

Bu iki kök geçen sene @AkisSoftware den gelen iki çeşitten ikisi ama hangisi bilmiyorum. Dolayısıyla ben tatlı tigernut dedim ve seneye 10 kök kadar ekmeyi düşünüyorum. Elimde çıkardığım kökten kalanlar ve toprak altından çıkarılacak var, dolayısıyla fazla dağıtamam çünkü yerden ne çıkacak bilmiyorum. Beş arkadaşa 20 şer tane gönderebilirim. Talepte bulunanlar arasında kime göndereceğimi alta yazarım ki diğer arkadaşlar talep hakkını boşa kullanmasın. Aslında paylaşmayacaktım ancak geçen sene aldıklarımdan neredeyse hiç bir şey paylaşamadım ve emanete ihanet etmiş gibi hissettim.

Olası çeşitler bu veya bu...

TALEBİ KARŞILANACAK ÜYELER : (BEŞ KİŞİ)
1- bahcedenn
2- Muda
3- sakagun
4- Dutlubahçe
5- YeşimM

TALEP TOPLAMA TAMAMLANMIŞTIR.

6- hcorak da ekleyelim Manisa ya sokmaz sonra.

Düzenleyen TCM : 07-12-2020 saat 17:08
Eski 06-12-2020, 18:28   #12
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Günün tatlı kabağı

Ne isim vereyim şimdi buna...Hanım önceki sene güne gittiği yerde yediği kabak tatlısını pek seviyor. O kadar kabak yetiştirdik ama ille bu olacakmış, neyse komşu altı tek tohum verdi, onun da ikisi çimlendi ve bu sene bolca ekebildik. İki ayrı ocağı da kompost hazırladığım yerin yanına ektim. Buradaki kökten çıkan dallar komşu bahçeye kadar gitmiş. Bu iki kökten elimizde üç tane kabak oldu, biri beklediğimiz günün tatlı kabağı ki; orta boyda düzgün hatlı kestane kabağına benzer yer yer pürüzlü yüzeye sahipti. Diğer iki tanesi ise dilimli ve oldukça büyük kabak vermişti ki biri tam 26 kilo geldi. Şimdi bu iki büyük tek kökten mi yoksa iki ayrı kökten mi bilemedim. Aynı kök olsa bu kadar büyük iki kabağı tek kök besleyemez diye düşünüyorum. Ama aynı kökten iki farklı kabak ta olmaz, acaba çok büyüyünce şekli mi değişiyor deyip kendi kendime konuşup durdum

Neyse arkadaşlar bu başlıktaki kimle paylaştıysak tattırdıysak beğendiği 'günün kabağı' var. Resimdeki küçük olan. Bahçenin diğer köşesindeki kabaklardan.

Name:  kabak 1.jpg
Views: 488
Size:  39.0 KB

Eski 06-12-2020, 18:39   #13
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Külkedisi nin balkabağısı

Üstte bahsettiğim iri kabak ta bu. Böyle bir kabak tohumu almadım, daha önce ekmedim, etrafımda eken de yok. Nereden geldi acep...Tadına bakmadık, nasıl keseceğimi de bilmiyorum açıkçası, 26.1 kg. yav. Tadı 'günün kabağı' kadar güzel değilse bile bu görüntüye bir kök olsun ekilmez mi arkadaş, hanım ne derse dersin, o kadar...

Merdiven boşluğuna resimdeki gibi koydum, üst komşu mesaj atmış, 'o ne öyle külkedisinin kabağı gibi' diye, adını da o koydu. Bilen varsa değiştirelim.

Name:  kabak 2.jpg
Views: 494
Size:  47.0 KB

Name:  WhatsApp Image 2020-12-06 at 17.27.16.jpg
Views: 478
Size:  26.8 KB

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024