agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2020-2021 Tohum Paylaşım (Kataloglar)
(https)

Beğeni Düzeni70Beğeniler
  • 17 Gönderen meeteine
  • 4 Gönderen meeteine
  • 17 Gönderen meeteine
  • 8 Gönderen meeteine
  • 10 Gönderen meeteine
  • 14 Gönderen meeteine

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-10-2020, 14:57   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-06-2008
meeteine

Bu yıl paylaşmayı planladığım tohumlar şunlar:

1. Arşın Börülce (Uzun Börülce) (13 kişi)
2. Kavun (Kırkağaç benzeri bir tür)(17 Kişi)
3.Lif kabağı (11 kişi)
4.Süs biberi (13 kişi)
5.Spagetti Kabak
6.Perilla (Biftek Otu)

Tohumların olgunlaşmasını beklediğim bir kaç biber türü var. Yetişirse ilerleyen zamanda onları da listeme ekleyeceğim.

Düzenleyen meeteine : 05-11-2020 saat 17:10 Neden: perilla eklendi
meeteine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2020, 15:21   #2
Ağaçsever

Arşın Börülce

Bitki türü: Sebze
Bitki ömrü: Tek yıllık
Tohum Türü: Fasulye
Tohum çeşit adı: Asparagus bean (https://en.wikipedia.org/wiki/Asparagus_bean)
Tohum kaç yıldır sizdedir: 1 yıl
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Antalya -Kaş
Tohumun kökeni (size nereden geldi): Yöremizdeki köylülerden geçen sene aldım
Dağıtılacak Tohumun Saflığı: İzolasyona dikkat edilmedi ancak yakınında başka fasulye türü yetiştirilmedi.
Tohumu ilk paylaşan:
Kullanılan gübreler : Keçi gübresi
Kullanılan ilaçlar: Ev yapımı ilaçlar (Arap sabunu karışımı, solucan gübresi çayı, vb.)
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması: Yok
Hasat yıl ve ayı: 2020 -Haziran+
Bitki tipi ve gelişim durumu: Çok kolay yetişen, hiç nazlanmayan bir tür. Güneşi ve suyu çok seviyor. Mutlu olduğunda bol miktarda ürün veriyor. Karıncalar, tırtıllar ve pis kokulu yeşil böcek bayılıyorlar buna. Bizden çok onlar yedi.
Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Uzunlukları 50-60 cm.ye ulaşabiliyor. Kılçıksız. Yemeğini ve turşusunu biz beğendik. Önce mor renkli baklaya benzer çiçek veriyor meyve oluşumunu bir kaç günde tamamlayabiliyor.
Yetiştirme özellikleri: Isıdan etkilenmiyor. Bulunduğum yörede Temmuz ayında diğer fasulyeler ölürken, ekim ayına (bugüne) kadar hala bol meyve alıyorum. Sıcağı seviyor. Hasat ederken dikkatli olmalı: iki ya da üç adet meyve verdiği bir çıkıntı var. Eğer çıkıntıya zarar vermezseniz daha sonra buradan meyve vermeye devam ediyor.
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Mart sonunda ektim. Soğuk yörelerde belki Nisan-Mayıs olabilir.
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.): Yok
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri : Humuslu, gübreli sebze yatağında yetiştirdim, şikayet etmedi, hatta çok sevdi. Suyunu her gün bol miktarda verdim. Güneş ise hiç eksik olmadı yaz boyunca.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Meyve olgunlaştığında rengi sararıp, kuruduğunda aldım.

Eklenen Resimler

Düzenleyen meeteine : 26-10-2020 saat 02:38
Eski 21-10-2020, 15:28   #3
Ağaçsever

Kavun

Bitki türü: Meyve
Bitki ömrü: Tek Yıllık
Tohum Türü:Kavun
Tohum çeşit adı: Bilmiyorum
Tohum kaç yıldır sizdedir :1
Tohumun kökeni : Bilmiyorum
Dağıtılacak Tohumun Saflığı: %100 saf çünkü bir kaç km çevrede başka kavun türü yetiştirilmedi
Tohumu ilk paylaşan:
Kullanılan gübreler: Keçi gübresi
Kullanılan ilaçlar:
Tohumu alınan Yok
türe özel izolasyon uygulaması: Yok
Hasat yıl ve ayı: 2020 - Temmuz
Bitki tipi ve gelişim durumu:
Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Sebze yatağımda kendiliğinden yetişti, nereden geldiğini bilmiyorum. Büyük bir olasılıkla diğer tohumların içine karışmıştı. Bir kaç tane meyve aldık. Çok lezzetli. Tip ve tat olarak kırkağaç kavunu türüne benziyor.
Yetiştirme özellikleri:
Yayılıcı bir tür. Çok fazla dallanıp kolayca her tarafa ulaşabiliyor (kabak gibi).

Eski 21-10-2020, 15:34   #4
Ağaçsever

Lif Kabağı

Dikkat: Tohum geçen yıldandır. Bu yılın ürünleri henüz olgunlaşmadı ve şimdilik sadece iki adet meyvesi var. Çimlenmeme olasılığına karşı tohum miktarını bol tutuyorum

Luffa cylindrica (L.) M. J. Roemer (Cucurbitaceae) türünün olgun meyvası olan bu tür koyu sarı çiçekli, bir yıllık, kuvvetli ve tırmanıcı bir bitkidir. Meyva şekli silindir biçimindedir ve içi liflidir. Vatanı Mısır veya Arabistan olup memleketimizin güney bölgelerinde özellikle bahçelerde yetiştirilir. Olgunlaşmış meyvelerden elde edilen lif, temizlik aracı olarak özellikle banyoda “bitkisel lif” olarak kullanılır.

Bitki türü: sebze
Bitki ömrü: tek yıllık
Tohum Türü: kabak
Tohum çeşit adı: Lif Kabağı
Tohum kaç yıldır sizdedir (kaç yıldır bu tohumdan bizzat üretim yapıyorsunuz):2
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Antalya-Kaş
Tohumun kökeni (size nereden geldi): Adana'dan bir tanıdığımdan
Dağıtılacak Tohumun Saflığı: Çevresinde başka kabak türü yoktu.
Kullanılan gübreler (bu tohumun yetiştirilmesinde kullanılan): Yanmış keçi gübresi (az miktarda)
Kullanılan ilaçlar (bu tohumu yetiştirirken herhangi bir aşamada kullanılan): İlaç kullanılmadı
Hasat yıl ve ayı: 2019 Kasım

Düzenleyen meeteine : 26-10-2020 saat 01:27 Neden: Başlık yanlış olmuş
Eski 26-10-2020, 01:39   #5
Ağaçsever

Süs Biberi

Bitki türü: Meyve
Tohum Türü: Biber
Tohum çeşit adı: Yukarı Bakan, Süs biberi
Tohum kaç yıldır sizdedir :3
Tohumun kökeni : Bilmiyorum
Dağıtılacak Tohumun Saflığı: İzolasyon uygulaması yapmadım
Tohumu ilk paylaşan:
Kullanılan ilaçlar: Yok
Hasat yıl ve ayı: 2020 - Temmuz+
Bitki tipi ve gelişim durumu: Kolay gelişen ve bol ürün ver bir tür.
Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Orta acılıkta, 4-5 cm boyunda meyveleri var. Turşuda bol miktarda kullanıyorum.
Yetiştirme özellikleri: Tohumdan yetiştirdiğim fideleri saksıya ve sebze yataklarına taşıyorum. Kolay yeşeriyor ve 40-45 günde meyve vermeye başlıyor. Yaz boyunca sürekli bol miktarda biber topladım.

Eklenen Resimler

Eski 26-10-2020, 02:35   #6
Ağaçsever

Spagetti Kabak

Bitki türü: Sebze
Tohum Türü: Kabak
Tohum çeşit adı: Cucurbita
Tohum kaç yıldır sizdedir :1
Tohumun kökeni : Geçen yılki paylaşımdan
Dağıtılacak Tohumun Saflığı: Yakınında başka kabak türü yoktu
Tohumu ilk paylaşan:Pupa.Baski
Kullanılan ilaçlar: Yok
Hasat yıl ve ayı: 2020 - Eylül+
Bitki tipi ve gelişim durumu: Diğer bal kabağı türleri gibi yayılan ve çok hızlı gelişen bir tür. Bol miktarda çiçek oluşumu olmasına karşın yalnızca iki adet yetişmiş kabak alabildim. Bir kaç tane de genç kabak (merakımdan) yedim.
Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Yeşil halde iken toplayıp yemeğini yaptım, çok lezzetli idi. Olgunlaşan meyveden ise (yaklaşık 7-8 kg ağırlığında idi) yemek yaptım, reçel yaptım ve hatta turşu yaptım. Yemeğini çok beğendik; kabak tadı vermiyor, farklı bir lezzet. Reçeli de güzel oldu, lokum kıvamında kaldı parçalar. Turşu henüz olmadı.
Yetiştirme özellikleri: Doğrudan bahçeye diktim. Ağaç gölgesine dikmeme rağmen, çok kısa sürede kol atıp yayıldığı için güneşe rahatça ulaştı. Suyu seviyor. Çiçeklerini sabah erken saatte toplayarak dolma ve kızartma olarak tükettik.

Eklenen Resimler

Eski 05-11-2020, 14:18   #7
Ağaçsever

Perilla (Biftek Otu)

Bitki türü: Baharat
Bitki ömrü: tek yıllık
Tohum Türü: perilla/biftek otu
Tohum çeşit adı:
Tohum kaç yıldır sizdedir: 1 yıl
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Kaş/Antalya
Tohumun kökeni :agaclar.net
Dağıtılacak Tohumun Saflığı: önlem alınmadı
Tohumu ilk paylaşan: pupa.baski
Kullanılan gübreler : yok
Kullanılan ilaçlar : yok
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması:yok
Hasat yıl ve ayı: Ekim 2020
Bitki tipi ve gelişim durumu:çok dekoratif, hoş kokulu ve kolay yetişen bir bitki. Özel bir ilgi istemedi.
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Son don geçtikten sonra dışarıda viyole ektim ve Nisan ayında bahçedeki yerine taşıdım.
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.): yok
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri : güneş de gölge de olur, belirgin bir ısı isteği yok gibi...
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: güzel çiçekleri uzun uzun açtıktan sonra tohuma kaçmaya başladı.
Geçen yıl sayın pupa.baski'nin paylaşımından almıştım. Nazlanmadan büyüdü . Çok güzel bir kokusu var (Anasonu andırıyor birazcık). Yaprakları yeşil iken, salatada bahar olarak kullandık. Şimdi tohum alırken kuruyan çiçeklerini ayırdım, baharat olarak kullanmak istiyorum. Bir metreye kadar büyüyor (biraz daha fazla hatta) ve çok fazla yayılıyor. Yakınlarına diktiğim bir kaç biber fidesinin büyümesine izin vermedi. En sevdiğim özelliği ise bir çok zararlıyı uzak tutması oldu. Hiç bir sinek ya da böcek, tırtıl bitkiye yaklaşmıyor. Bu nedenle çayını yapıp ilaç olarak diğer sebzelerde denedim. Ne kadar yararı oldu bilmiyorum, tümüyle yok edemese de zararlı popülasyonunu azalttığını düşünüyorum. Örneğin mevsim başında musallat olan beyaz sinek ve kırmızı örümcek tümüyle yok oldu.

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024