agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2020-2021 Tohum Paylaşım (Kataloglar)
(https)

Beğeni Düzeni152Beğeniler
  • 6 Gönderen iyigit
  • 3 Gönderen iyigit
  • 7 Gönderen iyigit
  • 13 Gönderen iyigit
  • 40 Gönderen iyigit
  • 21 Gönderen iyigit
  • 7 Gönderen iyigit
  • 15 Gönderen iyigit
  • 18 Gönderen iyigit
  • 16 Gönderen iyigit
  • 6 Gönderen iyigit

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-10-2020, 22:28   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-06-2017
iyigit

Etkinlikte paylaşacağım tohumları bu başlıkta tanıtacağım.Herkse hayırlı ve uğurlu bir yetiştirme sezon geçirmeleri dileğiyle.

1-Sarı Çeri Ampul Domates
2-Kırmızı Çeri Domates
3-Blue Cream Berry Domates
4-Sapanca Mısır
5-Zahter (summer savory)
6-Monstrueux de Carentan Pırasa
7-Fesleğen
8-Balkabağı-musquee de provence
9-Kış Kavunu
10-Topan Patlıcan
11-Renkli Mısır

Alıntı:
Dikkat! çok önemli: Bu mesajın (ilk mesajın) altındaki "Taleplerime Ekle" linkine TIKLAMAYIN...

Lütfen Etkinlik Prensiplerini okuduğunuzdan emin olunuz.

Dikkat! Tohum talep edenler, tohum talep etmeden önce kargo adreslerini "LojistikMerkezi"ne özel mesaj ile gönderdiğinizden emin olunuz.

Tohumları gönderme zamanı geldiğinde adresiniz yok ise ya da eksik ise talepleriniz geçersiz sayılır.

Yeni sistemin özelliklerinden birisi de tohum talep etme işleminin artık sadece "Taleplerime Ekle" butonuna basılarak yapılacak olmasıdır.

ilk mesajda dağıtılacak tüm tohumlar yer almaktadır.

Herkes tüm tohumlardan istemeyeceğine göre, tek tek tohumların tanıtıldığı mesajların altında yer alan "Taleplerime Ekle" butonuna tıklayarak istekte bulunmalısınız...

Tohum adını yazarak yapılan talepler geçersizdir.

Düzenleyen iyigit : 22-11-2020 saat 21:00 Neden: yeni tohum
iyigit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2020, 22:57   #2
Ağaçsever

Sarı Çeri Ampul Domates

Bitki türü: Sebze
Bitki ömrü: Tek yıllık
Tohum çeşit adı: Sarı Çeri Ampul Domates
Tohum kaç yıldır sizdedir: 4 yıl
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Şirince
İlk paylaşan: Musa Gündoğan
Tohumun kökeni : Engin Yüksel isimli Balıkesirli tohum yetiştiricisinin talısu erdek (30-35 senelik) bir yetiştiriciden aldığı tohumlardan yetiştirilmiştir (Musa Gündoğan'dan alıntı)
Dağıtılacak Tohumun Saflığı: Toplu ekildi, diğerleriyle arasına 1-2 m mesafe kondu
Kullanılan gübreler : Dikimde bir avuç solucan gübresi, kompost
Kullanılan ilaçlar: Kaolin kili
Tohum Hasat yıl ve ayı: 2020 Ağustos-Eylül-Ekim
Yetistirme zorlugu derecesi: Kolay. Yetiştirmesi en kolay domates. Fideler zor şartlara dayanır. En verimsiz toprakta bile küçük de olsa meyve verir. Bahçedeki tüm domatesler tırtıla, mantara, kokulu böceğin tahribatına yenik düşerken sarı çeriye hiçbir şey olmaz. Sezon boyunca veriminde düşüş olmaz. Mevsim sonuna doğru budamayı bırakırsanız diğer domateslerin terk ettiği yerleri doldurur. Donlara dek ürün vermeye devam eder
Yetiştirme özellikleri: 60 cm aralıklarla dikip sırığa alıyorum. Mutlaka kendiliğinden çıkanlar oluyor, onlara genelde dokunmuyorum.
Bitki tipi ve gelişim durumu: Sırık, ancak budama yapılmasa da verimde azalma olmuyor. İnce kabuklu bir domates ama çatlama olmuyor. Çok tatlı olduğundan bilhassa çocuklar çok seviyorlar. Kahvaltılık, çerezlik olarak tüketebileceğiniz gibi sos ya da turşu da yapabilirsiniz.
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Şubat ayında viyollere ekilerek fide yapılır. Nisan-Mayısta kalıcı yerlerine dikilir.
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.): Domates tohumlarını bu yıl önce bir tepsiye ekip il gerçek yapraklar çıkınca da viyollere aktardım. Önümüzdeki yıl direk toprağa serpip üzerlerini naylonla örterek büyütmeyi planlıyorum.
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Güneşli yerlerde iyi gelişim gösterir.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Mümkün olan en çok bitkiden tohum alıyorum. Meyveler turuncuya dönünce bir kaba içlerini boşaltıp üzerinde beyaz kremsi bir yapı oluşana ve kokana kadar bekleyip sonra ince bir süzgeçe boşaltıp yıkıyorum.
Not: Musa bey türü "turuncu-sarı-kırmızı kokteyl domates sırık" olarak adlandırmış ancak benim yetiştirdiklerim sarı renkteydi ve ve iyice olgunlaştıklarında da turuncuya döndüler. arada hiç kırmızı çıkmadı. Genelde ampulümsü bir yapıdaydılar. Bu yüzden adlandırmayı yukarıdaki gibi değiştirdim.
Fotoğraftaki sarı ve turuncu tüm domatesler sarı çeri ampul domatestir.

Eklenen Resimler

Eski 14-10-2020, 00:48   #3
Ağaçsever

Kırmızı Çeri Domates

Tohum çeşit adı: Kırmızı Çeri Domates
Tohum kaç yıldır sizdedir: 2 yıl
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Kuşadası
İlk paylaşan: -
Tohumun kökeni : Selçuk pazarından fide olarak almıştım. O zamandan beri kendiliğinden çıkıyor.
Dağıtılacak Tohumun Saflığı: Mesafeye dikkat etmedim.
Kullanılan gübreler : Dikimde bir avuç solucan gübresi.
Kullanılan ilaçlar: Kullanılmadı
Tohum Hasat yıl ve ayı: 2020 Eylül
Yetistirme zorluğu derecesi: Kolay.
Yetiştirme özellikleri: 60 cm aralıklarla diktim.
Bitki tipi ve gelişim durumu: Sırık. Lezzetli, tatlı-ekşi bir domates. Kahvaltılık olarak tüketebilirisiniz. Verimli ve hastalığa karşı dayanıklıdır.

Yukarıdaki fotoğrafta sarı çerinin yanındaki yuvarlak kırmızılar bahsedilen domates çeşididir.

Eski 15-10-2020, 21:50   #4
Ağaçsever

Blue Cream Berry Domates

Tohum Türü: Domates, Solanum lycopersicum
Tohum çeşit adı: Blue Cream Berry Domates
Tohum kaç yıldır sizdedir: İlk yıl
Tohumun kökeni: Amerika Birleşik Devletleri
Tohumun geldiği yer: 2019-2020 Etkinliği Sn. bahcedenn
Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: 2017-2018 Etkinliği Sn. malbman
Dağıtılacak tohumun saflığı: İzolasyon önlemi alınmadı.
Kullanılan gübreler: Solucan gübresi
Kullanılan ilaçlar: -
Hasat yıl ve ayı: 2020 Eylül_Ekim
Yetistirme zorlugu derecesi: Kolay
Hasat süresi: Orta
Büyüme alışkanlığı: Sırık
Yaprak tipi: Yaprak tipi ve rengi normal olsa da renk değişikliğini meyve sapında görebilirsiniz.(Sn. Bahcedenn'den alıntıdır)
Meyve rengi, şekli ve büyüklüğü: Omuzları parlak mavimsi renkte olan krem renkli çeri domatesler.(Sn. Bahcedenn'den alıntıdır)
Bitki tipi ve gelişim durumu: Sırık bir çeşittir. Kuvvetli gelişen ve iyi askıya alınma yeteneği olan verimli bir çeşittir. Her çiçek meyve bağlıyor diyebilirim. Mümkün olduğu kadar yüksek sırığa ya da ipe sardırmaya gayret gösterin. Sürekli boy atma eğilimindedir. (Sn. Bahcedenn'den alıntıdır)
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Sarı çeri kadar tatlı olmasa da tatlı bir domates çeşidi. Yalnız domatesler çok ince kabuklu olduğunda toplar toplamaz tüketmek gerekiyor.
Çeşidin Hikayesi: "Open Pollinated" (hibrid olmayan - açık tozlaşan, sürdürülebilir) güzel ve çok lezzetli domates çeşitlerinin ıslah edilmesinde uzmanlaşmış olan Bradley Gates tarafından ıslah edilmiş bir çeşittir.(Sn. Bahcedenn'den alıntıdır)

Eklenen Resimler

Düzenleyen iyigit : 15-10-2020 saat 22:12 Neden: Fotoğraf yükleme.
Eski 16-10-2020, 14:48   #5
Ağaçsever

Sapanca Mısır

Tohum Türü: Mısır
Tohum Adı: Sapanca mısır
Tohum kaç yıldır sizdedir: 4. Yıl
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Şirince/Selçuk/İzmir
Tohumun kökeni: Türkiye
Tohumun geldiği yer: Sapanca'da mısır yetiştiren bir aile
Kullanılan ilaçlar: İlaç kullanmadım
Hasat yıl ve ayı: Eylül 2018, Eylül 2019, Eylül 2020
Bitkiye özel izolasyon uygulaması: Ektiğim farklı mısırlar arasına 1 ay kadar bir zaman koydum. Civarda başka sebze bahçesi yok.
Yetiştirme zorluğu derecesi: Kolay
Bitki tipi ve gelişim durumu: Hem direk toprağa ekerek hem de viyollerde büyüttüm; ikisi de ürün verdi. Ektiğim tohumların hemen hepsi çimlendiği için ocak başına tek tohum koymaya başladım. En çok dikkat edilmesi gereken şey tek sıra halinde değil de 3'erli 4'erli sıralar ya da öbekler halinde yetiştirmek ve sulamak. Aksi takdirde tozlaşma zayıf oluyor. İyi sulanan ve öbek halinde yetiştirilenler bu yıl iki iri koçan ve bir de üçüncü minik koçan verdi.
Taneleri iri, yassı ve açık sarı renkli bir tür. Haşlamasını yiyoruz ama közlemesini denemedik.

Eklenen Resimler

Düzenleyen iyigit : 16-10-2020 saat 15:29 Neden: fotoğraf yükledim
Eski 16-10-2020, 15:18   #6
Ağaçsever

Zahter

Bitki türü: Meyve
Tohum türü: Baharat
Tohum çeşit adı: Zahter, Çıbrıka, Çıbrıtsa, Çobrisa- Summer Savory - Satureja hortensis
Tohum kaç yıldır sizdedir: 2 yıldır
Tohumun kökeni: Bulgaristan
Tohumun geldiği yer: Ticari
Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: ilk defa dağıtıyorum
Kullanılan gübreler: solucan gübresi
Kullanılan ilaçlar: kullanmadım
Hasat yıl ve ayı: 2020 Ağustos-Ekim
Bitkiye özel izolasyon uygulaması: Etrafında aynı aileden bir bitki olmadığı için hiçbir izolasyon uygulaması yapmadım.
Yetistirme zorlugu derecesi: Kolay. Yaklaşık 5 yıldır zahter yetiştirmeye çalışıyorum. İlk defa Sofya'da bir marketten aldığım bu tohumla başarılı oldum. Geçen yıl bu tohumdan aldığım tohumları da kolayca yetiştirince paylaşmak istedim. Önce şubat sonunda viyolde büyütüp sonra mart sonunda 20-30 cm aralıklarla yerlerine dikiyorum. Bu sene mart sonunda direk toprağa ekeceğim. Domates, biber aralarına da dikilebilir. Güneş sever. Tıpkı fesleğen gibi belli arkalıklarla hasat edilmesi gerekir yoksa tohuma kaçar. Çiçek açtığında bahçeyi şenlendirir, arıları çeker.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Sezon sonu çiçeklenip kuruduğunda.
Çeşidin özellikleri: Yaz bounca taze olarak kullanıp yeşil zeytinle salatasını yapabileceğiniz gibi gölge bir yerde kış için kurutabilirsiniz. Bir de tazeyken toplayıp sadece tuz ve zeytinyağı kullanarak turşusunu kurabilirsiniz. Tarhanaya lezzet verir, çayı çok güzel olur, pizzaları uçurur. Mide rahtsızlıklarına ve öksürüğe iyi gelir.

Eklenen Resimler

Düzenleyen iyigit : 25-10-2020 saat 23:12 Neden: resim ekleme
Eski 25-10-2020, 21:20   #7
Ağaçsever

Monstrueux de Carentan Pırasa

Tohum Türü: Pırasa,
Tohum çeşit adı: Monstrueux de Carentan Pırasa
Tohum kaç yıldır sizdedir: İlk yıl
Tohumun kökeni: Fransa
Tohumun geldiği yer: Realseeds
Dağıtılacak tohumun saflığı: soğan ailesinden başka bir üye yetiştirilmedi
Hasat yıl ve ayı: 2020 Temmuz
Hasat süresi: Erkenci
Bitki tipi ve gelişim durumu: Tıknaz bir çeşittir. Beyaz bölgesi diğer pırasalara göre daha şişman ama daha kısadır. Katalogda soğuğa karşı duyarlı olduğunu yazıyor. Yetiştirdiğim iklimde en düşük sıcaklık -4 olduğu için bu konuda bir sıkıntı yaşamadım. Yetiştirdiğim ilk pırasa olduğu için ingiliz takvimine uyarak ocak ayında tepsilere diktiğim tohumları mart ayında yerlerine geçirdim ve eylül ayından itibaren hasada başladım. Maalesef elimde bir görsel yok ama tohumun geldiği şirketteki link şöyle: https://www.realseeds.co.uk/leeks.html ve yine realseeds'in kataloğunda da görsellerini bulabilirsiniz: https://www.rareseeds.com/store/vege.../carentan-leek

Tohum paylaşımını 15 kişiyle sınırlandırmam gerekiyor.

Eski 25-10-2020, 21:43   #8
Ağaçsever

Fesleğen

Tohum türü: Baharat
Tohum çeşit adı: Fesleğen - Ocimum basilicum
Tohum kaç yıldır sizdedir: 5 yıldır
Tohumun geldiği yer: Vilmorin Şirketi
Hasat yıl ve ayı: 2020 Ağustos-Ekim
Bitkiye özel izolasyon uygulaması: Yok.
Yetistirme zorlugu derecesi: Kolay. Önce tepsilerde çimlendirip sonra viyollere ve en sonunda da kalıcı yerlerine aktarıyorum. Üst yapraklarını çiçeklenme ihtimali gördüğüm anda hasat ediyorum. Alttaki geniş yapraklara bitki bol bol fotosentez yapabilsin diye sararıncaya dek dokunmuyorum. Böylece sürekli yeni dallar yapıyor ve çiçeklenme geç oluyor.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Sezon sonu çiçeklenip kuruduğunda.
Çeşidin özellikleri: Ceneviz fesleğeni kadar olmasa da geniş yapraklıdır. Baharatlı bir tadı vardır. Biz bolca yetiştirip salatalarda ve pesto sos yapımında kullanıyoruz. Yer fıstığı (ya da ceviz), tulum peyniri, sarımsak ve zeytinyağıyla beraber blender'dan geçiriyoruz ve buzdolabı poşetlerine incecik yayıp buzluğa atıyoruz. Patatesli pestolu sigara böreğinde, fırın patlıcanda ve makarnada kullanıyoruz.

Eklenen Resimler

Eski 25-10-2020, 22:01   #9
Ağaçsever

Balkabağı-musquee de provence

Tohum Türü: Balkabağı- Cucurbita moschata
Tohum çeşit adı: Musquee De Provence Pumpkin
Tohum kaç yıldır sizdedir: 5
Tohumun kökeni: Selçuk’ta bir pazarcıdan almıştım
Tohumun geldiği yer: Selçuk
Kullanılan gübreler: -
Hasat yıl ve ayı: 2019 & 2020 yaz
Bitkiye Özel İzolasyon: Diğer kabak çeşitleriyle arasında yeterli mesafe var.
Bitki tipi ve gelişim durumu: Yüksek verimli; 1 kök başına ne kadar kabak aldığımızı saymayı bıraktım çünkü ekimin sonu itibariyle bu canavar hala kabak vermeye devam ediyor. Ağırlığı 20 kg’yi bulan meyveler veren, koyu turuncu etli bir çesit. Toplandıktan sonra kabuğunun sertleşmesi ve meyvenin daha çok tatlanması içi güneşli bir cam kenarında bekletilir. Şeker oranı yüksek. Fırınlamak, çorba yapmak, kavurmak için ideal. Bu yılki ürünlerden bazıları lifli, bazıları daha toktu. Aldıkları su oranına ya da toplama zamanına göre mi değişiyor bu faktörler yoksa başka bir şey mi bilemiyorum. Bahçeye gömdüğümüz çöplerden dolayı her yerden adeta fışkıran bu kabaktan istesek de vazgeçemiyoruz.

Eklenen Resimler

Eski 25-10-2020, 23:04   #10
Ağaçsever

Kış Kavunu

Bitki türü: Meyve
Tohum Türü: Kavun
Tohum Adı: Kış kavunu
Tohum kaç yıldır sizdedir: 3. Yıl
Tohumun geldiği yer: vizeli 39
Kullanılan gübreler: gübre kullanmadım
Hasat yıl ve ayı: Eylül 2019, Eylül 2020
Bitkiye özel izolasyon uygulaması: Diğer kavunlarla arasında 50-60 m mesafe ve binalar var.
Yetiştirme zorluğu derecesi: Kolay.
Bitki tipi ve gelişim durumu: Direk toprağa ekerek büyüttüm. Hafif kokulu ve diri bir kavun. Çok verimli. Bazı kavunlar 4 kilo geldi. Kasım, aralık aylarına dek dayandı. Olgunlaştığında iyice tatlanıyor ama tam olgunlaşmadan toplayıp peynirli ve soğanlı salatasını da yapabilirsiniz.

Eklenen Resimler

Eski 22-11-2020, 21:00   #11
Ağaçsever

Topan Patlıcan

Tohum türü: Patlıcan
Tohum çeşit adı: Topan patlıcan
Tohum kaç yıldır sizdedir: 3 yıldır
Tohumun kökeni: Seferihisar
Tohumun geldiği yer: Can Yücel Tohum Merkezi
Hasat yıl ve ayı: 2020 Ekim
Bitkiye özel izolasyon uygulaması: Etrafında aynı aileden bir bitki olmadığı için hiçbir izolasyon uygulaması yapmadım.
Yetistirme zorlugu derecesi: Kolay. Şubatta viyollere ektiğim patlıcanları don ihtimali ortadan kalktıktan bir-iki hafta sonra (meşeler göğerip ladenler çiçek açtığında) bahçeye aktarıyorum. Aralarında 50-60 cm bırakıyorum ki rahat rahat büyüsünler.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Sezon sonu iyice büyüyüp dalında sarardığında.
Çeşidin özellikleri: Çok çok verimli bir patlıcan. Öyle ki artık başka patlıcan yetiştirmez oldum. 5 kişilik aileye 3 ya da 4 tane bitki yetiyor. Ayrıca şimdiye dek hep zar zor tohum alabildim. Çok büyüdüğünde bile çok fazla tohum oluşturmadı. Bu sene bazı patlıcanları sulayamadım ve belki de bu yüzden bitkilerin birinden bol tohumlu bir patlıcan elde ettim. Paylaşıma sunduğum patlıcan budur.

Eklenen Resimler

Eski 22-11-2020, 21:08   #12
Ağaçsever

Renkli Mısır

Tohum Türü: Mısır
Tohum Adı: Renkli mısır
Tohum kaç yıldır sizdedir: 2. Yıl
Tohumun geldiği yer: Selçuk'ta mısır yetiştiren bir aile
Hasat yıl ve ayı: Eylül 2018, Eylül 2019, Eylül 2020
Bitkiye özel izolasyon uygulaması: Ektiğim farklı mısırlar arasına 1 ay kadar bir zaman koydum. Civarda başka sebze bahçesi yok.
Yetiştirme zorluğu derecesi: Kolay
Bitki tipi ve gelişim durumu: Hem direk toprağa ekerek hem de viyollerde büyüttüm; ikisi de ürün verdi. Ektiğim tohumların hemen hepsi çimlendiği için ocak başına tek tohum koymaya başladım. En çok dikkat edilmesi gereken şey tek sıra halinde değil de 3'erli 4'erli sıralar ya da öbekler halinde yetiştirmek ve sulamak. Aksi takdirde tozlaşma zayıf oluyor. Sapanca mısır kadar iri taneli ve büyük değil ama daha çabuk yetişiyor ve bitkiler daha az yer kaplıyor. Lezzetli bir mısır. Çocuklar renklerine bayılıyor. Haşlamasını yedik ama közlemesini denemedik.

Eklenen Resimler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024