agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2020-2021 Tohum Paylaşım (Kataloglar)
(https)

Beğeni Düzeni99Beğeniler
  • 21 Gönderen betülduman
  • 41 Gönderen betülduman
  • 13 Gönderen betülduman
  • 12 Gönderen betülduman
  • 12 Gönderen betülduman

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-10-2020, 09:11   #1
Ağaçsever

betülduman's Avatar

Giriş Tarihi: 17-12-2018
betülduman

Merhaba,
Bu yıl paylaşacağım tohumları bu başlık altında tanıtacağım.

1. Alakır Etlisi
2. Gorki Domates
3. Kıvırcık Marul
4. Top Fesleğen
5. Kara Domat

Alıntı:
Dikkat! çok önemli: Bu mesajın (ilk mesajın) altındaki "Taleplerime Ekle" linkine TIKLAMAYIN...

Lütfen Etkinlik Prensiplerini okuduğunuzdan emin olunuz.

Dikkat! Tohum talep edenler, tohum talep etmeden önce kargo adreslerini "LojistikMerkezi"ne özel mesaj ile gönderdiğinizden emin olunuz.

Tohumları gönderme zamanı geldiğinde adresiniz yok ise ya da eksik ise talepleriniz geçersiz sayılır.

Yeni sistemin özelliklerinden birisi de tohum talep etme işleminin artık sadece "Taleplerime Ekle" butonuna basılarak yapılacak olmasıdır.

İlk mesajda dağıtılacak tüm tohumlar yer almaktadır.

Herkes tüm tohumlardan istemeyeceğine göre, tek tek tohumların tanıtıldığı mesajların altında yer alan "Taleplerime Ekle" butonuna tıklayarak istekte bulunmalısınız...

Tohum adını yazarak yapılan talepler geçersizdir.

Düzenleyen betülduman : 18-11-2020 saat 11:39 Neden: çeşit değişikliği
betülduman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2020, 10:19   #2
Ağaçsever

betülduman's Avatar

Alakır Etlisi

Bitki türü: Meyve
Bitki ömrü: Tek yıllık
Tohum Türü: Domates
Tohum çeşit adı: Alakır Etlisi(köpek hayası)
Tohum kaç yıldır sizdedir (kaç yıldır bu tohumdan bizzat üretim yapıyorsunuz): 1 yıl
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Eskişehir
Tohumun kökeni (size nereden geldi): Agaclar.net takas2019-2020 Atilgan

Dağıtılacak Tohumun Saflığı: Diğer domates çeşitlerinden başka bir alanda yetiştirdim, en yakın domates ile arasında 5m. kadar mesafe vardı ancak bu izolasyon için yeterli oldu mu bilmiyorum başka bir önlem almadım.

Kullanılan gübreler (bu tohumun yetiştirilmesinde kullanılan): Yanmış küçük baş hayvan gübresi kullandım.

Kullanılan ilaçlar (bu tohumu yetiştirirken herhangi bir aşamada kullanılan): Herhangi bir ilaç kullanmadım.

Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması: Diğer domates çeşitlerinden başka bir alanda yetiştirdim, en yakın domates ile arasında 5m. kadar mesafe vardı ancak bu izolasyon için yeterli oldu mu bilmiyorum başka bir önlem almadım.

Hasat yıl ve ayı: 2020 Eylül- Ekim

Bitki tipi ve gelişim durumu: Tohumların tamamını Mayıs ayında bahçede yaşanan donu atlatan tek bir fideden yetiştirdim. epey verimli bir çeşit.

Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: orta-iri, oval, alt ucu sivri meyveler veriyor. Bazılarında sapa yakın kısımda çatlamalar oldu. Meyveler epey etli ve lezzetli. Kahvaltılık tüketmek için uygun ancak etli yapısı sebebiyle salça yapımında kullanılması iyi olabilir. seneye daha fazla miktarda üretebilirsem salça için kullanmayı planlıyorum.

Yetiştirme özellikleri:
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Martın 20 si civarları viyollere ektim. Mayıs ortasında bahçeye aktardım.
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.) herhangi özel bir yönteme gerek yok
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: kırmızı renge ulaşan ve hafif yumuşayan meyvelerden tohum aldım. Ektiğim bölge itibariyle eylül ayında tohum almaya başladım.

15 kişi ile tohum paylaşabileceğim.

Eklenen Resimler

Eski 07-10-2020, 11:13   #3
Ağaçsever

betülduman's Avatar

Gorki Domates

Tohum Türü: Domates
Tohum çeşit adı: Tohumun bildiğim bir adı yok. Ben aldığım arkadaşımın adını koydum. Arkadaşımın annesi, bir tanıdıklarından almış ve 20 yıldır ekiyormuş. Ben görüntüsünü Bulgaristan kırmızı ya da heybetli domatese benzettim ama karışıklık olmaması için kendi verdiğim isimle paylaşmak istedim.

Tohum kaç yıldır sizdedir (kaç yıldır bu tohumdan bizzat üretim yapıyorsunuz): 2 yıl
Tohumun kökeni (size nereden geldi): Bir arkadaşımın annesinden aldım. 20 yıldır ektiğini söyledi.

Dağıtılacak Tohumun Saflığı: Herhangi bir izolasyon önlemi almadım.

Kullanılan gübreler (bu tohumun yetiştirilmesinde kullanılan): Yanmış küçük baş hayvan gübresi ve solucan gübresi kullandım.

Kullanılan ilaçlar (bu tohumu yetiştirirken herhangi bir aşamada kullanılan): Herhangi bir ilaç kullanmadım.

Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması: Herhangi bir izolasyon önlemi almadım.

Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: kıpkırmızı oldukça epey iri meyveler veriyor. Genelde 300 ile 500 gr arasında meyveler oldu. Dilimli bir yapısı var, etli ve çok lezzetli. Hem bahçedeki hali hem sofradaki hali mutluluk veriyor.

Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Martın 20 si civarları viyollere ektim. Mayıs ortasında bahçeye aktardım.
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.) herhangi özel bir yönteme gerek yok
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: kırmızı renge ulaşan ve hafif yumuşayan meyvelerden tohum aldım. Ektiğim bölge itibariyle eylül ayında tohum almaya başladım.

Eklenen Resimler

Eski 16-11-2020, 11:24   #4
Ağaçsever

betülduman's Avatar

Kıvırcık Marul

Tohum Türü: Marul
Tohum çeşit adı: Kıvırcık Marul
Tohum kaç yıldır sizdedir (kaç yıldır bu tohumdan bizzat üretim yapıyorsunuz): 2 yıl
Tohumun kökeni (size nereden geldi): Agaclar.net takas2018-2019 Kenger

Dağıtılacak Tohumun Saflığı: Bahçede başka marul yetiştirmedim.

Kullanılan gübreler (bu tohumun yetiştirilmesinde kullanılan): Yanmış, küçükbaş hayvan gübresi kullandım.

Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması: Bahçede başka marul yetiştirmedik, başka bir önlem almadım.

Hasat yıl ve ayı: 2020 Ekim

Bitki tipi ve gelişim durumu:

Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Yeşil, göbek kısmına doğru bordo renkli yaprakları oldu, lezzetli çıtır bir sebzeydi, hiç acılık olmadı.

Yetiştirme özellikleri:
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli:
Mayıs ayı ortalarında doğrudan toprağa ektim.

Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Bitki iyice olgunlaştıktan sonra bir tohum sapı verdi ve bunun uzunda tüylü çiçekler açtı. çiçekler kuruduktan sonra tohum olarak topladım.

Eklenen Resimler

Düzenleyen betülduman : 16-11-2020 saat 11:25 Neden: düzeltme
Eski 16-11-2020, 11:40   #5
Ağaçsever

betülduman's Avatar

Top Fesleğen

Bitki türü: : Baharat,çiçek
Tohum Türü: Feleğen
Tohum çeşit adı: Top Fesleğen
Tohum kaç yıldır sizdedir (kaç yıldır bu tohumdan bizzat üretim yapıyorsunuz): 1 yıl
Tohumun kökeni (size nereden geldi): Agaclar.net takas2019-2020 Melikd

Dağıtılacak Tohumun Saflığı: Yakınında(10 metre kadar) başka fesleğen çeşidi yetiştirmedim.

Kullanılan gübreler (bu tohumun yetiştirilmesinde kullanılan): Yanmış, küçükbaş hayvan gübresi kullandım.

Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması: Yakınında(10 metre kadar) başka fesleğen çeşidi yetiştirmedim. Başka bir önlem almadım.

Hasat yıl ve ayı: 2020 Ekim

Bitki tipi ve gelişim durumu:

Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Minik yeşil yapraklı, genel görüntüsü top şeklinde oluyor.

Yetiştirme özellikleri:
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli:
Mayıs ayı ortalarında doğrudan toprağa ektim. Büyükçe saksılarda yetiştirdim.

Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.): herhangi özel bir yönteme gerek yok

Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Bitki çiçek açtıktan sonra kurumasını bekledim. Kapalı tohum keseciklerinde minik siyah tohumları oluyor.

Bahcedeki halini fotoğraflamayı unutmuşum o sebeple paylaşamıyorum. Görüntüsü için tohumları aldığım Melikd paylaşımına bakabilirsiniz

Eski 18-11-2020, 11:58   #6
Ağaçsever

betülduman's Avatar

Kara Domat

Bitki türü: Sebze
Tohum Türü: Domates, Solanum lycopersicum
Tohum çeşit adı: Kara Domat
Tohum kaç yıldır sizdedir: 2 yıl

Tohumun geldiği yer: 2018-2019 tohum etkinliği bahcedenn
Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: heyyamola (sanırım)
Dağıtılacak tohumun saflığı: İzolasyon önlemi alınmadı.
Kullanılan gübreler: Yanmış, küçükbaş hayvan gübresi kullandım.
Kullanılan ilaçlar: Kullanılmadı

Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Omuzları koyu yeşil, gövdesi ise bordo-pembe kırmızı renklerinde oval orta boy meyveler veriyor. Geçen yıl yetiştirdiğim domatesler arasında verimi en düşük çeşitti ancak bu yıl bahçenin yıldızı oldu.Bu yıl çok verimliydi ve geçen yıldan daha iri domateslerimiz oldu. Yetiştirdiğim domatesler içinde tadını en çok sevdiğim domates

Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.): herhangi özel bir yönteme gerek yok
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: iyice olgunlaşan meyvelerden tohum aldım. Ektiğim bölge itibariyle eylül ayında tohum almaya başladım.

Elimdeki tohumları 10 kişi ile paylaşabileceğim.

Eklenen Resimler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024