agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2020-2021 Tohum Paylaşım (Kataloglar)
(https)

Beğeni Düzeni127Beğeniler
  • 22 Gönderen bilenyum
  • 16 Gönderen bilenyum
  • 19 Gönderen bilenyum
  • 10 Gönderen bilenyum
  • 22 Gönderen bilenyum
  • 24 Gönderen bilenyum
  • 5 Gönderen bilenyum
  • 9 Gönderen bilenyum

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-10-2020, 14:10   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2013
Bilenyum

Bu yıl paylaşacağım ürünleri zamanla sıralayacağım. Şuan paketleme ve tohum kurutma evresindeyim bu nedenle net olmayan tohumlar var. Kesin olanlardan bazıları:
1. Hafize Baliç Pembe Domates
2. Heybetli Domates
3. Russian Cossack Domates
4. Sungold çeri domates
5. Margaret Curtain
6. Bodur, çok yıllık Aslanağzı çiçeği
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
.
.

Tohum edinmemden, dağıtıma kadar olan süreci incelemek isterseniz buyurun;
Bilenyum / Tohum Paylaşım Sonrası 2020 (Ankara)

Alıntı:
Dikkat! çok önemli: Bu mesajın (ilk mesajın) altındaki "Taleplerime Ekle" linkine tıklaMAYIN...

Dikkat! Tohum talep edenler, tohum talep etmeden önce kargo adreslerini LojistikMerkezine gönderdiğinizden emin olunuz. Tohumları gönderme zamanı geldiğinde adresiniz yok ise ya da eksik ise talepleriniz geçersiz sayılır.

Yeni sistemin özelliklerinden birisi de tohum talep etme işleminin artık sadece "Taleplerime Ekle" butonuna basılarak yapılacak olmasıdır.

ilk mesajda dağıtılacak tüm tohumlar yer almaktadır.
b
Herkes tüm tohumlardan istemeyeceğine göre, tek tek tohumların tanıtıldığı mesajların altında yer alan "Taleplerime Ekle" butonuna tıklayarak istekte bulunmalısınız...

Tohum adını yazarak yapılan talepler geçersizdir.

Düzenleyen bilenyum : 12-10-2020 saat 20:10
bilenyum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2020, 15:46   #2
Ağaç Dostu

Hafize Baliç Pembe Domates

Hafize Baliç Pembe Domates
Bitki türü: Sebze
Bitki ömrü: Tek yıllık
Tohum Türü: Domates, Solanum lycopersicum
Tohum çeşit adı: Hafize Baliç Pembe Domatesi
Tohum kaç yıldır sizdedir: 1. yılımız
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Ankara
Tohumun kökeni: Hafize Baliç
Tohumun geldiği yer: Sayın Atilgan
Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Sayın Üzüm
Dağıtılacak tohumun saflığı: Diğer domateslerle arasında mesafe bırakılarak izolasyon önlemi alındı.
Kullanılan gübreler: Yanmış hayvan gübresi.
Kullanılan ilaçlar: Yok
Hasat yıl ve ayı: 2020 Eylül
Yetistirme zorlugu derecesi: Kolay
Hasat süresi: Uzun
Büyüme alışkanlığı: Dağınık Sırık
Yaprak tipi: Normal
Meyve rengi, şekli ve büyüklüğü: Koyu pembe, orta büyüklükte, hafif dilimli ve gösterişli meyveleri var. Genelde standart ölçüde meyveler vermekte.

Bitki tipi ve gelişim durumu: Oldukça büyüyen verimli bir çeşittir. İple ya da sırıkla mutlaka desteklenmelidir. Eğer zamanında takip ederseniz çatallanan dalları büyütmemenizi öneririm. Sonrasında baş edilemiyor. Boyu 1,5-2 m ulaşabiliyor.

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Meyveleri ince kabuklu, sulu, lezzeti güzel, hafif ama damakta güzel bir tat bırakan bir domates. Kahvaltıda kullandım genel olarak ve iyi gidiyor. Bu domatesi tuzlama yapmadan daha çok sevdik. Sandviçler için uygun bir domates olabilir. Ben bu domatesi seneye ekerim dediğim türlerden bir tanesi oldu.
10 üzerinden 7 veriyorum.
Meyveleri genelde çatlama göstermiyor ama geç alındığında yumuşama olabiliyor.

Çeşidin Hikayesi: Rahmetli Hafize Baliç hanımın çerkezköyde ki evinin bahçesinde 50 yılı aşkın bir süredir üretimini gerçekleştirdiği rivayet edilen bir tür.

Tohumları poşetlediğimden sadece 15 kişi ile paylaşım yapabilirim!

Bunlarda hasadımdan kareler:

Düzenleyen bilenyum : 10-10-2020 saat 22:47
Eski 10-10-2020, 15:57   #3
Ağaç Dostu

Heybetli Domates

Bitki Türü: Sebze
Bitki Ömrü: Tek yıllık
Tohum Türü: Domates
Tohum Ne Zamandır Sizdedir?: 1 yıldır
Tohum Alınan Bitkinin Yetiştirildiği Yer: Ankara
Size Nereden Geldi?: Sayın Tolga Özmeral
Kullanılan Gübreler: Yanmış gübre.
Kullanılan İlaçlar: İlaç kullanılmadı.
Sıra Aralığı: Yakınında ki domates bulgar domatesiydi ve yaklaşık 2 metre mesafe önlemi alındı.
Ayırt edici Özellikler: Sırık tipi bir domates, patates yapraklı bir cins. Meyveleri basık, zaman zaman düzgün hatlı ama genel anlamda değişik ölçülerde.
Genel olarak taze tüketime uygun görülmüş ama bence en iyi menemen ya da salatalar için uygun olabilir. Kahvaltılık olarak sevmedim.
Lezzetine 10 üzerinden 6 vereceğim.

Paketlememi yaptığımdan 15 kişi ile sınırlıdır!

Hasadımdan Görseller:

Düzenleyen bilenyum : 10-10-2020 saat 17:47
Eski 10-10-2020, 16:07   #4
Ağaç Dostu

Russian Cossack Domates

Russian Cossack Domates

. Bitki türü: Sebze
. Bitki ömrü: Tek yıllık
. Tohum türü: Domates, Solanum lycopersicum
. Tohum çeşit adı: Russian Cossack Domates
. Tohum kaç yıldır sizdedir: 1. yılımız
. Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Ankara
. Size nereden geldi: Sayın okaytoltay aldım.
. Tohumun kökeni: -
. Kullanılan gübreler: Yanmış ahır gübresi
. Kullanılan ilaçlar: Kimyasal ilaç kullanılmadı.
. Hasat yıl ve ayı: 2020 Ağustos-Eylül
. Bitki tipi ve gelişim durumu: Bitki Yarı sırık şeklinde gelişme göstermiştir.
. Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Meyve rengi tabanı Pembe, yeşil ve mavimsi çizgiler ile siyahımsı. Çizgiler kimi domateste belirgin, kimisinde ton geçişli olabiliyor.
. Yetiştirme özellikleri:

Bitkilerin gelişimi hızlı ve kuvvetli oldu. İlk çiçek açan ve meyve tutan domateslerimden oldu. Sulu, aromalı ve bence harika lezzetli, ince kabuklu, orta-iri boyutta domatesleri olan, bazılarında hafif çatlamalar oluşabilen bir tür. Aynı zamanda oldukça etli. Tam anlamıyla eski domates diyemesem de ona en yakınlardan bir tanesiydi. Yedikten sonra damakta domates lezzeti bırakıyor.
10 üzerinden lezzeti için 9 veriyorum.

Paketleme yaptığım için sadece 10 kişiye yetecek kadar tohumum bulunmakta!

Domatesten görseller:

Fotoğrafladığım domates orta boyutta olanıydı. Daha iri ve koyu görünümlü olanlardan çekemedim.

Düzenleyen bilenyum : 10-10-2020 saat 17:48
Eski 10-10-2020, 17:34   #5
Ağaç Dostu

Sungold Domates

Sungold Domates

Tohum çeşit adı: Sungold Select II Domates
Tohumun kökeni: Almanya
Tohumun geldiği yer: Ticari tohum
Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: bahcedenn
Size nereden geldi: Sayın Saleri'den aldım.

Dağıtılacak tohumun saflığı: İzolasyon önlemi alınmadı. Tek çeri türüm ve farklı bir parselde yetişti.
Kullanılan gübreler: Kompost
Kullanılan ilaçlar: -
Hasat yıl ve ayı: 2020 Ağustos
Büyüme alışkanlığı: Kuvvetsiz, tek dal Sırık
Meyve rengi, şekli ve büyüklüğü: Parlak Turuncu, yuvarlak, çeri boy (çeri boyu kimisinde irileşirken, genel anlamda orta boylu, bazen minik çerileri var).
Bitki tipi ve gelişim durumu: Sırık bir çeşittir ama kuvvetsiz gelişir. Tek ince dal bir gövdede bolca ürün verir. İyi güneş gören yerlerde meyve gelişim hızı ve oranı fazla oluyor. Yarı gölge ekimimde oran neredeyse yarı yarıya düştü ve kızarma süresi uzadı. Anlık atıştırmalık, kahvaltı, salatalar, kısacası her haliyle tüketime uygun.

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Tüm salkımlar aynı anda kızarmadığından elimde parça parça sungold domates oldu. Topluca oturup yiyemedik ama denk geldikçe atımlık kullandım. Lezzetini çeri domates için çok iyi buldum. Çok asitli olmayan, hafif sulu ve bol çekirdekli. Kabuğu nispeten ince. Genelde tükettiğim sarı tonajda domates lezzetleriyle aynı. Sarı ampul domates denemişseniz eğer tadı aynı. Çatlama pek gözlemlemedim. Aşırı turunculaştığında hafif ekşi tadı azalıyor. Seneye ekeceğim bir tür.

Çeşidin Hikayesi: Sungold F1 Hibrit olan çeşidin ıslah edilmiş sürdürülebilir versiyonudur. Reinhard Kraft tarafından ıslah edilmiştir.

Sadece 10 kişi ile paylaşabileceğim!

Bunlarda görseller:

Eski 10-10-2020, 17:46   #6
Ağaç Dostu

Margaret Curtain

Margaret Curtain

Tohum çeşit adı: Margaret Curtain
Tohum Bana: Sayın ketenhelva'dan geldi.
Tohumun kökeni: Yeni Zelanda
Tohumun ilk geldiği yer: Ticari tohum ( Sn birnefestoprak' dan alıntı )
Kullanılan gübreler: kompost
Hasat yıl ve ayı: 2020 Ağustos-Eylül
Bitki tipi ve gelişim durumu: Domates derli toplu, orta boylanan bir sırık. Meyveleri orta-iri ve gösterişlidir. Bahçemde erken meyve tutan türlerden ve bol verimli. 3 kök diktiğim için üzüldüğüm türlerden biri oldu. "Meyveler, mor renkliler ve düşük asiditeye, yüksek taze yemeklik kalitesine sahipler. Meyve ağırlığı özellikle erken hasatlarda genelde 400 gr civarı geliyor. " ( Sn birnefestoprak' dan alıntı )
Kesinlikle ekimine devam edeceğim domateslerden biri olacak. Çok beğendim lezzetini. Kahvaltı + salatalarda kullandık. Beğenmeyen çıkmadı. Sulu sayılabilecek, hafif etli, mayhoş tadı var. Kabuğu ince diyebilirim. Çatlama pek gözlemlenmiyor ama bazı meyvelerinde olabiliyor. Aromasını beğendim.
10 üzerinden lezzetine 9 veriyorum.

Çeşidin Hikayesi/Tarihçesi: Yeni Zelanda'ya ait, 100 yıldan eski olduğu düşünülen atalık bir çeşit. ( Sn birnefestoprak' dan alıntı )

Sadece 10 kişi ile paylaşabileceğim!

Görseller:

Eski 10-10-2020, 21:21   #7
Ağaç Dostu

Bodur, çok yıllık Aslanağzı

7. Bodur, çok yıllık Aslanağzı çiçeği

Bitki türü: Çiçek
Bitki ömrü: Bölgeye göre tek ya da çok yıllık (Ankara kışını atlatabiliyor. Sert karasal uygun olmaz sanırım)
Tohum çeşit adı: Aslanağzı
Tohum kaç yıldır sizdedir: 3. yılımız
Tohumun ilk geldiği yer: Filiz olarak çiçekçiden almıştım. Bir kaç yıldır bence.
Kullanılan gübreler: -
Hasat yıl ve ayı: Kış hariç Tüm aylar
Bitki tipi ve gelişim durumu: Anladığım kadarıyla iyi sulanmayı seviyor ve yarı gölge/güneşli yerleri seviyor. İlk yıl tek dal gibi kalsa da görselde göreceğiniz gibi 2. yıl hızla genişliyor. Her dönem çiçekli. Bu nedenle seviyorum kendilerini. Bu nedenle kalıcı bir yer ayarlayın derim. Ölse bile döktüğü tohumdan geri yeşeriyor. Pek isteği yok.

Bodur olan türü bu ve uzun dal üzeri çiçekleri yok. Görselde ki gibi

Henüz tohumları paketlemedim ama yoğun yağmurlar ve tamamen unutmamdan tohum sayım fazla değil. Tahminen 10-15 kişiye yetecek kadar mevcut. Detayları belirteceğim son hasadını yaptığımda.

Tohumlar karma olacak. Tüm renklerden artık hangisi denk gelirse. Genelde Beyaz ağırlıklı. Görsellerde olmayan pembe ve turuncu renklerde de var.

Eklenen Resimler

Eski 21-11-2020, 10:16   #8
Ağaç Dostu

Bilenyum'un Melez Domatesi

Bilenyum'un Melez Domatesi

Tohum çeşit adı: Bilenyum'un Melez Domatesi
Tohumun kökeni: -
Tohumun geldiği yer:
Etkinlikte tohumu ilk dağıtan:
Dağıtılacak tohumun saflığı: Diğer domateslerle arasında mesafe bırakılarak izolasyon önlemi alındı.
Büyüme alışkanlığı: Tek dal ya da çatallı, 2 m bulan sırık
Meyve rengi, şekli ve büyüklüğü: Bağlandığı yer kahvemsi bir renk, uçlara doğru pembe, orta büyüklükte meyveleri var. Genelde standart ölçüde meyveler vermekte ve 3'erli salkımlar halinde gelişiyor.

Bitki tipi ve gelişim durumu: Oldukça büyüyen verimli bir çeşittir. İple ya da sırıkla mutlaka desteklenmelidir.
Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Meyveleri ince kabuklu, çok sulu, bu yıl yediğim ve aromasını beğendiğim en lezzeti güzel, damakta güzel bir tat bırakan bir domates. Kahvaltıda kullandım genel olarak ve çok iyi gidiyor. Tatlı sayılabilecek bir lezzeti olduğunda eğer tuz kullanıyorsanız domateslerde serpiştirmemenizi öneririm.

*Bende melezleşen bir domates olduğundan, eğer alacak kişi varsa bunu bilerek tercih etmesini öneririm. Seneye dikildiğinde benim tattığım haliyle yetişmeme durumu söz konusu olabilir.

Meyveleri genelde çatlama göstermiyor ama geç alındığında yumuşama olabiliyor.

Tohumları poşetlediğimden sadece 10 kişi ile paylaşım yapabilirim!

Eski 21-11-2020, 10:26   #9
Ağaç Dostu

Karma Formlu Afrika Domatesi

Karma Formlu Afrika Domatesi

Adını bilmiyorum. Bana Afrika'dan babamın bir arkadaşı tarafından ulaştı ve dediğine göre o bölgenin atalık tohumlarından biri.
Domates için bu nedenle bir isim veremiyorum. İlginç bir durum ise bazen çeri gibi, bazen üzüm tanesi gibi, bazen de yumurtaya benzer farklı boyut ve görünümde domatesleri oluyor. Tohumlarını aldığım ürün üzüm taneli olan meyvelerden.

İlk yıl yetiştirmem olduğundan ve tam isteklerini karışlayamadığımdan yeterli ürün alamadım. Sırf tohum saflığının sürmesi adına sadece gerçekten dikkatli yetiştirebilecek 5 kişiye verebileceğim. Ona göre talep ediniz!!!

Tohum çeşit adı: Afrika Domatesi
Tohumun kökeni: -
Tohumun geldiği yer:
Etkinlikte tohumu ilk dağıtan:
Dağıtılacak tohumun saflığı: -
Büyüme alışkanlığı: 1 m aşmayan, orta sırık ve derli toplu, çatallanmayan bir tür.
Meyve rengi, şekli ve büyüklüğü: Kırmızımsı meyveleri olan, yaklaşık 3-5 cm civarında değişen ama kimi meyveleri orta boy diyebileceğimiz yumurta formunu alan meyvesi oluyor.

Bitki tipi ve gelişim durumu: Verimli bir çeşit aslında ama sadece 3 kök dikebildiğim için meyve alma oranım çok düştü. Kesinlikle sıcak ve killi toprak sevdiğini düşünüyorum.
Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Meyveleri biraz kalın kabuklu ve küçük boyuna rağmen benim yediğim en lezzetli çerilerden diyebilirim. Ne çok asidik ne de çok tatlı. Arada kalmış, orta sulu bir çeşit.

Yumurta formu bu şekilde

Benim tohumlarını aldığım üzüm taneleri ise böyle ve lezzetli olanlar bunlardı:

Düzenleyen bilenyum : 26-11-2020 saat 00:16
Eski 05-12-2021, 23:28   #10
Ağaç Dostu

Karma Formlu Afrika Domatesi ve Bilenyum Melezi Domateslerimi talep eden arkadaşlar, yetiştirme başarılı oldu ise dönüt bırakırsanız sevinirim. İki domatesi de hala yetiştiriyorum ve değişim durumlarını not alıp güncellemem gerekiyor. Verebileceğiniz tüm detaylar için teşekkür ederim şimdiden

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024