agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2019-2020 Tohum Paylaşım Etkinliği
(https)

Beğeni Düzeni1331Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-01-2020, 08:04   #211
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-10-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Siz taleplerinizi daha geç yapmış olabilir misiniz?

Bahsettiğiniz tohumlar halen talep edilmiş olarak görünüyor ise sorun yoktur.

Fotoğrafa göre saatler belirttiğim gibi. Ne yapmamı önerirsiniz

Eklenen Resimler

bluedreams Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 13-01-2020, 09:12   #212
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bluedreams Mesajı Göster
Fotoğrafa göre saatler belirttiğim gibi. Ne yapmamı önerirsiniz
Hiçbir şey. Bir sıkıntı yok ki zaten.

Kayıtlar 31.12.2019 saat 01:30 itibarıyladır. Siz ise beğenilerinizi 31.12.2019 da saat 11:43, 11:51 ve 11:57'de yapmışsınız. Önce ve sonra durumunu karıştırıyorsunuz.

MeyveliTepe beğendi.
bahcedenn Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 13-01-2020, 11:41   #213
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-10-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahcedenn Mesajı Göster
Hiçbir şey. Bir sıkıntı yok ki zaten.

Kayıtlar 31.12.2019 saat 01:30 itibarıyladır. Siz ise beğenilerinizi 31.12.2019 da saat 11:43, 11:51 ve 11:57'de yapmışsınız. Önce ve sonra durumunu karıştırıyorsunuz.
Haklısınız teşekkür ederim

bluedreams Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 13-01-2020, 14:50   #214
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
2014 @Sevgi Durul dan gelmiş, önceki yıllarda da bir kez paylaşmıştım, geçen sene ekmedim, ancak ilginç fiziki görünüşü, her daim sert yapısı ile dolmalık hariç her şekilde kullanılabilir. Turşusu için bölmek lazım, 20 cm. e ulaşabiliyor uzunluğu.. Acılığı için ortaya yakın diyebiliriz.

Tohumlar önceki seneden, bir kaç sene daha geçse çimlenme yüzdesi düşecek. 'bu yıl ekelim nerede tohum' desek tohum bulamayacağız. Muhafaza ettiğim tohumlardan dağıtıyorum, çok fazla talep olmasın diye özellikle son anlarda dağıtayım dedim, fazla talep olursa karşılayamam. Forumda bakıştırdım hızlıca ama başka paylaşan göremedim. Böyle tohumları alıp sonraki yıllarda paylaşmayanları kulaklarından forumun ortasında tavana asmak lazım, bak bakalım bir daha yapıyorlar mı..

Eklenti 702518

İlk bir kaçı karadüzen tohum dağıtımları dahil olmak üzere altı kez tohum paylaşım etkinliklerine katıldım. İlk kez dağıtımını yaptığım bir çeşidin paylaşılması, beni ziyadesiyle memnun etti. Bu yüzden size teşekkür etmek istedim, Sayın TCM. (Turşusu çok güzel oluyor. Tarifini burada paylaşmıştım.)

Maalesef, (paylaşanları tenzih ediyorum) tohum talep edenlerin büyük çoğunluğunu dağıtımlarda göremiyoruz.

Bu vesileyle, etkinlikte görev alan herkesi tebrik ediyor, kolaylıklar ve başarılar diliyorum.

Sevgi Durul Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 14-01-2020, 08:04   #215
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sevgi Durul Mesajı Göster
İlk bir kaçı karadüzen tohum dağıtımları dahil olmak üzere altı kez tohum paylaşım etkinliklerine katıldım. İlk kez dağıtımını yaptığım bir çeşidin paylaşılması, beni ziyadesiyle memnun etti. Bu yüzden size teşekkür etmek istedim, Sayın TCM. (Turşusu çok güzel oluyor. Tarifini burada paylaşmıştım.)

Maalesef, (paylaşanları tenzih ediyorum) tohum talep edenlerin büyük çoğunluğunu dağıtımlarda göremiyoruz.

Bu vesileyle, etkinlikte görev alan herkesi tebrik ediyor, kolaylıklar ve başarılar diliyorum.
Benim de aradığım bir tür idi. Bu vesileyle size ve sayın Tcm 'ye tekrar teşekkür ediyorum.

AkisSoftware Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 14-01-2020, 09:55   #216
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-03-2016
Merhabalar. Tohum paylaşım etkinliğinde çok fazla yabancı çeşitlerden tohum paylaşımı yapılmış. Amerikadan, avrupadan falan bayağı tohum var. Bunların yurdumuz içinde yayılması kendi orjinal çeşitlerimiz için tehlike arz etmiyor mu? Acaba bunların paylaşımına bir kısıtlama getirilmesi sizce de mantıklı olmaz mı?

ciminli ve Menevşe beğendi.
WindWild Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 14-01-2020, 10:06   #217
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi WindWild Mesajı Göster
Merhabalar. Tohum paylaşım etkinliğinde çok fazla yabancı çeşitlerden tohum paylaşımı yapılmış. Amerikadan, avrupadan falan bayağı tohum var. Bunların yurdumuz içinde yayılması kendi orjinal çeşitlerimiz için tehlike arz etmiyor mu? Acaba bunların paylaşımına bir kısıtlama getirilmesi sizce de mantıklı olmaz mı?
Domates, biber, patlıcan, mısır, fasulye tamamını kaldıralım mı?

MeyveliTepe Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 14-01-2020, 12:15   #218
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2010
Alıntı:
Patlıcan hariç o eski dünya bitkisi Ispanak Patates Ayçiçeği Yer Elmasınıda yeni dünya bitkilerine ekleyebiliriz. Ve hatta Ejder meyvesi daha yerli ve milli meyve sayılır domatesin yanında o sebepten böyle bir kısıtlama yapmak gereksiz olur sonuçta doğaya yayılıp istilacı tür olarak bölgenin genel florasını bozacak bitkiler değiller hepsi müşkülpesent ve nazlı bitkiler.

Batuhan Yılmaz Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 14-01-2020, 14:05   #219
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Batuhan Yılmaz Mesajı Göster
Patlıcan hariç o eski dünya bitkisi Ispanak Patates Ayçiçeği Yer Elmasınıda yeni dünya bitkilerine ekleyebiliriz. Ve hatta Ejder meyvesi daha yerli ve milli meyve sayılır domatesin yanında o sebepten böyle bir kısıtlama yapmak gereksiz olur sonuçta doğaya yayılıp istilacı tür olarak bölgenin genel florasını bozacak bitkiler değiller hepsi müşkülpesent ve nazlı bitkiler.
Patlıcanın kökeni de Hindistan

Eski 14-01-2020, 14:29   #220
Ağaçsever

Alıntı:
Domatesten bahsedelim mesela. O da patlıcan gibi patlıcangillerden ve patatesi de kapsayan cins şemsiyesi altında ayrı bir türdür. Tür olarak latincesi de Solanum lycopersicum'dur. Yabani olarak Solanum arcanum adından türler de vardır. Ben domatesi TÜR olarak komple kısıtlayalım demedim. Domates türünün binlerce varyantı yani çeşidi vardır. Misal halk dilinde çeri denilen kiraz domatesi bir varyanttır (Solanum lycopersicum cerasiforme). Ve bu varyantın amerika kıtasından çine kadar bir çok alt varyantı bulunur. Benim yabancı çeşitlerden kastım alt varyantlardır yani ırklar diyebiliriz buna. Irk demek; belli bir popülasyonda yaşayan, belli bir türdeki canlılar; yaşadıkları alandan ayrılmayıp, diğer "türdeşlerinden" izole olmuşsa bu toplulukta ırk kavramından bahsedilebilir. Yani amerikadaki çeri ile anadoludaki çeri köken olarak birebir aynı atadan gelirler ama bir kaç nesil boyunca aynı bölgede üremeye devam ettiklerinde bölgeye uyum sağlamak için farklı birtakım özellikler kazanırlar. Renk gibi koku gibi tat gibi kavramlarda değişimler gözlenir. Evet amerikadan gelen domates bizim anadoluda bu şekilde farklılaşıp bilmem nerenin köyü domatesi, ayaş domatesi vs olmuştur. Bu şekilde 200-250 yıllık bir farklılaşma sonucu oluşan kendi çeşitlerimizi koruyalım demek istedim kısacası.

Eski 14-01-2020, 14:34   #221
Ağaç Dostu

Sezerakk's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2017
Tohum paylaşım etkinliğinde 3. Sezonum olacak. Her sene Lojistik Merkezine adres bilgilerimizi göndermemiz gerekiyor mu yoksa ilk sene gönderdiğimiz yeterli midir ? Bu aralar aşırı yoğunluktan foruma çok az girebiliyorum. Daha önceden sorulduysa kusura bakmayın lütfen. Teşekkür ederim.

Sezerakk Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 14-01-2020, 14:35   #222
Ağaçsever

Alıntı:
Hayır.

Eski 14-01-2020, 17:47   #223
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sezerakk Mesajı Göster
Tohum paylaşım etkinliğinde 3. Sezonum olacak. Her sene Lojistik Merkezine adres bilgilerimizi göndermemiz gerekiyor mu yoksa ilk sene gönderdiğimiz yeterli midir ? Bu aralar aşırı yoğunluktan foruma çok az girebiliyorum. Daha önceden sorulduysa kusura bakmayın lütfen. Teşekkür ederim.
Evet, göndermeniz gerekiyor.

Eski 14-01-2020, 17:56   #224
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2013
Sanırım yarın son günü talebin. Gerekli adımları gerçekleştirdim ve eğer uygun görürlerse altta ki tohumları talep ettim.
1.Karaçayır - Merveille de Quatre Saisons Marulu
2. yurtsever -Painted Mountain
3.halcur - Domates-Kamber Biber
4. bahcedenn - Blue Cream Berry Domates
5. Birnefestoprak - Big Cheef
6. istcallst - Holy basil - Tulsi ?????
7. Tolga Özmeral - Berkley Tie Dye domates
8. TCM - Bulgar Domatesi
9. ketenhelva - Margaret Curtain domates
10. saleri -Sungold Domates
11- telato - Kivano
12. telato- Gül biber
13- Tolga Özmeral - Heybetli Domates.
14. Güne-bakan - Sarkan horoz ibiği- Amaranthus cauadatus
15. Kaktüs -Domates Sunrise Bumble Bee ??
16- Betül Duman- Sugören Pembesi
17- Sezer Akk - Blue Beauty Domates
18. asoo- Black from Tula
19. Atilgan -Hafize Baliç Pembe Domatesi
20- Atilgna - Alakır Etlisi Domatesi
21- Atilgan - Mor Tatlı Biber (Kara At)
22. bahçeden - Fahrenheit Blues Domates
23. Çıbrıka, Çıbrıtsa, Çobrisa, Çibirsi - Summer Savory
24.pupa-baski - Kırmızı bamya
25. iyigit- Kaibi Round Biber

bilenyum Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 14-01-2020, 18:16   #225
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Domatesten bahsedelim mesela. O da patlıcan gibi patlıcangillerden ve patatesi de kapsayan cins şemsiyesi altında ayrı bir türdür. Tür olarak latincesi de Solanum lycopersicum'dur. Yabani olarak Solanum arcanum adından türler de vardır. Ben domatesi TÜR olarak komple kısıtlayalım demedim. Domates türünün binlerce varyantı yani çeşidi vardır. Misal halk dilinde çeri denilen kiraz domatesi bir varyanttır (Solanum lycopersicum cerasiforme). Ve bu varyantın amerika kıtasından çine kadar bir çok alt varyantı bulunur. Benim yabancı çeşitlerden kastım alt varyantlardır yani ırklar diyebiliriz buna. Irk demek; belli bir popülasyonda yaşayan, belli bir türdeki canlılar; yaşadıkları alandan ayrılmayıp, diğer "türdeşlerinden" izole olmuşsa bu toplulukta ırk kavramından bahsedilebilir. Yani amerikadaki çeri ile anadoludaki çeri köken olarak birebir aynı atadan gelirler ama bir kaç nesil boyunca aynı bölgede üremeye devam ettiklerinde bölgeye uyum sağlamak için farklı birtakım özellikler kazanırlar. Renk gibi koku gibi tat gibi kavramlarda değişimler gözlenir. Evet amerikadan gelen domates bizim anadoluda bu şekilde farklılaşıp bilmem nerenin köyü domatesi, ayaş domatesi vs olmuştur. Bu şekilde 200-250 yıllık bir farklılaşma sonucu oluşan kendi çeşitlerimizi koruyalım demek istedim kısacası.
Bizim bu bahsettiğiniz durumu tohum paylaşımıyla sebep olmamız çok zor olur hele ki binlerce dönüm ekilen hibritler varken.Bu şöyle oluyor atıyorum diyarbakır karpuzu,diyarbakır sürme karpuzu çok sulu iri ve tatlı bir karpuz ancak olgunlaşma süresi çok uzun,e üretici ne yapıyor olgunlaşma süresi 115 gün süren diyarbakır karpuzu yerine 75-80 günlük mesela seminis firmasının daha verimli hibrit çeşitine yöneliyor.Ve zamanla sürme piyasadan siliniyor ve öylede olmuş.Bizse bu sürme çeşitini tohum paylaşım etkinliğinde paylaşıyoruz ve yanında mesela moon and stars paylaşıyoruz diye sürme yok oluyor diye bir şey yok çünkü sürme zaten yok olmuş.Bunun dışında paylaşım etkinliğinde uygun izolasyon mesafelerine dikkat ederek elde ettiğimiz tohumları paylaşmamız gerekiyor...

devrann Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 14-01-2020, 20:33   #226
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
Bizim bu bahsettiğiniz durumu tohum paylaşımıyla sebep olmamız çok zor olur hele ki binlerce dönüm ekilen hibritler varken.Bu şöyle oluyor atıyorum diyarbakır karpuzu,diyarbakır sürme karpuzu çok sulu iri ve tatlı bir karpuz ancak olgunlaşma süresi çok uzun,e üretici ne yapıyor olgunlaşma süresi 115 gün süren diyarbakır karpuzu yerine 75-80 günlük mesela seminis firmasının daha verimli hibrit çeşitine yöneliyor.Ve zamanla sürme piyasadan siliniyor ve öylede olmuş.Bizse bu sürme çeşitini tohum paylaşım etkinliğinde paylaşıyoruz ve yanında mesela moon and stars paylaşıyoruz diye sürme yok oluyor diye bir şey yok çünkü sürme zaten yok olmuş.Bunun dışında paylaşım etkinliğinde uygun izolasyon mesafelerine dikkat ederek elde ettiğimiz tohumları paylaşmamız gerekiyor...

Tohum paylaşımında yabancı ırklara ait tohumları paylaşarak yerli ırkları bitiriyoruz demiyorum. Yerli tohumlarımızı hiç paylaşmamak veya sadece yabancı çeşitleri paylaşmak mantıken aynı şeydir. Desteklemiyoruz demek istiyorum. Tohum paylaşımında yerli tohumları ön plana çıkaralım.. Ne kadar çok paylaşırsak o kadar çok hayat bulur neticede. Burda paylaşılan bilmem ne virginia çizgili domatesi vs. zaten hali hazırda pazarlanan ticari tohumlar bunları paylaşacağımıza nenem 20 yıldır yetiştiriyor tarzında tohumların ön plana çıkarılması çok daha iyi olur.

Eski 14-01-2020, 21:28   #227
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Bu konuyu tartışmanın çok yeri değil ama kısaca belki şunlar söylenebilir.

Söylediğiniz, kavun, karpuz, buğday için düşünülürse kuvvetli argümanları olan bir tartışma olabilir. Anavatanı veya anavatanının kıyısı olan türlerin orijinal çeşitlerinin kaybedilmemesi, genetik kaynaklarının yaşayarak koruma altında olması vb. elbette çok önemli. Bunu da siyasi sınırlarla değil, coğrafi bölgelerle tanımlamak daha doğru olur. Bu bakımdan Anadolu, ortadoğu ve kuzey afrikanın bir kısmını içe alab bölgeyi belli bazı türlerin anavatanı gibi düşünmek doğru olur. Son yıllardaki bu gibi etkinliklerin az da katkısıyla eski çeşitlerin ortaya çıkmaya ve çoğalmaya başladığını söylersek çok yanlış olmaz.

Buna karşın bazı türlerin anavatanı Anadolu, ortadoğu değil. Güney Amerika, Hindistan vb. kökenli ve bugün için yaşamımızda vazgeçilmez olan bir çok tür var. Domatesin tadına tadına ilk bakan osmanlı padişahının kim olduğunu hep merak etmişimdir. Domatesin ortadoğuda ilk yetiştirilme tarihi olarak 19.yüzyılın hemen başı deniyor. 250 yıl olmamış daha. Buna rağmen belli bölgelerde yetiştirilmiş bazı çeşitler olduğunu biliyoruz. Çoğu kaybolmuşsa da bazılarının en azından adı bugünlere gelmiş. Kaç farklı ayaş domatesi var bilmiyorum. Maniye'yi yeniden keşfetmemiz çok yakın bir tarih.

37-38 yıl önce o zamanki küçük bahçemizde ilk defa cherry tip bir domates çeşiti yetiştirdiğimde o güne kadar ne duyulmuş ne de görülmüş bir şeydi. O sıralar yerli denebilecek bir cherry domates var mıydı bilmiyorum. Vardıysa da ben bilmiyorum. Bizim Alis's pembe kiraz bile 10 senelik stabil bir çeşit oldu. nereden nereye? Bugün bu haliyle yüzlerce kişinin elinde var.

Bir türün anavatanı, o türün en çok çeşitliliğe sahip, genetik olarak en güçlü olduğu coğrafyadır dersek yalan olmaz (buğdayda, kavunda başımıza gelenleri saymazsak). Domatesin bilinen 7500 çeşit atalık ve açık tozlanan çeşidi olduğu söyleniyor. Ne yapalım? Bizim ayaş domatesi (hangisi) tehlikeye girmesin diye Cherokee Purple çeşidini yasaklayalım, hatta toplayıp yakalım. Bu da bir yaklaşım tabii, ancak katılmam mümkün değil. Yerelleşme diye bir şey var tabii. Bundan 10 sene önce Kuzey Amerika kökenli siyah cherry domates, ilk yılında her salkımında 15-20 kadar domates verirken, takip eden yıllarda salkımda 200-250 domatese kadar çıktı. Bitkinin boyu, dalı budağı da ilk halinin 2-3 misli oldu. Yerelleşti mi evet, ama hala siyah cherry. Atalık ve açık tozlanan çeşitlerin hibridlere üstünlüğü de burada zaten.

Uzun lafın kısası. Çeşitlilik iyidir. Perunun 3 bin çeşit patatesine karşın Irlandanın bir çeşiti hastalandığında koca ülke aç kaldı, binlerce insan açlıktan ölmüştü.

Eski 14-01-2020, 21:37   #228
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Tohum paylaşımında yabancı ırklara ait tohumları paylaşarak yerli ırkları bitiriyoruz demiyorum. Yerli tohumlarımızı hiç paylaşmamak veya sadece yabancı çeşitleri paylaşmak mantıken aynı şeydir. Desteklemiyoruz demek istiyorum. Tohum paylaşımında yerli tohumları ön plana çıkaralım.. Ne kadar çok paylaşırsak o kadar çok hayat bulur neticede. Burda paylaşılan bilmem ne virginia çizgili domatesi vs. zaten hali hazırda pazarlanan ticari tohumlar bunları paylaşacağımıza nenem 20 yıldır yetiştiriyor tarzında tohumların ön plana çıkarılması çok daha iyi olur.
"nenem 20 yıldır yetiştiriyor", "köy domatesi" (hangi köyse) çok paylaşıldı. Arkasındaki bilginin desteklendiği az sayıdaki çeşidin dışındakilerin çoğunun ticari kökenli, gerçek isminin devam ettirilmeyip başka isim yakıştırmalarıyla bağlamından koparılmış çeşitler vs. olduğunu da müşahade ettik.

Bu yıl da var epeyce "köy" domatesi, mısırı, hıyarı.

Atilgan beğendi.
Eski 15-01-2020, 02:08   #229
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2007
Alıntı:
Sevgili WindWild,
Kataloglarda sizin yerli tohum paylasiminiza rastlayamadim.. Yerli tohumlari yaymaya calisiyorsunuz da ben mi kacirdim....

kaktüs Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 15-01-2020, 02:30   #230
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2007
Alıntı:
"nenem 20 yıldır yetiştiriyor", "köy domatesi" (hangi köyse) çok paylaşıldı. Arkasındaki bilginin desteklendiği az sayıdaki çeşidin dışındakilerin çoğunun ticari kökenli, gerçek isminin devam ettirilmeyip başka isim yakıştırmalarıyla bağlamından koparılmış çeşitler vs. olduğunu da müşahade ettik.

Bu yıl da var epeyce "köy" domatesi, mısırı, hıyarı.
Agaclar.net etkinliginin en sevdigim ozelligi Anatohum projesi dahilindeki yerli cesitler idi. Ben uzaktan takip eden kisilerdendim, bu sene birkac cesit Anatohum ben de ureteyim, elimde urettigim cesitlerin yerine onumuzdeki sene onlari ekeyim hevesiyle katildim etkinlige. Ancak bu sene neredeyse yok gibi Anatohum projesinde gecmis yillarda paylasilmis cesitler. Bu baglamda aslinda, yerel cesitlere, ozellikle de daha once paylasilmis, kokeni taihi ismi var olan cesitlerin paylasilmaya devam edilmesi gerektigine katiliyorum ben de.

Ama yabanci cesit korkusu da yasamaya gerek yok bence. Burada bu paylasima katilan cogu uyenin, tohum alirken mumkun mertebe izolasyona dikkat edip safligini saglamaya calistigini dusunuyorum. Veya buradaki edinilen yeni/yabanci cesitlerin tum yerel cesitleri riske atacak boyutta bir tehlike icermedigini de. Kaldi ki, bugun internete girdigimizde onlarca tohum sitesi cikiyor karsimiza, ticari olarak yabanci tohum satan. Ulasmak isteyen nereden isterse ulasabiliyor yani bunlara... Ayrica kesinlikle ticari hibrit tohumlara gore bin kat daha tercih nedenim olur, nereye ait olursa olsun atalik, 'open pollinated' tohumlar...

kaktüs Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 15-01-2020, 09:33   #231
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kaktüs Mesajı Göster
Sevgili WindWild,
Kataloglarda sizin yerli tohum paylasiminiza rastlayamadim.. Yerli tohumlari yaymaya calisiyorsunuz da ben mi kacirdim....
Tohum paylaşımı etkinliğinde fikir belirtmek için tohum mu paylaşmamız gerekiyordu? Forumların temel amacı herkesin fikirlerini diğerlerine sataşmadan paylaşabilmesidir. Paylaşanlardan alıp yetiştirmek de emek isteyen bir iş. Ben yeterince talepte bulunarak bu sene katkımı sağladım. Seneye de paylaşırız inşallah.

Eski 15-01-2020, 09:45   #232
Ağaçsever

Alıntı:
Bu konuyu tartışmanın çok yeri değil ama kısaca belki şunlar söylenebilir.

Söylediğiniz, kavun, karpuz, buğday için düşünülürse kuvvetli argümanları olan bir tartışma olabilir. Anavatanı veya anavatanının kıyısı olan türlerin orijinal çeşitlerinin kaybedilmemesi, genetik kaynaklarının yaşayarak koruma altında olması vb. elbette çok önemli. Bunu da siyasi sınırlarla değil, coğrafi bölgelerle tanımlamak daha doğru olur. Bu bakımdan Anadolu, ortadoğu ve kuzey afrikanın bir kısmını içe alab bölgeyi belli bazı türlerin anavatanı gibi düşünmek doğru olur. Son yıllardaki bu gibi etkinliklerin az da katkısıyla eski çeşitlerin ortaya çıkmaya ve çoğalmaya başladığını söylersek çok yanlış olmaz.

Buna karşın bazı türlerin anavatanı Anadolu, ortadoğu değil. Güney Amerika, Hindistan vb. kökenli ve bugün için yaşamımızda vazgeçilmez olan bir çok tür var. Domatesin tadına tadına ilk bakan osmanlı padişahının kim olduğunu hep merak etmişimdir. Domatesin ortadoğuda ilk yetiştirilme tarihi olarak 19.yüzyılın hemen başı deniyor. 250 yıl olmamış daha. Buna rağmen belli bölgelerde yetiştirilmiş bazı çeşitler olduğunu biliyoruz. Çoğu kaybolmuşsa da bazılarının en azından adı bugünlere gelmiş. Kaç farklı ayaş domatesi var bilmiyorum. Maniye'yi yeniden keşfetmemiz çok yakın bir tarih.

37-38 yıl önce o zamanki küçük bahçemizde ilk defa cherry tip bir domates çeşiti yetiştirdiğimde o güne kadar ne duyulmuş ne de görülmüş bir şeydi. O sıralar yerli denebilecek bir cherry domates var mıydı bilmiyorum. Vardıysa da ben bilmiyorum. Bizim Alis's pembe kiraz bile 10 senelik stabil bir çeşit oldu. nereden nereye? Bugün bu haliyle yüzlerce kişinin elinde var.

Bir türün anavatanı, o türün en çok çeşitliliğe sahip, genetik olarak en güçlü olduğu coğrafyadır dersek yalan olmaz (buğdayda, kavunda başımıza gelenleri saymazsak). Domatesin bilinen 7500 çeşit atalık ve açık tozlanan çeşidi olduğu söyleniyor. Ne yapalım? Bizim ayaş domatesi (hangisi) tehlikeye girmesin diye Cherokee Purple çeşidini yasaklayalım, hatta toplayıp yakalım. Bu da bir yaklaşım tabii, ancak katılmam mümkün değil. Yerelleşme diye bir şey var tabii. Bundan 10 sene önce Kuzey Amerika kökenli siyah cherry domates, ilk yılında her salkımında 15-20 kadar domates verirken, takip eden yıllarda salkımda 200-250 domatese kadar çıktı. Bitkinin boyu, dalı budağı da ilk halinin 2-3 misli oldu. Yerelleşti mi evet, ama hala siyah cherry. Atalık ve açık tozlanan çeşitlerin hibridlere üstünlüğü de burada zaten.

Uzun lafın kısası. Çeşitlilik iyidir. Perunun 3 bin çeşit patatesine karşın Irlandanın bir çeşiti hastalandığında koca ülke aç kaldı, binlerce insan açlıktan ölmüştü.
Yani şimdi burda ben 200-250 yıllık bir farklılaşma dediğim için, domatesin ortadoğuya gelmesi(anadoludan bahsediyoruz halbuki) 19. yüzyılın hemen başı deniliyor deyip 250 yıl olmamış demişsiniz. Sizin hesabınıza göre 19. yüzyılın hemen başından başlarsak 220 yıl olmuş Ben size 200-250 yıl aralığını verdim. Yani sırf cevap vermek için de cevap vermeyin Allah aşkına. Bahsettiğiniz patates olayı 1800 lerde yani, insanların milyonlar düzeyinde grip salgınlarından öldüğü bir dönemde gerçekleşmiş. O zamanın şartlarıyla hareket etme fikriniz yani her şeyi yetiştirelim demeniz çok doğru bir fikir değil şu anki zaman için. Neyse ben fikrimi belirttim. Yabancı tohumlarda kısıtlamaya gidersek iyi olur. Yönetim kabul eder ya da etmez.

Eski 15-01-2020, 13:44   #233
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Tohum tanıtım ve talep süreci bu gece yarısı bitiyor. Adresini göndermemiş olanlar için sondan bir önceki çağrı.

Eski 15-01-2020, 14:29   #234
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
"Orijinal" çeşitlerimiz için tehlike arz etmesinden kısıtlanması.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi WindWild
Tohum paylaşımında yabancı ırklara ait tohumları paylaşarak yerli ırkları bitiriyoruz demiyorum. Yerli tohumlarımızı hiç paylaşmamak veya sadece yabancı çeşitleri paylaşmak mantıken aynı şeydir. Desteklemiyoruz demek istiyorum. Tohum paylaşımında yerli tohumları ön plana çıkaralım.
Etkinlikte, hibrid olmayan ve yetiştiricinin kendisinin yetiştirip tohumunu aldığı atalık veya açık tozlanan sebze çeşitlerinin paylaşılmasında hiç bir kısıtlama yoktur.

"kısıtlama" lafı ile kastedilen ne tam olarak anlaşılmasa da (engellenmesi, yasaklanması, kota konarak azaltılması vs.), orijini ve hayat hikayesi bilinen Anadolu dışı kökenli bir çeşitin paylaşımının yasaklanması, adına "köy domatesi" denerek paylaşılan bir çeşitin değerini arttırmaz ,"tehlikelerden" korumaz, öne çıkartmaz.

Kökeni ve hikayesi bilinen yerli olma vasfına sahip çeşitlerin başımız üstünde yeri var. Bugüne kadar (bu yıl da dahil), bu etkinlikte böyle çok tohum ortaya çıktı.

Bir tehlikeden söz ediyorsak ezici bir çoğunlukla ekilip hasat edilen, piyasa için geliştirilmiş hibridlere bakmak lazım.

Alıntı:
Yani amerikadaki çeri ile anadoludaki çeri köken olarak birebir aynı atadan gelirler ama bir kaç nesil boyunca aynı bölgede üremeye devam ettiklerinde bölgeye uyum sağlamak için farklı birtakım özellikler kazanırlar. Renk gibi koku gibi tat gibi kavramlarda değişimler gözlenir.
Burada biraz dikkatli olmak lazım. Arazimde 12 yıldır yetiştirdiğim çok lezzetli bir domatesi kökeninden koparıp Kesikkavak Moru diye paylaşıma çıkarsam eminim çok ilgi uyandırır ama bahsettiğiniz tüm adaptasyonlara sahip cherokee purple'dir. Zaman zaman paylaştığım ve tohumunu aldığım kişi çoktan öldüğü için izini takip edemediğim, 30 yıldır bende olan ve adına mecburiyetten Meyvelitepe Turuncusu dediğim çeşit de öyle. Bugüne kadar yerli/yabancı bilinen çeşitler içinde birebir aynısına rastlamasam da "bizim köyün domatesi", "yerli", vs. gibi sıfatlar yakıştıramam. Sadece geçmiş hikayesiyle beraber paylaşırım ve başkalarının da o geçmişe ve hikayesine saygı göstermesini beklerim. Oysa 30 yıl az değil (sadece bende geçen süre), 40 yıl olunca atalık deniyor galiba.

Alıntı:
Yabancı tohumlarda kısıtlamaya gidersek iyi olur. Yönetim kabul eder ya da etmez.
Atalık ve açık tozlanan çeşitlerde kökenine bakılmaksızın herhangi bir anlamıyla "kısıtlama yoktur", en çok hassasiyet gösterilen nokta ise paylaşılan her çeşitin bağlamı ile beraber, kökeninin, adının, hikayesinin kaybedilmeden paylaşılmasıdır. Karar böyle

Eski 15-01-2020, 15:49   #235
Ağaçsever

Alıntı:
"Orijinal" çeşitlerimiz için tehlike arz etmesinden kısıtlanması.

Etkinlikte, hibrid olmayan ve yetiştiricinin kendisinin yetiştirip tohumunu aldığı atalık veya açık tozlanan sebze çeşitlerinin paylaşılmasında hiç bir kısıtlama yoktur.

"kısıtlama" lafı ile kastedilen ne tam olarak anlaşılmasa da (engellenmesi, yasaklanması, kota konarak azaltılması vs.), orijini ve hayat hikayesi bilinen Anadolu dışı kökenli bir çeşitin paylaşımının yasaklanması, adına "köy domatesi" denerek paylaşılan bir çeşitin değerini arttırmaz ,"tehlikelerden" korumaz, öne çıkartmaz.

Kökeni ve hikayesi bilinen yerli olma vasfına sahip çeşitlerin başımız üstünde yeri var. Bugüne kadar (bu yıl da dahil), bu etkinlikte böyle çok tohum ortaya çıktı.

Bir tehlikeden söz ediyorsak ezici bir çoğunlukla ekilip hasat edilen, piyasa için geliştirilmiş hibridlere bakmak lazım.

Burada biraz dikkatli olmak lazım. Arazimde 12 yıldır yetiştirdiğim çok lezzetli bir domatesi kökeninden koparıp Kesikkavak Moru diye paylaşıma çıkarsam eminim çok ilgi uyandırır ama bahsettiğiniz tüm adaptasyonlara sahip cherokee purple'dir. Zaman zaman paylaştığım ve tohumunu aldığım kişi çoktan öldüğü için izini takip edemediğim, 30 yıldır bende olan ve adına mecburiyetten Meyvelitepe Turuncusu dediğim çeşit de öyle. Bugüne kadar yerli/yabancı bilinen çeşitler içinde birebir aynısına rastlamasam da "bizim köyün domatesi", "yerli", vs. gibi sıfatlar yakıştıramam. Sadece geçmiş hikayesiyle beraber paylaşırım ve başkalarının da o geçmişe ve hikayesine saygı göstermesini beklerim. Oysa 30 yıl az değil (sadece bende geçen süre), 40 yıl olunca atalık deniyor galiba.

Atalık ve açık tozlanan çeşitlerde kökenine bakılmaksızın herhangi bir anlamıyla "kısıtlama yoktur", en çok hassasiyet gösterilen nokta ise paylaşılan her çeşitin bağlamı ile beraber, kökeninin, adının, hikayesinin kaybedilmeden paylaşılmasıdır. Karar böyle

Önerim hakkindaki yazımın her cümlesine ayrı ayrı odaklanıp cevap yazmak tartışma yapmak bence gereksiz. Kısıtlamadan kastım adı üstünde kısıtlamaya gitmek yani belirli bir kota koymak. Siz mantıksız bulduysanız tamam o zaman. benimkisi sadece bir öneriydi. Konu kapanmıştır

Eski 15-01-2020, 16:10   #236
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-10-2018
Merhabalar, tohumlarımı paylaşmak ve başka tohumlarla da kavuşacak olmanın heyecanı içimi kapladığından biraz erken kazırlamışım galiba tohum poşetlerini. Mısır tohumları buzdolabından çıktığı gibi güvelenmeye başlamış, merak etmeyiniz erken müdahale ile kurtarıldılar, sadece birşey rica ediyorum, tohumlar lojistik merkeze ulaştığında buzdolabına ya da soğuk bir yere konabilirlermi acaba? Ev ısısında bir iki günde bile güvelenmelerinden korkuyorum.
Bir bilenimiz de bu güve mevzusu için ekstra aydınlatma yapabilirse ne kadar güzel olur. Trabzonda yüksek nem sebebiyle fasülyelerin dalında güvelendiğini söylüyor annem, sağlıklı bir engelleme yöntemi varsa öğrenmek isterim.
Bir de geçen yıl sn. lojistik merkezinin destek talebine tarihi uyduramam sebebiyle olumlu yanıt verememiştim, bu sene becerebilirsem şimdiden destek gönüllüsü olmak istiyorum , işi gerçekten çok zor görünüyor belki bir faydam dokunur. İstanbul'daydı diye hatırlıyorum, doğruysa ve desteğe ihtiyacı olursa büyük bir sıkıntı olmazsa ben burdayım��*♀️

Meraklıdr Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 15-01-2020, 16:18   #237
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Tohum talep etme süresi tamamlandıktan sonra, bilgilerde eksiklik varsa duyuru yapılacak mı?

bilenyum beğendi.
Eski 15-01-2020, 16:54   #238
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware Mesajı Göster
Tohum talep etme süresi tamamlandıktan sonra, bilgilerde eksiklik varsa duyuru yapılacak mı?
Evet

Eski 16-01-2020, 06:28   #239
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2019
Merhaba ben sn loniceradan parfüm kutusu talep etmiştim ben ilk on kişinin içinde yani gerekli olan kişi sınırında talebimi yapmama rağmen yoğun bende geçersiz sayılmaktadır lütfen bu yanlışı en yakın zamanda düzeltebilir misiniz ayrıla sizin dediğinize göre dün saat 24.00 da biteceğini demişsiniz ben iki tane tohum talebi yapana rağmen dökümanda görünmüyor en kısa zamanda cevap bekliyorum

tropikalist Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 16-01-2020, 07:00   #240
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tropikalist Mesajı Göster
Merhaba ben sn loniceradan parfüm kutusu talep etmiştim ben ilk on kişinin içinde yani gerekli olan kişi sınırında talebimi yapmama rağmen yoğun bende geçersiz sayılmaktadır lütfen bu yanlışı en yakın zamanda düzeltebilir misiniz ayrıla sizin dediğinize göre dün saat 24.00 da biteceğini demişsiniz ben iki tane tohum talebi yapana rağmen dökümanda görünmüyor en kısa zamanda cevap bekliyorum
Bu gibi taleplerde -prensiplerde yazıldığı gibi- tohumu paylaşan kişinin inisiyatifine kalmıştır. İlk 10 kişi ile paylaşırım gibi bir şey yazıldığını zannetmiyorum. Lakin ilk 10 kişi yazılsa bile siz 15. olarak talep etseniz dahi, sizden önceki 5 kişinin talebi geçersiz sayılırsa siz de tohum alabilirsiniz...

Ama tohumu 5'er tane paylaşacağı yere 4'er tane paylaşarak 10 kişi yerine 13 kişi ile paylaşabilirler de. Ben bazı durumlarda bu seçeneği kullanacağım.

Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024