agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   2019-2020 Tohum Paylaşım Etkinliği (Kataloglar) (http://www.agaclar.net/forum/2019-2020-tohum-paylasim-etkinligi-kataloglar/)
-   -   Kenger (http://www.agaclar.net/forum/2019-2020-tohum-paylasim-etkinligi-kataloglar/43607.htm)

Kenger 10-11-2019 22:09

Kenger

Bu yıl, hem Urla’daki kendi bahçemizde hem de arkadaşımın Seferihisar’daki bahçesinde birlikte ekip diktiğimiz bitkilerin tohumlarını paylaşıma açıyorum.
Ayrıca, geçen yıldan kalan tohumları paylaşmayı düşünmüyordum, ancak önemli gördüğüm ve bu yıl paylaşılmayan (ya da kısıtlı paylaşımı olan) bazı tohumları da listeme ekledim. Çimlenme oranındaki olası düşüşleri gözönüne alarak tohum miktarını bol tutmaya çalışacağım.

Etkinlikte paylaşacağım tohumlar

1- Lavanta (Lavandula angustifolia Vera)
2- Golden Bantam 12 Sıralı Mısır
3- Tatlı Mısır "Soltera Morado"
4- Karaman Yağlı Mısır
5- Yerli Mısır (150 yıllık, 4. nesil)
6- Cin Mısır
7- Kırmızı Tohumlu Ireniwaki
8- Blue beauty domates
9- Heybetli domates
10- Antep biberi (acı) (Atılgan)
11- Drop of gold biber (Atılgan)
12- Girit kabak
13- Butternut kabak
14- Adapazarı balkabağı
15- Çıtır kavun (Ananas kavun ?)
16- Çeşme kavunu
17- Melekli şalağı
18- Kornişon salatalık
19- Acur
20- Boğa kanı kırmızı pancar
21- Pazı (oz26)
22- Kıvırcık marul
23- Kıvırcık tere
24- Brokoli

Dikkat! çok önemli: Bu mesajın (ilk mesajın) altındaki "Taleplerime Ekle" linkine tıklaMAYIN...

Lütfen Etkinlik Prensiplerini okuduğunuzdan emin olunuz.

Dikkat! Tohum talep edenler, tohum talep etmeden önce kargo adreslerini "LojistikMerkezi"ne özel mesaj ile gönderdiğinizden emin olunuz.

Tohumları gönderme zamanı geldiğinde adresiniz yok ise ya da eksik ise talepleriniz geçersiz sayılır.

Yeni sistemin özelliklerinden birisi de tohum talep etme işleminin artık sadece "Taleplerime Ekle" butonuna basılarak yapılacak olmasıdır.

İlk mesajda dağıtılacak tüm tohumlar yer almaktadır.

Herkes tüm tohumlardan istemeyeceğine göre, tek tek tohumların tanıtıldığı mesajların altında yer alan "Taleplerime Ekle" butonuna tıklayarak istekte bulunmalısınız...

Tohum adını yazarak yapılan talepler geçersizdir.

Kenger 20-11-2019 13:02

Tıbbi lavanta

2 Eklenti(ler)
Bitki türü: Şifalı bitki

Bitki ömrü: Çok yıllık

Tohum Türü: Tıbbi lavanta (Lavandula angustifolia Vera)

Tohum çeşit adı: Vera

Tohum kaç yıldır sizdedir: 2 yıl

Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Urla, İzmir

Tohumun geldiği yer: Bulgaristan -> Bademler/Urla. Ben Mayıs 2018'de fide olarak alıp diktim.

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Ben olabilirim.

Dağıtılacak tohumun saflığı: Bahçede/çevrede başka lavanta yok.

Kullanılan gübreler: Dikimde solucan gübresi ve sıvı yosun kullandım.

Kullanılan ilaçlar: Yok

Hasat yıl ve ayı: 2019 Haziran

Bitki tipi ve gelişim durumu: Bahçeme, Mayıs 2018'de küçük fideler olarak diktim, bitkiler aynı yıl Ekim ayında çiçek açmaya başladı. Çiçekler, Haziran 2019'da (dikildikten 1 yıl sonra) hasat edilip esansiyel yağ elde edilecek miktara ulaştı. Bitkilerse 1.5 yıl içinde 30-40 cm. çapına ulaştı.
İlk yıl dikkatli sulama istiyor, iki sulama arasında toprak nemini kaybetmeli. Sonraki yıllarda susuzluğa dayanıklı. Kokusu ve tıbbi değerleri nedeniyle beğenilen bir lavanta türü.

Yetiştirme özellikleri:
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Zengarden'dan alıntıdır "Uygun zaman Ağustos – Ekim ve bahar başında Şubat Nisan aylarıdır. Bunun yanında, yılın her dönemi ekim yapılabilinir ancak toprak ısısının 13 - 18°C aralığında olması gerekir."

Tohum ne zaman hangi olgunlukta alınır: Çiçekleri tomurcuğa dönüşüp kuruyunca tohumu alınıyor. Dökülen tohumlarından kendiliğinden çıkan bitkiler de oluyor.

Kenger 22-11-2019 12:30

Golden Bantam 12 Sıralı Mısır

1 Eklenti(ler)
Bitki türü: Sebze

Bitki ömrü: Tek yıllık

Tohum Türü: Mısır, Zea mays

Tohum çeşit adı: Golden Bantam 12 Sıralı Mısır

Tohum kaç yıldır sizdedir: 1 yıl

Tohumun geldiği yer: USA-Ticari tohum -> Sn. bahcedenn.

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Sn. bahcedenn.

Dağıtılacak tohumun saflığı: İzolasyon önlemi alamadım.

Kullanılan gübreler: Yanmış hayvan gübresi.

Hasat yıl ve ayı: Eylül 2019

Bitki tipi ve gelişim durumu: Kendim gözlem yapamadım, Sn. bahcedenn'den alıntılıyorum: "2-2,5 m uzunluğunda boya ulaşan bitkinin üzerinde 1 ya da 2 koçan bulunur. İsmi 12 sıralı olarak geçmesine rağmen koçan üzerindeki sıra sayısı 10 ile 14 arasında değişmektedir."

Çeşidin Hikayesi: Sn. bahcedenn'den alıntılıyorum "Orijinal 8 sıralı Golden Bantam pazara 1902 yılında W. Atlee Burpee tarafından tanıtılmıştır. Bu geliştirilmiş formu ise 1922 yılında Clark Seed Company tarafından piyasaya sürülmüştür."

Kenger 22-11-2019 12:36

Tatlı Mısır (Soltera Morado)

1 Eklenti(ler)

Tohum çeşit adı: Soltera Morado

Tohumun geldiği yer: USA-Ticari tohum -> Sn. Atılgan.

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Sn. Atılgan.

Bitki tipi ve gelişim durumu: Kendim gözlem yapamadım, Sn. Atılgan'dan alıntılıyorum: "Erkencidir (70 gün) Bitkiler orta uzunlukta ve kök başına ortalama iki orta boy koçan veriyor. Kolay ve sağlıklı yetiştiler. Mısırların kendisi gibi koçanları, püskülleri, gövde ve yapraklarında mor tonları gözlemleniyor. Süt evresinde de renkler baskın. Yerken ellerinizi boyasada yıkayınca hemen temizleniyor."

Çeşidin Hikayesi: Sn. Atılgan'dan alıntılıyorum "Munk Bergin´in antosiyanin oranı yüksek tatlı bir mısır çeşidi üretme çabaları sonucu elde ettiği bir türdür.
https://www.farmshow.com/a_article.php?aid=28104"

Mısırları, ancak kuruduktan sonra fotoğraflayabildim.

Kenger 22-11-2019 12:41

Karaman Yağlı Mısır

1 Eklenti(ler)

Tohum çeşit adı: Karaman Yağlı Mısır

Tohumun geldiği yer: Karaman -> Sn. Zekoş.

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Sn. Zekoş.

Bitki tipi ve gelişim durumu: Kendim gözlem yapamadım, Sn. Zekoş'tan alıntılıyorum: "Çimlenmesinde hiç sorun olmadı. Çok fazla boy yapmayan ince yapılı gövdesi oldu."

Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Kendim gözlem yapamadım, Sn. Zekoş'tan alıntılıyorum: "Süt beyaz renkte cok fazla iri olmayan yumuşak ama yerken dişe yapışmayan lezzetli bir mısır çeşidi."

Kenger 22-11-2019 12:45

Yerli Mısır (ayhank)

1 Eklenti(ler)

Tohum çeşit adı: Yerli Mısır (ayhank)

Tohumun geldiği yer: Sn. ayhank.

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Sn. ayhank.

Bitki tipi ve gelişim durumu: Gözlem yapamadım.

Kenger 22-11-2019 12:52

Patlak Mısır (Zekoş)

1 Eklenti(ler)

Tohum çeşit adı: Patlak Mısır (Zekoş)

Tohumun geldiği yer: Karaman -> Sn. Zekoş.

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Sn. Zekoş.

Bitki tipi ve gelişim durumu: Kendim gözlem yapamadım, Sn. Zekoş'tan alıntılıyorum: "1.5-2 metre boylaniyor ve her kökte 2 koçan oluyor."

Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Özellikle kırmızı renkte olanı göz alıcı, çok parlak, sivri taneli ve lezzetli bir patlamalık mısır çeşidi.

Tohumları karışık renkli (çoğunluğu kırmızı) olarak göndereceğim.

Kenger 22-12-2019 22:56

Kırmızı Tohumlu Ireniwaki

3 Eklenti(ler)
Bitki türü: Meyve

Tohum Türü: Karpuz, Citrullus lanatus

Tohum çeşit adı: Kırmızı Tohumlu Ireniwaki (Ireniwaki Red-seeded)

Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Seferihisar, İzmir

Tohumun kökeni: Amerikan yerlileri, Ireniwaki Ulusu

Tohumun geldiği yer: Massachusets'li yetiştirici James Troudt

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Sn. birnefestoprak

Dağıtılacak tohumun saflığı: Tarlada başka karpuz yoktu

Hasat yıl ve ayı: Temmuz 2019

Aşağıdaki bilgiler Sn. birnefestoprak'tan alınmıştır:
Hasat süresi: Orta erkenci (küçük meyveli olan fidelerle iri meyveli olan fideler aşağı yukarı aynı zamanda hasada geliyor)
Büyüme alışkanlığı: Yayılıcı
Meyve rengi, şekli ve büyüklüğü: Ağırlığı 9-10 kg'a, uzun ekseni 50 cm'ye kadar çıkabilen, koyu yeşil kabuk rengine sahip, silindirik meyveler.
Bitki tipi ve gelişim durumu: Karpuz, yer isteyen bir bitkidir. Her bir bitkinin rahatça yayılıp gelişebileceği kadar yer ayırmanız gerekiyor. Meyveleri büyük olabildiği için, bu çeşidi sırığa almak mümkün değildir.
Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Kırmızı et rengine sahip meyveler, sulu, gevrek ve çok lezzetli. Bu çeşidin tohumları, tohumlar ilk hasat edilmişken, gün batımı renkleriyle zeytin yeşili arasında gidip geliyor.
Çeşidin Hikayesi: Benim tohumlarım, bir Amerikan yerlisi ve bilgesi olan John K. White'ın 1999 yılında Amerikan Ziraat Bakanlığı'na, ölümünden kısa süre önce bağışladığı tohumların devamıdır. Bu çeşidi ararken, Massachusetts'li bir yetiştirici olan James Troudt'a ulaştım. Elindeki tohum stoğunun tahminimce tamamına yakınını, çeşidin genetik çeşitliliğini daha iyi değerlendirebilmek adına, bana gönderdi.

Kırmızı tohumlu karpuz çeşitlerine ilk kez, Amerika'nın keşfinden sonra Amerikan Yerlisi Ireniwaki Ulusu'nun yaşadığı topraklara (Yukarı Mississippi Havzası) gelen Fransız kaşiflerinin 17. yüzyıla ait notlarında rastlanıyor. Orta erkenci olup aynı zamanda Kuzey Amerika'nın Ortabatı (Midwest) Bölgesi'ne ait olan böyle atalık karpuz tohumlarına ulaşabilmek artık çok zor.

Bu çeşidin, Kuzey Amerika'da ulaşabileceğimiz, bu topraklara ait en eski birkaç karpuz tohumundan biri olduğunu düşünüyorum.

Kenger 22-12-2019 23:05

Blue beauty domates

2 Eklenti(ler)

Tohum Türü: Domates

Tohum çeşit adı: Blue beauty domates (bahcedenn > Atılgan)

Tohumun geldiği yer: bahcedenn > Atılgan

Tohumun kökeni: USA

Dağıtılacak tohumun saflığı: Bahçede diğer domates çeşitleriyle birlikte yetiştirdim ancak tohum saflığı için bir önlem alamadım.

Kullanılan gübreler: Koyun ve keçi gübresi kullandım.

Hasat yıl ve ayı: 2018 Temmuz

Bitki tipi ve gelişim durumu: Sırık bir domates çeşididir, ancak sırığa almakta geciktiğim ve bir kısmını da alamadığım için Sn. bahcedenn'in gözlemlerini aktarıyorum "Sırık bir çeşittir. Çok kuvvetli gelişen ve iyi askıya alınma yeteneği olan verimli bir çeşittir. Her çiçek meyve bağlamasa da güzel meyveye dönme oranı vardır. Mümkün olduğu kadar yüksek sırığa ya da ipe sardırmaya gayret gösterin. Sürekli boy atma eğilimindedir."

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Meyve şekli ve tadına ilişkin benzer gözlemlerim olduğundan Sn. bahcedenn'in gözlemlerini aktarıyorum "100-200 gr arasındaki basık yuvarlak meyvelerin omuzları derin mavimsi renkli olup alt tarafları ise canlı kırmızımsı pembedir. Omuzlarının bu rengi güneşe maruz kalan meyvelerde daha fazla olup muhteşem bir antosiyanin pigmentasyona sahiptirler. Pembe domateslerden beklenmeyecek şekilde diri ve dayanıklı meyveleri vardır. Her ne kadar meyveleri güneş yanıklığına ve çatlamaya dayanıklıdır denilse de dalında fazla bekleyen iyice olgunlaşmış meyvelerde yağmur ertesinde çatlamalar görülüyor. Olağanüstü görüntüsü ve anti-oksidan içeriği kadar lezzeti de muhteşemdir. Bu görünümü ile salatalara tat ve renk verir. "

Not: Alttaki fotoğrafı 23 Aralık 2019 tarihinde çektim.

Kenger 22-12-2019 23:28

Heybetli domates

Tohum Türü: Domates

Tohum çeşit adı: Heybetli (Turkey) domates (birnefestoprak)

Tohumun geldiği yer: birnefestoprak

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: birnefestoprak

Dağıtılacak tohumun saflığı: Bahçede diğer domates çeşitleriyle birlikte yetiştirdim ancak tohum saflığı için bir önlem alamadım.

Bitki tipi ve gelişim durumu: Sadece 1 kök domates yetiştirebildim, bu nedenle Sn. birnefestoprak'ın gözlemlerini aktarıyorum "Yüksek verimli, orta erkenci, patates yapraklı, sırık, dallanan ve boylanan bir çeşit."

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Aldığım sınırlı sayıda meyveyi (neredeyse tatmadan) tohuma ayırdığım için Sn. birnefestoprak'ın gözlemlerini aktarıyorum "Pembe renkli, ince kabuklu, kimisi 500 gr civarında, kimisi daha ağır, düşük asiditeye ve yüksek Brix değerine sahip olan, depolamaya uygun olmayan meyveler".

Kenger 23-12-2019 11:14

Antep biberi (acı) (Atılgan)

Tohum Türü: Biber

Tohum çeşit adı: Antep biberi (acı) (Atılgan)

Tohumun geldiği yer: Atılgan

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Sanırım Sn. Atılgan

Dağıtılacak tohumun saflığı: Bahçede diğer biber çeşitleriyle birlikte yetiştirdim ancak tohum saflığı için bir önlem alamadım.

Hasat yıl ve ayı: 2018 Ağustos

Bitki tipi ve gelişim durumu: : Boyca kısa gelişen bir bitki. Meyveleri gibi yaprakları da koyu yeşil.

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Elimdeki diğer dolmalık acı biberden daha iri meyveleri oldu. Yiyebilenler, acısının çok kuvvetli olduğunu söylüyor.

Geçen seneden fotoğraflar:
http://www.agaclar.net/forum/attachm...1_aciantep.jpg
http://www.agaclar.net/forum/attachm...7_aciantep.jpg

Kenger 23-12-2019 11:36

Drop of gold biber (Atılgan)

1 Eklenti(ler)

Tohum çeşit adı: Drop of gold biber (tatlı) (Atılgan)

Tohumun geldiği yer: İtalya

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Sanırım Sn. Atılgan

Dağıtılacak tohumun saflığı: Bahçede diğer biber çeşitleriyle birlikte yetişti ancak tohum saflığı için bir önlem alınmadı.

Kullanılan gübreler: Hayvan gübresi kullanıldı.

Hasat yıl ve ayı: 2019 Ağustos

Bitki tipi ve gelişim durumu: : Sn. Atılgan'dan alıntıdır: "Erkenci bir İtalyan atalık çeşit. Açık yeşilden nar çiçeği rengine yakın açık kırmızı bir renkte kızarıyor. Meyveleri çok iri (ortalama 15 cm uzunluğunda ve 5 cm çapında) ve bitki oldukça verimli olduğu için destek vermek gerekiyor. Taze meyveler çıtır çıtır, ince kabuklu ve az etli, dolması ya da kızartması yapılabilir. Kızaran meyveler oldukça etli. Biber kızarmaya başladığında kısmen de olsa altın sarısı bir renk alabiliyor."

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Meyvelerin iriliği ve her dalda bol ürün olması nedeniyle meyveler çoğunlukla düzgün şekilli olmadı.

Geçen seneden bir fotoğraf:
http://www.agaclar.net/forum/attachm...80710_dog3.jpg

Kenger 23-12-2019 11:44

Gül biber (acı)

Tohum çeşit adı: Gül biber (acı)

Tohumun geldiği yer: Urla'daki komşum

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Daha önce paylaşanlar olmuş (mesela Sn. bahcedenn, Heyyamola, Ismail Kuzucu, ...)

Dağıtılacak tohumun saflığı: Bahçede diğer biber çeşitleriyle birlikte yetişti ancak tohum saflığı için bir önlem alınmadı.

Hasat yıl ve ayı: 2019 Ağustos

Bitki tipi ve gelişim durumu: : Gözlemlerim Sn. Bahcedenn'in aşağıda alıntıladığım gözlemleriyle benzerdir "Bitkisi 80-100 cm arası boylanan ister bahçede ister balkonda derince bir saksıda kolay yetiştirebileceğiniz kuvvetli gelişen verimli bir çeşittir."

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Sn. Bahcedenn'den alınıtıdır "Bitki üzerinde genelde 2 şerli salkımlar halinde bulunurlar. Görüntü itibarı ile dikkat çekici bir güzelliğe sahiptir. Bitkinin meyvesi yeşilden ilk önce turuncuya sonra kırmızıya döner. Çıtır çıtır taze olarak tüketebileceğiniz gibi çok güzel turşu olarak ta değerlendirebilirsiniz. Bu biberin en önemli özelliği ise etinin tatlı çekirdeklerinin acı olmasıdır. Acılığı ise orta şeker ve lezzetlidir."

Geçen seneden bir fotoğraf:
http://www.agaclar.net/forum/attachm...181118_gul.jpg

Kenger 23-12-2019 12:00

Girit kabak

1 Eklenti(ler)

Tohum Türü: Yemeklik kabak

Tohum çeşit adı: Girit kabak

Tohum kaç yıldır sizdedir: 4 yıl

Tohumun geldiği yer: Salihli'den yerel tohum

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Bu çeşidin daha önce dağıtılıp dağıtılmadığını bilmiyorum.

Dağıtılacak tohumun saflığı: Bahçede diğer kabakgil sebzeleriyle (salatalık, kavun) birlikte yetiştirdim ancak tohum saflığı için bir önlem alamadım.

Hasat yıl ve ayı: 2019 Ekim

Bitki tipi ve gelişim durumu: Bitkinin çok bol ve büyük yaprakları oluyor. Bol yaprağın tozlaşmayı zorlaştırdığını gözlemlediğimden yaşlanan yaprakları dönem dönem kestim. Böylece hem bitki gençleşti hem de tozlaşma kolaylaştı. Tohum ekiminden itibaren 40 günde meyve veriyor. Sezonda 2 kez ekim yapılabilir.

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Koyu yeşil, sakız kabaktan daha ince, uzun, çok küçük çekirdekli ve lezzetli bir yemeklik kabak cinsi. Meyveyi görmez de 40-50 cm iken toplasanız bile lezzeti gayet yerinde. Bitki yoğun yapraklıyken meyveler arada sıkışıp bozuk şekilli olabiliyor (özellikle de bitki yaşlanmışşa).

Kenger 23-12-2019 12:19

Butternut kabak

2 Eklenti(ler)

Tohum Türü: Kışkabağı

Tohum çeşit adı: Butternut (calabaza cucurbita maxima)

Tohumun geldiği yer: Seferihisar'dan yerel tohum

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Bulabildiklerim: dongyul, zeynepkavi, pelpel, thunderon.

Dağıtılacak tohumun saflığı: Bahçede diğer kabakgil sebzeleriyle (salatalık, kavun) birlikte yetiştirildi ancak tohum saflığı için bir önlem alınmadı.

Bitki tipi ve gelişim durumu: Bitki çok büyük yapraklı ve suyu seviyor. Kol atıp ilerliyor, geniş alanlara ekilmeli.

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Çok lezzetli, şekerli meyveleri var. Tatlı da yapılabilir, turta ya da kek de.

Kenger 23-12-2019 13:03

Adapazarı balkabağı (cucurbita maxima)

1 Eklenti(ler)

Tohum Türü: Kışkabağı

Tohum çeşit adı: Adapazarı balkabağı (cucurbita maxima)

Tohumun geldiği yer: Seferihisar'dan yerel tohum

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Bu çeşidi Adapazarı balkabağına benzettim. Daha önce dağıtılıp dağıtılmadığını bulamadım.

Dağıtılacak tohumun saflığı: Bahçede diğer kabakgil sebzeleriyle (salatalık, kavun) birlikte yetiştirdim ancak tohum saflığı için bir önlem almadım.

Bitki tipi ve gelişim durumu: Bitki çok büyük yapraklı ve suyu seviyor. Kol atıp ilerliyor, geniş alanlara ekilmeli. Bu yılki bitkiler, yataklara kullandığım kompostun içindeki tohumların kendiliğinden filizlenmesi ve büyümesinin ürünü.

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Oldukça iri, derin dilimli, şekerli meyveleri var. Tatlı için ideal, ama yanı sıra her türlü yemek, çorba, turtaya ... da uygun.

Kenger 23-12-2019 13:42

Çıtır kavun (Ananas kavun)

1 Eklenti(ler)

Tohum Türü: Kavun

Tohum çeşit adı: Çıtır kavun (Ananas kavun)

Tohumun geldiği yer: Ulamış'tan atalık tohum

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Bitkinin çeşidinden emin olamadığım için daha önce dağıtılıp dağıtılmadığını da bilemedim. Ulamış'tan tohum aldığım arkadaşım "çıtır kavun" adıyla verdi.

Dağıtılacak tohumun saflığı: Bahçede diğer kabakgil sebzeleriyle (salatalık, kabak, karpuz) birlikte yetiştirildi ancak tohum saflığı için bir önlem alınmadı.

Bitki tipi ve gelişim durumu: Erkenci bir tür. Bol ve uzun süreli meyve veriyor.

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Meyveler orta boy, muskmelon (ağ örgülü), çok ince kabuklu, kokulu, şeker oranı dengeli ve oldukça lezzetli. Olgunlaşan meyve sapını bırakıyor. İnce kabukları sebebiyle dayanıksız bir tür.

http://www.agaclar.net/forum/attachm...0724_citir.jpg
http://www.agaclar.net/forum/attachm...721_citir4.jpg

Kenger 23-12-2019 13:50

Çeşme kavunu

Tohum çeşit adı: Çeşme kavunu

Tohumun geldiği yer: Atalık tohum olarak gelmişti, ancak kimden geldiğini hatırlamıyorum.

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Bitkinin çeşidinden emin olamadığım için daha önce dağıtılıp dağıtılmadığını da bilemedim.

Dağıtılacak tohumun saflığı: Bahçede diğer kabakgil sebzeleriyle (salatalık, kabak) birlikte yetiştirdim ancak tohum saflığı için bir önlem alamadım.

Hasat yıl ve ayı: 2019 Temmuz

Bitki tipi ve gelişim durumu: Geniş alana yayılan bir bitki. Yaz boyunca düzenli suladım, bol ve uzun süreli meyve verdi.

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Meyveler boy boy, kalın kabuklu, bol sulu ve şekerli. Yaz sonuna denk gelen yumruk büyüklüğündeki kavunlar bile oldukça lezzetliydi. Kalın kabukları sebebiyle uzun süre dayanıyor.

Bu sene fotoğraf çekmemişim. Geçen seneden fotoğraflar:
http://www.agaclar.net/forum/attachm...0730_cesme.jpg
http://www.agaclar.net/forum/attachm...813_cesme2.jpg

Kenger 23-12-2019 13:59

Melekli şalağı

Tohum çeşit adı: Melekli şalağı (birnefestoprak > Vizeli39)

Tohumun geldiği yer: Iğdır, Melekli Köyü

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Sn. Birnefestoprak

Dağıtılacak tohumun saflığı: Bahçede diğer kavunlarla birlikte yetiştirdim ancak tohum saflığı için bir önlem alamadım.

Bitki tipi ve gelişim durumu: Bu konuda bir gözlem yapamadım.

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Sn.Vizeli39'un söylediği gibi "Şeker oranı düşük-orta, aroma orta-yoğun, koku yoğun, doku sert, meyve içi rengi ise göründüğü gibi, seyretmelik."
Salata ya da meyve salataları için çok uygun.

Çeşidin Hikayesi: Sn Birnefestopraktan alıntı:
ANATOHUM Projesi'nin en degerli parcalarindan birisi: Melekli Şalağı (ya da sadece Şalak). Kars'in (simdi Igdir'in) Melekli Koyu'ne ait ki bu koy, genetik cesitlilik bakimindan onem gosteriyor (genel olarak Kars, tohum cesitliliginde cok onemli). Internette sanirim sadece tek bir resmini daha gorebilirsiniz. Cok nadir, tatli olmayan ve sifali olarak bilinen bir kavun cesidi.

http://www.agaclar.net/forum/attachm...02_melekli.jpg
http://www.agaclar.net/forum/attachm...2_melekli2.jpg

Kenger 23-12-2019 14:06

Kornişon salatalık

1 Eklenti(ler)

Tohum Türü: Salatalık

Tohum çeşit adı: Kornişon salatalık

Tohumun geldiği yer: Urla'dan atalık tohum

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Bilmiyorum

Dağıtılacak tohumun saflığı: Bahçede diğer salatalık çeşidi ve acurla birlikte yetiştirdim ancak tohum saflığı için bir önlem alamadım.

Bitki tipi ve gelişim durumu: Verimli, dayanıklı (geçen sene küllemeye yakalandığı halde meyve vermeye devam etmişti), uzun ömürlü bir bitki.

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Oldukça lezzetli, dikenli meyveleri var, tipik kornişona göre daha tombul. Parmak büyüklüğünden bir karış olana dek çıtırlığını ve lezzetini yitirmiyor. İrileştiğinde dikenleri kaybolup tombul bir salatalık görünümüne kavuşuyor. Turşu yapılabileceği gibi, salatalık niyetine de kullanılabilecek bir meyve.

Kenger 23-12-2019 14:14

Acur

1 Eklenti(ler)

Tohum Türü: Cucumis melo

Tohum çeşit adı: Acur

Tohumun geldiği yer: Ulamış'tan atalık tohum

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Acur daha önce de dağıtılmıştır, ama bu çeşitten emin değilim.

Dağıtılacak tohumun saflığı: Bahçede diğer salatalık çeşitleri ile birlikte yetiştirdim ancak tohum saflığı için bir önlem alamadım.

Bitki tipi ve gelişim durumu: Sürekli yeni kol veriyor. Meyve verimi uzun süre devam ediyor.

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: 20-40 cm. uzunluğunda, çok sulu olmayan, lifli meyveleri var. Söğüş, salata ve turşu olarak tüketime uygun.

Kenger 23-12-2019 14:23

Boğa kanı kırmızı pancar

Tohum Türü: Kırmızı pancar

Tohum çeşit adı: Boğa kanı kırmızı pancar - Bull's blood beetroot (Meyvelitepe > heyyamola > oz26)

Tohumun geldiği yer: oz26

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Meyvelitepe

Dağıtılacak tohumun saflığı: Yanında pazı vardı, tohum saflığı için bir önlem alamadım.

Hasat yıl ve ayı: 2018 Temmuz. Bu yıl ektim,çimleniyor.

Bitki tipi ve gelişim durumu: Geçen yıl ekmedim, önceki yıldan gözlemlerim: "Sera ortamında bol ve çok büyük yaprakları oldu, dış yapraklarını kopararak bitkiden uzun süre faydalandık. Tohum ekiminden itibaren 45 günde yaprak hasadı başladı. Yaprakların ihtişamı köklerde yoktu."

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Önceki yıldan gözlemlerim: "Adıyla uyumlu, muhteşem renkte yaprak ve köke sahip. Gerek yaprak, gerekse kökleri çok lezzetli."

http://www.agaclar.net/forum/attachm..._bogakani2.jpg
http://www.agaclar.net/forum/attachm..._bogakani4.jpg

Kenger 23-12-2019 14:29

Pazı (oz26)

Tohum Türü: Pazı

Tohum çeşit adı: Pazı (Oz26)

Tohumun geldiği yer: oz26 (boğa kanı kırmızı pancarların içinden çıktı).

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Pancarla karışık geldiği için bilemiyorum.

Dağıtılacak tohumun saflığı: Pancarla birlikte yetiştirdim ancak tohum saflığı için bir önlem alamadım.

Hasat yıl ve ayı: 2018 Temmuz. Bu yıl ektim, çimleniyor.

Bitki tipi ve gelişim durumu: Geçen yıl ekmedim, önceki yıldan gözlemlerim: "Sera ortamında bol yaprakları oldu, dış yapraklarını kopararak bitkiden uzun süre faydalandık. Tohum ekiminden itibaren 45 günde yaprak hasadı başladı."

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Lezzetli, bol yapraklı.

Kenger 23-12-2019 14:36

Kıvırcık marul

1 Eklenti(ler)

Tohum Türü: Marul

Tohum çeşit adı: Kıvırcık marul

Tohum kaç yıldır sizdedir: 3 yıl

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Daha önce dağıtılıp dağıtılmadığını bulamadım.

Dağıtılacak tohumun saflığı: Serada düz marul da vardı, tohum saflığı için bir önlem alamadım.

Hasat yıl ve ayı: 2018 Haziran (bu yıl ektim, çimlenme sorunu oluşmadı)

Bitki tipi ve gelişim durumu: Bitkiyi sera ortamında yetiştirdim. Kış aylarında tohumu direk toprağa serperek, ardından bitkiler arasında 20 cm kalacak şekilde seyrelterek (ki bu sebzeleri körpe olarak tüketebilirsiniz), sonra da dış yapraklarını kullanarak uzun süre hasat yapabilirsiniz. Yeterli alan ve bol sulama meyve büyüklüğünü arttırıyor.

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Çıtır çıtır, ince yapraklı, yeşil ve kırmızı yapraklı bir sebze.

Kenger 23-12-2019 14:40

Kıvırcık tere

2 Eklenti(ler)

Tohum Türü: Tere

Tohum çeşit adı: Kıvırcık tere

Tohum kaç yıldır sizdedir: 3 yıl

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Sn. İsmail Kuzucu, Resulgur da dağıtmış, ancak aynı tür olup olmadığını bilmiyorum.

Dağıtılacak tohumun saflığı: Tohum saflığı için bir önlem alamadım.

Bitki tipi ve gelişim durumu: Bitkiyi sera ortamında yetiştirdim. Kış aylarında tohumu direk toprağa serperek yetiştirebilirsiniz (dışarda yetiştirirken donların geçmesini beklemek gerekebilir). Sera ortamında 1 ayda yetişiyor, hızlı gelişiyor. Biçildikçe taze filizler veriyor.

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Baharlı, diğer tere türlerine göre daha lezzetli (sulu) bir tür.

Kenger 23-12-2019 14:45

Brokoli

Tohum Türü: Brokoli, Brassica oleracea

Tohum çeşit adı: Bilmiyorum

Tohumun geldiği yer: Bir arkadaşım tohumu Amerika'dan getirmiş.

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Bitkinin çeşidinden emin olamadığım için daha önce dağıtılıp dağıtılmadığını da bilemiyorum.

Dağıtılacak tohumun saflığı: Tohum saflığı için bir önlem alamadım.

Bitki tipi ve gelişim durumu: Bol yapraklı, küçük kafa yapılı, kardeşlenme özelliği güçlü bir tür.

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Küçük kafalı meyveler veriyor. Biz bolca yaprak tükettik. Yaprağı kara lahana lezzetinde, sadece aroma bakımından daha hafif.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024