agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2019-2020 Tohum Paylaşım Etkinliği (Kataloglar)
(https)

Beğeni Düzeni75Beğeniler
  • 17 Gönderen yurtsever
  • 30 Gönderen yurtsever
  • 28 Gönderen yurtsever

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-12-2019, 18:14   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-01-2010
yurtsever

Etkinlikte paylaşacağım tohumlar;

1.Kırmızı çekirdekli Ireniwaki
2.Şuhut domatesi
3.Painted Mountain mısırı

Alıntı:
Dikkat! çok önemli: Bu mesajın (ilk mesajın) altındaki "Taleplerime Ekle" linkine tıklaMAYIN...

Dikkat! Tohum talep edenler, tohum talep etmeden önce kargo adreslerini LojistikMerkezine gönderdiğinizden emin olunuz. Tohumları gönderme zamanı geldiğinde adresiniz yok ise ya da eksik ise talepleriniz geçersiz sayılır.

Yeni sistemin özelliklerinden birisi de tohum talep etme işleminin artık sadece "Taleplerime Ekle" butonuna basılarak yapılacak olmasıdır.

ilk mesajda dağıtılacak tüm tohumlar yer almaktadır.

Herkes tüm tohumlardan istemeyeceğine göre, tek tek tohumların tanıtıldığı mesajların altında yer alan "Taleplerime Ekle" butonuna tıklayarak istekte bulunmalısınız...

Tohum adını yazarak yapılan talepler geçersizdir.

yurtsever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2019, 18:26   #2
Ağaçsever

Kırmızı çekirdekli Ireniwaki

Name:  20190701_080547.jpg
Views: 484
Size:  66.9 KB

• Bitki türü: Meyve
• Bitki ömrü: Tek yıllık
• Tohum Türü: Karpuz,Citrillus lanatus
• Tohum çeşit adı: Kırmızı tohumlu Ireniwaki (Ireniwaki Red-seeded)
• Tohum kaç yıldır sizdedir: 1 yıl
• Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: İzmir
• Tohumun kökeni: Amerikan yerlileri,Ireniwaki ulusu
• Tohumun geldiği yer: 2018-2019 Tohum Paylaşım Etkinliği /birnefestoprak
• Etkinlikte tohumu ilk dağıtan : birnefestoprak
• Kullanılan gübreler: Sadece bakla-fiğ ve yulaftan oluşan yeşil gübreleme yapıldı
• Kullanılan ilaçlar: Hiç ilaç kullanmadım.
• Hasat yıl ve ayı: 2019 Temmuz
• Bitkiye özel izolasyon uygulaması: Sayın birnefesin uyarısı üzerine çeşidin emanetçiliğini hakkıyla yapabilmek için bu yıl başka karpuz yetiştirmedim.
• Yetistirme zorlugu derecesi: Kolay
• Bitki tipi ve gelişim durumu: Kireçli-kumlu bir alanda 14 fide dikmiştim ama 9 fide yetiştirebildim.En fazla 13 kg ağırlığında koyu yeşil renkli silindirik meyveler veriyor.Kök başına 2-3 meyve aldım.Et rengi kırmızı sulu, gevrek ve lezzetli.
• Çeşidin Hikayesi: (Sayın birnefestoprak’tan alıntı) Benim tohumlarım, bir Amerikan yerlisi ve bilgesi olan John K. White'ın 1999 yılında Amerikan Ziraat Bakanlığı'na, ölümünden kısa süre önce bağışladığı tohumların devamıdır. Bu çeşidi ararken, Massachusetts'li bir yetiştirici olan James Troudt'a ulaştım. Elindeki tohum stoğunun tahminimce tamamına yakınını, çeşidin genetik çeşitliliğini daha iyi değerlendirebilmek adına, bana gönderdi.Kırmızı tohumlu karpuz çeşitlerine ilk kez, Amerika'nın keşfinden sonra Amerikan Yerlisi Ireniwaki Ulusu'nun yaşadığı topraklara (Yukarı Mississippi Havzası) gelen Fransız kaşiflerinin 17. yüzyıla ait notlarında rastlanıyor. Orta erkenci olup aynı zamanda Kuzey Amerika'nın Ortabatı (Midwest) Bölgesi'ne ait olan böyle atalık karpuz tohumlarına ulaşabilmek artık çok zor.
Bu çeşidin, Kuzey Amerika'da ulaşabileceğimiz, bu topraklara ait en eski birkaç karpuz tohumundan biri olduğunu düşünüyorum.
Name:  20190729_174033.jpg
Views: 452
Size:  42.1 KB

Düzenleyen yurtsever : 30-12-2019 saat 05:58
Eski 29-12-2019, 18:54   #3
Ağaçsever

Şuhut domatesi

Name:  20190705_173813.jpg
Views: 436
Size:  59.5 KB

• Bitki türü: Sebze
• Tohum Türü: Domates,Solanum lycopersicum
• Tohum çeşit adı: Şuhut domatesi
• Tohumun kökeni: Afyon Şuhut ilçesi
• Tohumun geldiği yer: Sayın Muda→Atılgan
• Etkinlikte tohumu ilk dağıtan : 2018-2019 Tohum Paylaşım Etkinliği /Atılgan
• Kullanılan gübreler: Sadece bakla-fiğ ve yulaftan oluşan yeşil gübreleme yapıldı
• Bitkiye özel izolasyon uygulaması: Diğer domateslerle arasına 2 metre mesafe bırakıldı.
• Bitki tipi ve gelişim durumu: Sırık tip.Bu yılın en verimli domatesi olduğunu söyleyebilirim.Ortalama ağırlığı 300 gr.Verimli olduğu kadar lezzetli hoş görünümlü parlak kırmızı meyveleri var.
• Çeşidin Hikayesi: (Sayın atılgan’dan alıntı) Şuhut ilçesinin Yukarı İlyaslı Köyüne ait bir kaç nesildir köyde dikilen atalık bir çeşit.
Name:  20190727_080551.jpg
Views: 453
Size:  70.2 KB

Eski 29-12-2019, 19:30   #4
Ağaçsever

Painted Mountain

Name:  20190701_082317.jpg
Views: 421
Size:  57.2 KB

• Bitki türü: Sebze
• Tohum Türü: Mısır
• Tohum çeşit adı: Painted Mountain
• Tohumun kökeni: USA
• Tohumun geldiği yer: Atılgan ticari tohum
• Etkinlikte tohumu ilk dağıtan : 2018-2019 Tohum Paylaşım Etkinliği /Atılgan
• Bitkiye özel izolasyon uygulaması: Çeşidin saflığını korumak için başka mısır yetiştirmedim.
• Bitki tipi ve gelişim durumu: İlk kez mısır yetiştirdim.Bu kadar kolay olacağını düşünmemiştim.Sincapların özel ilgisine rağmen her kökten 2 koçan almayı başardım.Sadece haşlamasını denedim,dişlere yapışmıyor.Gövdesi,koçanı ve püskülü ile tam bir görsel şölen sunuyor.
• Çeşidin Hikayesi: (Sayın atılgan’dan alıntı) 44 yıl önce bitki yetiştiricisi Dave Christensen tarafından 1600 lı rakımlardaki Montana dağlarında yerel çeşitler kullanılarak islah edilmiştir. Yüksek rakımlı soguk ve kuru iklimleri ve sonrasında gelen yüksek yaz sıcaklarını iyi tolere eder. Dave Christensen her yıl üretimine devam ederek çeşidin gelişimine devam etmektedir. Dave Christensen e göre ticari amaçlı yetiştirilen mısır türlerinde yüzde 8 lere kadar düşen protein miktarı "painted mountain" da yüzde 11-14 civarındadır. Farklı renkler farklı antioxidant lar sunar
Name:  20190720_144550.jpg
Views: 465
Size:  59.5 KB

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024