agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2019-2020 Tohum Paylaşım Etkinliği (Kataloglar)
(https)

Beğeni Düzeni118Beğeniler
  • 18 Gönderen Zekoş
  • 17 Gönderen Zekoş
  • 14 Gönderen Zekoş
  • 19 Gönderen Zekoş
  • 23 Gönderen Zekoş
  • 13 Gönderen Zekoş
  • 14 Gönderen Zekoş

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-11-2019, 18:46   #1
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2009
Galeri: 4
Zekoş

Etkinlikte paylasacagım tohumları sıralamadan önce gecen sene paylasim yapanlara buradan tesekkur etmek istiyorum.Aldığım cogu tohumda cimlenme sorunu yasamadim.Gelismeleri de güzel oldu.Ve bire bir ürünler elde ettim.Sadece domateslerde mantar hastaligi oldu ama yinede cogunun tadlarina bakmak nasip oldu diyebilirim..Resimleyip paylasmayi cok isterdim malesef internetin kısıtli olmasi nedeniyle tohum paylasim sonrasi sayfalarinda yer alamıyorum üzgünüm..
Genelde cok begendigim ve farklı gördüğüm ve tozlaşma olmadigini düsündügüm cesitleri paylasmaya calışacagım..

1.Dalmaçya börülce
2.Uzun sürmeli barbunya
3.Alman fasulye(sınırlı sayida)
4.Bordo katlı gülhatmi
5.Karışık hüsnüyusuf cicegi
6.Palownia( Çin kavağı)
7.Red robin saksı domatesi

LG-H818 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Düzenleyen Zekoş : 28-12-2019 saat 20:22
Zekoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2019, 11:44   #2
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Dalmaçya Börülce

Bitki türü:Sebze- baklagiller
Bitki ömrü:*Tek yıllık
Tohum Türü:*Börülce
Tohum çeşit adı:*Dalmaçya börülce
Tohum kaç yıldır sizdedir*:2 senedir
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Çorum
Tohumun kökeni*Yerli tohum dagitan bir gruptan
Tohumu ilk paylaşan:Bu cesit dagıtılmadı sanıyorum
Kullanılan gübreler:yanmıs hayvan gübresi
Kullanılan ilaçlar*yok
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması:İlk aldığım sene yaninda baska cesitte vardi.Bu sene tane renginde bir farklilik görmedim.Sdece daha fazla kol atma egilimi gösterdi.Ayrica bu sene yakıninda baska cesit yoktu.
Hasat yıl ve ayı:agustos-eylül arası
Bitki tipi ve gelişim durumu:Gecen seneki gelisimine bakarak oturak cins oldugunu düsünüyordum.Bu seneki ektiklerim yarım metreden fazla kol attı.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri:Tane rengi siyah beyaz renkte.Cok kartlasmadan körpeyken toplanmali cok beklerse kılciklanma yapiyor.Fasulye yemegi gibi pisirilebilir.Ayrıca haslanip salatasi da gayet güzel oluyor.Yemeginde de fasülye bakla arası bir lezzet hissettim.
Yetiştirme özellikleri:Yetistirilmesi kolay.Çok dallandığı icin yanindaki bitkilerin gelisimini engelliyor.Böyle bir hata yaptim çünkü Patlicanlar arsinda cok bosluk var diye sira ile birer adet börülce ekmistim.Daha baskın çıkarak patlicanlarin gelisimine engel oldu.

Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli:Toprak ısındığı zaman nisan gibi direk ekim yapilir.
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler : yok
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri:Gübreli ve günesli yer uygundur.Verimin daha fazla olması icin sulamaya dikkat etmeli.Sulamasi tam yapilirsa soguklar baslayana kadar ürün alınıyor.
İklim gereksinimleri: Börülce genelde sıcak ve nemli ortamı severmis.Denedigim türler icinde serin iklime en uygun olani bu oldu yani en fazla verimi bu cesitten aldim.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Açılıp yere dökülmemesi icin kabugu kuruyanlarin hemen toplanmasi gerekir.

Eski 05-11-2019, 18:19   #3
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Uzun Sürmeli Barbunya

Bitki türü:Sebze
Bitki ömrü:*tek yıllık
Tohum Türü:*fasulye
Tohum çeşit adı:*sürmeli barbunya
Tohum kaç yıldır sizdedir*:4 senedir.
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer:Çorum
Tohumun kökeni*: Köyde herkeste bulunan bir cesit.Ben annemden almıstım.
Tohumu ilk paylaşan:Benzer türleri paylasılmıs olabilir.
Kullanılan gübreler*:yanmis hayvan gübresi
Kullanılan ilaçlar*: yok
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması:İzolasyon önlemi alınmadı.Yakıninda sadece beyaz ispir fasulye vardı.Diger fasulye ekimlerimi bu cesitten 1 ay sonra yaptım.
Hasat yıl ve ayı:Ekildikten yaklasik 90 gün sonra hasata geliyor.
Bitki tipi ve gelişim durumu:Sırık cinsi.Evvelki sene paylastigim hacıhamza fasulyesiyle şekil olarak benzerligi var ama bu onun kadar güclu gelismese de saglam sırıklara sardırılmalı.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri:Uzun ince döken 8-9 taneli meyveleri oliyor.Körpeyken yeşil sonradan uzerinde koyu cizgiler olusuyor.Tabi bu cizgiler pisince kayboluyor
Kılcıksız , verimli ve lezzetli olmasi nedeniyle her sene ektigim bir cesit.Cok yönlü degerlendiriliyor.Ozellikle güze ekilirse yemeklik olarak dolaba koymaya, körpeyken tursuya, ince uzun oldugu icin kıyılıp kurutmaya ve hasat sonu tam kurumayanlarin ici açılip dolaba konmaya cok uygun..
Yetiştirme özellikleri:Yetistirilmesi bizim iklimde oldukca kolay.Cünkü fasulye serin iklimi seviyor.Seyrek ekim yapilirsa ve sulamaya dikkat edilirse soguklar baslayana kadar ürün alabilirsiniz.

Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli:Nisan gibi direk topraga ekilmeye baslanabilir.
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler yok..ama ekimden 1 saat once suda bekletmek çıkımı kolaylastırabilir.
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri:Gübreli toprak ve günesli yerler olmasi gelisimi icin daha iyi..Sulama aksatilmamali ozellikle her hasattan sonra..Vahsi sulama oldugu icin ben her hafta duzenli suladım.
İklim gereksinimleri:Cok sıcak olursa verim az oluyor ya da hastaliga yakalanma riski fazla oluyor.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır:Kabugu kuruyan fasulyeler tohum olarak toplanir.

Eski 06-11-2019, 08:40   #4
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Alman fasulye

Bitki türü:Sebze
Bitki ömrü:*tek yıllık
Tohum Türü:*fasulye
Tohum çeşit adı:*Alman fasulye( isminin bu oldugunu sanmıyorum ama bana bu isimle geldi bilen varsa düzeltebiliriz)
Tohum kaç yıldır sizdedir*:2 senedir
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer:Çorum
Tohumun kökeni*: Yerli tohum dagıtan gruptan
Tohumu ilk paylaşan:Sn.İntibah tarafindan karisik fasulyeler icinde bunun benzeri fasulye vardı.Tohum rengi ve meyveleri benzerlik gösteriyor.
Kullanılan gübrele: Yanmis hayvan gübresi
Kullanılan ilaçlar*: yok
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması:Fasulyede tozlasma olmadigini düsündügumden hicbir önlem almadim.
Hasat yıl ve ayı:Mayıs icinde ekimi yapildi.Eylül baslarinda ürün almaya basladim.Yani geçci bir cesit..
Bitki tipi ve gelişim durumu:Sırık cinsi..Farkli bir gelisimi yok diger fasulyeler gibi..Verimi fena degil..Ama son zamanda sulamayı aksattıgımdan galiba bir kez yesilini topladim kalani tohum oldu.Uclardan yeni meyveler olmadı.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri:7-8-9 taneli mora yakın renkte yuvarlak yassi taneli.Meyvelerinin etli dolgun yapisi var.Gecen sene cogaltip bu sene tadina baktim odukca lezzetli begendik...devamli ekecegim türler arasinda..
Yetiştirme özellikleri:Sıralı seyrek ekim yapılırsa güzel sonuclar alınir.

Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli:Havalar ısınınca direk topraga ekilir.
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Günesli ve gecirgen toprak olmali..Suyunu düzenli vermeli.
İklim gereksinimleri: Serin iklimi seviyor.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır:Kabuklari kurumaya basladiginsa catlamadan toplanmali.

Not: En fazla 15 kisiyle paylasabilirim.

Resmi cekmede biraz gec kalmısım yemek icin bu hale gelmeden toplanmalı

Eski 06-11-2019, 09:06   #5
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Bordo Katlı Gülhatmi

Bitki türü: Çiçek
Bitki ömrü:*İki yillık
Tohum Türü:Ebegümecigillerden
Tohum çeşit adı:*Bordo katlı gülhatmi
Tohum kaç yıldır sizdedir*:4-5 yıldır
Tohumun kökeni*: Arkadasımdan
Tohumu ilk paylaşan: -
Kullanılan gübreler:Gübresizde yetisir saniyorum.
Kullanılan ilaçlar : yok
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması:Yapilmadi.
Hasat yıl ve ayı:Temmuz-agustos aylarinda cicek acar
Bitki tipi ve gelişim durumu:2 metreden fazla boylaniyor.2.yılda cicek aciyor.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri:Sade cesitlere gore daha gosterisli cicekleri var.
Yetiştirme özellikleri:Günesli ve ruzgarsiz yeri seviyor.Yetistirilmesi kolay..hatta dökrlen tohumlardan kendisi cikiyor.

Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli:Havalar isininca direk ekim yapilabilir.Daha erkenci olmasi icin viyollere ekilip şasirtilabilir.
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleriİklim gereksinimleri: Kendiliginden büyüdügü icin zahmetsiz bir cicek..Topragi kurudukca arada sulama yaptım o kadar..
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır:Tohum kapsulleri iyice kuruyunca alinmali.

Eski 06-11-2019, 09:36   #6
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Hüsnü Yusuf Çiçeği

Bitki türü:*Çiçek
Bitki ömrü:Tek yıllık
Tohum Türü:-
Tohum çeşit adı:*Hüsnü Yusuf Çicegi
Tohum kaç yıldır sizdedir: 5-6 senedir
Tohumun kökeni*: Arkadaşimdan
Tohumu ilk paylaşan:-
Kullanılan gübreler:yok
Kullanılan ilaçlar: yok
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması:Gerek duyulmadı.
Hasat yıl ve ayı:temmuzdan itibaren cicekleniyor.
Bitki tipi ve gelişim durumu:Boyu 50 santimi buluyor.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri:Çiceklenme 2.senesinde oluyor.Cok farklı rengarenk cicekler aciyor.
Yetiştirme özellikleri:Yarı gölge ortamda daha guzrl gelisir.

Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli:Havalar ızinca direk ekim yapilır.Sicakligin 20-25 derece olmasi gerekir.
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler: yok..Zaten dökülen tohumlardan kendiliginden çikıyor.
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleriİklim gereksinimleri: topragi kurudukca sulanmali.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır:Kapsuller kuruyunca yere dökülmeden toplamak gerekiyor.

Eski 12-11-2019, 19:54   #7
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Paulownia( Çin kavağı)

Bitki türü:Ağaç
Bitki ömrü:*Çok yıllık
Tohum Türü:Paulownia( Çin kavağı)
Tohum çeşit adı:*Tomentasa
Tohum kaç yıldır sizdedir*:2 yaşında ..bu sene tohum yaptı
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer:*Çorum
Tohumun kökeni*: Yetistiriciligi yapılan yerden fidanını almıstım
Tohumu ilk paylaşan: Daha once paylasilmadı galiba..
Kullanılan gübreler*:-
Kullanılan ilaçlar* yok
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması:-
Hasat yıl ve ayı: kasım 2019
Bitki tipi ve gelişim durumu: İnternetteki bilgilere göre dünyanin en hızli büyüyen agacı ozrlligine sahipmis.Diktigim yıl buranin iklimi biraz sert gelmisti.Baharda yeniden dibinden sürgün vererek büyüdü.Bu sene 4-5 metre civarında..
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri:Baharda yapraklanmadan önce pembemsi kokulu cicekler aciyor.
Yetiştirme özellikleri: Dikildigi yıl 8-8,5 metre boylara ulasabilecegi, kök sisteminin cok güclü oldugu ve ayni kök sisteminin 8-10 defa kullanilabilecegi kaynaklarda yaziyor..

Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli:Baharda toflu ortama ekilmeliymis.Kapsulün icindeki kucük şeyler tohumuymus..fidani aldigim kisiye sordum
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler :yok
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: suyu seven bir agac.Ancak agustosun onundan sonra sulamasi kesilmeliymis.
İklim gereksinimleri: Çok sert karasal iklimin bulundugu bölgeler haric her yerde yetisiyor.Bu cesitte soguga en dayanikli cinsmiş.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır:Kabuklari kuruyunca catlama yapmadan toplanmali.

Eski 14-11-2019, 17:36   #8
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Red Robin Domates

Bitki türü:*Sebze
Bitki ömrü:*Tek yıllık
Tohum Türü: Domates
Tohum çeşit adı:*Red Robin saksılık domates
Tohum kaç yıldır sizdedir*:2. yıl
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer:*Çorum
Tohumun kökeni*: Sn.H.Çorak'tan fide olarak evvelki sene gelmisti.Aldığım tohumları bu sene yeniden ektim.Hicbir degisiklik olmadı.
Tohumu ilk paylaşan:-
Kullanılan gübreler*:Yanmis hayvan gübresi
Kullanılan ilaçlar*:yok
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması:Yapilmadı
Hasat yıl ve ayı:Agustosta hasata baslanıyor.Soguklara kadar olgunlasmaya devam ediyor.
Bitki tipi ve gelişim durumu:30 cm kadar anca boylaniyor.Bodur cins.Saksida yetistirmeye elverisli.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri:1 kökte 25 ten fazla meyve saydım.Sonradan çıkanlarda oldu.Çeri domates büyüklügünde sulu ve az eksi.
Yetiştirme özellikleri:Hastaliga dayanikli bakim olmadan da kolay yetistirilebilen bir cesit.

Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli:Ben mart sonu evde torfa ekmistim.Nisan sonu gibi de bahceye diktim.
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler yok
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleriİklim gereksinimleri: Her iklimde yetisir.Günesli bol gubreli toprakta gelisimi daha guzel olur.Haftada bir suladım.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır:Meyvveler iyice kizarip olgunlasinca alinir.Ben tohum alacaklarimi dalinda kabugu biraz burusana kadar bekletiyorum.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024