agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2019-2020 Tohum Paylaşım Etkinliği (Kataloglar)
(https)

Beğeni Düzeni180Beğeniler
  • 2 Gönderen Muda
  • 36 Gönderen Muda
  • 20 Gönderen Muda
  • 14 Gönderen Muda
  • 18 Gönderen Muda
  • 19 Gönderen Muda
  • 16 Gönderen Muda
  • 5 Gönderen Muda
  • 4 Gönderen Muda
  • 9 Gönderen Muda
  • 13 Gönderen Muda
  • 7 Gönderen Muda
  • 4 Gönderen Muda
  • 2 Gönderen Muda
  • 11 Gönderen Muda

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-10-2019, 22:19   #1
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Muda

Muda

Etkinlikte paylaşacağım tohumları bu başlıkta tanıtacağım.

1. Tınaztepe domatesi Afyonkarahisar
2. Afyonkarahisar Büyükkalecik domatesi
3. Komşumun sırık domatesi
4. Euphorbia marginata (Üçüz çiçeği, Alacalı sütleğen)
5. Sabahsefası (Ipomee Volubilis Variee) Açık mavi büyük boy
6. Sabahsefası (Ipomee Volubilis Variee) Karışık renk
7. Hint Yağı Bitkisi (Ricinus Communis)
8. Yüksük Otu (Digitalis purpurea) yerli
9. Mahmuz çiçeği (Centranthus Ruber)
10.Sarı Kantaron (St. John’s Worth), (Hypericum perforatum) Kılıç otu, Mayasıl otu, Binbirdelik otu
11.Yüksük Otu (Digitalis purpurea) Pembe çiçekli
12. Kuşkonmaz asparagus
13. Kırmızı lahana
14. Kırmızı bürüksel lahanası

Dikkat! çok önemli: Bu mesajın (ilk mesajın) altındaki "Taleplerime Ekle" linkine tıklaMAYIN...

Dikkat! Tohum talep edenler, tohum talep etmeden önce kargo adreslerini LojistikMerkezine gönderdiğinizden emin olunuz. Tohumları gönderme zamanı geldiğinde adresiniz yok ise ya da eksik ise talepleriniz geçersiz sayılır.

Yeni sistemin özelliklerinden birisi de tohum talep etme işleminin artık sadece "Taleplerime Ekle" butonuna basılarak yapılacak olmasıdır.

ilk mesajda dağıtılacak tüm tohumlar yer almaktadır.
b
Herkes tüm tohumlardan istemeyeceğine göre, tek tek tohumların tanıtıldığı mesajların altında yer alan "Taleplerime Ekle" butonuna tıklayarak istekte bulunmalısınız...

Tohum adını yazarak yapılan talepler geçersizdir.

hakan035 ve Ulash44 beğendi.

Düzenleyen Muda : 15-01-2020 saat 21:16
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2019, 21:35   #2
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Afyonkarahisar Tınaztepe domatesi

Afyonkarahisar Tınaztepe domatesi

Benim arkadaşın bahçesinden paylaştığım domateslerin tarihçesi biraz eski. Ancak kendileri bu yıl 5. nesil
Lise arkadaşım bu domates tohumlarını evlerinin çatısının yıkılmak üzere olması üzerine yapılan tamiratta çatıda bez içerisinde oldukça fazla domates tohumu bulmuş. Arkadaşım belki çıkar diye o tohumları ekmiş. İlk yıl 6 tane domates çıkmış. Benim ondan aldığım ve gönderdiğim ilk domates tohumları ikinci yılında çıkan bu domateslerden çıkan tohumlardan elde ettiği domateslermiş. 6 tane fideden çıkan domatesler hep kırmızı iken önceki yıl pembe domatesler de çıkmış. Bu yıl bu domateslerin ince kabuklu olması, yola dayanımının az olması nedeni ile bunlarla birlikte iki çeşit daha ekmiş. Ben kendi ürettiğim yerine büyük tarlaya ekmesi nedeni ile tohumları ondan getirttim. Bu yıl bahçesine gidemesem de sadece bu domatesin salçalarından ve tohumlarından getittirdim. Aldığım salça diğer domateslerle de karışık olsa idi belkide daha iyi olabilirdi. Kendi bahçemden çıkan farklı domatesleri sos haline getirerek madensuyu şişelerine doldurduk.

Arkadaşın ninesi 1991 yılında 105 yaşında vefat etmiş. Kendisinin tahmini çatıya çıkıp tohum koyabilmesi için 60-65 yaşında olması gerekiyor diyor. Tohumlar o zamandan beri orada kalmış olabilir. Belki de daha önce konulmuştur. Bu da yaklaşık 40+25= 65 yılla tekabül ediyor. Bir tohum çok da olsa hava alan kumaş içerisinde çatının sıcağında bu kadar yıl sağlam olarak altı tek kalabilmiş.

Paylaşıma koyduğum domates tohumlarından halen bulunmakta. Ancak ben yerini de gördükten sonra bu yıl da taze tohum alabilmek için kendisinden yeniden istedim. Bende onların tohumlarını aldım. Çok büyük olan domateslerden birleşik çiçekten meydana geldiği için sanırım çekirdek sayısı az oldu. Normal olanlar daha fazla tohum verdi. Tek dezavantajı domates ince kabuklu. Yemesi çok güzel. Ancak dayanımı bu nedenle az. Bir yere götürürseniz mümkün olduğunca tam olgunlaşmamış olanlardan tek sıra halinde birbirlerini sıkıştırmadan götürün. Çok sıkışırsanız araya gazete kağıdı koyup ikinci sıra yapabilirsiniz.

Bahçe güzel. Tınaztepe belediyesinin dışında. Temiz bir ortamda. Doğal olarak cıkan suyu havuzda toplayıp damlama sulama ile domatesleri suluyor. Çeşit oturak. Ancak benim gördüğüm oldukça fazla büyüyor. Dört, beş altı kol veriyor. Sırığa alınıp koltuk alma yapılırsa çok daha güzel domatesler vereceği kesin. Bu yıl üç ayrı bahçe yapmış. Sıra aralarını 1.5 metre yapıyormuş. Damlama boru arasını ise 80 cm. Ancak bahçede domates toplarken basmak için boş yer bulmak pek mümkün olmuyor.

• Bitki türü: Sebze
• Bitki ömrü: Tek yıllık
• Tohum Türü: Domates
• Tohum çeşit adı: Afyonkarahisar Tınaztepe yerli domates
• Tohum kaç yıldır sizdedir: 65 yıllık tohumun 5. yılı
• Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Afyonkarahisar
• Tohumun kökeni: Afyonkarahisar eski domates tohumları
• Tohumun geldiği yer: Arkadaşımdan

• Kullanılan gübreler: Yanmış hayvan gübresi
• Kullanılan ilaçlar: yok
• Hasat yıl ve ayı: 2019
• Bitkiye özel izolasyon uygulaması: yok bulunduğu tarlada tek çeşit domates ekilmiş durumda. Tek tük farklı domatesler de çıkmış ancak %99 aynı domates
• Yetistirme zorlugu derecesi: Kolay
• Hasat süresi: Orta, fide dikiminden itibaren 75-85 gün
• Büyüme alışkanlığı: domatesle oturak olarak yetiştirilmişti. Sırığa alınabilirse sanırım daha iyi olur.
• Bitki tipi ve gelişim durumu: Geneli güzel gelişmektedir

Eklenti 681482

Eklenti 681483

Eklenti 681532

Eklenti 681533

Eski 11-10-2019, 21:47   #3
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Afyonkarahisar Büyükkalecik domatesi

Afyonkarahisar Büyükkalecik domatesi

Komşumun yıllardan beri annesinden alarak ektiği beğendiği iki domatesten bir tanesi . Diğeri de sırık bir domates. Annesi geçtiğimiz yıl vefat etti. Allah rahmet eylesin. Son yetiştirdiği domatesin tohumlarını arkadaşım tohumlarını alarak fide haline getirmişti. Ben de kendisinden fide olarak aldım. Çok güzel gelişirken sulamayı aksatınca çok fazla büyümeseler de tohum alabilecek şekilde domateslerimiz oldu. Komşumun söylediği domatesler tam kızarmadan alındığı zaman nerede ise limon ekmiş gibi ekşi oluyorlar. Onda yediğim domatesler ekşi olurken bendeki domatesleri güneş altında biraz da tohum alabilmek amacı ile iyice olgunlaştırınca tatlanmışlar. Ancak çıkan domatesleri tam olarak kızarmadan toplar ve güneş almayan bir yerde tepsiye dizerek saklarsanız eski bildiğiniz domateslerin tadında olduğunu görürsünüz. Bu da oturak bir tip. Ancak bunu da koltuk alma yaparak sırık olarak büyütürseniz çok daha güzel olur. Bu çeşidin dayanımı oldukça iyi. Kırmızı bir domates. Domateslerden yassı ve uzun düz olan çıktığını söylemişti arkadaş. Ben Bulgar domatesinde aynı olayı gördüm. Bir tanesi yassı ince kıvrımlı, diğer ikisi ise daha düzgün ancak sivri domates. Mutlaka ekmeniz gereken çeşitlerden bir tanesi de bu. Tek sakıncaları salçalık değiller. Su oranları fazla. Lezzet çok güzel.

• Tohum çeşit adı: Afyonkarahisar Büyükkalecik yerli domates
• Tohum kaç yıldır sizdedir: Arkadaşın annesinin sürekli olarak ektiği domates.
• Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Afyonkarahisar 1280 rakım
• Tohumun kökeni: Afyonkarahisar eski domates tohumları
• Tohumun geldiği yer: Arkadaşımın annesinin son yetiştirdiği domates tohumlarından
• Kullanılan ilaçlar: -
• Bitkiye özel izolasyon uygulaması: yok
• Büyüme alışkanlığı: domatesler oturak olarak yetiştirilmişti. Sırığa alınması durumunda çok verimli olacak.

Arkadaşlar bu yıl bu domatesin fidelerini arada tozlaşma olmaması için sırık olan domates ile birlikte biraz uzakta bir yerde yetiştirmeye çalıştım.Sulamasında biraz sıkıntı oldu. Çok büyük olmasalar da kendimden ve arkadaşın yetiştirdiği domateslerden alarak tohumları çıkarttım. Bugün itibari ile kuruyorlar. Tek sıkıntı biraz sonra tanıtımı yapacağım sırık domates ile belki karışıklık olabilir. İkisi de mükemmel domatesler. Dayanımları iyi. Verimleri güzel. Eski ekşi domatesleri özleyenlere her iki domatesi de tavsiye ederim. Mutlaka yetiştirilmesi gereken domatesler.

Eski 11-10-2019, 22:01   #4
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Komşumun sırık domatesi

Komşumun sırık domatesi

Komşumun yıllardan beri sırık olarak yetiştirdiği ve ektiği beğendiği iki domatesten bir tanesi . Diğeri annesinin domatesi. Ben bu yıl da kendisinden fide olarak aldım. Çok güzel gelişirken sulamayı aksatınca çok fazla büyümeseler de tohum alabilecek şekilde domateslerimiz oldu. Komşumun söylediği domatesler tam kızarmadan alındığı zaman nerede ise limon ekmiş gibi ekşi oluyorlar. Onda yediğim domatesler ekşi olurken bendeki domatesleri güneş altında biraz da tohum alabilmek amacı ile iyice olgunlaştırınca o kadar ekşi olmuyorlar.. Ancak çıkan domatesleri tam olarak kızarmadan toplar ve güneş almayan bir yerde tepsiye dizerek saklarsanız eski bildiğiniz domateslerin tadında olduğunu görürsünüz. Sırık bir tip. Ancak bunu da koltuk alma yaparak sırık olarak büyütürseniz çok daha güzel olur. Bu çeşidin dayanımı oldukça iyi. Kırmızı bir domates. Domatesler her çiçekten dörtlü beşli domates veriyor. Mutlaka ekmeniz gereken çeşitlerden bir tanesi de bu. Tek sıkıntısı kabuk kalın. Ancak sağlam domatesler. Yola dayanımı iyi. İyi bakım yapıp gübresini, suyunu, sırık dikme işini. çapasını zamanında yapmak gerekiyor. Çok verimli bir domates. Lezzet çok güzel.

• Tohum çeşit adı: Komşumun sırık domatesi
• Tohum kaç yıldır sizdedir: Komşumun sürekli olarak ektiği domates.Ben de de yaklaşık beş yıldır vardır.
• Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Afyonkarahisar 1280 rakım
• Tohumun kökeni: Bir yerden aldığı beğendiği domatesi yıllardır yetiştiriyor.
• Tohumun geldiği yer: Tohumun tam olarak geldiği yer belirli değil
• Kullanılan ilaçlar: -
• Bitkiye özel izolasyon uygulaması: yok bendeki ve komşumdaki domateslerden elde edilen tohumlar Onda sadece iki çeşit vardı.
• Büyüme alışkanlığı: Mutlaka sırığa alınıp koltuk alma yapılması gerekiyor. Benim oturak olarak yetiştirmeye çalıştıklarım çok iyi olmadı. Bakımı iyi yapılırsa çok güzel gelişiyor. Bizim burada soğuklara yakalanmakta. Daha sıcak yerlerde güçlü geliştirilirse devamlı verim verecek bir domates. Uzun sırık sistemi gerekli.

Arkadaşlar bu yıl bu domatesin fidelerini arada tozlaşma olmaması için komşumun annesinin yetiştirdiği oturak olan domates ile birlikte biraz uzakta bir yerde yetiştirmeye çalıştım.Sulamasında biraz sıkıntı oldu. Çok büyük olmasalar da kendimden ve arkadaşın yetiştirdiği domateslerden alarak tohumları çıkarttım. Bugün itibari ile kuruyorlar. Tek sıkıntı biraz sonra tanıtımı yaptığım komşumun annesinin oturak domatesi ile belki karışıklık olabilir. İkisi de mükemmel domatesler. Dayanımları iyi. Verimleri güzel. Eski ekşi domatesleri özleyenlere her iki domatesi de tavsiye ederim. Mutlaka yetiştirilmesi gereken domatesler.

Eski 11-10-2019, 22:21   #5
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Üçüz çiçeği, Alacalı sütleğen

Euphorbia marginata (Üçüz çiçeği, Alacalı sütleğen)

Bitki türü: çiçek
Bitki ömrü: tek yılık
Tohum Türü:
Tohum çeşit adı: Euphorbia marginata (Üçüz çiçeği, Alacalı sütleğen)
Tohum kaç yıldır sizdedir : 4 yıldır
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Afyonkarahisar
Tohumun kökeni : Komşudan aldım
Dağıtılacak Tohumun Saflığı: Aynı türden başka bitki yok
Tohumu ilk paylaşan:
Kullanılan gübreler : yok
Kullanılan ilaçlar : Yok
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması: Yapılmadı.
Hasat yıl ve ayı: Eylül 2019
Bitki tipi ve gelişim durumu: Büyümeye başlayınca iyi gelişiyor. Üç tohum üç yaprak oluyor. Bitkinin beyaz yaprakları büyük ve biraz fazla ekilince güzel görünüyor
Meyvelerinin ayırt edici özellikleri:
Yetiştirme özellikleri: .
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Sonbaharda ekilmesi daha uygun. Ancak tohum paylaşımda gelince hemen yarısını istediğiniz yere dikersiniz. Kalan tohumları ilkbaharda ekersiniz. Soğuklara dayanıklı. Tohumlar açıldığı zaman çevreye dağılıyor. Bu nedenle tohum almak biraz sıkıntılı. Bir kere büyüyüp tohum verdikten sonra kendisi her yıl muhtemelen çıkacaktır.
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler; Yok
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri ; Güneşli ve yarı gölge yerde güzel gelişiyorlar.
İklim gereksinimleri Her türlü iklimde oluyor bildiğim kadarı ile.

Muda/ Kaktüs ve Sukulentlerim

Name:  Euphorbia marginata (Üçüz çiçeği, Alacalı sütleğen) 1.jpg
Views: 1468
Size:  67.6 KB

Name:  Euphorbia marginata (Üçüz çiçeği, Alacalı sütleğen).jpg
Views: 1636
Size:  67.5 KB

intibah, mozen, abk ve 15 kişi beğendi.

Düzenleyen Muda : 19-10-2019 saat 00:49
Eski 19-10-2019, 00:45   #6
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Sabahsefası-Açık mavi büyük boy

Sabahsefası (Ipomee Volubilis Variee) Açık mavi büyük boy

Tohum Türü:
Tohum çeşit adı: Sabahsefası (Ipomee Volubilis Variee) Açık mavi büyük boy
Tohum kaç yıldır sizdedir : 1 yıldır
Tohumun kökeni : Burada bulunan emekli bir öğretmenden aldım
Dağıtılacak Tohumun Saflığı: Genelde hiç karıştığını görmedim.
Tohumu ilk paylaşan:
Bitki tipi ve gelişim durumu: Diğer tür sabah sefalarından daha geç çıkıyor. Ancak daha büyük boy ve çiçekleri oluyor. Bu tür iyi bakılırsa çok fazla çiçek veriyor.
Yetiştirme özellikleri: .Geç çıktığı için saksı içinde evde büyütülebilirse belki daha uzun süre çiçek alınabilinir.Havalar soğuyuncaya kadar çiçek veriyor. 15 gün öncesine kadar çiçekli idiler
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: İlkbaharda ekilmesi daha uygun.
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri ; Güneşli ve sarılabileceği yerde güzel gelişiyorlar. Sulamasına dikkat edip gübreleme de yapılırsa çok yoğun çiçeklenme olacak istediğiniz yeri kapatabileceksiniz.

Name:  Sabahsefası (Ipomee Volubilis Variee) 1.jpg
Views: 1374
Size:  72.6 KB

Name:  Sabahsefası (Ipomee Volubilis Variee) 2.jpg
Views: 1385
Size:  54.3 KB

Name:  Sabahsefası (Ipomee Volubilis Variee) 3.jpg
Views: 1349
Size:  74.8 KB

Eski 22-10-2019, 22:45   #7
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Sabahsefası-Karışık renk

Sabahsefası (Ipomee Volubilis Variee) Karışık renk

Tohum Türü:
Tohum çeşit adı: Sabahsefası (Ipomee Volubilis Variee) Karışık renk
Tohum kaç yıldır sizdedir : 5yıldır
Tohumun kökeni : Farklı yerlerden aldım
Dağıtılacak Tohumun Saflığı: Genelde hiç karıştığını görmedim.
Tohumu ilk paylaşan:
Bitki tipi ve gelişim durumu: Karışık renk sabah sefaları güneş olduğu zaman ancak öğle vaktine kadar çiçeği açık kalıyor. Rengarenk açmış çiçekleri hoş bir görüntü oluşturuyor. İyi bakılırsa çok fazla çiçek veriyor.
Yetiştirme özellikleri: .Bir kere çiçek açıp tohum verdikten sonra dökülen tohumlardan kışın donmadan baharla birlikte kendisi çıkıyor. Etkinlikten gelen güzel sabah sefalarının nedense tohumlarını alamadım. Bunlarda gayet güzel çiçekleniyorlar.
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: İlkbaharda ekilmesi daha uygun.
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri ; Güneşli ve sarılabileceği yerde güzel gelişiyorlar. Sulamasına dikkat edip gübreleme de yapılırsa çok yoğun çiçeklenme olacak istediğiniz yeri kapatabileceksiniz.

Name:  Sabahsefası (Ipomee Volubilis Variee).jpg
Views: 1218
Size:  75.7 KB

Name:  Sabahsefası (Ipomee Volubilis Variee) karışık.jpg
Views: 1241
Size:  74.9 KB

Name:  Sabahsefası (Ipomee Volubilis Variee) 5.jpg
Views: 1244
Size:  71.7 KB

Name:  Sabahsefası (Ipomee Volubilis Variee) beyaz.jpg
Views: 1226
Size:  51.4 KB

Eski 08-12-2019, 23:35   #8
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Hint Yağı Bitkisi (Ricinus Communis)

Bitki türü: Çiçek.
Bitki ömrü: Tek yıllık sıcak yerlerde çok yıllık. Fethiye'de yeşil olanını görmüştüm. Ağaç gibi olmuştu. Bu kırmızı yapraklı olanı
Tohum Türü: Ricinus Communis.
Tohum çeşit adı : Hintyağı bitkisi.
Tohum kaç yıldır sizdedir: üç
Size nereden geldi: Komşudan ve benden
Tohumun kökeni: --
Kullanılan gübreler : Yanmış hayvan gübresi.
Kullanılan ilaçlar: Kullanılmadı.
Hasat yıl ve ayı: 2019 Sonbahar.
Bitki tipi ve gelişim durumu: Güneşi ve suyu sever. Ekildiği yıl açıyor.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Bordo renkli, geniş dekoratif yaprakları var. Tohumları zehirlidir Rengi ve deseni çok güzel. Zehirli olduğunu unutmadan saklayın.

Name:  Hint yağı bitkisi.jpg
Views: 1112
Size:  72.9 KB

Paylaşacağım tohumlar resimde görülen bitkilerden alınmıştır. Bu yıl iki metre civarında oldular. Su ve gübre güneş de olunca iyi büyüyorlar. Benim diktiklerim ise yarım metre en fazla oldular.

Düzenleyen Muda : 15-01-2020 saat 08:06
Eski 08-12-2019, 23:48   #9
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Yüksük Otu (Digitalis purpurea) yerli

Yüksük Otu (Digitalis purpurea)
Bitki türü: Çiçek Zehirli bir bitki
Bitki ömrü: İki yıllık
Tohum Türü: Yüksük Otu (Digitalis purpurea)
Tohum çeşit adı: Yüksük Otu (Digitalis purpurea)
Tohum kaç yıldır sizdedir: Doğal olarak yetişiyor.
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Afyonkarahisar,
Size nereden geldi: Yakın çevremden doğal olarak yetişiyor.
Tohumun kökeni : Doğal
Kullanılan gübreler : Yok
Kullanılan ilaçlar: Kullanılmadı
Hasat yıl ve ayı: 2019

Bu yıl fazla çiçek açmayınca az tohum toplayabildim. İşin ilginç tarafı bitki yan dallanma ile iki yıldan daha fazla yaşayabiliyor. Anladığım ikinci yılında çiçek açıp açan kısım ölüyor. Direk kalıcı yerine ekmek gerektiği yazılıyordu. İki yıllık bir bitki. İkinci yılında çiçek açıyor. Suyu seviyor. Sınırlı sayıda tohum var.
Bitki zehirli olduğu için dikkat edilmeli.

Name:  Yüksük Otu (Digitalis purpurea).jpg
Views: 1011
Size:  67.7 KB

Name:  Yüksük Otu (Digitalis purpurea) 1.jpg
Views: 995
Size:  71.4 KB

Eski 09-12-2019, 00:08   #10
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Mahmuz çiçeği-Kırmızı Kediotu

Mahmuz çiçeği (Centranthus Ruber) Kırmızı Kediotu, Tilki Fırçası, Jüpiter'in Sakalı

Bitki türü: Çiçek
Bitki ömrü: çok yıllık
Tohum Türü: Mahmuz çiçeği (Centranthus Ruber)
Tohum çeşit adı: Mahmuz çiçeği (Centranthus Ruber)
Tohum kaç yıldır sizdedir: Üç yıldır
Size nereden geldi: Komşumdan fide olarak almıştım. Zamanla çoğaldı
Tohumun kökeni : Komşum da bir başkasından almış.

Bitki çok yıllık. İkinci yılında ve sonraki yıllarda çiçek açıyor. Sulamaya devam edilirse uzun süre çiçekli kalıyor. Tohumlar farklı zamanlarda olgunlaştığı ve minik paraşütümsü tüycükleri olması nedeni ile tohumları zor toplanıyor. İlk kez çiçeklendiklerinde tohumlarını toplayamadım. Bir arkadaşımızın özel isteği üzerine biraz zor da olsa bir miktar tohum topladım. Topluca olduğu zaman çiçekler çok güzel bir görüntü oluşturuyor. Soğuklara dayanıklı olması, çok yıllık ve güzel olması artıları. Bir kere ektikten sonra ölmüyor sanırım. Bu yıl üçüncü yılı. Her yıl daha güzel oluyor. Önümüzdeki yıl duracak mı merakla bekliyorum. Dökülen tohumlar hemen altında çimlenmiş durumdalar. İlginç bir şekilde toprak üzerinde büyümüşler. Umarım sağlıklı bir şekilde büyütebilirsiniz. Kısıtlı sayıda tohum var. Kelebek ve atmaca güvesi özel ziyaretçileri.

Mahmuz çiçeği (Centranthus Ruber)

Eski 08-01-2020, 23:17   #11
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Sarı Kantaron (St. John’s Worth), (Hypericum perforatum) Kılıç otu, Mayasıl otu, Binb

Sarı Kantaron (St. John’s Worth), (Hypericum perforatum) Kılıç otu, Mayasıl otu, Binbirdelik otu
Eklenti 581430

Eklenti 524498

Eklenti 524499

Eklenti 524500

Eklenti 524501

Bitki türü: şifalı bitki
Bitki ömrü: Çok yıllık
Tohum Türü: Sarı kantaron
Tohum çeşit adı: Sarı kantaron
Tohum kaç yıldır sizdedir: Doğal olarak yetişiyor. Benim bildiğim üç dört farklı çeşit daha var, Benim bildiğim en çok kullanılan çeşidi bu
Size nereden geldi: Dağbağda doğal olarak yetişiyor.
Tohumun kökeni : Doğal

Bir arkadaşımız sarı kantaron ve adaçayı tohumlarını paylaşıp paylaşmayacağımı sormuştu. Tohumları toplamadan cevap veremedim. Sarı kantaronlardan kalan bir kısım tohumları topladım. Ancak bu yıl adaçaylarından tohumlar döküldüğü için toplayamadım. İsteyen herkese yeter. Muhtemelen soğuk katlama yapılması gerekiyor. Bitkinin tohumu çok küçük. Diğer bitkilerle rekabet edemiyor olabilir. Tohumların bir kısmını sonbaharda, bir kısmını da ilkbaharda ekebilirsiniz. Buzdolabında nemli toprakta bekleterek ekerseniz çıkma durumu daha iyi olur. Benim ektiğim tohumlardan sonraki yıl daha fazla çıkan olmuştu. Tohumlar ince olduğu için derine dikmemenizi tavsiye ederim. Bir defa çıktıktan sonra çok rahat bir şekilde büyüyor. Çok yıllık bir bitki. Baharda aynı kökten daha kuvvetli bir şekilde çıkıyor. Güneşi ve suyu seviyor. Her yıl çilekler arasında çıkanlar oldukça fazla büyüyorlar. Çiçeğini tam açtıktan sonra yaklaşık onbeş cm civarında bir bıçak veya makas yardımı keserseniz bitki yeniden çiçek verecektir. İyi bakımla yanlara doğru da genişleyecektir. Bitkinin kullanımı ile ilgili bilgileri araştırarak bulabilirsiniz. Kantaron yağı yanık yaralarına ve yatalak yaşlılarda çıkan sırt yaralarına iyi geldiği söylendi. Denemelerimizde doğru olduğunu gördük. Güneşe karşı aşırı hassasiyet yapabiliyor. Ancak güneşte biraz fazla kalıp kızarınca hemen kantaron yağını sürdüm. Gece yanık acısını çekmeden uyuyabildim. Birkaç kez daha sürünce sıkıntı olmadı.

Tohumların yarısın direk toprağa dikmenizi tavsiye ederim. Tohumları toprağa serptikten sonra hafif bastırılırsa yeterli şekilde toprak nemli ise tohumlar çıkacaktır. Saksıya dikerseniz saksıyı balkona yağmur suyu alabileceği bir yere bırakın. Baharla birlikte saksınızda çıkacaklardır. Sulamayı ihmal etmeyin. Biraz daha büyüdüklerinde şaşırtabilirsiniz. Kendi kendine çıkanların bir kısmını geçen yıl dikmiştim. Bu yıl biraz daha güçlendiler. Biraz daha su alabilseler daha iyi olurlardı.
Eklenti 660125

Eski 08-01-2020, 23:23   #12
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Yüksük Otu (Digitalis purpurea) Pembe çiçekli

Yüksük Otu (Digitalis purpurea) Pembe çiçekli
Bitki türü: Çiçek Zehirli bir bitki
Bitki ömrü: İki yıllık
Tohum Türü: Yüksük Otu (Digitalis purpurea)
Tohum çeşit adı: Yüksük Otu (Digitalis purpurea)
Tohum kaç yıldır sizdedir: Ticari tohum olarak aldım.
Size nereden geldi: Ticari tohum olarak
Tohumun kökeni : Ticari tohum

Paylaşılması istenilen bitkilerden. Biraz zamanını kaçırınca çok az tohum toplayabildim. İki yıl saksıda geçirdi Üçüncü yıl bahçede gelişti ve çiçek açtı. Beşinci yıl da bir kısım yaşayanları var. Direk kalıcı yerine ekmek gerektiği yazılıyordu. İki yıllık bir bitki. İkinci yılında çiçek açıyor. Suyu seviyor. Sınırlı sayıda tohum var.
Bitki zehirli olduğu için dikkat edilmeli.

Eklenti 663701

Eklenti 663702

Eski 15-01-2020, 21:08   #13
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Kuşkonmaz asparagus

Kuşkonmaz asparagus

Bitki türü: sebze
Bitki ömrü: çok yıllık
Tohum çeşit adı: asparagus
Tohum kaç yıldır sizdedir: Yaklaşık 4 yıldır bende
Tohumun kökeni: Bahçedenn arkadaşımızdan fide olarak geldi. Umarım bu yıl yetiştirir.
Tohumun geldiği yer: https://www.facebook.com/pg/Her-%C5%...9387533/posts/
Etkinlikte tohumu ilk dağıtan:
Dağıtılacak tohumun saflığı: Civarında benzer türden bir bitki yok
Kullanılan gübreler: Yanmış ahır gübresi
Kullanılan ilaçlar: Yok
Hasat yıl ve ayı: 2019/Aralık
Yetistirme zorlugu derecesi: zor
Hasat süresi: Bitki genelde üçüncü yılından itibaren hasat ediliyor.
Büyüme alışkanlığı: Çimlenmeden sonra hızlı büyüyor.
Yaprak tipi: iğne yapraklı, batıcı.
Meyve rengi, şekli ve büyüklüğü: Yeşilden kırmızı renge dönüyor
Bitki tipi ve gelişim durumu: Çalı formunda. Dipten sürgün vermeye meğilli.
Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Küçük nohut büyüklüğünde yenmeyen meyveler verir. Her birinde bir tohum olan bu meyveler kırmızı rengi alınca toplanmalı. Geç kalınırsa yere düşüp toprağa karışır veya kuşlar tarafından mideye indirilebilir.

Bitki aslında pençe tabir edilen rizomsu oluşumlarla üretiliyor. Tohum ekiminden sonra çimlenen bitki ilk yıl sökülüp bu pençeler gerçek kalıcı yerlerine aktarılıyor. Ortamda yaprak çürüntüsü ve yanmış ahır gübresi varsa değmeyin keyfine. Üçüncü yılından itibaren dipten çikan filizler kartlamadan on onbeş santim kadarken kesiliyor. Tabii orijinali doğadan toplandığında bu uzunlukta ve tazelikte bulma şansınız pek olmuyor.
İyi bir sızma zeytinyağında yumurtalı kavurmasını antrikota değişmem Bu türün tadı hafif acımsıdır, kültür çeşidine benzemez böyle biline. Alışkın olana bu lezzet bal börek.

Tohumun ekim öncesi tabi olduğu işlemler: Sonbaharda toprağa ekip unutacaksınız. Kimi bahar aylarında kimi bir yıl sonraki bahar ayında çimlenebilecek çimlenme düzensizliğine sahip. Başını beklerseniz ümidi kesebilirsiniz. En güzeli unutmak. Atın toprak içine ve unutun.

Bu bilgiler Lonicera arkadaşımızdan alıntılanmıştır.

Ben henüz yiyemedim. Umarım bu yıl yiyecek kadar olur. Dağda çok kumsal ve kurak yerde olunca istenilen şekilde geliştiremedim. Geçtiğimiz yıl beyaz kuşkonmaz ve yeşil kuşkonmaz ikişer pençe olarak Almanya'dan bir arkadaşım getirdi. Büyürlerse aradaki farkı görürüz. Sınırlı sayıda tohum bulunmakta

Kuşkonmaz Yetiştiriciliği

Eski 15-01-2020, 21:25   #14
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Kırmızı Lahana

Kırmızı lahana

Bitki ömrü: iki yıllık
Tohum çeşit adı: Kırmızı lahana
Tohum kaç yıldır sizdedir: Yaklaşık 2 yıldır bende
Tohumun kökeni: bir arkadaşımdan fide olarak geldi.
Tohumun geldiği yer: Ticari tohum
Dağıtılacak tohumun saflığı: Civarında bir tane kırmızı bürüksel lahanası vardı. Kırmızı lahanaların çiçekleri kırıldı. Daha sonra yeniden çiçek ve tohum verdiler. Kullanılan gübreler: Yanmış ahır gübresi
Yetistirme zorlugu derecesi: Ben ilk yıl fazla büyütemedim. Birkaç tane hasat ettim. Lahana kelebeği buna da yumurta bıraktı. Ancak el ile öldürme ile yetindik. İkinci yıl çiçek açtılar. Bir kısmı da geçtiğimiz yıldan daha iyi bir şekilde baş yaptı. Çok iyi su ve gübre vermek gerekiyor.

Eski 15-01-2020, 21:31   #15
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Kırmızı brüksel lahanası red rubine brussel sprouts

Kırmızı brüksel lahanası red rubine brussel sprouts

Bitki ömrü: iki yıllık
Tohum çeşit adı:Kırmızı brüksel lahanası red rubine brussel sprouts
Tohum kaç yıldır sizdedir: Yaklaşık 4 yıldır bende
Tohumun kökeni: Bahçedenn arkadaşımızdan fide olarak geldi.
Tohumun geldiği yer: https://www.facebook.com/pg/Her-%C5%...9387533/posts/
Dağıtılacak tohumun saflığı: Bir tane kırmızı bürüksel lahanası vardı.Civarında Kırmızı lahanaların çiçekleri kırıldı. Kırmızı lahanalar daha sonra yeniden çiçek ve tohum verdiler.İlk gelen fidelerden sonra bir tane çıkan fide büyütülmüştü. Sınırlı sayıda tohum var. Sadece tohum olarak yettiği kadar gönderebileceğim.
Kullanılan gübreler: Yanmış ahır gübresi
Yetistirme zorlugu derecesi: Çok iyi su ve gübre vermek gerekiyor.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024