agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2019-2020 Tohum Paylaşım Etkinliği (Kataloglar)
(https)

Beğeni Düzeni34Beğeniler
  • 1 Gönderen hobiciakvarist
  • 2 Gönderen hobiciakvarist
  • 4 Gönderen hobiciakvarist
  • 8 Gönderen hobiciakvarist
  • 7 Gönderen hobiciakvarist
  • 10 Gönderen hobiciakvarist

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-01-2020, 01:33   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Wink hobiciakvarist

Merhaba,

Öncelikle geç açılmış olan bu başlık ve katalogdan dolayı özür dilerim. Akademik çalışmalarım nedeniyle yurt dışında olduğumdan foruma eski sıklıkla giremiyorum ne yazık ki ve her ne kadar bu tohum etkinliği hep aklımın bir köşesinde kalmış olsa da son dönemde yaşamakta olduğum yoğunluk nedeniyle unutmuşum.

Geçen sene almış olduğum tohumlardan ne yazık ki başarı elde edemedim; Mart ayı ortasında çimlendirme ve sera yaptığım odanın tavanı çökerek neredeyse tüm çabalarımı heba etti. Sadece yerli mısır çıkmıştı ancak o da verimli bir şekilde büyümeyip böceklendi ve mısırlar 3-4 cm boyuna erişebildi. Taneleri ise yenmeyecek kadar ufak kaldı. Bu nedenle geçen sene almış olduğum tohumlardan ürün ve meyve temin edemediğimden yine kendi yetiştirmekte olduğum bitkilerden paylaşacağım.

Ayrıca, tohum etkinliğinde paylaşmak üzere yetiştirmiş olduğum beyaz lahana, red russian kale, kuzu ıspanak ve matador spinach tohumları da ne yazık ki kedilerimin oyunları esnasında küçük bir kazaya gitti ve tohumlar birbirine girdi. Neyin ne olduğunu ben bile bilemediğimden onlardan da paylaşamayacağım ne yazık ki.

Bu sene paylaşacağım tohumlar:

1. Kırmızı Akşam Sefası
2. Sarı Akşam Sefası
3. Turuncu-Kırmızı'lı Akşam Sefası
4. Pembe-Mor Sabah Sefası (Ipomea purpurea)
5. Black beans
6. Red beans
7. Kidney beans
8.

Düzenleyen hobiciakvarist : 05-01-2020 saat 12:41
hobiciakvarist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2020, 01:38   #2
Ağaç Dostu

Pembe Akşam Sefası

Kırmızı /Pembe Akşam Sefası
Bitki türü: Mevsimlik Süs Bitkisi
Bitki ömrü: Ilıman iklimlerde çok yıllık, soğuk kışlı yerlerde rizom/kök’den tekrar çıkma özelliği
Tohum çeşit adı: Kırmızı Akşam Sefası, Mirabilis jalapa
Tohum kaç yıldır sizdedir: bitki'ye 7 yıldan fazla bakılmaktadır ve tohum alınmaktadır, daha önce de 2017-2018 yılı paylaşımında paylaşmıştım.
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: İstanbul
Size nereden geldi: Okulumdaki bahçivan’dan
İlk paylaşan : özel bir tür olduğunu söyleyemeyeceğim, bu nedenle belki başkası da paylaşmış olabilir ilk paylaşımımdan önce.
Tohumun kökeni : Güney Amerika ancak tüm dünya geneline yayılmıştır
Dağıtılacak Tohumun Saflığı: Kırmızı akşam sefasının yetiştiği yerde başka renkte akşam sefası veya Mirabilis ailesinden başka bir bitki bulunmamaktadır.
Kullanılan gübreler : Yok
Kullanılan ilaçlar: kullanılmadı
Hasat yıl ve ayı: 2019 Eylül
Bitki tipi ve gelişim durumu: 50-60 santim kadar boylanan, 5-6 ana dal yaparak yayılan bodur bir bitki. Aslında imkanı olsa daha da uzayacağına inanıyorum ama kışın İstanbul ikliminde don gelince etkilenip ölüyor, bu nedenle her yıl yeniden köklerden veya tohumlardan çıkıyor. Bu şekilde iken büyüme miktarı bu kadar oluyor.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Meyveleri el bombasını andıran yapıda, olgunlaştıkça kararan meyvelerdir. Kolay çimlenir.

1. Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: yerlerde kar kalmadıktan sonra doğrudan yere ekilebilir. Daha garantili yaklaşım: Şubat-Mart ayında viyollere ekilerek fide yapılır. Nisan sonu veya Mayıs başlarında kalıcı yerlerine dikilir. Nisan sonuna doğru doğrudan toprağa da ekebilirsiniz.
  2. Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.) Herhangi bir özel uygulamaya gerek yoktur, kolay çimlenir.
  3. Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Güneşli, organik maddesi yüksek yerlerde iyi gelişim gösterir. Büyük saksılarda rahatça yetiştirilebilir. Suyu sever.
  4. İklim gereksinimleri: İlkbahardan sonbahard’ın sonuna kadar yaşar. Korunaklı alanlarda biraz daha uzun.
  5. Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Dış kabuğu kararıp kuruyan meyveler tohum alma olgunluğuna gelmiş olur.

Düzenleyen hobiciakvarist : 05-01-2020 saat 01:42 Neden: format
Eski 05-01-2020, 01:45   #3
Ağaç Dostu

Sarı Akşam Sefası

Sarı Akşam Sefası
  • Bitki türü: Mevsimlik Süs Bitkisi
  • Bitki ömrü: Ilıman iklimlerde çok yıllık, soğuk kışlı yerlerde rizom/kök’den tekrar çıkma özelliği
  • Tohum çeşit adı: Sarı akşam sefası, Mirabilis jalapa
  • Tohum kaç yıldır sizdedir: Format’ta tohum olarak geçiyor ama ben bitki olarak algılıyorum bunu: bitki 7 yıldan fazla bakılmaktadır ve tohum alınmaktadır
  • Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: İstanbul
  • Size nereden geldi: Okulumdaki bahçivan’dan
  • İlk paylaşan : Bu sitede ben paylaşmadım/paylaşımdan almadım
  • Tohumun kökeni : Güney Amerika, ancak tüm dünya geneline yayılmıştır
  • Dağıtılacak Tohumun Saflığı: Sarı akşam sefasının yetiştiği yerde 2 sene önce keşfettiğim kırmızı akşam sefasını sökerek diğer kırmızı akşam sefalarının yanına ektim. Dolayısı ile çaprazlanma ihtimali bu seneki tohumlarda yok. Geçmiş senelerde benden tohum alan arkadaşlardan olumsuz bir geri dönüş almadığımdan o tohumlarda da sorun olmadığını varsayıyorum.
  • Kullanılan gübreler : Yok
  • Kullanılan ilaçlar: kullanılmadı
  • Hasat yıl ve ayı: 2019 Ekim
  • Bitki tipi ve gelişim durumu: 50-60 santim kadar boylanan, 5-6 ana dal yaparak yayılan bodur bir bitki. Aslında imkanı olsa daha da uzayacağına inanıyorum ama kışın İstanbul ikliminde don gelince etkilenip ölüyor, bu nedenle her yıl yeniden köklerden veya tohumlardan çıkıyor. Bu şekilde iken büyüme miktarı bu kadar oluyor.
  • Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Meyveleri el bombasını andiran yapıda, olgunlaştıkça kararan meyvelerdir. Kolay çimlenir.
  • Yetiştirme özellikleri:
  1. Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: yerlerde kar kalmadıktan sonra doğrudan yere ekilebilir. Daha garantili yaklaşım: Şubat-Mart ayında viyollere ekilerek fide yapılır. Nisan sonu veya Mayıs başlarında kalıcı yerlerine dikilir. Nisan sonuna doğru doğrudan toprağa da ekebilirsiniz.
  2. Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.) Herhangi bir özel uygulamaya gerek yoktur, kolay çimlenir.
  3. Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Güneşli, organik maddesi yüksek yerlerde iyi gelişim gösterir. Büyük saksılarda rahatça yetiştirilebilir. Suyu sever.
  4. İklim gereksinimleri: İlkbahardan sonbahard’ın sonuna kadar yaşar. Korunaklı alanlarda biraz daha uzun.
  5. Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Dış kabuğu kararıp kuruyan meyveler tohum alma olgunluğuna gelmiş olur.

Eski 05-01-2020, 01:49   #4
Ağaç Dostu

Turuncu-Kırmızı’lı Akşam Sefası

Turuncu-Kırmızı’lı Akşam Sefası
  • Bitki ömrü: Ilıman iklimlerde çok yıllık, soğuk kışlı yerlerde rizom/kök’den tekrar çıkma özelliği
  • Tohum çeşit adı: Turuncu-Kırmızı’lı Akşam Sefası, Mirabilis jalapa
  • Tohum kaç yıldır sizdedir: Format’ta tohum olarak geçiyor ama ben bitki olarak algılıyorum bunu: bitki 5 yıldan fazla bakılmaktadır ve tohum alınmaktadır
  • Size nereden geldi: Staj yaptığım yerdeki arkadaşım’dan
  • Tohumun kökeni : Güney Amerika, ancak tüm dünya geneline yayılmıştır
  • Dağıtılacak Tohumun Saflığı: Turuncu-Kırmızı’lı Akşam Sefasının yetiştiği yerin yakınında başka bir akşam sefası yetişmiyor. Ancak, hibrit olmasından mütevellit, aynı bitkiden kırmızı, sarı, turuncu, ve turuncu-kırmızı çiçekler çıkmaktadır.

Resimler:

Genellikle çiçekler ilk büyümeye başladığında kırmızı/sarı, daha sonra turuncu formunu almaktadır.

Eklenti 658822
  • Hasat yıl ve ayı: 2017 Eylül
  • Bitki tipi ve gelişim durumu: 50-60 santim kadar boylanan, 5-6 ana dal yaparak yayılan bodur bir bitki. Aslında imkanı olsa daha da uzayacağına inanıyorum ama kışın İstanbul ikliminde don gelince etkilenip ölüyor, bu nedenle her yıl yeniden köklerden veya tohumlardan çıkıyor. Bu şekilde iken büyüme miktarı bu kadar oluyor.
  • Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Meyveleri el bombasını andıran yapıda, olgunlaştıkça kararan meyvelerdir. Kolay çimlenir.

Düzenleyen hobiciakvarist : 05-01-2020 saat 16:31
Eski 05-01-2020, 12:38   #5
Ağaç Dostu

Cool Pembe-Mor Akşam Sefası

Pembe-Mor Akşam Sefası
  • Bitki ömrü: Ilıman iklimlerde çok yıllık, soğuk kışlı yerlerde yumrulardan tekrar çıkma özelliği
  • Tohum çeşit adı: Pembe-mavi Akşam Sefası, Ipomea purpea
  • Tohum kaç yıldır sizdedir: 4

• Size nereden geldi: Komşumdan
  • İlk paylaşan : 2017-18 paylaşımında paylaşıma sunmuştum ama etkinlik süresi dolmuştu. Yine de ÖM ile isteyenlere gönderdim.
  • Tohumun kökeni : Asya olması lazım, ancak tüm dünya geneline yayılmıştır.
  • Dağıtılacak Tohumun Saflığı: yetiştiği yerin yakınında başka bir sabah sefası yetişmiyor.
  • Hasat yıl ve ayı: 2019 Kasım
  • Bitki tipi ve gelişim durumu: çılgın bir sarılıcı olan bu türü kontrol altında tutmakta zorlanacaksınız.
  • Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Meyveleri iri, tohumları da ilk başta iri ancak zamanla ufalan ve kararan meyvelerdir. Kolay çimlenir.
  1. Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Havalar iyice ısınınca doğrudan ekilebilir. Mart ayında alttan ısıtma ile içeride çimlendirilebilir.
  3. Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Güneşli, organik maddesi yüksek yerlerde iyi gelişim gösterir. Büyük saksılarda rahatça yetiştirilebilir. Suyu sever, ancak saksı karışımı akışkan olmalıdır. Su da duran kökler ve yumrular çürür.
  4. İklim gereksinimleri: İlkbahardan sonbahard’ın sonuna kadar yaşar. Korunaklı alanlarda biraz daha uzun. Bir sonraki sene yumrulardan tekrar çıkar. Düşen tohumlardan da çıkan çok oluyor.
  5. Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Dış kabuğu kuruyup kararan tohum alma olgunluğuna gelmiş olur.

Eski 05-01-2020, 12:57   #6
Ağaç Dostu

Black Turtle Beans

Black Turtle Beans
  • Bitki türü: Sebze
  • Bitki ömrü: Tek Yıllık
  • Tohum çeşit adı: Siyah "Kaplumbağ" Fasülyesi, Phaseolus vulgaris
  • Tohum kaç yıldır sizdedir: 3
  • Size nereden geldi: ABD'de iken satın almıştım
  • Tohumun kökeni : Latin Amerika'da yetiştirilen ve yemeklerinde kullanılan bir tür.
  • Dağıtılacak Tohumun Saflığı: yetiştiği yerin yakınında başka bir fasülye türü yetişmiyor.
  • Kullanılan gübreler: Yok
  • Hasat yıl ve ayı: 2019 Eylül
  • Bitki tipi ve gelişim durumu: Bu tür sarılıcı ve çalı fasülyesi arasında kalan bir tür; ilk başlarda çalı gibi yetişir ancak tırmanacağı bir destek sunulursa daha verimli olur. yaklaşık 90 günde hasar elde edebilirsiniz.
  • Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Bu türün fasülyeleri çok çabuk yeşilden sarıya dönüyor; taze fasülye olarak tüketildiğinde hafif acımtırak bir tadı var. Sarıya döndüğünde içindeki tohumlar sertleşmiş oluyor. Verimli bir tür ve siyah olması salatalarda ayrı bir renk katıyor. Antoksidan özelliği nedeniyle biz severek ekip tüketiyoruz.
  • Yetiştirme özellikleri: normal sırık fasülye gibi yetiştirirseniz daha iyi verim alırsınız ancak çalı olarak da yeterli miktarda ürün veriyor.
  1. Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Yerli yetiştirilen fasülyelerden bir farkı yok, aynı şartlar. Ben genellikle havalar iyice ısınınca doğrudan ekiyorum. Şubat/Mart ayında alttan ısıtma ile içeride çimlendirilebilir ve daha sonra toprağa ekilebilir.
  3. Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Güneşli, organik maddesi yüksek yerlerde iyi gelişim gösterir. Büyük saksılarda rahatça yetiştirilebilir. Suyu sever, ancak saksı karışımı akışkan olmalıdır. Su da duran kökler çürür. Tüm legümler de olduğu gibi nitrojen sağlayan bakteri olması yararına dır.
  4. İklim gereksinimleri: İlkbahardan sonbahar’ın sonuna kadar yaşar. Bu sene havalar uzun süre ılıman kaldığı için benim bitkiler Kasım sonlarında dahi hala üzeri fasülyeli idi.
  5. Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Dış kabuğu sararıp ve daha da iyisi kuruyunca, içindeki kararan tohum alma olgunluğuna gelmiş olur.

Eski 05-01-2020, 13:29   #7
Ağaç Dostu

Red Beans

Red Beans
  • Tohum çeşit adı: Kırmızı Fasülye, Phaseolus vulgaris
  • Tohumun kökeni : Latin Amerika'da yetiştirilen ve yemeklerinde kullanılan bir tür.
  • Dağıtılacak Tohumun Saflığı: yetiştiği yerin yakınında başka bir fasülye türü yetişmiyor.
  • Bitki tipi ve gelişim durumu: Bu tür sarılıcıdır. Sarılıcı fasülye türleri ile aynı bakım koşulları gerektirir.
  • Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Red Kidney Beans'in aksine bu fasülye'nin taneleri ufaktır; paylaşıma sunduğum siyah fasülye ile aynı boydadır, ancak rengi kırmızı ve sarılıcıdır. Kurumadan tüketilebilse de, ben kuruduktan sonra tüketmenizi tavsiye ederim ancak bu tabi benim damak zevkim; siz beğenebilir siniz.
  • Yetiştirme özellikleri: Sırık Fasülye gibi yetişir

Resimleri elimde yok şu an ancak tanelerin resimlerini bir ara yükleyeceğim. Ancak, netten "Red Beans" yazınca genellikle Kidney Bean çıkıyor, ancak ara ara ufak olanında resimleri gelmektedir. İşte o ufak olandan.
Not: Adzuki fasulyesi değil, onda beyaz bir çizgi var köşesinde, bunda yok (ama hafif beyaz bir nokta var tam ortasında).
  1. Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Yerli yetiştirilen fasülyelerden bir farkı yok, aynı şartlar. Ben genellikle havalar iyice ısınınca doğrudan ekiyorum. Şubat/Mart ayında alttan ısıtma ile içeride çimlendirilebilir ve daha sonra toprağa ekilebilir.
  3. Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Güneşli, organik maddesi yüksek yerlerde iyi gelişim gösterir. Büyük saksılarda rahatça yetiştirilebilir. Suyu sever, ancak saksı karışımı akışkan olmalıdır. Su da duran kökler çürür. Tüm legümler de olduğu gibi nitrojen sağlayan bakteri olması yararına dır.
  4. İklim gereksinimleri: İlkbahardan sonbahar’ın sonuna kadar yaşar. Bu sene havalar uzun süre ılıman kaldığı için benim bitkiler Kasım sonlarında dahi hala üzeri fasülyeli idi.
  5. Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Dış kabuğu sararıp ve daha da iyisi kuruyunca, içindeki kararan tohum alma olgunluğuna gelmiş olur.

Düzenleyen hobiciakvarist : 05-01-2020 saat 16:30 Neden: açıklama
Eski 05-01-2020, 13:49   #8
Ağaç Dostu

Red Kidney Beans
  • Tohum çeşit adı: Kırmızı "Böbrek" Fasulye, Phaseolus vulgaris
  • Tohumun kökeni : Latin Amerika kökenli ancak artık tüm Düya'da yaygın ve ülkemizde de ara ara denk geldiğim bir tür (ürün olarak).
  • Bitki tipi ve gelişim durumu: Bu tür sarılıcıdır. Sarılıcı fasülye türleri ile aynı bakım koşulları gerektirir.
  • Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Red Kidney Beans'in aksine bu fasülye'nin taneleri iridir ve şekli böbreği andırır; adı da burdan geliyor. Bu türün ana tüketim yolu kuruduktan sonra kuruyan tanelerin hasat edilmesiyle olur.
  • Yetiştirme özellikleri: Sırık Fasülye gibi yetişir
  • Önemli Bir Uyarı: Tüm fasulye türlerin "phytohemagglutinin" adında bir "lektin" içerir ve bu bir toksin'dir. Tüm fasulye türlerini bu nedenle pişirerek tüketmeniz gerekir, zira pişince bu toxin bozulur. Kidney Beans de ise bu toksin tüm diğer fasulye türlerinde olduğundan daha fazladır ve ABD'de deki yetkili gıda ve ilaç denetim kuruluşu olan FDA'ye göre 4-5 tane kadar az miktardaki çiğ böbrek fasulyesi toxin'in olumsuz etkilerini anında göstermek için yeterlidir. Lütfen tüm fasulye türlerini ama özellikle bunu pişirerek tüketin.

Resimleri elimde yok şu an ancak tanelerin resimlerini bir ara yükleyeceğim. Ancak, netten "Red Kidney Beans" yazdığınızda çıkmaktadır.
  4. İklim gereksinimleri: İlkbahardan son bahar’ın sonuna kadar yaşar. Bu sene havalar uzun süre ılıman kaldığı için benim bitkiler Kasım sonlarında dahi hala üzeri fasulyeli idi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024