agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2018-2019 Tohum Paylaşım Etkinliği
(https)

Beğeni Düzeni1241Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-10-2018, 18:57   #31
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alıcan Mesajı Göster
sayın hosseda sizler ürünleriniz neyle çekip internete atıyorsunuz merak ettim yoksa çarşıdan alıp fotolarıda internett kes yapıştırmı yapıyorsunuz bizler ekiyoruz ve gece günüdüz tarlada çalışıyoruz sizin gibi masa başında bu site gir o siteye gir yapımıyoruz ve ektiklerimiz hepsi doğal tohumlar biraz saygınız olsun üreticiye çiftçiye ,peşin hükünlü olmayın iyice düşünüz ondan sonra yorum yapın.
Sayın alıcan,
kimseyi masa başında oturup o site senin, bu site benim geziyor diye yargılamak haddinize değil. Gece gündüz tarlada çalışıyorsanız kendinize çalışıyorsunuz, bize değil. Saygı görmek istiyorsanız önce saygı gösteriniz ve LÜTFEN HADDİNİZİ BİLİNİZ.

Asoo ve g.c. beğendi.
malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2018, 19:22   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-11-2010
sayın mal bman ben haddimi biliyorum siz bilmiyorsan size telefon vereyim görüşelim

ayhank beğendi.
alıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2018, 19:45   #33
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Etkinlik başladı.

Tohum paylaşacak üyeler önceki yıllarda olduğu gibi ve aynı formatta paylaşacakları tohumları Kataloglar bölümünde kendilerine ait konu açarak tanıtmaya başlayabilirler.

Her zaman yazdığımız gibi, Genel Prensipler bölümünün okunmasını kuvvetle tavsiye ediyoruz. Bu etkinlik ne menem bir şeydir, nasıl yürütülür, ne zaman ne yapılır, kuralları nelerdir vs. hepsi orada var. (Böylece gereksiz tartışmalardan da kaçınılmış olunur)

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2018, 23:26   #34
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-11-2016
merhabalar meyvelitepe
etkinliği instagram paylasımınızda az evvel gordum, gorur gormez okunacakları okudum, adres bilgilerini gonderdim
burgazadasında(istanbul) mutevazı bir bahce ile ugrasıyorum. yıllardır bahce ve bitkiler ile ilgileniyorum. botanik bitkilere merak salıyorum...
Cocuklarla bahce atolyeleri yapıyor ve tohum takaslarına gidiyordum ama artık ne atolyelere ve de seyahatlere enerjim kalmadı...olan enerjimi evimdeki bahceye adadım
bu etkinlik ilac gibi geldi
cok cok sevgiler

pupa.baski Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2018, 23:44   #35
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-11-2016
merhabalar, zufa ve rezene ozellikle meyve agaclarının altına ekmek icin (guild dedikleri) cok iyi. allah sizden razı olsun

pupa.baski Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2018, 23:49   #36
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Katalog başlıklarına katalog sahibinin tohum tanımları dışında mesaj yazmayınız. Etkinlik ile ilgili her türlü mesajı bu başlıkta yazabilirsiniz.

Eski 06-10-2018, 22:22   #37
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-10-2018
Ben istedim cok tesekkur ederim simdiden .

yagmurlale Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2018, 16:12   #38
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-11-2012
Sayın aziztoprak mısır gibi bitkiler hariç eğer bir bitkinin iki farklı türünde çapraz tozlanma oluştuysa bu deyişim hemen değilde elde edilen tohumlar dikildiğinde kendini gösterir. Yüzde elli ihtimalle sizin dağıttınız karpuz tohumları hibrid yani farklı karpuz türlerinin birbirini tozlamasıyla oluşmuşlar.
Tohum saflığı nasıl korunur ana başlık altında mevcut.

Düzenleyen Atilgan : 21-10-2018 saat 12:38
Atilgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2018, 00:13   #39
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-10-2018
Kisa bir süredir peyzajcılardan ve ya internetten siparisle çiçek ve meyve fideleri alıp diktiğim oluyor ama ilk defa tohum ekmeyi deneyeceğim.Henüz çoook amatörce ama bir yerden başlamalı çünkü bahçe işi emeğini sevginle birleştirip güzellik ve bereket ile ödüllendirilmektir. Gönül ister ki bir senede bir şeyler yetiştirip biz de tohum paylaşabilelim. Tohum paylaşımları yolgösterici motive edici. Bahçesine ve siteye emek verenlere teşekkür ederim.

Zekoş ve Atilgan beğendi.
yagmurlale Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2018, 00:42   #40
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
@ Atilgan, Painted Mountain mısırları görsel olarak haşlamalık mısırlara benzemiyor, lezzet olarak beğendiğinizi yazmışsınız peki közlediğinizde dişlere yapışma oldu mu?

g.c. beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2018, 02:34   #41
Ağaçsever

emrecey's Avatar

Giriş Tarihi: 11-06-2008
her sene fide veya hibrit tohum dan bahçemi ekiyordum ama artık kendi tohumlarımı yetiştirmek istiyorum umarım patlıcan, salatalık tohumlarıda paylaşılır.

emrecey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2018, 08:40   #42
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Alıntı:
@ Asoo, elimde çiğ yenebilecek lezzette haşlamalık mısırlar var ancak közleyince aynı mükemmellikte lezzeti taşımalarına rağmen dişlere yapışıyorlar. Közleyince deneyimlerinizi paylaşır mısınız dişlere yapışma yapıyor mu. Cevabını sanırım buraya yazsanız iyi olur ben cevabı alınca sorumu buradan sileceğim, teşekküler..

Sayın TCM Bende de iki çeşit mısır vardı. İkisini karışık olarak hem haşladım hem közledim. Kalabalık bir ortamdı, her iki usulde de, yiyenler Göynük kırk günlük mısırını beğendi, ama közlenmişini ben yemedim. Ama yiyenlerde dişe yapışma şikayeti olmadı.

TCM ve g.c. beğendi.
Asoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2018, 08:53   #43
Ağaç Dostu

Süt devresinde koparılıp haşlanırsa belirttiğim gibi çok lezzetli. Tatlı mısır değil tabi. Közlemesini elektirikli ızgarada yaptık. Keşki üşenmeyip gerçek közde pişirseydim. Dişe yapışma yok.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
@ Atilgan, Painted Mountain mısırları görsel olarak haşlamalık mısırlara benzemiyor, lezzet olarak beğendiğinizi yazmışsınız peki közlediğinizde dişlere yapışma oldu mu?

TCM beğendi.
Eski 08-10-2018, 10:28   #44
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2009
Galeri: 4
Sayın Asoo
Muda'dan aldığinız kıbrıs aycekirdegini 2 senedir cok beğenerek ekiyorum.Yetistirmesi dediginiz gibi cok kolay ama korunmasi icin aynı şeyi söyleyemem.Ilk sene iyice iclenmesini beklerken bir baktik bombos aycekirdekleri
Bu sene tedbir olarak hava almasi icin gölge tülü bağladim deliklerden yine yemis birkaçinı kurtardık..hani onlarında göz hakkı var ama bizede bıraksalar sorun olmayacak..Seneye nasil bir yol bulurum bilemiyorum😊

esradal_55 beğendi.
Zekoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2018, 10:49   #45
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zekoş Mesajı Göster
Sayın Asoo
Muda'dan aldığinız kıbrıs aycekirdegini 2 senedir cok beğenerek ekiyorum.Yetistirmesi dediginiz gibi cok kolay ama korunmasi icin aynı şeyi söyleyemem.Ilk sene iyice iclenmesini beklerken bir baktik bombos aycekirdekleri
Bu sene tedbir olarak hava almasi icin gölge tülü bağladim deliklerden yine yemis birkaçinı kurtardık..hani onlarında göz hakkı var ama bizede bıraksalar sorun olmayacak..Seneye nasil bir yol bulurum bilemiyorum��
zekoş çekirdekleri kuşlar mı yiyor karıncalar mı tam bilemedim. eğer kuşlarsa soğan çuvalı bulup parça parça kesip kafasını bağlayın. eğer karıncalar ya da böceklerse yiyenler; daha önce ağaçlarda denenmiş bir yöntem olan; çuvalı ya da tülü bağladığınız yeri gres yağ ile sıvayın karınca ya da böcekler ulaşamıyor. ve rahat ediyorsunuz.

Zekoş beğendi.
Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2018, 13:57   #46
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Sayın Musa Gündoğan cekirdekleri kuşlar yiyor.Balkona çıktığımda sürü halinde ayçekirdekleri üzerinden uçtuklarını görüyorum hepsi birer tane alsa gerisini siz düşünün
Benim bahsettigim gölge tülü sogan cuvalının yeşil renklisi..deliklerden yine yiyorlar..Cok sık olani alinsa belki..Seneye bez parcasi **** poset denemeyi düsünüyorum bakalım...

Eski 08-10-2018, 15:34   #47
Ağaçsever

emrecey's Avatar

Giriş Tarihi: 11-06-2008
Bir arkadaş maniye domates tohumu getirdi karabükten tohumu ben yetiştirmediğim için tohum yetişme şartları hakkında bilgim yok ama yetiştirebilirsem paylaşımda bulunmak isterim. Tohumlar babannesininmiş bazı tohumlar kötü durumda ama bir kaçının çıkmasını umut ediyorum.

emrecey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2018, 15:46   #48
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emrecey Mesajı Göster
Bir arkadaş maniye domates tohumu getirdi karabükten tohumu ben yetiştirmediğim için tohum yetişme şartları hakkında bilgim yok ama yetiştirebilirsem paylaşımda bulunmak isterim. Tohumlar babannesininmiş bazı tohumlar kötü durumda ama bir kaçının çıkmasını umut ediyorum.

Bu sene ekip gözlersiniz, ismine doğru tohum ise, sizin kendi yetiştirme şartlarınız ile seneye paylaşırsınız.

emrecey ve g.c. beğendi.
Eski 09-10-2018, 19:10   #49
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Ticari tohumdan sebze yetiştirip tohumlarını paylaşan arkadaşlar, bu tohumların hibrid (F1) olmadığından eminler değil mi?

Yerli ticari tohumlarda fasulye dışında F1 olmayan tohum pek kalmadı gibi. Bu yüzden dikkatli olmak gerek. F1 olmayıp ticari tohumdan yetiştirilmiş sebzelerin tohumları paylaşılabilir tabii, ancak kataloglarda mümkün mertebe daha fazla bilgi paylaşmakta fayda var.

Eski 11-10-2018, 15:14   #50
Ağaç Dostu

Dağıtılacak tohumun saflığından kastın üyelerin daha önce temin ettiği tohumların saflığı değilde bu yıl paylaşıma koydukları tohumun saf olup olmadığı diye düşünüyorum. Diktikleri tohum saf olmayıp açılım gösterdiyse zaten paylaşıma konulmaması gerekiyor. Birde izolasyona gerek duyulmadı ne demek ben anlamakta güçlük çekiyorum. İzolasyona gerek duyulmadı çünki etrafta aynı türden bitki yoktumu denilmek isteniyor yoksa izolasyon umrumda değilmi deniliyor.

Eski 11-10-2018, 16:45   #51
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Sayın Atılgan izolasyona gerek duyulmadı,,tabirini bende cok kullandığımdan önce ben açıklayım
Sanırım yanlis ifade ediyoruz gerek yoktu demeliydik..kendi adıma konuşayım gerek duymama sebebim yaninda benzer bitki olmayisi **** uzun zaman araliklariyla ekmis olmam..
Saflığa gelince cikan ürün birebir aynisi cikinca safligi ispatlaniyor sanıyorum.Bize de ekiminde dikkat etmemiz düsüyor..Evvelki sene Sayın Loniceradan aldigim kars yumurtasi kabak degişim gösterince ( tamamen benim hatamdı)tohum dahi almadım mesela..

Eski 11-10-2018, 17:11   #52
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

İste bu gibi durumlara sebebiyet vermemek adına paylastıgimiz tohumların akibetini iyi ya da kötü bilmemiz lazım.Önceden de öneri de bulunmuştum ama tekrar etmek istiyorum.Tohum sonrası paylasim güzel bir uygulama ama takibi kolay degil.Mesela verdigim bir fasulyenin ne durumda oldugunu ogrenmem icin verdigim kisileri bulmam sonra da actigi sayfayı tek tek incelemem lazim..
Benim düsüncem kisinin bahce sayfasi varsa zaten orda da paylasacaktir.Kataloglarin altina seneye ekenler devam etse..mesela diyelim benim fasulyenin altina ekenler ektim cimlendiremedim,, kılçıksiz dedi kılçıklı çıkti,,, cok verimliydi,, gibisinden iyi ya da kötü düsüncelerini belirtse hem takip etmemiz kolay olur hemde paylaştıklarımızdan bihaber olmayız diyorum.
Başkasından aldığımız tohumda da faydasi olur biz cimlendiremediysek mesela baskasi o tohumla ne yapmıs kolaylikla ona da bakarız..Tohumların akıbetini bilmeden yetistirmede yaptigımız hataları bilemeyiz düşüncesindeyim.

rana58, sernur ve Atilgan beğendi.
Eski 11-10-2018, 17:58   #53
Ağaç Dostu

O zaman kullanılan tohumun saflığı demeliyiz.
Çıkan ürünün birebir aynı olması kullandığınız tohumun saf olduğunu bile kanıtlamayabilir. Diyelim siz iki farklı alaca karpuz diktiniz birinin meyve rengi kırmızı diğeri ise turuncu. Siz kırmızı olanın tohumlarını paylaşmış olun. Tohum aldığınız meyve turuncu karpuzun poleni ile döllenmiş olsun yani tohumunuz saf olmasın. Tohumunuzdan dikenler ilk yıl kırmızı turuncuya daha baskın olduğu için alaca ve kırmızı bir karpuz elde edecekler ve tohumun saf olduğunu düşünecekler ve bir sonraki yıl açılımlar başlıyacak.

Zekoş beğendi.
Eski 11-10-2018, 18:00   #54
Ağaç Dostu

Sayın Loniceradan aldığınız kabak değişim gösterdiyse bunda sizin bir kusurunuz olamaz.

Eski 11-10-2018, 18:08   #55
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Sayın Atılgan birebir aynı cikan ürünün izolasyonuna dikkat etmeye calisiyorum.Özellikle de paylasacagim tohumsa..
Sayın Lonicera'dan tohumu evvelki sene almistim.Gecen sene aynısı oldu.Bu sene kendi aldığım tohumu ektim.Sanırım sakız kabakla tozlasma oldu irileşti bol bol da yedik

Atilgan ve Dionysos86 beğendi.
Eski 14-10-2018, 08:32   #56
Yeni Üye

Dionysos86's Avatar

Giriş Tarihi: 13-10-2018
Anlamlı ve çok değerli bir etkinlik ,emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler. Atalık tohumlarımızın elden ele ulaşıp çoğaltılarak yaygınlaşması muazzam. Bu yıl talep ettiğim tohumları,önümüzdeki sezon sonunda bende paylaşacağım. Tohumlar kargolarınken tanıtıldığı gibi paket üzerinde hangi bölgeye ait olduğu yazılacakmı acaba?

Zekoş beğendi.
Dionysos86 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2018, 12:47   #57
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dionysos86 Mesajı Göster
Anlamlı ve çok değerli bir etkinlik ,emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler. Atalık tohumlarımızın elden ele ulaşıp çoğaltılarak yaygınlaşması muazzam. Bu yıl talep ettiğim tohumları,önümüzdeki sezon sonunda bende paylaşacağım. Tohumlar kargolarınken tanıtıldığı gibi paket üzerinde hangi bölgeye ait olduğu yazılacakmı acaba?

Bölge yazmayacak ancak etiketinde size hangi yetiştiriciden geldiği yazılı olacak. Katalogda zaten gereken her şey var. Daha iyi değil mi?

Dionysos86 beğendi.
Eski 14-10-2018, 14:20   #58
Yeni Üye

Dionysos86's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Bölge yazmayacak ancak etiketinde size hangi yetiştiriciden geldiği yazılı olacak. Katalogda zaten gereken her şey var. Daha iyi değil mi?
Kendimden örnek vereyim mesela Ankara'dan katılım sağlıyorum fakat yolladığım tohum Manisa'dan almış olduğum o bölgenin yerel bir tohumu bu hususta karışıklık çıkmaması için 25 bitki tohumu talep etmiştim ve şimdi bunları tek tek hangi yörenin yerel tohumu olduğunu kayıt etmem gerekir.Yanlış anlamayın lütfen fakat Atalık tohumda olsa hangi yöreden olduğunu bilmeliyiz ve kayıt altına almalıyız. Hem paylaşırken hem de tohum alırken bu bilgileri kayıt altına almalıyız diye düşünüyorum.

Venus_V3_5580 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Eski 14-10-2018, 15:22   #59
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dionysos86 Mesajı Göster
Kendimden örnek vereyim mesela Ankara'dan katılım sağlıyorum fakat yolladığım tohum Manisa'dan almış olduğum o bölgenin yerel bir tohumu bu hususta karışıklık çıkmaması için 25 bitki tohumu talep etmiştim ve şimdi bunları tek tek hangi yörenin yerel tohumu olduğunu kayıt etmem gerekir.Yanlış anlamayın lütfen fakat Atalık tohumda olsa hangi yöreden olduğunu bilmeliyiz ve kayıt altına almalıyız. Hem paylaşırken hem de tohum alırken bu bilgileri kayıt altına almalıyız diye düşünüyorum.

Normalde kendi yetiştirmediğiniz bir sebzenin tohumunu etkinlikte paylaşmamalısınız. En az bir dönem kendi şartlarınızda yetiştirdikten sonra paylaşmalısınız. Paylaşacağınız tohum Manisaya özel bir tohum ise katalogda belirtmeniz gerekiyor.

Örnek olsun diye kataloglardan rastgele bir tohum seçtim:
"

Boşnak biberi
Bitki türü: Sebze
Bitki ömrü: Tek Yıllık
Tohum Türü: Biber (Capsicum annuum)
Tohum çeşit adı: Boşnak Biberi
Tohum kaç yıldır sizdedir: 3.
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: İstanbul
Tohumun kökeni: Balkanlar
Tohumun geldiği yer: Muda (bahcedenn)
Kullanılan gübreler: Kısmen yanmış hayvan gübresi
Kullanılan ilaçlar: -
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması: -
Hasat yıl ve ayı: 2018 Eylül
Bitki tipi ve gelişim durumu:Meyveleri yukarı bakan, verimli bir çeşit.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Açık sarı renkli, etli, orta acılıkta meyveleri var.
"

Bu tohumun kökeni balkanlar. İstanbulda yetiştirilmiş ve 2014 yılında tohumu paylaşılmış. Tohum, 2015 yılında Afyona gitmiş ve yıl sonunda Afyonda yetiştirilmiş bitkiden alınan tohumlar paylaşılmış. Oradan tekrar İstanbula gelmiş ve peş peşe üç yıl yetiştirildikten sonra bu yıl yine paylaşılıyor.

Meraklısı hangi şartlarda, ne menem bir bahçede yetiştirildiğini de az bir çaba sarfederek katalog dışı bilgilerden izleyebilir. Bir çok yetiştirici bahçeleri için açtığı sayfalarda genellikle paylaşacakları tohumlara ait bitkiler hakkında bilgi paylaşmışlar. Bunun da yetmediği ya da eksik olduğu durumlarda doğrudan yetiştirici ile irtibat kurulabilir.

Bazı tohum takas vb. organizasyonlarda talep sahiplerine tohum gönderilirken hangi bölgeden gönderildiği belirtiliyormuş(!). Fakat kimin, hangi şartlarda yetiştirdiği asla söylenmiyor. Bu şekilde tohumu yetiştiren ile alan arasındaki bağlantı kesilmiş olunuyor (aynı kabzımal sistemi gibi

Bizde öyle değil. Tohum takip edilebiliyor, yetiştiriciyle doğrudan irtibat kurulabiliyor.

Eski 14-10-2018, 15:27   #60
Yeni Üye

Dionysos86's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Normalde kendi yetiştirmediğiniz bir sebzenin tohumunu etkinlikte paylaşmamalısınız. En az bir dönem kendi şartlarınızda yetiştirdikten sonra paylaşmalısınız. Paylaşacağınız tohum Manisaya özel bir tohum ise katalogda belirtmeniz gerekiyor.

Örnek olsun diye kataloglardan rastgele bir tohum seçtim:
"

Boşnak biberi
Bitki türü: Sebze
Bitki ömrü: Tek Yıllık
Tohum Türü: Biber (Capsicum annuum)
Tohum çeşit adı: Boşnak Biberi
Tohum kaç yıldır sizdedir: 3.
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: İstanbul
Tohumun kökeni: Balkanlar
Tohumun geldiği yer: Muda (bahcedenn)
Kullanılan gübreler: Kısmen yanmış hayvan gübresi
Kullanılan ilaçlar: -
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması: -
Hasat yıl ve ayı: 2018 Eylül
Bitki tipi ve gelişim durumu:Meyveleri yukarı bakan, verimli bir çeşit.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Açık sarı renkli, etli, orta acılıkta meyveleri var.
"

Bu tohumun kökeni balkanlar. İstanbulda yetiştirilmiş ve 2014 yılında tohumu paylaşılmış. Tohum, 2015 yılında Afyona gitmiş ve yıl sonunda Afyonda yetiştirilmiş bitkiden alınan tohumlar paylaşılmış. Oradan tekrar İstanbula gelmiş ve peş peşe üç yıl yetiştirildikten sonra bu yıl yine paylaşılıyor.

Meraklısı hangi şartlarda, ne menem bir bahçede yetiştirildiğini de az bir çaba sarfederek katalog dışı bilgilerden izleyebilir. Bir çok yetiştirici bahçeleri için açtığı sayfalarda genellikle paylaşacakları tohumlara ait bitkiler hakkında bilgi paylaşmışlar. Bunun da yetmediği ya da eksik olduğu durumlarda doğrudan yetiştirici ile irtibat kurulabilir.

Bazı tohum takas vb. organizasyonlarda talep sahiplerine tohum gönderilirken hangi bölgeden gönderildiği belirtiliyormuş(!). Fakat kimin, hangi şartlarda yetiştirdiği asla söylenmiyor. Bu şekilde tohumu yetiştiren ile alan arasındaki bağlantı kesilmiş olunuyor (aynı kabzımal sistemi gibi

Bizde öyle değil. Tohum takip edilebiliyor, yetiştiriciyle doğrudan irtibat kurulabiliyor.
Detaylı açıklamanız için teşekkür ederim

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024