agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2018-2019 Tohum Paylaşım Etkinliği (Kataloglar)
(https)

Beğeni Düzeni78Beğeniler
  • 1 Gönderen huseyink005
  • 24 Gönderen huseyink005
  • 15 Gönderen huseyink005
  • 15 Gönderen huseyink005
  • 23 Gönderen huseyink005

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-10-2018, 10:49   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-04-2016
huseyink005

Bu sene paylaşacağım tohumlar:

1.Gaillardia çiçeği
2.Siyah süs biberi
3.Trinidat moruga biberi
4.Turşuluk dikenli salatalık

Alıntı:
Dikkat! çok önemli: Bu mesajın (ilk mesajın) altındaki "Taleplerime Ekle" linkine tıklaMAYIN...

Dikkat! Tohum talep edenler, tohum talep etmeden önce kargo adreslerini LojistikMerkezine gönderdiğinizden emin olunuz. Tohumları gönderme zamanı geldiğinde adresiniz yok ise ya da eksik ise talepleriniz geçersiz sayılır.

Yeni sistemin özelliklerinden birisi de tohum talep etme işleminin artık sadece "Taleplerime Ekle" butonuna basılarak yapılacak olmasıdır.

ilk mesajda dağıtılacak tüm tohumlar yer almaktadır.

Herkes tüm tohumlardan istemeyeceğine göre, tek tek tohumların tanıtıldığı mesajların altında yer alan "Taleplerime Ekle" butonuna tıklayarak istekte bulunmalısınız...

Tohum adını yazarak yapılan talepler geçersizdir.

naturist beğendi.

Düzenleyen huseyink005 : 17-10-2018 saat 09:32 Neden: yazı düzeni
huseyink005 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2018, 10:58   #2
Ağaçsever

Gaillardia çiçeği

Gaillardia çiçeği

Çok sevdiğim bir çiçek,en önemli özelliği de çok yıllık olması.ertesi yıl kendiliğinden tekrar çıkıyor.Dikkatimi çekti artık mezarlıklara hep bu çiçekten dikiyorlar,belki de çok yıllık ve zahmetsiz olmasındandır.bahcedenn adlı arkadaşımız yollamıştı bana önceki etkinlikte saolsun.

Bitki türü: Çiçek
Bitki ömrü: Çok yıllık
Tohum Türü: Gayret Çiçeği - Gaillardia, Gaillardia
Tohum çeşit adı: Gayret Çiçeği - Gaillardia
Tohum kaç yıldır sizdedir: 2 yıl
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: çorum
İlk paylaşan: bahcedenn
Tohumun geldiği yer: bahcedenn
Kullanılan gübreler: Hiçbir gübre çeşidi kullanılmadı.
Kullanılan ilaçlar: Bu bitki için hiç ilaç kullanmadım.
Hasat yıl ve ayı: 2018
Bitkiye özel izolasyon uygulaması: yapılmadı ama etrafında benzer bir bitki yok
Bitki tipi ve gelişim durumu: Bu bitkilerde çoğunun, tabanda toplanmış ya da gövde boyunca almaşık olarak dizilmiş tüylü yaprakları vardır. İri çiçek başları, ortadaki koyu mor renkli tüpsü çiçekler ile bunları çevreleyen sarı, turuncu ya da beyaz dilsi çiçeklerden oluşur. Bu çiçeğin bir özelliği de şudur: aşk çiçeği olarak da bilinir. Bu konuda birçok söylenti olmasına rağmen halk dilinde sadeliği masumluğu ve gizemi temsil ettiği için aşk çiçeği de denilir. Ülkemizde Gayret Çiçeği olarak da bilinen ortalama 30 cm civarlarında boylanan çok yıllık bir bitkidir. Eğer erken ekilirse ekildiği yıl çiçeklenen bitkinin çiçekleri ilk yazdan sonbahara kadar bitkinin üzerinden eksik olmazlar. Özellikle alçak bordür ve çiçek tarhlarında derli toplu görünüm oluşturmak için ideal bir çiçektir.

Tohumdan çimlendirip, çiçeklendirmesi oldukça kolaydır. Çimlendikten sonraki gelişimi ise biraz yavaştır. Muhtemelen de bundan ötürü Gayret Çiçeği adı verilmiştir. Bakımı zahmetsizdir. Çiçeklenme dönemimde düzenli sulama ister. Bol güneşli alanlar tercih edilmelidir.

Çiçeklenmeyi uzatmak için kurumuş çiçekleri kopartın. Tohum almak istiyorsanız çiçeklerin kurumasına müsaade edin ve iyice kuruyan tohum toplarını ayırabilirsiniz. Siz tohum almasanız bile dökülen tohumlar sebebiyle oldukları yerde ikinci senelerinde çoğalırlar.
Bilgiler sayın bahcedenn'in sayfasından alıntılanmıştır.

Eklenen Resimler

Düzenleyen huseyink005 : 17-10-2018 saat 09:12 Neden: yazı düzeni
Eski 15-10-2018, 01:17   #3
Ağaçsever

Siyah Süs Biberi

Siyah Süs Biberi

Heyyamola adlı arkadaştan 2 sene önce aldığım ve her sene keyifle yetiştirdiğim bir biber çeşidi.Gözlemlerime göre diğer biber türlerine göre soğuğa,hastalıklara ve zararlılara daha dayanıklı.Saksıda çok rahat yetiştirebileceğiniz bir biber çeşidi.Acısı hafif-orta düzeyde.yalnız kırmızılaşmadan tüketirseniz daha iyi.kırmızı hale geldiğinde içindeki tohumlar daha da irileşip kabuğu inceliyor,bu yüzden rengi siyahken yemesi daha güzel oluyor.biber severlerin kesinlikle denemesi gereken bir tür bence.

Bitki türü: Sebze
Bitki ömrü: Çok yıllık olabiliyor evde saksıda
Tohum Türü: Biber
Tohum çeşit adı: Siyah Süs Biberi
Tohum kaç yıldır sizdedir: 2
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Çorum
Size nereden geldi: heyyamola
Tohumu ilk paylaşan : heyyamola
Kullanılan gübreler : Kullanılmadı
Kullanılan ilaçlar: Kullanılmadı
Hasat yıl ve ayı: 2018 Eylül
Bitkiye özel izolasyon uygulaması:Diğer biberlerle arasında 15 metre vardı ve farklı zamanlarda çiçeklendiler.
Bitki tipi ve gelişim durumu: 15-20 cm boylanan, küçük saksılarda yetiştirmeye uygun, ufak yapraklı, eflatun rengi çiçekler açan, bol ışıklı alanda gübrelenirse iyi gelişen bir bitki.
Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: 2-3 cm boyunda, yukarı bakan, erken ve orta dönemde siyah renkli olan meyveler, geç dönemde açık-kırmızı renge bürünüyor. Keskin kokulu, sulu, hoş-acı bir tadı var.
Not:bilgiler heyyamola adlı arkadaştan alıntıdır.ilk 2 resim bana son 2 resim ona aittir.

Eklenen Resimler

Düzenleyen huseyink005 : 17-10-2018 saat 09:15 Neden: yazı düzeni ve izolasyonla ilgili bilgi eklendi
Eski 15-10-2018, 01:50   #4
Ağaçsever

Trinidat Moruga Biberi

Trinidat Moruga Biberi

Ben aslında bunun tohumlarını erkanbey adlı arkadaştan 2016 etkinliğinde almıştım ama biraz geç dikince 2017 de ürün alamadım.Saksılara dikmiştim Allahtan da kış gelince eve aldım ve 2018 de ürün alabildim.bu arada biberlerin çok yıllık bitki olduğunu öğrenmiş oldum acısı çok ama çok acıdır,internette yiyenlerin videoları mevcut.yedikten sonra salya sümük ağlayanı mı ararsın kendini yerden yere atanı mı ararsın,ben merak ettim denedim youtubedakilerin gerçek olduğunu anladım ) 1 saat kendime gelemedim.gece de ağrıdan uykudan uyandım.yemek isterseniz suyla geçmez acısı,yanınıza 5 kiloluk bi tane Bim yoğurdu alın öyle deneyin sadece süt ve yoğurtla acısı hafifliyor,su işe yaramıyor.makinede çektirip yemeklerde acı pul biber olarak kullanmak daha mantıklı.

Bitki ömrü: Çok yıllık
Tohum çeşit adı: Trinidat Moruga
Tohum kaç yıldır sizdedir: 1
Size nereden geldi: Üyelerimizden sayın erkanbey
İlk paylaşan: -
Kullanılan gübreler: Özel bir gübre kullanılmadı
Kullanılan ilaçlar: -
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması: Diğer biberlerden farklı yerde yetiştirildi.
Bitki tipi ve gelişim durumu: Yavaş gelişen ağaç yapıda.
Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Acı biber olgunlaşınca kırmızı renk olur.
Yetiştirme özellikleri: Özel bir bakım gerekmiyor ama bol suyu ve güneşi seviyor.Biberler güneş gördükçe daha hızlı kızarıyor.
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Şubat ayında viyollere ekip nisanda esas yerine şaşırtmak lazım.
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.): Herhangi bir uygulama gerekmez.
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Toprak seçiciliği yoktur, kolay çimlenir. Toprak kurudukça sulanmak ister. Saksıda-bahçede yetiştirilebilir.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Meyveler kızardıktan sonra hasat ve tohum alma işlemi uygulanabilir.

Eklenen Resimler

Düzenleyen huseyink005 : 17-10-2018 saat 09:27 Neden: yazı düzeni
Eski 15-10-2018, 02:02   #5
Ağaçsever

Turşuluk Kirpi Salatalık

Turşuluk Kirpi Salatalık

Bitki ömrü: Tek yıllık
Tohum Türü: Salatalık
Tohum çeşit adı: Turşuluk kirpi salatalık
Tohum kaç yıldır sizdedir: 1
Size nereden geldi: mahon67
Tohumu ilk paylaşan : Huseyink005
Kullanılan gübreler : Yanmış hayvan gübresi
Kullanılan ilaçlar: Kullanılmadı
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması: Yapılmadı
Bitki tipi ve gelişim durumu: Çok yayılıcı bir bitki,geniş yayılabileceği bir yere dikin,yoksa diğer sebzelerin arasına girip onların gelişimi etkiliyor.
Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Kabukları dikenli ve normal salatalığa göre daha ufaktır.tat olarak ise ekşimsi limon-kivi-salatalık karışımı bir tadı var,turşu için ideal bence

Eklenen Resimler

Düzenleyen huseyink005 : 17-10-2018 saat 09:30 Neden: yazı düzeni

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024