agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2018-2019 Tohum Paylaşım Etkinliği (Kataloglar)
(https)

Beğeni Düzeni674Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-12-2018, 21:36   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2017
Gorkok acur

Bitki ömrü: Tek yıllık

Tohum Türü: Cucumis melo

Tohum çeşit adı: Gorkok acur

Tohum kaç yıldır sizdedir: 3 yıl

Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Urla, İzmir

Tohumun geldiği yer: Ulamış'tan atalık tohum

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: :Bu yıl Sn. Sernur da dağıtımını yapıyor. Öncesini bilmiyorum.

Dağıtılacak tohumun saflığı: Bahçede diğer acur ve salatalıklarla birlikte yetiştirdim ancak tohum saflığı için bir önlem alamadım.

Kullanılan gübreler: Koyun ve keçi gübresi kullandım.

Kullanılan ilaçlar: Yok

Hasat yıl ve ayı: 2018 Temmuz

Bitki tipi ve gelişim durumu: Bol ve uzun süreli meyve veriyor. Külleme hastalığına salatalıktan daha dayanıklı.

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Meyveleri acurdan daha sulu ve oval şekilli. Bol ve yumuşak çekirdekli olması tazelik hissini kuvvetlendiriyor. Şekli, meyveyi sevimli kılıyor.

Yetiştirme özellikleri:
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Tohumları bölgenizdeki geç donlardan sonra bahçeye direk ekebilirsiniz.

Tohum ne zaman hangi olgunlukta alınır: Meyve dalında iyice sararıp buruşmaya başladığında tohumunu alabilirsiniz..

Eklenen Resimler

Kenger Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2018, 22:18   #32
Ağaç Dostu

Boğa kanı kırmızı pancar

Tohum Türü: Kırmızı pancar

Tohum çeşit adı: Boğa kanı kırmızı pancar - Bull's blood beetroot (Meyvelitepe > heyyamola > oz26)

Tohum kaç yıldır sizdedir: 1 yıl

Tohumun geldiği yer: oz26

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Meyvelitepe

Dağıtılacak tohumun saflığı: Yanında pazı vardı, tohum saflığı için bir önlem alamadım.

Bitki tipi ve gelişim durumu: Sera ortamında bol ve çok büyük yaprakları oldu, dış yapraklarını kopararak bitkiden uzun süre faydalandık. Tohum ekiminden itibaren 45 günde yaprak hasadı başladı. Yaprakların ihtişamı köklerde yoktu.

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Adıyla uyumlu, muhteşem renkte yaprak ve köke sahip. Gerek yaprak, gerekse kökleri çok lezzetli.

Yetiştirme özellikleri:
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Tohumları viyollerde hazırlayıp, bölgenizdeki geç donlardan sonra bahçeye dikebilirsiniz.

Tohum ne zaman hangi olgunlukta alınır: Bitki tohuma kalkıp, tohumlar bitki üzerinde iyice kuruyunca alabilirsiniz (tohumlar kolay kolay dökülmüyor).

Eklenen Resimler

Eski 13-12-2018, 22:44   #33
Ağaç Dostu

Pazı (oz26)

Tohum Türü: Pazı

Tohum çeşit adı: Pazı (Oz26)

Tohumun geldiği yer: Sn. Oz26 (boğa kanı kırmızı pancarların içinden çıktı).

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Pancarla karışık geldiği için bilemiyorum.

Dağıtılacak tohumun saflığı: Pancarla birlikte yetiştirdim ancak tohum saflığı için bir önlem alamadım.

Bitki tipi ve gelişim durumu: Sera ortamında bol yaprakları oldu, dış yapraklarını kopararak bitkiden uzun süre faydalandık. Tohum ekiminden itibaren 45 günde yaprak hasadı başladı.

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Lezzetli, bol yapraklı.

Yetiştirme özellikleri:
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Tohumları viyollerde hazırlayıp, bölgenizdeki geç donlardan sonra bahçeye dikebilirsiniz.

Tohum ne zaman hangi olgunlukta alınır: Bitki tohuma kalkıp, tohumlar bitki üzerinde iyice kuruyunca alabilirsiniz (tohumlar kolay kolay dökülmüyor).
Dipnot: Fotoğraflar için boğa kanı kırmızı pancar konusuna bakın

Eski 14-12-2018, 22:49   #34
Ağaç Dostu

Kıvırcık marul

Tohum Türü: Marul

Tohum çeşit adı: Kıvırcık marul

Tohum kaç yıldır sizdedir: 2 yıl

Tohumun geldiği yer: Urla'dan atalık tohum

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Daha önce dağıtılıp dağıtılmadığını bulamadım.

Dağıtılacak tohumun saflığı: Serada düz marul da vardı, tohum saflığı için bir önlem alamadım.

Hasat yıl ve ayı: 2018 Haziran

Bitki tipi ve gelişim durumu: Bitkiyi sera ortamında yetiştirdim. Kış aylarında tohumu direk toprağa serperek, ardından bitkiler arasında 20 cm kalacak şekilde seyrelterek (ki bu sebzeleri körpe olarak tüketebilirsiniz), sonra da dış yapraklarını kullanarak uzun süre hasat yapabilirsiniz. Yeterli alan ve bol sulama meyve büyüklüğünü arttırıyor.

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Çıtır çıtır, ince yapraklı, yeşil ve kırmızı yapraklı bir sebze.

Yetiştirme özellikleri:
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Tohumları yaz sıcakları geçtikten sonra direk toprağa ekebilirsiniz.

Tohum ne zaman hangi olgunlukta alınır: Bitki olgunlaştıktan sonra, 70-80 cm. yükseklikte tohum sapları verir. Ardından çiçek açar ve tohum saplarında tüylü tohumlar görülür. Olgunlaşan tohumlar bir kutuya/kovaya silkelenerek alınır (aksi halde tohumlar dökülerek zayi olur).

Eklenen Resimler

Eski 14-12-2018, 23:05   #35
Ağaç Dostu

Düz (Yedikule) marul

Tohum Türü: Marul

Tohum çeşit adı: Düz (Yedikule) marul

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Daha önce dağıtılıp dağıtılmadığını bulamadım.

Dağıtılacak tohumun saflığı: Serada kıvırcık marul da vardı, tohum saflığı için bir önlem alamadım.

Bitki tipi ve gelişim durumu: Bitkiyi sera ortamında yetiştirdim. Bu marulu, kış aylarında tohumu direk toprağa serperek, ardından bitkiler arasında 20 cm kalacak şekilde seyrelterek (ki bu sebzeleri körpe olarak tüketebilirsiniz) yetiştirebilirsiniz. İple bağlarsanız göbek yapmasını sağlayabilirsiniz.

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Lif oranı yüksek bir marul çeşidi.

Yetiştirme özellikleri:
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Tohumları yaz sıcakları geçtikten sonra direk toprağa ekebilirsiniz (tohumların en iyi çimlenme sıcaklığı 15-18° C imiş).

Tohum ne zaman hangi olgunlukta alınır: Bitki olgunlaştıktan sonra, 70-80 cm. yükseklikte tohum sapları verir. Ardından çiçek açar ve tohum saplarında tüylü tohumlar görülür. Olgunlaşan tohumlar bir kutuya/kovaya silkelenerek alınır (aksi halde tohumlar dökülerek zayi olur).
Sevgili ağaçlar.net üyeleri, düz marul tohumlarımı bulamıyorum
Bulabildiklerim, düz ve kıvırcık marulun karışık halde bulunduğu tohumlar. Bu aksaklık için hepinizden tekrar tekrar özür dilerim.

Şimdiye dek talepte bulunanlara karışık tohumlarımdan bolca gönderebilirim, dilerseniz çokça ekip yapraklar belirginleştiğinde kıvırcıkları sökersiniz. Bu aksilikten ötürü tekrar kusura bakmayın.

Bu tohumu paylaşıma kapatıyorum.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Kenger : 25-12-2018 saat 08:30 Neden: Paylaşıma kapatma
Eski 14-12-2018, 23:39   #36
Ağaç Dostu

Kıvırcık tere

Tohum Türü: Tere

Tohum çeşit adı: Kıvırcık tere

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Sn. İsmail Kuzucu, Resulgur da dağıtmış, ancak aynı tür olup olmadığını bilmiyorum.

Dağıtılacak tohumun saflığı: Tohum saflığı için bir önlem alamadım.

Bitki tipi ve gelişim durumu: Bitkiyi sera ortamında yetiştirdim. Kış aylarında tohumu direk toprağa serperek yetiştirebilirsiniz (dışarda yetiştirirken donların geçmesini beklemek gerekebilir). Sera ortamında 1 ayda yetişiyor, hızlı gelişiyor. Biçildikçe taze filizler veriyor.

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Baharlı, diğer tere türlerine göre daha lezzetli (sulu) bir tür.

Yetiştirme özellikleri:
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Zengarden'dan alıntıdır "İyi güneş ve ışık alan bir yere ekin. 1-2 haftada çimlenen tohumlar, gevşek, asidik humuslu toprağın yüzeyine ekilip, üzerlerine hafifçe toprak serpilmelidir. Derine gömmeyin. 18/21°C derecede çimlenirler. 2-3 cm aralıklı ekebilirsiniz.

Köklerini derine salmadıkları için düzenli sulanmak ister. Bitki genç filizlenme çağından itibaren ana bitkiye zarar vermeyecek şekilde hasat edilebilir. Tere güneş aldıkça ve geliştikçe tadı ve kokusu keskinleşirken, genç filizler daha tatlı ve hafif kokuludur."

Tohum ne zaman hangi olgunlukta alınır: Zengarden'dan alıntıdır "Tohuma bırakmak istediğinizde beyaz çiçekler açar. Bu çiçeklerin tamamen geçmesini bekleyin. Tohum keseleri çiçekler geçtikten sonra oluşacağından bu şekilde bir sonraki ekim için tohum alabilirsiniz."

Eklenen Resimler

Eski 15-12-2018, 15:00   #37
Ağaç Dostu

Brokoli

Tohum Türü: Brokoli, Brassica oleracea

Tohum çeşit adı: Bilmiyorum

Tohumun geldiği yer: Bademler'den bir arkadaşım tohumu Amerika'dan getirmiş.

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Bitkinin çeşidinden emin olamadığım için daha önce dağıtılıp dağıtılmadığını da bilemiyorum.

Dağıtılacak tohumun saflığı: Serada turpgiller ailesinden başka bitki yoktu.

Bitki tipi ve gelişim durumu: Bol yapraklı, küçük kafa yapılı, kardeşlenme özelliği güçlü bir tür.

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Küçük kafalı meyveler veriyor. Biz bolca yaprak tükettik. Yaprağı kara lahana lezzetinde, sadece aroma bakımından daha hafif.

Yetiştirme özellikleri:
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Zengarden'dan alıntıdır "Son donlardan 7-8 hafta önce dondan korumalı ısıtmalı alanda ekmeniz tavsiye edilir. İkinci ekim dönemi ise sonbahar donlarından 8 hafta önce yaz sonundadır."

Tohum ne zaman hangi olgunlukta alınır: Havaların ısınmasıyla birlikte bitki tohuma kalkıyor. Tohum keseleri iyice kuruyunca toplanıp tohumlar ayrılabilir.

Eklenen Resimler

Eski 15-12-2018, 15:30   #38
Ağaç Dostu

Ashwagandha (withania somnifera)

Tohum Türü: Tıbbi bitki

Tohum çeşit adı: Ashwagandha, Withania Somnifera, Kış Kirazı, Hint Ginseng'i

Tohumun geldiği yer: Hindistan

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Sn. Meyvelitepe

Dağıtılacak tohumun saflığı: Bahçede aynı türden başka bitki yok.

Hasat yıl ve ayı: 2018 Ekim

Aşağıdaki bilgiler Sn. Meyvelitepe'den alıntıdır.
Bitki tipi ve gelişim durumu: 75-100 santime kadar boylanan çok dallı bodur bitki.

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Nightshade ailesinden olan bitki kadim Ayurvedik tıbbının amiral gemisidir. Genellikle kökleri hasat edilip kurutulduktan sonra toz haline getirilip başta çay olmak üzere çeşitli şekillerde kullanılır. Yapraklarının ve meyvelerinin de tıbbi kullanımı vardır. Uykusuzluk, kan şekerinin düşürülmesi, kollestrol ve trigliserit seviyelerinin düşürülmesinden kanser tümörlerinin durdurulmasına kadar onlarca farklı etkisi olan ve modern tıbbın üzerinde bir çok yayınlanmış araştırması olan çok güçlü bir bitkidir. Etkileriyle ilgili eski bilgilerin yanısıra pek çok bilimsel araştırma vardır. Daha detaylı bilgi için buraya bakılabilir.

Kök hasatı: Kışın, bitkinin yeşil aksamı kuruduktan sonra bir kürek yardımıyla kökleri topraktan sökülür, kılcal kökler ayıklanır, yıkanarak temizlenir, nisbeten kalın kökler 3-5 santimlik parçalar halinde kesilerek kurutulur.

Yetiştirme özellikleri:

Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Mart-Nisan aylarında viyollere ekilerek fide yapılır. Mayısta kalıcı yerlerine dikilir.

Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.): Herhangi bir özel uygulamaya gerek yoktur, kolay çimlenir.

Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Güneşli veya tercihan yarı gölge, organik maddesi yüksek, geçirgen ve derin topraklı yerlerde iyi gelişim gösterir. Büyük saksılarda rahatça yetiştirilebilir. Toprağı yaz boyunca hafif nemli tutulmalıdır.

İklim gereksinimleri: İlkbahardan kış başına kadar yapraklı kalır. Ülkemiz iklim kuşağında Aralık sonundan itibaren kökleri sökülerek hasat edilir.

Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Dış kabuğu sararıp kuruyan meyveler tohum alma olgunluğuna gelmiş olur.

Eklenen Resimler

intibah, Ahmet, aleydi ve 5 kişi beğendi.
Eski 15-12-2018, 19:12   #39
Ağaç Dostu

Bamya

Tohum Türü: Bamya

Tohum çeşit adı: Ulamış bamyası

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Bilmiyorum.

Dağıtılacak tohumun saflığı: Bahçede aynı aileden başka bitki yoktu.

Hasat yıl ve ayı: 2018 Ağustos

Bitki tipi ve gelişim durumu: Bahçemde bamyaların boyu 2 metreyi geçiyor, diplerinden de yeni filizler vererek uzun süre ürün vermeye devam ediyor. Bu yıl külleme nedeniyle Temmuz, Ağustos aylarında ürün aldım.

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Genellikle ince uzun yapılı, bazısı kınalı.

Yetiştirme özellikleri:
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Tohumları bölgenizdeki geç donlardan sonra bahçeye direk ekebilirsiniz.

Tohum ne zaman hangi olgunlukta alınır: Tohuma bıraktığınız bamyanın kabuğu kuruduktan bir süre sonra kabuk çatlıyor. Bu aşamada tohumu alabilirsiniz.

Eklenen Resimler

Eski 15-12-2018, 19:36   #40
Ağaç Dostu

Su kabağı

Tohum Türü: Kabak

Tohum çeşit adı: Su kabağı

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Sn. Vizeli39 da paylaşmış.

Dağıtılacak tohumun saflığı: Bahçede o yer ve dönemde aynı aileden başka bitki yoktu.

Hasat yıl ve ayı: 2017 Eylül

Bitki tipi ve gelişim durumu: Tek bir kök, onlarca kol verip bir hayli geniş bir alanı kaplıyor. Çit, ip, tel gibi bir yere sardırılmalı.

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Tek boğumlu, içi boş, iyi gelişen bitkilerde muntazam şekilli meyveler veriyor.

Yetiştirme özellikleri:

Tohum ne zaman hangi olgunlukta alınır: Sn. Vizeli39'dan alıntıdır: "Ekim-Kasım ayında hasat edilir 7 ay yüksek bir yerde kuruması için asılı bırakılır. Kuruduğu zaman altı kesilerek tohumları alınır."

Eklenen Resimler

Eski 15-12-2018, 19:47   #41
Ağaç Dostu

Kudret narı

Tohum Türü: Kudret narı - Bitter melon (Momordica charantia)

Tohum çeşit adı: Kudret narı

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Sn. telato ve heyyamola da paylaşmış.

Dağıtılacak tohumun saflığı: Bahçede diğer kabakgil sebzeleriyle (salatalık, kabak, kavun, karpuz) birlikte yetiştirdim ancak tohum saflığı için bir önlem alamadım.

Bitki tipi ve gelişim durumu: Sn. heyyamola'dan alıntıdır: "Sarmaşık şeklinde gelişen bir sarılıcıdır, 10-15 cm uzunluğunda meyveler verir.

Organik maddesi çok, gevşek toprağı çok sever. Her sebze adasının bir köşesine dikilen tek bir kök onlarca meyve verebilir.

Tohumlarının viyollere hıdırellez günü ekilmesi adettendir (biyodinamik). Bitkiler viyollerde 20-30 cm. uzadığında kalıcı yerlerine dikilir."

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Sn. Meyvelitepe'den alıntıdır: "Şifalı bitkilerdendir. Çok hızlı yara iyileştirici olarak bilinir. Ülkemizde çoğunlukla sararmış meyve eti zeytinyağında bekletilerek yaralara sürülmek maksadıyla kullanılırsa da, başta Hindistan olmak üzere uzak doğuda ve Japonyada bir çok yemeği yapılır. Okinawa adasındaki belirgin yaşam süresi uzunluğunu kudret narının yiyecek olarak çok tüketilmesine bağlayan kaynaklar vardır.".

Yetiştirme özellikleri:

Tohum ne zaman hangi olgunlukta alınır: Meyve olgunlaştığında ağzı açılıyor, tohum bu aşamada alınabilir.

Eklenen Resimler

Eski 15-12-2018, 20:14   #42
Ağaç Dostu

Lif kabağı

Tohum Türü: Kabak

Tohum çeşit adı: Lif kabağı

Tohumun geldiği yer: Bulgaristan'dan atalık tohum

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Sn. Nevin Marangoz ve Selçuk Boz da paylaşmış.

Dağıtılacak tohumun saflığı: Bahçede o yer ve dönemde aynı aileden başka bitki yoktu.

Hasat yıl ve ayı: 2017 Ekim

Bitki tipi ve gelişim durumu: Sn. uzman16'dan alıntıdır:
"Luffa cylindrica (L.) M. J. Roemer (Cucurbitaceae) türünün olgun meyvası olan bu tür koyu sarı çiçekli, bir yıllık, kuvvetli ve tırmanıcı bir bitkidir."

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Sn. uzman16'dan alıntıdır:
"Meyva şekli silindir biçimindedir ve içi liflidir. Vatanı Mısır veya Arabistan olup memleketimizin güney bölgelerinde özellikle bahçelerde yetiştirilir. Olgunlaşmış meyvelerden elde edilen lif, temizlik aracı olarak özellikle banyoda “bitkisel lif” olarak kullanılır."

Yetiştirme özellikleri:

Tohum ne zaman hangi olgunlukta alınır: İyice olgunlaşıp kuruyan meyvelerin kabuğu kırılarak lifin içinden tohumları alınır.

Eklenen Resimler

Eski 15-12-2018, 21:27   #43
Ağaç Dostu

Kadife çiçeği (marigold, tagetes)

Tohum Türü: Kadife çiçeği (marigold, tagetes)

Tohum çeşit adı: Kadife çiçeği (French ve African marigold)

Tohumun geldiği yer: Değişik yerlerden toplama

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Popüler bir bitki, çok kişi paylaşmış. Bulabildiklerim: Sn. oz26, esgül73, Aysel Yavuz, Sezerakk,...
Bendeki tohumlar French ve African marigold karışımı.

Dağıtılacak tohumun saflığı: Bahçede birçok çiçekle birlikte yetişti, tohum saflığı için bir önlem alamadım.

Bitki tipi ve gelişim durumu: Çok kuvvetli gelişir (1 mt çap ve boya ulaşır), Haziran'dan Ekim'e dek çiçek verir.

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Sarı ve turuncu renklerde, güzel kokulu, dayanıklı çiçekleri var.

Sn. Esgül73'ten alıntıdır: "İlkbahardan sonbahara dek sürekli çiçekli görebileceğiniz bu bitki, etkileyici kokusuyla özellikle beyaz sinekler için caydırıcı etkiye sahip. Kadife çiçeği kökleriyle salgıladığı bazı kimyasallarla nematodları yok eder. Beyaz sinek ve fasulye böceklerini uzaklaştırır. Kadife çiçeği; patlıcan, patates, balkabağı, kabak, domates ve fasulye için iyi arkadaş çiçekleri üretir. (Loveforlife)"

Yetiştirme özellikleri:
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Sn. Esgül73'ten alıntıdır: "Mart ile Nisan ayları ekim için uygundur. Torfa serpiştirilip üzeri tekrar ince bir tabaka torfla örtülüp nemli kalması sağlanır. Direkt olarak yerine de ekilebilir."

Tohum ne zaman hangi olgunlukta alınır: Sn. Esgül73'ten alıntıdır: "Bitki üzerindeki çiçekler kuruyup, çiçeğin altında bulunan keselerdeki tohumlar siyah renge döndüğü zaman tohum alınır."

Eklenen Resimler

Eski 16-12-2018, 12:17   #44
Ağaç Dostu

Aynısefa (calendula officinalis)

Tohum Türü: Aynısefa

Tohum çeşit adı: Aynısefa (calendula officinalis)

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Popüler bir bitki, çok kişi paylaşmış. Bulabildiklerim: Sn. Sevgi Durul, hberbul, heyyamola, Sevoş,...
Bendeki tohumları birçok kaynaktan topladım ve sürdürdüm.

Dağıtılacak tohumun saflığı: Bahçede birçok çiçekle birlikte yetişti, tohum saflığı için bir önlem alamadım.

Bitki tipi ve gelişim durumu: Sn. Heyyamola'dan alıntıdır: "30 cm kadar boylanıp, bol çiçek açan, kolayca yetiştirilebilen bir bitkidir. Bol tohum verir. Ekildiği bölgede yayılıp, çoğalır. Toprak ıslahına katkı sağlar."

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Sarı ve turuncu renklerde, arı çeken, güzel çiçekleri var.

Eklenen Resimler

Eski 16-12-2018, 12:38   #45
Ağaç Dostu

Turuncu cosmos çiçeği

Tohum Türü: Cosmos

Tohum çeşit adı: Turuncu cosmos çiçeği

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Popüler bir bitki, çok kişi paylaşmış. Bulabildiklerim: Sn. SDurul, tturt, heyyamola, haru, bahcedenn, hcorak...

Hasat yıl ve ayı: 2018 Ekim

Bitki tipi ve gelişim durumu: Sn. heyyamola'dan alıntıdır: "Kolayca yetişen, bol çiçeklenen bitki 150 cm boylanıp, 70 cm enine gelişim gösterebilir. Dökülen tohumlarından kendiliğinden çimlenip, ekildiği yerde kalıcı hale gelir. Tohumu direk yetişeceği yere ekilirse daha dayanıklı bitkiler elde edilir. İç mekanda ekilip fide yapılacaksa; çimlenmeden itibaren mümkünse Güneş gören bol ışıklı bir ortamda bulundurarak, gövdelerinin kalınlaşmasına, fidelerin fazla boylanmamasına özen gösterilmelidir."

Eklenen Resimler

Milla ve kerkenez beğendi.
Eski 16-12-2018, 12:58   #46
Ağaç Dostu

Kirli hanım çiçeği (Zinnia elegans)

Tohum Türü: Kirli hanım çiçeği

Tohum çeşit adı: Kirli hanım çiçeği (Zinnia elegans)

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Popüler bir bitki, çok kişi paylaşmış. Bulabildiklerim: Sn. SDurul, intibah, İsmail Kuzucu, sweetnurse83,...

Hasat yıl ve ayı: 2018 ekim

Bitki tipi ve gelişim durumu: Çok kuvvetli gelişir (1 mt boya ulaşır). Benim saksıda kendiliğinden çıkan bir zinnia'mın kökü çok kuvvetlenip saksıdaki ağacımın cılız kalmasına neden oldu.

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Çok renkli çiçekleri var.

Yetiştirme özellikleri:
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Sn. İsmail Kuzucu'dan alıntıdır: "Mart - Nisan ayları arasında viyollere veya torf dolu bir kaba ekilir. Tohumlar çimlenene kadar torf kesinlikle kuru bırakılmamalıdır."

Tohum ne zaman hangi olgunlukta alınır: Çiçekler kuruduğu zaman alınabilir.

Eklenen Resimler

Eski 16-12-2018, 13:30   #47
Ağaç Dostu

Süs ayçiçeği

Tohum Türü: Ayçiçeği

Tohum çeşit adı: Süs ayçiçeği

Tohumun geldiği yer: Almanya'dan ticari tohum

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Popüler bir bitki, çok kişi paylaşmış. Bulabildiklerim: Sn. TCM, pares, Efeege, hcorak, SDurul...
Bendeki tohumlar Almanya'dan ticari tohum.

Dağıtılacak tohumun saflığı: Bahçede yemeklik ayçiçeği de vardı, tohum saflığı için bir önlem alamadım.

Hasat yıl ve ayı: 2018 Eylül

Bitki tipi ve gelişim durumu: Çok kuvvetli gelişir (2 mt boy, 1 mt çapa ulaşır).

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Çiçeklerin her yeri kaplı, ortasında tipik bir ayçiçeğinde olagelen tohum görüntüsü yok.

Tohumlarımın çoğu evinsiz çıktığı için bu tohumu paylaşıma kapatıyorum. Şimdiye dek talep edenlere de az miktarda gönderebileceğim.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Kenger : 19-12-2018 saat 20:31 Neden: Paylaşıma kapatma
Eski 14-05-2019, 11:23   #48
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-11-2018
Sevgili Kenger merhaba
Tohum paylaşım etkinliğinden aldığım tohumlar henüz viollerde. Bu haftasonu kısmetse yerlerine dikilecek. sizden aldığım koyu yeşil tatlı biber tohumlarından 6 tanesi çimlendi. Fakat bir sabah başına ne geldi bilmiyorum ama baktımki saksıdaki çimlenen fideler yok olmuş. Bahçede sera örtüsünün altındaydı. Siz çok övdüğünüz için en çok merak ettiğim çeşit buydu. galiba çok titrediğim için böyle oldu. İnşallah önümüzdeki yıl tekrar paylaşırsınız. Beni unutmayın lütfen. Bir sonraki paylaşımda buluşmak üzere hoşçakalın

ciminli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024