agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2018-2019 Tohum Paylaşım Etkinliği (Kataloglar)
(https)

Beğeni Düzeni361Beğeniler
  • 17 Gönderen Zekoş
  • 9 Gönderen Zekoş
  • 13 Gönderen Zekoş
  • 24 Gönderen Zekoş
  • 19 Gönderen Zekoş
  • 14 Gönderen Zekoş
  • 16 Gönderen Zekoş
  • 18 Gönderen Zekoş
  • 27 Gönderen Zekoş
  • 23 Gönderen Zekoş
  • 20 Gönderen Zekoş
  • 19 Gönderen Zekoş
  • 10 Gönderen Zekoş
  • 34 Gönderen Zekoş
  • 19 Gönderen Zekoş
  • 21 Gönderen Zekoş
  • 16 Gönderen Zekoş
  • 6 Gönderen Zekoş
  • 8 Gönderen Zekoş
  • 16 Gönderen Zekoş
  • 11 Gönderen Zekoş

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-09-2017, 22:53   #1
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2009
Galeri: 4
Zekoş

Bu sene bakliyat türü bitkilere ağırlık verdim.Bazı bitkilerde tohum çıkarma aşamasındalar..yetisirlerse paylasacagım..
Etkinlikte paylasacagım tohumlar:
1.Kır mercimeği
2.Mefrune(bezelye türü-yöresel adıymış)
3.Keten tohumu
4.Meksika fasülyesi
5.Mor kohlrabi-yer lahanası(purple vienna)
6.Kereviz
7.Ege uzun bamya
8.Beyaz dikenli salatalik
9.Kokulu pembe ipek otu çiçeği(asclepias)
10.Ak çakıldak fasülye
11.Bezelye
12.Soya fasülyesi
13.Susam
14.Kına çiçeği
15.Taşköprü sarımsağı
16.fasulye
17.Sibirya dağ çileği
18.Niciotiana çiçeği
19.Chia bitkisi
20.Kabuksuz çekirdek kabağı

NOT:Elimde fazla olan tohumlara sınırlama getirmiyorum yettigi kadar talepleri karşılamaya çalışacagım.Az sayıdaki tohumlarda öncelik eski üyelerin olacaktır...Anlayışla karşılayacağınızı umuyorum.

Dikkat! çok önemli: Bu mesajın (ilk mesajın) altındaki "Taleplerime Ekle" linkine tıklaMAYIN...

Lütfen Etkinlik Prensiplerini okuduğunuzdan emin olunuz.

Dikkat! Tohum talep edenler, tohum talep etmeden önce kargo adreslerini "LojistikMerkezi"ne özel mesaj ile gönderdiğinizden emin olunuz.

Tohumları gönderme zamanı geldiğinde adresiniz yok ise ya da eksik ise talepleriniz geçersiz sayılır.

Yeni sistemin özelliklerinden birisi de tohum talep etme işleminin artık sadece "Taleplerime Ekle" butonuna basılarak yapılacak olmasıdır.

ilk mesajda dağıtılacak tüm tohumlar yer almaktadır.

Herkes tüm tohumlardan istemeyeceğine göre, tek tek tohumların tanıtıldığı mesajların altında yer alan "Taleplerime Ekle" butonuna tıklayarak istekte bulunmalısınız...

Tohum adını yazarak yapılan talepler geçersizdir.

LG-H818 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Düzenleyen Zekoş : 27-10-2017 saat 23:38
Zekoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2017, 22:43   #2
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Kır mercimeği

Kır mercimeği
Bitki türü:*Bakliyat
Bitki ömrü:*tek yıllık
Tohum Türü:*Mercimek
Tohum çeşit adı:*Kır mercimeği
Tohum kaç yıldır sizdedir*Bu sene ilk defa
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer:Çorum
Tohumun kökeni*Uttm adlı yerel tohum dagıtan bir gruptan
Tohumu ilk paylaşan:___
Kullanılan gübreler*ilave gübre atılmadı önceki sene atılan yanmis hayvan gübresi
Kullanılan ilaçlar*:Ilac kullanilmadi
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması:Ayni tür bitki olmadigindan izolasyona gerek yoktu
Hasat yıl ve ayı:haziran-temmuz arası
Bitki tipi ve gelişim durumu:15-50cm arasinda boylanan bodur bir bitki
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri:Bildigimiz yesil mercimeğin daha küçük tanelisi
Yetiştirme özellikleri:Yetistirilmesi kolay hatta fazla çaba istemeyen bir bitki.Sadece verimini erkileyecegi için otunu temizlemek gerekiyor.Edindigim bilgilere göre baklagiller icinde kurağa,sıcağa ve soğuğa en dayanıklı bitkiymiş.

Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli:
Son donlardan sonra hemen ekilmesi erken hasat edilmesini saglar.Hasattan sonra dökülmüş tohumlar yeniden cimlendi.Sicak iklimlerde ikinci bir ekim daha yetisir sanıyorum.
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler Direk serpme yöntemiyle ekiliyor hicbir isleme gerek yok
.Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleriİklim gereksinimleri:Her türlü toprakta yetişmesine rağmen iyi havalanan kumlu tınlı kirecli topraklarda daha cok verim oluyormus.Mercimek kuru sartlarda yetistiriciligi yapılan bir bitki ve fazla su ürüne zarar veriyormus.Ben hiç sulamadım.Yagmur suları yeterli oldu.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır:Bitki sarardığı zaman hasat ediliyor.Fazla kuruması tohumun yere dökülüp kaybolmasina sebep oluyor..

Eski 28-09-2017, 23:25   #3
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Mefrune

Mefrune

Bitki türü:*Bakliyat
Bitki ömrü:*Tek yıllık
Tohum Türü:*Bezelye
Tohum çeşit adı:*Mefrune(Kırklareli'nde yöresel adıymış)
Tohum kaç yıldır sizdedir*İlk defa yetistiriyorum
Tohumun kökeni*Bir arkadaşım grupta bunun tohumunu psylaşıyordu.Şekli ilgimi çekti söyledigine göre Kırklarelinin yöresel ürünüymüş. Kendisi bir teyzeden almış ve birkac yıldır da yetistirip tüketiyorlarmış.
Tohumu ilk paylaşan:---
Kullanılan gübreler*:Yanmıs hayvan gübresi
Kullanılan ilaçlar*:Herhangi bir hastalik **** böceklenme olmadıgi icin ilaca gerek duyulmadı.
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması:Benzer olarak yakınında bezelye vardı ama cok onceden ekildigi ve tohum cikarma asamasinda oldugu icin hibritlesme oldugunu sanmiyorum
Hasat yıl ve ayı:eylül 2017
Bitki tipi ve gelişim durumu:Bodur tipte hızlı büyüyen bir bitki.Meyve olusumundan sonra yatmalar oluyor.Gelisimi bezelye gibi..Meyvelerinin ayırd edici özellikleri:Kabuk sekli kısa 3-4 taneli..ici bezelyeden farkli olarak şekilsiz çakıl taşını andırıyor.Aldığım kisi kuru olarak bezelye yemegi gibi pisirerek **** bir gece öncesinden ıslatıp çorbasını yaptiklarini biraz mayhos tadı oldugunu söyledi.Bizimkiler tadının ayni bezelye gibi oldugunu söylediler...Benim gibi farkli cesitte bitki yetistirmeye merakı olanlar icin denemeye değer..özellikle de cicekleri icin
Yetiştirme özellikleri:Yetistirilmesi kolay sadece bir kez çapa yapılabilir **** otu temizlenebilir.

Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli:Havalar ısınınca hemen ekilebilir.Tohum miktarı az oldugu icin sıralı ekim yaptım bezelye gibi serperek de ekilir.
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler Direk ekiliyor.
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleriİklim gereksinimleri:Her bitki gibi yeterli günes ve gubre ve suyu bulunca gelisimi daha güzel olur.Haftada bir düzenli sulama yapildi.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır:Kabugu sararip kuruduğu zaman..

ÖNEMLİ!!!

Arkadaslar paylasimda belirttigim gibi bu bitki hakkinda hicbir bilgim yoktu netten arastirmak istedigimde sadece meftune yemegi çıkıyordu..Nasılsa bir bilen çıkar diye düsünmüstüm öyle de oldu..Forumdan bir arkadasimiz buldugu bilgileri yolladi talep etmeden önce okumanizda fayda var diye düsündüm..Mutlaka okuyun lütfen..

Bu bitkinin bilimsel adı Lathyrus sativus. Afirka ve Hindistan gibi ülkelerde, verimsiz topraklarda kolayca yetiştiğinden dolayı bu bölgelerde sıklıkla üretilmek ve tüketilmektedir. Hindistan'da türketim doğrudan değil, daha pahalı nohut ve "güvercin bezelye" (Cajanus cajan) içine karıştırma süretiyle yemeklerde kullanılır. Afrika da ise ezilip un'a çevrilmekte veya soslara katılmaktadır.

Talep edenlerden tüketmek için talep eden var ise, bu bitki'de ODAP (BOAA ve OPA olarak da bilinen) amino-asit olması sebebiyle, uzun süreli tüketimi insan sağlığına nürolojik zarar verdiğini bilmesinde fayda vardır. Uzun süreli türketim olduğunda, bilimsel adından edindiği "lathyrism" hastalığına neden olmaktadır; vucut uzuvlarında paralize meydana getirmektedir. Bu nedenle Hindistan'da birçok eyalette bitkinin üretilmesi ve tüketilmesi yasaklanmış olsa da, fakir halkın alternatif bulamama sebebiyle tüketimi devam etmekte ve engel olunamamaktadır. Lathyrism'in etkisl geçebildiği, ölümcül olmadığı da kaynaklarda geçmektedir.

Üründeki ODAP miktarı su'da bekletilmesi ve bu suyun bir veya irden fazla kere değiştirilmesi suretiyle azaltıldığı bilinmektedir, zira ODAP su da çözünülen bir amino asittir. Ancak, bunun besin değerini azaltmakla birlikte, ODAP'dan da tamamen arındırmadığı da kaynaklarda geçmektedir.

Son olarak, bazı üreticiler, ODAP oranı düşük olan türler geliştirme yönünde çaba sarf etmektedir.

Daha fazla bilgi için http://database.prota.org/PROT...htm...sativus_En.htm

Not:Bir süre sonra tohumu paylasimdan kaldirmayi düsünüyorum buna ragmen isteyen olursa ayrica gönderebilirim..

Eski 29-09-2017, 23:01   #4
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Keten Tohumu

Keten Tohumu

Bitki türü:Şifalı bitki
Tohum çeşit adı:*Keten tohumu(Linum usitatissimum)
Tohum kaç yıldır sizdedir: Bu sene ilk olacak.
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer:*Çorum
Size nereden geldi:Bir arkadasımdan(Ona da Kars'tan gelmis)
İlk paylaşan :----Tohumun kökeni*:Anavatanı Türkiye
Dağıtılacak Tohumun Saflığı:*Bahçede bu türden baska bitki yoktu
Kullanılan gübreler*:yanmış hayvan gübresi
Kullanılan ilaçlar: kullanılmadı
Hasat yıl ve ayı:*2017 eylül
Bitki tipi ve gelişim durumu:*50-100cm arasinda boylanıyor.Tohumu cicekten sonra olusan kapsuller icinde oluyor.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri:*Mavi çicekler açiyor.Tohumlar kokusuz olup çignendiginde jelatimsi yumusak ve yağlı bir tadı var.Keten tohumu şifalı bitkiler arasında oldukça önemli bir yere sahip.%45 civarında yağ sağlar içindeki bu yağ ise omega 3 diğer adıyla balık yağı bakımından oldukca zengindir.
Yetiştirme özellikleri:

Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli:*Mart-nisan gibi direk topraga ekildi.Ektigimden daha az sayıda cimlenme oldu..
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlamavb.)*Herhangi bir özel uygulamaya gerek yoktur
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri:Asitli topraklari sevmez bunun dışinda toprak secimi yoktur.Bol günes ışığı alan yere ekildi ve haftada bir düzenli sulandı.
İklim gereksinimleri:*Edindigim bilgilere göre kuru sıcak kara iklimi yağ oranını artırmakta soguk iklim ise lif oranını artırmakla birlikte ılıman iklimi seven bir bitki...
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır:Bitkinin tohum kapsülleri iyice kuruduktan sonra...Ve çiçeklerinden sonra en güzel kısmı da kapsülleri kırıp tohumlarin çıkartilmasi bence

Düzenleyen Zekoş : 30-09-2017 saat 00:52
Eski 03-10-2017, 22:19   #5
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Meksika Fasülyesi

Meksika Fasülyesi
Bitki türü:*Sebze
Bitki ömrü:*tek yìllìk
Tohum Türü:*fasülye
Tohum çeşit adı:*Bana meksika fasülyesi adì ile gelmis olsa da bu isimle arastirinca farklì bir fasülye çìkìyor.Ciçek yapìsì ve irilik bakìmindan yerli çalì fasulyesini andìrìyor.Ayrìca meksika kökenli kindney black speckled beans adli fasulyeyle de benzerligi var..Sonuc olarak isim olarak isin icinden çìkamadìm
Tohum kaç yıldır sizdedir*bir senedir
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer:Corum
Tohumun kökeni*Yerel tohum dagìtan bir gruptan meksika fasulyesi oldugunu dusunerek almistim.Ektigim tohum koyu renkli olmasina ragmen acik rebkli togumlar da çìkti.Yani önceki ekimlerde izalosyana dikkat edilmemis..
Kullanılan gübreler*:Yanmìs hayvan gübresi
Kullanılan ilaçlar:---
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması:Yanìnda baska fasulye türü yoktu
Hasat yıl ve ayı:Eylül 2017
Bitki tipi ve gelişim durumu:Sarìlìcì türden bir bitki..tel örgü gibi sarilabilecegi bir yere ekilirse oldukca hos görüntü sergiliyor.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri:Fasulyeleri iri koyu renkli ve belirsiz çizgileri var.Kìrmìzì iri çicekleri ile lablab fasülyeye güzel bir alternatif olabilir
Yetiştirme özellikleri:Aynı fasulyeler gibi yetistirilmesi kolay..

Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli:Havalar ìsininca direk topraga ekilebilir
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler:yok
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleriİklim gereksinimleri: Bütün fasulyeler gibi su ve günes istegi var.Birkezde çapası yapılirsa yeterli olur.Her iklimde olabilecegini düsünüyorum.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır:Fasulyenin kabugu sararip kuruduktan sonra.

Not:Sayın Bahcedenn beyfendiden lila renkli fasülyenin Runner Bean cinsi oldugunu ögrendim.Kendisi de yetistirmiş.
Fasulyelere sınırlama getirmiyorum çoğu kurumadi daha;herbirinden ikiser tane olmak üzere yetistiği kadar yollamayi düsünüyorum.

Düzenleyen Zekoş : 05-10-2017 saat 07:45
Eski 05-10-2017, 08:19   #6
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Mor kohlrabi-Yer lahanası

Mor kohlrabi-Yer lahanası

Tohum Türü:Lahana
*Tohum çeşit adı:*mor kohlrabi(purple vienna)
Tohum kaç yıldır sizdedir:*İki senedir
Tohumun kökeni*Sayın Bahcedenn beyfendiden etkinlik dışı fide olarak almıştım
Kullanılan gübreler*(bu tohumun yetiştirilmesinde kullanılan):Yanmış hayvan gübresi
Kullanılan ilaclar:yok
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması:Yakınında sadece beyaz olanı vardı.İzolasyon yapılmadı.
Hasat yıl ve ayı:Agustos 2017
Bitki tipi ve gelişim durumu:Görünüş olarak şalgama benzeyen yumrular olusturuyor
.Meyvelerinin ayırd edici özellikleri:Halk arasında alabaş adıyla da biliniyor.Renk olarak beyazdan daha dikkat çekici.Çiğ olarak tadına baktığımda lahananin beyaz orta kısmiyla ayni tada sahip.Yaprakları ve yumruları yemeklerde salatalarda ve çiğ olarak tüketilebiliyor.Yapraklarıyla lahana sarması gibi dolma yapılabilir.Tüm lahana türlerinde oldugu gibi vücutta iyot emilimini azalttığı icin dikkatli tüketmekte fayda varmış...
Yetiştirme özellikleri:Yetistirilmesi gayet kolay bir bitki.Birkez çapa yeterli geliyor.

Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli:Tohum viyollere ekilip nisan-mayıs gibi şaşırtma yapılabilir.
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlamavb.):yok
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleriİklim gereksinimleri: Toprak yapısı gevsek olanlarda daha güzel gelisiyor.Haftada bir düzenli sulama yapıldı.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır:Bitkinin tohumunu alabilmek icin ikinci seneye bırakmak gerekiyor.Tam hatirlamiyorum ama yaz ortasinda tohumu almistim.Tohum kapsüllerinin iyice kurumasini beklemek gerekiyor.

Eski 06-10-2017, 21:46   #7
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Kereviz

KEREVİZ

Bitki türü:Sebze
Bitki ömrü:*Tohum çıkartılacaksa iki yıllık yoksa tek yıllık
Tohum Türü:*kereviz
Tohum çeşit adı:*---
Tohum kaç yıldır sizdedir*:Birkaç senedir
Tohumun kökeni*Forumda tohum satan bir üyeden.Kendisi ziraat mühendisi..izolasyona dikkat edildigini sanıyorum
Kullanılan gübreler:Yanmış hayvan gübresi
Kullanılan ilaçlar*:yok
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması:Baska benzer bitki olmadigindan gerek duymadım
Hasat yıl ve ayı:agustos 2017
Bitki tipi ve gelişim durumu:Maydonizgillerden bir kış sebzesidir.Anayurdu Akdeniz havzası ve Kafkasya olan yabani kereviz adlı bitkinin ıslahıyla kültüre alınmıştır.100cm kadar boylanabilir.Çimlenmeden sonra çok kuvvetli bir gelişim gösterir. Her bölümü keskin kokuludur.Kökü ve yaprakları sebze olarak tüketilir.

Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli:Bahceye dogrudan yerine tohum ekimi ile olabileceği gibi fide ile de yetistirilebilir.Ayrica şaşırtma yaparak seyreltmek bitkinin daha fazla gelismesini sağlıyor.
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri:Fazla toprak seçmemesine rağmen tınlı, kumlu topraklarda iyi gelişim gösterir.Topragı yeterince nemli olacak şekilde sulanmalıdır.
İklim gereksinimleri:Soğuğa oldukça dayanıklıdır.Cok sıcak ve kurak havalardan hoşlanmaz.Ilık ve serin iklimleri sever.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır:Kerevizin çiçeklerinin olabilmesi için soğuklama ihtiyacının karşılanması gerekir.Çiceklerinin rengi başlangıçta yeşil daha sonra kirli beyaz ve sarıya dönüşüyor.Tohumlarını almak icin tamamen olgunlaşıp kurumasını beklemek gerekiyor.Cok küçük tohumlara sahip bitkiler arasındadır...

Not:Tohumu kök kereviz olarak almıstım.Artık tohum mu karıştı yoksa yetistirmemden dolayı mıdır bilemiyorum kök olusturmadı..

Eski 06-10-2017, 22:43   #8
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Ege uzun bamya

EGE UZUN BAMYA

Tohum Türü:*Bamya
Tohum çeşit adı:*Ege uzun bamya
Tohum kaç yıldır sizdedir*:Bir senedir ama daha önce baska çesitlerini yetiştirdim
Tohumun kökeni*:uttm adlı yerl tohum dagıtan gruptan..
Tohumu ilk paylaşan:--
Kullanılan ilaçlar*:Havaların soğumasıyla yapraklarında külleme hastalığı oldu meyve verimi cok düştüğünden ve tohum çıkarma aşamasında oldugundan ilaçlamaya gerek duymadım
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması:Başka çesit olmadığından gerek duymadım
Hasat yıl ve ayı:Ağustos ayından itibaren bamya toplanıyor.Ekim ayında tohumları iyice olgunlaşıyor.
Bitki tipi ve gelişim durumu:Uygun şartlarda yetistirilirse boyu iki metreyi buluyor.Bakımı ve gerekli islemleri(iki kez çapa, sulama ve sonradan çıkan otları temizleme)yapıldıktan sonra bircok bölgede yetisebilir.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri:Uzun ve ince yapıda,tüysüz ve kızılımsı renkte..
Yetiştirme özellikleri:

Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli:Tohumlar direk toprağa ekilir.Sık olanlar sonradan şaşırtma yapılarak seyreklestirilir.Benim tohum sayılı olduğu icin sıralı ekim yaptım.
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler:yok
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri:Bamya sıcak iklim bitkisi ama cok soguk olmamak kaydıyla her iklimde yetisir sadece cok verimli olmaz sanıyorum.
İklim gereksinimleri:Genelde Ege ve Marmara bölgesi iklimine sahip yerlerde daha güzel yetisir.Soğuğu hic sevmeyen bamya, en küçük soğuklarda bile etkilenerek gelisimini durdurur.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır:Bamya iyice irilesip dış kabugu kuruduktan sonra..Zaten tohum alma olgunluguna gelince kabuğu çatlıyor...

Eski 06-10-2017, 23:51   #9
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Beyaz dikenli salatalık

BEYAZ DİKENLİ SALATALIK

Bitki ömrü:Tek yıllık
Tohum Türü:*Salatalık
Tohum çeşit adı:Beyaz dikenli salatalık(geçci)
Tohum kaç yıldır sizdedir*:Bir senedir
Tohumun kökeni*(size nereden geldi):Uttm adlı yerl tohum dagıtan bir gruptan..oraya da Sakarya ilinden gönderilmiş.Salataliklar arasında farklı cins salatalık çıkmadığından tozlasma olmadığını düşünüyorum
Kullanılan ilaçlar*:Kullanılmadı
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması:Uzun cinste baska salatalık da ektim ama hem mesafe hem arada mısırların olması izolasyonu sağlamıstır diye düsünüyorum.Seneye aldığım tohumdan tekrar ekerek test etmiş olacağım
Hasat yıl ve ayı:Geçci bir tür oldugundan son bir aydır yani eylülden beri verim olmaya başlamıştı ki don olayları başladı.
Bitki tipi ve gelişim durumu:Sarılıcı bir tür.Toprak nemini çok sevdiği için kökleri oldukça yüzeysel çoğunlukla ilk 20-25 cm derinlikte gelişir.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri:Beyaza yakin açık renkli , orta uzunlukta az çekirdekli , lezzetli ve kütür kütür...Salatalarda ve atıştırmalik olabilecegi gibi özellikle tursuya yakışacak bir tür..Seneye yetistireceklerim listesinde..
Yetiştirme özellikleri:Yazın sıcak ve kurak devrelerde sulama yapılarak bitki su düzeni nirmal sınırlar içinde tutulmazsa hem gelişimi yavaşlar hemde meyveler süratle acılaşır.

Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli:Verimden en iyi sekilde faydalanabilmek için ilkbaharda soğuk tehlikesi geçer geçmez ekimi yapılmalı.
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler :Tohumların bir gün öncesinden ıslatılması çimlenmeyi hızlandırabilir.Ama ben hic gerek duymadım
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri:Bircok toprak çesidinde yetişmesine rağmen su tutma kabiliyeti yüksek,organik maddece zengin tınlı ve kumlu toprakları sever.Dipleri nemli kalacak şekilde sulama yapılmalıdır.

İklim gereksinimleri:Sıcaktan hiç hoslanmayan bir bitki.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır:Salatalığın dış kabugu iyice sarardıktan ve sap kısmi kuruduktan sonra tohumu alınır.

Eski 07-10-2017, 23:43   #10
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Kokulu pembe ipek otu çiçeği

KOKULU PEMBE İPEK OTU ÇİÇEĞİ

Bitki türü:Çiçek
Bitki ömrü:*İki yıllık
Tohum Türü:*ipek otu çiçeği
Tohum çeşit adı:*pembe renkli kokulu ipek otu çiçeği(asclepias)
Tohum kaç yıldır sizdedir*:bu sene tohum alabildim
Tohumun kökeni*:yerel tohum satan bir site
Tohumu ilk paylaşan:daha once paylasilmadi saniyorum
Kullanılan gübreler*yanmis hayvan gubresi
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması:Benzer bitki olmadigindan gerek duyulmadi
Hasat yıl ve ayı:agustos-eylül2017
Yetiştirme özellikleri:İki metreye kadar boylanabilen cok yıllık bir bitki.Birkez yerine tutunduğu zaman hiç bakım istemez.Pembe renkli küçük şirin çiçekleriyle, arı ve kelebekleri kendisine çeken hoş bir kokusu var.Bahcedeki yerinin genis olmasi lazim boy yaptığı gibi yan dallar olusturarak bayaği yer kaplıyor.

Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli:Mart nisan gibi çimlendirdikten sonra esas yerine alınabilir.
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleriİklim gereksinimleri:Her türlü toprakta yetismesine ragmen humuslu toprakları seviyor.Yari gölge de bile yetisebilir ama bol günesi sever.Donlara ve aşırı sıcaklara dayanıklıdır.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır:Tohum alabilmek icin ikinci yılı beklemek lazim.Tohum kapsulleri olusup kuruduktan sonra hemen almalı yoksa açılan kapsullerden tohumlar uçuşabiliyor...

Eski 09-10-2017, 10:45   #11
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Ak çakıldak

AK ÇAKILDAK

Bitki ömrü:tek yıllık
Tohum Türü:fasülye
Tohum çeşit adı:*Ak çakıldak(egeliler fasulyeye çakıldak diyormuş)
Tohum kaç yıldır sizdedir:bir senedir
Tohumun kökeni*:İzmir Ödemis yerel tohum dagıtan bir gruptan
Tohumu ilk paylaşan:__
Kullanılan gübreler*:Yanmış hayvan gübresi ve bunun yanında bahcede hasat sonundan itibaren gezen tavuklarin gubresinin katkisi oluyordur sanırım
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması:İzolasyona dikkat etmedim
Hasat yıl ve ayı:temmuz -ağustos
Bitki tipi ve gelişim durumu:Fasulye oturak tipi ..yeri yarı gölge olmasina ragmen gelisimi fena degildi tam günes olan yerde daha guzel gelisir.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri:Kılcıksız kabuk rengi sarı fasulyeler oldu.Tadına bakmak icin az miktarda yağla sote ettim lezzetliydi.Tohumun fazla olmasi icin yemegini yapamadım ..Turşuya da yakışır sanıyorum.
Yetiştirme özellikleri:Aynı fasülye gibi..Ve seyrek emim herzaman verimini artırır.

Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli:Havalar ısınınca direk ekim yapılır.
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler yok
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleriİklim gereksinimleri Toprak gübreli olursa gelisimi daha güzel oluyor.Haftada bir düzenli sulamasi yapildı.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır:Kabukları iyice kuruduktan sonra..

Not:Kendime de ayıracağım için 10 ar adet olmak üzere 10 kisiyle paylasabilirim.

Bu resim internet alıntı ..dalında cekmeyi unutmuşum

Eski 09-10-2017, 15:09   #12
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Bezelye

BEZELYE

Tohum Türü:*Bezelye
Tohum çeşit adı:*Çesidini bilmiyorum ama iri bir tür araka olabilir
Tohum kaç yıldır sizdedir*:Bir senedir
Tohumun kökeni*:Uttm adlı yerel tohum dağıtan gruptan aldım oraya da Van ilinden gelmiş
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması:Bahcede kendi yerel bezelyem vardı ama arasında zaman farkı da vardı.Birisi tohum çıkarmak üzereyken digeri çiçekteydi.Tozlasma olabilecegini sanmiyorum
Hasat yıl ve ayı:Haziran -temmuz arası
Bitki tipi ve gelişim durumu:Yerli bezelyeye göre daha uzun boylu oluyor.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri:Kabuk yapısı yerliyle kiyaslayacak olursak daha ince,7-8 taneli oluyor.Görünümü göz dolduracak sekilde ektigine degiyor en azından..
Yetiştirme özellikleri:yetistirilmesi kolay hatta fazla caba gerektirmeyen bir bitki..sadece otunun temizlenmesi verimine ve iriligine etki eder diye düsünüyorum.

Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli:Havalar ısınır ısınmaz hemen ekilebilir.Kasım ayında da ekildigini duydum baharda erkenden çıkıyormuş.
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleriHer türlü toprakta yetisir.Erken ekimde sulama istemiyor yağmur suları yeterli geliyor.
İklim gereksinimleri:Her iklimde yetisir saniyorum.Ama serin iklimi daha cok seviyor gibi..
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır:Bezelye olgunlasip sarardiktan sonra kuruması beklenir.
Dikkat edilmesi gereken bir nokta da kurur kurumaz toplanmali.Güneşe fazla maruz kalırsa tohumlar bitlenebilir.

Eski 14-10-2017, 20:17   #13
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Soya fasulyesi

Soya fasülyesi

Bitki türü:*bakliyat
Tohum Türü:baklagiller familyasından
Tohum çeşit adı:*soya fasülyesi(glycine max)
Tohum kaç yıldır sizdedir*iki senedir
Tohumun kökeni*Sayın H.Çorak'tan etkinlik dışı aldım
Tohumu ilk paylaşan:_
Kullanılan gübreler:yanmış hayvan gübresi
Kullanılan ilaçlar*:hicbir ilac kullanilmadi
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması:izolasyona gerek olmadı
Hasat yıl ve ayı:ekim2017
Bitki tipi ve gelişim durumu:1-1,5 m boylanabilen kazık köke sahip bir bitkiÖnceleri yavas gelisim gösterse de sonra birden boylanıyor.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri:Soya fasülyesi tohumlarında yüksek oranda yağ ve protein bulundurdugundan üretimde önemli bir yere sahip.Tohumları börülceye benzer.
Yetiştirme özellikleri:Yetistirilmesi kolay bir bitki.Bol günesli yere ekilir, çapası yapılır(ot oluşumuna bağlı olarak bir veya iki defa)ve düzenli sulanırsa gayet güzel gelişim gösteriyor.

Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli:Toprak ısısının en az 8-10 derece olması gerekir.Nisan ayından itibaren rahatlıkla ekilebilir.
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri:Gecirgen toprakları sever.Soya bir baklagil oldugundan köklerinde bulunan nodüller sayesinde kendi azotunu kendi üretir
.İklim gereksinimleri:Ilıman ve karasal iklim bölgelerinde.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır:Baklalar iyice sararıp kuruduğunda..

Eski 14-10-2017, 22:58   #14
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Karışık Renkli Kına çiçeği

Karışık Renkli Kına çiçeği

Bitki türü:*Çiçek
Tohum Türü:*-
Tohum çeşit adı:*Kına çiçeği(impatiens balsamina)
Tohum kaç yıldır sizdedir*: birkaç senedir
Tohumun kökeni*:İlk olarak yerli tohum satan bir siteden karışık çiçek tohumları olarak aldığım paketten çıkmıştı.Sonradan baska renklerini arkadaşlardan edindim.
Tohumu ilk paylaşan:-
Kullanılan gübreler:yanmış hayvan gübresi
Kullanılan ilaçlar*:ilaç kullanılmadı
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması:gerek yoktu
Hasat yıl ve ayı:eylül-ekim arası 2017
Bitki tipi ve gelişim durumu:Boylu ve kalın dallı olmasına rağmen yumuşak gövdeye sahip..Gübre, su ve güneş ortamı sağlandığında daha iyi gelişim gösteriyor.Diger türlü de yetisiyor ama cok küçük ve cılız görünümlü oluyor.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri:Temmuzdan kasıma kadar çiçek açar.
Yetiştirme özellikleri:Gölgede bile yetisir.Ancak gübreli,zengin toprakları ve güneşli yerleri sever.

Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli:tohumlar direk topraga ekilebilecegi gibi viyollere ekilip nisan gibi şaşırtılabilir.
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler :yok
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri:Suyu sever sıcak havalarda çok sulamak ister.
İklim gereksinimleri:Nemli ve soğuk havalardan hoşlanmaz.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır:Tohumları olgunlaştığında tohum kabukları birdenbire açılarak hepsini saçar.Bu yüzden tohum keselerini sık sık gözden geçirerek büsbütün sararmadan dikkatlice toplamak gerekir.

Eski 15-10-2017, 13:35   #15
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Taşköprü sarımsağı

Taşköprü sarımsağı

Bitki ömrü:*tek yıllık tohum çıkartılacaksa iki yıllık
Tohum Türü:*Sarımsak
Tohum çeşit adı:Taşköprü sarımsağı
Tohum kaç yıldır sizdedir*:bir senedir( kullandım ama üretimini hiç yapmadım)
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer:*Kastamonu
Tohumun kökeni*Taşköprü'nün Germeç köyünde uzun yıllardır üretim yapmaktalarmış..Bizim ilceye satmaya getiren bir tanıdıktan..
Kullanılan gübreler*:-
Kullanılan ilaçlar*:-
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması:-
Hasat yıl ve ayı:-
Bitki tipi ve gelişim durumu-
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri:İç kısmı koyu pembe renkte iri dişli,keskin koku ve tada sahip..Gerçekten de farkını belli ediyor.Poşeti açar açmaz kokusu yayıldı
Yetiştirme özellikleri:

Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli:Şubat ayında ektiklerini söylediler.Bizim buralarda soğan ve sarımsak ekimi mart gibi başlar.
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler -
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleriGecirgen gevsek toprakları seviyor.Gübre ve günese diger bitkiler gibi ihtiyac duyar.Bir iki defa sulanmasi yetiyor. İklim gereksinimleri:Her iklimde olur sanıyorum.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır:Bitki ikinci senesinde baş çıkartıyor ve icinde küçük sarimsaklar oluşturuyor.Bu sarımsaklarda tohum olarak kullanılıyor.Aldığımız kişi dişlerini tohum olarak ektiklerini söyledi.Hasattan sonra serin ve kuru yerde uzun süre saklanabiliyormuş.
Not:Buralarda sogan ve sarımsak üretimi evin ihtiyacını karsılayacak kadar yapılıyor.Bu sarımsak bizim kullandığımız beyaz sarımsağa göre oldukca keskin koku ve acılığa sahip.Daha detaylı bilgi alıp bende denemeyi düşünüyorum.Bana söylenilene göre Taşköprünün her köyünde de olmuyormus sadece birkaç köyde yetisiyormuş..yine de denemeli diyorum.Tohum isteklerinde görmüştüm bu yüzden merak edenler icin alıp paylasmayi düşündüm.

Eski 15-10-2017, 21:57   #16
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Fasulye

Fasülye

Tohum Türü:*fasülye
Tohum çeşit adı:*malesef adını ögrenemedim bilindik bir fasülye çıktı ama sorduklarım adını bilmiyor..Sadece bir kisi ayşekadın fasülye oldugunu söyledi.
Tohum kaç yıldır sizdedir*:iki senedir
Tohumun kökeni*:Bir komşum vermisti Çoğaltmak amaçlı bu sene de ektigimde tohumlarında hicbir farklılık olmadı..
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması:izolasyona dikkat etmedim. Diger fasülyelerle arasında mısır bitkisi vardı.
Bitki tipi ve gelişim durumu:Sırık tipi..Erkenci bir çesit..Su, güneş ve gübre takviyesiyle gelisimi güzel oluyor.Yaprakları çok iri olmadığından fasulyeleri görünmeyecek şekilde kapatmıyor.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri:7-8 taneli oldukca verimli tazesi tüketilen kılçıksız lezzetli bir fasülye..Verimi,lezzeti ve erkenciligi yönünden begendigim fasülyeler arasında..tek kusuru renginin koyu olmasi sebebiyle kuru fasulye olarak tüketilebilir mi bilmiyorum denemedim.
Yetiştirme özellikleri Yetistirilmesi kolay..

Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli:Nisan gibi yani havaların ısınmasıyla direk toprağa ekilebilir.Tohum sayısı az olduğundan sıralı ekim yaptım toplaması da kolay oldu.
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri Aynı diger fasülyeler gibi düzenli sulamaya günese ihtiyaci var.Gübreli topraklarda gelisimi daha güzel oluyor.Ayrıca seyrek ekim yapılmalı..
İklim gereksinimleri :Serin iklim bitkisi
Sıcak iklimlerde ekim zamanını ona göre ayarlamalı..Aşırı sıcaklar yapraklarda sararmaya ve bazı hastaliklarin çikmasina sebep olabilir..

Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır:Kabuk iyice kurudugunda..

Eski 15-10-2017, 22:38   #17
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Sibirya Dağ Çileği

Sibirya Dağ Çileği

Bitki türü:meyve
Bitki ömrü:*Çok yıllık
Tohum Türü:Çilek
Tohum çeşit adı:*Sibirya dağ çileği
Tohum kaç yıldır sizdedir*:Bitki 6-7 senedir bahçemde..tohumunu ilk defa bu sene aldım
Tohumun kökeni*Yerli tohum satan bir siteden almıstım
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması:gerek yok kanısındayım cevresinde baska çesit çilekler olmasına rağmen hiçbir değişiklik görmedim
Hasat yıl ve ayı:temmuzdan ekime kadar meyve veriyor..
Bitki tipi ve gelişim durumu:Yaprakları diğer çileklere göre daha küçük yapıda ve açık renkli..ayrıca diger cilekler gibi kol atmıyor.Herzaman saksıda yedekte bulundurduğumdan bahcede daha iyi gelistiğini gözlemledim.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri:Uzunsu kokulu çıtır çıtır yenilen küçük meyveleriyle doğal dağ çileğine benziyor.Benim icin cok özel bir çilek..marul v.s bilindik sebzeler dısında ilk olarak yetistirdiğim ve başarı elde ettiğim bir bitki ..ilk gözağrım diyebilirim
Yetiştirme özellikleri:Yetistirilmesi dikkat istiyor.Özellikle sulanmasını iyi ayarlamalı.Susuzluğa biraz dayanıklı olmasına rağmen birden kuruyabiliyor.Fazla sulanıldığında kök çürümesi oluyor.

Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli:Nisan ayından itibaren viyollere ekilip şaşırtma yapılabilir.
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler:Soguk katlama isteyen bir tohummus ama ben acemiliğimden direk ekmistim ve çimlenmisti..
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleriGecirgen toprakları günesi ve düzenli sulamayı seviyor.Gübresiz yerde olabilecegi gibi gübreyle daha iyi gelişim gösterir.Ama gübreyi bitki iyice büyüdükten sonra verilmeli.
İklim gereksinimleri:Çok soğuk olmamak şartıyla her iklimde yetisir sanırım.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır:Tohumunu meyve iyice olgunlastıgında aldım ilk alışım umarım dogru almışımdır.Şimdiye kadar kökten ayırma yöntemiyle çoğaltma yaptım.

Not:Tohum miktarı çok az oldugu icin 5 kisiye gönderebilirim.

Eski 17-10-2017, 22:59   #18
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Susam tohumu

Susam tohumu

Bitki türü:*yağ bitkisi
Tohum Türü:*susam
Tohum çeşit adı:*susam(sesamum indicum)
Tohum kaç yıldır sizdedir*bir senedir
Tohumun kökeni*:Arkadaşımdan aldım.Ona nereden aldığını sordum komşusunun gelini Azerbaycan'dan gelirken getirmis..Kendisi de 3 yıldır yetistirdiğini söyledi.
Kullanılan gübreler*:Sadece yanmış hayvan gübresi
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması:Aynı türden bitki yoktu
Hasat yıl ve ayı:Ekimin sonuna dogru hasat olacaktı malesef kırağının etkisiyle kapsüllerde bozulma oldu.Arkadasımdan alıp göndereceğim.

Bitki tipi ve gelişim durumu:Bitki dikine büyür, boyu 30-125cm civarı uzayabilir.İlk gelişimi yavas olur çiçeklenme ile büyüme hızlanır.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri:Tohumlarında %50-60 yağ içerir.Bu çesidinin rengi siyaha yakındır.
Yetiştirme özellikleri:Susam tohumu çimlenme gücü yüksek,tohumlarının küçük olmasından dolayı ise çıkış gücü zayıftır.Bu yüzden ekilen yerin çok iyi hazırlanması ve ekimin mutlaka tavlı toprağa yapılması gereklidir.

Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli:Cimlenebilmesi icin sıcaklığın en az 15 -20 derece olması gerekiyor.
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri:Toprakta secici olmamasına rağmen humuslu ,kumlu killi topraklarda daha iyi gelişim gösterir.Kireçli ağır toprakları sevmez.Su isteği aşırı degildir.Ancak düzenli sulama ve gübre takviyesi verimi artırır.
İklim gereksinimleri:Tropikal iklimlerde cok rahat yetisir.Buna rağmen ılıman iklimlerin sıcak bölümlerinde de rahatlikla yetistirilebilir.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır:Öncelikle yaprak ve tohum kapsüllerinin sararması gerekir.Tohum kapsülleri kırıldığı zaman beyaz taneliler koyu sarı, kahverengi taneliler açık kahverengiye dönüştüğünde hasat zamanı gelmistir.
Not:Bana ilk olarak beyaz susam; yerli tohum dağıtan bir gruptan gelmisti.Yetistirme özelliklerini bilmedigimden ve dikkat etmedigimden birazda erken ekim yaptığımdan dolayı cimlendiremedim.Sonradan bu arkadastan aldım.Gelişimi iyiydi fakat sogukların etkisiyle hasat edemedim.Her iki çeşidi denemeniz için paketin içine az miktarda gecen seneden kalma beyaz susam koymayı düsünüyorum.

Eski 24-10-2017, 20:40   #19
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Nicotiana çiçeği

Nicotiana çiçeği

Bitki türü:*çiçek
Tohum Türü:tütün çiçeğiyle aynı aileden
Tohum çeşit adı:*nicotiana(only the lonely)
Tohum kaç yıldır sizdedir*:bir yıldır
Tohumun kökeni:Sayın MaynaVira'dan etkinlik dışı aldım
Kullanılan gübreler*:Yanmıs hayvan gübresi
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması:gerek yoktu
Bitki tipi ve gelişim durumu:1.5 metreye kadar boylanabilir.Kolay yetişir.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri:Uzun çan görünümünde aşağı doğru sarkan çiçekleri vardır.Beyaz renkte ve yasemin kokusunu andırır.Uzun süre çiçekli kalır.
Yetiştirme özellikleri:Günesli ortamları sevmesine rağmen yarı gölge ortamlarda da yetistirilebilir.Sıcağa dayanıklıdır.

Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli:Bahar ortasından itibaren ekilebilir.Tohumları cok kücüktür zamanı gectiginde kendiliginden dökülür.Dökülen bu tohumlardan her sezon aynı yerden çıktığı icin kalıcı bitkiler sınıfına da girerler.
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler Tohumun cok kücük olmasindan dolayı önce viyollere ekilip şaşırtma yapılabilir.
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleriİklim gereksinimleri:Toprağı geçirgen olmalıdır.Köklerinin sürekli suda olmasını sevmez.Kuraklığa dayanıklıdır.Diğer bitkilerin aksine gübreyi fazla sevmez.Aşırı gübreleme de yesil aksamı gelisir,çiçekleri küçülür kokuları zayıf olur.Verimsiz topraklarda çiçekleri daha iri, daha yoğun kokulu ve sayıca fazla olur.(Bu bilgileri edinmeden yetistirdigim icin malesef benim cicekler kücük ve az kokulu oldular.)

Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır:Tohum kapsulü kurumaya basladığında hemen almali ben geciktirdigim icin çoğu tohum yere dökülmüstü)
Bu yüzden tohumu az alabildim 10 kisiye yeter sanıyorum.

Eski 24-10-2017, 23:00   #20
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Chia bitkisi

Chia bitkisi

Bitki türü:şifalı bitki
Tohum Türü:*adaçayı ailesinden
Tohum çeşit adı:chia (salvia hispanica)
Tohum kaç yıldır sizdedir:Bir senedir
Tohumun kökeni*(size nereden geldi):yerel tohum dagıtan bir gruptan(muğla)
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması:baska cesit ekilmediginden gerek duymadım
Hasat yıl ve ayı:Sonbaharda hasat edilmesi gerekirken benimki daha cicek acmak uzere(soguklara yakalanmayıp yetisirse)
Bitki tipi ve gelişim durumu:Bitkinin boyu şu anda 2 metreye yakın..gelisimi çok hızlı ve kolay oldu
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri:Chia bitkisi Güney Amerika kökenli bir bitki.Ülkemizde son yıllarda tarımı yapılmakta.Chia tohumunda somon balığından daha yüksek oranda omega-3 bulunmaktadır.Tarihcesine bakılacak olursa ilk olarak Mayalar ve Aztekler icerdigi bol miktardaki protein,vitamin ve minarellerden dolayı askerlere enerji vermesi icin kullanmislar.Günümüzde ise tok tutma özelliğinden dolayı daha cok diyet amacli kullanılmaktadır.
Yetiştirme özellikleri:Bol güneş ışığı alan yerlerde yetiştirilmeli.

Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli:Şubat ve mayıs ayları arasında ekilmelidir.
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler :Tohumların çimlenmesini hızlandırmak icin 15-20 dk içme suyunda bekletilmesi iyi olur.Ben direk viyollere ektim ve cimlenmesinde hicbir sorun olmadı.
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleriİklim gereksinimleri:Edindiğim bilgilere göre uzun gün bitkisi olan chia sıcak ve nemli ortamları seviyor.Bol güneş ışığı istiyor.Aşırı gübreleme ve sulamadan kaçınılmalı..Sanırım kışın geç geldigi sıcak iklimi olan yerlerde yetistirmek daha doğru..Buranın iklimi serin oldugundan ciceklenmesi bile gecikti.Buraya uygun olmadığı düsüncesindeyim.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır:Sonbaharda alınması gerekiyordu.Tohum alamadım ama en azından nasıl bir şekle sahip olduğunu ögrenmiş oldum
Bu yüzden kalan tohumları merakı olanlara dağıtmayı düsündüm.10 kişiye yeter sanıyorum.

Bu da son hali tomurcukta cicek açamadı daha..

Düzenleyen Zekoş : 28-10-2017 saat 10:16
Eski 27-10-2017, 23:31   #21
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Kabuksuz çekirdek kabağı

Kabuksuz çekirdek kabağı

Tohum Türü:*kabak
Tohum çeşit adı:*kabuksuz çekirdek kabağı
Tohum kaç yıldır sizdedir:bir senedir
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer:*Çanakkale
Tohumun kökeni*:Tohum takası yaptığım bir arkadaşım Çanakkaleden yollamısti.Yıllardır yetistirdikleri bir çesitmiş.
Kullanılan gübreler:-
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması:-
Hasat yıl ve ayı:sonbahar aylarında
Bitki tipi ve gelişim durumu:Şekil olarak balkabağına benziyor.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri:Çekirdeklerinin kabuksuz olması
Yetiştirme özellikleri:Aynı diger kabaklar gibiymiş.

Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli:mart-nisan gibi
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler :yok
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleriİklim gereksinimleri:Güneş ,su ve gübre üclüsü saglandığında gelisimi daha güzel olur.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır:Sap kısmı kurudugu zamandir saniyorum.
Not:Bu tohumu gecen senenin mahsülüymüş.Ekmeyi unutmusum.Tohumlarin tazeligi geçmeden ekilmesi icin,kendime ayırıp kalanını isteyenlere vermek istiyorum.10 kisiye yetecek kadar çıkar sanıyorum.

Eski 03-01-2018, 19:54   #22
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Güz zeytini

Bitki türü:*Meyve
Bitki ömrü:*Çok yıllık
Tohum Türü:*Güz zeytini
Tohum çeşit adı:*Elaeagnus umbellata
Tohum kaç yıldır sizdedir*:Bu sene edindim.
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer:*Çanakkale
Tohumun kökeni*:Çanakkalede bir arkadasim kendi yetistirdiğı agacın meyvelerini yollamıştı.
Dağıtılacak Tohumun saflığı:--
Kullanılan gübreler:--
Kullanılan ilaçlar*:--
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması:Çevresinde ayni türden meyve yokmuş.
Hasat yıl ve ayı:Meyveler sonbaharda olgunlaşıyor.İlk donlardan önce toplanması gerekiyor.
Bitki tipi ve gelişim durumu:Geniş çalı **** ufak ağaçlar şeklinde..Eğer budanmazsa çalı formunu alıyor.Budanırsa 3 metreye kadar uzayabilmekteymiş.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri:Zarif sarı çicekleri gümüş noktalı yaprakları olan bir bitki..Kırmızı üzümsü meyveleriyle ayrica da peyzaj degerine sahip..Meyvelerinin frenk üzümü,cranberry ve şeftaliyi andıran bir tada sahip oldugu söylemler arasında..Bildigimiz tipik domatesten 17 kat fazla likopen icerdigi tespit edilmiştir...Bol salkımlar halinde olan meyveler çig tüketildigi gibi recel ve jel yapımında kullanilir.
Yetiştirme özellikleri:Kurak ve vasat topraklarda kolaylıkla yetistirilebilir.-34 dereceye kadar dayanıklı..

Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli:Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlamavb.):Edindigim kaynakta kuşların çok sevdigi bir meyve oldugu ve çekirdeklerin kuşların sindirim sisteminden gecerek çok geniş alanlarda kolayca çimlenebilecegi yazıyordu...Ve yine tecrübesine güvendigim bir arkadaşın bilgisine göre de soğuk katlama gereksinimi varmiş..
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleriİklim gereksinimleri:Güz zeytini bütün eleagnus türlerinde olduğu gibi havadaki nitrojeni köklerindeki nodlarında bulunan simbiotik bakteriler yardımıyla diger bitkiler icin yararli nitrojene döndürme özelligi vardir.Bu yüzden kendisi de toprak ıslahında kullanılabilen harika bir tür..Gölge töleransı olduğundan ceviz gibi agaclarla birlikte dikilebilir.Ayrıca toprağın ph seviyesini düsürme bakimindan cok onemli fonksiyona sahip oldugu yazılı kaynaklarda..
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır:Sonbaharda meyveler iyice olgunlastiktan sonra..

Not:Bahcemde fidanı olmasına rağmen denemek icin birkac cekirdegini kendime ayırıp kalanıni yettigi kadar paylasmayi düsünüyorum..

Eski 11-01-2018, 07:54   #23
Ağaç Dostu

sevdam's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2013
sayın Zekoş gilaboru fidelerini şubat gibi gönderecem

sevdam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2019, 16:49   #24
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-07-2008
Meksika Fasulyesi

Sayın zeko Maksika Fasulyesinden rica edebilirmiyim.
Hatice ATASELİM
TÜRK STANDARDLARI ENSTİTÜSÜ
Eğitim Dairesi Başkanlığı C Blok 1. Kat
Necatibey Cad. No. 112
Bakanlıklar/ANKARA

hataselim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024