agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2018-2019 Tohum Paylaşım Etkinliği (Kataloglar)
(https)

Beğeni Düzeni884Beğeniler
  • 5 Gönderen bahcedenn
  • 104 Gönderen bahcedenn
  • 62 Gönderen bahcedenn
  • 74 Gönderen bahcedenn
  • 50 Gönderen bahcedenn
  • 69 Gönderen bahcedenn
  • 40 Gönderen bahcedenn
  • 66 Gönderen bahcedenn
  • 48 Gönderen bahcedenn
  • 62 Gönderen bahcedenn
  • 22 Gönderen bahcedenn
  • 11 Gönderen bahcedenn
  • 32 Gönderen bahcedenn
  • 26 Gönderen bahcedenn
  • 28 Gönderen bahcedenn
  • 32 Gönderen bahcedenn
  • 29 Gönderen bahcedenn
  • 36 Gönderen bahcedenn
  • 28 Gönderen bahcedenn
  • 13 Gönderen bahcedenn
  • 47 Gönderen bahcedenn

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-10-2018, 22:33   #1
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
bahcedenn

Etkinlikte paylaşacağım tohumlar;

01. Blue Beauty Domates
02. Meksika Salatalığı - Mexican Sour Gherkin - Cucamelon
03. Speckled Roman Domates
04. Meyvelitepe Turuncusu Domates
05. Alis' Pembe Kiraz Domates
06. Rouge D'Irak Domates
07. George Detsikas Italian Red Domates
08. Black Prince Domates
09. Sugören Pembesi Domates
10. Sungold Select II Domates
11. Victoria Rhubarb
12. Asya Yeşilliği, Shungiku (Yenilebilir Krizantem)
13. Altın Çilek
14. Geranium Kiss Domates
15. Lice Domatesi
16. Golden Bantam 12 Sıra Mısır
17. Bozdağ Moru Domates
18. Tromboncino Kabak
19. Kara Domat
20. Gergana Salatalık

Alıntı:
Dikkat! çok önemli: Bu mesajın (ilk mesajın) altındaki "Taleplerime Ekle" linkine tıklaMAYIN...

Dikkat! Tohum talep edenler, tohum talep etmeden önce kargo adreslerini LojistikMerkezine gönderdiğinizden emin olunuz. Tohumları gönderme zamanı geldiğinde adresiniz yok ise ya da eksik ise talepleriniz geçersiz sayılır.

Yeni sistemin özelliklerinden birisi de tohum talep etme işleminin artık sadece "Taleplerime Ekle" butonuna basılarak yapılacak olmasıdır.

ilk mesajda dağıtılacak tüm tohumlar yer almaktadır.

Herkes tüm tohumlardan istemeyeceğine göre, tek tek tohumların tanıtıldığı mesajların altında yer alan "Taleplerime Ekle" butonuna tıklayarak istekte bulunmalısınız...

Tohum adını yazarak yapılan talepler geçersizdir.

Düzenleyen bahcedenn : 13-01-2019 saat 23:35
bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2018, 00:00   #2
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Blue Beauty Domates

Name:  Blue Beauty I.jpg
Views: 4690
Size:  59.3 KB
  • Bitki türü: Sebze
  • Bitki ömrü: Tek yıllık
  • Tohum Türü: Domates, Solanum lycopersicum
  • Tohum çeşit adı: Blue Beauty Domates
  • Tohum kaç yıldır sizdedir: 4. yıl
  • Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Istanbul
  • Tohumun kökeni: Amerika Birleşik Devletleri
  • Tohumun geldiği yer: Ticari tohum
  • Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: bahcedenn
  • Dağıtılacak tohumun saflığı: İzolasyon önlemi alınmadı.
  • Kullanılan gübreler: Sadece organik kökenli gübreler kullandım.
  • Kullanılan ilaçlar: Organik tarımda kullanılması onaylanmış zirai ilaçlar kullandım.
  • Hasat yıl ve ayı: 2018 Ağustos
  • Yetistirme zorlugu derecesi: Kolay
  • Hasat süresi: Orta, fide dikiminden itibaren 80 gün
  • Büyüme alışkanlığı: Sırık
  • Yaprak tipi: Normal ve renk değişikliğini yapraklarında da görebilirsiniz.
  • Meyve rengi, şekli ve büyüklüğü: Omuzları siyaha daha yakın mavimsi olan parlak koyu pembe, yuvarlak basık şekilli ve orta beefsteak boy
  • Bitki tipi ve gelişim durumu: Sırık bir çeşittir. Kuvvetli gelişen ve iyi askıya alınma yeteneği olan verimli bir çeşittir. Her çiçek meyve bağlamasa da güzel meyveye dönme oranı vardır. Mümkün olduğu kadar yüksek sırığa ya da ipe sardırmaya gayret gösterin. Sürekli boy atma eğilimindedir.

• Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: 100-200 gr arasındaki basık yuvarlak meyvelerin omuzları derin mavimsi renkli olup alt tarafları ise canlı kırmızımsı pembedir. Omuzlarının bu rengi güneşe maruz kalan meyvelerde daha fazla olup muhteşem bir antosiyanin pigmentasyona sahiptirler. Pembe domateslerden beklenmeyecek şekilde diri ve dayanıklı meyveleri vardır. Her ne kadar meyveleri güneş yanıklığına ve çatlamaya dayanıklıdır denilse de dalında fazla bekleyen iyice olgunlaşmış meyvelerde yağmur ertesinde ve özellikle de sıcak havalarda çatlamalar görülüyor. Olağanüstü görüntüsü ve anti-oksidan içeriği kadar lezzeti de muhteşemdir. Bu görünümü ile salatalara tat ve renk verir.

• Çeşidin Hikayesi: "Open Pollinated" (hibrid olmayan - açık tozlaşan, sürdürülebilir) güzel ve çok lezzetli domates çeşitlerinin ıslah edilmesinde uzmanlaşmış olan Wild Boar çiftliği sahibi Bran Gates tarafından Beauty King domates çeşidi ile mavi bir domatesin çaprazlanması ile ıslah edilmiş bir çeşittir.

Name:  Blue Beauty II.jpg
Views: 4589
Size:  71.5 KB
Name:  Blue Beauty III.jpg
Views: 4612
Size:  74.9 KB
Name:  Blue Beauty IV.jpg
Views: 4545
Size:  61.4 KB
Name:  Blue Beauty V.jpg
Views: 4482
Size:  38.3 KB

Eski 26-10-2018, 19:50   #3
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Meksika Salatalığı

Name:  Sour Gherkin I.jpg
Views: 4388
Size:  72.7 KB
  • Bitki ömrü: Çok yıllık
  • Tohum Türü: Kabakgiller
  • Tohum çeşit adı: Meksika Salatalığı - Mexican Sour Gherkin - Cucamelon, Melothria scabra
  • Tohum kaç yıldır sizdedir: 5
  • Tohumun kökeni: Orta Amerika
  • Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: 2015-2016 Tohum Paylaşım Etkinliği - Sn. kader_bpkp
  • Dağıtılacak tohumun saflığı: Etrafında hibritleyecek bitki olmadığı için izolasyon önlemi alınmadı.
  • Kullanılan ilaçlar: Organik tarımda kullanılması onaylanmış zirai ilaçlar kullandım.
  • Hasat yıl ve ayı: 2018 Eylül
  • Hasat süresi: Orta, fide dikiminden itibaren 70-80 gün
  • Büyüme alışkanlığı: Sarılıcı
  • Meyve rengi, şekli ve büyüklüğü: Bu ekşi Meksika Salatalıkları 2-3 cm boyunda ve ufacık bir karpuz görünümlü olup gerçekten de söylendiği gibi limonlu salatalık tadındalar.
  • Bitki tipi ve gelişim durumu: Kuvvetli gelişen yayılıcı bir çeşittir. Tohumdan ilk fidelediğiniz zaman gelişimleri çok yavaş oluyor. Fakat kalıcı yerlerine alıştıktan sonra atağa geçiyorlar ve tüm yaz boyunca sürekli gelişim halindeler. Bu yüzden sarılacakları bir çit kenarına dikmekte fayda var. Yoksa kendi başlarının çaresine bakıyorlar. Verimli bir hasat için tam güneş gören, zengin ve iyi drenajlı bir toprak kullanınız. Sürekli boy atma ve yayılma eğilimindeler. Suyu sever. Sıcaklarla atağa geçer. Su ve sıcaklıklarla doğru orantılı olarak verimlidir. Fakat susuzluğa ve hastalıklara da dayanıklıdır da. Aynı bitki üzerinde bulunan erkek ve dişi çiçekler ile kendi kendine tozlanır.
  • Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Bildiğiniz minyatür bir karpuz görünümünde olup tadı ise üzerine limon sıkılmış salatalık gibidir. Atıştırmalık olarak, turşu olarak ya da salataların içerisine doğrayarak tüketebilirsiniz. Turşusunu çok beğendik. Biraz çekirdekliler ve turşu halinde oldukça belirginler. Çekirdekler kütür kütür ağzınızda patlıyorlar. Buna rağmen denemeye değer.
  • Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Tohumunu alacağımız meyveleri mümkün olduğu kadar dalında bekletip iyice olgunlaşmasını sağlıyoruz. Sonrasında ise aynı salatalık tohumu alır gibi tohumlarını alıyoruz.

Name:  Sour Gherkin II.jpg
Views: 4224
Size:  72.8 KB
Name:  Sour Gherkin III.jpg
Views: 4191
Size:  58.9 KB

Eski 25-11-2018, 12:09   #4
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Speckled Roman Domates

Name:  Speckled Roman I.jpg
Views: 4016
Size:  71.2 KB
  • Tohum çeşit adı: Speckled Roman Domates
  • Tohum kaç yıldır sizdedir: 2. yıl
  • Tohumun geldiği yer: 2016-2017 Etkinliği Sn. Kerkenez
  • Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Kerkenez
  • Hasat süresi: Orta, fide dikiminden itibaren 80-90 gün
  • Yaprak tipi: Normal ve seyrek döküntülü gibi yaprak yapısına sahip.
  • Meyve rengi, şekli ve büyüklüğü: Uzun, erik şekilli meyvelerin çoğu sivri uçludur. Rengi ise iki renkli olup kırmızı üzeri altın sarısı dalgalı çizgilidir.
  • Bitki tipi ve gelişim durumu: Sırık bir çeşittir. Kuvvetli gelişen ve iyi askıya alınması gereken verimli bir çeşittir. Mümkün olduğu kadar yüksek sırığa ya da ipe sardırmaya gayret gösterin. Sürekli boy atma eğilimindedir.
  • Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: 100-200 gr arasındaki meyveleri dolgun, etli ve az çekirdekli olduğu için salçalık, sosluk olarak kullanabileceğiniz gibi lezzetli olmasından ötürü taze tüketim için de kullanabilirsiniz.
  • Çeşidin Hikayesi: SSE üyesi John Swenson tarafından Antique Roman ile Banana Legs'in çaprazlanması ile geliştirilen ve bildiğim kadarı ile ilk yılından itibaren stabil hale gelmiş bir çeşittir.
Name:  Speckled Roman II.jpg
Views: 4041
Size:  74.9 KB
Name:  Speckled Roman III.jpg
Views: 4006
Size:  72.5 KB
Name:  Speckled Roman IV.jpg
Views: 4017
Size:  67.3 KB
Name:  Speckled Roman V.jpg
Views: 4028
Size:  53.0 KB

Eski 02-12-2018, 21:50   #5
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Meyvelitepe Turuncusu

Name:  MT1.jpg
Views: 3864
Size:  59.8 KB
  • Tohum çeşit adı: Meyvelitepe Turuncusu Domates
  • Tohumun kökeni:
  • Tohumun geldiği yer: 2013-2014 Etkinliği Sn. MeyveliTepe
  • Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: MeyveliTepe
  • Hasat süresi: Orta, fide dikiminden itibaren 80 gün civarı
  • Yaprak tipi: Normal
  • Meyve rengi, şekli ve büyüklüğü: Turuncu, yuvarlak, hafif basık şekilli ve orta boy
  • Bitki tipi ve gelişim durumu: Sırık bir çeşittir. Orta kuvvette gelişir. Diğer çeşitlere göre daha geç meyve vermeye başlar, hava soğuyuncaya kadar devam eder.

• Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Portakal iriliğinde ve renginde meyveler verir. Meyveler nisbeten dayanıklı, etli ve az çekirdekli olup diğer çeşitlere göre şeker oranı daha yüksek ve çok lezzetlidir. Taze tüketime daha uygundur.

• Çeşidin Hikayesi: Çok uzun bir süredir, yaklaşık olarak 30 yıldır Sn. MeyveliTepe'nin yetiştirmiş olduğu bu çeşide diğer sarı domateslerden farklı olduğu için Sn. MeyveliTepe özel olarak Meyvelitepe Turuncusu ismini vermiştir.

Name:  MT2.jpg
Views: 3809
Size:  44.3 KB
Name:  MT3.jpg
Views: 3735
Size:  52.1 KB

Eski 07-12-2018, 13:31   #6
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Alis' Pembe Kiraz Domates

Name:  APK I.jpg
Views: 3623
Size:  59.1 KB
  • Tohum çeşit adı: Alis' Pembe Kiraz Domates
  • Tohum kaç yıldır sizdedir: 5. yıl
  • Tohumun kökeni: MeyveliTepe Islah
  • Tohumun geldiği yer: 2013-2014 Etkinliği Sn. MeyveliTepe
  • Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: MeyveliTepe
  • Dağıtılacak tohumun saflığı: İzolasyon önlemi alınmadı. Fakat diğer domateslerden biraz uzakta yetiştirildi.
  • Hasat süresi: Erkenci, fide dikiminden itibaren 70 gün civarı
  • Büyüme alışkanlığı: Yarı Sırık
  • Meyve rengi, şekli ve büyüklüğü: Pembe, oval, üzüm şekilli ve çeri
  • Bitki tipi ve gelişim durumu: Yarı sırık bir çeşittir. Islah sürecinde farklı yapısal bitki özellikleriyle de karşılaşılmasına rağmen, fusaryum, mozaik virüsü gibi hastalıklara hiç rastlanmamış, aynı koşullarda kalsiyum eksikliğine duyarlı bazı çeşitlerde dip çürüklüğü görülmesine rağmen bu çeşitte hiç görülmemiştir.

Bitki diğer çeşitler gibi tohumdan fide yapılır. Fideler dikildikten sonra ilk çiçek salkımları görülünceye kadar kısa bir süre koltuk budaması yapılabilir. Ancak sonrasında yapılmamasını tavsiye ederim. Yaprak gövde birleşim yerlerinden çok sayıda sürgün verir ve her sürgün 15-20 santim uzadıktan sonra hepsi meyveye dönüşme yeteneğinde 15 ila 30 arasında çiçek salkımıyla son bulur.

Bitkiler iyi yetiştirme koşullarında ve tam güneş altında 170 santime kadar boylanırlar fakat çok sürgün sebebiyle çok fazla dallı budaklı olurlar. Dalları yeterince askıya alacak düzeneklere önem verilmesini tavsiye ederim.

Diğer çeşitlere göre iklim koşullarına dayanıklıdır. Sıcaklarda çiçek atma gibi bir duruma rastlanmamıştır. Oluşan çiçeklerin meyveye dönüşme oranı %90'ın üzerindedir. Bu sebeple de erkenci bir çeşit olma özelliği gösterir. Aynı zamanda da mevsim sonuna kadar istikrarlı bir şekilde meyve vermeye devam eder.

• Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Bu çeşidin ıslah süreci sonunda her yıl lezzet, aroma, renk, meyve büyüklüğü, bitki dayanıklılığı gözetilerek uygulanan seleksiyonlar ile belirgin özelliklere sahip ve son jenerasyon itibarıyla durağanlığa kavuştuğu gözlenen çeşit ortaya çıkmıştır.

Sürekli çiçek açması ve hemen her çiçeğin meyveye dönmesi sebebiyle çok verimlidir. Ortalama 15 gr (10 gr - 22 gr aralığında) pembe renkli, üzümsü meyveler verir. Meyvelerin rengi pembeye döndüğünde bekletilmeden hasat edilmelidir. Bu esnada lezzet, aroma, kabuk kalınlığı ve meyve eti sertliği ideal durumdadır. Pembeleşen meyveler hasat olgunluğuna gelmiş demektir, beklemeden hasat edilmelidir. Hasat olgunluğuna gelmiş meyvelerin üzerine yağmur yağarsa bu meyvelerin kabuklarında çatlama gözlenebilir.

Bilgilerin tamamı MeyveliTepe'nin paylaşımından alıntıdır. Sadece aşağıdaki bilgi ilavedir.

Meyveler hasat edildikten sonra uzun süre tazeliğini korur. Hatta kimi vakit benden tohum ya da fide isteyen arkadaşlarımız ismini hatırlayamadıkları zaman ''Hani meyveler yere düştükten sonra dahi toplasak taptaze olan çeri vardı ya!'' şeklinde tarif yapıyorlar. Öyle diri öyle güzel bir çeşit yani.

Name:  APK II.jpg
Views: 3672
Size:  69.5 KB
    Name:  APK III.jpg
Views: 3651
Size:  76.0 KB

Maalesef hiçbir zaman dalları dolu dolu bir fotoğraf çekemedim. Çünkü hiçbir zaman dolu halde kalamadılar. Bu yüzden son fotoğraf olarak MeyveliTepe'nin fotoğrafını kullandım.

Name:  Alis Pembe Kiraz 1.jpg
Views: 3594
Size:  65.9 KB

Eski 12-12-2018, 08:39   #7
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Rouge D'Irak Domates

Name:  Rouge D'Iraq I.jpg
Views: 3575
Size:  75.4 KB
  • Tohum çeşit adı: Rouge D'Iraq Domates
  • Tohum kaç yıldır sizdedir: 6. yıl
  • Tohumun kökeni: Irak
  • Meyve rengi, şekli ve büyüklüğü: Kırmızı, yuvarlak, hafif basık ve hafif dilimli ve orta boy
  • Bitki tipi ve gelişim durumu: Sırık bir çeşittir. Oldukça verimlidir. Bu yüzden mutlaka güzel bir şekilde askıya alınmalıdır.

• Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: 100 ila 300 gr arasında değişen meyveler elde ettim. Şekil olarak standarda yakın yuvarlak fakat çok hafif dilimli gibi meyveleri oldu. Hasattan sonra da dayanıklıdır. Oldukça sulu bir çeşittir. Biz genelde taze tüketim ve salatalar için tercih ettik. Bizim için bahçede mutlaka olması gereken çeşitlerden biridir.

• Çeşidin Hikayesi: Rouge D'Irak, savaş dolayısıyla tarımı durma noktasına gelmiş ve artık maalesef geleneksel türlerin pek yetiştirilemediği Irak'a ait bir çeşittir. Tohumları, Fransa'da yasayan Aziz Nael isimli bir Irak'lı tarafından Amerika Birleşik Devleri'ne tanıtılan çok nadir dört çeşitten biridir.
    Hem oldukça lezzetli olmasından ötürü hem de neslinin tehlike altında olmasından dolayı bu çeşide bahçenizde yer ayırmanızı tavsiye ederim.

Name:  Rouge D'Iraq II.jpg
Views: 3562
Size:  73.9 KB

Eski 15-12-2018, 11:40   #8
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

George Detsikas Italian Red Domates

Name:  GD I.jpg
Views: 3490
Size:  62.8 KB
  • Tohum çeşit adı: George Detsikas Italian Red Domates
  • Tohum kaç yıldır sizdedir: İlk yıl
  • Tohumun kökeni: İtalya
  • Tohumun geldiği yer: birnefestoprak
  • Meyve rengi, şekli ve büyüklüğü: Kırmızı, yuvarlak ve büyük boy.
  • Bitki tipi ve gelişim durumu: Sırık bir çeşittir ve oldukça verimlidir. Bu yüzden mutlaka güzel bir şekilde askıya alınmalıdır. Bu sene domatesler için yağmurlardan ötürü çok sıkıntılı bir sene olmasına rağmen iyi performans gösterdiler.

• Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: 500 gr ve üzerinde meyveler elde ettim. Ben şekil olarak standarda yakın, yuvarlak ve iri meyveler elde ettim. Fakat genlerinde yürek şekli de vardır. Yetiştirecekleriniz içerisinde yürek şekilli domatesler de çıkabilir. Oldukça etli bir çeşittir. Tohumları azdır. Özellikle salçalık ya da sosluk olarak değerlendirebilirsiniz. Biz ise genelde taze tüketim, salatalar ve özellikle sandviçler için tercih ettik. Bu sene ilk defa yetiştirdim fakat bundan sonra bahçede mutlaka ama mutlaka olması gereken bir çeşit oldu. Şiddetle tavsiye ediyorum.

• Çeşidin Hikayesi: Aslen İtalya'dan gelmiş atalık bir çeşittir. Yaklaşık olarak 30 yıl önce George Detsikas'a yaşlı bir İtalyan adam İtalya'dan getirmiş olduğu tohumları veriyor ve George Detsikas da her sene bu çeşidi Kanada'da yetiştiriyor. 3-5 yıl öncesinde ise kızı vasıtasıyla Birleşik Devletler'e ve oradan da dünyaya yayılıyor. Bana ise sevgili birnefestoprak sayesinde ulaştı. Bu çeşidi sizlerle paylaşmama vesile olduğu için kendisine teşekkür ediyorum.

Name:  GD II.jpg
Views: 3445
Size:  74.6 KB Name:  GD III.jpg
Views: 3356
Size:  73.7 KB

Eski 17-12-2018, 09:58   #9
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Black Prince Domates

Name:  Black Prınce I.jpg
Views: 3374
Size:  70.5 KB
  • Tohum çeşit adı: Black Prince Domates
  • Tohumun kökeni: Irkutsk, Sibirya
  • Tohumun geldiği yer: 2012-2013 agaçlar.net Tohum Takas Etkinliği - Meraklı Amatör
  • Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Meraklı Amatör
  • Meyve rengi, şekli ve büyüklüğü: Siyah diye tabir edilen bordomsu pembe, yuvarlak, hafif basık ve orta iri boy.
  • Bitki tipi ve gelişim durumu: Sırık bir çeşittir ve oldukça verimlidir. Bu yüzden mutlaka güzel bir şekilde askıya alınmalıdır. Bu sene domatesler için yağmurlardan ötürü çok sıkıntılı bir sene olmasına rağmen iyi performans gösterdiler.

• Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Ortadan irice meyveler elde ettim. Oldukça sulu bir çeşittir. Genelde taze tüketim, salatalar ve özellikle sandviçler için tercih ettik. Kokusu ile büyülüyor ve salatalara mükemmel bir lezzet veriyor. Henüz lezzetini beğenmeyen çıkmadı. Bu sene nedense bu çeşitte yağmurlardan etkilenmeden dolayı çatlama görmedim.

Name:  Black Prınce II.jpg
Views: 3291
Size:  75.3 KB Name:  Black Prınce III.jpg
Views: 3291
Size:  74.7 KB
Name:  Black Prınce IV.jpg
Views: 3308
Size:  43.6 KB

Eski 17-12-2018, 13:13   #10
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Sugören Pembesi

Name:  Sugören Pembesi I.jpg
Views: 3416
Size:  66.2 KB
  • Tohum çeşit adı: Sugören Pembesi Domates
  • Tohumun kökeni: Sugören Köyü, Yalova
  • Tohumun geldiği yer: 2014-2015 agaçlar.net Tohum Takas Etkinliği - coskun4216
  • Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: coskun4216
  • Meyve rengi, şekli ve büyüklüğü: Pembe, yuvarlak, orta boy.
  • Bitki tipi ve gelişim durumu: Sırık bir çeşittir ve oldukça verimlidir. Bu yüzden mutlaka güzel bir şekilde askıya alınmalıdır. Özellikle salkımlar askıya alınmalıdır. Bu sene domatesler için yağmurlardan ötürü çok sıkıntılı bir sene olmasına rağmen iyi performans gösterdiler.

• Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Orta boy, pembe meyveler elde ettim. İnce kabuklu olsa da çoğu pembeye göre dayanıklıydılar. Genelde taze tüketim, sandviçler ve özellikle salata için tercih ettik. Oldukça sulu bir çeşittir. Salatalara mükemmel bir lezzet veriyor. Henüz lezzetini beğenmeyen çıkmadı. Şekli ile de ön plandalar. Maşallah, tornadan çıkmış gibi yuvarlacık meyvelere sahipler. Meyvelerinde genelde çatlama görülmüyor. Fakat bu sene aşırı yağmurlardan kısmen de olsa onlar da nasibini aldılar. Her sene bahçede yetiştirdiğim ana çeşitlerden biridir. Bu çeşidi de şiddetle tavsiye ediyorum. Böyle güzel bir çeşidin yok olup kaybolmaması gerekmektedir.

• Çeşidin Hikayesi: Yalova'nun Merkez ilçesine ait bir dağ köyü olan Sugören Köyü'nün bir çeşididir. Köyün eski adı ise Çengiler olarak geçer. 1925 yılında Balkan göçmenlerince kurulmuştur. Pembe domatesin bu köydeki geçmişi ise köyün kuruluş tarihi kadar eski olduğu ve köylülerin, yıllardır kendi ihtiyaçları için yetiştirdikleri bir çeşit olduğu söylenmektedir.

Name:  Sugören Pembesi II.jpg
Views: 3321
Size:  51.9 KB
Name:  Sugören Pembesi III.jpg
Views: 3300
Size:  58.2 KB
Name:  Sugören Pembesi IV.jpg
Views: 3389
Size:  70.5 KB

Eski 28-12-2018, 09:36   #11
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Sungold Select II

Name:  SGS II I.jpg
Views: 3544
Size:  70.7 KB
  • Tohum çeşit adı: Sungold Select II Domates
  • Tohumun kökeni: Almanya
  • Hasat süresi: Orta, fide dikiminden itibaren 70-80 gün
  • Meyve rengi, şekli ve büyüklüğü: Turuncu, yuvarlak, çeri boy.
  • Bitki tipi ve gelişim durumu: Sırık bir çeşittir ve oldukça verimlidir. Bu yüzden mutlaka güzel bir şekilde askıya alınmalıdır.

• Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Salkım salkım çeri meyveleri vardır. Hafiften kabuklu gibiler. Genelde taze tüketim, kahvaltılar ve özellikle menemen için tercih ettik. Menemene çok güzel bir aroma veriyor. Gerçi rengini biraz bozuyor ama lezzeti yetiyor. Biz lezzeti ön planda tuttuk. Salatalara da tatlı ekşi dengeli bir lezzet veriyor. Meyvelerinde genelde çatlama görülmüyor. Her sene bahçede mutlaka bulundurduğum çeşitlerden biridir. Bu çeşidi de tavsiye ediyorum.
  • Çeşidin Hikayesi: Sungold F1 Hibrit olan çeşidin ıslah edilmiş sürdürülebilir versiyonudur. Reinhard Kraft tarafından ıslah edilmiştir.

Name:  SGS II II.jpg
Views: 3126
Size:  75.6 KB

Eski 03-01-2019, 12:24   #12
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Rhubarb

Name:  Rhubarb_Victoria.jpg
Views: 2925
Size:  53.4 KB

Fotoğraf alıntıdır.
  • Tohum Türü: Rhubarb, Rheum rhabarbarum
  • Tohum çeşit adı: Victoria Rhubarb
  • Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Kırklareli
  • Tohumun kökeni: İngiltere
  • Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Yumru olarak MeyveliTepe
  • Kullanılan ilaçlar: Bu bitki için hiç ilaç kullanmadım.
  • Hasat yıl ve ayı: 2018 Mayıs sonu
  • Hasat süresi: 10-15 yıl
  • Bitkinin gelişim durumu ve yetiştirme özellikleri: Baharda örtü altında normal şekilde domates, biber eker gibi ufak viyollere fide yapıp son donlardan hemen sonra kalıcı yerlerine alabilirsiniz. Ya da Mart - Nisan ayında 10-15 cm çapındaki saksılara tohum ekilerek fide yapılır. Viyolden büyük olan bu saksılarda yaz boyunca bakımını yaptığınız ve biraz da pençe haline gelen fideleri sonbaharda yaprakları kuruyunca ya da kış sonu kalıcı yerlerine alabilirsiniz.

Rhubarb pençeleri kalıcı yerlerine alınırken büyük çukurlar açılmalı, organik maddesi çok bol ve besinli toprak ile doldurularak ekilmelidir.

Güneşli veya yarı gölge yerleri sever. Toprak drenajı iyi, organik maddesi bol olmalı, toprağı daima yeterli neme sahip olmalıdır. 3-4 yaşına gelmiş bitkiler derin kök yaptıkları için daha dirençli olurlar.

İnorganik nitrat formundaki gübre ise rhubarb köklerini yakar. Bu yüzden kimyasal gübre yerine organik gübre kullanılmalıdır. Tam bir besin sömürücüsüdür kendileri. Her bahara mutlaka gübrelemeleri güzel yapılmış olarak girilmelidir.

Bitki suyu sever, yazın düzenli sulama yapılmalıdır. Yalnız aşırı sulama ise köklerde çürüme yapabiliyor. Anlamadan bitkisinizi kaybedebilirsiniz bu durumda. Bu yüzden drenajı güzel bir yer seçmelisiniz.

Kışın yaprakları kuruduğu için soğuklara dayanıklıdır. Kış başında bol yanmış hayvan gübresi ile köklerin üzerleri örtülmelidir. Trakya koşullarında bitkiye hiçbir şey olmuyor. Zaten ideal olarak Zone 4-8 aralığında yetiştirilmelidir yazıyor kaynaklarda.

Kalıcı yerine aldığınız ilk yıl kesinlikle sap hasadı yapmayınız. Bitkinin gelişimi sağlanmalıdır. İkinci yıl ise eğer sabredemiyorsanız birkaç saptan oluşan hafif bir hasat yapılabilir. Asıl tavsiye edilen ise 3. yıldan itibaren hasada başlanmasıdır. Yalnız mutlaka 2 sap bırakılmalıdır. Hasadı ise mutlaka tabana yakın yerden bir bıçak yardımı ile yapınız. Bundan sonra ise bahar aylarında 10 yıl civarında bir hasat sizi bekliyor. Pembe sapları taze olarak tatlılarda kullanılır.

Yaprakları oxalic asit içerdiği için zehirlidir ve yenmez.
  • Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: 2 yaşını geçmiş bazı bitkiler tohum sapı uzatarak çiçek açıp tohum verirler. Tohumlar kuruduğunda toplanmalıdır. Tohumları, oldukları yere döküldükleri için tohum sapını kesip tam kurumayı başka yerde yaptım ben.

Bu bitki aynı zamanda kökten bölünme şeklinde de çoğaltılabiliyor. Yalnız 3-5 yaşına gelmeyen bitkiden pençe alınması tavsiye edilmiyor.
  • Çeşidin Hikayesi: Victoria, birçok bölgeye adapte olmuş ve ticari olarak en çok yetiştirilen çeşitlerden biridir. 1837 yılında İngiltere'de Kraliçe Victoria şerefine çilek, patates, bezelye ve birçok daha sebzenin ıslahını yapan Joseph Myatt tarafından üretilmiştir. Kendisi bahçıvan olan Joseph İngiltere'de ravent ve çilek yetiştiriciliğinin öncüsüdür.

Eski 03-01-2019, 19:56   #13
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Asya Yeşilliği, Shungiku (Yenilebilir Krizantem)

Name:  Shungiku II.jpg
Views: 2896
Size:  54.2 KB
  • Bitki türü: Aromatik Bitki
  • Tohum Türü: Chrysanthemum, Glebionis coronaria
  • Tohum çeşit adı: Asya Yeşilliği, Shungiku (Yenilebilir Krizantem)
  • Tohum kaç yıldır sizdedir: 3. yıl
  • Tohumun kökeni: Uzakdoğu
  • Hasat süresi: 60 gün sonra hasada başlayabilirsiniz
  • Bitki tipi ve gelişim durumu: Bazı kaynaklarda Akdeniz Mutfağı'nda kullanıldığına dair bilgiler bulunsa da daha çok Çin, Japon ve Tayvan Mutfağı'nda kullanıldığı bilinmektedir. Sığır ve kuzu etinin yanına yakıştığı söylenmektedir. Bunun yanında çayı da tüketilmektedir. Biz ise daha çok genç sürgünlerini salatalarda kullandık. Nasılki rokanın farklı bir aroması var bunun da kendine özgü farklı bir aroması var. Biz çok beğendik. Hiçbir kahvaltı soframızda roka, genç pazı, malabar ıspanağı ve shungiku yaprakları salatası eksik olmamıştır. Damak tadı uymayanlar beğenmeyebilir ama. Bunu yazmakta fayda var. Uzak doğuda buharda hafif pişirilerek, çorbalara eklenerek ya da kızartılarak tüketildiğini de okuduk. Bazı kaynaklarda çiçeklerinin de lezzetli olduğu yazıyor.

Bahçenizin bir köşesinde güzel bir tarh oluşturduğunuzda her gün masanızı bu güzellerle süsleyebilirsiniz. Genç sürgünlerden yaprak hasadı yapmazsanız bir vakit sonra uç sürgünlerde çiçek oluşumu başlıyor. Açan çiçeklerin vazo içerisinde de dayanımı gayet iyidir.

Name:  Shungiku.jpg
Views: 2860
Size:  66.1 KB Name:  Shungiku I.jpg
Views: 2858
Size:  74.0 KB

Eski 04-01-2019, 18:47   #14
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Altın Çilek

Name:  Altın Çilek II.jpg
Views: 2852
Size:  50.4 KB
  • Bitki türü: Mevsimlik Meyve
  • Tohum Türü: Altın Çilek, Physalis peruviana
  • Tohum çeşit adı: Altın Çilek
  • Tohumun kökeni: Güney Amerika
  • Etkinlikte tohumu ilk dağıtan:
  • Hasat yıl ve ayı: 2017 Eylül
  • Hasat süresi: Fide dikiminden itibaren 80 gün
  • Bitki tipi ve gelişim durumu: İster bahçede ister balkonda çok derince bir saksıda kolay yetiştirebileceğiniz 70 - 100 cm arası boylanabilen bir bitkidir. Nisan ayında ektiğiniz tohumlardan Ağustos'tan evvel meyve almanız biraz zor. Suyu çok seven bu bitkiden Kasım ayına kadar tek tük meyve alabilirsiniz. İkinci yılını geçiren bir bitkiden ise Ağustos'tan daha evvel meyve alabilirsiniz.

Özü sulu ve içerisinde çok ufak açık sarı çekirdekleri vardır. Dinlendirildiğinde tadı tatlılaşır. Bu ürün taze olarak, kurutulmuş olarak, tek başına veya meyve ve sebze salatalarında diğer ürünlerle beraber de tüketilebilir. Hasattan sonra meyveleri kılıflarıyla beraber ışık almayan kuru bir yerde birkaç ay boyunca saklayabilirsiniz.

Aşırı donlar olmadığı sürece kışı atlatabilen bir bitkidir. Bazı üyelerimiz kış şartlarına bağlı olarak bitkinin tüm yeşil aksamını kaybettiğini fakat bahar ile köklerinden tekrar yeşerdiğini ilgili başlıkta belirtmişlerdir.

Name:  Altın Çilek I.jpg
Views: 2773
Size:  31.3 KB

Eski 05-01-2019, 11:43   #15
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Geranium Kiss Domates

Name:  Geranium Kiss I.jpg
Views: 2856
Size:  61.9 KB
  • Tohum çeşit adı: Geranium Kiss Domates
  • Tohum kaç yıldır sizdedir: 3. yıl
  • Hasat süresi: Orta, fide dikiminden itibaren 70-75 gün
  • Büyüme alışkanlığı: Bodur
  • Yaprak tipi: Normal ve buruşuk tip dedikleri formda.
  • Meyve rengi, şekli ve büyüklüğü: Kırmızı, yuvarlak ve çiçek ucu sivridir. 15-25 gr arasında değişen meyveleri vardır.
  • Bitki tipi ve gelişim durumu: Balkon bahçeciliği düşünenler için mükemmel bir çeşittir. Güzel kök yapabileceği biraz derince bir saksıda dahi kolayca yetiştirebilirsiniz. Yalnız güzel bir besinli toprak kullanınız. Bodur bir çeşittir. Açan çiçeklerin meyveye dönme oranı iyidir. Meyveler aynı anda kızarmıyor. Bana göre bu da artı bir özellik. Salkım halinde tek bir hasat yerine tabaklarınızı azar azar fakat sürekli süsleyen Geranium Kiss domateslerin olması iyidir. Bu yüzden de balkon bahçeciliği için daha değerli hale geliyor çeşit. Sezonda 2 ya da 3 defa salkım üretip meyve bağlıyor.

• Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Bodur ve bir saksı domatesi için güzel bir lezzeti vardır. Hasattan sonra meyveleri 10 güne kadar şekil ve lezzet bozukluğu nerdeyse hiç değişmeden dayanabiliyor. Bu domatesin bir başka sevdiğim tarafı da bu oldu.
  • Çeşidin Hikayesi: Buruşuk yaprak yapısından ötürü görünümü Sardunyayı andırıyor. Adı da bu yüzden Geranium Kiss olarak belirlenmiş. Dr Alan Kapuler tarafından ıslah edilip geliştirilmiştir.

Name:  Geranium Kiss II.jpg
Views: 2799
Size:  77.3 KB

Kullandığım bu son fotoğraf ise bu çeşidin ıslahçısı Dr Alan Kapuler'in kızı Dyana Kapuler'e aittir.

Name:  Dylana Kapuler.jpg
Views: 2813
Size:  71.9 KB

Düzenleyen bahcedenn : 05-01-2019 saat 20:29
Eski 05-01-2019, 23:36   #16
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Lice Domatesi

Name:  Lice I.jpg
Views: 2856
Size:  58.7 KB
  • Tohum çeşit adı: Lice Domatesi
  • Tohum kaç yıldır sizdedir: 2. yıl
  • Tohumun kökeni: Diyarbakır, Lice
  • Tohumun geldiği yer: 2016-2017 agaçlar.net Tohum Takas Etkinliği - Taşlıbahçe
  • Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Taşlıbahçe
  • Büyüme alışkanlığı: Yarı sırık
  • Meyve rengi, şekli ve büyüklüğü: Kırmızı, yuvarlak basık şekilli, orta ve ortadan irice
  • Bitki tipi ve gelişim durumu: Kuvvetli gelişen verimli bir çeşittir.
  • Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Hafif basık, yuvarlak formda, kırmızı, hacmine göre ağır, nakliyeye uygun, diri bir çeşittir. Taşlıbahçe'nin 500 gr üzerinde pek çok meyve almış olmasına rağmen bizim ortalamamız 250 gr civarlarında kaldı. Tatlılığı ve ekşiliği dengeli, lezzeti yerindeydi. Hafif kumlu yapısı ile en sevdiklerim arasına girmiştir. Hastalıklara, sıcağa ve soğuğa dayanıklıdır. Bu yaz birçok çeşitte yağmurlardan dolayı çatlama görülmesine rağmen bu çeşitte hiçbir çatlama emaresi görülmedi. Sezon boyunca meyve veren verimli bir çeşit oldu.

Name:  Lice II.jpg
Views: 2808
Size:  34.9 KB

Eski 06-01-2019, 21:49   #17
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Golden Bantam 12 Sıralı Mısır

Name:  GB I.jpg
Views: 2765
Size:  67.9 KB
  • Tohum Türü: Mısır, Zea mays
  • Tohum çeşit adı: Golden Bantam 12 Sıralı Mısır
  • Tohum kaç yıldır sizdedir: 5. yıl
  • Dağıtılacak tohumun saflığı: İzolasyon önlemi alınmadı. Başka mısır çeşidi yoktu.
  • Hasat süresi: Sezona bağlı olarak 75-85 günde hasada geliyor.
  • Meyve rengi, şekli ve büyüklüğü: Bir karış uzunluğunda altın sarısı.
  • Bitki tipi ve gelişim durumu: 2-2,5 m uzunluğunda boya olaşan bitkinin üzerinde 1 ya da 2 koçan bulunur. İsmi 12 sıralı olarak geçmesine rağmen koçan üzerindeki sıra sayısı 10 ile 14 arasında değişmektedir.

Hem taze olarak tüketilebilen hem de dondurulabilen bir çeşittir. Fakat biz hep taze olarak tükettik, sonraya hiç kalamadı.

Bu yaz hayatımda ilk defa glukoz enjekte edilmiş bir mısırın tadına baktım ve yeni nesil hibrit mısırların nasıl şekerli olduğunu görmüş oldum. Bu çeşit de tatlı bir mısır fakat bu bahsettiğim mısırlarla yakından uzaktan alakası yok. Gerçekten çok lezzetli ve tadı yerinde bir mısırdır.

• Çeşidin Hikayesi: Orijinal 8 sıralı Golden Bantam pazara 1902 yılında W. Atlee Burpee tarafından tanıtılmıştır. Bu geliştirilmiş formu ise 1922 yılında Clark Seed Company tarafından piyasaya sürülmüştür.

Name:  GB II.jpg
Views: 2732
Size:  74.1 KB

Eski 07-01-2019, 22:34   #18
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Bozdağ Moru Domates

Name:  Bozdağ Moru I.jpg
Views: 2684
Size:  66.2 KB
  • Tohum çeşit adı: Bozdağ Moru Domates
  • Tohumun kökeni: Manisa
  • Tohumun geldiği yer: birnefestoprak
  • Büyüme alışkanlığı: Oturak
  • Meyve rengi, şekli ve büyüklüğü: Mor - Koyu Pembe arası, omuzları yeşilimsi, basık yuvarlak ve orta boydan irice
  • Bitki tipi ve gelişim durumu: Oturak ve verimli bir çeşittir.
  • Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Ortalama 250-300 gr civarlarında ve basık şekilli meyveleri vardır. Renk skalasında Mor ile Koyu Pembe arasında bir renk tonuna sahiptir. Antosiyanin bakımından güçlü olduğunu düşünüyoruz. Omuzları ise yeşil lekelidir. Bu yeşil lekelerin damarlı gibi göründüğüne bakmayın. Çok az hissediyorsunuz bunu. Hafiften sert, diri ve dayanıklı meyveleri vardır. Taze tüketime uygun, tatlılığı ve ekşiliği dengeli lezzetli bir çeşittir. Çatlamaya dayanıklıdır.
  • Çeşidin Hikayesi: Tohumları Manisalı bir köylüden alınmıştır.

Name:  Bozdağ Moru II.jpg
Views: 2657
Size:  46.3 KB
Name:  Bozdağ Moru III.jpg
Views: 2669
Size:  75.1 KB

Eski 09-01-2019, 18:21   #19
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Tromboncino Kabak

Name:  Tromboncino I.jpg
Views: 2671
Size:  74.4 KB
  • Tohum Türü: Kabak, Cucurbita moschata
  • Tohum çeşit adı: Tromboncino
  • Tohumun kökeni: İtalya
  • Dağıtılacak tohumun saflığı: İzolasyon önlemi alınmadı. Bahçede başka Cucurbita moschata yoktu. Komşu bahçelerde de olmadığını tahmin ediyorum ve umuyorum.
  • Hasat süresi: 70 gün
  • Meyve rengi, şekli ve büyüklüğü: Açık yeşil renkli meyveleri tam olgunlukta ten rengine dönerler. Uzun meyvelerin tohum bağlayan kısmı bombelidir ve boyları 90-100 cm e kadar uzayabilir.
  • Bitki tipi ve gelişim durumu: Sırık bir çeşit olarak yetiştirmenizde fayda vardır. Ya bir ağaca ya da yaptığınız yatay şekilde uzayabileceği özel düzeneğe sardırınız. Böylelikle aşağıya doğru sarkan daha düz meyveleriniz olacaktır. Sürekli boy atma eğilimindedir. Kuvvetli geliştiği için ve üzeri yüklü olacağı için sağlam şekilde olmasına özen gösterin. Döllenmeden sebep her çiçek meyve bağlayamıyor. Elle tozlama yaparak bu oranı yükseltebilirsiniz. Buna rağmen verimli bir çeşittir.

• Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Meyvelerinin boyları 90-100 cm e kadar uzayabilen bu çeşidi istediğiniz her an hasat edebilirsiniz. Fakat ideali 20-45 cm iken hasat etmek. Tohumları çiçek ucu tarafındaki bombeli kısımdadır ve toplam uzunluğunun sadece 1/5 ini kaplar. Geriye ise tertemiz, sizi uğraştırmayacak kısmı kalır ve kabağınızı halka şeklinde dilimleyebilirsiniz. Buharda pişirerek, ızgarada közleyerek ya da kızartarak tüketebilirsiniz. Hatta çiğ olarak salatalara rendelendiğini de okuduk. Biz ise sadece buharda pişirip üzerini sarımsaklı yoğurt ile sos yaparak ve kızartarak tükettik. Kızartması enfes oldu. Tadı için tam bir kabak diyemeyiz. Patates ile kabak arasında bir tadı var.

Bazı yazılarda kış kabağı olarak da tükedildiğini okuyunca bilhassa bu vakte kadar beklettim bir tanesini. Hem tazesi ile yaptığımız gibi kızartmasını yaptık hem de Marina di Chioggia ile yaptığım kabak tatlısı içerisinde kullandım. Fakat her iki seçenek için de fiyasko oldu. Börek ya da çorba içerisinde kullanılabileceğini tahmin ediyorum. Siz gene de şansa bırakmayın ve taze iken tüketin.

Fotoğrafların hepsi aynı gün çekildi ve tek bir bitkiye ait. O an saydığımda üzerinde en küçüğünden en büyüğüne tam 13 adet kabacık vardı. Yalnız bitki Sn. MeyveliTepe'nin tarifi ile hazırlanmış sebze adasına ekili bir bitkiydi.

Name:  Tromboncino II.jpg
Views: 2636
Size:  70.0 KB

Name:  Tromboncino III.jpg
Views: 2638
Size:  76.1 KB

Eski 10-01-2019, 15:01   #20
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Kara Domat

Name:  Kara Domat I.jpg
Views: 2578
Size:  61.5 KB
  • Tohum çeşit adı: Kara Domat
  • Tohumun kökeni: Henüz bilinmiyor
  • Tohumun geldiği yer: 2012-2013 Etkinliği Sn. heyyamola
  • Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: heyyamola (sanırım)
  • Büyüme alışkanlığı: Yarı sırık
  • Meyve rengi, şekli ve büyüklüğü: Omuzları koyu yeşil, gövdesi ise bordo-pembe kırmızı, yuvarlak ve orta boy
  • Bitki tipi ve gelişim durumu: Yarı sırık bir çeşittir. Verimlidir. Bu yüzden güzel bir şekilde askıya almanızda fayda vardır.
  • Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Orta irilikte meyveler elde ettim. Omuzlardan meyvenin ortalarına kadar koyu yeşilden başlayarak bordo ve pembe-kırmızıya dönen rengi var. Eti, ağızda eriyen bir yapıya sahip. Lezzeti oldukça yerinde ve çok da verimli. Yalnız, çatlamaya hassas bir çeşit. Olgunlaşmaya yakın belirmeye başlayan çatlaklar nedeniyle hasadında yakın takip şart. Geç kalındığında bu çatlaklar yarıklara dönüşebiliyor.

• Çeşidin Hikayesi: İsmi daha önceki paylaşımlarda farklı bir isim ile paylaşılmıştı. Fakat yapılan araştırmalar, sorup soruşturmalar neticesinde aslında o yöre ile ilgisi olmadığını anlamış olduk. Bu nedenle bir yandan çeşidin orijinal ismini ararken bir yandan da yanlış bilginin devam etmemesi adına bu ismi Sn. Taşlıbahçe verdi. Başta “Kara Göçmen” olarak düşündüğü isim bahçesine ziyarete gelen bir köylü arkadaşın bu domatesleri görüp “Kara Domat” demesi ile hoş ve sade gelmiş; ondan sonra onun için yerelleşmiş. Yeni bir karışıklık yaratmamasını umarak biz de paylaşımlarımızı bu isim ile yapıyoruz.

Name:  Kara Domat II.jpg
Views: 2563
Size:  61.2 KB

Eski 13-01-2019, 23:34   #21
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Gergana Salatalık

Name:  Gergana I.jpg
Views: 2882
Size:  74.6 KB
  • Tohum Türü: Salatalık, Cucumis sativus
  • Tohum çeşit adı: Gergana
  • Tohumun kökeni: Bulgaristan
  • Dağıtılacak tohumun saflığı: İzolasyon önlemi alınmadı. Aynı aileden başka bitki yetiştirmedim.
  • Hasat süresi: Ortalama 55-60 gün
  • Meyve rengi, şekli ve büyüklüğü: Koyu yeşil renkli, genelde düz ve 25 cm civarı.
  • Bitki tipi ve gelişim durumu: Sırık bir çeşittir.
  • Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Bulgaristan'da en popüler olan ve en yaygın şekilde yetiştirilen geleneksel salatalık çeşididir. Meyveleri 25-30 cm civarlarında büyüyor. O kadar büyümesini beklemeden hasat ederseniz içi hiç çekirdeklenmiyor. Tane olarak da çok çekirdekli bir çeşit değildir. Seyrek ve zayıf dikenlidir. Sizi rahatsız etmez. Lezzetlidir. Suyunu eksik etmediğiniz sürece meyvelerinde acıma görülmez. Salatalık bitkisi zaten suyu sever. Hem bitkiyi strese sokmamak adına hem de verimliliği sağlamak adına sulamayı ihmal etmeyiniz.

Name:  Gergana II.jpg
Views: 2800
Size:  73.0 KB
Name:  Gergana III.jpg
Views: 2862
Size:  72.1 KB

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024