agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2018-2019 Tohum Paylaşım Etkinliği (Kataloglar)
(https)

Beğeni Düzeni299Beğeniler
  • 1 Gönderen Muda
  • 63 Gönderen Muda
  • 36 Gönderen Muda
  • 12 Gönderen Muda
  • 30 Gönderen Muda
  • 20 Gönderen Muda
  • 13 Gönderen Muda
  • 7 Gönderen Muda
  • 24 Gönderen Muda
  • 14 Gönderen Muda
  • 10 Gönderen Muda
  • 24 Gönderen Muda
  • 32 Gönderen Muda
  • 7 Gönderen Muda
  • 6 Gönderen Muda

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-10-2018, 21:28   #1
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Muda

Muda

Etkinlikte paylaşacağım tohumları bu başlıkta tanıtacağım.

1. Tınaztepe domatesi Afyonkarahisar
2. Büyükkalecik domatesi Afyonkarahisar
3. Şebboy Karışık renkli
4. Yerli Afyonkarahisar patlıcanı
5. Uzun kabak
6. Yerli kızartmalık kabak açık yeşil
7. Yerli kızartmalık kabak koyu yeşil
8. Afyonkarahisar Acı morumsu soğan (Kışlık)
9. Ebegümeci (İki ayrı renk )
10.İstanbul Ispanağı (Golden Silk Orach-Mountain spinach)
11.Çörekotu
12.Kış Tatlısı (Chimonanthus praecox) Tohumu
13.Toklu başı otu
14. Kıvrımlı Domates

siflera12 beğendi.

Düzenleyen Muda : 22-01-2019 saat 16:42
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2018, 22:01   #2
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Afyonkarahisar Tınaztepe domatesi

Afyonkarahisar Tınaztepe domatesi

Benim arkadaşın bahçesinden paylaştığım domateslerin tarihçesi biraz eski. Ancak kendileri bu yıl 4. nesil
Lise arkadaşım bu domates tohumlarını evlerinin çatısının yıkılmak üzere olması üzerine yapılan tamiratta çatıda bez içerisinde oldukça fazla domates tohumu bulmuş. Arkadaşım belki çıkar diye o tohumları ekmiş. İlk yıl 6 tane domates çıkmış. Benim ondan aldığım ve gönderdiğim domates tohumları ikinci yılında çıkan tohumlardanmış. 6 tane fideden çıkan domatesler hep kırmızı iken geçtiğimiz yıl pembe domatesler de çıkmış. Geçtiğimiz yıl en büyük domates 1392 gram olmuş. Bu yıl ben kendisinden yeniden tohum istedim. Sağolsun getirdi. Bahçesine gittim. Fotoğraflarını çektim.

Arkadaşın ninesi 1991 yılında 105 yaşında vefat etmiş. Kendisinin tahmini çatıya çıkıp tohum koyabilmesi için 60-65 yaşında olması gerekiyor diyor. Tohumlar o zamandan beri orada kalmış olabilir. Belki de daha önce konulmuştur. Bu da yaklaşık 40+25= 65 yılla tekabül ediyor. Bir tohum çok da olsa hava alan kumaş içerisinde çatının sıcağında bu kadar yıl sağlam olarak altı tek kalabilmiş.

Paylaşıma koyduğum domates tohumlarından halen bulunmakta. Ancak ben yerini de gördükten sonra bu yıl taze tohum alabilmek için kendisinden yeniden istedim. Sağolsun tohumluk için resimdeki kasada bulunan domatesleri getirdi. Bende onların tohumlarını aldım. Çok büyük olan domateslerden birleşik çiçekten meydana geldiği için sanırım çekirdek sayısı az oldu. Normal olanlar daha fazla tohum verdi. Tek dezavantajı domates ince kabuklu. Yemesi çok güzel. Ancak dayanımı bu nedenle az. Bir yere götürürseniz mümkün oldğunca tam olgunlaşmamış olanlardan tek sıra halinde birbirlerini sıkıştırmadan götürün. Çok sıkışırsanız araya gazete kağıdı koyup ikinci sıra yapabilirsiniz.

Bahçe güzel. Tınıaztepe' belediyesinin dışında. Temiz bir ortamda. Doğal olarak cıkan suyu havuzda toplayıp damlama sulama ile domatesleri suluyor. Çeşit oturak. Ancak benim gördüğüm oldukça fazla büyüyor. Dört, beş altı kol veriyor. Sırığa alınıp koltuk alma yapılırsa çok daha güzel domatesler vereceği kesin. Bu yıl iki ayrı bahçe yapmış.

• Bitki türü: Sebze
• Bitki ömrü: Tek yıllık
• Tohum Türü: Domates
• Tohum çeşit adı: Afyonkarahisar Tınaztepe yerli domates
• Tohum kaç yıldır sizdedir: 65 yıllık tohumun 4. yılı
• Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Afyonkarahisar
• Tohumun kökeni: Afyonkarahisar eski domates tohumları
• Tohumun geldiği yer: Arkadaşımdan

• Kullanılan gübreler: Yanmış hayvan gübresi
• Kullanılan ilaçlar: yok
• Hasat yıl ve ayı: 2018
• Bitkiye özel izolasyon uygulaması: yok Tek çeşit domates ekilmiş durumda. Tek tük farklı domatesler de çıkmış ancak %99 aynı domates
• Yetistirme zorlugu derecesi: Kolay
• Hasat süresi: Orta, fide dikiminden itibaren 75-85 gün
• Büyüme alışkanlığı: domatesle oturak olarak yetiştirilmişti. Sırığa alınabilirse sanırım daha iyi olur. Mutlaka koltuk alma yapmak lazım.Tek büyümesi iyi olur.
• Bitki tipi ve gelişim durumu: Geneli güzel gelişmektedir

Name:  tınaztepe domatesi 3.jpg
Views: 2295
Size:  69.3 KB

Name:  tınaztepe domatesi 1.jpg
Views: 2290
Size:  78.2 KB

Name:  tınaztepe domatesi 2.jpg
Views: 2051
Size:  76.2 KB

Tohum alınan domatesler arkadaşımdan biraz büyüklerinden istemiştim. Ancak en büyüğü 900 gramı geçemediler. 900 gramın yanındaki 784 gram geldi. Birleşik çiçekten çıktıkları için şekilsiz görünenler oldukça büyük oluyorlar. 1.400 gram civarında olanlarından göremedim. Ben varamadan bir kısmını hemen almışlar. En alttaki iki tane 966 gram geldi. Normal durumda bu kadar büyük olmuyorlar. Ancak aralarında bu şekilde büyükleri çıkıyor. Ben özellikle büyük olanlardan tohum almak istedim. Belki aynı şekilde olanlar çıkar.

Name:  Tınaztepe domatesi kasa.jpg
Views: 2343
Size:  78.9 KB

Name:  Tınaztepe domatesi 900 gram.jpg
Views: 2101
Size:  74.6 KB

Düzenleyen Muda : 06-10-2018 saat 22:50
Eski 05-10-2018, 22:21   #3
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Afyonkarahisar Büyükkalecik domatesi

Afyonkarahisar Büyükkalecik domatesi

Komşumun yıllardan beri annesinden alarak ektiği beğendiği iki domatesten bir tanesi . Diğeri de sırık bir domates. Annesi bu yıl vefat etti. Allah rahmet eylesin. Son yetiştirdiği domatesin tohumlarını arkadaşım tohumlarını alarak fide haline getirmişti. Ben de kendisinden fide olarak aldım. Çok güzel gelişirken sulamayı aksatınca çok fazla büyümeseler de tohum alabilecek şekilde domateslerimiz oldu. Komşumun söylediği domatesler tam kızarmadan alındığı zaman nerede ise limon ekmiş gibi ekşi oluyorlar. Onda yediğim domatesler ekşi olurken bendeki domatesleri güneş altında biraz da tohum alabilmek amacı ile iyice olgunlaştırınca tatlanmışlar. Ancak çıkan domatesleri tam olarak kızarmadan toplar ve güneş almayan bir yerde tepsiye dizerek saklarsanız eski bildiğiniz domateslerin tadında olduğunu görürsünüz. Bu da oturak bir tip. Ancak bunu da koltuk alma yaparak sırık olarak büyütürseniz çok daha güzel olur. Bu çeşidin dayanımı oldukça iyi. Kırmızı bir domates. Domateslerden yassı ve uzun düz olan çıktığını söylemişti arkadaş. Ben Bulgar domatesinde aynı olayı gördüm. Bir tanesi yassı ince kıvrımlı, diğer ikisi ise daha düzgün ancak sivri domates. Mutlaka ekmeniz gereken çeşitlerden bir tanesi de bu. Tek sakıncaları salçalık değiller. Su oranları fazla. Lezzet çok güzel.

• Tohum çeşit adı: Afyonkarahisar Büyükkalecik yerli domates
• Tohum kaç yıldır sizdedir: Arkadaşın annesinin sürekli olarak ektiği domates.
• Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Afyonkarahisar 1280 rakım
• Tohumun kökeni: Afyonkarahisar eski domates tohumları
• Tohumun geldiği yer: Arkadaşımın annesinin son yetiştirdiği domates tohumlarından
• Kullanılan ilaçlar: -
• Bitkiye özel izolasyon uygulaması: yok
• Büyüme alışkanlığı: domatesle oturak olarak yetiştirilmişti. Sırığa alınıp koltuk alma yapılması durumunda çok verimli olacak.

Arkadaşlar bu yıl fideler çok güzel gelişirken ben bir hata yaptım yaklaşık bir ay kadar bu domateslere suyu kısıtlı verdim. Çok güzel gelişirken güneşin yakıcı etkisi ile bir anda bozuldular. Toparlamaya çalışsam da istediğim olmadı. Ancak domatesler bir miktarda olsa oldu. Önemli olan domateslerin tohumları. İyi yerde ve güzel bakımla çok güzel eski özlediğiniz domatesleri yiyebilirsiniz. Mutlaka ekmenizi tavsiye edeceğim domates. Daha güzel fotoğraflarını bulabilirsem eklerim.

Name:  Büyükkalecik domatesi.jpg
Views: 1976
Size:  71.5 KB

Name:  Büyükkalecik domatesi 2.jpg
Views: 1891
Size:  75.3 KB

Name:  Büyükkalecik domatesi 1.jpg
Views: 1922
Size:  64.8 KB

Düzenleyen Muda : 11-10-2018 saat 23:35
Eski 11-10-2018, 23:30   #4
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Şebboy

Şebboy
Bitki türü: çiçek
Bitki ömrü: çok yılık
Tohum Türü:
Tohum çeşit adı:
Tohum kaç yıldır sizdedir : 3 yıldır
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Afyonkarahisar
Tohumun kökeni : Komşudan aldım
Dağıtılacak Tohumun Saflığı: Üç temel renk ve bunların varyeteleri var. Toplu olunca oldukça güzel görüntü veriyorlar.
Tohumu ilk paylaşan:
Kullanılan gübreler : yok
Kullanılan ilaçlar : Yok
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması: Yapılmadı.
Hasat yıl ve ayı: Eylül 2018
Bitki tipi ve gelişim durumu: Yalınkat çiçekli ve geniş bir bitki
Meyvelerinin ayırt edici özellikleri:
Yetiştirme özellikleri: .
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Bahar başında çiçeklenmesi için yaz sonu tohumlar toprağa atılmalı. Genelde ikinci yıl çiçekleniyor.
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler; Yok
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri ; Yarı gölge yerde ikinci yılında çiçeklendiler.
İklim gereksinimleri Her türlü iklimde oluyor bildiğim kadarı ile.

Yeni resimleri bozulan telefondan çıkartabilirsem eklenecektir. Önceki resimlerin bulunduğu link.

Muda

Eski 11-10-2018, 23:42   #5
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Yerli Afyonkarahisar patlıcanı

Yerli Afyonkarahisar patlıcanı

Bitki türü: Sebze
Bitki ömrü: Tek yıllık
Tohum Türü: Patlıcan
Tohum çeşit adı: Yerli Afyonkarahisar patlıcanı başka yerde yetişiyor mu bilmiyorum.
Tohum kaç yıldır sizdedir: beşinci yılı
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Afyonkarahisar, rakım 1280 mt
Size nereden geldi: Komşumun yetiştirdiği patlıcanlardan fide olarak aldıklarımdan
Tohumun kökeni : Eskiden beri yetiştirilen ancak iklim ve başka nedenlerle gittikçe azalan bir çeşit.
Kullanılan gübreler : Yanmış hayvan gübresi
Kullanılan ilaçlar: Kullanılmadı
Hasat yıl ve ayı: 2018 henüz koparılmadı.
Bitki tipi ve gelişim durumu: Komşumda yaklaşık 1 metreye kadar Bende o kadar olmadı. boylanabilen, verimli bir çeşit. Bizde sıcak havaların azlığı nedeni ile daha az ürün alabiliyoruz. Daha sıcak yerlerde çok daha güçlü büyüyebilir. Biraz geniş bir yere ekilirse daha iyi olur.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Görünüm olarak güzel beslenebildiği bir ortamda verimli mor çiçekler veren çiçekleri dikenli, morumsu siyah parlak renklere sahip. Havalar soğudukça veya tohumluk olarak bırakılınca az güneş alması durumunda rengi solgunlaşmaya başlıyor.
Yetiştirme bilgileri : Erken ilkbaharda toprağa ekilebilir sanırım. Mutlaka erken ekilmeli. Patlıcan ve biberin gelişmesi yavaş oluyor.
Bundun beş altı yıl önce ilk çıktığı zaman bursa patlıcanı ile beraber kışın yemek için almıştım. Buzdolabında her iki tür de kızartılmış halde durduğunda bu patlıcan açık ara ile Bursa patlıcanını lezzet ve görüntü olarak sollamıştı. Gelecek yıl ben de bu patlıcandan yetiştirebilirsem dikeceğim. Arazi engebeli olduğu için komşum gübrelemeyi sonbaharda yapıp belliyor. İlkbaharda yeniden belleyip kanal açarak içerisine dikiyor. Gerekirse yeniden gübre verebiliyor. Düzenli sulama ve çapalama ile güneşin karşısında son derece verimli oluyor. Patlıcan yetiştirmede öğrendiğim bulunabilirse koyun gübresi, çapalama, güneş görme ve sulamaya dikkat etme. Su az verildiğinde veya tohumluk bırakıldığı zaman bitki verimden düşüyor. Düzenli sulamada çekirdek de hemen hemen hiç olmuyor. Ben ilk çıkan patlıcanları kopardıktan sonra daha büyük patlıcanlarım oldu.
Paylaşım tohum miktarı ile sınırlıdır.

Fotoğraflara buradan bakabilirsiniz.
Muda

Muda

Düzenleyen Muda : 12-11-2018 saat 14:53
Eski 13-10-2018, 22:21   #6
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Uzun kabak

Uzun kabak

Eklenti 524086

Eklenti 524087

Eklenti 524088

Eklenti 524089

Eklenti 524090

• Tohum Türü: Su kabağıgiller
• Tohum çeşit adı: Uzun Kabak
• Tohum kaç yıldır sizdedir: 4 yıl
• Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Afyonkarahisar , rakım 1280 mt
• Tohumun kökeni: Afyonkarahisar
• Tohumun geldiği yer: Afyonkarahisar
• Kullanılan ilaçlar: Kullanılmadı
• Hasat yıl ve ayı: 2018 Tohumluk olarak bırakılan kabak hala koparılmadı.
• Yetistirme zorlugu derecesi: Önemli olan bitkinin tohumdan çıkması. Tohumda bir tür çimlenme engeli kabuk kalınlığından dolayı var. Arkadaşımın anlattığına göre eskiden gübre içine konulup vücut sıcaklığında bekletiliyormuş. Muhtemelen gübre içindeki asidin ve sıcaklığın etkisi ile kabuğu yumuşatıyorlarmış. O gübre içine koyup kuluçka makinasında bir gün veya biraz daha durdurup tohum çimlenmeye başlayınca ekmişti. Çıktıktan sonra su ve gübre ile iyi bir askı sistemi verilmesi halinde çok hızlı ve verimli bir şekilde büyüyor. Yere değmediği zaman daha uzun ve düz kabaklar veriyor.
Tohum aldığım arkadaşımın ektiği tohumlardan 1 tanesi çıkmış diğerleri çıkmamıştı.
Komşuma verdiğim iki fide asma çardağına sarıldığı için aşağıya sallanan uzun kabaklar düz oldu. Benim kabaklar ise çoğunluğu kıvrıldı.

• Bitki tipi ve gelişim durumu Yazın taze olarak, kış aylarında kullanmak için ise kurutmalık olarak kullanılan bir çeşittir. Konserve ve derin dondurucuya da atılabiliyor.
İnce taze olanlarından dolmalık, büyük olanlarından kurutmalık yapılıyor. Türlü içine katılabiliyor. Yemekleri yapılabiliyor. Kışlık için özellikle fazla miktarda alınıp kullanılıyor. Yöresel adı uzun kabak.
.

Yemek tariflerinin de linklerini yeniden vereyim.

https://afyonyemekleri.net/uzun-kabak-yemegi/
Uzun Kabak Yemei (Afyon) - lezzetler.com Yemek Tarifleri

Name:  uzun kabak 1.jpg
Views: 1831
Size:  71.2 KB

Name:  uzun kabak.jpg
Views: 1745
Size:  67.9 KB

Düzenleyen Muda : 12-11-2018 saat 14:53
Eski 13-10-2018, 22:46   #7
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Yerli kızartmalık kabak açık yeşil

• Tohum Türü: kabak
• Tohum çeşit adı: Kabak
• Tohum kaç yıldır sizdedir: Komşumda yetişmiş bir süredir arıyordum.
• Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Afyonkarahisar , rakım 1260 mt
• Kullanılan gübreler: Yanmış büyükbaş gübresi
• Hasat yıl ve ayı: 2018 Komşumun bahçesinden.

• Bitki tipi ve gelişim durumu Bitki eski kabaklardan olması nedeni ile uzun kol atıyor. Biraz geniş yer isteği var. Suyunu gübresini verip zamanında toplayabilirseniz oldukça verimli. Daha önce bir arkadaşta görmüştüm. O bu yıl ekmemiş. Komşumda görünce eski Afyonkarahisar tohumlarından olduğu için paylaşıyorum. Bir kısım kişiler kabak kolu balkabağı gibi uzasa da bu çeşidi yemesini seviyorlar. Gelecek yıl ben de yetiştireceğim.

Name:  Kızartmalık kabak 2.jpg
Views: 1771
Size:  71.7 KB

Name:  Kızartmalık kabak.jpg
Views: 1731
Size:  49.7 KB

Eski 13-10-2018, 22:48   #8
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Yerli kızartmalık kabak koyu yeşil

Yerli kızartmalık kabak koyu yeşil

• Tohum Türü: kabak
• Tohum çeşit adı: Kabak
• Tohum kaç yıldır sizdedir: Komşumda yetişmiş bir süredir arıyordum.
• Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Afyonkarahisar , rakım 1260 mt
• Kullanılan gübreler: Yanmış büyükbaş gübresi
• Hasat yıl ve ayı: 2018 Komşumun bahçesinden.

• Bitki tipi ve gelişim durumu Bitki eski kabaklardan olması nedeni ile uzun kol atıyor. Biraz geniş yer isteği var. Suyunu gübresini verip zamanında toplayabilirseniz oldukça verimli. Daha önce bir arkadaşta görmüştüm. O bu yıl ekmemiş. Komşumda görünce eski Afyonkarahisar tohumlarından olduğu için paylaşıyorum. Bir kısım kişiler kabak kolu balkabağı gibi uzasa da bu çeşidi yemesini seviyorlar. Gelecek yıl ben de yetiştireceğim.

Eklenen Resimler

Eski 19-10-2018, 23:29   #9
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Afyonkarahisar Acı morumsu soğan (Kışlık)

Afyonkarahisar Acı morumsu soğan (Kışlık)

. Bitki türü: Sebze
. Bitki ömrü: Tek yıllık
. Tohum türü: Allium cepa
. Tohum çeşit adı: Afyonkarahisar acı morumsu soğan (Kışlık)
. Tohum kaç yıldır sizdedir: 4. yıl
. Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Afyonkarahisar
. Size nereden geldi: Yerel olarak Afyonkarahisar'da kışlık soğan ihtiyacı için kullanılan çeşitten alınan.
. Tohumu ilk paylaşan: Muda
. Kullanılan gübreler: -
. Kullanılan ilaçlar: -
. Hasat yıl ve ayı: 2018
. Bitki tipi ve gelişim durumu: -
. Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Morumsu acı kışlık soğan. Gözleri en fazla yakan soğan türü. Muhtemelen en faydalı olan da bu. Bu çeşit soğuklara diğer soğanlardan daha dayanıklı imiş. Yeşil olarak tüketildiği zaman soğan tatlı, kuru olarak kışlık tüketiminde ise acı oluyor. Tatlı soğanda bu durum tam tersi özellik gösteriyor. Tatlı soğanın yeşili acı oluyormuş.
. Yetiştirme özellikleri:

Çimlendirmeden önce bir müddet suda bekletiniz.Suda beklemeye aldığınız tohumları çıkarıp toprağa bırakınız.Daha sonra üzerine
ince bir torf atınız ve fısfıs kullanarak nemlendiriniz. Soğan tohumları 8-12 günde çimleneceklerdir. İlkbaharda ekmek en güzeli. Bizim burada sonbahar ekiminde ölebiliyorlar. Soğanlar tohumdan yetiştirildiğinde iki yıllık oldukları için ilk yıl tohum büyüyüp küçük soğanlar olacak. İkinci yıl ise daha büyük soğanlar oluyor. Çiçek açarak yeni tohumları elde ediyorsunuz.

Eski 19-10-2018, 23:46   #10
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Ebegümeci (İki ayrı renk )

Ebegümeci

. Bitki türü: Sebze, çiçek, şifalı bitki
. Bitki ömrü: çok yıllık
. Tohum türü: Ebegümeci
. Tohum çeşit adı: Ebegümeci
. Tohum kaç yıldır sizdedir: 4. yıl
. Size nereden geldi: Sadece tek renkli olanı gönderebildim. Tek renkli olan ise komşumdan özel olarak yetiştirilen cins
. Tohumu ilk paylaşan: Muda
. Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Sadece tek renkli olanı gönderebildim. bir metreyi geçkin bir büyüyebiliyor. Yaprakları ıspanak yerine kullanılabilen bir bitki. Diğeri komşumun yerel olarak özel olarak yetiştirilen bir çeşit. İyi bakıldığı zaman büyük yapraklı olabiliyor. Yapraklarını taze iken sarma olarak kullanılabilir. Ispanak yerine her türlü kullanılabilinir. Çiçekleri çok güzel. Çok yıllık şifalı bir bitki. Tohumları yuvarlak ancak birden fazla tohum olduğunu unutmayın. Tohumların yarısını ilk aldığınızda dış mekanda su göreceği bir yere ekin. Diğer yarısını da ilkbaharda ekersiniz. Biraz büyüdüğü zaman sulanan bir ortam ise bulunduğu yeri kaplayacaktır. Yapraklarını taze olarak koparmanızı öneririm. Kavurup derin dondurucuya koyanlar da varmış. Etkileri konusunda internetten araştırma yapmanızı öneririm. Kazık köklü olduğu için kısmi olarak kuraklığa töleranslı. Ancak benim damlama sulamanın geçtiği yerde çıkanlar çok fazla büyüdüler.

Düzenleyen Muda : 13-02-2019 saat 12:27 Neden: Tohum gönderme 1 tane olunca düzeltme yapıldı.
Eski 20-10-2018, 00:15   #11
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

İstanbul Ispanağı

İstanbul Ispanağı (Golden Silk Orach-Mountain spinach)

. Bitki türü: Sebze,
. Bitki ömrü: Tek yıllık
. Tohum türü: İstanbul Ispanağı (Golden Silk Orach-Mountain spinach)
. Tohum çeşit adı: İstanbul Ispanağı (Golden Silk Orach-Mountain spinach)
. Tohum kaç yıldır sizdedir: 3. yıl
. Size nereden geldi: Komşudan
. Tohumu ilk paylaşan:
İki üç metreye kadar büyüyebiliyor. Yaprakları ıspanak yerine kullanılabilen bir bitki. İyi bakıldığı zaman büyük yapraklı olabiliyor. Yapraklarını taze iken sarma olarak kullanılabilir. Ispanak yerine her türlü kullanılabilinir. Meyvelitepe tarafından yaprakları sıvı gübre yapımında da kullanılabileceği yazıldı. . Tohumların yarısını ilk aldığınızda dış mekanda su göreceği bir yere ekin. Diğer yarısını da ilkbaharda ekersiniz. Biraz büyüdüğü zaman sulanan bir ortamda ise çok büyüyecektir. Yapraklarını taze olarak koparmanızı öneririm. Yapraklar narin oluyor. Çilek diktiğim yere tohumlarını atmıştım. Oldukça fazla büyüdüler. İlkbaharda her yerden çıkarlar sanırım. Bendeki tohumlar burada eskiden beri yetişen tohumlardan. Komşumdan geldi. Daha detaylı bilginin bulunduğu link.

İstanbul Ispanağı (Golden Silk Orach-Mountain spinach)

Bitkinin tohum halindeki fotoğraflarını bulabildim. Diğerlerini bulabilirsem eklerim.

Name:  İstanbul ıspanağı tohumu 1.jpg
Views: 1620
Size:  70.3 KB

Name:  İstanbul ıspanağı tohumu.jpg
Views: 1657
Size:  70.3 KB

Eski 01-11-2018, 07:41   #12
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

çörekotu

çörekotu
Bitki türü: şifalı tohum
Bitki ömrü: Tek yıllık
Tohum Türü: Çörekotu
Tohum çeşit adı: Çörekotu
Tohum kaç yıldır sizdedir: üç dört yıldır var
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer : Afyonkarahisar, rakım 1300 mt
Size nereden geldi: Tanıdığım birinden yerli çörekotu olarak aldım
Tohumun kökeni :
Kullanılan gübreler : Yanmış büyükbaş gübresi
Kullanılan ilaçlar: Kullanılmadı
Hasat yıl ve ayı: 2018
Bitki tipi ve gelişim durumu: Komşum ise ilkbaharda ekti. Bendekiler de çıktı. Ancak daha iyi toprağı olan aşağı taraflara ektiğim için sulayamadım. Çiçek açmalarına ve bir kısım tohum vermelerine karşın sulanamadıkları için çok fazla büyümediler. Komşuma verdiklerim ise resimlerde görüldüğü gibi. Çok güzel geliştiler. Çok sık olduğunu düşünüyorum. Ancak paylaşacağım tohumlar komşumda yetişenler. Suyu toprak isteği yeterli olursa problemsiz bir bitki. Mavimsi çiçekleri de çok güzel. Çevrede bakla zını var ise çiçeklenme zamanında geliyor. Yakalayıp öldürebiliyorsunuz.

Tohumlar komşuma verdiklerimden her yıl çıkan çörekotu. Komşum ilkbaharda düz etrafını yükselttiği yerlere uzunlamasına ekiyor. Arazimiz engebeli olduğu için mutlaka suyun her yere eşit olarak dağılabileceği bir düzlük oluşturuyor. Yanmış hayvan gübresi veriyor. Sulamasına dikkat ediyor. Toprak suya doyuncaya kadar sulama yapıyor. Toprağın kurumak üzere olduğu zaman yeniden su veriyor. Bu şekilde yapınca onun çörekotları 40 cm ve üzerine çıkabiliyor. Sık yetiştiriyor. Tohumlar olgunlaşınca da hasat ediyor. Sulama durumu iyi olmaz ise çok fazla büyüyemiyor.

Name:  Çörekotu.jpg
Views: 1506
Size:  64.6 KB

Name:  Çörekotu 2.jpg
Views: 1476
Size:  54.8 KB

Eklenti 663639

Eklenti 663640

Düzenleyen Muda : 12-11-2018 saat 14:52
Eski 10-11-2018, 20:25   #13
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Kış Tatlısı

Kış Tatlısı (Chimonanthus praecox) Tohumu

Bitki türü: Çalı
Bitki ömrü: çok yılık
Tohum Türü: Kış Tatlısı (Chimonanthus praecox
Tohum çeşit adı: Kış Tatlısı (Chimonanthus praecox
Tohum kaç yıldır sizdedir :
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Balıkesir Manyas
Tohumun kökeni : Güler hanımdan geldi
Dağıtılacak Tohumun Saflığı:
Tohumu ilk paylaşan:
Kullanılan gübreler : -
Kullanılan ilaçlar : Yok
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması: Yapılmadı.
Hasat yıl ve ayı: Eylül 2018
Bitki tipi ve gelişim durumu: Kış ayında çiçek açıyormuş
Meyvelerinin ayırt edici özellikleri:
Yetiştirme özellikleri: .
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Bahar başında tohumlar toprağa atılmalı..
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler; Yok
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri ;
İklim gereksinimleri - 23 dereceye kadar dayanabiliyormuş. Denemek lazım.

Bitki ile ilgili bilgilerin bulunduğu link

Kış Tatlısı (Chimonanthus praecox)

Üretimi ile iligili ayrı bir başlığımız da varmış.

Kış Tatlısı (Chimonanthus praecox) Üretimi

Arkadaşlar kış tatlısı tohumları Güler hanım tarafından etkinlikte daha rahat dağıtım yapılabilmesi amacı ile gönderildi. Tabi ben kendim de dikeceğim. Tohumlar oldukça iri. Kış aylarında açması nedeni ile bakalım çiçeğini koklayabilecek miyiz?

Tohumların bulunduğu resimlerin bulunduğu link

Kış Tatlısı (Chimonanthus praecox) Tohumu

Düzenleyen Muda : 12-11-2018 saat 14:36
Eski 11-12-2018, 22:32   #14
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Toklu başı otu

Toklu başı otu

• Bitki türü: sebze
• Bitki ömrü: İki yıllık
• Tohum Türü: Toklu başı
• Tohum çeşit adı: Toklu başı
• Tohum kaç yıldır sizdedir: Bahçemde doğal olarak yetişiyor
• Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Afyonkarahisar
• Tohumun kökeni:
• Tohumun geldiği yer: Kendiliğinden çıkıyor
• Kullanılan gübreler: -
• Yetistirme zorluğu derecesi: Kolay Bitkiyi işlenmiş toprağa ekiyorsunuz. Bellenen topraklarda iyi yetişiyor. İlk yıl büyüyor. İkinci yıl çiçek açıp tohum veriyor. Belirli bir yere ekip orada tohum alabilirsiniz. Doğal olarak yetiştiği için her yerde olabiliyor. Ancak biraz su ve gübre verirseniz de sıkıntı olmuyor. Biraz tüylü gibi olsa da yenirken hissedilmiyor. Bitkinin yaprakları ıspanak gibi kavrularak, yumurta vs. ile veya hamur işlerine kullanılabiliyor. Ben ilk defa börek içinde yedim. Tohum yetişsin diye hemen hemen hiç kullanmadım. Kurur kurumaz tohumları almak gerekiyor. Biraz geç kaldım. Tohum sayısı az olabilir. Dökülen tohumlardan her yıl yeniden çıkıyor.

Toklubaşı Otu Yemeği - Narince

Bitkinin çiçekleri güzel. Resim buldukça yaprak resimlerini de ekleyeceğim.

Eklenti 632581

Eklenti 632582

Eski 02-01-2019, 22:57   #15
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Kıvrımlı Domates

Kıvrımlı Domates

Kış döneminde bu domateslerden alıyordum. Büyüklüğü ve görünüşü hoşuma gitti. Bir tür çerry domates ile birlikte tohumlarını alıp duvar dibine dikmiştim. Hibrit olabilir düşüncesi ile baharda çıksa da şaşırtmadım. Duvar dibinde olunca da biraz geç çıktılar tabi ki. Çerry olan birkaç domates verdi. Almış olduğum domatesin lezzetine benzetemediğim için onu da başka yere dikmedim. Bir süre sonra boş kalan çileklerin ilerisine bu domates fidelerini diktim. Biraz geç diktim. Ancak sıcakların etkisi ile çabucak geliştiler. Sırığa almam gerekiyordu. Önemsemedim. Çiçek açtılar, meyve tutumu oldu. Çok iyi bakmadığım gübre vermediğim halde güzel gözükmeye başladılar. Bazılarını sırığa almaya çalıştım. Havalar soğuduğu için boşuna olduğunu düşünüyordum. En azından tohum verecek kadar olgunlaşanlar oldu. Verim güzel. Oturak olarak büyüdüler mecburen. Ancak sırığa alınmaları gerekiyor.

• Tohum çeşit adı: Kıvrımlı domates
• Tohum kaç yıldır sizdedir: ilk yılı
• Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Afyonkarahisar 1280 rakım
• Tohumun kökeni: ticari domatesin alınan tohumlarından üretilen
• Tohumun geldiği yer:
• Kullanılan gübreler:
• Büyüme alışkanlığı: domatesle oturak olarak yetiştirilmişti. Sırığa alınıp koltuk alma yapılması durumunda çok verimli olacak.

Name:  Domates .jpg
Views: 912
Size:  74.2 KB

Name:  domates 1 .jpg
Views: 946
Size:  72.3 KB

Name:  domates 2.jpg
Views: 880
Size:  73.8 KB

Name:  domates 4 .jpg
Views: 931
Size:  73.2 KB

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024