agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   2017-2018 Tohum Paylaşım Etkinliği (http://www.agaclar.net/forum/2017-2018-tohum-paylasim-etkinligi/)
-   -   Yeni Dönem Etkinlik Prensiplerinde Değişiklik Önerileri (http://www.agaclar.net/forum/2017-2018-tohum-paylasim-etkinligi/41250.htm)

MeyveliTepe 04-08-2017 01:07

Yeni Dönem Etkinlik Prensiplerinde Değişiklik Önerileri

• Yeni dönemde prensiplerde değişikliğe ihtiyaç var mı?
  • Nasıl bir değişiklik yapalım?
  • Neden Yapalım?
  • Nasıl bir etki yapar?

Önümüzdeki bir kaç gün için buyurun :)

KAPTANzst 04-08-2017 07:50

Biraz daha açarak yazarsanız daha iyi olacak. Etkinlik prensibi ne onu anlamak bile zor.
Teşekkürler

MeyveliTepe 05-08-2017 20:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi KAPTANzst (Mesaj 1514831)
Biraz daha açarak yazarsanız daha iyi olacak. Etkinlik prensibi ne onu anlamak bile zor.
Teşekkürler

Etkinlik prensipleri burada yazılı olanlar.

Öneriler doğrultusunda her sene ufak tefek de olsa değişiklikler yaptık.

Artık yeni bir etkinlik süreci başlıyor. Dolayısıyla bu yıl herhangi bir değişiklik önerisi var mıdır? Değişiklik önerisi etkinliğin her yönü için gelebilir. Örneğin, takvimi, yürütülmesi, katılımcılara ait paylaşma veya talep etme kriterleri, vs.vs. her şey olabilir.

Buna göre değişiklik yapacak isek bir kaç gün içinde yapalım ve bu yıl uygulanacak prensipleri donduralım.

oz26 05-08-2017 23:32

Prensiplerlerle ilgili değil ama katalog sayfasının ilk mesajında yer alan

Alıntı:

Dikkat, çok önemli: Bu mesajın (ilk mesajın) altındaki "Taleplerime Ekle" linkine tıklamayın...

Yeni sistemin özelliklerinden birisi de tohum talep etme işleminin artık sadece "Taleplerime Ekle" butonuna basılarak yapılacak olmasıdır.

ilk mesajda dağıtılacak tüm tohumlar yer almaktadır.

Herkes tüm tohumlardan istemeyeceğine göre, tek tek tohumların tanıtıldığı mesajların altında yer alan "Taleplerime Ekle" butonuna tıklayarak istekte bulunmalısınız...

Tohum adını yazarak yapılan talepler geçersizdir.
açıklamasının altına

Etkinlik prensiplerini okumayan ve bu kurallara uymayan,
Adres bilgilerini zamanında ve tam olarak göndermeyen üyelerin talepler geçersiz sayılacaktır.

ya da benzer bir şey yapsak nasıl olur?

birnefestoprak 08-08-2017 16:24

Ben tohum yetiştirip etkinlikte paylaşanlara iki hatırlatma yapmak istiyorum.

Birincisi tohumların iyi kurutulmasıyla ilgili.
Lütfen tohumların iyice kuruduğundan emin olmadan poşetlemeyin. Bu konuda en sorunlu tohumlar bal ve kestane kabakları. Domates tohumlarında da bu sorunu gördüm. İyi kurutulmadığı için küflenen çok sayıda tohum var, hepsini atmak zorundayım.

Bir diğer hatırlatma da saflıkla ilgili.
Lütfen etkinliğe gönderdiğiniz tohumları yetiştirenlerin sonuçlarını yakından takip edin. Eğer gönderdiğiniz tohumun (özellikle Türkiye'ye ait çok nadir bir çeşidin) saflığını korumadıysanız, tohumun devamlılığının sağlanması bakımından telafi edilmesi çok zor sorunlar ortaya çıkacaktır.

hobiciakvarist 16-08-2017 13:56

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak (Mesaj 1515130)
Ben tohum yetiştirip etkinlikte paylaşanlara iki hatırlatma yapmak istiyorum.

Birincisi tohumların iyi kurutulmasıyla ilgili.
Lütfen tohumların iyice kuruduğundan emin olmadan poşetlemeyin. Bu konuda en sorunlu tohumlar bal ve kestane kabakları. Domates tohumlarında da bu sorunu gördüm. İyi kurutulmadığı için küflenen çok sayıda tohum var, hepsini atmak zorundayım.

Bir diğer hatırlatma da saflıkla ilgili.
Lütfen etkinliğe gönderdiğiniz tohumları yetiştirenlerin sonuçlarını yakından takip edin. Eğer gönderdiğiniz tohumun (özellikle Türkiye'ye ait çok nadir bir çeşidin) saflığını korumadıysanız, tohumun devamlılığının sağlanması bakımından telafi edilmesi çok zor sorunlar ortaya çıkacaktır.

Sn. birnefestoprak'ın önerisine ek olarak, saflık hakkında bir kılavuz çalışması yapılması ve hem tohumu alıp saflığını korumak isteyen hem de tohum paylaşımında bulunmak isteyen üyelerin bilgisine sunulmasını öneriyorum. Elbette forum'un farklı ve/veya ilgili konu başlıklarında bu tür bilgiler yer alıyordur, ancak bu bilgiler toplanırsa daha kolay erişilecek hale gelirse faydalı olacaktır.

Bunun uzun vadeli bir çalışma olabileceğini de göz önünde bulundururak, kısa vadede, katalog oluşturulurken saflığı korumak adına paylaşılan tür için bilgiler veya söz konusu bilgiler bir konu başlığında var ise bu başlığında katalog sayfasında yer almasının standart formatın içinde olmasını öneriyorum.

MeyveliTepe 16-08-2017 14:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hobiciakvarist (Mesaj 1515796)
Sn. birnefestoprak'ın önerisine ek olarak, saflık hakkında bir kılavuz çalışması yapılması ve hem tohumu alıp saflığını korumak isteyen hem de tohum paylaşımında bulunmak isteyen üyelerin bilgisine sunulmasını öneriyorum. Elbette forum'un farklı ve/veya ilgili konu başlıklarında bu tür bilgiler yer alıyordur, ancak bu bilgiler toplanırsa daha kolay erişilecek hale gelirse faydalı olacaktır.

Bunun uzun vadeli bir çalışma olabileceğini de göz önünde bulundururak, kısa vadede, katalog oluşturulurken saflığı korumak adına paylaşılan tür için bilgiler veya söz konusu bilgiler bir konu başlığında var ise bu başlığında katalog sayfasında yer almasının standart formatın içinde olmasını öneriyorum.

Tohum Paylaşım etkinliği forumunun altında bu konuda bilgi edinilebir üç başlığımız var aslında.

İzolasyon koşulları

Tohumluk nasıl yetiştirilir
Tohum toplama ve saklama

hobiciakvarist 16-08-2017 14:31

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe (Mesaj 1515800)
Tohum Paylaşım etkinliği forumunun altında bu konuda bilgi edinilebir üç başlığımız var aslında.

İzolasyon koşulları

Tohumluk nasıl yetiştirilir
Tohum toplama ve saklama

Maalesef mevcut liste paylaşılan tüm türleri kapsamıyor.

Mevcut listedeki türler için bu listeye link verilmesi istenebilir. Bu listede olmayan türler için de paylaşan kişi gerekli izolasyon metodlarını (eğer var ise) paylaşması istenebilir. Bu katalog kısmında bir başlık olarak açılabilir (örneğin "Dağıtılacak Tohumun Saflığı" kısmından sonra bu husus için bir başlık eklenebilir).

birnefestoprak 16-08-2017 14:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hobiciakvarist (Mesaj 1515802)
Maalesef mevcut liste paylaşılan tüm türleri kapsamıyor.

Eklenmesi gereken bitkileri (yaygın bilinen adlarıyla) listeyebilir misiniz?

birnefestoprak 16-08-2017 15:36

Aşağıdaki listede, etkinlikte paylaşılan bazı bitkilerin tohumlarının çimlenme oranlarının, tohumların ilk hasat edildiği yıldaki ortalama çimlenme oranlarının altına düşmesi için geçmesi gereken ortalama canlılık süreleri verilmiştir. Bu tohumların, devamlılıklarının sağlanabilmesi adına ve sıcaklık ve nem kontrollü saklama koşullarının söz konusu olmadığı durumlarda, belirtilen süreler içinde yeniden çoğaltılmasını tavsiye ederim.

Bu listeyi, sadece tohum ekiminde öncelik yapmanıza yardımcı olmak için yayınladım. Lütfen listeyi değerlendirirken, aşağıdaki konuları da göz önünde bulundurun.

- Çeşitli nedenlerden dolayı, hasat edildiği yılda dahi ekilen tohumlarda yüzde yüz çimlenme gerçekleşmeyebilir.

- Kimi tohumların ortalama çimlenme oranları, tohumlar karanlık, nemin düşük olduğu ve görece serin bir ortamda saklandığı zaman, bu listede verilen sürelerden çok daha uzun süre korunabilmektedir.

- Hiçbir tohumu çimlenme şansının kalmadığını düşünerek atmamanızı, özellikle nadir atalık tohumlar söz konusu olduğunda, tohumları çimlendirmeye ve yetiştirmeye çalışmanızı tavsiye ederim.

Bitki AdıTohum Canlılığı (yıl)
Alabaş4
Bamya2
Bezelye3
Biber2
Brokoli3
Brüksel Lahanası4
Domates4
Enginar3
Fasulye3
Hardal Otu4
Havuç3
Hindiba5
Hıyar5
Ispanak2
Kara Lahana4
Karnıbahar4
Karpuz4
Kavun5
Kereviz5
Kış Kabağı4
Lahana4
Marul5
Mısır2
Pancar4
Patlıcan4
Pazı4
Pırasa1
Rezene4
Roka3
Soğan1
Şalgam4
Tere5
Turp5
Yaz Kabağı4

Atilgan 16-08-2017 16:04

Ankara tohum saklamak için ideal hava koşullarına sahip. Bu yıl ilk kez dikme fırsatı bulduğum iki farklı soğan türü 4. yıllarında sorunsuz çimlendi.

Atilgan 16-08-2017 20:21

Çiçek soğanları patates yumruları vs tohumdan mı sayılıyor. Bunları etkinlik dışımı paylaşmalıyız? Gönderimlerde kargoda sıkıntı olurmu?

MeyveliTepe 16-08-2017 21:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Atilgan (Mesaj 1515841)
Çiçek soğanları patates yumruları vs tohumdan mı sayılıyor. Bunları etkinlik dışımı paylaşmalıyız? Gönderimlerde kargoda sıkıntı olurmu?

Bunlar hacimli oldukları için zarf ile gönderimlerde sıkıntı olur diye düşünüyorum.

malina 18-08-2017 10:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak (Mesaj 1515810)
Bu tohumların, devamlılıklarının sağlanabilmesi adına ve sıcaklık ve nem kontrollü saklama koşullarının söz konusu olmadığı durumlarda, belirtilen süreler içinde yeniden çoğaltılmasını tavsiye ederim.

Yeni bir konu olarak kopyaladım. Arada kalmasın.

http://www.agaclar.net/forum/tohum-p...ligi/41296.htm

malina 18-08-2017 10:39

5 Eklenti(ler)
Poşetlerken dikkat edilecekleri ekleyeyim.

* Tohumların tam kuruduğundan emin olun.
Eklenti 655743

* Forumda dağıtıma açtığınız tohumlardan başka, hediye amaçlı tohum göndermeyin.

Eklenti 655744

*(Yeri burası değil ama tekrarlamakta fayda var; tohum saflığını koruyacak önlemler almayı ihmal etmeyin)

Poşetlerken dikkat edilecekler:

Biliyorsunuz barkod sistemi ile kim, kime ne göndermiş takip ediyoruz. Barkod makinesine okuturken barkodu tam göremediğimiz ve kolayca düzeltemediğimiz durumlar oldu. Poşeti açıp zaman kaybettik.

1. Zımbalamayın
Eklenti 655745

2. Yapıştırmayın
Eklenti 655746

3. Kağıdı katlamayacağınız ya da barkodun katlanmayacağı büyüklükte
poşet kullanın.
Örnekte kağıdın kesilmesi sırasında yuvarlakla belirtilen bölüm kesilmiş olsa barkod katlanmış bile olsa sığacaktı. Zaten bazı etiketler doğru yerden kesilmiş :)

Eklenti 655747

4. Poşetleri sonradan alfabetik sıraya sokmak için uğraşmayın. Biz her durumda uğraşıyoruz bir de sizin uğraşmanız işi çok kolaylaştırmıyor.

malina 18-08-2017 10:41

1 Eklenti(ler)
Özel teşekkür için de bir fotoğraf ekliyorum :)

Daha hızlı barkod kullanamazdık :)

Eklenti 655748

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024