agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   2017-2018 Tohum Paylaşım Etkinliği (http://www.agaclar.net/forum/2017-2018-tohum-paylasim-etkinligi/)
-   -   Tohum Paylaşım Etkinliği Genel Yazışmalar (2017-2018) (http://www.agaclar.net/forum/2017-2018-tohum-paylasim-etkinligi/41249.htm)

MeyveliTepe 04-08-2017 01:03

Tohum Paylaşım Etkinliği Genel Yazışmalar (2017-2018)

Yeni dönem etkinliğin genel yazışmalarına buradan devam.

KAPTANzst 04-08-2017 08:15

Güzel detaylandırılmış Emeğinize sağlık.

Musa Gündoğan 07-08-2017 09:21

ben yeni olduğumdan ve daha önce paylaşıma katılmadığımdan bu soruyu sorma ihtiyacı duydum.

bizim paylaştığımız tohumları taleplerime ekle diyecekler ancak talepleri eklendikten sonra paylaşımcı olarak ben onların taleplerini nasıl/nereden göreceğim. payaşımcının rolünde böyle bir yazı göremediğimden ve daha doğrusu bu konuyla alkalı bir bilgi göremediğimden öncesinde sormak istedim.

MeyveliTepe 07-08-2017 14:08

Eklenen talepler her tohum mesajının altında "beğenen"lerde görünüyor. Ayrıca zaman zaman listeler yayınlıyoruz.

Musa Gündoğan 07-08-2017 15:23

çok teşekkürler

nazlı06 08-08-2017 21:04

Harika bir calisma olmus elinize saglik

Atilgan 11-08-2017 18:14

2 Eklenti(ler)
Bu rhubarb olabilirmi?
Sakarya da dere yataklarında bolca bulunur. Resimler Bolu da çekildi..

MeyveliTepe 11-08-2017 19:33

Benziyor. Rhubarb değil de yabanisi olan ışgın olabilir.

Taşlıbahçe 12-08-2017 20:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Atilgan (Mesaj 1515465)
Bu rhubarb olabilirmi?
Sakarya da dere yataklarında bolca bulunur. Resimler Bolu da çekildi..

Petasites türlerine de bir bakın.

Atilgan 13-08-2017 00:30

Çok benziyor. Çiçekli halini görmek lazım.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Taşlıbahçe (Mesaj 1515527)
Petasites türlerine de bir bakın.

incirli 05-09-2017 11:06

Arkadaşlar geçen sene tohum talep ettiğimiz listeye nasıl ulaşabilirim?

birnefestoprak 12-09-2017 17:35

Sn dongyul'un paylaştığı Bafra Lahanası'nın tohumu çok nadir bulunuyor. Ticari tohumluk olarak bildiğim sadece bir kaynak var. Bahçesinde yeri olanlar, mutlaka değerlendirsin, muhteşem bir lahana. Lütfen diğer lahana çeşitleriyle yan yana ekecekseniz, tohumluk bitkileri izole edin. Lahanalar birbirleriyle kolaylıkla çapraz tozlaşır.

Yine Beyaz Lahana Sarmalık (Yalova) olarak paylaştığı çeşit Yalova 1'den farklı olmalı.

Tolga Özmeral 18-09-2017 15:42

Merhaba,
Öncelikle emekleriniz için çok teşekkürler.

Hazırlanacak etiketlerden çıktı alabilmek için mail adresimizi lojistik merkezine ne zaman yollamamız gerektiğine dair bir zaman aralığı ya da başlangıcı var mıdır? Mesela şu an gönderebiliyor muyuz?

Gerçi bu bilgi bir yerlerde mevcuttur muhakkak ama ben atlıyorum sanırım.

MeyveliTepe 18-09-2017 19:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tolga Özmeral (Mesaj 1518158)
Merhaba,
Öncelikle emekleriniz için çok teşekkürler.

Hazırlanacak etiketlerden çıktı alabilmek için mail adresimizi lojistik merkezine ne zaman yollamamız gerektiğine dair bir zaman aralığı ya da başlangıcı var mıdır? Mesela şu an gönderebiliyor muyuz?

Gerçi bu bilgi bir yerlerde mevcuttur muhakkak ama ben atlıyorum sanırım.

Genelde haber veriyoruz ama erken gönderseniz de olur.

celalim01 21-09-2017 08:33

Merhaba bu yıl hem talep eden hemde gönderen olarak bu etkinliğe katılmayı düşünüyorum. Okullar başladı.Birinci sınıfı okuttuğum için yoğunum. Hafta sonu gönderebileceğim tohumları tasnif edip ,buradan paylaşmayı düşünüyorum.

devrann 22-09-2017 17:38

S.n hcgo
İzolasyon mesafesine dikkat etmemişsiniz, biberler muhtemelen fotoğraflardaki gibi olmayacak.

incirli 25-09-2017 13:13

2 Eklenti(ler)
arkadaşlar sizden bir ricam var
geçen sene talep ettiğim tohumları ankaraya anneme yolladım ve şimdi hasada başladı
fakat tohumları ekerken ismine bakmamış. şimdi tohumları paylaşacağım
bu domatesin türü nedir yardımcı olabilir misiniz?

TCM 25-09-2017 13:38

@ İncirli, ektiklerinizi yazın da bildiklerimizi yazalım.

incirli 25-09-2017 13:43

işte aslında geçen gün o listeye nasıl ulaşırım diye mesaj attım ama cevap veren olmadı
yani demek istediğim tohumları anneme yolladım o da hangisini ektiğini hatırlamıyor
yani bu iki domatesin de aynı tür olması lazım
ama sanki farklı gibi
çapraz tozlaşma mı oldu acaba?
ya da 2 farklı tohum mu ekti bilemiyorum
not: ikisi de oturak

g.c. 25-09-2017 13:49

https://docs.google.com/spreadsheets...gid=1327345862

Domates ( yerli) hosseda incirli

Afyonkarahisar yerli domates (Tınaztepe ) Muda incirli

Bursa Dağlı Kırmızı Domates pares incirli
Isparta yerli domates pares incirli

Isparta Kurak Domates Taşlıbahçe incirli

Yerli Oturak Domates TCM incirli
Heybetli Domates TCM incirli
Dester Domates TCM incirli
Maniye Domates TCM incirli

@incirli

incirli 25-09-2017 14:59

evet sorunum tam olarak bu.
bu domatesler acaba hangisine ait?
ya da karıştı mı?

hosseda 25-09-2017 15:29

Bence Bursa Dağlı...

birnefestoprak 25-09-2017 16:30

Bu şekilde tespit yapılması nerdeyse imkansız. En doğrusu, ne olduğunu bilmediğiniz bir çeşidin tohumunu paylaşmamak olurdu.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi incirli (Mesaj 1518722)
evet sorunum tam olarak bu.
bu domatesler acaba hangisine ait?
ya da karıştı mı?

incirli 26-09-2017 11:06

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak (Mesaj 1518740)
Bu şekilde tespit yapılması nerdeyse imkansız. En doğrusu, ne olduğunu bilmediğiniz bir çeşidin tohumunu paylaşmamak olurdu.

öyleyse karışık diye paylaşayım olur mu?
seneye bu hataya düşmemek için kendim işin başında olacağım yapabilirsem

MeyveliTepe 26-09-2017 13:46

Alıntı:

Bitkiye özel izolasyon uygulaması: 5 çeşit kabak yan yana dikmiştim hiç bir sıkıntı yaşamadım.

Bitkiye özel izolasyon uygulaması: Diğer biberlerle yan yana dikim yapıldı bir sorun oluşmadı.
"Sıkıntı" ya da "sorun" dağıttığınız kabak ve biber tohumlarını yetiştirmeye çalışanlar tarafından yaşanacak. Çünkü hem kabaklar hem de biberler yakınlarındaki aynı türden bitkiler tarafından kolayca hibridlenir ve alacakları meyvelerin tanıtımını yaptığınız çeşitlerle benzerliği olmayacaktır.

Bu yüzden tohumluk yetiştirilen bitkilerin aynı türden başka bitkilerden belirli bir mesafe uzakta yetiştirilmesi ya da hibridlenmemesi için bazı önlemlerin alınmış olması lazımdır.

Kabak ve biber yakınlarındaki başka kabak ve biberlerden kolayca hibridlenmesi sebebiyle sizden tohum talep edenlerin hibridlenmiş tohum alacaklarını bilmeleri gerekir.

rainac 26-09-2017 15:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe (Mesaj 1518842)
"Sıkıntı" ya da "sorun" dağıttığınız kabak ve biber tohumlarını yetiştirmeye çalışanlar tarafından yaşanacak. Çünkü hem kabaklar hem de biberler yakınlarındaki aynı türden bitkiler tarafından kolayca hibridlenir ve alacakları meyvelerin tanıtımını yaptığınız çeşitlerle benzerliği olmayacaktır.

Bu yüzden tohumluk yetiştirilen bitkilerin aynı türden başka bitkilerden belirli bir mesafe uzakta yetiştirilmesi ya da hibridlenmemesi için bazı önlemlerin alınmış olması lazımdır.

Kabak ve biber yakınlarındaki başka kabak ve biberlerden kolayca hibridlenmesi sebebiyle sizden tohum talep edenlerin hibridlenmiş tohum alacaklarını bilmeleri gerekir.

hibritlendiklerini veya hibritlenmediklerini bilemeyeceğim. Yan yana birbirine sıkıntı vermediler gelişimlerini durdurmadılar manasında yazmıştım.
Ama dediğiniz gibi birbirleriyle tozlaşma olduysa ve bu tohuma yansıdı ise bunu ancak seneye görebiliriz ve şuana kadar benim bahçem küçük olduğu için hep yakın hatta iç içe diktiğim biberler ve kabaklardan farklı bir tür çıktığına da şahit olamadım ama olursa da hoşuma giderdi sanırım. Cins kabaklar dikiyoruz melezleri nasıl olurdu merak ettim şimdi ;)

uyarı için teşekkürler

birnefestoprak 26-09-2017 16:08

Olup olmayacağına ben karar veremem ama tek tek etiketlenen tohumların, kimlikleri birbirine karıştırılmadan takas edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Etiketleme, atalık/kendine tozlanan tohumların bekçiliğinin yapılmasında olmazsa olmaz kavramlardan birisi. "Karışık" adı altında tohum paylaşımı yapılması gibi bir norm bulunmuyor.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi incirli (Mesaj 1518835)
öyleyse karışık diye paylaşayım olur mu?
seneye bu hataya düşmemek için kendim işin başında olacağım yapabilirsem

incirli 26-09-2017 16:19

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak (Mesaj 1518870)
Olup olmayacağına ben karar veremem ama tek tek etiketlenen tohumların, kimlikleri birbirine karıştırılmadan takas edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Etiketleme, atalık/kendine tozlanan tohumların bekçiliğinin yapılmasında olmazsa olmaz kavramlardan birisi. "Karışık" adı altında tohum paylaşımı yapılması gibi bir norm bulunmuyor.

sanki geçmiş yıllarda karışık domates tohumu paylaşımı olmuştu
ama doğrusu bu sene domates koymayacağım
seneye artık

MeyveliTepe 26-09-2017 17:08

Aynı türden farklı çeşitlerin yan yana ekilmesinde gelişim ve verimlilik bakımından bir sıkıntı olmaz zaten.

Her türün çapraz tozlaşma olmaması için belirli bir izolasyon mesafesi var. Tohum tanıtımındaki madde bunun için var. Maksat, dağıtılacak tohumun tanıtılan türü temsil eden saflıkta olup olmadığı hakkında bilgi vermek içindir. Türe özel izolasyon mesafesi yeterli bırakılmamışsa aldığınız tohumların hibridlenmiş olması çok büyük olasılıktır.

Bu yüzden tohum tanıtımında izolasyon mesafesi uygulanmadığını, hibridlenmiş olabileceğini özellikle belirtmelisiniz ki, sizden tohum alanlar tanıttığınız çeşit sebzeyi elde edemediğinde nedenini bilsinler.

Küçük bahçelerde aynı türden çok çeşit yetiştiriyorsanız bunlardan tohum almayı düşünmemelisiniz. Alternatif olarak birbiriyle çapraz tozlaşma yapmayacak türleri seçmelisiniz ya da biribiriyle tozlaşan çeşitleri aynı zaman aralığında yetiştirmemelisiniz.

Tohum saflığının korunması için gereken izolasyon koşulları

Tohumluk nasıl yetiştirilir, tohum saflığı nasıl korunur?

Beauty 26-09-2017 18:05

Üzüldüm şimdi marina di chioggia cinsini çok merak ediyordum :(

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024