agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2017-2018 Tohum Paylaşım Etkinliği
(https)

Beğeni Düzeni768Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-12-2017, 10:53   #151
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Tüm paylaşılan tohumları toplu görebileceğim yer yok di mi? Neden sordum, elimde önceki seneden kalma çeşitli kavun-karpuz vs. tohumu var. Yaylada olmayacak artık, olması için çok ilaçlamak lazım, o da bana göre değil, az daha geçerse özelliklerini kaybedecekler, eğer paylaşılmışlarsa yöremizdeki etkinlikte kullanılmak üzere dağıtmayı düşünüyorum.
1-2 güne taleplerin ve yaylaşımların durumunu gösterir tabloları yayınlamaya başlayacağım.

Kataloglarda tohum isimlerini mesaj başlığına yazmayanlar olmuş. Sistem tohum ismini mesaj başlığından aldığı için tabloda tohum ismi boş görünüyor. Bu sebeple kataloglardaki tanıtım mesajlarını tek tek düzeltmek zorunda kalıyorum.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2017, 11:54   #152
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Sayın MeyveliTepe ve birnefestoprak; uzun zamandır okuma fırsatım olmadı bu kısımdaki bilgileri okuduktan sonra şu kanıya vardım bende f1 kökenli brokoli tohumu paylaşıyorum eğer sorun ise ve ya uygun görülmezse yayından kaldırabilirim.

dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2017, 15:03   #153
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
1-2 güne taleplerin ve yaylaşımların durumunu gösterir tabloları yayınlamaya başlayacağım.

Kataloglarda tohum isimlerini mesaj başlığına yazmayanlar olmuş. Sistem tohum ismini mesaj başlığından aldığı için tabloda tohum ismi boş görünüyor. Bu sebeple kataloglardaki tanıtım mesajlarını tek tek düzeltmek zorunda kalıyorum.
Ben başladım word e basmaya ancak kimi arkadaş üstte paylaşacam dediğini altta paylaşmamış, kimisi alta yazdığınız üste eklememiş, uzayacak iş bıraktım ben de.

blnturkek beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2017, 15:35   #154
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Ben başladım word e basmaya ancak kimi arkadaş üstte paylaşacam dediğini altta paylaşmamış, kimisi alta yazdığınız üste eklememiş, uzayacak iş bıraktım ben de.
Uğraşmayın, içinden çıkamazsınız. Veritabanından kolayca elde edebiliyorum. Siz de oradan tablo halinde alabilirsiniz.

blnturkek beğendi.
Eski 07-12-2017, 22:52   #155
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

7 Aralık 00:15 itibarıyla Talepler ve Paylaşılan Tohumlar tablolarına buradan ulaşabilirsiniz.

Taleplerde geçerli geçersiz ayrımı yapılmamıştır. Talep sahipleri kendi taleplerini inceleyerek kurallara göre geçerli sayılacak/sayılmayacak taleplerini inceleyip buna göre taleplerinde geeken düzeltmeleri yapabilirler.

Eski 11-12-2017, 00:56   #156
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Sn oz26,

İsot için yaptığınız ayrıntılı açıklamalar ve tohumları ayrı ayrı paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Elinize sağlık.

Alıntı:
Üç çeşit şekil olarak farklılık göstersede meyvelerin özelliklerinde fark göremedim ben.
demişsiniz. Fark göremediğinizi söylerken kabuk kalınlığı/acılık/verim gibi konuları mı kastediyorsunuz?

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2017, 07:33   #157
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
sayın birnefestoprak,

sayın @taşlıbahce nin paylaşmış olduğu ayaş1996 domatesin resimleri sizin paylaşmış olduğunuz resimler midir? bunu şundan dolayı soruyorum. pek çok akrabamız ayaşlıdır ve yerlisidir. onların getirdiği ve benim gördüğüm kadarıyla ayaş domateslerinin üzerinde hep beyazımsı bir kaç yarık çizgileri olurdu. şu an pazarlarda ayaş domatesi diye satılanlar zaten onlara hiç benzemiyor. lakin sizin paylaşılmış olan resimde de o çok belirgin çizgileri pek göremedim.

bunu şundan dolayı merak ediyorum patronum ayaşın yerli üreticisinden gerçek ayaş domatesine en yakın domates tohumlarının 1 gr. epey bir fiyata almıştı. onlarda üzerinde 2-3 adet beyaz yarık çizgileri bulunduruyordu.

acaba biz sulamayı fazlaca yaptığımızdan mı o şekilde çizgiler oluştu?

Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2017, 15:58   #158
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Resim Sn Taşlıbahçe'nin kendi resmi.

Bahsettiğiniz satıcı Ayaşlı Grup ise evet, tohumları fahiş fiyata satıyorlar.

Beyaz çizgi nedir, bunu anlayamadım. Domatesin sap kısmından itibaren boyuna gelişen yarıkları kastediyorsanız, fazla su alan domateslerde yarılma mümkündür (domatesler çatlıyor olabilir).

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Musa Gündoğan Mesajı Göster
sayın birnefestoprak,

sayın @taşlıbahce nin paylaşmış olduğu ayaş1996 domatesin resimleri sizin paylaşmış olduğunuz resimler midir? bunu şundan dolayı soruyorum. pek çok akrabamız ayaşlıdır ve yerlisidir. onların getirdiği ve benim gördüğüm kadarıyla ayaş domateslerinin üzerinde hep beyazımsı bir kaç yarık çizgileri olurdu. şu an pazarlarda ayaş domatesi diye satılanlar zaten onlara hiç benzemiyor. lakin sizin paylaşılmış olan resimde de o çok belirgin çizgileri pek göremedim.

bunu şundan dolayı merak ediyorum patronum ayaşın yerli üreticisinden gerçek ayaş domatesine en yakın domates tohumlarının 1 gr. epey bir fiyata almıştı. onlarda üzerinde 2-3 adet beyaz yarık çizgileri bulunduruyordu.

acaba biz sulamayı fazlaca yaptığımızdan mı o şekilde çizgiler oluştu?

Eski 11-12-2017, 16:38   #159
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-11-2012
Musa Bey in bahsettiği resimdeki fermuar yapı olabilirmi?
Ben Ankaraya ilk geldiğimde Ayaş domatesi diye satılan domateslerde bu dikey çizgiler olurdu. Çoktandır Ayaş domatesi diye söylenen domateslerde bu çizgileri görmüyorum
Name:  IMG_1116.JPG
Views: 695
Size:  13.2 KB
Resim burdan
alınmıştır.

blnturkek beğendi.
Atilgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2017, 16:49   #160
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Fizyolojik bir durumdur. Gösterdiğiniz alıntıda, alttaki tavsiyelere bakarsanız, düzensiz sulama, sera uygulamalarında düzensiz sıcaklıklar, yetersiz beslenme gibi nedenlerden bahsedilmiş. Orda da bahsedildiği gibi, çeşide de bağlı olarak ve bu nedenlerin de etkisiyle, bazı meyvelerde daha çok görülüyordur. Bendeki tohumda böyle bir sorun olmadı. Özellikle olgunluğa yaklaştıkça, son birkaç hafta domatesleri sulamamaya özen gösteriyorum (yağmur yağabiliyor tabii).

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Atilgan Mesajı Göster
Musa Bey in bahsettiği resimdeki fermuar yapı olabilirmi?
Ben Ankaraya ilk geldiğimde Ayaş domatesi diye satılan domateslerde bu dikey çizgiler olurdu. Çoktandır Ayaş domatesi diye satılan domateslerde bu çizgileri görmüyorum
Eklenti 662454
Resim burdan
alınmıştır.

Eski 11-12-2017, 21:16   #161
Ağaç Dostu

oz26's Avatar

Giriş Tarihi: 13-10-2012
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
Sn oz26,

İsot için yaptığınız ayrıntılı açıklamalar ve tohumları ayrı ayrı paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Elinize sağlık.

"Üç çeşit şekil olarak farklılık göstersede meyvelerin özelliklerinde fark göremedim ben."

demişsiniz. Fark göremediğinizi söylerken kabuk kalınlığı/acılık/verim gibi konuları mı kastediyorsunuz?
Evet. Kabul kalınlığı, acılık, tat aynı.

Verimliklik konusunda yanıltıcı bilgi vermek istemiyorum ama buruşuk olan bi ara çoşmuştu. Bitkileri yetiştirdiğim saksıların üçüde 36 litrelik. Buruşuk olan derin diğerleri kare saksı. Geçtiğimiz yıllarda ve çeşitlerde bir fark görmemiştim ama bundan dolayıda olabilir. Saksılardaki harcın standart olmaması ve bakı da etkilemiş olabilir.

Bizi bu ve benzeri tohumlar/lezzetlerle tanıştırdığınız için ben teşekkür ederim.

oz26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2017, 06:39   #162
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Alıntı:
Resim Sn Taşlıbahçe'nin kendi resmi.

Bahsettiğiniz satıcı Ayaşlı Grup ise evet, tohumları fahiş fiyata satıyorlar.

Beyaz çizgi nedir, bunu anlayamadım. Domatesin sap kısmından itibaren boyuna gelişen yarıkları kastediyorsanız, fazla su alan domateslerde yarılma mümkündür (domatesler çatlıyor olabilir).
evet sap kısmındaki beyaz yarıklı çizgiler için kastetmiştim. ayaşlı grup mu değil mi bilmiyorum fakat paketini bile cam şişe içerisinde 1 gr tohumla satıyorlar. bu sene mümkün olursa gerçek yerlilerinden dedelerden kalma ayaş domatesi bulabilirsem seneye herkese dağıtacağım inşallah.

Atilgan ve Muda beğendi.
Eski 12-12-2017, 06:44   #163
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Sayın Atılgan,

gerçek ayaş domatesinin üzerinde bildiğim kadarıyla öyle değilde sap kısmında yarıklı çizgiler oluyor. sap kısmına yakın yerlerde(yani tepe kısmı) elma yanak şekilli oluyor. alt kısmı ise tamamen düz. benim bu sene yetiştirdiğim ayaş domatesi büyük ölçekte karşıladı diyebilirim. çok iri yetiştiremedim. lakin yetiştirdiklerimin tadları eski tadlar gibiydi diyebilirim.

Atilgan beğendi.
Eski 12-12-2017, 19:03   #164
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Resimde sol alttaki meyvede yer alan çizgiden mi bahsediyorsunuz?

Alıntı:
evet sap kısmındaki beyaz yarıklı çizgiler için kastetmiştim. ayaşlı grup mu değil mi bilmiyorum fakat paketini bile cam şişe içerisinde 1 gr tohumla satıyorlar. bu sene mümkün olursa gerçek yerlilerinden dedelerden kalma ayaş domatesi bulabilirsem seneye herkese dağıtacağım inşallah.

Eklenen Resimler

blnturkek beğendi.
Eski 13-12-2017, 06:00   #165
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-08-2017
Angry

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
7 Aralık 00:15 itibarıyla Talepler ve Paylaşılan Tohumlar tablolarına buradan ulaşabilirsiniz.

Taleplerde geçerli geçersiz ayrımı yapılmamıştır. Talep sahipleri kendi taleplerini inceleyerek kurallara göre geçerli sayılacak/sayılmayacak taleplerini inceleyip buna göre taleplerinde geeken düzeltmeleri yapabilirler.
Günaydın sayın meyvelitepe,
akşam tesadüfen bu mesajınızı gördüm merak edip baktım kendi talep ettiklerime 25 isteği geçmeyeyim diye.. Yalnız bu listede benim sonradan talep etmekten vazgeçtiğim ( yeni eklenenlerde çok merak ettiğim bi çeşit olunca eskilere geri dönüp bundan vazgeçsemde olur dediklerim sınırı aşmayayım diye) tohumlarda var.. Talepten vazgeçince sistemden silinmiyor mu acaba?

Serpil Pirmit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2017, 10:21   #166
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Alıntı:
Resimde sol alttaki meyvede yer alan çizgiden mi bahsediyorsunuz?
birnefestoprak tam olarak kast ettiğim çizgi sizin gönderdiğiniz alt ortada bulunan domatesin üst kısmında bulunan yarıklar. sulama ile mi oluşuyor bilmiyorum ancak eskiden bu domateslerin neredeyse tamamında bu yarık olurdu. şimdiki domateslerde bu domatesin üst kısmındaki yarıklar pek görünmüyor. diğer hususta @atilgan ın gösterdiği ve sizinde sol alt 1. domatesteki ince dikişli gibi görünen çizgidir.
benim diğer tespitim de sap kısmında elma yanakların olması. sizin gönderdiğiniz resimlerde gösterdim. bu elma yanaklar 3 ya da 4 tane olur ama hepsinde olurdu. olmayanlarda olurdu fakat onlar daha ufak olurdu. ufaklara verimsiz diye bakardık.

Name:  Ayas21.jpg
Views: 673
Size:  37.3 KB

celalim01 beğendi.
Eski 13-12-2017, 16:40   #167
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Benim ve Sn Taşlıbahçe'nin yetiştirdiği tohumlar, size gösterdiğim yukardaki resimde yer alan Ayaş Domatesi meyvelerinin tohumlarının devamı. Sn Taşlıbahçe'nin gösterdiği resimde de hem elma yanak dediğiniz boğumlar hem de kabuk yarığı gözüküyor zaten.

Sn Taşlıbahçe'nin gösterdiği resimde iki meyve var. Oturak olmasına rağmen, tek bitki onlarca meyve veriyor. Eminim diğer meyvelerinin bazılarında da kabuk yarığı oluşmuştur. Hepsinde olacak diye bir kural da yok ve ufak meyvelerde bu sorunun görülme olasılığı da düşüktür. Özellikle olgunlaşma aşamasında meyvelere çok su verilirse ve çeşidin meyve kabuğu kalın değilse, meyveler suyu alınca çatlar. Atalık domateslerde sık görülen bir durumdur. Kabuk inceliği, aynı zamanda meyvelerin çabuk tüketilmesi gerektiğine de işaret eder. Benim gözlemime göre, gereğinden fazla su verilmezse, Ayaş Domatesi'nde bu sorun çok gözükmüyor ve yarıklar derin olmuyor. Şekli mükemmel bir yuvarlak değil ama yuvarlak (global). Bazı meyveler diğerlerine göre biraz daha basık olabilir.

Tarihçesi hakkında elimde veri yok ama Ankara Üniversitesi kayıtlarında mutlaka bilgi bulunuyordur. Benim tahminim, cumhuriyetin kurulmasıyla birlikte Atatürk'ün başlattığı tarım devriminin devamı olarak, ıslah yoluyla elde edildiği (tahminen 1930-1960 arasındaki dönem). Buna dayanak olarak da meyve şeklinin düzgünlüğünü ve hastalık dayanımını gösterebilirim. Meyve tutumu çok iyi ve farklı iklimlere adaptasyon kabiliyetinin yüksek olduğu da görülüyor. Eğer bu şekilde, ticari amaçla üretilmiş bir ıslah domatesiyse, geçmişi de o kadar eski değil ama muhtemelen 50 yaşından (iki nesil) yaşlı olduğu için atalık domatesi sınıfına sokabiliriz.

Eğer bir çekincem olsaydı, Ayaş Domatesi olduğundan şüphelenseydim tohumunu da paylaşmazdım. Burda bahsettiğimiz Ayaş Domatesi, Ayaş'ın tadıyla meşhur, taze yemeklik için kullanılan ve hibrit tohumlar yaygınlaşmadan önce pazarlarda bol miktarda satılan ana akım Ayaş Domatesi'dir. Sizin akrabalarınızın yetiştirdiği domates, Ayaş'a ait, aile veya belli köy veya köyler içinde bilinen ve tohumu paylaşılıp ekilen başka bir domates de olabilir.

Alıntı:
birnefestoprak tam olarak kast ettiğim çizgi sizin gönderdiğiniz alt ortada bulunan domatesin üst kısmında bulunan yarıklar. sulama ile mi oluşuyor bilmiyorum ancak eskiden bu domateslerin neredeyse tamamında bu yarık olurdu. şimdiki domateslerde bu domatesin üst kısmındaki yarıklar pek görünmüyor. diğer hususta @atilgan ın gösterdiği ve sizinde sol alt 1. domatesteki ince dikişli gibi görünen çizgidir.
benim diğer tespitim de sap kısmında elma yanakların olması. sizin gönderdiğiniz resimlerde gösterdim. bu elma yanaklar 3 ya da 4 tane olur ama hepsinde olurdu. olmayanlarda olurdu fakat onlar daha ufak olurdu. ufaklara verimsiz diye bakardık.

Eklenti 662560

Eski 16-12-2017, 08:18   #168
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2009
Galeri: 4
Sayın Sayen21 her ne kadar karışık gözükse de her yeni üyenin aklına gelebilecek sorular..ilk sorunuzu bende bir arkadasıma sormuştum çünkü
Aldığım cevap secim tamamen gönderenin insafına kalmış ister elindeki miktarı böler ya da kendi prensiplerine göre sınırlamayı uygular...Aslinda bunun icin; Sayın Dongyul'du galiba göndereceklerini listelemisti boyle birsey de yapılabilir..
Diger sorunuzu da en iyi Sayın Meyvelitepe cevaplayabilir.Tedbir olarak kritik olanlari sona birakabilirsiniz

Zekoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2017, 14:40   #169
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-04-2016
Öncelikle Merhabalar, Ben ağaçlar.net ailesini yıllardır sessizce takip eden birisiydim. bu sene siteye üye oldum. Tohum paylaşım etkinliği tohum talep eden üyelerin "kendilerini tanıtıcı mesaj göndermesi" istenmekte. Profil sayfasında böyle bir kısım göremedim. bilen arkadaşlar bilgi verirlerse sevinirim.

emeği geçen tüm arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim..

bummer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2017, 14:46   #170
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-04-2016
Arkadaşlar Öncelikle merhabalar. İsmim Hasan, forumu yıllardır sessiz olarak takip eden bir kullanıcıyken yeni üye oldum. Görevim sebebiyle Ankarada ikamet etmekteyim. Memleketle, toprakla, böcekle, ilişkisini kesmemiş, doğa dostu birisiyim. Yazları ürün yetiştirdiğim 2 tane bostanım var. Vakit buldukça toprakla uğraşmaktayım ve bundan da maximum derecede zevk almaktayım. İşim gereği büyükşehirde olmanın verdiği eksikliği yaz aylarında bolca telafi etmeye çalışmaktayım. Tüm forum üyeleri ve adminlerine saygılar sunar. Mutlu günler dilerim...

bummer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2017, 20:45   #171
Ağaç Dostu

Tolga Özmeral's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bummer Mesajı Göster
Öncelikle Merhabalar, Ben ağaçlar.net ailesini yıllardır sessizce takip eden birisiydim. bu sene siteye üye oldum. Tohum paylaşım etkinliği tohum talep eden üyelerin "kendilerini tanıtıcı mesaj göndermesi" istenmekte. Profil sayfasında böyle bir kısım göremedim. bilen arkadaşlar bilgi verirlerse sevinirim.

emeği geçen tüm arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim..
Sayın Bummer,
Aradığınız bölüm profil sayfasında değil. Kendimizi forum içerisine şu başlık altında tanıtıyoruz.

Tolga Özmeral Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2017, 21:21   #172
Ağaç Dostu

Mehmet Eskizara's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2006
Galeri: 15
Sayın arkadaşlar istediğim tohumu talep ettim ve beğendin yazısını gördüm ancak adres bilgilerimi ve kargo seçimini nasıl yapacağımı anlamış değilim.Bilgi verecek arkadaşlara teşekkürler.

Mehmet Eskizara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2017, 21:32   #173
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MehmetEskizara Mesajı Göster
Sayın arkadaşlar istediğim tohumu talep ettim ve beğendin yazısını gördüm ancak adres bilgilerimi ve kargo seçimini nasıl yapacağımı anlamış değilim.Bilgi verecek arkadaşlara teşekkürler.
İlk mesajın içinde link var, tekrarlıyayım.

Eski 21-12-2017, 10:22   #174
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-12-2017
2018-2019 Tohum Paylaşım Etkinliği Genel Yazışmalar

Arkadaşlar 25 adet tohum çeşit olarak mı yoksa istediğimiz çeşitlerin tamamının 25 tane olarak mı gönderilmesi ben de bunu anlayamadım.Tohum isteğinde bulunucam bu yıl ilk defa o yüzden soruyorum. Mesela biber, kabak, çekirdek, mısır, domates istedim ilgili arkadaşlardan.Hepsinden 5' er adet mi gönderiliyor yoksa bu 5 çeşitten 25 tane mi ona göre istemde bulunucam da.Herkese iyi çalışmalar.Emeği geçenlere sonsuz teşekkür ediyorum

Hakan DAG Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2017, 10:41   #175
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hakan DAG Mesajı Göster
Arkadaşlar 25 adet tohum çeşit olarak mı yoksa istediğimiz çeşitlerin tamamının 25 tane olarak mı gönderilmesi ben de bunu anlayamadım.Tohum isteğinde bulunucam bu yıl ilk defa o yüzden soruyorum. Mesela biber, kabak, çekirdek, mısır, domates istedim ilgili arkadaşlardan.Hepsinden 5' er adet mi gönderiliyor yoksa bu 5 çeşitten 25 tane mi ona göre istemde bulunucam da.Herkese iyi çalışmalar.Emeği geçenlere sonsuz teşekkür ediyorum
Siz 25 çeşit olarak talepte bulunacaksınız. Size ise gönderen arkadaşın stoğuna göre tohum gelecek. Mesela benden Genovese Fesleğeni talepte bulundunuz. Misal, kaşığa ne denk gelirse o kadar tohum gelecek size. 20 adet de olabilir 32 adet de. Ya da bir başkasından Balkabağı talep ettiniz. Gönderen arkadaşın stoğuna göre 5 adet de gelebilir 15 adet de.

2017-2018 Tohum Paylaşım Etkinliği Genel Prensipler

Aslında yukarıdaki linkte aşağıdaki bilgi ve daha fazlası yazıyor. Etkinlik ile ilgili daha çok bilgiye ulaşmak istiyorsanız linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

Tohum poşetlerine bir kişiye yetecek miktarda tohum koymak. "Bir kişiye yetecek miktar" paylaşımcının insiyatifinde olmakla beraber büyük tohumlarda en az 5-10 adet, daha küçük tohumlarda 10-15, daha da küçük tohumlarda 50+ şeklinde olabilir (Örnek, fasulye balkabağı 5-10 adet, domates biber patlıcan 10-15 adet, aslanağzı tohumu bir tutam gibi).

bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2017, 09:48   #176
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-12-2017
Teşekkür ederim.Emeği geçen herkese bir kez daha teşekkürler iyi çalışmalar. İnşallah bende tohum üretip diğer arkadaşlara ulaştıracak seviyeye gelirim. Formu kısa süredir takip ediyorum mümkün mertebe bilmediğim şeyleri öğrenmeye çalışıyorum burda bilgi paylaşımında bulunan arkadaşlara teşekkür ederim.

Hakan DAG Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2017, 23:23   #177
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-11-2012
Sayın Lonicera nın paylaşmış olduğu amelanchier meyvesinin armut anacı olarak standart armut clon anaçlarından daha kullanışlı olduğu gözlemlenmiş. Detaylı bilgi The big push for a dwarfing rootstock | Good Fruit Grower

Atilgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2017, 11:17   #178
Yeni Üye

sucru's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2017
ellerinize sağlık

sucru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2017, 12:29   #179
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

paylaşmış olduğum tohumlarda sınırlı adet olması sebebiyle kaçar adet paylaşabileceğimi yazmıştım. fakat bazı tohumlarda seçen sayısı çok fazla artmış görünüyor. o nedenle elemeyi siteye en çok katkısı bulunandan en az katkısı bulana kadar sıralayıp öyle dağıtacağımı buradan bildirmek isterim.
paketleme aşamasında kişilerin profillerine bakarak ona göre gönderim yapacağım.

sayen21 beğendi.
Eski 25-12-2017, 13:46   #180
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-12-2017
bizim buralardada yerli domates diye bilinir

tuba51 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024