agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2017-2018 Tohum Paylaşım Etkinliği (Kataloglar)
(https)

Beğeni Düzeni59Beğeniler
  • 15 Gönderen huseyink005
  • 9 Gönderen huseyink005
  • 13 Gönderen huseyink005
  • 22 Gönderen huseyink005

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-10-2017, 08:54   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-04-2016
huseyink005

bu sene benim paylaşacagım tohumlar:

1.Bhut jolokia biberi
2.Zinnia çiçeği
3.Çörekotu
4.Kiwano

Dikkat! çok önemli: Bu mesajın (ilk mesajın) altındaki "Taleplerime Ekle" linkine tıklamayın...

Lütfen Etkinlik Prensiplerini okuduğunuzdan emin olunuz.

Dikkat! Tohum talep edenler, tohum talep etmeden önce kargo adreslerini "LojistikMerkezi"ne özel mesaj ile gönderdiğinizden emin olunuz.

Tohumları gönderme zamanı geldiğinde adresiniz yok ise ya da eksik ise talepleriniz geçersiz sayılır.

Yeni sistemin özelliklerinden birisi de tohum talep etme işleminin artık sadece "Taleplerime Ekle" butonuna basılarak yapılacak olmasıdır.

ilk mesajda dağıtılacak tüm tohumlar yer almaktadır.

Herkes tüm tohumlardan istemeyeceğine göre, tek tek tohumların tanıtıldığı mesajların altında yer alan "Taleplerime Ekle" butonuna tıklayarak istekte bulunmalısınız...

Tohum adını yazarak yapılan talepler geçersizdir.

Düzenleyen huseyink005 : 29-10-2017 saat 11:55
huseyink005 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2017, 09:25   #2
Ağaçsever

Bhut Jolokia

Geçen seneki etkinlikte resul gur arkadaşımızdan almıştım.bilgiler de onun sayfasından alıntıdır.biberi gerçekten ama gerçekten çok acı,aşk acısı gibidir,yakar,deler geçer acısını su kesmiyor,yoğurtla ancak hafifliyor,sakın tohumla biberle uğraştıktan sonra elinizi gözünüze falan dokunmayın,bir kere o hatayı yaptım,mahvoldum (elimi 4-5 kez yıkamama rağmen geçmemiş) ,ama yetiştirmesi zevkli bir tür,yalnız suyuna dikkat edin,suyu seviyor,haftada en az 2 kez sulamanız lazım

Bhut Jolokia Biber
Bitki türü: Sebze
Bitki ömrü: Tek yıllık
Tohum Türü: Biber, Capsicum chinense
Tohum çeşit adı: Bhut Jolokia Biber (Ghost Pepper, Naga Jolokia, Naga Morcih)
Tohum kaç yıldır sizdedir: 1
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Çorum
Tohumun kökeni: Hindistan
Tohumun geldiği yer: resulgur,ona da oz26 dan etkinlikten gelmiş
Kullanılan gübreler: inek gübresi az miktarda kullanıldı
Kullanılan ilaçlar: - ilaç kullanılmadı
İzolasyon:diğer biberlerle arasında bariyerler(bahçe kapıları) mevcuttu ve arada 20-25 metre uzaklık vardı.
Hasat yıl ve ayı: 2017 Eylül - Ekim
Yetistirme zorlugu derecesi: Kolay
Bitki tipi ve gelişim durumu: Diğer biber çeşitleriyle benzer şekilde yetiştirilir. Başka biberlerden olabildiğince uzakta yetiştirilmelidir. Saksıda da yetiştirilebilir. Fakat büyükçe bir saksı tercih edilmelidir. Tarla ve bahçe yetiştiriciliğine uygundur. Çok fazla ilgi istemez. Az fakat sık sulama ister. Gelişimi ilk başlarda oldukça yavaş olan bitkinin yerini sevdiğinde ve güzel bakım yapıldığında 45-120 cm yükseklikte dayanağa ihtiyacı olan gür bir yapısı vardır. Fide dikiminden itibaren ortalama 100 - 120 günde hasada gelir. 10 - 15 cm uzunluğunda irice yaprakları olan bitkinin 6 - 8,5 cm uzunluğunda pürtüklü, eğri büğrü yüzeyli meyveleri olabildiği gibi düz pürüzsüz yüzeyli meyveleri de olabilir.

2006 yılında Guinness tarafından dünyanın en acı biberi olduğu tescillenen bu varyete 2012 yılında yerini Trinidad Moruga Scorpion'a bıraktı. 26 Aralık 2013 yılında Guinness World Records tarafından Carolina Reaper'in dünyanın en acı biberi olarak tescil edilmesinden sonra ise dünyanın en acı biberleri sıralamasında 3. lüğe gerilemiştir.

Çok acı bir çeşittir. Biber kesildiğinde elle veya vücudun başka bir yeriyle temas etmemelidir. Doğrudan doğruya tüketilmemeli, acı yemeklere küçük parçalar halinde ilave edilebileceği gibi başka acı olmayan biberlerle seyreltilerek hazırlanacak acı sos şeklinde kullanılabilir.

Detaylı Bilgiler Sn. bahcedenn den alıntıdır.

Eklenen Resimler

Düzenleyen huseyink005 : 29-10-2017 saat 10:14
Eski 29-10-2017, 09:50   #3
Ağaçsever

Zinnia Çiçeği

Bu çiçeğin tohumlarını köyde çalıştığım dönemde yaşlı bir teyzem getirmişti,sağlık ocağının bahçesine ekmiştim.bu sene de evimin bahçesinde yetiştirdim,gerçekten çok güzel görüntüsü var,duvar diplerinde toplu haldeyken daha güzel duruyor.yetiştirmesi çok kolay,zahmetsizdir,suyunu verin yeter.isteyenlere karışık tohum yollayacağım.

Bitki türü: Çiçek
Tohum Türü: Zinnia
Tohum çeşit adı:Zinnia Elegans
Tohum kaç yıldır sizdedir: 2
Tohumun kökeni: Çorumdaki bir hastamın bahçesinden
Kullanılan gübreler: inek gübresi az miktarda kullanıldı
Kullanılan ilaçlar: - ilaç kullanılmadı
Hasat yıl ve ayı: 2017 Eylül
Yetistirme zorlugu derecesi: Kolay
Bitki tipi ve gelişim durumu: Suladığınız takdirde boyu 1,5 metreye kadar uzuyor,düzenli sulamadıklarım yarım metrede kaldı.özel bir isteği yok.

Eklenen Resimler

Eski 29-10-2017, 10:09   #4
Ağaçsever

Çörekotu

Tohumunu geçen seneki etkinlikten hcorak adlı arkadaştan almıştım,bilgiler de onun sayfasından alıntıdır.yetiştirmesi çok kolaymış,artık burada (Çorumda) tarlada bile yetiştirilmeye başlandı.suya fazla ihtiyacı yok.yalnız tohumunu alması biraz sorun,sürekli takip etmek gerekiyor,çünkü tohum kesesi açıldıktan sonra çoğu yere dökülüyor,bu olmadan önce tohumu almak lazım.tohumu çok çıktığı için az bir yere ekseniz bile evde kendi tüketeceğiniz kadar çörekotunu yetiştirebilirsiniz.

Bitki türü: Çiçek
Tohum Türü: Çörekotu
Tohum çeşit adı: Beyaz ve mavi çörekotu
Tohum kaç yıldır sizdedir: 1 yıldır.
Tohumun kökeni: geçen seneki etkinlikte hcorak adlı arkadaştan geldi,o da SDurul adlı arkadaştan almış.
Kullanılan gübreler: inek gübresi
Kullanılan ilaçlar: Kullanılmadı.
Hasat yıl ve ayı: 2017 Yaz ayları.
Bitki tipi ve gelişim durumu: Tek yıllık ancak her yıl dökülen tohumlarından yeniden çimleniyor.Özel bir bakım gerektirmiyor.

Eklenen Resimler

Eski 29-10-2017, 12:11   #5
Ağaçsever

Kiwano

Benim favori sebzelerimden.Tadı güzel,salatalığa benziyor,hafif limonumsu-kivimsi bir tat da geliyor,bu sene maalesef istediğim verimi alamadım.işlerim dolayısıyla bahçeye geç şaşırttım,onun için de istediğim miktarda ve kalitede tohum yetiştiremedim.tohum fazla olmadığı için lütfen gerçekten ilgilenecek ve seneye tohum paylaşım etkinliğinde bizimle tekrar paylaşacak arkadaşlar istesin.en fazla 7 kişiye tohum verebilirim.

. Bitki türü: Sebze
. Bitki ömrü: Tek yıllık
. Tohum türü: Cucumis metuliferus
. Tohum çeşit adı:
. Tohum kaç yıldır sizdedir: 2 yıl
. Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Çorum
. Size nereden geldi: Ticari tohum
. Tohumu ilk paylaşan:
. Kullanılan gübreler: Gübre kullanılmadı
. Kullanılan ilaçlar: Kimyasal ilaç kullanılmadı.
. Hasat yıl ve ayı: 2017 Ekim
. Bitki tipi ve gelişim durumu: Sarılıcı bir bitkidir.boyu 3-4 metreye kadar çıkabilir.onun için ekeceğiniz yere dikkat edin.yetiştirmesi kolay ve zevklidir.
. Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Dikenimsi çıkıntıları olan ama göze hoş gelen bir meyvesi var.
. Verimlilik (Kök başına düşen meyve miktarı): geçen sene saksıda yetiştirdiğim için pek verim alamadım.bu sene de viyollerden geç şaşırttım (haziran ayı) tavsiyem ya nisanda direk yetiştireceğiniz yere ekin **** viyollerde yetiştirip en geç mayıs başında bahçeye şaşırtın.
. Yetiştirme özellikleri: yetiştirmesi kolay ve zevkli bir bitki.çok fazla bakım gerektirmiyor.suyu ve güneşi seviyor.

Eklenen Resimler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024