agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2017-2018 Tohum Paylaşım Etkinliği (Kataloglar)
(https)

Beğeni Düzeni188Beğeniler
  • 1 Gönderen dongyul
  • 15 Gönderen dongyul
  • 21 Gönderen dongyul
  • 33 Gönderen dongyul
  • 10 Gönderen dongyul
  • 24 Gönderen dongyul
  • 12 Gönderen dongyul
  • 8 Gönderen dongyul
  • 30 Gönderen dongyul
  • 9 Gönderen dongyul
  • 10 Gönderen dongyul
  • 15 Gönderen dongyul

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-09-2017, 22:37   #1
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Dongyul

Etkinlikte paylaşacağım tohumlar;

1. Red Russian Kale (10)
2. Brokoli (15 Kişi)
3. Beyaz Lahana Yemeklik (Bafra) (30 kişi)
4. Beyaz Lahana Sarmalık (Yalova) (30 kişi)
5. Brüksel Lahanası (20 kişi)
6. Japanese Giant Mustard (5 kişi)
7. Chrysanthemum (10 Kişi)
8. Fransız Balkabağı (Musquee de Provence)
9. Kara Yemeklik Kabak (10 Kişi)
10. Sarı Sakız Kabak (10 Kişi)
11. Kudret Narı (10 Kişi)

Bu yıl paylaşım yapmayacağım derken kendimi burada buldum Tohum azlığı nedeniyle kısıtlı sayıda paylaşım yapacağım...

Dikkat! çok önemli: Bu mesajın (ilk mesajın) altındaki "Taleplerime Ekle" linkine tıklaMAYIN...

Lütfen Etkinlik Prensiplerini okuduğunuzdan emin olunuz.

Dikkat! Tohum talep edenler, tohum talep etmeden önce kargo adreslerini "LojistikMerkezi"ne özel mesaj ile gönderdiğinizden emin olunuz.

Tohumları gönderme zamanı geldiğinde adresiniz yok ise ya da eksik ise talepleriniz geçersiz sayılır.

Yeni sistemin özelliklerinden birisi de tohum talep etme işleminin artık sadece "Taleplerime Ekle" butonuna basılarak yapılacak olmasıdır.

ilk mesajda dağıtılacak tüm tohumlar yer almaktadır.

Herkes tüm tohumlardan istemeyeceğine göre, tek tek tohumların tanıtıldığı mesajların altında yer alan "Taleplerime Ekle" butonuna tıklayarak istekte bulunmalısınız...

Tohum adını yazarak yapılan talepler geçersizdir.

alperalkan beğendi.

Düzenleyen dongyul : 10-10-2017 saat 20:39
dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2017, 21:49   #2
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Red Russian Kale (Kırmızı Rus Kıvırcık Lahana)

- Bitki türü: Sebze

- Bitki ömrü: İki yıllık

- Tohum Türü: Kale, Brassica napus pabularia

- Tohum çeşit adı: Red Russian Kale (Kırmızı Rus Kıvırcık Lahana)

- Tohum kaç yıldır sizdedir: 2. Yıl

- Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Kocaeli

- Tohumun kökeni: Ticari tohum

- İlk paylaşan: -

- Tohumun geldiği yer: Ticari tohum

- Kullanılan gübreler: Organik bazlı bitkisel ve hayvansal gübreler

- Kullanılan ilaçlar: Bu bitki için hiç ilaç kullanmadım.

- Hasat yıl ve ayı: 2017 Temmuz

- Bitkiye özel izolasyon uygulaması: Bahçe küçük olduğu için yakınlarda sadece mizuna bitkisi vardı ama çiçeklenme dönemleri farklı olduğu için birbirlerini çok fazla etkilediklerini düşünmüyorum.

- Bitki tipi ve gelişim durumu: İlkbaharda tohumdan ekilen bitki birinci yılda sürekli yaprak meydana getirir. Ertesi sene Mayısta tohuma kalkar. Bu yüzden iki senelik olarak geçer. Tohumları Haziran - Temmuz aylarında olgunlaşır.

Taze yaprakları besleyici ve lezizdir. İlk olarak Orta Asya ve Doğu Akdenizde yetişip daha sonra İngiliz göçmenler aracılığıyla 17. yyda Amerikaya getirildiği düşünülmektedir. Kale bugün Çin, Tayvan ve Vietnamda oldukça popülerdir. Vog kullanılarak etle birlikte kızartılmaktadır. Kıvırcık lahana hem pişirilerek hem de çiğ olarak yenebilir. Fakat yaprakları biraz acımtırak olduğu için, çoğunlukla pişirilir. Amerikada çoğunlukla içine kara lahana, hardal ve turp eklenerek ağır ateşte pişirilir.

Vitamin ve minerallerle oldukça güçlü bir antioksidan, gençleştirici ve iltihap sökücüdür. İçinde A vitamini, C vitamini, K vitamini bulunur. Bir tabak kalede %200 A Vitamini, %130 C Vitamini ve %680 K Vitamini vardır. Aynı zamanda lif, folik asit, demir, kalsiyum, potasyum, manganez ve fosfor içerir. Kalsiyum açısından çok zengindir suyunun sıkılarak tüketilmesi öneriliyor.

Name:  PicsArt_1460307924198.jpg
Views: 1168
Size:  58.8 KB

Name:  PicsArt_1476739565111.jpg
Views: 1154
Size:  60.1 KB

Tohum miktarı kısıtlı ve 10 kişiyle paylaşabilirim... Yapabilirim yetiştirebilirim diyen kişilerin talep etmesini rica ediyorum...

Düzenleyen dongyul : 10-10-2017 saat 20:46
Eski 10-09-2017, 22:34   #3
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Brokoli

- Bitki ömrü: Bir yıllık

- Tohum Türü: Brokoli, Brassica oleracea

- Tohum çeşit adı: Brokoli

- Tohum kaç yıldır sizdedir: 3. Yıl

- Tohumun kökeni: Ticari barokka f1 tohumdan çoğaltım.

- Kullanılan ilaçlar: Bu bitki için ilk yıl tırtıl için kimyasal kullandım...

- Bitkiye özel izolasyon uygulaması: Tohum saflığı bozulmasın diye sadece brokoliyi tohuma bıraktım...

- Bitki tipi ve gelişim durumu: Haziran ayı gibi tohumdan ekilen bitki kasım aralık gibi baş yapmaya başlıyor. Ertesi sene Mayısta tohuma kalkar. Tohumları Haziran - Temmuz aylarında olgunlaşır.

Bugüne kadar brokolinin faydaları üzerine yapılan 300’den fazla çalışmada elde edilen 3 ortak sonuç var;

1. Brokoli hücre yapısını koruyarak vücudu kanser gibi hücre yapısını değiştirerek ilerleyen hastalıklara karşı koruma sağlıyor,

2. Kronik iltihaplanmayı önlüyor,

3. Serbest radikallerle mücadele ederek vücudun çeşitli hastalıklara karşı direncini arttırıyor.

Tabii brokolinin faydaları bunlarla sınırlı değil. Örneğin 1 adet brokoli (yaklaşık 30 gr) yiyerek günlük C vitamini ihtiyacının neredeyse yarısını alabilirsiniz.

Name:  PicsArt_1449601433308.jpg
Views: 1143
Size:  64.5 KB

Baş kesildikten sonra bitkiyi sökmezseniz yan dallardan tekrar brokolicikler veriyor ayrıca yapraklarından lahana yemeği ve dolması da yapılabiliyor...

Name:  PicsArt_1450200933778.jpg
Views: 1134
Size:  56.2 KB

Tohum miktarı kısıtlı ve 15 kişiyle paylaşabilirim... Yapabilirim yetiştirebilirim diyen kişilerin talep etmesini rica ediyorum...

Düzenleyen dongyul : 11-09-2017 saat 21:42
Eski 11-09-2017, 21:22   #4
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Beyaz Lahana Yemeklik (Bafra)

- Tohum Türü: Beyaz Lahana Yemeklik (Bafra), Brassica oleracea var. capitata f. alba

- Tohum çeşit adı: Beyaz Lahana

- Tohumun kökeni: Ticari Tohum

- Hasat yıl ve ayı: 2016 Temmuz

- Bitkiye özel izolasyon uygulaması: Tohum saflığı bozulmasın diye sadece beyaz lahanayı tohuma bıraktım...

- Bitki tipi ve gelişim durumu: Haziran ayı gibi tohumdan ekilen bitki kasım aralık ocak gibi baş yapmaya başlıyor. Ertesi sene Mayısta tohuma kalkar. Tohumları Haziran - Temmuz aylarında olgunlaşır.

Bu çeşit beyaz lahana salata malzemesi olarak on numara, sıkı baş yapan, sulu ve lezzetli bir çeşit. Ayrıca yaprakları lahana yemeği ve sarma olarak kullanılabiliyor...

Name:  20170131_124911.jpg
Views: 1061
Size:  37.5 KB

Name:  20170131_125111.jpg
Views: 1076
Size:  36.5 KB

Name:  beyazlahanayemeklik.jpg
Views: 1073
Size:  41.5 KB

Tohum miktarı kısıtlı ve 30 kişiyle paylaşabilirim... Yapabilirim yetiştirebilirim diyen kişilerin talep etmesini rica ediyorum...

Eski 11-09-2017, 21:34   #5
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Beyaz Lahana Sarmalık (Yalova)

- Tohum Türü: Beyaz Lahana Sarmalık (Yalova), Brassica oleracea var. capitata f. alba

- Tohum çeşit adı: Beyaz Lahana

- Hasat yıl ve ayı: 2015 Temmuz

- Bitkiye özel izolasyon uygulaması: Tohum saflığı bozulmasın diye sadece beyaz lahanayı tohuma bıraktım...

- Bitki tipi ve gelişim durumu: Haziran ayı gibi tohumdan ekilen bitki kasım aralık ocak gibi baş yapmaya başlıyor. Ertesi sene Mayısta tohuma kalkar. Tohumları Haziran - Temmuz aylarında olgunlaşır.

Şöyle bir gerçek var sarmalık olarak ektiğim beyaz lahanaları maalesef sarmalık lahanalar gibi büyük kafa yapmadı ve kafa yapmadan direk çiçeklenmeye geçtiler ve bunun nedeni o yıl kışın hava sıcaklığı yüksek seyretmişti o yüzden olabilir. Ayrıca yaprakları lahana yemeği ve sarma olarak kullanılabiliyor...

Name:  beyazlahanasarmalık.jpg
Views: 1085
Size:  41.1 KB

Fotoğraf sarmalık beyaz lahanaya ait değildir kafa yapmadığı için fotoğrafını çekmemiştim ancak bu şekilde olduktan sonra çiçeklenmeye başladılar.

Tohum miktarı kısıtlı ve 30 kişiyle paylaşabilirim... Yapabilirim yetiştirebilirim diyen kişilerin talep etmesini rica ediyorum...

Eski 11-09-2017, 21:52   #6
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Brüksel Lahanası

- Tohum Türü: Brüksel Lahanası, Brassica oleraceae var. gemmifera

- Tohum çeşit adı: Brüksel Lahanası

- Bitkiye özel izolasyon uygulaması: Tohum saflığı bozulmasın diye sadece brüksel lahanasını tohuma bıraktım...

- Bitki tipi ve gelişim durumu: Haziran ayı gibi tohumdan ekilen bitki aralık ocak gibi baş yapmaya başlıyor. Ertesi sene Mayısta tohuma kalkar. Tohumları Haziran - Temmuz aylarında olgunlaşır.

Name:  PicsArt_1485858575001.jpg
Views: 1064
Size:  57.7 KB

Tohum miktarı kısıtlı ve 20 kişiyle paylaşabilirim... Yapabilirim yetiştirebilirim diyen kişilerin talep etmesini rica ediyorum...

Eski 03-10-2017, 21:34   #7
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Japanese Giant Mustard

- Tohum Türü: Japanese Giant Mustard, Brassica juncea

- Tohum çeşit adı: Japanese Giant Mustard

- Tohumun kökeni: Birnefestoprak (Etkinlik dışı geldi.)

- Tohumun geldiği yer: USA

- Hasat yıl ve ayı: 2016 Temmuz

- Bitkiye özel izolasyon uygulaması: Herhangi bir önlem alınmadı.

- Bitki tipi ve gelişim durumu: İlkbaharda tohumdan ekilen bitki birinci yılda sürekli yaprak meydana getirir. Sıcakların artmasıyla birlikte tohuma kalkıyor... İkinci ekim ise geç sonbahar döneminde ekilir ve kış boyu yaprak yaprak hasadı yapılabilir. Bitkinin kendine has aroması lezzeti mevcut. Hardal bitkisi gibi aromalı..

İlk baharda ekimini yapınca arkan sıcaklıklarla birlikte hemen tohuma kalkıyor alt fotoğraftaki gibi.

Name:  giant-red-japanese-mustard-01.jpg
Views: 908
Size:  67.7 KB

Geç sonbahar döneminde ekim yapılınca alt fotoğrafdaki gibi gelişip gürleşiyor.

Name:  Giant-red-mustard-4-1.jpg
Views: 1024
Size:  71.2 KB

Fotoğraflar netten alıntıdır.

Tohum miktarı kısıtlı ve 5 kişiyle paylaşabilirim... Yapabilirim yetiştirebilirim diyen kişilerin talep etmesini rica ediyorum...

Eski 03-10-2017, 21:55   #8
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Chrysanthemum (Shungiku ya da Garland Daisy)

- Tohum Türü: Chrysanthemum, Leucanthemum coronarium ya da Chrysanthemum coronarium

- Tohum çeşit adı: Shungiku Edible Chrysanthemum ya da Garland Daisy

- Tohum kaç yıldır sizdedir: 1. Yıl

- Tohumun kökeni: Bahcedenn

- İlk paylaşan: Bahcedenn

- Tohumun geldiği yer: 2016-2017 tohum etkinliği

- Bitkiye özel izolasyon uygulaması: Önlem alınmadı.

- Bitki tipi ve gelişim durumu: İlkbaharda tohumdan ekilen bitki birinci yılda sürekli yaprak meydana getiriyor sıcaklıkların artmasıyla çiçeklenme yapıyor çiçekler kuruyarak tohum meydana getiriyor.

Bazı kaynaklarda Akdeniz Mutfağı'nda kullanıldığına dair bilgiler bulunsa da daha çok Çin, Japon ve Tayvan Mutfağı'nda kullanıldığı bilinmektedir. Sığır ve kuzu etinin yanına yakıştığı söylenmektedir. Bunun yanında çayı da tüketilmektedir. Biz ise daha çok genç sürgünlerini salatalarda kullandık. Nasılki rokanın farklı bir aroması var bunun da kendine özgü farklı bir aroması var. Biz çok beğendik. Hiçbir kahvaltı soframızda roka, genç pazı, malabar ıspanağı ve shungiku yaprakları salatası eksik olmamıştır. Damak tadı uymayanlar beğenmeyebilir ama. Bunu yazmakta fayda var. Uzak doğuda buharda hafif pişirilerek, çorbalara eklenerek ya da kızartılarak tüketildiğini de okuduk. Bazı kaynaklarda çiçeklerinin de lezzetli olduğu yazıyor. Biz bu bilgiyi yeni öğrendiğimiz için deneme fırsatımız olmadı. Artık önümüzdeki sene inşallah.

Bahçenizin bir köşesinde güzel bir tarh oluşturduğunuzda her gün masanızı bu güzellerle süsleyebilirsiniz. Vazo içerisinde dayanımı da gayet iyi. Çiçek dilinde, papatyalar masumiyeti, basitliği ve tevazuyu sembolize eder.

10-14 gün içerisinde çimlenen bitkinin tohumlarını isterseniz ya doğrudan kalıcı yerinde ya da fide yapıp yetiştirebilirsiniz. Eğer fide olarak yetiştirecekseniz fide boyları 8-10 cm e gelmeden şaşırtılmamalıdır. Normal bahar vaktinde yetiştirseniz uygun olur. Hafif donlara dayanıklıdırlar. 50-60 cm civarında boylanır. Tam güneşi gören bir yerde yetiştirirseniz daha da iyi gelişim gösterir. (Bilgileri Sayın Bahcedenn'den aşırdım.)

Name:  11164140-chrysanthemum-greens-garland-chrysanthemum-shungiku-Stock-Photo.jpg
Views: 1150
Size:  46.4 KB

Name:  8e65dd9dd715932afc3b17d03f343f5a.jpg
Views: 972
Size:  73.7 KB

(Fotoğraflar netten alıntıdır.)

Tohum miktarı kısıtlı ve 10 kişiyle paylaşabilirim... Yapabilirim yetiştirebilirim diyen kişilerin talep etmesini rica ediyorum...

Eski 03-10-2017, 22:03   #9
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Fransız Balkabağı (Musquee de Provence)

- Tohum Türü: Kabak, Cucurbita moschata

- Tohum çeşit adı: Fransız Balkabağı (Musquee de Provence)

- Tohumun kökeni: Taşlıbahçe

- İlk paylaşan: Taşlıbahçe

- Tohumun geldiği yer: 2016-2017 tohum etkinliği

- Bitkiye özel izolasyon uygulaması: Herhangi bir önlem alınmadı.

- Bitki tipi ve gelişim durumu: Kol atan ancak bu kolları fazla boylanmayan bir çeşit. Bitki başına iki meyve aldık. Üçüncü meyveleri soğuklardan dolayı gelişemedi.
• Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Basık, oldukça belirgin dilimli, ağırlığına veya hacmine gore ince saplı, ilk aşamalarda açık yeşil, gençliğinde çok koyu yeşil, olgunlaştığında turuncu renge bürünen meyvelerin iç boşluğu az, eti kalın. 5 ila 9 kg arası meyveler aldık. Et rengi doygun bir turuncu. Lezzetli. Fransa’nın en aranan ve en fazla üretilen atalık balkabağı çeşidiymiş.

• Tohum Alma Zamanı: Meyvelerin rengi döndükten sonra birkaç hafta daha beklendiğinde meyve hasat edilebilir. Bu cümleyle çelişen bir yapısı var ki tüm meyveler tamamen turuncuya dönmeyebiliyor, yeşil parçalar kalabiliyor. Bu durumda, böyle meyvelerde sapın kuruluğunu esas almak daha sağlıklı olur. Bizde 9 meyveden ikisi bu özellikteydi. Araştırdık, çeşit için normalmiş. (Bilgileri Sayın Taşlıbahçe'den aşırdım.)

Name:  56c29851-006d-4814-be67-7e13447c6766.jpg
Views: 874
Size:  40.1 KB
(14 kilo kadar geldi.)

Name:  muscade-provence.jpg
Views: 915
Size:  54.8 KB
(Fotoğraf netten alıntıdır.)

Düzenleyen dongyul : 11-01-2019 saat 15:34
Eski 10-10-2017, 20:37   #10
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Kara Yemeklik Kabak

- Tohum Türü: Kara Yemeklik Kabak Cucurbita pepo

- Tohum çeşit adı: Kara Yemeklik Kabak

- Tohum kaç yıldır sizdedir: Uzun yıllardır.

- Tohumun kökeni: Bilemiyorum

- Tohumun geldiği yer: -

- Bitkiye özel izolasyon uygulaması: Dürüst olmak gerekirse izolasyona önem verilmedi.

- Bitki tipi ve gelişim durumu: Uzun kollar atarak yayılış gösterse de kabaklar görünmeye başlayınca ve olgunlaştıkça kol atımı duruyor ve meyve olgunlaştırmaya gidiyor... Kabaklar meyve gösterince aşırı büyümeden kızartmalık için uygun olanları toplanabilir ancak biz bu kabağı börek yapımına uygun olması ayrıca çorba yapımı için yetiştiriyoruz, bunun için kabağın olgunlaşması gerekiyor... Su oranı düşük olduğu için kışın için saklanabiliyor.

Name:  1170c3d4-afd1-4ae8-9509-afe362dee6d1.jpg
Views: 807
Size:  72.1 KB
(Büyük siyahlar)

Eski 10-10-2017, 20:45   #11
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Sarı Sakız Kabak

- Tohum Türü: Sarı Sakız Kabak Cucurbita pepo

- Tohum çeşit adı: Sarı Sakız Kabak

- Tohum kaç yıldır sizdedir: 1 yıldır.

- Tohumun kökeni: 2016-2017 tohum etkinliği

- İlk paylaşan: Sayın Mincel

- Tohumun geldiği yer: Sayın Mincel

- Bitkiye özel izolasyon uygulaması: Dürüst olmak gerekirse izolasyona önem verilmedi.

- Bitki tipi ve gelişim durumu: Kabaklar uzun kollar atmadan direk meyve vermeye başlıyor. Kabaklar meyve gösterince aşırı büyümeden kızartmalık için uygun olanları toplanabilir. Ayrıca bu çeşit kabak çiçeği için yetiştiriliyor ve çiçeklerinin yapısı büyük olduğu için çiçek dolması ve kızartması gibi şekillerde kullanılabiliyor.. Biz çiçeklerinin çok lezzetli olduğu bildiğimiz için çiçeklerini sabahın ilk saatlerinde sık sık hasat ettik.

Name:  20170621_173932.jpg
Views: 880
Size:  23.6 KB
(Sarı olanlar)

Düzenleyen dongyul : 11-01-2019 saat 15:34
Eski 10-10-2017, 20:59   #12
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Kudret Narı

- Bitki ömrü: Tek yıllık

- Tohum Türü: Kudret Narı, (Momordica charantia

- Tohum çeşit adı: Kudret Narı

- Tohumun kökeni: 2016-2017 tohum etkinliği

- İlk paylaşan: Sayın İsmail Kuzucu, Mücevher Çalısı, Sernur, Heyyamola, Telato'dan etkinlikte talep etmiştim ve onları mix yaparak ektim...

- Tohumun geldiği yer: -

- Bitkiye özel izolasyon uygulaması: Bitki sarılıcı bir çeşit olduğu için bayağı bir geniş gelişim göstermektedir. Mart-nisan ayı başlarında viyollere veya direk toprağa ekilir. Tohum nemli tutulduğu zaman 7-21 gün arasında çimlenmeye başlamaktadır. Bitki bol güneşli ortamı seviyor. Gelişme döneminde hayvan gübresi ve bol ile iyi verim almak mümkün. Bitki meyveleri turuncu olduğu zaman açılmaya başlar. Bu zamanda tohumlar alınıp kırmızı yeri çıkardıktan sonra kurutulup saklanır. (Bu bilgiler sayın İsmail Kuzucu'dan alıntıdır.)

Name:  Resim1.jpg
Views: 862
Size:  40.7 KB

Name:  Resim2.jpg
Views: 833
Size:  27.2 KB

Düzenleyen dongyul : 11-01-2019 saat 15:35

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024