agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2016-2017 Tohum Paylaşım Etkinliği
(https)

Beğeni Düzeni596Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-09-2016, 13:51   #31
Ağaçsever

metin şayen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2016
Günümüz şehir hayatı ve paralelinde gelişen teknoloji sanayi vs hayatımızda neleri götürdüğünün bilinci ile Tohum paylaşımının çok önemli olduğunun farkındayım. Şu sıralar Fiziki olarak katılma şansım olacağını düşünmüyorum ileriki dönemlerde umuyor katılacağım ama katılan tüm arkadaslara kolaylıklar dilerim

pria, telato ve Jakin beğendi.
metin şayen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2016, 19:26   #32
Ağaç Dostu

telato's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dongyul Mesajı Göster
İlk olarak yeni üyelerin tohum paylaşıma kesinlikle katılmasın demiyorum belli bir mesaj sayısı olan kişiler tohum etkinliğine katılsın..
-Yeni kullanıcının mesela 20 adet mesaj hakkından sonra tohum etkinliğine katılsın tarzında düşüncem...
Bende belli bir mesajın altında olanlara tohum gönderilmesin diyenlerdenim...

Alıntı:
- Yazmışsınız ilk on kişiye diyorum çünkü ilk beğenen tohumu alır... 10 kişi dolmuşsa kimse beğenmesine gerek kalmaz...

İstediğiniz 10 kişiye gönderebilirim ama bu kafalarda adam kayırdı düşüncesi yaratır... o yüzden ilk 10 kişi kim seçmişse tohumu alır...
Ben bu siteye her gün 5 defa 10 defa giriyorum. Bir gün işim olacak bu siteye giremeyeceğim. Paylaşılcak hemen paylaşım bitecek..

Varsın herkes kayırdığımı düşünsün. Her gün paylaşımda bulunan üye ile yeni üye bir değil... Dongyul ile yeni üye bir değil...

telato Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2016, 19:42   #33
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Sayın MeyveliTepe'nin böyle bir sayfa açmasının nedeni belli konular hakkında tartışıp ortak karara varmamızdır... Bu yüzden bu konular hakkında herkes istediği düşünceyi yazıp düşüncesini savunabilir.

Bende geçen sene ilk defa tohum etkinliğine katıldım hiç bir şey bilmiyordum. Ama sonra karşılaştığım olayları size sıralayım sizde düşüncenizi bu konuda paylaşın...

İlk olarak yeni üyelerin tohum paylaşıma kesinlikle katılmasın demiyorum belli bir mesaj sayısı olan kişiler tohum etkinliğine katılsın..

- İlk olarak geçen sene tohum etkinliğine katıldım 25 adet tohum talep etme hakkım vardı, ama bu sayı çok az geldi bana.. siteye üye olan arkadaşlarıma veryansın ettim aldığım karşılık yeni kullanıcı açıp tekrar 25 adet tohum talep et dediler, demek ki bu tarz bir şeyler yapılıyor ki biliyorlar ve bana da söylediler.... Ben bu yanlış davranışı kendime yakıştıramadım ve yapmadım.... YAPILABİLİRMİYDİ EVET YAPILABİLİRDİ...

- İkinci olarak ben bu tohum etkinliği hakkında bahçe ile uğraşan bir akrabama bahsettim o da üye olup ne mesaj ne foruma bir katkıda bulundu ancak 23 tane tohum aldı... Tohum ekim zamanında oğlunun düğünü olduğu için karanbole geldi ve tohumlar ekilmedi... Kesinlikle kaybolduğunu dahi düşünüyorum...

- Yani tohum alabilmek adına bu tarz sahtekarlıkların önüne geçmek istiyorum.. Yeni kullanıcının mesela 20 adet mesaj hakkından sonra tohum etkinliğine katılsın tarzında düşüncem... 20 mesaj yazarken ayağı foruma da alışır... Yeni üyeler foruma hiç bir katkıda bulunmadan forumu tanımadan tohumu alıp gidiyor...

- Şimdi neden bu tarz düşüncemin olduğunu ve tohumların neden kıymetli olduğundan bahsedeyim..

Sayın oz26 ve Sayın Taşlıbahçe; düşüncelerine katılıyorum sizde haklısınız gel gelelim sizin bahçeleriniz büyük olabilir istediğiniz gibip ekip istediğiniz kadar tohum elde edebiliyor olabilirsiniz.

Ancak benim bahçem küçük ve elde ettiğim tohumlar az bu yüzden elde ettiğim tohumlar benim için hem kıymetli hemde değerli... eminim herkesin elde ettiği tohumlar kıymetlidir ve emin ellere gitmesini ve gelecek sene ekilip tohumunun paylaşılmasını ister yanılıyormuyum? sizin dağıttığınız tohumlar gelecek sene başka üyelerin bahçesinde ekili olduğunu size teşekkür ettiğini görmek hoşunuza gitmez mi? şahsen benim hoşuma gider..

Yani benim değerli tohumlarımın gelecek seneye başka bahçelerde ekilip tohumlarının alınıp gelecek yıllarda başka bahçelerde görmek hedefim...

Sizin umursamazlığınız gibi tohumu isteyen alsın istemeyen ekmesin ama ekmek isteyen eksin der gibi... bu tarz düşünürseniz gelecek yıllarda tohumu dağıtan alan hep aynı kişiler olur kısır döngü oluşur... Kısır döngü olduktan sonra bu etkinliğin hiç bir anlamı kalmaz....

- Yazmışsınız ilk on kişiye diyorum çünkü ilk beğenen tohumu alır... 10 kişi dolmuşsa kimse beğenmesine gerek kalmaz...

İstediğiniz 10 kişiye gönderebilirim ama bu kafalarda adam kayırdı düşüncesi yaratır... o yüzden ilk 10 kişi kim seçmişse tohumu alır...

- Hediye konusuna gelince benim naçizane fikrim olduğunu söylemiştim... Sayın TCM'nin dediği gibi plakette olabilir..

Örneğin; 200 küsür tane tohum dağıtan kişiler mevcut bu kişilerin bu tohumları paketlemesi göndermesi hiç kolay değil yorucudur. Bu yorucu zamanı unutturmak adına yüzlerde gülümseme oluşturma adına hediye verilmesi çok güzel bir şey...

Örneğin isim veriyim Sayın Lonicera, MeyveliTepe bir kaç üye daha güzel nadide kimsede bulunmayan tohumlar paylaşıyor yani tohum etkinliğine yenilik getiriyor yeni ürünler tanıtıyor ve yaygınlaşması sağlanıyor bu kişilerinde plaket gibi hediyelerle onurlandırılmasını çok isterim... Ama dediğim gibi bu benim naçizane fikrim...

- Umarım kendimi ifade edebilmişimdir

Sevgili Dongyul; yüz yüze tanışmasak da bir aile içinde olduğumuzu düşünerek izninle “sen” diye hitap ediyorum. Üç kağıtlar maalesef milletimizin geleneği gibi. Önüne geçmek zor ama yeni üyeliklerle daha fazla tohum talep edenleri bazı moderatörlerimiz yakalayabiliyor. Bir uyarıyla "ne yaptığınızı görüyoruz" mesajı verdikleri de oluyor ama bu konu uzar gider. Böyle şeylere başvurmamak kendi irademiz ve kendimize duyduğumuz saygı için önemli. Gerisi onların bileceği.

Umursamaz değilim tohumların ekilip ekilmemesini. Yalnızca çok üzerinde durarak motivasyonumu düşürmek istemiyorum. Nihayetinde bu etkinlik "gönüllülük" esasına dayalı. Gönüllü olan gönlünden kopanı paylaşır.

Bahçemin büyüklüğüyle ilgili böyle bir kanıya paylaştığım tohum sayısından vardıysan yanlış olur. Ben aldığımız tohumların yalnızca onda birini etkinlikte paylaştım ve buna rağmen aslında bahçem küçük. 100 m2 bir bahçeden yüzlerce dekar arazi ekebilirsiniz. Küçük bir balkondan on dönümü ekecek tohum da çıkarabilirsiniz. Yani bu işin bahçenin büyüklüğünden çok ayırabildiğiniz zamanla ilgisi var. Biz ailece bu işi dinlenme vakitlerinde yapmayı tercih ettik.

Takip ettiğim kadarıyla bahçene verdiğin ilgi, sevgi taktir edilecek cinsten. Başarın da öyle. Sana daha fazla tohum lazımsa lütfen mesaj yaz, elimde olanı fazlasıyla paylaşırım. Bunun nedeni de ekeceğini bilmek. Çünkü geçen yıldan bu yana yaptıklarını izliyorum. Ama, tanımadığım ve ne yapacağını bilmediklerime etkinlik kuralları dışında pek yardım etmek istemiyorum. Ancak o kişilerin yeni "Dongyul"lar olma potansiyelleri nedeniyle yeni üye olsalar da etkinlikten talep haklarının olmasını doğru buluyorum.

Senin, şu kadar mesaj yazanlara tohum verilsin firkin, yeni üyelerin ayaklarının alışması açısından bana da makul geldi ama siteye o sırada üye olup sırf tohum almak için mesajlar yazmalarının önüne geçemeyiz. Yani, kötüye kullanmaya heveslileri engellemek için aslında öyle olmayan daha fazla kişiyi cezalandırma, sıkıştırma olasılığını da düşünmek lazım.

Kısır döngüye düşmek bu site ve yapısı düşünüldüğünde çok küçük bir ihtimal. Başından bu yana binlerce üye geldi, gitti. Yeni gelenler de oldukça döngü kısır olmaktan çok uzak bence.

Bu başlık tabii ki etkinlikle ilgili fikirlerin paylaşılması için açıldı, öyle de oluyor. Yazdıklarında bir kırgınlık hissettiğim için yazdıklarımı tekrardan okudum ama sana özel bir çıkış bulamadım. Sanal ortamdaki olası yanlış anlamalara mahal vermemek için en azından kendim için hiç bir kötü niyetim, suçlamam ve benzeri gereksiz, yararsız, etkinliği örseleyici hislerimin olmadığına emin olabilirsin, sevgiyle kal

Taşlıbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2016, 20:16   #34
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Sayın Taşlıbahçe; ilginiz için teşekkür ederim aslında son yazdığınız mesajı görünce çok mutlu oldum sizin düşüncelerinizi takdir ettim fikirleriniz çok güzel...

Biz bir aileyiz sonuçta ve yanlışı doğruyu tartışarak doğru yolda ilerleriz, sanal ortamdayız yüz mimiklerimizi göremediğimiz için bir anda alıngan yanlış anlaşılmalar olabiliyor...

Bahçenizi blogunuzdan takip ediyorum biliyorum ne kadar çalışkan olduğunuzu ve yaptığınız çalışmaları ayakta alkışlıyorum...

Eğer kaba, kırıcı konuştuysam kusura bakmayın, asla sizi üzmek kırmak gibi bir amacım yoktu

Tohum paylaşım etkinliğini iple çekiyorum ^_^

dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2016, 22:30   #35
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-02-2016
Merhaba,

Sitenizin etkinliğine ilk defa tanık olacağım için bazı sorularım olacak,

1.Öncelikle tohum talep etmekle ilgili miktar sınırı var mı?
2.Talep edeceğimiz tohumu çoğaltıp, burada veyahut başka platformlarda paylaşmamız. Eşimize dostumuza hediye etmemizin sakıncası olur mu?
3.Tohum talep edebilmek için tohum paylaşmak zorunda mıyız? Zira elimdeki tüm tohumları bu sene çoğaltma gayesindeyim.

Ayrıca, elinde geleneksel tohum bulunup, çoğaltma imkanı bulamayan arkadaşlar Adana'da ikamet etmekteyim arzu ederlerse kendi arazimde çoğaltabilirler.

settler65 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2016, 22:43   #36
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi settler65 Mesajı Göster
Merhaba,

Sitenizin etkinliğine ilk defa tanık olacağım için bazı sorularım olacak,

1.Öncelikle tohum talep etmekle ilgili miktar sınırı var mı?
2.Talep edeceğimiz tohumu çoğaltıp, burada veyahut başka platformlarda paylaşmamız. Eşimize dostumuza hediye etmemizin sakıncası olur mu?
3.Tohum talep edebilmek için tohum paylaşmak zorunda mıyız? Zira elimdeki tüm tohumları bu sene çoğaltma gayesindeyim.

Ayrıca, elinde geleneksel tohum bulunup, çoğaltma imkanı bulamayan arkadaşlar Adana'da ikamet etmekteyim arzu ederlerse kendi arazimde çoğaltabilirler.
Aşağıdaki linkte sorularınızın cevabını bulabilirsiniz. İlerleyen zamanlarda bu yılın etkinliği için yeni eklemeler olabilir, takipte kalın lütfen.

http://www.agaclar.net/forum/tohum-p...ligi/35301.htm

telato beğendi.
Eski 24-09-2016, 22:56   #37
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:

- İlk olarak geçen sene tohum etkinliğine katıldım 25 adet tohum talep etme hakkım vardı, ama bu sayı çok az geldi bana.. siteye üye olan arkadaşlarıma veryansın ettim aldığım karşılık yeni kullanıcı açıp tekrar 25 adet tohum talep et dediler, demek ki bu tarz bir şeyler yapılıyor ki biliyorlar ve bana da söylediler.... Ben bu yanlış davranışı kendime yakıştıramadım ve yapmadım.... YAPILABİLİRMİYDİ EVET YAPILABİLİRDİ...
Az sayıda da olsa bunu yapmaya çalışanlar oldu. Atlatıldığımız bir durum olmasına küçük de olsa bir ihtimal vereyim ancak zannediyorum hepsini değerlendirme esnasında tesbit ettik. Unutmayalım ki sisteme kaydedilmiş ve önceki yıllara ait her türlü bilgiyi kullanabiliyoruz ve üyelerin forum ve etkinlikteki aksiyonları çok iz bırakıyor.

Foruma sadece tohum almak için gelenler olduğunu, tohumları aldıktan sonra da kaybolanlar olduğunun farkındayız. Ne ki, bunlar çoğunlukta değil. Buna rağmen son etkinlikten sonra hep birlikte yaptığımız değerlendirmede bu oranın kurallar yoluyla azaltılmasını sağlayacak önlem alınmasının yerinde olacağında çoğunluk mutabakatı sağlanmıştı.

Bunu ölçmek üzere elmizde iki parametre var. Birincisi ne zaman foruma üye olunduğu. İkincisi de yazılan mesajlar ve ne zaman yazıldıkları. Bu iki parametreyi de dozunda kullanmamız gerektiğini düşünüyorum. Yani burada amacını aşan dozda bir kural ile forumdaki yeni dongyul'leri kaybetmek istemeyiz Unutmayalım ki tohum hayattır, dağıtmak cömertliktir, isteğimiz tüm tohumların doğru yerini bulmasıdır, ancak bazı tohumların akıbetini kaybetsek bile töleransımızı hayatın olabildiğince yaygınlaştırılması yönünde kullanmalıyız.

Elbette bunlar kurallar yoluyla uygulanan filtreler. Esas filtre paylaşımcıların kendileridir.

Bu etkinliği diğerlerinden net olarak ayıran başka bir özellik, paylaşımcıların iradelerinin asla çiğnenmemesidir.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dongyul
Yani benim değerli tohumlarımın gelecek seneye başka bahçelerde ekilip tohumlarının alınıp gelecek yıllarda başka bahçelerde görmek hedefim...
Alıntı:

Yukarıdaki iki ifade aslında biribiri ile çelişiyor

Dağıttığınız tohumların başka bahçelerde ekildiğini görmek/duymak istiyorsanız, elinizdeki tohum miktarı da sınırlıysa, evet, "adam kayırma" hakkına sahipsiniz. Bu paylaşımcıların doğal hakkı olan insiyatiftir.

İsterseniz bu insiyatifi kullanmama insiyatifine de sahipsiniz. Talepleri saniyesine kadar zaman damgasıyla paylaşımcılara sunabiliyoruz.

İsterseniz başka kriterler de kullanabilirsiniz, söz gelimi en eski 10 üye, en çok mesaj sayısına sahip 10 üye, üye olduğu sürede ay başına ortalama en çok mesaj yazan 10 üye, en sevdiğiniz 10 üye, vs.vs. sınır yok, tamamen özgürsünüz.

Makul olan şudur; paylaşımcı elindeki tohumlar sınırlı ise belli sayıda kişiye dağıtım yapabileceğini (söz gelimi 10 kişi) belirtebilir ve sonunda kendi hakkaniyet kriteri neyse ona göre dağıtım yapar.

Ancak "ilk 10 kişi" diye kriter belirtmek bağlayıcıdır ve bu sebeple tohumları yeterince iyi değerlendiremeyeceğini düşündüğü bir talep edene göndermek zorunda kalırken etkinlik sonuna kadar beklemiş on birinci talebi reddetmek durumunda olur.

Buna rağmen hangi kriteri uygulayacağı, bu kriteri önceden ilan edip etmeyeceği paylaşımcının insiyatifindedir. Bu konudaki tek kural paylaşımcının karar sahibi oluşudur.

Şunu bilin ki, düzenli olarak yetiştiricilik yapıp uzun süredir forumda aktif olarak bulunan üyelerin çoğu taleplerini etkinlik sonuna doğru yaparlar. Bu da normal. Paylaşılan tohumların tümünü görüp bunların içinden seçim yapmak istemelerindendir.

Alıntı:
İlk olarak geçen sene tohum etkinliğine katıldım 25 adet tohum talep etme hakkım vardı, ama bu sayı çok az geldi bana
Elinde önceden hiç tohum olmayan biri 25 çeşit tohum ile gayet güzel bir bahçe kurabilir ve ertesi sene de paylaşımcı olabilir. Bizim bile kaç yıllık bahçede yetiştirdiğimiz çeşit sayısı bu rakamdan çok da fazla değil. Dolayısıyla bu rakam o yıl paylaşımcı olmayan üyelerin talep edebilecekleri en fazla çeşit sayısı olarak gayet makul (özellikle böyle bir kuralın olmadığı önceki iki etkinlik düşünülürse).

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2016, 23:36   #38
Ağaç Dostu

celalim01's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2013
Merhaba arkadaşlar . Bir süredir aranızda bulunamadım. Ardı sıra gelen olaylar ,sıkıntılar nedeniyle bulunamadım. Bazı yerlerde bununla ilgili bildirdiğim ifadelerim olmuştu. Bahçemde bu sene en kısır döngüyü yaşadım. Yeterince ilgilenemedim. Kaybettiklerim oldu. Kendimin ve ailemin sağlık durumları nedeniyle kötü bir bahçe sezonu geçirmek zorunda kaldım.

Yukarıda belirtilen bir çok ifade ve açıklamalar farklı açılardan bakıldığında doğru. Yeni üyeler kazanmak bir artıdır. Kimsenin nasıl bir kişiliğe sahip olduğunu bilmeden engellemek doğru olmaz. İleride çok faydalı birileri çıkabilir. Öbür yandan sırf belirli amaçlarla üye olup istediğini elde ettikten sonra kaybolanlar açısından düşünürsek güvensizlik oluşuyor. Önceki paylaşımda üye olup diğer paylaşıma kadar ortalıkta görünmediğini bildiğimiz kişilere dur diyebiliriz elbette. Şahsen bende olsam o şekilde görünen birilerine paylaşım yapmak istemem.

Yeri geldiğinde paylaşımlarda sınırlama yapmak zorunda kalıyoruz. İlk seçenler alıyor diğerleri fırsat bulamıyor her iki taraf içinde düşünürsek sıkıntı oluyor ,yapacak fazla bir şey yok.Kurallar olmak zorunda ,ilk 10 kişi olacaksa olması gerekir.

Sayın MeyveliTepe'nin dediği gibi ,25 tohum başlamak adına kötü bir rakam değil.bizler daha çok olsun istediğimizden ruhumuzdaki çiçek sevgisine firen vuramadığımızdan yetmiyor olsa gerek. Çok çeşitle uğraşmak zor olsa da ,her çiçeğin ayrı bir zevki var.

Katkıda bulunacak herkesin ellerine sağlık.

celalim01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2016, 23:44   #39
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Sayın MeyveliTepe; yazdıklarınızı okudum evet hak verdim tohum dağıtmak cömertliktir...

Tartışarak, konuyu tatlıya bağladık, ilginiz için teşekkür ederim ^^

dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2016, 00:26   #40
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-08-2016
Hibrit (Bodur,yarı bodur...) olmayan meyveler...

Bence yerli sebze tohumları kadar Hibrit olmayan meyve ağaçlarından temin edilen meyve çekirdeklerinin takasına da önem verilmeli.
Forumda sebze yetiştirmek isteyenler kadar, meyve çekirdeği çimlendirmek isteyenler de var.

Örneğin köylerimizde veya bahçelerimizdeki hibrit olmadığını bildiğimiz meyve ağacının (elma,erik,kiraz...) çekirdeklerini paylaşalım.
Takas etkinliğindeki bitkiler gibi bu ağaçların ve meyvelerin resimlerini de paylaşalım.
Bu çekirdeği fide haline getirdiğimizde bu sefer hibrit olmayan bir ağaçtan aşı kalemi takası yapalım...

kaknus, hcorak, telato ve 1 kişi beğendi.
Altay_41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2016, 15:06   #41
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
İstek olursa 4 çeşit elma, 2 çeşit armut paylaşımı yapabilirim.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2016, 18:24   #42
Yeni Üye

Meyve çekirdeği çimlendirmek isteyenler de olacaktır. Çekirdeği alınan meyvenin ve ağacın resmi paylaşılırsa daha iyi olur.

sernur, hcorak ve telato beğendi.
Eski 25-09-2016, 23:07   #43
Ağaç Dostu

inch's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2009
İş hayatı yoğun olan bir kişiyim. İnternet çağı başlamadan önce bahçe ve peyzaja daha lise yıllarımda ilgi duydum; yerli ve yabancı mecmuaları takip etmeye başladım. Bu forumu zaman zaman yoklarım, bazı yorum ve fikirlere bakarım. Aslında ilgi alanlarımla ilgili bilgiler gerek forumun biraz dağınıklığı gerekse konular tekrarlandığı için, bana yeterince hitap etmiyor. Ya da basit kaçıyor. Beni en çok ilgilendiren ve heyecanlandıran bölüm "tohum takas" bölümüdür. Çünkü bu bölüm Göbeklitepe antik alanını yeniden keşfetmek gibi. Çok az mesajı olan ve arada buraları yoklayan benim gibi insanları tohum paylaşımında lütfen geri planlara atmayınız. Saygılar.

inch Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2016, 23:45   #44
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Altay_41 Mesajı Göster
Hibrit (Bodur,yarı bodur...) olmayan meyveler...

Bence yerli sebze tohumları kadar Hibrit olmayan meyve ağaçlarından temin edilen meyve çekirdeklerinin takasına da önem verilmeli.
Forumda sebze yetiştirmek isteyenler kadar, meyve çekirdeği çimlendirmek isteyenler de var.

Örneğin köylerimizde veya bahçelerimizdeki hibrit olmadığını bildiğimiz meyve ağacının (elma,erik,kiraz...) çekirdeklerini paylaşalım.
Takas etkinliğindeki bitkiler gibi bu ağaçların ve meyvelerin resimlerini de paylaşalım.
Bu çekirdeği fide haline getirdiğimizde bu sefer hibrit olmayan bir ağaçtan aşı kalemi takası yapalım...

Hibrit meyve ağacı tohumu istenilse de paylaşılamaz, "hibrit" sözcüğünü günümüzde ve bu konuda kullandığımız anlamıyla ele alırsak meyve ağaçları için öyle bir durum yok diye biliyorum.

Bodur, yarı bodur kavramları daha çok kullanılan anaçlarla, o anaçların genetik özellikleriyle, klon olmalarıyla veya olmamalarıyla ilgili. Bu etkinlikte ağaç tohumları da paylaşılıyor, evet oldukça az ama çerçevenin dışında değil. İsteyen paylaşır fakat meyve ağaçları söz konusu olduğunda bilinmesi gereken birkaç şey var, ki son cümlenizden anlaşıldığı üzere bu sizin de bildiğiniz birşey, hem bilmeyenler için, hem de paylaşacak olanların eklemeleri gereken bir bilgi olarak kısaca açmak istiyorum.

Günümüzde yediğimiz meyvelerin çok büyük bir kısmı yabani formlarından daha gösterişli, iri, sulu, belki daha lezzetli hallere gelmişler. Bu süreç, süreci yönlendiren faktörlere göre, görece kısa veya çok uzun zamanlarda gerçekleşmiş.

Sorun şu ki, beğendiğimiz meyveler o bölgenin yerlisi dahi olsa onu generatif yolla, yani tohumla üretmeye kalktığımızda yabani atalarına doğru açılım gösterebiliyorlar. Bu durumda tohumdan yetiştirmek istediğiniz meyve, yabani atasına ne kadar yakınsa o meyveden alacağınız meyvenin benzer olma şansı artıyor. Daha fazla uzatmadan, diyeceğim o ki, tohumu dağıtanın da, tohumu talep edenin de bu riski bilmesi iyi olur. Yoksa sürpriz bir meyve, tek yıllık sebze gibi hemen o sezon değil de belki on yıl sonra kendini gösterdiğinde "benim istediğim bu değildi ki" denmesin

Bu risk bilindiği ve paylaşıldığı takdirde yerli meyve ağacı tohumlarının paylaşılması güzel olur. Klasik meyvecilikten ziyade böyle ağaçlara ilginin artması lazım. Meyveleri fazlaca açılım gösterse dahi içlerindeki besleyici değerler, şifai özellikleri ve daha başka pozitif yanlarıyla yalnızca renk, yanlızca şekil ve yanlızca göz dolduranlara tercih edilmeleri isabetli olur.

Ortaya çıkan meyve, potansiyel faydalarına rağmen istenmiyorsa, elde sağlam bir anacımız olur ki, o zaman sizin de belirttiğiniz gibi yine yerli bir meyve çeşidiyle aşılanabilir.

Düzenleyen Taşlıbahçe : 25-09-2016 saat 23:58 Neden: ek
Eski 26-09-2016, 05:09   #45
Yeni Üye

Taşlıbahçe'nin mesajı üzerine internette konuyu biraz araştırdım. Meyve ağaçları için hibrit tanımı Taşlıbahçe'nin dediği gibi yanlış.

Bodurlaştırıcı anaçlar kullanılarak üretilen tam bodur ve yarı bodur fidanlar var. Bodur olmayanlar da klasik anaçlı fidanlar olarak tanımlanıyor.

Meyve çekirdeği takası klasik anaçlı fidan yetiştirmek isteyenler için tercih edilebilir. Ya da çatal erik (ikiz erik) gibi artık fazla karşılaşamadığımız meyve ağaçlarını çoğaltmak isteyenler için...

Bu arada marketten aldığımız meyvenin çekirdeğinden fidan elde edersek nasıl bir anaca sahip oluruz bilemiyorum ???

Eski 26-09-2016, 09:11   #46
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Meyve tohumlarını illa fidan yetiştirmek için eklemek gerekli. Cımlenen tohumları ormana atmak bile yeterli olur. Meyvesi küçük olsa dahi çoğu canlıya hayat olacaktır.

Mesela bizim buralarda ormanlık alanlarda ağlat ağaçları var. Kimse bahçesine ekip dikmez ama zamani gelince herkes toplamaya gider. Onları ekip dikine ne mutlu.

Bir örnek daha vereyim, şuan pazarda beyaz-sarı eksi elma satılıyor. Onlarda tohumdan ekılınce aynı meyveyi veriyor. Hatta önceden ormanlarda keçiler bunları çok yermiş.

Önceden sadece kecılerın yediği elmayı şuan şeker hastaları mumla arıyor.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2016, 09:21   #47
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi inch Mesajı Göster
İş hayatı yoğun olan bir kişiyim. İnternet çağı başlamadan önce bahçe ve peyzaja daha lise yıllarımda ilgi duydum; yerli ve yabancı mecmuaları takip etmeye başladım. Bu forumu zaman zaman yoklarım, bazı yorum ve fikirlere bakarım. Aslında ilgi alanlarımla ilgili bilgiler gerek forumun biraz dağınıklığı gerekse konular tekrarlandığı için, bana yeterince hitap etmiyor. Ya da basit kaçıyor...
Her bilen sizin gibi 'basit kaçıyor burası' deyip içeri girmez sekiz yılda sadece 161 mesaj atarsa, nasıl giderilecek bu 'basitlik' ?

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2016, 10:24   #48
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-06-2014
Tohum paylaşımının yasaklanacağı yıllara doğru bir gidiş olabilir mi acaba ?
.
F1 tohum üreticileri bu şekilde kanunlar üzerinde çalışmalar yapıyor diye biliyorum.
Lisanlanmamış bir tohumun dağıtımı ( üretimi ) yasalarca yasaklanabilirmiş.

Sizce böyle birşey mümkün mü ?

...

Jakin beğendi.
megbilgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2016, 11:20   #49
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi megbilgi Mesajı Göster
.
F1 tohum üreticileri bu şekilde kanunlar üzerinde çalışmalar yapıyor diye biliyorum.

...
Aşağıdaki durumumuz elbette birilerine dokunacak, bekleyeceğiz göreceğiz bakalım elimiz kolumuz bağlanacak mı?

Jakin beğendi.
Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2016, 11:38   #50
Yeni Üye

Kolistirva's Avatar

Giriş Tarihi: 29-03-2010
Arkadaşlar geçen benim ağaçlarım sele gitti. Rizedeyim, evimizi ve ağaç diktiğim yerleri sel aldı götürdü. 300 Tane aşılı meyve fidanı dikmiştim karma toplamasam bile dağ taş böcek yesin diye. Geçen şubat-mart ayındda Rize'nin aşırı yağış alması sebebiyle evde dahil olmak üzere ağaçlarım da gitti.

Bende tohum istiyorum fakat gönderebileceğim tohum yok benim. Bu konuda ne yapabiliriz?

Kolistirva Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2016, 12:27   #51
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Paylaşıma sokacağım çeşit az ama tohumlar çok fazla sayıda olacak. İki cins kavun var bahçede hala da ürün toplamaktayım. Bardaklar dolusu çekirdek biriktirdim. Domateslerde de en beğendiğim yerli domatesten hala tohum ayırmaya devam ediyorum. Kabaklardan aynı şekilde kıyamet gibi çekirdek olacaktır.
Yönetim benim gibi fazla sayıda tohuma sahip üyelerden gelecek tohumları çaresiz taliplere ulaştırabilmek için bir usul bulacaktır mutlaka...

Gaye çok sayıda yerli tohumu- çekirdeği çok kişiye dağıtmak. Ben çevremde bahçesi olan ama buralardan bihaber herkese onlar istemeden tohum vermenin yollarını ayrıca aramaktayım.

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2016, 22:34   #52
Yeni Üye

emcmuratçelik's Avatar

Giriş Tarihi: 10-05-2011
Merhaba elimde bulunan tohumların adını tam bilmiyorum peki paylaşmak istesem nasıl yapıcam? mesela domates tohumları var daha yeni ayırdım tokatta bir abimin kendi bahçesinde sürekli yetiştirdiği domatesler veya dikkatimi çeken bir çalıya benzer süs ağacının tohumları **** diğer tohumlar bunları nasıl yababilirim güzel tazeler yardımcı olabilir misiniz?

saygılarımla.

Jakin beğendi.
emcmuratçelik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2016, 23:15   #53
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-11-2012
Tohum tanıtım mesajları için bir şablonumuz vardı geçen yıl. Hemen herkes bu şablonu kullandı ama türe özel izolasyon kısmı bazen boş bırakıldı ya da yeterli bilgi verilmedi. İzolasyon bilgileri konusunda daha duyarlı olmalıyız.

MeyveliTepe, oz26, TCM ve 2 kişi beğendi.

Düzenleyen Atilgan : 26-09-2016 saat 23:16 Neden: yazım hatası
Atilgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2016, 17:06   #54
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Bu forum gibi platformlar, popüler bilgi kaynaklarıdır. Bu gibi kaynaklarda akademik seviyede çalışma/yayın yapılması, uluslararası bir hakemli dergide yayınlanan makalelerde olduğu gibi akademik ispat gerçekleştirilmesi mümkün değil.

Burda çeşitli konular hakkında yayınlanan içerikte, forum dışında yapılmış teknik çalışmalara ve nedenleri ispatlanmamış dahi olsa varlığı ve doğruluğu genel tecrübe/deneme-yanılma yoluyla onaylanmış uygulamalara bir aykırılık söz konusu olmadığı takdirde, basite indirgeyerek anlatma yolunun kullanılmasında bir sakınca göremiyorum.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi inch Mesajı Göster
İş hayatı yoğun olan bir kişiyim. İnternet çağı başlamadan önce bahçe ve peyzaja daha lise yıllarımda ilgi duydum; yerli ve yabancı mecmuaları takip etmeye başladım. Bu forumu zaman zaman yoklarım, bazı yorum ve fikirlere bakarım. Aslında ilgi alanlarımla ilgili bilgiler gerek forumun biraz dağınıklığı gerekse konular tekrarlandığı için, bana yeterince hitap etmiyor. Ya da basit kaçıyor. Beni en çok ilgilendiren ve heyecanlandıran bölüm "tohum takas" bölümüdür. Çünkü bu bölüm Göbeklitepe antik alanını yeniden keşfetmek gibi. Çok az mesajı olan ve arada buraları yoklayan benim gibi insanları tohum paylaşımında lütfen geri planlara atmayınız. Saygılar.

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2016, 17:08   #55
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Siz bunu nerden duydunuz?

Alıntı:
.

...

Jakin beğendi.
Eski 27-09-2016, 20:22   #56
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kolistirva Mesajı Göster
Arkadaşlar geçen benim ağaçlarım sele gitti. Rizedeyim, evimizi ve ağaç diktiğim yerleri sel aldı götürdü. 300 Tane aşılı meyve fidanı dikmiştim karma toplamasam bile dağ taş böcek yesin diye. Geçen şubat-mart ayındda Rize'nin aşırı yağış alması sebebiyle evde dahil olmak üzere ağaçlarım da gitti.

Bende tohum istiyorum fakat gönderebileceğim tohum yok benim. Bu konuda ne yapabiliriz?
Etkinliğe ilk kez katıldığınızda tohum paylaşmasanız da 25 çeşide kadar tohum talep edebiliyorsunuz. 2015-2016 etkinliğinin genel prensiplerine bir göz atın.

Jakin beğendi.
Eski 27-09-2016, 23:42   #57
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-11-2012
Paylaşılan tohumlar eğer daha önceki etkinliklerde paylaşılmıssa bunu belirtirken sayfaların adres bilgilerinide link olarak ekleyelimki ilgilenenler uzun uzun bu sayfaları aramak durumunda kalmasın. Bunu yaparsak bir sonraki paylaşımcının iş yükünüde hafifletmiş oluruz. Eğer herkes adres bilgilerini girerse son paylaşımcıdan başlıyarak ilk paylaşımcıya kolayca ulaşabiliriz.

Mesela
Tohumun geldiği yer: ANA TOHUM, 2014-2015 Ağaçlar net Tohum Paylaşım Etkinliği, sayın Birnefestoprak
bilgilendirici ama kullanışlı değil.

Bu daha iyi
Tohumun geldiği yer: 2014-2015 Ağaçlar net Tohum Paylaşım Etkinliği, sayın coskun4216

Atilgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2016, 09:24   #58
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
Siz bunu nerden duydunuz?
Birçok yerde yazıyor internette ararsanız görürsünüz.
.

Basit bir arama

https://www.google.com.tr/search?q=L...ns+tohum+yasak

Yasaklama araması

https://www.google.com.tr/search?biw...F0BtkQ1QIIXigB

...

Detaylı haberlerde mevcuttur.

...

Buda Türkiyede geçerli tohumculuk kanunu.
Tohum üretimi ve dağıtımı hakkında...

http://www.resmigazete.gov.tr/eskile...20061108-1.htm

...

Düzenleyen megbilgi : 28-09-2016 saat 10:57 Neden: Kanun eklendi.
Eski 28-09-2016, 16:07   #59
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Gösterdiğiniz haberlerin ev bahçeciliğiyle bir ilgisi var mı? Bir de F1 tohum üreticilerinden tanıdıklarınız varsa sorar mısınız lütfen insanların kendi bahçesinde ninesinden dedesinden kalma tohumları yetiştirmesine engel olmaya dönük bir çaba içindeler miymiş.

Ayrıca siz burdaki tohum etkinliğine katılmayı düşünüyor musunuz?

Alıntı:
Birçok yerde yazıyor internette ararsanız görürsünüz.
.

Basit bir arama

https://www.google.com.tr/search?q=L...ns+tohum+yasak

Yasaklama araması

https://www.google.com.tr/search?biw...F0BtkQ1QIIXigB

...

Detaylı haberlerde mevcuttur.

...

Buda Türkiyede geçerli tohumculuk kanunu.
Tohum üretimi ve dağıtımı hakkında...

T.C. Resm Gazete

...

saleri beğendi.
Eski 28-09-2016, 16:18   #60
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
Gösterdiğiniz haberlerin ev bahçeciliğiyle bir ilgisi var mı? Bir de F1 tohum üreticilerinden tanıdıklarınız varsa sorar mısınız lütfen insanların kendi bahçesinde ninesinden dedesinden kalma tohumları yetiştirmesine engel olmaya dönük bir çaba içindeler miymiş.

Ayrıca siz burdaki tohum etkinliğine katılmayı düşünüyor musunuz?
Tohumun ev bahçeciliği ile ne ilgisi var ki... Tohum tohumdur...
Tarlayada eksen aynı bahçeyede...
.
Evet tohum etkinliğine katılacağım...
Neden sordunuz ?
.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024