agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2016-2017 Tohum Paylaşım Etkinliği
(https)

Beğeni Düzeni596Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-02-2016, 13:26   #1
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Tohum paylaşım etkinliğine dair öneriler 2016-2017

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Yurt İçi kargodan verilen bilgiye göre;

adres sorunlu
unalby 915788018521
....

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2016, 15:52   #2
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
adres sorunlu
unalby 915788018521
unalby sıfır mesajlı bir üye...

31-01-2016 tarihinde foruma son kez girmiş...

Sene sıfır mesajlı üyeleri dağıtım dışı bıraksak mı ki? Bir merhaba deme gereği bile duymamış

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2016, 15:55   #3
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Sadece sıfır mesajlı üyeler değil, etkinliğin devam ettiği 3 ay boyunca en az haftada bir kez foruma girmemiş üyeler için de tereddütüm var.

Eski 11-02-2016, 16:19   #4
Ağaç Dostu

olmez's Avatar

Giriş Tarihi: 09-08-2006
Alıntı:
Sadece sıfır mesajlı üyeler değil, etkinliğin devam ettiği 3 ay boyunca en az haftada bir kez foruma girmemiş üyeler için de tereddütüm var.
Sadece tohum talep etmekten başka bir amacı olmadan gelenlerin o süreçte zaten sık sık uğrayıp sonrasında hiç uğramayacağı gibi bir durum da var. Bence etkinliğin devam ettiği süre değil de etkinlik dışında kalan 9 ayda hiç uğramamış olanlar olarak bir eleme yapılabilir.

olmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2016, 11:31   #5
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Bir üyeden gelen mesaj:

Alıntı:
Merhaba nasılsınız? Bir konuda çok rahatsızım size de bildirmek istedim ^^

Tohumlarını teslim alanlar sayfasına bakıyorum da bazı üyelerin tek bir yorum atmış olduğu attığı da tohumunu teslim aldığına dair bir mesaj... Bence bu adaletsizlik daha detaylı sayfayı incelediğimde sadece siteyi tohum alabilmek için kullanan bir grup olduğu keşfettim..

Bende yeni üyeydim kendi bahçemi tanıtıyorum ya da yorum atıyorum ve elde ettiğim tohumları da ektiğime dair bir kanıtım var ayrıca yeni üye olduğum için sadece 25 tohum talep edebildim. Bu nasıl bir kuralsa bence mesaj atmayan inaktif olan kişilerin tohum almasını engelleyecek bir kuralın konması seneye?

Ayrıca düşündüğüme göre yeni üyelerin 25 adet tohum sınırını yeni bir profil açarak hiç aktif olmayarak ekstra 25 tohum talep etmesi... Ve ekstra bir kuralında sürekli aktif üyelerin tohum etkinliğine katılması gibi bir kuralın konması iyi olacağını düşünüyorum...

Şimdiden teşekkür ederim ^^

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2016, 12:39   #6
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Bir üyeden gelen mesaj:
Sayın Malina'ya teşekkür ederim bu mesaj bana ait sizlerinde görmesi daha iyi olduğunu düşünüyorum bence bu tür kişilerin etkinliğe katılmasına karşıyım...

Siz de hak veriyorsunuzdur umarım.

dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2016, 12:46   #7
Ağaç Dostu

Jakin's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dongyul Mesajı Göster
Sayın Malina'ya teşekkür ederim bu mesaj bana ait sizlerinde görmesi daha iyi olduğunu düşünüyorum bence bu tür kişilerin etkinliğe katılmasına karşıyım...

Siz de hak veriyorsunuzdur umarım.
Şapkalardan belliydi Sn. dongyul..

Çok haklısınız..
Bahçesi olup ta fotoğraf ve bilgi paylaşan, ufkumuzu açan üyelerin talep hakkının çok daha fazla olması gerektiğini düşünüyorum.

Sonuçta bundan hepimiz kazançlı çıkarız..

Jakin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2016, 14:05   #8
Ağaç Dostu

Poizer's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2014
Merhaba,

Öncelikle bu güzel etkinlik için herkese teşekkür ediyorum. Etkinlik ile alakalı önerilerim şunlardır;

1- Tohum paylaşım etkinliğine katılmak şartlarına “tohum paylaşım etkinliğinden en az 6 ay önce üye olmak ve sitede aktif olmak” şartı getirilebilir. Sırf tohum paylaşım etkinliği için sitemize üye olmuş kişilere karşı tedbirlerin alınması gerektiği kanaatindeyim.

2- Etkinliğe pilot olarak 2-3 okul dahil edilebilir. Okulların bulunduğu iklimde yetişecek bitki tohumları okula gönderilerek o bölgede ikamet eden gönüllü bir üyemiz, okul yetkilisi ve öğrenciler ile küçük bir etkinlik yapılabilir. Bu konuda forumumuza üye öğretmen arkadaşlarımızdan destek alınabilir. Bu model bir huzurevi, engelliler okulu veya yetiştirme yurdu için de uygulanabilir.

3- Etkinlikten ilk defa tohum talep eden ve çeşitli tohumların ekilmesi konusunda bilgi eksikliği bulunan üyelerimiz için paylaşımı yapılan sebze, meyve ve çiçek tohumları için paylaşımcılarımızdan daha detaylı bilgilendirme yapılması istenebilir. (Özellikle o tohum nasıl ekilir ve bitki yetiştirme süreci nasıl olmalıdır konularında)

4- Etkinlik kapsamında küçük bir kitapçık hazırlanarak tohum alacak üyelere zarf ile birlikte gönderilebilir. Kitapçık içerisinde Dünyada ve Türkiye'de çölleşme, tohum nasıl ekilir, tohum nasıl toplanır, Ağaçlar.net'in misyon ve vizyonu, etkinliğin amaç ve tanıtımı gibi konular ve bir önceki etkinlikten hatıra 2-3 fotoğraf eklenmesi yapılabilir. Bu kitapçık etkinlik bağışının durumuna göre hazırlanabilir. (kitapçık hazırlanmasında gönüllü çalışabilirim)

Aklıma geldikçe önerilerimi güncelleyeceğim.

Emeği geçen herkese tekrar teşekkür ederim.

Düzenleyen Poizer : 16-02-2016 saat 15:56
Poizer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2016, 15:53   #9
Ağaç Dostu

olmez's Avatar

Giriş Tarihi: 09-08-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Poizer Mesajı Göster
Merhaba,

1- Tohum paylaşım etkinliğine katılmak şartlarına “tohum paylaşım etkinliğinden en az 6 önce üye olmak ve sitede aktif olmak” şartı getirilebilir. Sırf tohum paylaşım etkinliği için sitemize üye olmuş kişilere karşı tedbirlerin alınması gerektiği kanaatindeyim.
Bir takım tedbirlerin alınması gerektiği aşikar. Öneriler de güzel ancak önerilerinizden alıntı yaptığım kısmı iyi düşünmek gerektiği kanaatindeyim Sn. Poizer. Bu aileye bu seneki etkinliğe ait katalogların açık olduğu dönemde katılmış ve şimdiden yaklaşık 750 mesajı olan arkadaşlarımız var. Etkinlikten 6 önce olarak yazdığınızı ben "6 ay" olarak kabul ettim. Hoş "6 gün" de olsa isim vermeden örnek gösterdiğim arkadaşımızın durumunu etkilemiyor bu. Çünkü kendisi kataloglar açıkken üye olmuş. Bu örnekten yola çıkarak o şekilde bir kuralla belki sadece tohum talep etmek için üye olan 100 kişiyi engelleriz ama çok değerli olan o 1 kişiyi de kaybedebiliriz. Ha kişinin aileye katılmak gibi bir niyeti varsa tohum talep edip edememeye bakmayacaktır ama, yine de bu önerinin iyice irdelenmesi gerektiği kanaatindeyim.

İkinci olarak da aktif olması kısmına açıklık getirilmeli diye düşünüyorum. Bu noktada birçok kriter değerlendirilebilir. Ancak ben sadece kendimi örnek vererek bir noktaya parmak basmak isterim. Ben en eski üyelerden olmasam da onlara yakın bir üyeyim mesela. Ancak sitedeki hareketlerim (aktifliğim) incelenecek olursa ilk başlarda oldukça aktif sonra bir anda ortadan kaybolan ve birkaç yıl sonra yeniden ortaya çıkan bir üyeyim. Konulacak kurallar belirlenirken ben mesela bir süre takılmış sonra gitmiş, bir yıl tohum paylaşımı öncesinde yeniden siteye giriş yaparak tohum talep etmiştir gibi bir değerlendirmeye maruz kalmamalıyım. O dönemde bütün yaşam tarzımı ve düzenimi değiştirmek zorunda kaldığım günler geçirdim. Hayatım yeniden düzene girdiğinde tekrar bu aileye dönüş yaptım. Benimki sadece bir örnek. İnsanların neler yaşadığını bilemeyiz. Bir başka örnek de bu yıl yaşandı mesela. Tohum paylaşan arkadaşlarımızdan biri sağlık problemleri yaşadığından zamanında gereklilikleri yerine getirmedi. Şimdi ise takdir edilecek bir şekilde canla başla verdiği sözün arkasında durmak için çalışıyor.
Örnekler çoğaltılabilir ama üyelik tarihi ve aktiflik kriterleri kural olarak konulurken en ince ayrıntısına kadar düşünülmeli fikrindeyim.

NOT: Kesinlikle sizin önerinize olumsuz yaklaştığım fikrine kapılmayın lütfen. Sadece tüm üyelerin katılımı ile net kuralların minimum hata ile konulması gerektiğini düşünüyorum.

olmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2016, 16:52   #10
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Alıntı:
2- Etkinliğe pilot olarak 2-3 okul dahil edilebilir. Okulların bulunduğu iklimde yetişecek bitki tohumları okula gönderilerek o bölgede ikamet eden gönüllü bir üyemiz, okul yetkilisi ve öğrenciler ile küçük bir etkinlik yapılabilir. Bu konuda forumumuza üye öğretmen arkadaşlarımızdan destek alınabilir. Bu model bir huzurevi, engelliler okulu veya yetiştirme yurdu için de uygulanabilir.
Ana amacı kimsenin kafasını fazlaca yormadan, üyeler arasında tohum alışverişi yapmak olan bir etkinliğin basitliğini, konuyu forum dışında kurumlara taşıyarak bozmayı çok doğru bulmuyorum. Bu bir bireysel tohum takas etkinliği. Kamu yararı zaten burda tohum talebinde bulunan onlarca insan aracılığıyla yerine getiriliyor.

Üyeler burdan aldıkları tohumları yetiştirip o kurumlarla bireysel bir çalışma yapacaksa, burda gelişmeleri bizimle paylaşabilirler diye düşünüyorum. Örneğin Sn Poizer, siz bir plan dahilinde ilk sene burdan aldığınız tohumları çoğalttıktan sonra ikinci sene belirlediğiniz bir okulda bir grup öğrenciyle tohum tanıma, ekim, dikim, bitki bakımı vb konuları kapsayan bir çalışma yapıp sonuçları burda aktarabilirsiniz.

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2016, 17:05   #11
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Bu konudan sanırım Sn Taşlıbahçe de daha önce bahsetmişti. Daha önce aldıkları tohumları çoğaltıp burda dağıtan çoğu üye, o tohumun etkinlikte sirkülasyona ilk kimin tarafından sokulduğunu veya tohumu bir önceki yılda kimin dağıttığını belirtmiyor.

Eğer sonraki yıllarda tohum saflığını etkileyecek herhangi bir sorun olduysa, bunun ne zaman gerçekleştiğini bilebilmeliyiz ki, o yıldan önceki tohum kaynaklarına geri dönebilelim. Aksi durumda sorunlu tohum çok sayıda başka üyeye dağılacak ve aynı sorun bu sefer katlanarak büyüyecek. Bu yüzden, tohum dağıtımı sırasında mümkünse ilk kaynağın, en azından geride kalan iki sene içindeki kaynak hiyerarşisinin belirtilmesi çok yararlı olurdu. Bu, aslında Türkiye'de tasnif ve arşiv sorunlarının temelini oluşturan bir konu. Sözel kaynaklar, anekdotlar var ama yazılı kaynak çok az.

Bahsettiğim konuya C üyesinin kataloğundan örnek vereyim:

Ayaş Domatesi

Tohumun etkinlik kapsamındaki kaynağı: Tohumu A, B'den 2014 etkinliğinde almış, tohum bana 2015 etkinliğinde A tarafından gönderildi. Tohumu etkinlikte ilk kez 2013 etkinliğinde D dağıtmış.

Düzenleyen birnefestoprak : 16-02-2016 saat 17:45
birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2016, 15:58   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2016
Tohum paylasım etkinligi katılmak istiyorum ne yapmam lazım

vuslat40 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2016, 12:16   #13
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vuslat40 Mesajı Göster
Tohum paylasım etkinligi katılmak istiyorum ne yapmam lazım
Sayın vuslat40;

Önümüzdeki sezon için elinizdeki bitkilerden paylaşabileceğiniz tohumları toplayıp, paylaşım zamanında taleplerinizi yaparsınız. Bu yıl yapılan uygulamada ilk defa tohum talebinde bulunan üyeler 25 adet tohum talep edebildiler. Siz de paylaşımcı olursanız paylaştığınız tohum sayısına göre daha fazla talepte bulunabilirsiniz.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2016, 12:41   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Bu sahifeleri daha önce okumamışım.
Etkinlikten tohum alanlardanım ama paylaşım sonrası sahife açarak ektiklerim hakkında bilgi verme imkanı bulamayanlardanım.
Tohum alan kişilerin tamamının arzulanan tavır içinde olması zor. Üretip ticarete konu edecek niyette de kişiler olabilecektir ama neticede yerli tohum çok sayıda kişiye ulaşacaktır ki nihai gaye temin edilmiş olacaktır.

Kendim için yazacak olursam; bazı özel nedenlerle tohumları viyollere ekerek bir tanıdığa emanet ettim. Toprağa dikim vaktinde alabildim viyolleri ve yerlerine zayiatsız denecek miktarda yerleştiler. Hafta sonu uğradığımda hepsinin sakin sakin büyümekte olduklarını gördüm. Köylü komşuma rica ettim arada o da bakalak oluyor.

Tohum paylaşım sonrasına ait bilgilerin müştereken yer alabileceği bir sahifenin yaratılması halinde tek başına sahife açma imkanı olmayanların oradan üyelere arada bilgi verme imkanı olacaktır diye düşünerek bu önerimi dile getiriyorum.

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2016, 18:11   #15
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

2016-2017 dönemi Tohum Paylaşımı öneriler

Yeni dönem etkinliğe çok kısa bir sürede başlıyacağız.

Etkinlik kuralları, etkinliğin düzeni, kayıtlar, kataloglar ve katalogların içeriği, paylaşılacak tohumlar vb. etkinlikle ilgili her alandaki önerinin bu başlığa yazılmasını rica ediyorum.

Yaklaşık 10 gün kadar işlevsel kalacak bu başlıkta yazılanların ortak paydalarını kullanarak yeni dönem etkinliğini güncelleyeceğiz. Bir beyin fırtınası olmasını umduğum bu başlıkta lütfen aklınızdaki her şeyi paylaşarak hızlıca tartışalım.

Eski 22-09-2016, 18:21   #16
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Başka sayfadan aktardım;

Konu önemli ancak yapılabilecekler (tohumların ana özelliklerini kaybederek başka formlara dönüşmesi hususu kasdedilen, misal koskoca heybetli domatesin minik chery domatese dönüşmesi gibi ) kısıtlı, bu sebeple düzenli bir organizasyon ve bunu yürütmek için de aşk ve şevk lazım.

Organizasyon için öncelikle bilgilendirme; forumun farklı yerlerinde bulunsa da, bahse konu tohumlar hakkında ayrıntılı bilgi, izolasyon mesafeleri, koruma vs. Daha sonra kişilerin tespiti; gönüllülerin ayarlanması, tohum paylaştırılmasının yapılması, arada yoklama-zorlama ve en sonunda da sınav.

Kendi adıma; öncelik domates ve biber olmak üzre, deneyerek azaltarak seçeceğim çeşitleri sürekli yetiştirmek isterim. Bahçe ve ben bu kadar çeşit için izolasyona teknik olarak uygun değiliz. Benim gibi çoğu arkadaşın da istesek te yetiştireceğimiz ürünlerde bunu uygulamaya elverişli olmadığımızı düşünüyorum. Beğendiğim çeşitlerin devamlılığını sağlamak ve bozulmalarını engelleyebilmek için her yıla ait tohumları ayrı tutuyorum. Bozulma olduğunda bir önceki yıla dönerek bu sorunu engelleyeceğimi sanıyorum.

Ancak forumda kısmen yapılan ve daha bilinçli yapılacağına inandığım bu güzel çalışmaya ben de katkıda bulunmak isterim. Şöyle olabilir eğer uygunsa; bana iki çeşit domates ve bir çeşit (biri saksılık olursa iki çeşit) biber zimmetlersiniz, ben sürekli onlarla izolasyona kesin uyacak şekilde, kendi bahçemde, komşu bahçede, uzak bahçede vs. bir şekilde hallederim.

Bu vesile ile, tohum paylaşan, vesile olan, aldığı tohumla uğraşıp bir şeyler yapan ve işlemi gerçekleştirip geliştiren herkese teşekkür ediyorum.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2016, 19:47   #17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-11-2015
Oleyyyy...

Ablama geçen yılın kurallarını okutup bir an önce annemi ikna emeliyim.Umarım istediğim tohumlar olur,olkonda sebze yetiştiririm

Benim bir önerimde,tohum paylaşımda sadece etkinlik için üye olanların engellenmesi gerekli.Ama mesaj sayısına göre değilde,başka değişkenlre göre...

Gübreli toprak hazırlayacağım müstakbel sebzeler için inşallah.

çamkokusu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2016, 19:55   #18
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Kataloglarla ilgili hemen aklıma gelen bir şey;

Özellikle sebze tohumları paylaşılırken paylaşımcılar tohumların katalog isimlerini mesaj başlıklarında belirtirlerken parantez içinde tohumu önceki etkinliklerde ilk paylaşanı veya etkinlikle ilgili olmayıp takibini kolaylaştıran bilinen başka bir kökeni varsa belirtsinler.

Örnek:

Şenberber fasulye (heyyamola)
Kars yumurtası (birnefestoprak)
Thai biber (meyvelitepe)

gibi.

Dünyada nadide atalık tohum yetiştirip dağıtan pek çok küçük tohum şirketi var. Bazı çeşitlerin yaygın kaynağı bu şirketler olduğu için bu gibi tohumlar o tohum şirketinin ismi ile de anılabilir.

Söz gelimi;

Blue Beauty domates (rare seeds)

gibi.

Eski 22-09-2016, 20:03   #19
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Dördüncüsüne başlayacağımız etkinliği bir çok açıdan çok özel buluyorum. Her yıl tanıtılan tohumlar, hazırlanan standart kataloglar, uygulama şekli, kimin kimden ne aldığının kayıtlı oluşu, tohumların sonradan gittikleri yerlerde kısmen de olsa takip edilebilirliği vb. özelliklerden dolayı benzerini ne ülkemizde ne da başka bir ülkede görmedim, duymadım.

Mevcut kataloglarımız forumda hala ulaşılabilir olmasına rağmen bir kitapçık haline gelmesinin etkinliğin ve hep birlikte yaptıklarımızın değerini çok arttırır diye düşünüyorum.

Bu sebeplerle son üç yılın kataloglarını birer PDF kitapçık haline getirebilirsek çok güzel olur.

Neticede, gerekli yazılım, donanım ve zamana sahip gönüllülere ihtiyacımız var. Ne dersiniz?

Eski 22-09-2016, 20:19   #20
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Sayın MeyveliTepe;

- Benim önerim tohum etkinliği sonrasında en fazla tohum paylaşan üyelere bir takım hediyeler veriyorsunuz.... Bu tarz motife edici hediyelerin verilmesi çok güzel... bu hediyeleri ayrı bir dalda da verseniz mesela en farklı en nadide hiç kimsenin paylaşım yapmadığı tohumları paylaşan kişilere olabilir.... Bu benim naçizane fikrim...

- Ayrıca geçen senede bu durumdan rahatsız olmuştum ve dile getirmiştim... yeni üyelerin etkinliğe katılması... 1 mesaj yollamış onuda tohum talep ettiği kısımda başka bir mesajı yok foruma bir katkısı yok... tohumu aldıktan sonra ekip ekmediği belli değil.... tohum talep kotası koyduğunuz için belki o kişiler yüzünden hak eden çok isteyen kişilere tohum ulaşmıyor... yeni üyeler ama tohum etkinliğinden yararlanıyor... bence bu haksızlık... umarım durumu anlatabilmişimdir...

- Ayrıca şu konuda da çok rahatsızım geçen seneki etkinlikte talepte bulunduğum tohumlardan paketinden sadece 3-4 tane tohum çıktı (İsmi bende kalsın) bu tohum yeterli değil ki biliyorsunuz ki fide yetiştirmede bir çok handikap var ve bu yüzden fideler bazen telef olabiliyor ne kadar iyi bakılsada bende öyle oldu 3 tane domates çimlendi biri çimlenmedi sonraki fide aşamasında mantar hastalığından 2 fidem telef oldu sadece bir kaldı sonuç onuda ileri ki aşamada tohum alamadan mantari hastalıktan kaybettim. yani demek istediğim tohum paylaşımda en az örneğin 10 adet tohum yollansın aşağı ki sayıda tohum yollanmasın eğer dağıtıcının tohumu azsa kişi sayısı olarak sınırlandırsın... mesela ben bu yıl bu şekilde kişi sayısında sınırlama koyacağım ilk on kişiye açıktır diye..

Eski 23-09-2016, 00:01   #21
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
1- Ben şirket ismi falan anlamam; altın çilek dendi mi @ MeyveliTepe yi, blue beauty domates dendi mi @birnefestoprak ı, düzen-intizam dendi mi @İsmail Kuzucu yu, verimllik dendi mi @dongyul u, felsefe dendi mi @Mücevher Çalısı nı, herşeyi bilen dendi mi de bacanağımı bilirim.

2- Biz bilinen güzel tohumları kaybetmekten, bozulmasından korkmuyor muyuz, o zaman bu tohumları sağlam yerlerde ve ellerde muhafaza etsek.

3- Üstte yazdığım tohumların paylaşım sonrası takibini sağlamak için kişiye özel değil tohuma özel sayfa açmalı, veya ikisi de olabilir.

4- Hediye yerine özel plaket olursa bence daha makbule geçer, güzel bir yere yerleştiririz.

5- Geçen etkinlikte @MeyveliTepe; 'hep aynı tohumları paylaşıyorum' diyerek fazla tohum paylaşmamışsınız, 'niye thai biberleri sizden de almamışım' diye araştırırken denk geldi, aslında tam tersi düşünmeniz lazım tohumları koruyup kollama adına.

6- @dongyul e katılıyorum, tohum talep eden ne kadar yere ekim yapacağını veya talep ettiği tohumlar için kaç kök ekim yapmayı düşündüğünü bildirirse daha verimli paylaşım sağlanır.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2016, 00:44   #22
Yeni Üye

nurdangul's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2015
çok önemli bir konu.bu kadar tohumu ne yapıcam deyip attıklarım oluyor içim sızlıya sızlıya.bundan sonra hiçbirini atmıcam.özellikle kavun ve karpuz.yerlileri tarihe karışan bu iki tohumun yerlisi var bende.öneri olarak da bu büyük bir organızasyon şu an bir öneride bulunamıyorum ama buradan mesajla birbirimizden isteyebiliriz.

Atilgan, telato ve Jakin beğendi.
nurdangul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2016, 00:10   #23
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2006
Galeri: 2
Tohum için üye olanlar, tohum aldıktan sonra uğramayanlar, ektikten sonra paylaşmayanlar... Böyle arkadaşlar oldu, bu yıl da olacak, sonraki yıllar da. Ben kendi adıma bu durumu çok önemsemiyorum. Bu tür davranışların motivasyonu düşürme potansiyeli olabilir, ama, bu işi niye yaptığımızı bildiğimize göre çok takılmamak lazım. Gönül ister ki üzerine titrediğimiz, değer biçemediğimiz tohumları dağıttığımızda her biri ekilsin, fotoğrafları paylaşılsın. Böyle olmuyor diye etkinliğin kemerini sonuna kadar sıkmak kanımca yanlış olur.

Nihayetinde, geçen yılın sınırlandırmalarını çok "kıvamında" buluyorum ve aynen devam etmesini istiyorum.

Hediyeler konusunda söylenecek bir şey var mı emin değilim. Çok paylaşımcı üyelere gönderilen hediyeler etkinliğin artan bütçesinden değil de gönlünden kopan birinden gelmişti diye hatırlıyorum. Yine öyle birileri çıkarsa, sanırım çok paylaşanlarda "ne gerek vardı efendim" tadında bir gülümseme yaratabilir.

Katologların PDF formatında kitapçık haline gelmeleri güzel olur.

Sn. Birnefestoprak'ın izolasyon mesafeleriyle ilgili hazırlayacağı tabloyu etkinliğin bir yerine eklemek çok faydalı olacaktır.

Zaman içinde pekçok üretici sanıyorum aynı yollardan geçerek benzer yerlere varıyor. Ben sebze yetiştiriciliğinde henüz yeniyim, yolun başındayım. Bu yoldaki ilk birkaç adım bu etkinlikle yan yanaydı. Ve gün geçtikçe dağıtacağım tohumların daha güvenilir, haklarında daha fazla bilgi aktarabileceğim, daha fazla gözlem paylaşabileceğim tohumlar olmasına özeniyorum. Bu da beni daha az sayıda çeşide yöneltiyor. Dolayısıyla zaman içinde daha güvenilir ancak daha az sayıda çeşide doğru gider gibiyim. İstiyorum ki bazı çeşitler bahçemin vazgeçilmez ferdleri olsun ve bu çeşitlerin tohumlarını isteyenler için bahçem doğru yer olsun. Bununla birlikte -bilhassa tehlike altındaki- yeni çeşitleri denemeye ve paylaşmaya da mümkün mertebe devam edeyim. Şu son yazdıklarımın galiba etkinlik kurallarıyla direkt ilgisi yok.

Etkinlikten yeni haberi olanlar, ilk katılanlar, gökten düşer gibi tohum talep edenler için etkinlik süresince pek çoğumuz ya sabırla izahlarda bulunuyor ya da kuralların linkini ekleyip duruyoruz. Anlamadığım için soruyorum, teknik olarak, katologlara girdiğimizde kuralların olduğu bir sayfanın otomatik olarak açılması ve okuduysak köşedeki x işaretiyle çıkmamız ve alttaki katolog sayfasını görmemiz mümkün mü? Böyle olursa halen yersiz sorularla veya taleplerle uğraşanları önemsemeyebiliriz diye düşündüm ve düşünürken de yazdım.

Düzenleyen Taşlıbahçe : 24-09-2016 saat 00:29 Neden: ek
Taşlıbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2016, 00:47   #24
Ağaç Dostu

oz26's Avatar

Giriş Tarihi: 13-10-2012
Alıntı:
Sayın MeyveliTepe;

- Ayrıca geçen senede bu durumdan rahatsız olmuştum ve dile getirmiştim... yeni üyelerin etkinliğe katılması... 1 mesaj yollamış onuda tohum talep ettiği kısımda başka bir mesajı yok foruma bir katkısı yok... tohumua aldıktan sonra ekip ekmediği belli değil.... tohum talep kotası koyduğunuz için belki o kişiler yüzünden hak eden çok isteyen kişilere tohum ulaşmıyor... yeni üyeler ama tohum etkinliğinden yararlanıyor... bence bu haksızlık... umarım durumu anlatabilmişimdir...
Yeni üyelerin tohum almasına karşı değilim, bilakis desteklenmeli diye düşünüyorum. Ben ilk katıldığım sene utana sıkıla istemiştim tohumları. İyi ki istemişimde gönderilmiş. Yoksa tekrar buralara uğrar mıydım, uğramak istermiydim bilemiyorum.

Yeni üyelere biraz şans vermek de gerekli, ilk yıl olmasa da sonraki yıllarda katkı sağlayanlar olacaktır muhakak. Zaten ilk katılımda talep sınırlaması, ikinci katılımda da paylaşımda bulunma şartları var ki bu kurallar çok isabetli olmuş.

Ayrıca paylaşımın bir amacı da yerel/geleneksel tohumların yaygınlaşması olunca şahsen ben çok da önemsemiyorum tohum alıp bir daha dönmeyenleri. Tek derdim ekti mi, tohumunu alıp doğru ismiyle herhangi bir şekilde paylaştı mı? oluyor.

Alıntı:
ilk on kişiye açıktır diye..
Neden "ilk" on kişi diyorsunuz ki?

Ben taleplerimi son iki günde netleştiriyorum. Şu halde "ilk ...kişi" yazan paylaşımların hiç birisi bana uğramayacak yani
Ya da şöyle mi yapmalıyım: İlk kelimesi yazan her paylaşımı görür görmez atlayıp garantileyelim. İstemezsem çıkarıverim taleplerden.
Bence o cümleden "ilk' kelimesini çıkarın, istediğiniz on kişiye gönderin. Yine de siz bilirsiniz.

oz26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2016, 01:00   #25
Ağaç Dostu

oz26's Avatar

Giriş Tarihi: 13-10-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Taşlıbahçe Mesajı Göster

Etkinlikten yeni haberi olanlar, ilk katılanlar, gökten düşer gibi tohum talep edenler için etkinlik süresince pek çoğumuz ya sabırla izahlarda bulunuyor ya da kuralların linkini ekleyip duruyoruz. Anlamadığım için soruyorum, teknik olarak, katologlara girdiğimizde kuralların olduğu bir sayfanın otomatik olarak açılması ve okuduysak köşedeki x işaretiyle çıkmamız ve alttaki katolog sayfasını görmemiz mümkün mü? Böyle olursa halen yersiz sorularla veya taleplerle uğraşanları önemsemeyebiliriz diye düşündüm ve düşünürken de yazdım.
Çok güzel... bu düşünce bir siteye üye olurken benim de aklıma gelmişti
Üye olurken okudun ve kabul ediyor musun? diye kutucuk çıkıyor. Teknik ayrıntısını ben de bilmiyorum ama, kataloglar sayfasına tıklayınca kısa bir anlatımın ve ilgili liklerin de olduğu sözleşme benzeri bir sayfa işe yarar diye düşünüyorum. "Adresimi zamanında göndereceğim" kesinlikle olmalı

Düzenleyen oz26 : 24-09-2016 saat 01:38 Neden: anlatım bozukluğu ve ilave
oz26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2016, 01:39   #26
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Taşlıbahçe Mesajı Göster
... Anlamadığım için soruyorum, teknik olarak, katologlara girdiğimizde kuralların olduğu bir sayfanın otomatik olarak açılması ve okuduysak köşedeki x işaretiyle çıkmamız ve alttaki katolog sayfasını görmemiz mümkün mü? Böyle olursa halen yersiz sorularla veya taleplerle uğraşanları önemsemeyebiliriz diye düşündüm ve düşünürken de yazdım.
Bunun mevcut altyapıda mümkün olduğunu sanmıyorum ama yine de uzaytek'e sorarız. Katalogların bulunduğu forumda "beğen" tuşunu "taleplerime ekle"ye çevirip sonra da bunları zaman damgasıyla birlikte sistemden otomatik almamız forum altyapısını alış/veriş sitesi gibi kullanmamızı sağladı ama bundan ötesi zor olabilir

Öte yandan, bunu yapsak bile soruna çözüm olmayacağından emin gibiyim Bu sebeple etkinliğin talep faslı kapandıktan sonra bir iki gün uğraşıp kurallara göre gereken filtrelemeleri yapıyoruz.

Eski 24-09-2016, 01:43   #27
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

PDF'ler için gönüllü(ler) bekliyorum.

Eski 24-09-2016, 11:51   #28
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Sayın MeyveliTepe'nin böyle bir sayfa açmasının nedeni belli konular hakkında tartışıp ortak karara varmamızdır... Bu yüzden bu konular hakkında herkes istediği düşünceyi yazıp düşüncesini savunabilir.

Bende geçen sene ilk defa tohum etkinliğine katıldım hiç bir şey bilmiyordum. Ama sonra karşılaştığım olayları size sıralayım sizde düşüncenizi bu konuda paylaşın...

İlk olarak yeni üyelerin tohum paylaşıma kesinlikle katılmasın demiyorum belli bir mesaj sayısı olan kişiler tohum etkinliğine katılsın..

- İlk olarak geçen sene tohum etkinliğine katıldım 25 adet tohum talep etme hakkım vardı, ama bu sayı çok az geldi bana.. siteye üye olan arkadaşlarıma veryansın ettim aldığım karşılık yeni kullanıcı açıp tekrar 25 adet tohum talep et dediler, demek ki bu tarz bir şeyler yapılıyor ki biliyorlar ve bana da söylediler.... Ben bu yanlış davranışı kendime yakıştıramadım ve yapmadım.... YAPILABİLİRMİYDİ EVET YAPILABİLİRDİ...

- İkinci olarak ben bu tohum etkinliği hakkında bahçe ile uğraşan bir akrabama bahsettim o da üye olup ne mesaj ne foruma bir katkıda bulundu ancak 23 tane tohum aldı... Tohum ekim zamanında oğlunun düğünü olduğu için karanbole geldi ve tohumlar ekilmedi... Kesinlikle kaybolduğunu dahi düşünüyorum...

- Yani tohum alabilmek adına bu tarz sahtekarlıkların önüne geçmek istiyorum.. Yeni kullanıcının mesela 20 adet mesaj hakkından sonra tohum etkinliğine katılsın tarzında düşüncem... 20 mesaj yazarken ayağı foruma da alışır... Yeni üyeler foruma hiç bir katkıda bulunmadan forumu tanımadan tohumu alıp gidiyor...

- Şimdi neden bu tarz düşüncemin olduğunu ve tohumların neden kıymetli olduğundan bahsedeyim..

Sayın oz26 ve Sayın Taşlıbahçe; düşüncelerine katılıyorum sizde haklısınız gel gelelim sizin bahçeleriniz büyük olabilir istediğiniz gibip ekip istediğiniz kadar tohum elde edebiliyor olabilirsiniz.

Ancak benim bahçem küçük ve elde ettiğim tohumlar az bu yüzden elde ettiğim tohumlar benim için hem kıymetli hemde değerli... eminim herkesin elde ettiği tohumlar kıymetlidir ve emin ellere gitmesini ve gelecek sene ekilip tohumunun paylaşılmasını ister yanılıyormuyum? sizin dağıttığınız tohumlar gelecek sene başka üyelerin bahçesinde ekili olduğunu size teşekkür ettiğini görmek hoşunuza gitmez mi? şahsen benim hoşuma gider..

Yani benim değerli tohumlarımın gelecek seneye başka bahçelerde ekilip tohumlarının alınıp gelecek yıllarda başka bahçelerde görmek hedefim...

Sizin umursamazlığınız gibi tohumu isteyen alsın istemeyen ekmesin ama ekmek isteyen eksin der gibi... bu tarz düşünürseniz gelecek yıllarda tohumu dağıtan alan hep aynı kişiler olur kısır döngü oluşur... Kısır döngü olduktan sonra bu etkinliğin hiç bir anlamı kalmaz....

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oz26 Mesajı Göster
Neden "ilk" on kişi diyorsunuz ki?

Ben taleplerimi son iki günde netleştiriyorum. Şu halde "ilk ...kişi" yazan paylaşımların hiç birisi bana uğramayacak yani
Ya da şöyle mi yapmalıyım: İlk kelimesi yazan her paylaşımı görür görmez atlayıp garantileyelim. İstemezsem çıkarıverim taleplerden.
Bence o cümleden "ilk' kelimesini çıkarın, istediğiniz on kişiye gönderin. Yine de siz bilirsiniz.

- Yazmışsınız ilk on kişiye diyorum çünkü ilk beğenen tohumu alır... 10 kişi dolmuşsa kimse beğenmesine gerek kalmaz...

İstediğiniz 10 kişiye gönderebilirim ama bu kafalarda adam kayırdı düşüncesi yaratır... o yüzden ilk 10 kişi kim seçmişse tohumu alır...

- Hediye konusuna gelince benim naçizane fikrim olduğunu söylemiştim... Sayın TCM'nin dediği gibi plakette olabilir..

Örneğin; 200 küsür tane tohum dağıtan kişiler mevcut bu kişilerin bu tohumları paketlemesi göndermesi hiç kolay değil yorucudur. Bu yorucu zamanı unutturmak adına yüzlerde gülümseme oluşturma adına hediye verilmesi çok güzel bir şey...

Örneğin isim veriyim Sayın Lonicera, MeyveliTepe bir kaç üye daha güzel nadide kimsede bulunmayan tohumlar paylaşıyor yani tohum etkinliğine yenilik getiriyor yeni ürünler tanıtıyor ve yaygınlaşması sağlanıyor bu kişilerinde plaket gibi hediyelerle onurlandırılmasını çok isterim... Ama dediğim gibi bu benim naçizane fikrim...

- Umarım kendimi ifade edebilmişimdir

Eski 24-09-2016, 12:26   #29
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Alıntı:
....... gelecek yıllarda tohumu dağıtan alan hep aynı kişiler olur kısır döngü oluşur... Kısır döngü olduktan sonra bu etkinliğin hiç bir anlamı kalmaz....
İşte tam da bu yüzden bu sene tohum almadım. Aldıklarımı da yaşadığım yerde isteyenlere verdim.

Etkinlik başlayalı, yani tartışmalara neden olan, tohumların alınıp artanların başka platformlarda dağıtıldığı etkinlik ve onun bir yıl öncesini de sayıyorum, her yıl aralıksız katıldım. Her yıl hemen hemen aynı tohumlarla katıldığımdan dolayı, bu benim için kısır bir döngü haline geldi. İki yıldır da kendime özel nedenlerden, talep etmiş olduğum tohumları çimlendirip yetiştirmede başarılı olamadım. Bunu açıklama borcum olduğunu düşünüyorum.

Bu yüzden bu yıl etkinlikte dağıtımcı olarak bulunamayacağım.

Sayın dongyul'un diğer düşüncelerine katılıyorum. (Sadece ilk 10 a verilir dışında. Ben tohumların yetmeyeceği durumlarda, sitede daha çok emeği olanlara başta olmak üzere seçiyordum.) Emek verip yetiştirip alınan, sonrasında günlerce yine emek verilerek hazırlanan tohumların, siteye salt tohum almak için üye olmuş kişilere verilmesini istemiyorum. Tüm etkinliklere aralıksız katılmış üye olarak bunu söyleme hakkımın olduğunu düşünüyorum.

Bu sene ki paylaşımda talep etme hakkım olursa onu da kullanmadan geçmeyeceğimi belirtmek isterim. (İlle de talep etme hakkım olsun demiyorum.)

Etkinliğe katılan herkese kolay gelsin. İyi çalışmalar...

Düzenleyen Sevgi Durul : 24-09-2016 saat 13:42
Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2016, 12:28   #30
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Alıntı:
PDF'ler için gönüllü(ler) bekliyorum.
Nasıl bir çalışma olacak? Zaman hariç diğerlerinde sıkıntı yok.

MeyveliTepe ve telato beğendi.
İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024