agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2016-2017 Tohum Paylaşım Etkinliği
(https)

Beğeni Düzeni596Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-11-2016, 14:54   #151
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2009
Galeri: 4
Bir konuya daha deginmek isterim.Mesela Sn.Lonicera'yı takdir ettim.Bazı bilinmedik bitkiler de soguk iklimde olmaz,,,gibisinden notlar düsmüs.Adına ve görüntüsüne imrenip talepte bulunacaktım ve bosa emek cekecektim...Bence güzel bir ayrıntı...

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

TCM ve saleri beğendi.
Zekoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2016, 21:09   #152
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
PDF'ler için gönüllü(ler) bekliyorum.
Ben PDF için çalışmak isterim.
Katalog oluşturmak oldukça uzun soluklu bir çalışma gerektirir gibi görünüyor. Böyle bir işe neresinden nasıl başlanır biraz düşündüm; önerilerimi aşağıda paylaşıyorum.

Öncelikle bir çalışma grubu oluşturulur. Çalışma grubu forum kullanıcıların talepleri doğrultusunda isterleri belirler. İsterleri karşılayacak şekilde içerik açısından ve görsel açıdan farklı alternatifler üretir. Hatta taslaklar oluşturarak kullanıcıların beğenisine sunar. En çok beğenilen taslak üzerinde daha detaylı çalışarak katalog formatını son haline getirir. Sonra sıra geçmiş yılları da kapsayan zengin veriyi birleştirerek kataloğu doldurmaya gelir. Sanıyorum ki bu işin en zor yanı aynı tohum için farklı kullanıcıların verdiği bilgileri anlamlı ve tutarlı bir şekilde tek başlık altında birleştirmek olur. Ama yapılabilirse de harika olur

Özge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2016, 22:39   #153
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-08-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Altay_41 Mesajı Göster
Tohum paylaşım etkinliği kataloglarının pdf kitap haline getirilmesi konusunda;

2015 - 2016 etkinliği istatistiklerine göre paylaşılan çeşit sayısı 602,

Buna göre forum kataloglarında bulunan içeriği aynı şekliyle pdf ye aktaramayız.
Bir sayfada 2 ürün bile tanıtılsa sayfa sayısı 300'ü geçer.

Sayfada 6 veya 8 ürün tanıtılırsa daha uygun olur.
Bunun için pdf içeriği, küçük resim ile forumda yazılması gerekli olan tohum tanıtım mesajlarının daha önemli olanlarından oluşmalı.
Örneğin;
-Bitki veya meyvenin resmi
-Tohum çeşit adı
-Tohumun kökeni
-İzolasyon

8 ürün için örnek şablon 1
8 ürün için örnek şablon 2
Pdf konusunda daha önce paylaştığım bir yazı...

Altay_41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2016, 23:13   #154
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Katalogların PDF'e çevrilmesi konusunda başka bir gelişme oldu. Kataloglar için özel bir site tasarlanmaı ve bu siteden dinamik raporlama ile PDF çıktılar alınabilmesi üzerinde çalışılıyor.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2016, 11:42   #155
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Katalogların PDF'e çevrilmesi konusunda başka bir gelişme oldu. Kataloglar için özel bir site tasarlanmaı ve bu siteden dinamik raporlama ile PDF çıktılar alınabilmesi üzerinde çalışılıyor.
Özel bir site mi, ele güne rezil olmayalım şimdi, ben günlük kıyafetlerimle çıkmıştım katalog seçimine, bilsem ona göre daha fazla resim, süslü yazılarla donatırdım paylaşımlarımı..

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2016, 12:25   #156
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Site agaclar.net'in bir eklentisi olur herhalde. Şimdilik tasarım aşamasında. Var olan tüm katalogların siteye yüklenmesi hedeflenecek.

Bu noktada, tohum tanıtım mesajlarında standart şablona uyulması çok büyük önem arzediyor.

Eski 28-11-2016, 15:09   #157
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Bal kabağı hasatı bitti. Şimdi yeme faslındayız ve kabak bekleyenlere de dağıttık. Bu sene kabağın lezzetine gelen övgü tarifsiz desem olacak. Bu sebepten bahçesinde yeri olan kabak çekirdeği talebinde bulunmayı ihmal etmesin ki bu kabak yayılabildiği kadar yayılsın memlekette.

Tatlısı ayrı güzel, kavurması, mücveri, keki herşeyi mükemmel...

Muda ve TCM beğendi.
hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2016, 16:07   #158
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 1487839
Bal kabağı hasatı bitti. Şimdi yeme faslındayız ve kabak bekleyenlere de dağıttık. Bu sene kabağın lezzetine gelen övgü tarifsiz desem olacak. Bu sebepten bahçesinde yeri olan kabak çekirdeği talebinde bulunmayı ihmal etmesin ki bu kabak yayılabildiği kadar yayılsın memlekette.

Tatlısı ayrı güzel, kavurması, mücveri, keki herşeyi mükemmel...
Sn. hosseda;

Bal kabağını babamdan gelme alışkanlıkla tatlı olarak severiz. Ancak kabak iyi olmalı. Geçtiğimiz yıl pazarcı bir arkadaş farklı bal kabakları getirip sattı. Dış kısımları turuncu olan çeşitler vardı. Bir de yurt dışından gelen çok büyüyen bal kabakları bulunmakta. Onların da dış kısımları turuncu oluyor. Benim gördüğüm ve anlatılanlar nedeni ile bu çeşitlerin çorbasının yapıldığı ancak bal kabağı olarak çok lezzetli olmadığı yönünde konuşmalar dinledim. Sizin yazmanız üzerine talepte bulundum. O kadar çok talepte bulunduk ki neyi nasıl nereye ekip devamını getirebilecek miyim bilemiyorum. Elimde de o kadar çok çeşit oldu ki artık karıştırdım.

Buradaki bir kişi iki çeşit bal kabağı ektiğini anlatmıştı. Biri bizim buranın yerli çeşidi. Diğeri ise Adapazarı balkabağı. İkisi birlikte ekildiği zaman tozlaşma ile daha güzel ve lezzetli kabak elde ediliyormuş.

İlginç olan yerli Afyonkarahisar yemeklik kabak çok uzun kollar vermesine ve verimli olmasına rağmen diğer çeşit o kadar kol uzatmadan verimli olması. Şimdi hangisini tercih etmeli.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2016, 17:38   #159
Ağaç Dostu

Sn. Muda bu kabağı ister fide olarak üretin isterseniz direkt toprağa ekin netice değişmeyecektir. Çok kol atıyor ve temmuz sonuna kadar meyve de tutmuyor ama bol çiçek eksik olmuyor üzerinden. Komşumuz köylüler bir yaz çiçek dolması yediler bizim kabak çiçeklerinden. Ağustos ortası gibi meyve başlar 4 kök dikseniz 20 tane kabak alırsınız tahminim. Ortalama 5-8 kg. arası. Kabağın içi dışından daha fazla kavuniçi renkte ve şeker koymasanız bile tatlı neredeyse.

Bu kabaktan daha iyisi " şamda kayısı " diyor ve malımı pazarlamada daha fazla yazarsam ters tepki olur diyerek burada son veriyorum...

Lonicera, oz26, Muda ve 2 kişi beğendi.
Eski 28-11-2016, 18:26   #160
Ağaç Dostu

telato's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2014

Sayın hosseda; bizim balkabaklarımız aynı kabak olabilir mi?

Name:  20151022_104236.jpg
Views: 303
Size:  63.6 KB

telato Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2016, 18:31   #161
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Arkadaslar birsey sormak istiyorum; paylasim yapılırken tohum hakkinda soru soruluyor mu? Mesela belirtmedigi bir özelligini sorsak?

telato beğendi.
Eski 28-11-2016, 18:33   #162
Ağaç Dostu

telato's Avatar

Sorular burada soruluyor Sayın Zekoş.

MeyveliTepe ve Zekoş beğendi.
Eski 28-11-2016, 19:09   #163
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Tesekkürler Sayın Telato; o zaman sorumu sorayım daha dogrusu burdan fikir almak istedigim bir konu..Paylasımda listede cicrkleri tek tek yazmistim yeniden düzenleme yapıp karısık cıcek adı altında(3-4cesit ) tanıtsam bu arada tanıma da kolaylık olsun diye tohum resimlerini de paylassam nasıl olur acaba?

telato beğendi.
Eski 28-11-2016, 19:14   #164
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Neden karışık çiçek diye tanıtım yapacaksınız? Tohumlar mı karışık?

Eski 28-11-2016, 19:22   #165
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Sayın Meyvelitepe daha önce durumu belirtmistim bir arkadasın yardımıyla paylasım yapıyorum.Sonucta cicek karısık olmasında bir sakınca olmaz diye düsündüm hemde bana kolaylık olur.Tohumlarin resmini de koyunca ayırt etmekde zorluk olmaz

Eski 28-11-2016, 20:03   #166
Ağaç Dostu

sn. telato sanırım aynı kabak ancak birde içinin fotoğrafı olsa daha iyi anlaşılacak. Sizin kabak paylaşıma sunulunca düşünmüştüm bende bunu. İçi koyu kavuniçimi?

telato beğendi.
Eski 28-11-2016, 20:14   #167
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zekoş Mesajı Göster
Sayın Meyvelitepe daha önce durumu belirtmistim bir arkadasın yardımıyla paylasım yapıyorum.Sonucta cicek karısık olmasında bir sakınca olmaz diye düsündüm hemde bana kolaylık olur.Tohumlarin resmini de koyunca ayırt etmekde zorluk olmaz

Bence karışık çiçek tohumu diye bir şey olmaz. Farklı türler, ne olduğu belirsiz bir şey. Tohumun resmini koymak da anlamlı değil.

Tohumlar karışık değil ise, her bir tohumun ne olduğunu biliyorsanız ve paylaşmak istiyorsanız tanıtırsınız. Yok, siz de ne olduğunu bilmiyorsanız zaten paylaşmamanız gerekiyor.

A_NOMAD ve aslama1994 beğendi.
Eski 28-11-2016, 20:31   #168
Ağaç Dostu

telato's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hosseda Mesajı Göster
sn. telato sanırım aynı kabak ancak birde içinin fotoğrafı olsa daha iyi anlaşılacak. Sizin kabak paylaşıma sunulunca düşünmüştüm bende bunu. İçi koyu kavuniçimi?
Sayın hosseda;

Aynı kabağı, bu senede paylaşıma sundum. Paylaşım sayfasında ''Daha fazla fotoğraf ve bilgi'' vermek için geçen sene yetiştiren arkadaşların bahçelerindeki fotoğraflara yer verdim. Orada arkadaşların kesmiş olduğu fotoğrafları görebilirsiniz.

Not: Ben ayrıyetten, aynı olup olmadığını anlayabilmek için geçen sene etkinlikte sizden tohum aldım. Ama bu sene balkabaklarında kötü bir sezon geçirdiğim için yetiştiremedim.

Eski 28-11-2016, 20:56   #169
/

Giriş Tarihi: 23-09-2016
Ben şunu anlamıyorum.Tohumu kıymetli arkadaşlar peki o zaman başkasının tohumu değersiz mi? Ben kaç çeşit tohum verirsem o kadar tohum isterim diyenlerle de karşılaştım.Tohumumu alıp beni grubundan atanlarla da tanıştım. Tohum bir milletin ortak malıdır. Amaç ne yerel tohumun yaygınlaşması değil mi? Yok hiç ekmemişlere tohum vermeyelim.Neden o insanlar ekse öğrense kötü mü? Bu mantıkla gidersek kimse tohum sahibi olamaz.Amacımız doğa ve toprağı sevdirmek değil mi? Kimse tohumum var diye insanlara farklı gözle bakmasın.Söyleyecek çok şey var ama .

ketenhelva beğendi.
aslama1994 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2016, 21:03   #170
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Sayın Meyvelitepe ne oldugu belirsiz derken neyi ima ettiniz anlayamadım.Paylasim yapanlarda mesela karısık domates tohumu diye de tanıtan var.Benimkiler de belli.Mesela iri papatya, cosmos, karanfil v.s bir baslık altinda tanıtayım diyorum..Yenilecek birsey olmadiktan sonra bir sakıncası olmaz diye düsünmüstüm.

Eski 28-11-2016, 21:21   #171
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Sn Zekoş, karışık domates tohumu da benzer bir durumda. Hepsi domates diye olmaz demedik ama çeşit ayrımı ve takibi açısından anlamsız. Talep edenler bilerek alıyorlarsa kendi bilecekleri iş dedik, ama gerçekten anlamsız.

karışık çiçek dendiğinde biraz daha tuhaflaşıyor çünkü aynı tür de değiller. Sizden tohum alan biri seneye bu tohumları nasıl ve ne diye dağıtacak? Katalogda bu tohum için ne gibi bir tanım yapacaksınız, iklim, yetiştirme özellikleri, bitkinin özelliklerine ne yazacaksınız? Bu karışık sebze tohumu dağıtılmasına benziyor, düşünsenize 8-10 farklı sebzenin tohumları karışık, çeşitleri hepten belirsiz. Paylaşımcılardan özellikle rica ediyoruz, tohumunu dağıttığınız bitkiyi siz yetiştirmiş olun, bitkinin (tohumun değil) sizin bahçenizdeki resmini koyun diye.

Eski 28-11-2016, 21:22   #172
Ağaç Dostu

Sizin kabağın içi renk olarak daha açık. Bunda yetiştirdiğimiz bölgenin etkisi olabilir. Bizim burada yaz güneşi çok güçlü oluyor, bahçemizde güneye baktığından o kuvvetli güneşi tüm gün alıyor sebzeler....Sn.telato.

telato beğendi.
Eski 28-11-2016, 21:29   #173
/

Arkadaşımın birisi göndermiş 15 çeşit karışık domates tohumu diye.Ekmedim millete dağıttım.Ekmek içimden gelmedi. Ne ektiğimi bilmemek saçma sapan geldi.

Eski 28-11-2016, 21:33   #174
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

@ Zekoş, fasulye ekimi zor değil de sonrası uğraştırıyor, ekimi değil de yetiştiriciliği zor demek gerekir

Zekoş beğendi.
Eski 28-11-2016, 21:38   #175
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Geçen sene karışık domates tohumu dağıtmıştım. Sebep, kendim tohumları toplarken karıştırdım hangisi hangi domatese aitti. Ancak karıştırdığım tohumlarda güzel domateslerdi misal heybetliyle maniye. Sonradan baktım herhangi bir sebeple tohum fazla talep edemeyenlere faydası olur, eğer yerleri çok, ilk etapta ne ektiklerini de önemsemezlerse tohumlar yabana gitmesin diye etkinliğe koymuştum. Karışık tohumları ayrı ayrı paketler tek poşette karışık diye etkinliğe korsanız mantığı olur da özellikle çiçekte birleştirir de gönderirseniz ekim şartları farklı olacağı için alan için sorun olabilir. Misal direk toprağa ekecek ama menekşe mi cosmos mu nasıl bilecek ki ona göre yer belirlemesi lazım.

ketenhelva beğendi.
Eski 28-11-2016, 21:44   #176
/

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Geçen sene karışık domates tohumu dağıtmıştım. Sebep, kendim tohumları toplarken karıştırdım hangisi hangi domatese aitti. Ancak karıştırdığım tohumlarda güzel domateslerdi misal heybetliyle maniye. Sonradan baktım herhangi bir sebeple tohum fazla talep edemeyenlere faydası olur, eğer yerleri çok, ilk etapta ne ektiklerini de önemsemezlerse tohumlar yabana gitmesin diye etkinliğe koymuştum. Karışık tohumları ayrı ayrı paketler tek poşette karışık diye etkinliğe korsanız mantığı olur da özellikle çiçekte birleştirir de gönderirseniz ekim şartları farklı olacağı için alan için sorun olabilir. Misal direk toprağa ekecek ama menekşe mi cosmos mu nasıl bilecek ki ona göre yer belirlemesi lazım.
Aslında sorun etmeyenler için güzel. Ama ben çöpe atacaktım.Bir arkadaş verdi. On beş çeşit isteyenlere dağıttım.çöpe gittim.Tam atacakken dağıtmak aklıma geldi.

Eski 29-11-2016, 05:51   #177
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Alıntı:
Sn Zekoş, karışık domates tohumu da benzer bir durumda. Hepsi domates diye olmaz demedik ama çeşit ayrımı ve takibi açısından anlamsız. Talep edenler bilerek alıyorlarsa kendi bilecekleri iş dedik, ama gerçekten anlamsız.

karışık çiçek dendiğinde biraz daha tuhaflaşıyor çünkü aynı tür de değiller. Sizden tohum alan biri seneye bu tohumları nasıl ve ne diye dağıtacak? Katalogda bu tohum için ne gibi bir tanım yapacaksınız, iklim, yetiştirme özellikleri, bitkinin özelliklerine ne yazacaksınız? Bu karışık sebze tohumu dağıtılmasına benziyor, düşünsenize 8-10 farklı sebzenin tohumları karışık, çeşitleri hepten belirsiz. Paylaşımcılardan özellikle rica ediyoruz, tohumunu dağıttığınız bitkiyi siz yetiştirmiş olun, bitkinin (tohumun değil) sizin bahçenizdeki resmini koyun diye.
Aslında önerim cok basitti böyle düsüneceginizi tahmin etmemistim.Ben cicek konusunda ilk deneyimimi karısık cicek tohumu alarak yapmıstım.Ne çıkacak diye merakı da vardı.Plastik cimlendirme tepsisine ektim ve ayni yaprakli olanlari bolümlere ayırarak fideledim.Cicek actıktan sonra da adını netten ögrendim zaten cogu da bilindik cıkmisti.Cicegi domatesle bir tutmak cok sacma .Domateste hem tohumlar aynı hem cikan yapraklar..hatta cinsi bile ayri sırık oturak gibi..Benim birlikte dagitmak istedigim tohumlar da boylari ayni gelisimi ayni cicejlerdi.Sonucta bir papatyayla dahlia ,menekse paylasmıcaktim.Madem uygun görmediniz ayrı paylasırım..tesekkürler...

Eski 29-11-2016, 06:07   #178
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Arkadaslar aklıma gelmisken bir konuya daha deginmek istiyorum cünkü o kadar tecrübem olmasına ragmen ben bile zorlandım.Bitkilerden tohum alma usulü..Tanıtımda kısaca yazılsa cok faydali olur diyorum özellikle cok bilinmedik türlerin..Bu sene melisa ve feslegen tohumunu cıkarırken zorlandım cok minikti..Marul gibi üflesem hepsi uçar diye korktum ama dikkat edilirse oluyormus
Bazı bitkilerde tohumlarını saklıyor sanki Mesela ekinezyanın tohumunu bulmakta bayagı uğrastırdı..Bu ayrıntının ekime yeni baslayanlar icin cok faydalı olacagini düsünüyorum.

hcorak, TCM, telato ve 4 kişi beğendi.
Eski 20-12-2016, 04:56   #179
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2007
Alıntı:
Dördüncüsüne başlayacağımız etkinliği bir çok açıdan çok özel buluyorum. Her yıl tanıtılan tohumlar, hazırlanan standart kataloglar, uygulama şekli, kimin kimden ne aldığının kayıtlı oluşu, tohumların sonradan gittikleri yerlerde kısmen de olsa takip edilebilirliği vb. özelliklerden dolayı benzerini ne ülkemizde ne da başka bir ülkede görmedim, duymadım.

Mevcut kataloglarımız forumda hala ulaşılabilir olmasına rağmen bir kitapçık haline gelmesinin etkinliğin ve hep birlikte yaptıklarımızın değerini çok arttırır diye düşünüyorum.

Bu sebeplerle son üç yılın kataloglarını birer PDF kitapçık haline getirebilirsek çok güzel olur.

Neticede, gerekli yazılım, donanım ve zamana sahip gönüllülere ihtiyacımız var. Ne dersiniz?
Gelgitli uyelerden birisiyim... Cogu eski uyenin paylasimlarini, bahcelerinin ilk hallerini hatirliyorum. Ben ne kadar hatirlaniyorum, veya uzun bir araliktan sonraki donusum araniza girmeniz icin yeterli olacak midir bilemiyorum ama bu konuda yardimci olacak gonullulerden olmayi isterim.

Bahcede fiziki ekim dikim islerinde nispeten yeni sayilirim. (En azindan sebze vs yetistirmekte), ancak katalog yapma, kayit tutma, pdf vs konularinda iyiyimdir. Eski meslegim olan Kalite Guvence'den kalma aliskanliklarim bazi konularda hala pesimde

kaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2016, 05:04   #180
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi olmez Mesajı Göster
Bir takım tedbirlerin alınması gerektiği aşikar. Öneriler de güzel ancak önerilerinizden alıntı yaptığım kısmı iyi düşünmek gerektiği kanaatindeyim Sn. Poizer. Bu aileye bu seneki etkinliğe ait katalogların açık olduğu dönemde katılmış ve şimdiden yaklaşık 750 mesajı olan arkadaşlarımız var. Etkinlikten 6 önce olarak yazdığınızı ben "6 ay" olarak kabul ettim. Hoş "6 gün" de olsa isim vermeden örnek gösterdiğim arkadaşımızın durumunu etkilemiyor bu. Çünkü kendisi kataloglar açıkken üye olmuş. Bu örnekten yola çıkarak o şekilde bir kuralla belki sadece tohum talep etmek için üye olan 100 kişiyi engelleriz ama çok değerli olan o 1 kişiyi de kaybedebiliriz. Ha kişinin aileye katılmak gibi bir niyeti varsa tohum talep edip edememeye bakmayacaktır ama, yine de bu önerinin iyice irdelenmesi gerektiği kanaatindeyim.

İkinci olarak da aktif olması kısmına açıklık getirilmeli diye düşünüyorum. Bu noktada birçok kriter değerlendirilebilir. Ancak ben sadece kendimi örnek vererek bir noktaya parmak basmak isterim. Ben en eski üyelerden olmasam da onlara yakın bir üyeyim mesela. Ancak sitedeki hareketlerim (aktifliğim) incelenecek olursa ilk başlarda oldukça aktif sonra bir anda ortadan kaybolan ve birkaç yıl sonra yeniden ortaya çıkan bir üyeyim. Konulacak kurallar belirlenirken ben mesela bir süre takılmış sonra gitmiş, bir yıl tohum paylaşımı öncesinde yeniden siteye giriş yaparak tohum talep etmiştir gibi bir değerlendirmeye maruz kalmamalıyım. O dönemde bütün yaşam tarzımı ve düzenimi değiştirmek zorunda kaldığım günler geçirdim. Hayatım yeniden düzene girdiğinde tekrar bu aileye dönüş yaptım. Benimki sadece bir örnek. İnsanların neler yaşadığını bilemeyiz. Bir başka örnek de bu yıl yaşandı mesela. Tohum paylaşan arkadaşlarımızdan biri sağlık problemleri yaşadığından zamanında gereklilikleri yerine getirmedi. Şimdi ise takdir edilecek bir şekilde canla başla verdiği sözün arkasında durmak için çalışıyor.
Örnekler çoğaltılabilir ama üyelik tarihi ve aktiflik kriterleri kural olarak konulurken en ince ayrıntısına kadar düşünülmeli fikrindeyim.

NOT: Kesinlikle sizin önerinize olumsuz yaklaştığım fikrine kapılmayın lütfen. Sadece tüm üyelerin katılımı ile net kuralların minimum hata ile konulması gerektiğini düşünüyorum.
Katilmak istedigim tohum etkinligi ile ilgili iyice bilgilenmek icin eski konulari okurken denk geldim. Buradaki durum beni de birebir yansitmis. Aileye sonradan yeniden donmus/donme isteginde olan birisi olarak buradayim. Kurallar konusunda en son karariniz nedir bilemiyorum, ben gene de son derece heves ile etkinlikte taleplerimi bildirip, isteyenin bir yuzu kara diyerek sonrasini sizlere havale ediyorum. Degerlendirip karar vermek size kalmis Mevsimlerimiz ters oldugu icin, samimiyetimi gostermek adina ben de tohum paylasiminda bulunmayi cok isterdim ancak henuz tohumlar yok elimde. Kismet olursa bir sonraki sene, ben de buradan degisik turler ile bu heyecana, tohum dagitanlar kisminda ortak olmayi isterim.

Muda ve telato beğendi.
kaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024