agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2016-2017 Tohum Paylaşım Etkinliği
(https)

Beğeni Düzeni596Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-10-2016, 16:32   #121
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Ben de nasipse bu yıl bazı nadir türlerin tohumlarını paylaşmak istiyorum. Bazı bitkilerin farklı cinslerini örneğin böğürtlen gurubundaki 7 farklı cinsi karıştırıp, bunları tek kalemde paylaşıp(geçen sene kazayla zaten tohumlar birbirine girmişti, daha sonra bu fikir hoşuma gitti)) en azından sınırlı sayıdaki tohum talep miktarına farklı bir şekilde katkı sağlamak niyetindeyim. Böğürtlen meraklısı üyemiz 25 tohum hakkının sadece birini kullanarak 7 farklı çeşit böğürtlen miktarına ulaşmış olacak. Tabii bu durum özellikle bir türü talep etmeyen( örneğin tayberry böğürtlen),''böğürtlen olsun da cinsi farketmez'' diyen arkadaşlar için geçerli olacaktır herhalde. Ayrıca buna aynı çiçeğin farklı renklerini de karıştırıp paylaşıma sokmak da dahil olacak.

hcorak, telato ve saleri beğendi.
Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2016, 18:45   #122
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-12-2014
Galeri: 1
Forumdaki arkadaşlardan özür dilerim ama zevkle okuduğum bu forumdaki en sıkıcı diyaloglardı bence.Hiç tohum takasına katılmadım ama ne çok formalitesi varmış meğer.Ben elimdeki tohumları insanlara zorla veriyorum.Hatta domates biber salatalık fidelerini balkonu olan herkese verdim.Tohumun çoğalması bence sevgi gibidir.Başka birinde bile olsa orda vücut bulması ne güzel bir şey.Elimde şu var dersin isteyenlere yettiğince gönderirsin.Belki ben işin detayını anlayamadım.Ukalalık yapmıyayım onun için baştan özrümü diledim

nefereses beğendi.
emir2604 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2016, 20:27   #123
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emir2604 Mesajı Göster
...Başka birinde bile olsa orda vücut bulması ne güzel bir şey.Elimde şu var dersin isteyenlere yettiğince gönderirsin.Belki ben işin detayını anlayamadım.Ukalalık yapmıyayım onun için baştan özrümü diledim
Başka birilerinde vücut bulması için yapılıyor zaten bunlar. Ne yazık ki "elimde şu var deyip gönderivermek" şeklinde olması işi basitleştirmiyor, aksine karmaşıklaştırıyor

Şöyle bir şey sorayım; diyelim ki tohum paylaşan 100 kişi, tohum paylaşan ve paylaşmayan 150 kişiye, toplam 600 çeşit tohum gönderecek. Toplam kargo bedelinin minimum olması, tohumların hiç birinin zayi olmadan, elde kalmadan dağıtılması için nasıl bir organizasyon yapardınız? Buna, paylaşılan her çeşit hakkında yeterli ve kalıcı bilginin de oluşturulması, dağıtılan tohumların akibetlerini, gittikleri yerlerdeki performanslarının, tanıtılan özelliklere uygunluğunun vs. takip edilebilmesini de ekleyin.

Bu arada bahçenizde ürettiğiniz güzel çeşitlere ait tohumlarla paylaşımcı olarak sizi de bekleriz

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2016, 23:23   #124
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Bu arada, etkinlik prensiplerini güncelledim. Kimler sadece talep eden olabilir tartışmalarında vardığımız sonuca göre; agaclar.net üyesi olup, alış veriş bölümü dışında mesajları olan, en azından bir adet kendini tanıtma mesajı bulunan üyelerin tohum taleplerine talep sayıları dikkate alınarak etiket hazırlanıp paylaşımcılara gönderilecek.

Bunun yeterli olmadığını düşünen paylaşımcılar ayrıca kendi kriterlerini uygulamakta her zaman olduğu gibi serbesttir.

Elbette, üst üste iki yıl sadece talep eden olunamaması kuralı hala geçerli.

Eski 17-10-2016, 10:57   #125
Ağaçsever

firdevs-i's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2015
Ben de bu sene tohum paylaşacağım. Klasik çiçek tohumları. Daha nadide bitkilere ulaşamadım. İnşallah zamanla olacak. İlk defa paylaşacağım için tedirginim. Tek isteğim ilk defa tohum paylaşacaklara (çömezlere) bir çocuğa anlatır gibi, sabırla neler yapacaklarını anlatmanız. Örnek verecek olursak eğer geçen sene tohum taleplerimi yapabilmek için bile çok uğraştığımdır.

firdevs-i Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2016, 11:35   #126
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi firdevs-i Mesajı Göster
Ben de bu sene tohum paylaşacağım. Klasik çiçek tohumları. Daha nadide bitkilere ulaşamadım. İnşallah zamanla olacak. İlk defa paylaşacağım için tedirginim. Tek isteğim ilk defa tohum paylaşacaklara (çömezlere) bir çocuğa anlatır gibi, sabırla neler yapacaklarını anlatmanız. Örnek verecek olursak eğer geçen sene tohum taleplerimi yapabilmek için bile çok uğraştığımdır.
Şimdilik kataloglar bölümüne kendi kullanıcı adınız ile bir başlık açıp paylaşacağınız tohumları tanıtmanız gerekiyor. Herhangi bir tereddütünüz olur ise sorabilirsiniz.

firdevs-i beğendi.
Eski 17-10-2016, 19:46   #127
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-11-2015
Vallahi etkinlik,benim açımdan oldukça iyi gidiyor.Bana sadece ahşap saksı yapmak,ve gübreli toprak hazırlamak düşüyor.Ve tabii hayallerimdeki domates çeşidini bulmak

çamkokusu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2016, 12:14   #128
Ağaç Dostu

Koka's Avatar

Giriş Tarihi: 28-07-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
Üye adı: XXX
2014-2015 etkinliğinden tohum talep etmiş mi?: Evet
2015-2016 etkinliğinden tohum talep etmiş mi?: Evet
2015-2016 etkinliğine tohum göndermiş mi?: Hayır
Bu tanıma uyabilecek üyelerden biriyim.
Gerekli çalışmaları yapamadığımdan, tohum talep etme hakkımın olmadığını biliyorum.
Tohum talep edenler için bazı kısıtlamalar konulmasını yüzde yüz haklı buluyorum.

Benim sorum, geçen yılki gibi ''Etkinlik desteği için bağış'' başlığı açılacak mı?

Koka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2016, 20:51   #129
Ağaç Dostu

aleydi's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2013
Önce ki yıl onlarca çeşit tohum ektim . Bir o kadarda dağıtımını yaptım. İnsanlar tohumu sizden talep ediyorlar . Tohum nasıl yetiştirilir en ufak bir fikirleri yok. Bedava bir şey bende alıyımda ne olursa olsun durumu var. Oysa o tohumlar için. En iyi ürünler hasat edilmiyor ,tohumluk ayrılıyor. Kendi yetiştirip yemeğe kıyamadığınız ürünü, tohum almak için paramparça ediyorsunuz. En etli lezzetli kısmı bu uğurda gidiyor. Bir domates tohumu düşünün, önce çekirdeklerini çıkarıyorsunuz. Kevgir vs bir süzgeçten geçirip etli kısmı ayırıyorsunuz., yıkıyorsunuz, suyunu süzdürüp, kuruluyorsunuz kurutmak için bir kağıt bez parçasına alıryorsunuz. düzgün bir şekilde kuruduğunda zarar vermeden kaldırıp, poşetliyorsunuz. Bazıların topu tupo 10 tane çıkıyor.Daha sonrada aşamaları var. Acı biber elinizi yakar vs vs. Kolaymış gibi geliyor okurken, bu evreler çok zahmetli. Birde toplama aşaması var ki.Onlarca minik tohumun envanterinin çıkarılıp tek tek poşetlenip gönderilmesi. . O yüzden talep ederken bir kere daha düşünmek lazım. Ben tohumu yetiştirebilir miyim diye? Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.

aleydi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2016, 23:45   #130
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
red savina habanero
SAYIN MEYVELİTEPEYE veya uygun gördüğünüz kişye direk tohumları gönderebilirim kendisi için uygunsa ordan isteyen kişilere gönderebilrmi?
not:işlerim sevebiyle tohumlarla adreslere tek tek uğraşmam mümkün deyil
Biber çeşitleri

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2016, 07:16   #131
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2009
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aleydi Mesajı Göster
Önce ki yıl onlarca çeşit tohum ektim . Bir o kadarda dağıtımını yaptım. İnsanlar tohumu sizden talep ediyorlar . Tohum nasıl yetiştirilir en ufak bir fikirleri yok. Bedava bir şey bende alıyımda ne olursa olsun durumu var. Oysa o tohumlar için. En iyi ürünler hasat edilmiyor ,tohumluk ayrılıyor. Kendi yetiştirip yemeğe kıyamadığınız ürünü, tohum almak için paramparça ediyorsunuz. En etli lezzetli kısmı bu uğurda gidiyor. Bir domates tohumu düşünün, önce çekirdeklerini çıkarıyorsunuz. Kevgir vs bir süzgeçten geçirip etli kısmı ayırıyorsunuz., yıkıyorsunuz, suyunu süzdürüp, kuruluyorsunuz kurutmak için bir kağıt bez parçasına alıryorsunuz. düzgün bir şekilde kuruduğunda zarar vermeden kaldırıp, poşetliyorsunuz. Bazıların topu tupo 10 tane çıkıyor.Daha sonrada aşamaları var. Acı biber elinizi yakar vs vs. Kolaymış gibi geliyor okurken, bu evreler çok zahmetli. Birde toplama aşaması var ki.Onlarca minik tohumun envanterinin çıkarılıp tek tek poşetlenip gönderilmesi. . O yüzden talep ederken bir kere daha düşünmek lazım. Ben tohumu yetiştirebilir miyim diye? Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.
Sayîn Aleydi bu konuda haklısınız..tohumun ekiminden tutun da fide olusu, büyütülmesi meyve vermesine kadar cok emek veriliyor...****** zahmetli...ama paylasmak da bir o kadar güzel..insallah tohumlar da kıymet bilenlerin elinde büyür...o yüzden de paylasım yaparken biraz seçici olmakda fayda var..

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

aleydi beğendi.
Zekoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2016, 11:11   #132
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Alıntı:
...İnsanlar tohumu sizden talep ediyorlar . Tohum nasıl yetiştirilir en ufak bir fikirleri yok. Bedava bir şey bende alıyımda ne olursa olsun durumu var...
Tohum talep edenler arasında 'Ne olursa olsun' gibi bir düşünceye sahip insan çok az bence. Bunun haricinde ömründe hiç tohum ekmemiş kişiler de vardır tohum talep edenlerin arasında. Lakin onların arasında nasıl bitki yetiştireceğini öğrenmeye çalışanlar da var. Bu kişilere de şans tanınması gerekmez mi? Bize bildirmeseler de insanlar 'Bitki Yetiştirmenin' deneye yanıla doğrusunu öğrenemezler mi? Örneğinizi 'Domatesden' vermişsiniz, ben de Uyuz Otu'ndan vereyim. Geçen sene paylaştığım 'Uyuz otu' tohumlarının ayıklanması biraz can yaktı diye her tohumun peşinden mi koşacağım, ben dağıtamadığım ve elimde kalana üzülmüştüm

Kaldı ki paylaşımcılara bu konuda bir kısıtlama da şükür ki gelmedi. Dileyen dilediği kişiye, dilediği miktarda (az-çok standardı var) tohum paylaşımı yapıyor. Sayın Zekoş'un da dediği gibi biraz seçicilikle atlatılabilecek bir sorun...

Bu arada tüm Etkinlik Gönüllülerine teşekkürü bir borç bilirim, Saygılar...

Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2016, 14:36   #133
Yeni Üye

sonsa's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
Öncelikle selamlar ben 2013 yılından beri üyeyim bu siteye. Çoğunlukla giriş bile yapmadan gezerim sayfaları arkadaşların bahçe ve balkonlarını. En ilgi duyduğum yer de kaktüs paylaşımları. Kendi balkon sayfamı açmayı istiyorum ama siz diyin çekingenlik ben diyeyim tam bilgili olamamaktan açamadım. Sizden öğrendiğim çok şey oldu yaptığımız yanlışları eşimle ve çevreyle paylaştım. Mesaj atmamış **** paylaşımda bulunmamış olmak formdan yararlanmadığımızı göstermez bir çok arkadaşın da benim gibi olduğunu düşünüyorum. Daha önce hiç tohum talebim olmadı,nasıl olacağını da tam bilmiyorum sadece adres bilgilerimi yolladım. Yani başınızı ağrıtmadan benim gibi sıkı takipçileriniz de var

Zekoş, Atilgan ve mimarCI beğendi.
sonsa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2016, 14:51   #134
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-09-2016
Sn. sonsa' nın da dediği gibi forumda mesaj yazmadan da forumu kullanan kişiler var. İlk zamanlar tabi ki zaman forumu okuyarak geçiyor. Bilgi çok fazla olduğu için yazacak şeyler de az oluyor ister istemez. Ama şu bilinmeli ki mesaj yazılmasa da bir emek harcanıyor burada. Dolayısıyla tohum paylaşanların emeğinin boşa gittiğini düşünmüyorum.

mimarCI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2016, 18:52   #135
Ağaç Dostu

beşiktaşlı's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2016
çokgüzel etkinlik
bende katılmak istiyor

beşiktaşlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2016, 21:51   #136
Ağaç Dostu

aleydi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mücevher Çalısı Mesajı Göster
Tohum talep edenler arasında 'Ne olursa olsun' gibi bir düşünceye sahip insan çok az bence. Bunun haricinde ömründe hiç tohum ekmemiş kişiler de vardır tohum talep edenlerin arasında. Lakin onların arasında nasıl bitki yetiştireceğini öğrenmeye çalışanlar da var. Bu kişilere de şans tanınması gerekmez mi? Bize bildirmeseler de insanlar 'Bitki Yetiştirmenin' deneye yanıla doğrusunu öğrenemezler mi? Örneğinizi 'Domatesden' vermişsiniz, ben de Uyuz Otu'ndan vereyim. Geçen sene paylaştığım 'Uyuz otu' tohumlarının ayıklanması biraz can yaktı diye her tohumun peşinden mi koşacağım, ben dağıtamadığım ve elimde kalana üzülmüştüm

Kaldı ki paylaşımcılara bu konuda bir kısıtlama da şükür ki gelmedi. Dileyen dilediği kişiye, dilediği miktarda (az-çok standardı var) tohum paylaşımı yapıyor. Sayın Zekoş'un da dediği gibi biraz seçicilikle atlatılabilecek bir sorun...
Yazdıklarımın bir kısmını alıp buna hitaben cevap yazmanız doğru değil. Bütün olarak baktığınızda. tohum elde etmenin çokta kolay olmadığını. Dağıtım konusunda biraz daha seçici davranılmasını. Talep eden kişilerinde tohum nasıl yetiştirilir, bilmesini gerektiğini anlatmaya çalıştım.

3-4 Yıldır bu etkinliğe paylaşımcı olarak katılıyorum. İlk katıldığım yılda az da olsa paylaşımda bulunmuştum. Hiçte tohum peşinde koşmadım. Cümlelerinizi biraz daha özenle seçerseniz sevinirim.Madem böyle bir başlık açıldı bende düşüncelerimi söylemek istedim. Anlayanlar ne demek istediğimi anladılar.

Hiç tohum yetiştirmemiş birinin tohum talep etmesine karşı değilim. Ben forumu , tohumdan fide nasıl yetiştirilir ( Zeki Yağlı Beyin ) yazısıyla keşfetmiştim. Sadece özenle toplanan tohumların, daha bilgili ve gerekli şartlarda yetiştirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Tohum talep başlığının üzerine Zeki beyin tohum nasıl yetiştirilir başlığı eklenebilir. Bu bölümü okuyanlar dahil edilebilir. Eşimde bilgi işlem konusunda yapılacak her konuda yardımcı olabilir. Ayrıca benim yazdığım gibi bir yazı kaleme alınıp. Paylaşımcıların bu işi gönüllü olarak yaptığı ve tohum elde etmenin zahmetleride talep kısmına eklenebilir.

Uyuz otu konusunda söylediklerinize gelince.Tek gönüllü sizmişsiniz gibi havalara girmenizede gerek yok . Yıllardır bu forumda tek tohum talep etmeden dağıtım yapan arkadaşlarım var .Kolay gelsin

Düzenleyen aleydi : 01-11-2016 saat 23:57
Eski 01-11-2016, 23:00   #137
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
İnsanoğlunun bir amaç uğruna bir araya geldiği her oluşumda amaca bilerek veya istemeden ters yönde gitmeye çalışan ve olayı baltalayan azınlıkta kalacak insanlar hep olacak. Ancak 'bu kadar çatlak su kaçırmamalı'. 100 kişiye tohum dağıtıyorsam bunların üçü beşi belki tohumlara el bile sürmeyecek, ama o tohumlardan bir tanesi dahi atıldığı toprakla birlikte yeni sahibinin gönlünde de yeşerebilirse ne mutlu bana. 'Pire için yorgan yakmayalım' lütfen.

salih66 ve saleri beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2016, 00:16   #138
Ağaç Dostu

aleydi's Avatar

Sn TCM trübünlere oynayıp polyanacılık yapmaya gerek yok . Biraz gerçekçi olmak lazım. Geçen yıl ki etkilinte bana 3 tane domates tohumu gönderdiniz .Birde arkadaşımsınız Oysa ki gönderilecek tohumların ne ölçüde olacağı belirtmiş durumda . Gelen taleplerin fazla olmasından dolayı, tohumları azaltmak zorunda kaldınız.

Bu başlık altında , işleyişin daha düzgün nasıl yapılabileceğini konuşuyoruz. (3 Kişide alsın çöpe atsın )dediğinizde, gerçek yetiştiricilere haksızlık oluyor.

Talep edenler için bir düzenleme getirilmeli diye düşünüyorum.

Not : ( Bu yıl katılabilirsem sadece paylaşımcı olarak katılmak istiyorum . Aklınıza başka şeyler gelmesin)

Eski 02-11-2016, 01:27   #139
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Alıntı:

Bu arada tüm Etkinlik Gönüllülerine teşekkürü bir borç bilirim, Saygılar...
Ben bu ifadeler arasında çelişki görmüyorum. Her iki ifade de bana göre doğru.

Tohumluk yetiştirmek, tohum almak ve saklamak kolay işler değil. Yetiştiricinin ürettiği tohumların gideceği yer konusunda titiz olması son derece haklıdır.

Öte yandan, atalık tohumların yaygınlaşması, git gide daha çok insanın tohum ekip fide büyütüp, kiminin saksıda, kiminin bahçesinde, kiminin terasında, topraklı veya topraksız, sebze çiçek yetiştirmesi de en temel amaçlarımızdan.

Tohum paylaşım etkinliğimiz, başından itibaren paylaşımcılar arasında anlayış farklılıklarının olabileceği düşüncesiyle bilinçli olarak, paylaşımcıya kendi paylaşım anlayışını uygulama özgürlüğünü veriyor. Dikkat edilirse, bu özgürlüğün varlığı en çok vurgulanan prensipler arasındadır.

Bunun böyle görülmesinde fayda var.

Eski 02-11-2016, 07:53   #140
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Alıntı:

Yazdıklarımın bir kısmını alıp buna hitaben cevap yazmanız doğru değil. Bütün olarak baktığınızda. tohum elde etmenin çokta kolay olmadığını. Dağıtım konusunda biraz daha seçici davranılmasını. Talep eden kişilerinde tohum nasıl yetiştirilir, bilmesini gerektiğini anlatmaya çalıştım.

3-4 Yıldır bu etkinliğe paylaşımcı olarak katılıyorum. İlk katıldığım yılda az da olsa paylaşımda bulunmuştum. Hiçte tohum peşinde koşmadım. Cümlelerinizi biraz daha özenle seçerseniz sevinirim.Madem böyle bir başlık açıldı bende düşüncelerimi söylemek istedim. Anlayanlar ne demek istediğimi anladılar.

Hiç tohum yetiştirmemiş birinin tohum talep etmesine karşı değilim. Ben forumu , tohumdan fide nasıl yetiştirilir ( Zeki Yağlı Beyin ) yazısıyla keşfetmiştim. Sadece özenle toplanan tohumların, daha bilgili ve gerekli şartlarda yetiştirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Tohum talep başlığının üzerine Zeki beyin tohum nasıl yetiştirilir başlığı eklenebilir. Bu bölümü okuyanlar dahil edilebilir. Eşimde bilgi işlem konusunda yapılacak her konuda yardımcı olabilir. Ayrıca benim yazdığım gibi bir yazı kaleme alınıp. Paylaşımcıların bu işi gönüllü olarak yaptığı ve tohum elde etmenin zahmetleride talep kısmına eklenebilir.

Uyuz otu konusunda söylediklerinize gelince.Tek gönüllü sizmişsiniz gibi havalara girmenizede gerek yok . Yıllardır bu forumda tek tohum talep etmeden dağıtım yapan arkadaşlarım var .Kolay gelsin
Yazdıklarımın çoğunu size cevaben yazdım, yazı kalabalığı olmasın diye alıntının çoğunu sildim, bunun neresi yanlış? Bakın şimdi silmedim daha güzel mi oldu

Ben uzun yazamayanlardanım, dün yazdıklarımı da saatlerce yazdım, sildim tekrar yazdım, kestim, dinlendim, tekrar döndüm yazdım Yazımda sizi kıracak cümle kurduysam farkında olmadığımdandır, bir kusurum varsa özür dilerim...

Gelelim esas konumuza. Ben insanların daha çok çeşit bitkiye ulaşmaları ve yetiştirmelerinden yana eğilim gösteriyorum o kadar...

Sizi ve forumu seviyorum
Saygılar...

erkanbey ve saleri beğendi.
Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2016, 09:13   #141
Ağaç Dostu

aleydi's Avatar

Alıntı:
Yazdıklarımın çoğunu size cevaben yazdım, yazı kalabalığı olmasın diye alıntının çoğunu sildim, bunun neresi yanlış? Bakın şimdi silmedim daha güzel mi oldu

Ben uzun yazamayanlardanım, dün yazdıklarımı da saatlerce yazdım, sildim tekrar yazdım, kestim, dinlendim, tekrar döndüm yazdım Yazımda sizi kıracak cümle kurduysam farkında olmadığımdandır, bir kusurum varsa özür dilerim...

Gelelim esas konumuza. Ben insanların daha çok çeşit bitkiye ulaşmaları ve yetiştirmelerinden yana eğilim gösteriyorum o kadar...

Sizi ve forumu seviyorum
Saygılar...
Bana özel mesaj yazıp (hiç tanımadığım insanlara tohum göndermek istemiyorum) diyen bir arkadaşıma.

Ben elimdeki tüm tohumları paylaşmak istiyorum. (Bir tohumun bile hayat bulması çok güzel ) diyen biriyim . ( orjinal mesaja sildiğim için ulaşamadım ).

Sizinlede tohum paylaşımla ilgili özel mesajlaşmamız var. Benim size öneri ve davranışlarıma karşı , konuyu bu noktaya getirmenizi anlayamadım gerçekten.

Sevgili Zekoş anlamış ve düşüncelerini belirtmiş. Sn Meyvelitepede gerekli açıklamayı yapmış. Sözlerinizden gocunacak biri değilim. Beni tanıyanlar ne kadar cömert biri olduğumu bilirler.

Eski 02-11-2016, 14:25   #142
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Sn TCM trübünlere oynayıp polyanacılık yapmaya gerek yok ...
Bir önceki ilk katıldığım etkinlikte en çok paylaşımda bulunanlar arasında beşinci, geçen sene ise ikinci olmuştum ki, bu durumda 'tribünlere oynayacak' @ akçabardak tan sonra en son kişi ben oluyorum.

Alıntı:
...Geçen yıl ki etkilinte bana 3 tane domates tohumu gönderdiniz .Birde arkadaşımsınız ...
Daha önce de konuyu görüşmüştük, 'heybetli domates' tohum sayısı yetmeyecek diye herkese yedişer tane verdim, sanal ortam da olsa tanıdıklarımın sayısını 10 a tamamlamıştım. Ancak kesinlikle size bilerek üç adet tohum koymadım, eklerken düşürmüş olabilirim, siz çıkarırken düşürmüş olabilirsiniz, tohumlar birbirine yapışık olduğu için dikkat etmemiş olabilirsiniz, kargoyu getiren içinden almış olabilir, kargoyu götüren içinden almış olabilir, tohum toplama merkezinde bir arkadaş düşürmüş veya içinden almış olabilir ama benden yana kasıt yok.

Alıntı:
...
Bu başlık altında , işleyişin daha düzgün nasıl yapılabileceğini konuşuyoruz. (3 Kişide alsın çöpe atsın )dediğinizde, gerçek yetiştiricilere haksızlık oluyor.
...
Çöpe atacak demedim, 'belki el bile sürülmeyecek' dedim.

Yanılmıyorsam 1980 ilk defa bisiklete biniyorum, birincide küçük bir direği yerinden söktüm çarparak ikincide minik bir ağacı, sonrasında öğrendik gitti.

Borsada 1996 da ilk aldığım hissede zarar ettim, ikincisinde daha büyük zarar ettim, daha sonra işlem yaptığım aracı kurum battı komple yatırımım gitti Ama en sonunda olayı öğrendim, tüm zararlarımı çıkardım ve fazlasını da ekleyerek oturduğum evi aldım, artık ilgilenmiyorum.

Fotoğrafa merak sardım 1998 de, ilk çektiğim filmleri görseniz yerlere yatarsınız gülmekten, ışık fazla geldiği için sapsarı her taraf, ikinci film rulosunun da pek farkı yok ilkinden. Sonra değişti işler, hafiften öğrendim olayı, daha iyi, daha iyi derken dijital devir başladı mertlik bozuldu.

Zengarden den dört yıl önce aldığım tohumların bir kısmını buldum geçen, hiç açılmamış, ilk ektiğim tohumlardaki yanlışlarım aklıma geliyor bazen.

İşe başlayışta kendi örneklerimde olduğu gibi; yanlış yapılan da olur, çöpe atılan da, unutulan da, önemli olan devamını getirebilmek, yeter ki heves kırılmasın. Bu sebepten mümkün olduğunca gelen her talebi karşılamamız gerektiğine inanıyorum.

Yazdıklarımı içtenlikle ve sevgiyle yazdığımı bilmenizi isterim. Aksi taktirde 'ciddi mode "ON"' formatına geçerim.

Bu arada @ Mücevher Çalısı, gözümden kaçtı sanmayın, gönderdiklerinizin arasında 'frezya' çıkmadı.

Eski 02-11-2016, 16:41   #143
Ağaç Dostu

aleydi's Avatar

Ben başlatmadım yinede bu durumu ben bitiriyim

Sn TCM ve Mücevherçalısı yokluğumda sanırım kanki olmuşsunuz

İnanın hemen hemen her hafta facebook gruplarında tohum ve bitki paylaşımı yapıyorum. Karşılık beklemeden. Sn meyvelitepe herkesin kendi iradesine bıraktık diye noktayı koydu zaten.

Artık dağılalım mı .

Eski 03-11-2016, 21:24   #144
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Paylaşımcı üyeler paylaşıma sundukları ürünlerin lezzetleri hakkındaki kendi görüşlerini on numaradan başlayıp aşağıya doğru inen bir derecelendirmeyle üyelere duyursunlar.

lezzet derecesi : 8 gibi....

TCM beğendi.

Düzenleyen hosseda : 04-11-2016 saat 07:06 Neden: düzenleme yapmak için
hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2016, 08:10   #145
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster

Elbette, üst üste iki yıl sadece talep eden olunamaması kuralı hala geçerli.
Bu kural, 55 yaş üstü üyelerin 3'ü 5'i aşmayan taleplerini karşılamak için esnetilemez mi?

Dutlubahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2016, 08:49   #146
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hosseda Mesajı Göster
Paylaşımcı üyeler paylaşıma sundukları ürünlerin lezzetleri hakkındaki kendi görüşlerini on numaradan başlayıp aşağıya doğru inen bir derecelendirmeyle üyelere duyursunlar.

lezzet derecesi : 8 gibi....
Bu önemli gerçekten, ama kişisel derecelendirmenin karşı tarafa faydası olmayabilir. Sizin 10 verdiğiniz domates benden yedi alabilir, veya tam tersi de olabilir . Hanım bu konuda kolay beğenmez, hele kayınpeder kendi ekip diktiği harici hiç bir şeyi beğenmez Yazın denk geldi kahvaltıya, italian heirloom un tadına bakınca 'hah' dedi, 'işte böyle olmalı domatesler, ne o öyle mor mor (tula ve ukranian ları kastediyor), sarı sarı (tobolsk), ufak-tefek (black vernissage), tadı da güzelmiş' deyince tamam dedimilk üçe girer bu domates

Eski 04-11-2016, 09:15   #147
Ağaç Dostu

Bu değerlendirmeyi yaparken mümkün olduğunca dikkatli olmak zorunda hissedeceğim şahsen; aksi halde ne damak varmış bizim hossedada bravo yani... denmesi söz konusu olacaktır ki pek arzu edilecek durum değil.

Bu konuda hastalık derecesinde denmese de epey meraklıyım. Bir yıl bekleyipte diktiğim domatesin en iyisini yakalamalıyım diye çaba gösteriyorum. Bu yıl biber yemedik desem yeridir çünkü lezzet yoktu dikilenlerde. Patlıcan öyle. Kavun, karpuz, börülce ve domates paylaşacağım sadece çünkü onlarda yüzümüz güldü birde kabak olacaktır tahminim. Lezzeti olmayanı paylaşmanın anlamı yok. Özel olmalı sunulan tohum veya çekirdek düşüncesindeyim. Bu sebepten paylaşımcıların lezzet açıklamasını önemsiyor ve lezzetten bahis yoksa ilgisiz kalıyorum o açıklamaya.

Lonicera beğendi.
Eski 04-11-2016, 10:18   #148
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2009
Sayın Hoşseda ****** insanların tavsiyesi önemli..Ama herkesin damak zevki fark gösteriyor.Mesela ben 3 senedir yerkirazı dikiyorum oyle yemesini de seviyorum reçelini de..Benim çocuklar da bayılıyor..Çevremde bu ne diyenlere tattırıyorum pek begenmis gibi de gözükmüyorlar hatta zoraki yutanlar bile oluyor)

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Zekoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2016, 10:57   #149
Ağaç Dostu

Damak zevki tartışılır tabiiki demek mümkün değil. Ancak bazı tatlar hususunda birden çok kişinin mutabakatı söz konusuysa ona inanmak yanlış olmamalı. Yaz ortası domateslerden komşulara dağıttım bol zamanda. Hepside aşırı övgülerde bulundular ancak bir emekli komşumun söyledikleri enteresandı " yıllar sonra sayenizde sahici domates yedik sağolun..." .

Şimdi bu domatese 8 yazılmazmı...

Lonicera ve Zekoş beğendi.
Eski 04-11-2016, 12:30   #150
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hosseda Mesajı Göster
...Ancak bazı tatlar hususunda birden çok kişinin mutabakatı söz konusuysa ona inanmak yanlış olmamalı...Hepside aşırı övgülerde bulundular ancak bir emekli komşumun söyledikleri enteresandı " yıllar sonra sayenizde sahici domates yedik sağolun..." .

Şimdi bu domatese 8 yazılmazmı...
Aynı şeyi anlatmaya çalışıyoruz.

Emekli amcanın adı 'Vedat Milor' ise yıldızlı 10 veririm ben.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zekoş Mesajı Göster
...Mesela ben 3 senedir yerkirazı dikiyorum oyle yemesini de seviyorum reçelini de..Benim çocuklar da bayılıyor..Çevremde bu ne diyenlere tattırıyorum pek begenmis gibi de gözükmüyorlar hatta zoraki yutanlar bile oluyor)
Ben de aynı örneği verecektim Kime yedirdiysek beğenen çıkmadı, herkes soruyor bunu niye ektiniz diye. En sonunda bir arkadaş hazine bulmuş gibi sevindi, nerden buldun bunu diye...

Zekoş beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024