agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2016-2017 Tohum Paylaşım Etkinliği
(https)

Beğeni Düzeni596Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-09-2016, 15:26   #61
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Üretip piyasaya sürdüğünüz tohumla özel mülkünüzün arka bahçesinde üretip kendi kullanımınız için ektiğiniz ve ücretsiz olarak komşunuza verdiğiniz tohum aynı yani, öyle mi?

Ben sizin ne demek istediğinizi anlayamadım. "Etkinliğe katılırsam yasak olduğu için suç işlemiş olur muyum?" diye mi soruyorsunuz?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi megbilgi Mesajı Göster
Tohumun ev bahçeciliği ile ne ilgisi var ki... Tohum tohumdur...
Tarlayada eksen aynı bahçeyede...
.
Evet tohum etkinliğine katılacağım...
Neden sordunuz ?
.

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2016, 15:31   #62
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-06-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster

Ben sizin ne demek istediğinizi anlayamadım. "Etkinliğe katılırsam yasak olduğu için suç işlemiş olur muyum?" diye mi soruyorsunuz?
Öyle bir amacım yok...

Yazdığımı tekrar okursanız göreceksiniz.
Bu şekilde bir şeyler konuşulup yazılıyor. Bunun olabilirliği nedir diyorum, ne kadar ileri gidebilirler...
.

megbilgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2016, 15:34   #63
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Bu başlık etkinlik önerileriyle ilgili. Tohum politikalarını burda tartışabiliriz.

Etkinlikte paylaşacağınız tohumları merakla bekleyeceğim.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi megbilgi Mesajı Göster
Öyle bir amacım yok...

Yazdığımı tekrar okursanız göreceksiniz.
Bu şekilde bir şeyler konuşulup yazılıyor. Bunun olabilirliği nedir diyorum, ne kadar ileri gidebilirler...
.

hcorak ve A_NOMAD beğendi.
Eski 28-09-2016, 16:34   #64
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Ticari amaçlı değil ise tohumlar dagıtılıp paylasılabılıyor. Ticari dağıtım ve paylaşım yapılıyor ise tohumların onaylanması gerekiyor. Bunu kişiler veya firmalarda yapabilir. Tohumluk için gerekli formları doldurduktan sonra mühendisler gelip sizi denetlıyor. Tohumculuk kanununda geçen bilgiler bunlar.

Tarım bakanlığının bu konu hakkında bir pdf dosyası mevcuttu. Geçen senelerde başka bir tohum paylaşım etkinliğine zabıta gelmiş ve engel olmaya çalışmıştı. Sonuç etkinlik yine devam ediyor. Haberlerede konu olmustu.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2016, 20:34   #65
Yeni Üye

emcmuratçelik's Avatar

Giriş Tarihi: 10-05-2011
kişisel dağıtımlarda her hangi bir sorun yaşamazsınız bu 1. 2. si ise siz ticari olmadığı takdirde her hangi bir sıkıntı yine yaşamazsınız evinizde ve kendi bahçenizde ekdiğiniz tohumlardan her hangi bir ücret **** ceza yemezsiniz, ufak bir araştırma ile bunu görebilirsiniz.

megbilgi beğendi.
emcmuratçelik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2016, 23:52   #66
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Aklıma şu geldi. Geçtiğimiz sene en çok tohum paylaşımında bulunan üyelere hediyeler gönderilmişti. Hediyelere aktarılan kaynak ile tohumluk izolasyonları için börtü böceğin giremeyeceği kesecikler yaptırsak da bu vesile ile sadece potaya giren üyelere değil de herkese bu tohum izolasyon keseciklerini göndersek nasıl olur?

bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2016, 08:35   #67
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-04-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahcedenn Mesajı Göster
Aklıma şu geldi. Geçtiğimiz sene en çok tohum paylaşımında bulunan üyelere hediyeler gönderilmişti. Hediyelere aktarılan kaynak ile tohumluk izolasyonları için börtü böceğin giremeyeceği kesecikler yaptırsak da bu vesile ile sadece potaya giren üyelere değil de herkese bu tohum izolasyon keseciklerini göndersek nasıl olur?
Aslında özel yaptırmaya gerek yok. Mercan tarafında sünnet, düğün malzemesi satan yerlerde çeşitli boy ve ebatlarda mevcut. Ben oradan temin etmiştim. Tek kusurları biraz süslü oluyorlar.

kerkenez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2016, 08:45   #68
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kerkenez Mesajı Göster
... sünnet, düğün malzemesi satan yerlerde çeşitli boy ve ebatlarda mevcut. Ben oradan temin etmiştim. Tek kusurları biraz süslü oluyorlar.
Gelen geçen birer çeyrek takmasın sonra üzerlerine

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2016, 19:26   #69
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-01-2014
Forumu sürekli olarak takip ediyorum ve bu konudaki mesajları hızlıca okudum konu çok gergin geçiyor sanırım.
Bir çevre mühendisi adayı olarak da bu ve benzeri paylaşım etkinliklerini destekliyorum çünkü herhangi bir yapı marketten veya ziraattan tohum aldığımda tohumu ekip, onca uğraşıp, bi o kadar sulama sonucu karşılaşılan durum hüsran olduğunda bu tür paylaşımların değerini anlıyoruz.

Aynı zamanda Forumla ilgisi olmayıp sadece tohum için üye olacak arkadaşlarında etik bir davranış içinde olmadığını öğrenmesi gerektiğini düşünüyorum ve 3.4. Tohum talep edenlerin rolü bu maddenin altında aynı zamanda belirli miktarda mesaj sayısı olmayanların tohumlardan faydalanmaması gerektiğini düşünüyorum.=)
Bu mesajın konuyla ne kadar alakalı oldu bilmiyorum umarım bir miktar faydam dokunmuştur emeği geçen herkese ve teşekkürler. =)

remus2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2016, 19:59   #70
Yeni Üye

emcmuratçelik's Avatar

Thumbs up

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi remus2 Mesajı Göster
Forumu sürekli olarak takip ediyorum ve bu konudaki mesajları hızlıca okudum konu çok gergin geçiyor sanırım.
Bir çevre mühendisi adayı olarak da bu ve benzeri paylaşım etkinliklerini destekliyorum çünkü herhangi bir yapı marketten veya ziraattan tohum aldığımda tohumu ekip, onca uğraşıp, bi o kadar sulama sonucu karşılaşılan durum hüsran olduğunda bu tür paylaşımların değerini anlıyoruz.

Aynı zamanda Forumla ilgisi olmayıp sadece tohum için üye olacak arkadaşlarında etik bir davranış içinde olmadığını öğrenmesi gerektiğini düşünüyorum ve 3.4. Tohum talep edenlerin rolü bu maddenin altında aynı zamanda belirli miktarda mesaj sayısı olmayanların tohumlardan faydalanmaması gerektiğini düşünüyorum.=)
Bu mesajın konuyla ne kadar alakalı oldu bilmiyorum umarım bir miktar faydam dokunmuştur emeği geçen herkese ve teşekkürler. =)

remus2 bence takılıp kalma mesaj sayısına benim mesaj sayımı örnek alabilirsin, ben sürekli olarak burayı takip ediyorum. Fakat mesaj sayım az nedenine gelirsen genelde iş ev arası mekik dokuyorum bazen hiç bilgisayara giremiyorum.
buna çara olarak da pdf formatında sayfaları kaydedip telefonumdan okuyorum. Tavsiye edebileceğim bir yöntem, aynı zamanda ağaçlara bitkilere doğaya aşık biri olarak kimseyi böyle görünüşe göre değerlendirme derim.
Örnek Gül çok güzeldir fakat dikenlidir, örnek kaktüs yine dikenlidir etkilidir fakat çiçekleri çok hoştur aynı zamanda çok zor zamanlarda su kaynağı olarak kullanabilirsiniz.

Saygılarımla,

Murat ÇELİK
Doğa Sever
Gebze/Kocaeli

Eski 29-09-2016, 21:12   #71
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2009
Galeri: 4
Merhaba arkadaşlar;
Ben bu foruma nedeyse 5-6 senedir üyeyim.Ve bu forumu tesadüfen buldugum gibi tohum paylasım etkinkigini de bu sene karpuz ve soya fasülyesi ararken bir arkadaşın söylemesi üzerine yine tesadüfen haberdar oldum.Paylasıma katılmak istiyorum ama bilgisayarım olmadığından telefonla ne kadar yapılabilir bilemiyorum.
Ben paylaşıma farklı bir açıdan katkıda bulunmak isterim

m.Şöyle ki ben Çorumdayım ve burada yıllardır ekilip dikilen ve begenilen tohumları dagıtmayı düşünüyorum..Telefonla kolay olmayacagını düsündüğümden bir arkadaşın bu konuda yardımci olmasını bekliyorum.saygılar...

bahcedenn, hcorak ve saleri beğendi.
Zekoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2016, 07:12   #72
Ağaç Dostu

olmez's Avatar

Giriş Tarihi: 09-08-2006
Belirli bir mesaj sayısına ulaşma kriteri bana çok sakıncalı geldi açıkçası. Düşünün; 20 mesaj kriteri konuldu. Yeni üye olan kişi tohum talep edebilmek için gerekli mesaj limitini nasıl aşacak? Kolay. 20 tane konunun altına "Güzel" , "Harika", "Elinize sağlık", "Harikasınız" vb foruma katkısı olmayan şeyler yazarak limiti aşacak. Düşünülmesi gereken bir konu.

olmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2016, 08:27   #73
Ağaç Dostu

olmez's Avatar

Giriş Tarihi: 09-08-2006
Alıntı:
Siz bunu nerden duydunuz?
Sayın birnefestoprak geçen yılki etkinlik sonrası şurada bahsetmiştim. Sanırım aynı konudan bahsediliyor.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi olmez Mesajı Göster
Bu sene etkinliğimizi güzel bir şekilde gerçekleştirdik ama acaba önümüzdeki yıllarda başarabilecek miyiz? Şöyle bir haber okudum canım sıkıldı. Bu konu -miş, -mış ları geçer de gerçekten gündeme gelirse ne yapabiliriz?

Tohum Takas'a makas geliyor! -Haber Hürriyeti

olmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2016, 10:53   #74
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-08-2016
Tohum paylaşım etkinliği kataloglarının pdf kitap haline getirilmesi konusunda;

2015 - 2016 etkinliği istatistiklerine göre paylaşılan çeşit sayısı 602,

Buna göre forum kataloglarında bulunan içeriği aynı şekliyle pdf ye aktaramayız.
Bir sayfada 2 ürün bile tanıtılsa sayfa sayısı 300'ü geçer.

Sayfada 6 veya 8 ürün tanıtılırsa daha uygun olur.
Bunun için pdf içeriği, küçük resim ile forumda yazılması gerekli olan tohum tanıtım mesajlarının daha önemli olanlarından oluşmalı.
Örneğin;
-Bitki veya meyvenin resmi
-Tohum çeşit adı
-Tohumun kökeni
-İzolasyon

8 ürün için örnek şablon 1
8 ürün için örnek şablon 2

Altay_41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2016, 11:54   #75
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2009
Galeri: 4
Merhabalar...gördügüm kadarıyla cogu üye bu mesaj limitine takılmış..Bir öneri de bulunmak istiyorum.Madem insanların katkıları ve emekleri gözardı edilmesin istiyoruz o zaman yeni üyeleri de bos cevirmek yerine 5 adet tohum alma hakki verilsin mesela..Diger emektar kisilere sayı artırılsın hatta tohum ile katkıda bulunanlara daha fazla...Hic katılmadim ama bu sisteme benzer yürütülüyor sanırım..
Ve bundan ayrı olarak deginmek istedigim bir konu var..bu paylaşım sene de bir kere oluyor..Kaçıranlar haberi olmayanlar faydalanamıyor..Cogu yerde oldugu gibi forumda da tohum bankası kurulsa herkes elindeki fazla tohumlari vermiş olsa, lazım oldugunda ilk basvuracagi yer burasi olur.Tohum alırken de ; yerine baska bir tohum vermek veya üretip geri iade etmek şartı konulabilir. ..Eminim ki cogu kisinin bahcesinde degerlendiremedigi icin fazlasını almaya bile gerek duymadığı tohumlar vardır..

Düzenleyen Zekoş : 30-09-2016 saat 22:42 Neden: Anlatım pek anlasılır olmamış...
Zekoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2016, 12:35   #76
Ağaç Dostu

Mesaj limitinin bulunması ve foruma katıldığı tarih göz önünde bulundurulmalı bana kalırsa hiç mesaj yazmamış ve ara sıra takip eden ben vaktim yok diyen birisi ile sürekli olarak bu foruma uğrayan ve bahçe, balkon vb. ile daha çok uğraşan arkadaşların bi farkı olması gerekli... üstteki mesajlarda ki örneklerden birinde mutlaka okumuş olmanız gerekli tabi bu konuyu takip ediyorsanız
Alıntı:
- İkinci olarak ben bu tohum etkinliği hakkında bahçe ile uğraşan bir akrabama bahsettim o da üye olup ne mesaj ne foruma bir katkıda bulundu ancak 23 tane tohum aldı... Tohum ekim zamanında oğlunun düğünü olduğu için karanbole geldi ve tohumlar ekilmedi... Kesinlikle kaybolduğunu dahi düşünüyorum...
alınan tohumların bu şekilde yok edilmemesi gerekli.

bir diğeri zamanım yok gibi bir bahane olamaz yani zamanı olmayan aldığı tohuma nasıl zaman ayıracak?
Sadece fikirlerimi ve tohumları savunmak için yazıyorum kimseyi eleştirmiyorum. teşekkürler.

Eski 30-09-2016, 15:43   #77
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Siz onu etkinlik sonrasında ayrı bir başlık altında yazmışsınız. Ben burdaki üyenin tohum paylaşım etkinliğiyle ilgili öneriler başlığı altında ticari tohum sertifikasyonuyla ilgili çıkarılan berbat bir yasayı örnek gösterip "tohum takası yasaklanacak mı?" diye sormasının nedenini pek anlayamadım. Anlayamadığım için de sordum.

Yeri gelmişken söyleyeyim: Eğer sertifikasyon, tohum standardını yükselten bir faktör olsaydı, şirketlerin (adıyla bilinenler dahil) belli bir yıla ait "taze" tohumları aynı yıl ekildiğinde, çimlenme oranlarının yerlerde sürünmemesi gerekirdi.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi olmez Mesajı Göster
Sayın birnefestoprak geçen yılki etkinlik sonrası şurada bahsetmiştim. Sanırım aynı konudan bahsediliyor.

olmez beğendi.
Eski 30-09-2016, 16:34   #78
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Siz daha önce etkinliğe (tohum göndererek, talepte bulunarak ya da her ikisini de yaparak) katılıp bahsettiğiniz konuda sorun yaşandığını düşündüğünüz için mi bu öneriyi getiriyorsunuz?

veya

Etkinliğe bu sene bir şekilde katılacaksınız ve bu sefer sorun yaşanmasın diye önlem alınması için mi mesaj kısıtlaması önerisinde bulunuyorsunuz?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi remus2 Mesajı Göster
Mesaj limitinin bulunması ve foruma katıldığı tarih göz önünde bulundurulmalı bana kalırsa hiç mesaj yazmamış ve ara sıra takip eden ben vaktim yok diyen birisi ile sürekli olarak bu foruma uğrayan ve bahçe, balkon vb. ile daha çok uğraşan arkadaşların bi farkı olması gerekli... üstteki mesajlarda ki örneklerden birinde mutlaka okumuş olmanız gerekli tabi bu konuyu takip ediyorsanız

alınan tohumların bu şekilde yok edilmemesi gerekli.

bir diğeri zamanım yok gibi bir bahane olamaz yani zamanı olmayan aldığı tohuma nasıl zaman ayıracak?
Sadece fikirlerimi ve tohumları savunmak için yazıyorum kimseyi eleştirmiyorum. teşekkürler.

Eski 30-09-2016, 18:53   #79
Ağaç Dostu

sadece öneride bulunuyorum şuana kadar hiç katılmadım tohum göndermek isterim fakat bu sene olur olmaz bilmiyorum ya da bu sene ikisinide yaparak katılırmıyım bilmiyorum ama bu forumda bulunan emek veren kişiler için yazıyorum yani benim katılmamla ilgisi yok =)
Bu arada forumda sizide takip ediyorum domates yazılarınızı hayranlıkla izliyorum =)

Alıntı:
Siz daha önce etkinliğe (tohum göndererek, talepte bulunarak ya da her ikisini de yaparak) katılıp bahsettiğiniz konuda sorun yaşandığını düşündüğünüz için mi bu öneriyi getiriyorsunuz?

veya

Etkinliğe bu sene bir şekilde katılacaksınız ve bu sefer sorun yaşanmasın diye önlem alınması için mi mesaj kısıtlaması önerisinde bulunuyorsunuz?

Düzenleyen remus2 : 30-09-2016 saat 19:31
Eski 02-10-2016, 18:50   #80
Yeni Üye

emcmuratçelik's Avatar

Güzel konuyu takipteyim inşAllah Güzel paylaşımlar olucak.

Eski 02-10-2016, 19:27   #81
Ağaç Dostu

celalim01's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2013
Ne yaparlar bilemem ,ben etkinliğe katılacağım.Hatta yasak dense de katılacağım. Yakın komşularımız ara sıra çeşitli tohumları satı alıp ekmektedirler. Benim kendileri ile paylaştığım tohumlar çimlenirken hazır aldıkları paket tohumlar bir türlü yeşermedi. Defalarca denediler tutmadı.

Böyle bir şey yapılmaya çalışılırsa rant dışında bir amaç yoktur.Günümüzde bazı bitkiler neredeyse hiç tohum vermemekte ,verdiği tohumlar ertesi yıl üretim yapılması mümkün olmamakta.

Çok olmasa da etkinliğe büyük bir hevesle katılacağım.

celalim01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2016, 10:44   #82
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2016
Etkinlik kapsamında üzerine düşen bir görev olursa, elimden geldiğince yapmaya çalışırım.

Tam olarak sistemi bilmediğimden hazır excell şablonu hazırlanabilir diye aklımdan geçirdim. Uygulanabilirliği sizlerin düşüncesine bağlı.

g.c. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2016, 22:30   #83
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-09-2016
Merhaba, eski üyelerin korunması fikri mantıklı gelebilir. Ancak benim gibi foruma katkı yapmadığı halde sürekli forumu takip eden ve sizlerin paylaşımından faydalanan insanlar olduğunu bilmeniz de fayda var. Ankara da 1,5 dönümlük bir bahçem var ve iklim dolayısı ile sebze yetiştirmek zor. Forumun bizim gibi acemilere çok faydası oldu, buradaki paylaşımları saatlerce okudum. Sadece bir konudaki 40-45 sayfanın tamamını bir gecede okuduğumu biliyorum.Sizlerin bana katkıları; solucan gübresini sizden öğrendim, 1000 solucan aldım su an 10.000 den fazla solucanım var kendime yetecek gübre üretebiliyorum. Kompostu sizden öğrendim, EM1 aldım kendi bukasi mi ve kendi EMA mı yapıyorum. Yine bir yıldır evdeki tüm atıklarımı ve işyeri bahçesindeki yaprakları ziyan etmiyorum. Kompost yapıp gübre ile karıştırıp solucanlara veriyorum. Sayın meyvelitepe nin goji berry lerinin gördüm internet çinden tohum aldım bir yıldan fazladır uğraşıyorum 10-15 fidan oldu ve bir avuç ta meyvem oldu. Bahçeye domates acur kavun nohut vb ektim tamam çok başarılı olamadım ama hiç kimyasal kullanmadan çeri falan ama halen domates toplayıp yiyoruz. Leonardit nedir ve hümik asit yapmayı bu forumdan öğrendim. Paylaşımlarınız için hepinize teşekkürler. Yazarken benim gibi aslında takip eden ama mesaj yazmayanların da olabileceğini bilin diye yazdım. Ne yapılacak bilmiyorum ama PDF yapma vb. bilişim konularında faydam olabilir sanırım. Teşekkürler.

nsari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2016, 23:10   #84
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nsari Mesajı Göster
Merhaba, eski üyelerin korunması fikri mantıklı gelebilir. Ancak benim gibi foruma katkı yapmadığı halde sürekli forumu takip eden ve sizlerin paylaşımından faydalanan insanlar olduğunu bilmeniz de fayda var. Ankara da 1,5 dönümlük bir bahçem var ve iklim dolayısı ile sebze yetiştirmek zor. Forumun bizim gibi acemilere çok faydası oldu, buradaki paylaşımları saatlerce okudum. Sadece bir konudaki 40-45 sayfanın tamamını bir gecede okuduğumu biliyorum.Sizlerin bana katkıları; solucan gübresini sizden öğrendim, 1000 solucan aldım su an 10.000 den fazla solucanım var kendime yetecek gübre üretebiliyorum. Kompostu sizden öğrendim, EM1 aldım kendi bukasi mi ve kendi EMA mı yapıyorum. Yine bir yıldır evdeki tüm atıklarımı ve işyeri bahçesindeki yaprakları ziyan etmiyorum. Kompost yapıp gübre ile karıştırıp solucanlara veriyorum. Sayın meyvelitepe nin goji berry lerinin gördüm internet çinden tohum aldım bir yıldan fazladır uğraşıyorum 10-15 fidan oldu ve bir avuç ta meyvem oldu. Bahçeye domates acur kavun nohut vb ektim tamam çok başarılı olamadım ama hiç kimyasal kullanmadan çeri falan ama halen domates toplayıp yiyoruz. Leonardit nedir ve hümik asit yapmayı bu forumdan öğrendim. Paylaşımlarınız için hepinize teşekkürler. Yazarken benim gibi aslında takip eden ama mesaj yazmayanların da olabileceğini bilin diye yazdım. Ne yapılacak bilmiyorum ama PDF yapma vb. bilişim konularında faydam olabilir sanırım. Teşekkürler.
Bahsettiğiniz bahçeniz, yetiştirdiğiniz ürünler, forumdan edindiğiniz bilgileri kendinizce yorumlayıp bahçenizde kullanmanız çok güzel. Bunu bilmek forumda bilgi paylaşanlara mutluluk verir.

Forumu sadece okuyucu olarak izleyenlerin sayısının aktif üyelerden kat kat fazla olduğunu biliyoruz elbette. Hatta forumu okumak için üye olmaya da gerek yok, açık bir forum. Bugün bu saatte 22 üye forumdayken bile 1100 üye olmayan kişinin forumda olduğunu gözleyebiliyoruz.

Forumun amaçlarından birinin, forumdaki bilgi birikiminin herhangi bir sınırlama olmaksızın herkese sunulabilmesi olduğu düşünüldüğünde bu amacın yerine getirildiğini söyleyebiliriz.

Öte yandan Tohum Paylaşım Etkinliği forumun aktif üyeleri arasında gerçekleştirilen bir etkinlik. Paylaşımcılar, daha sonra bilgi ve haber alabileceği kişilere paylaşım yapmayı tercih ediyorlar ve bunun için de gayet makul nedenleri var. Önceki dönem etkinliklerde üye olmanın dışında hiç bir şart bulunmaz iken bu kez bu şartların bulunması yönünde bir eğilim var. Söz gelimi siz henüz 15 gün önce üye olmuşsunuz, üye olduğunuz gün ilk mesajınız tohum satın almak üzere alış veriş bölümünde, ikinci mesajınız da yukarıda alıntıladığım.

Dolayısı ile forumda kalıcı mısınız, etkinlikte size gidecek tohumların akibetini izlemek mümkün olacak mı, vs. kabul edelim ki, belirsiz.

Elbette bu, sizi bundan sonra forumda sıkça görüp, deneyimlerinizden yararlanmayacağımız anlamına da gelmiyor. Fakat bu aşamada sadece tohum talep eden olarak etkinliğe katılabilmeniz için yeterli olmayabilir. Öte yandan, aynı zamanda paylaşımcı olmamanız için hiç bir neden yok

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2016, 23:20   #85
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Etkinliğe katılım şartları açısından;

Paylaşımcılar için mesaj sayısı, üyelik tarihi vb. bir şart olmaması gerektiğini düşünüyorum.

Sadece talep eden katılımcılar için en az mesaj sayısı ve en geç üyelik tarihi hakkında önerilerinizi bekliyorum.

Eski 04-10-2016, 00:06   #86
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Ben ilk kez tohum talep eden uyeler icin ne mesaj sayisi ne de uyelik tarihi acisindan bir kisitlama getirilmemesi gerektigini, ayni katilimcinin sonraki senelerdeki tutumuna gore kisitlamaya gidilmesinin iyi olacagini dusunuyorum. Bu, sanirim zaten kismen yapiliyor.

Ornegin, 2014 yilinda iki mesaji oldugu halde talepte bulunmus ve tohum almis. 2015 yilinda hala iki mesaji var ve hic tohum gondermeden tohum talep ediyor. Bu uye otomatik olarak elensin. 2015 yilinda hala iki mesaji varsa ve etkinlige tohum gondererek tohum talep etmisse, etkinlige katilabilsin ve tohum gonderen diger uyeler takdir hakkini kullansin.

Bence bir uyenin bu forumdan yararlanma anlayisi, hic mesaj yazmadan tohum alip vermek de pekala olabilir.

Eski 04-10-2016, 00:21   #87
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Yukardaki mesaja ek olarak, dediklerimin geriye donuk uygulanmasini da oneririm.

Eski 04-10-2016, 08:52   #88
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:

Ornegin, 2014 yilinda iki mesaji oldugu halde talepte bulunmus ve tohum almis. 2015 yilinda hala iki mesaji var ve hic tohum gondermeden tohum talep ediyor. Bu uye otomatik olarak elensin. 2015 yilinda hala iki mesaji varsa ve etkinlige tohum gondererek tohum talep etmisse, etkinlige katilabilsin ve tohum gonderen diger uyeler takdir hakkini kullansin.
Bir katılımcı forumdaki aktivitesi ne olursa olsun zaten üst üste iki dönem sadece talep eden olamıyor.

Bizim problemimiz daha çok forumda sıfır mesajı olan üyeler ya da etkinlik başladıktan sonra üye olup tohum talep edenlerde oluyor.

Benim aklımdan geçen; üyelik tarihi en yeni etkinlikten 1 ay öncesi (söz gelimi 1 Eylül ve öncesi) ve son 3 ay içinde en az 4 mesajı olan üyeler şeklinde. Böyle yaptığımızda foruma sadece tohum almak için gelip ortadan kaybolacak kişileri önemli ölçüde elemiş oluruz, öte yandan da dozunda bir önlem olur.

Eski 04-10-2016, 09:45   #89
Ağaç Dostu

telato's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2014
Dediklerinize katılıyorum...

Bunun dışında bence talep eden kişilere tohumların akıbeti hakkında bilgi vermeyi zorunlu tutmalı. Fotoğraflarını paylaşacağı için gönderildiğini bilsin.
Talep edenler ''Tohum Paylaşım Sonrası Çalışmalar'' veya kendilerine açtıkları ''Üyelerin bahçeleri ve balkonları'' sayfasında yayınlasınlar.
Yayınlamayanlara tohum gönderilmesin. Çok mu katı kural oldu

telato Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2016, 10:10   #90
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2012
Ben bu seneki tohum paylaşım etkilinginden aldıgım tohumlardan oldukça çok mahsül aldım,genelde benim etkilikten talep ettigim acı biber çeşitleriydi,bir kaç domates ve çiçek tohumu,yeni tohum dagıtım etkinligine inşallah bende paylaşımcı olarak katılacagım.

salih66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024