agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2016-2017 Tohum Paylaşım Etkinliği (Kataloglar)
(https)

Beğeni Düzeni295Beğeniler
  • 22 Gönderen Muda
  • 17 Gönderen Muda
  • 19 Gönderen Muda
  • 23 Gönderen Muda
  • 35 Gönderen Muda
  • 23 Gönderen Muda
  • 9 Gönderen Muda
  • 18 Gönderen Muda
  • 4 Gönderen Muda
  • 7 Gönderen Muda
  • 20 Gönderen Muda
  • 11 Gönderen Muda
  • 16 Gönderen Muda
  • 13 Gönderen Muda
  • 8 Gönderen Muda
  • 6 Gönderen Muda
  • 8 Gönderen Muda
  • 16 Gönderen Muda
  • 13 Gönderen Muda
  • 7 Gönderen Muda

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-10-2016, 16:51   #1
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Muda

Paylaşacağım tohumlar

1. Çıbrıka, Çıbrıtsa, Çobrisa, Çibirsi - Summer Savory ( Kekik )
2. Kıbrıs ayçekirdeği
3. Sarı Kantaron (St. John’s Worth), (Hypericum perforatum) Kılıç otu, Mayasıl otu
4. Afyonkarahisar yerli domates (Tınaztepe )
5. Bilya Kekik (Origanum onites)
6. Yerli Afyonkarahisar patlıcanı
7. Doochova Yellow Pepper Domates
8. Gaillardia - Gayret Çiçeği
9. Sedef çiçeği (Lunaria Annua)
10. Afyonkarahisar Bolvadin dolmalık biberi
11. Beyaz Civan Perçemi (Achillea millefolium)
12. Kırmızı Civan Perçemi (Achillea millefolium)
13. Oğul otu (Melisa Officinalis L.)
14. Prunella vulgaris yara otu
16. Gül Biberi
17. Çilekli ıspanak Strawberry Spinach
18. Acı morumsu soğan (Kışlık)
19. Kısa Boylu Yapraklı Afyonkarahisar Pırasası
20. Bal Kabağı İki çeşit

DİKKAT, Çok önemli : Bu mesajın (ilk mesajın) altındaki ''Taleplerime ekle'' linkine tıklamayın...

Yeni sistemin özelliklerinden birisi de tohum talep etme işleminin artık sadece "Taleplerime Ekle" butonuna basılarak yapılacak olmasıdır.

İlk mesajda dağıtılacak tüm tohumlar yer almaktadır.

Herkes tüm tohumlardan istemeyeceğine göre, tek tek tohumların tanıtıldığı mesajların altında yer alan "Taleplerime Ekle" butonuna tıklayarak istekte bulunmalısınız...

Tohum adını yazarak yapılan talepler geçersizdir.

Düzenleyen Muda : 07-01-2017 saat 22:45
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2016, 16:52   #2
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Çıbrıka, Çıbrıtsa, Çobrisa, Çibirsi - Summer Savory - Satureja hortensis

Çıbrıka, Çıbrıtsa, Çobrisa
Bitki türü: Sebze
Bitki ömrü: Tek yıllık
Tohum Türü: Baharat
Tohum çeşit adı: Çıbrıka, Çıbrıtsa, Çobrisa, Çibirsi - Summer Savory - Satureja hortensis
Tohum kaç yıldır sizdedir: iki üç yıldır
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Afyonkarahisar
Size nereden geldi: Bahçedenn ve Eskişehir'den gelen bir pazarcıdan aldığım fidelerden aldığım tohumlardan çıkanlar
Tohumun kökeni : Balkanlar
Kullanılan gübreler : Kendi çıktıkları için hiç gübre kullanılmadı.
Kullanılan ilaçlar: -
Hasat yıl ve ayı: 2015 yılı yeni hasat edilecek
Çeşidin Hikayesi: Trakya'da Çıbrıka, Bulgaristan'da Çıbrıtsa, Pomaklarda Çobrisa ve agaclar.nette adı Sater otu, Çuprika, Çibirsi olarak geçen bitki. Özellikle Bulgaristan’dan göçen ve bilhassa da Pomak kökenli yurttaşlarımızın Trakya ve Marmara bölgesindeki bazı kırsal yerleşim alanlarında evsel kullanım için yetiştirdikleri bir baharat türüdür.

Tarhana yaparken eğer evde bebek yoksa mutlaka kullanılır, diğer çorba çeşitlerinde ve köfte harcında da kullanılır, özellikle etli yemeklerde tercih edilir, pişmiş kuru fasulyenin üzerine serpilir, haşlanmış yumurta veya haşlanmış patatesle mükemmel olur, kızarmış ekmeğin üzerine sürülen yağa serpilir...

Her baharatçıda bulamayacağınız bir çeşittir.

Yetiştirme özellikleri:
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Tohum ekimini Nisan - Mayıs aylarında bir saksıya ya da fide tarhına gerçekleştirebilirsiniz. Daha evvel ekim yapmanıza gerek yoktur. Yeterli güneş olmadığında ince, uzun ve cılız fideler elde etme ihtimaline karşı aceleci olmamalısınız. 8-10 günde çimlenen bitkiyi ilk gerçek yapraklarından sonra yani 4 çift yaprak oluştuğunda köklerini zedelemeden daha geniş saksılara ya da kalıcı yerlerine şaşırtabilirsiniz.
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.) Çimlendirme için ön uygulama istemez. Hızlı ve kolay çimlenir.
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Hiçbir bakıma ihtiyacı yoktur. Normal bahçe toprağında sıkıntısız büyürler.
İklim gereksinimleri: Ne kadar uzun saatler doğrudan güneş alırlarsa aromaları o denli yoğun olur.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Dallanıp budaklanan bitki 1-2 karış büyüklüğüne geldiğinde pembe, açık eflatun çiçekler açmaya başlar. Bu aşamadan sonra bitkiyi kirlenmemesi için kökü toprakta kalacak şekilde kesip , eğer gerekiyorsa yıkayıp, demetler haline getirip, baş aşağı asarak gölge ve havadar bir yerde kurutmak gerekmektedir. Eğer bitkiyi güneşte kurutursanız baharatınızın rengi kararır, açık renkli canlı bir baharat elde edemezsiniz. Pembe, açık eflatun çiçekler açan bitkiyi hasat etmezseniz birkaç hafta içerisinde tohum oluşumu başlayacaktır.

Yukarıdaki bilgiler bahçedenn'den alıntıdır. Ben üç dört yıldır tam adını bilmeden tek yıllık kekik olarak yetiştiriyordum. Yetişmesi kolay. Kendi dökülen tohumlardan yetişenler. Bir tek etkinlikten gelen tohumları ayrı bir yere ekmiştim. Aynı şekilde oldular.

Eklenti 580737

Eklenti 580738

Eklenti 580739

Eklenti 580740

sakagun, Zekoş, pria ve 19 kişi beğendi.
Eski 18-10-2016, 17:25   #3
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Kıbrıs Ay Çekirdeği (yöresel olarak bilinen adı)

Bitki türü: Kıbrıs Ay Çekirdeği (yöresel olarak bilinen adı)
Tohum Türü:Kıbrıs Ay Çekirdeği
Tohum çeşit adı: Kıbrıs Ay Çekirdeği
Tohum kaç yıldır sizdedir: 1
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Afyonkarahisar -Rakım 1300
Size nereden geldi: Küçük çaplı bir satıcıdan tesadüfen O kadar aramama rağmen temin edememiştim.
Tohumun kökeni : Afyonkarahisar
Kullanılan gübreler : Kısmen yanmış hayvan gübresi
Kullanılan ilaçlar: Kullanılmadı
Hasat yıl ve ayı: 2016.
Yetiştirme özellikleri:
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: İlkbaharda Nisan gibi kalıcı yerlerine ekilebilir. Fide olarak yapılabilir mi denemek lazım. Ben önümüzdeki yıl denemeyi düşünüyorum.
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Kuvvetli toprakta iyi gelişir. Gübre ve su verilirse oldukça büyüyebiliyor. Tohumları sonradan edindiğim için bunlar arkadaşıma verdiğim tohumlardan çıkanlar. Bir tanesi 280 cm boya ulaştı. Başka bitkilere verilen sulardan kısmen de olsa yararlananlar çok daha büyük oldu. Benim kendimin diktiklerimden 1 tanesi hariç fareler tarafından soğanların içinde topraktan çıkartılarak yendiler. O son kalan ise duvar üstünde olunca ancak 1 metre boya ulaşabildi.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Olgunlaştığı zaman hasat edilir. Özellikle Anadolu sıvacı kuşu tohumları çok seviyor. Soğan çuvalı ile kapatılanlardan ürün alınabildi. Onda bile aradan bir kısmını yemiş.

Bitki tipi ve gelişim durumu: Kolay çimleniyor ve oldukça verimli bir tür. Dudakları taze iken kısmen boyayabiliyor.

Tohumlar arkadaşıma verdiklerimden çıktı. Üç ayrı ayçekirdeğinin tohumlarını karıştırıp yarısını etkinlik için verdi. Biraz geç ekilince kuruması da zor oldu. Kısmen çekirdeklerde hafif küflenme mevcut. Çimlenmesine engel teşkil edeceğini zannetmiyorum. Renkleri bu nedenle bazılarında simsiyah değil biraz bozumsu oldu.Uzun yıllar aradığım çocukluğumuzda sürekli yediğimiz bir tür çekirdek. Bulunduğumuz bölgenin civarında eskiden çok yetiştirilirdi. Daha sonra bir hastalık nedeni ile sanırım ekilmesi bırakıldı. Bir kısım ekenler sayesinde tohumlar yaşamlarını sürdürmüş. Sn. Birnefestoprak tarafından anatohum kapsamında yetiştirmişti.

Helianthus annuus, Ayçiçeği, Günebakan, Günedöndü

Helianthus annuus, Ayçiçeği, Günebakan, Günedöndü

Eski 01-11-2016, 10:23   #4
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Sarı Kantaron (St. John’s Worth), (Hypericum perforatum) Kılıç otu, Mayasıl otu

Sarı Kantaron (St. John’s Worth), (Hypericum perforatum) Kılıç otu, Mayasıl otu

[QUOTE=Muda;1413563]Sarı Kantaron (St. John’s Worth), (Hypericum perforatum) Kılıç otu, Mayasıl otu, Binbirdelik otu
Eklenti 581430

Eklenti 524498

Eklenti 524499

Eklenti 524500

Eklenti 524501

Bitki türü: şifalı bitki
Bitki ömrü: Çok yıllık
Tohum Türü: Sarı kantaron
Tohum çeşit adı: Sarı kantaron
Tohum kaç yıldır sizdedir: Doğal olarak yetişiyor. Benim bildiğim üç dört farklı çeşit daha var, Benim bildiğim en çok kullanılan çeşidi bu
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Afyonkarahisar,
Size nereden geldi: Dağbağda doğal olarak yetişiyor.
Tohumun kökeni : Doğal
Kullanılan gübreler : Yok
Hasat yıl ve ayı: 2016

Bir miktar topladım. Bu bitkinin tohumunu daha önce bu yeri satın almadan önce oldukça fazla toplayıp ekmiştim. Ancak yanlış zamanda ekmiş olabilirim. Çok az çıktı. Muhtemelen soğuk katlama yapılması gerekiyor. Bitkinin tohumu çok küçük. Diğer bitkilerle rekabet edemiyor olabilir. Tohumların bir kısmını sonbaharda, bir kısmını da ilkbaharda ekebilirsiniz. Buzdolabında bekleterek ekerseniz çıkma durumu daha iyi olur. Benim ektiğim tohumlardan sonraki yıl daha fazla çıkan olmuştu. Tohumlar ince olduğu için derine dikmemenizi tavsiye ederim. Bir defa çıktıktan sonra çok rahat bir şekilde büyüyor. Bu yıl damlama sulama ile suladığım yerde çıkanları ayrı yere diktim. Muhtemelen gelecek yıl orası kantaron yeri olacak. Hepsi tuttu. Çok yıllık bir bitki. Baharda aynı kökten daha kuvvetli bir şekilde çıkıyor. Güneşi ve suyu seviyor. Bu yıl çilekler arasında çıkanlar oldukça fazla büyüdüler. Onların yerlerini değiştirememiştim. Baharda onları da alacağım. Çiçeğini tam açtıktan sonra yaklaşık onbeş cm civarında bir bıçak veya makas yardımı keserseniz bitki yeniden çiçek verecektir. İyi bakımla yanlara doğru da genişleyecektir. Bitkinin kullanımı ile ilgili bilgileri araştırarak bulabilirsiniz. Kantaron yağı yanık yaralarına ve yatalak yaşlılarda çıkan sırt yaralarına iyi geldiği söylendi. Kısmen doğru olduğunu gördük. Güneşe karşı aşırı hassasiyet yapabiliyor. Ancak güneşte biraz fazla kalıp kızarınca hemen kantaron yağını tüm vücuduma sürdüm. Gece sıkıntı çıkmadan uyuyabildim. Birkaç kez daha sürünce sıkıntı olmadı.

Tohumların yarısın direk toprağa dikmenizi tavsiye ederim. Çok ince toprak ile belli belirsiz tohumların üstünü örtebilirsiniz. Saksıya dikerseniz saksıyı balkona yağmur suyu alabileceği bir yere bırakın. Baharla birlikte saksınızda çıkacaklardır. Sulamayı ihmal etmeyin. Biraz daha büyüdüklerinde şaşırtabilirsiniz.

Eski 04-11-2016, 22:37   #5
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Afyonkarahisar yerli domates (Tınaztepe )

Afyonkarahisar yerli domates (Tınaztepe )

Lise arkadaşımın ilk defa kendi bahçesine fazla miktarda ektiği domateslerden yerini sulamasını görerek aldığım domateslerden çıkan tohumlar. Arkadaş son iki kasa domatesi benim için ayırmış. Hanım da onların hepsini çok beğendiği için madensuyu şişelerinin içine çekirdeklerini alarak sos olarak yapmış. Neyse ki en güzellerinin çekirdeklerini ayrı, o kadar beğenmediklerinin çekirdeklerini ayrı olarak çıkartmış. Bahçe güzel. Doğal olarak gelen suyu havuzda toplayıp sulamayı oradan yapıyor. Bir kilo gelen domatesler çıktığını söyledi. Ancak ben doludan sonra kalan domateslerden en iyilerini aldım. İçlerinde o kadar irileri yoktu.

• Bitki türü: Sebze
• Bitki ömrü: Tek yıllık
• Tohum Türü: Domates
• Tohum çeşit adı: Afyonkarahisar yerli domates (Tınaztepe )
• Tohum kaç yıldır sizdedir:
• Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Afyonkarahisar
• Tohumun kökeni: Afyonkarahisar eski domates tohumları
• Tohumun geldiği yer: Arkadaşımdan

• Kullanılan gübreler: Yanmış hayvan gübresi
• Kullanılan ilaçlar: -
• Hasat yıl ve ayı: 2016
• Bitkiye özel izolasyon uygulaması: yok
• Yetistirme zorlugu derecesi: Kolay
• Hasat süresi: Orta, fide dikiminden itibaren 75-85 gün
• Büyüme alışkanlığı: domatesle oturak olarak yetiştirilmişti. Sırığa alınabilirse sanırım daha iyi olur.
• Bitki tipi ve gelişim durumu: Geneli güzel gelişmektedir

Göndermiş olduğum tohumlar iki tanedir. Bir tanesi küçük domateslerden alınan tohumlar, diğeri ise özel büyüklerden seçilen domateslerden elde edilen tohumlar. Ben her iki tohumu karıştırdığım için ikisinden de gönderdim. İki tohumu da ayrı yerlerde ekerseniz daha sonra beğendiğiniz taraftaki domateslerden tohumluk alırsınız. Göndermiş olduğum tohum sayısı fazla olduğu için fazla gelenleri istediğiniz kişilerle paylaşırsınız.
Name:  DSCF9691.jpg
Views: 2035
Size:  49.3 KB

Name:  DSCF9692.jpg
Views: 2066
Size:  44.1 KB

Düzenleyen Muda : 28-01-2017 saat 21:20
Eski 04-11-2016, 22:39   #6
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Bilya Kekik (Origanum onites)

Bilya Kekik (Origanum onites)

birnefestoprak / Tohum araştırma ve ticari üretim bahçeleri

• Bitki türü: Tıbbi ve aromatik bitki
• Bitki ömrü: Çok yıllık
• Tohum Türü: Bilye (bilya) Kekik (Origanum onites)
• Tohum çeşit adı: Kekik (Origanum onites)
• Tohum kaç yıldır sizdedir: İki yıl
• Tohumun kökeni:
• Tohumun geldiği yer: Fide olarak alındı
• Kullanılan gübreler: Yanmış hayvan gübresi
• Yetistirme zorluğu derecesi: Kolay Bitki ilk yetiştirilirken biraz sıkıntı oluyor. Yetiştikten sonra her yıl büyüyüp daha fazla kök salıyor. Çok yıllık. Soğuklara dayanıklı.

Tüm çeşitler aldığım alabildiğim tohumlarla sınırlıdır. Gönderimler eldeki tohumlara göre yapılacaktır.

Talep fazla tohum sayısı az olduğu için muhtemelen yeterli gelmeyecektir. Bundan sonra talep edilmemesi rica olunur.

Düzenleyen Muda : 23-11-2016 saat 21:56
Eski 08-11-2016, 22:59   #7
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Yerli Afyonkarahisar patlıcanı

Yerli Afyonkarahisar patlıcanı

Bilgiler 2014 yılındaki paylaşımdan alıntılanarak yapılmıştır.

26.07.2014 tarihinde çektiğim resimler

Eklenti 520161

Eklenti 520162

Eklenti 520163

Daha sonra çektiğim resimler

Eklenti 520165

Eklenti 520166

Tohum Türü: Patlıcan
Tohum çeşit adı: Yerli Afyonkarahisar patlıcanı başka yerde yetişiyor mu bilmiyorum.
Tohum kaç yıldır sizdedir: üçüncü yılı
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Afyonkarahisar, rakım 1300 mt
Size nereden geldi: Komşumun yetiştirdiği patlıcanlardan paylaşım için bırakılan tohumluk patlıcan.
Tohumun kökeni : Eskiden beri yetiştirilen ancak iklim ve başka nedenlerle gittikçe azalan bir çeşit.
Kullanılan gübreler : Yanmış büyükbaş gübresi
Hasat yıl ve ayı: 2016 henüz koparılmadı.
Bitki tipi ve gelişim durumu: Komşumda yaklaşık 1 metreye kadar boylanabilen, verimli bir çeşit. Bizde sıcak havaların azlığı nedeni ile daha az ürün alabiliyoruz. Daha sıcak yerlerde çok daha güçlü büyüyebilir. Biraz geniş bir yere ekilirse daha iyi olur.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Görünüm olarak güzel beslenebildiği bir ortamda verimli mor çiçekler veren çiçekleri dikenli, morumsu siyah parlak renklere sahip. Havalar soğudukça veya tohumluk olarak bırakılınca az güneş alması durumunda rengi solgunlaşmaya başlıyor.
Yetiştirme bilgileri : Erken ilkbaharda toprağa ekilebilir sanırım. Komşum pet bardaklarda sera benzeri bir yerde çeşitli tohumları fide haline getirerek havalar düzelince dikmişti.
Bundun beş altı yıl önce ilk çıktığı zaman bursa patlıcanı ile beraber kışın yemek için almıştım. Buzdolabında her iki tür de kızartılmış halde durduğunda bu patlıcan açık ara ile Bursa patlıcanını lezzet ve görüntü olarak sollamıştı. Gelecek yıl ben de bu patlıcandan yetiştirebilirsem dikeceğim. Arazi engebeli olduğu için komşum gübrelemeyi sonbaharda yapıp belliyor. İlkbaharda yeniden belleyip kanal açarak içerisine dikiyor. Gerekirse yeniden gübre verebiliyor. Düzenli sulama ve çapalama ile güneşin karşısında son derece verimli oluyor. Patlıcan yetiştirmede öğrendiğim bulunabilirse koyun gübresi, çapalama, güneş görme ve sulamaya dikkat etme. Su az verildiğinde veya tohumluk bırakıldığı zaman bitki verimden düşüyor. Düzenli sulamada çekirdek de hemen hemen hiç olmuyor. Ben ilk çıkan patlıcanları kopardıktan sonra daha büyük patlıcanlarım oldu.

Name:  DSCF9844.jpg
Views: 1825
Size:  39.2 KB

Name:  DSCF9843.jpg
Views: 1852
Size:  63.3 KB

Name:  DSCF9845.jpg
Views: 1898
Size:  72.0 KB

Name:  DSCF9848.jpg
Views: 1780
Size:  70.6 KB

Patlıcanların son halleri. Altta bulunan rengi değişen patlıcanlar tohumluk olarak ayrılanlar. Kırağı görmesi için bekleniyor. Diğerleri artık söküldü.

Name:  DSCF9841.jpg
Views: 1778
Size:  70.8 KB

Düzenleyen Muda : 09-11-2016 saat 16:06
Eski 09-11-2016, 13:29   #8
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Doochova Yellow Pepper Domates

Doochova Yellow Pepper Domates

Etkinlik dışı arkadaşımız Telato'nun gönderdiği fideler arasında çıktı. Kendisi ile görüşerek çok fazla olmasa da bu ilginç çeşidi paylaşmak istedim. Domates sarı ve dolma biberi şeklinde. Arkadaşımızın anlattığı gibi biraz çiçek burnu çürüklüğüne hassas bir çeşit. İyi bir bakım ve sırığa alınırsa çok verimli. Dolma biber yerine çok güzel kullanılabilir.

• Bitki türü: Sebze
• Bitki ömrü: Tek yıllık
• Tohum Türü: Domates
• Tohum çeşit adı: Doochova Yellow Pepper Domates
• Tohum kaç yıldır sizdedir: İlk yıl
• Tohumun kökeni:
• Tohumun geldiği yer: Arkadaşımdan

• Kullanılan gübreler: Maalesef hiç veremedim
• Yetistirme zorlugu derecesi: Kolay
• Hasat süresi: İyi
• Büyüme alışkanlığı: domateslerin hiçbirini sırığa alamadım. Sırığa alınabilirse her bakımdan iyi olur.
• Bitki tipi ve gelişim durumu: Geneli güzel gelişti.

Bitkinin resimlerini bulunca ekleyeceğim. Arkadaşımızın sayfasını ekliyorum.
telato / bahçe

telato / bahçe

Tohumlar sınırlı sayıdadır. Biraz fazla beklettiğim için kararanlar olmuş. Tohum sayısı az olunca onları da peçete üzerinde kuruttum. Tohumlar peçete üzerinde gönderileceği için bir gün önceden suda bekletilip tohumların peçeteden kolay çıkmasını ve çimlenmelerini kolaylaştırabilirsiniz. Kuru vaziyette kolay kolay ayrılmıyorlar.

Eski 09-11-2016, 13:37   #9
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Gaillardia - Gayret Çiçeği

Gaillardia - Gayret Çiçeği

Bitki türü: Çiçek
Tohum Türü: Gaillardia - Gayret Çiçeği
Tohum çeşit adı: -
Tohum kaç yıldır sizdedir: Bu yıl çıktı. Geçtiğimiz yıl ekmiştim.
Size nereden geldi:
Tohumun kökeni :
Kullanılan gübreler :
Kullanılan ilaçlar:
Bitki tipi ve gelişim durumu: Ülkemizde Gayret Çiçeği olarak ta bilinen ortalama 50 cm civarlarında boylanan çok yıllık bir bitkidir. Ekildiği yıl çiçeklenen bitkinin çiçekleri ilk yazdan sonbahara kadar bitkinin üzerinden eksik olmazlar. Özellikle alçak bordür ve çiçek tarhlarında derli toplu görünüm oluşturmak için ideal bir çiçektir.

Yetiştirme özellikleri:

Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Şubat - Mayıs ayları arasında tohum ekimini gerçekleştirebilirsiniz.
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.) Kaliteli torfa ekin. Tohumu torfun yüzeyine yerleştirdikten sonra yavaşça bastırın. Toprağı kesinlikle ıslak değil, nemli tutun. Işıktan ayırmayın, ekim işleminden sonra polietilen torba içerisinde tutmak yararlı olabilir. Çimlenme genellikle 15-20 gün alır.

Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Tohumdan çimlendirip, çiçeklendirmesi oldukça kolaydır. Bakımı zahmetsizdir. Çiçeklenme dönemimde düzenli sulama ister. Bol güneşli alanlar tercih edilmelidir.

İklim gereksinimleri: Dona dayanıklı çok yıllık bir bitkidir.

Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Çiçeklenmeyi uzatmak için kurumuş çiçekleri kopartın. Tohum almak istiyorsanız çiçeklerin kurumasına müsaade edin ve iyice kuruyan tohum toplarını ayırabilirsiniz. Tohumları toplarken dikkatli olmak gerekiyor. Ele batabiliyorlar. Siz tohum almasanız bile dökülen tohumlar sebebiyle oldukları yerde ikinci senelerinde çoğalırlar.

Yukarıdaki bilgiler sn. bahçedenn'den alıntı yapılmıştır. Ben Ticari tohum olarak beş altı cins farklı çiçek geçtiğimiz yıl ekmiştim. Bunlar bu yıl çiçeklendiler. Diğerlerinden büyüyen çıkan olmadı.

Bahçedenn'in paylaşmış olduğu çiçek 30 cm iken bu en az 50 cm yüksekliğinde.

Name:  DSCF8197.jpg
Views: 1895
Size:  73.6 KB

Name:  DSCF8199.jpg
Views: 1920
Size:  62.2 KB

Name:  DSCF8195.jpg
Views: 1902
Size:  55.8 KB

Name:  DSCF9944.jpg
Views: 1894
Size:  40.9 KB

Name:  DSCF9945.jpg
Views: 1912
Size:  71.1 KB

Düzenleyen Muda : 09-11-2016 saat 15:23
Eski 09-11-2016, 13:57   #10
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Sedef çiçeği (Lunaria Annua)

Sedef çiçeği (Lunaria Annua)

Bitki ömrü: 2 yıllık
Tohum kaç yıldır sizdedir: Bu yıl bitki ile 2 . yılımız. .
Tohumun kökeni: Agaçlar.net etkinliği Loveforlife
Kullanılan gübreler:
Kullanılan ilaçlar: İlaç kullanmayı gerektirecek bir sorun yaşamadım.
Bitki tipi ve gelişim durumu: Dona dayanıklı olan bu bitki 2. yılında çiçek açıyor. Çiçek açtıktan sonra da ömrünü tamamlıyor. En önemli özelliği tohum alındıktan sonra geriye kalan sedef ışıltısındaki tohum keselerinin çok güzel bir aksesuar olarak kullanılabilmesi. Ben bu zamanı tam olarak değerlendiremediğim için bu kısımlar biraz bozulmuş. Tohumları yeni toplayabildim.

Name:  DSCF6455.jpg
Views: 1890
Size:  72.1 KB

Name:  DSCF6456.jpg
Views: 1764
Size:  47.4 KB

Eski 09-11-2016, 14:10   #11
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Toklu başı otu

Toklu başı otu

• Bitki türü: sebze
• Bitki ömrü: İki yıllık
• Tohum Türü: Toklu başı
• Tohum çeşit adı: Toklu başı
• Tohum kaç yıldır sizdedir: Bahçemde doğal olarak yetişiyor
• Tohumun kökeni:
• Tohumun geldiği yer: Kendiliğinden çıkıyor
• Kullanılan gübreler: -
• Yetistirme zorluğu derecesi: Kolay Bitkiyi işlenmiş toprağa ekiyorsunuz. Bellenen topraklarda iyi yetişiyor. İlk yıl büyüyor. İkinci yıl çiçek açıp tohum veriyor. Belirli bir yere ekip orada tohum alabilirsiniz. Doğal olarak yetiştiği için her yerde olabiliyor. Ancak biraz su ve gübre verirseniz de sıkıntı olmuyor. Biraz tüylü gibi olsa da yenirken hissedilmiyor. Bitkinin yaprakları ıspanak gibi kavrularak, yumurta vs. ile veya hamur işlerine kullanılabiliyor. Ben ilk defa börek içinde yedim. Tohum yetişsin diye hemen hemen hiç kullanmadım. Kurur kurumaz tohumları almak gerekiyor. Biraz geç kaldım. Tohum sayısı az olabilir. Dökülen tohumlardan her yıl yeniden çıkıyor.

Toklubaşı Otu Yemeği - Narince

Bitkinin çiçekleri güzel. Resim buldukça yaprak resimlerini de ekleyeceğim.

Name:  DSCF6505.jpg
Views: 2061
Size:  36.3 KB

Name:  DSCF6506.jpg
Views: 1919
Size:  27.8 KB

Eski 11-12-2016, 23:37   #12
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Afyonkarahisar Bolvadin dolmalık biberi

Afyonkarahisar Bolvadin dolmalık biberi

Bitki ömrü: Tek Yıllık
Tohum Türü: Biber
Tohum çeşit adı: Yeşil Dolmalık Biber
Tohum kaç yıldır sizdedir: 1
Tohumun kökeni: Eskiden beri yetiştirilen yöresel bir biber
Kullanılan gübreler: Yok
Kullanılan ilaçlar: yok
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması: -
Hasat yıl ve ayı: 2016 Eylül
Bitki tipi ve gelişim durumu: Bitki verimli bir çeşittir.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Dolmalık biberlerin aksine koni şeklinde yukarı bakar şekilde büyümekte. Dolmalık bibere benzeyenler de çıktı. Tohum alınanlar aşağıya doğru eğildiler. İki farklı kişiden geldiği için koyu yeşil ve açık yeşil renkli olanları var. Çok daha iyi olanları bulunmakla birlikte üç yılda ancak bunları bulabildim. Bir yer komple bu biberi yetiştirip kurutmalık olarak satmaktalar. İnce kabuklu olarak geçmesine rağmen bende kalın kabuklu gibi oldular. Ancak yemeği yapılınca ince kabuklu ve lezzetli bir tür. Tohum aldığım kırmızı biberleri kızartınca kapya bibere benzemekle beraber oldukça lezzetli. Yeşilini kızartınca o kadar lezzetli bulmadık. Hafif acılığı bulunmakta. Ancak dolma olarak yapılanlar acılığı kayboldu.
Yetiştirme özellikleri:
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Mart - Nisan ayları arasında viyollere veya torf dolu bir kaba ekilir. Tohumlar çimlenene kadar torf kesinlikle kuru bırakılmamalıdır.
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler: Tohum nemli tutulduğu zaman 7-14 gün arasında çimlenmeye başlamaktadır.
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Güneşli veya yarı gölge bir alanda yetiştirebilirsiniz.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Meyveler koyu kırmızı olduğu zaman tohum alabilirsiniz.

Name:  20161009_171854.jpg
Views: 1607
Size:  56.9 KB

Name:  20161026_180833.jpg
Views: 1504
Size:  54.0 KB

Name:  20161117_192949 1.jpg
Views: 1487
Size:  67.9 KB

Düzenleyen Muda : 28-03-2017 saat 10:11
Eski 11-12-2016, 23:48   #13
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Beyaz Civan Perçemi (Achillea millefolium)

Beyaz Civan Perçemi (Achillea millefolium)
Aşağıdaki bilgiler sayın Meyvelitepenin kırmızı civan perçemi tanıtımından alıntı yapılmıştır.
Civanperçemi (Achillea millefolium)

Bitki türü: Tıbbi aromatik bitki
Tohum çeşit adı: Achillea millefolium
Tohum kaç yıldır Arazide doğal olarak yetişiyor. Kısmen de topluca ekmek için başka bir yerden getirdim.
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer:Afyonkarahisar
Size nereden geldi: Doğal yetişiyor.
Tohumun kökeni : -
Kullanılan gübreler : -
Bitki tipi ve gelişim durumu: Normal kök yapısına sahip otsu, çok yıllık bir bitkidir. İlk baharda yapraklanır, Hazirandan itibaren çiçek saplarını ve tomurcuklarını oluşturur, çoğunlukla her birkiden bir çiçek açar. Biraz uzunca süre durabiliyor. Benim gözlemlediğim ikinci yılı çiçekleniyor.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Şifalı bitkilerdendir. Taze yaprakları salatalarda kullanılabilir. Çiçekleri ve yapraklarının bir çok rahatsızlığın sağaltımında kullanıldığı bilinir.

Yetiştirme özellikleri:
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: İlk baharda tohumlar direk yerlerine serpiştirilir, üzerlerine süzgeç ile çok ince toprak atılırsa iyi olur.
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.) Herhangi bir özel uygulamaya gerek yoktur, kolay çimlenir.
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Bahçenizin güneşli, havadar, pek kullanılmayan yerlerine ekilebilir. Ekildiği yerin gübreli olması gerekmez, hatta taşlı, kayalık bir yer bile olabilir. Sadece suyla doymuş olarak uzun süre kalan yerleri sevmez ve çürüyebilir. Canlı yeşil yaprakları ve beyaz çiçekleriyle aynı zamanda güzel bir peyzaj bitkisidir. İlk yıl yeterli kök yapıncaya kadar bir kaç günde bir sulanmalıdır. Sonraki yıllarda su da istemez. Gübre vermeye gerek yoktur. Kök ayrılarak veya tohumdan çoğaltılabilir. Tohumlar uçucu olduğu için bahçenizin başka yerlerinde civan perçemi öbekleri görebilirsiniz. İkinci yıl çiçeklenir.
İklim gereksinimleri: Soğuktan etkilenmez. Geç sonbaharda toprak seviyesi üzerinden budanır, ilk baharda yeni yapraklar verir.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Çiçekler kuruduğunda çiçek saplarından kesilip tohum alınabilir. Tohumları çok küçük ve uçucudur.

Eski 11-12-2016, 23:54   #14
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Kırmızı Civan Perçemi (Achillea millefolium)

Kırmızı Civan Perçemi (Achillea millefolium)

Aşağıdaki bilgiler sayın Meyvelitepenin kırmızı civan perçemi tanıtımından alıntı yapılmıştır.

Bitki türü: Tıbbi aromatik bitki
Tohum çeşit adı: Achillea millefolium
Tohum kaç yıldır sizde Sn. Meyvelitepeden gelenin açtığını göremedim. Bu yıl hazır olarak aldım.
Size nereden geldi: Hazır olarak aldım
Bitki tipi ve gelişim durumu: Normal kök yapısına sahip otsu, çok yıllık bir bitkidir. İlk baharda yapraklanır, Hazirandan itibaren çiçek saplarını ve tomurcuklarını oluşturur, çoğunlukla her birkiden bir çiçek açar. Biraz uzunca süre durabiliyor. Benim gözlemlediğim ikinci yılı çiçekleniyor.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Şifalı bitkilerdendir. Taze yaprakları salatalarda kullanılabilir. Çiçekleri ve yapraklarının bir çok rahatsızlığın sağaltımında kullanıldığı bilinir.

Yetiştirme özellikleri:
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: İlk baharda tohumlar direk yerlerine serpiştirilir, üzerlerine süzgeç ile çok ince toprak atılırsa iyi olur.
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.) Herhangi bir özel uygulamaya gerek yoktur, kolay çimlenir.
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Bahçenizin güneşli, havadar, pek kullanılmayan yerlerine ekilebilir. Ekildiği yerin gübreli olması gerekmez, hatta taşlı, kayalık bir yer bile olabilir. Sadece suyla doymuş olarak uzun süre kalan yerleri sevmez ve çürüyebilir. Canlı yeşil yaprakları ve kırmızı çiçekleriyle aynı zamanda güzel bir peyzaj bitkisidir. İlk yıl yeterli kök yapıncaya kadar bir kaç günde bir sulanmalıdır. Sonraki yıllarda su da istemez. Gübre vermeye gerek yoktur. Kök ayrılarak veya tohumdan çoğaltılabilir. Tohumlar uçucu olduğu için bahçenizin başka yerlerinde civan perçemi öbekleri görebilirsiniz. İkinci yıl çiçeklenir.
İklim gereksinimleri: Soğuktan etkilenmez. Geç sonbaharda toprak seviyesi üzerinden budanır, ilk baharda yeni yapraklar verir.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Çiçekler kuruduğunda çiçek saplarından kesilip tohum alınabilir. Tohumları çok küçük ve uçucudur.

Eski 19-12-2016, 18:39   #15
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Oğul otu (Melisa Officinalis L.)

Oğul otu (Melisa Officinalis L.)

Bitki türü: Şifalı Bitki
Tohum Türü: Melissa
Tohum çeşit adı: Limon Kokulu Melissa
• İzolasyon Uygulaması: Yapılmadı
Tohum kaç yıldır sizdedir: 6
Size nereden geldi: Satılan bitkinin arasında bulduğum tohumlardan çimlenen bir tek tohumdan ve bir tanıdıktan aldığım fideden çoğalanlar.
Hasat yıl ve ayı: 2016 Yarın unutmaz isem toplayacağım.
Bitki tipi ve gelişim durumu: Bitki tohumlarını bulduktan sonra birkaç yıl ekemedim. Daha sonra ektiklerim arasında bir tanesi çıkmış. Yabani ot olarak gördüğüm için koparttım. Kök kısmından yeniden filiz verdi. Üç dört yıl aynı bitki büyüdü ve dökülen tohumlardan çoğaldı. Tohumları çok küçük. Beyaz çiçek açıyor. Tohum kesesi ile birlikte göndermeyi düşünüyorum. Bir miktar topladım. Minik siyah tohumları bulunduğu yerden çıkartarak ilkbaharda ekersiniz. Kök bizim burada bile soğuktan ölmediğine göre daha uygun iklimlerde çok daha iyi büyüyecektir. Şaşırtma yaparken toprağı ile birlikte yeni yerine nakleder ve suyuna da dikkat ederseniz iyi olur. Çıkan fideleri verdiğim kişilerde nedense öldüler. Benim topraklı olarak naklettiklerim halen yaşıyorlar. Bitkinin yaprakları ellendiği zaman limon kokusu şeklinde bir koku verir. Bitkiniz büyüdükten sonra zaman zaman biçip gölgede kurutarak sakinleştirici özelliği olan bir çay içebilirsiniz.

Yetiştirme özellikleri:
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Mart - Nisan ayları arasında viyollere veya toprak torf karışımı dolu bir kaba ekilir. Tohumlar çimlenene kadar torf kesinlikle kuru bırakılmamalıdır.
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.): Tohum nemli tutulduğu zaman 7-10 gün arasında çimlenmeye başlamaktadır.
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Güneş alan veya yarı gölge bir alanda rahatlıkla yetiştirebilir. Toprak yapısı ne kadar kuvvetli ise o kadar verim almak mümkün. Güneşli alanlarda sulamayı ihmal etmeyin.
İklim gereksinimleri:
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır:Beyaz açan çiçekler kuruduktan sonra ben bugünlerde topladım. Tohum keselerini elinizle ovalayınca minik siyah tohumlar çıkıyor. Belki içlerinde düşen tohumlar vardır. Daha önceden zaman zaman tohumların olgunlaşıp olgunlaşmadığını denemek lazım.

Yetistirme zorlugu derecesi: Kolay

Oğul otu (Melisa Officinalis L.)[/QUOTE]

Düzenleyen Muda : 19-12-2016 saat 20:04
Eski 22-12-2016, 00:30   #16
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Prunella vulgaris yara otu

Prunella vulgaris yara otu

• Bitki türü: şifalı bitki
• Bitki ömrü: çok yıllık
• Tohum Türü: Prunella vulgaris yara otu
• Tohum çeşit adı: Prunella vulgaris yara otu
• Tohum kaç yıldır sizdedir: Bahçemde farkettiğim üçüncü yılı
Nereden geldiğini tam olarak bilmiyorum.
• Tohumun kökeni:
• Tohumun geldiği yer: Doğal olarak yetişiyor olabilir.
• Kullanılan gübreler: -
• Yetistirme zorluğu derecesi: Kolay Bitkiyi işlenmiş toprağa ekiyorsunuz. Bellenen topraklarda iyi yetişiyor. İlk yıl büyüyor. İkinci yıl çiçek açıp tohum veriyor. Belirli bir yere ekip orada tohum alabilirsiniz. Araştımalarıma göre nemli toprakta daha iyi gelişiyor. Bitkinin adını sorarak öğremiştim. Oradaki fotoğrafları. Bu yıl çok daha fazla ve çiçek verdi. Üç yıldır aynı yerde biraz daha gelişerek büyüyor. Yer örtücü olarak da kullanılabiliyormuş. Bitkinin çayı yapılabildiği, yapraklarının ise yenebildiği yazılı. Yurt dışında da şifalı bitki olarak adı geçiyor. İlgili linkleri atıyorum. Tohum olarak Zengarden tarafından satılıyor.

https://altnature.com/gallery/healall.htm

http://www.bitkiseldiyet.com/sifali-...faydalari.html

Prunella vulgaris tohumu şifalı yara otu self heal - zengarden - Şifalı bitki tohumu

Geçen yıl ne olduğun sorduğumdaki resimleri . Bu yıl oldukça çok daha fazla çiçek verdi.

Bu bitkinin, çiçeğin adı budur (Cevaplanmış bitkiler)

Eski 27-12-2016, 12:00   #17
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Gül Biber

Tohum Türü: Biber, Capsicum annuum
Tohum çeşit adı: Gül Biberi
Tohum kaç yıldır sizdedir: 2
Tohumun kökeni: bahcedenn
Tohumun geldiği yer: Kırklareli köylerinden
Kullanılan gübreler:
Hasat yıl ve ayı: 2015-2016 yılları 2015 yılında dikmiş olduğum biberlerden saksı içerisinde kışı geçirip 2016 yılında hasat ettim.
Yetistirme zorlugu derecesi: Kolay
Bitki tipi ve gelişim durumu: Bitkisi 80-100 cm arası boylanan ister bahçede ister balkonda derince bir saksıda kolay yetiştirebileceğiniz kuvvetli gelişen verimli bir çeşittir.

Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Bitki üzerinde genelde 2 şerli salkımlar halinde bulunurlar. Görüntü itibarı ile dikkat çekici bir güzelliğe sahiptir. Bitkinin meyvesi yeşilden ilk önce turuncuya sonra kırmızıya döner. Çıtır çıtır taze olarak tüketebileceğiniz gibi çok güzel turşu olarak ta değerlendirebilirsiniz. Bu biberin en önemli özelliği ise etinin tatlı çekirdeklerinin acı olmasıdır. Acılığı ise orta şeker ve lezzetlidir.

Yukarıdaki bilgiler sn. bahçedenn'den alıntıdır. 2014 paylaşımında almış olduğum biber tohumlarını 2016 yılında saksı içerisinde hasat ettim. Üzerinde yaprak kalmasa da tek kök halen yaşıyor. Muhtemel olarak balkonda olduğu için çevrede biber bulunmadığından (en azından ben görmedim ) izalasyonu tam olduğunu düşünüyorum. Tek kök olduğu için almış olduğum tohum miktarı ile paylaşım sınırlıdır.

Eski 27-12-2016, 13:00   #18
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Çilekli ıspanak Strawberry Spinach

Çilekli ıspanak Strawberry Spinach
Beetberry
Chenopodium capitatum
Strawberry Spinach
Strawbini

Muda / Tohum paylaşım sonrası ( Afyonkarahisar )

Çilekli ıspanak olarak Türkçe'ye çevrilen bir arkadaşım tarafindan çekilen fotoğraflarından bu bitkinin adı nedir bölümünde sorup öğrendiğim, nerede ise yabani ot olarak sökülecek iken büyüme fırsatı bulan bir tanesi çiçekler arasında çıktı. Şu anda sulanmadığı için kuruma moduna giren bitkinin küçük meyveleri ve yaprakları yenebiliyormuş. Minik tohumlarının yenmemesi tavsiye ediliyor. İçeriğinde oksalik asit bulunduğu için yapraklarının dikkatli tüketilmesi gerekiyor. Renk olarak mükemmel. Tat olarak çok lezzetli olmasa da yenilebilir seviyede. Türkiye'de pek bilinmiyor. Bir sitede satış ilanıı bulunmakta. Sırf görüntüsü için bile yetiştirilebilir.
Bitki türü: sebze
Bitki ömrü: tek yıllık
Tohum Türü: Çilekli ıspanak Strawberry Spinach
Tohum çeşit adı: Çilekli ıspanak Strawberry Spinach
Tohum kaç yıldır sizdedir Önceki yıllarda yabani ot olarak kopardığım kendiliğinden çıkan bu yörede bulunan bir bitki
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Afyon
Tohumun kökeni (size nereden geldi): Doğal olarak yetişiyor
Tohumu ilk paylaşan:
Kullanılan gübreler (bu tohumun yetiştirilmesinde kullanılan):-
Kullanılan ilaçlar (bu tohumu yetiştirirken herhangi bir aşamada kullanılan):
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması:
Hasat yıl ve ayı:2016
Bitki tipi ve gelişim durumu: Bitki normal sulama ile çok rahat gelişiyor. Dağda kendiliğinden yetişiyor.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri:kırmızı renkli minik çekirdekli
Yetiştirme özellikleri:Kapalı ekim:
erken bir başlangıç için, soğuk bir sera ya da korunaklı bir konumda, tencere veya tepsilerde erken ilkbaharda ekmek. İyi bir tohum kompostu kullanın ve toprağın nemli kalmasını sağlayın. Çimlenme genellikle yaklaşık 14 gün sürecektir.
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli:Tohum direk toprağa da ekilebilir. Ancak tohumlar çok küçük.
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.)Son donlardan sonra ekilebilir.
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri Güneş ışığı alan bir yere ekilmeli
İklim gereksinimleri 1300 - 1400 rakımda olduğuna göre her yerde yetiştirilebilir.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır:Bitkinin meyve rengi kıpkırmızı olduğu durumda alınabilir. Tohum küçüktür, ancak kolayca hasat edilir. Bir gece suya ıslatılmalı ve iyice durulanmalı ve kurutulmalıdır. Daha sonra, gelecek yıl hazır olacak serin ve kuru bir yerde saklanabilir. Ben bitkinin durumunu fark edemediğim için susuz kalmış, tohumların bir kısmı tam olarak olgunlaşamadan kurumuş olabilir. Küçük meyveler kuru halde gönderilecektir. Bir gün ılık suda bekletilip el ile ezilerek tohumların çıkması sağlanmalıdır. Daha sonra ekersiniz. Toprak nemli kaldığında 14 gün içinde çimleniyormuş.

Hasat: 45 ila 60 gün
Bir süs olarak, bu bitki sınır veya teras kutuları için idealdir. Tam güneşte verimli, drenajlı bahçe topraklarında güneşli bir konumu tercih eder ve Haziran'dan ağustosa kadar çiçek açar. Kırmızı meyveler hem yenilebilir, hem de yenilebilir.

Çilekli Ispanakların çocuklarınızın seveceği bir sebze olacağını düşünüyorsanız muhtemelen bir hayal kırıklığı içindesiniz demektir. Gerçekten çilekle hiçbir bağlantısı olmadığı için bu isim biraz talihsizdir, zira çok zayıf olanı kırmızı çilek üreterek gerçekten kırmızı ahududu veya dut gibi biraz daha benzemektedir. Çilek benzeri meyveler, yaprak rozetinin üzerinde yaprak kökleri üzerinde yetişir ve çilekler tadı daha fazla görsel çekicilik katarsa, salatada çilek yiyebilirsiniz; ayrıca kırmızı gıda renklendirici olarak da kullanılabilirler.

Bu bitkiyi yenilebilir olarak değerlendirirken, çilekleri görmezden gelip ıspanağın üzerine yoğunlaştırmak en iyisidir, bitki ıspanağın akrabasıdır ve çatlak lezzetine sahip olan yumuşak genç yapraklar, mesclun tipi bir salata karışımında çiğ yenilebilir veya Pişirilmiş ve mükemmel bir ıspanak ikame maddesi.
Çilekli Ispanak, ıspanaktan daha fazla ısıya dayanıklıdır, ancak yıllık olarak ve sonunda cıvata edecektir. Ispanaktan farklı olarak, kötü bir şey değildir, o zaman bu çekici kırmızı meyveleri üretir.

Strawberry Spinach, 'Strawberry Sticks', Organic Seeds

Paylaşım almış olduğum tohum miktarı ile sınırlıdır. Kuru meyve olarak göndereceğim için tohumları bir gün ılık suda bekletmeniz gerekmekte. Meyve yumuşadığı zaman tohumları dağıtıp dikersiniz.

erka, hberbul, torkulu ve 5 kişi beğendi.
Eski 30-12-2016, 14:23   #19
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Acı morumsu soğan (Kışlık)

Acı morumsu soğan (Kışlık)

. Bitki türü: Sebze
. Bitki ömrü: Tek yıllık
. Tohum türü: Allium cepa
. Tohum çeşit adı: Acı morumsu soğan (Kışlık)
. Tohum kaç yıldır sizdedir: 2. yıl
. Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Afyonkarahisar
. Size nereden geldi: Yerel olarak bulunan çeşitten alınan.
. Tohumu ilk paylaşan: Muda
. Kullanılan gübreler: -
. Kullanılan ilaçlar: -
. Hasat yıl ve ayı: 2016
. Bitki tipi ve gelişim durumu: -
. Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Morumsu acı kışlık soğan. Gözleri en fazla yakan soğan türü. Muhtemelen en faydalı olan da bu. Bu çeşit soğuklara diğer soğanlardan daha dayanıklı imiş. Yeşil olarak tüketildiği zaman soğan tatlı, kuru olarak kışlık tüketiminde ise acı oluyor. Tatlı soğanda bu durum tam tersi özellik gösteriyor. Tatlı soğanın yeşili acı oluyormuş.
. Yetiştirme özellikleri:

Çimlendirmeden önce bir müddet suda bekletiniz.Suda beklemeye aldığınız tohumları çıkarıp torf dolu toprağa bırakınız.Daha sonra üzerine
ince bir torf atınız ve fısfıs kullanarak nemlendiriniz. Soğan tohumları 8-12 günde çimleneceklerdir. İlkbaharda ekmek en güzeli. Soğanlar tohumdan yetiştirildiğinde iki yıllık oldukları için ilk yıl tohum büyüyüp küçük soğanlar olacak. İkinci yıl ise daha büyük soğanlar oluyor.

Eski 30-12-2016, 14:32   #20
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Kısa Boylu Yapraklı Afyonkarahisar Pırasası

Kısa Boylu Yapraklı Afyonkarahisar Pırasası

. Bitki türü: Sebze
. Bitki ömrü: Tek yıllık
. Tohum türü: pırasa
. Tohum çeşit adı: kısa yapraklı pırasa
. Tohum kaç yıldır sizdedir: 2. yıl
. Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Afyonkarahisar
. Size nereden geldi: Yerel olarak bulunan çeşitten alınan.
. Tohumu ilk paylaşan: Muda
. Kullanılan gübreler: -
. Kullanılan ilaçlar: -
. Hasat yıl ve ayı: 2016
. Bitki tipi ve gelişim durumu: -
. Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Normal pırasadan kısa boylu bol yapraklı bir pırasa türü. Yaprakları koparılıp yemeklere katılabiliyormuş. Ben salatasını sevdiğim için yaptım beğenmedim. Ancak yemeği mükemmel oldu. İlk defa sanki tatlı bir pırasa yemeği yedim. Nerede ise her yeri yeşil.

. Yetiştirme özellikleri:

Çimlendirmeden önce bir müddet suda bekletiniz.Suda beklemeye aldığınız tohumları çıkarıp torf dolu toprağa bırakınız.Daha sonra üzerine
ince bir torf atınız ve fısfıs kullanarak nemlendiriniz. Pırasa tohumları 8-12 günde çimleneceklerdir. İlkbaharda ekmek en güzeli. Pırasalar biraz büyüdükleri zaman söküp yeniden dikiliyorlar. Arada su, gübre biraz çapalama yapıldığı zaman güneşli yerde güzel büyüyorlar.

İkinci yılında tohum veriyor.

Eski 07-01-2017, 21:15   #21
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Bal Kabağı

Bal Kabağı
[*]Bitki türü: Sebze
[*]Bitki ömrü: Tek yıllık
[*]Tohum Türü: BalKabağı,
[*]Tohum çeşit adı: Bal kabağı 2 çeşit
[*]Tohum kaç yıldır sizdedir: 1. Yıl
[*]Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Afyonkarahisar Tınaztepe
[*]Tohumun kökeni: Afyonkarahisar
[*]Tohumun geldiği yer: Arkadaşımdan
[*]Kullanılan gübreler: hayvansal gübreler
[*]Kullanılan ilaçlar: -
[*]Hasat yıl ve ayı: 2016
[*][B]Bitkiye özel izolasyon uygulaması: -
[*]Yetistirme zorlugu derecesi: Kolay
[*]Bitki tipi ve gelişim durumu: Yayılıcı gelişim gösteren bal kabağıdır.
[*]Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Arkadaşımın bahçesinde yetişti. İki farklı kabak tohumu gönderilecektir. Kabaklardan biri yörenin yerli kabağı diğerinin ise tohumu dışarıdan gelmiş durumda. Her iki kabağı etkinlikte paylaşırsam diye tatlısı yapıldı. Her ikisi de farklı olmasına rağmen mükemmel bir tada sahipler. Kabağın bulunduğu yerin çevresinde sadece bizim burada yerli olarak yetişen ve çok büyüyen ve kol atan bir sakız kabağı bulunmakta. Kabaklardan birinin rengi daha koyu kabuk kısmı ile et kısmı arası yeşilimsi bir doku bulunmakta, diğerinde ise bu et dokusu sarımsı. Tohumlar da da üzerlerini kaplayan zar açısından farklılıklar var. Her iki kabağı da ben çok beğendim.

Name:  20170106_212856.jpg
Views: 917
Size:  29.2 KB

Name:  20170106_213130.jpg
Views: 868
Size:  26.2 KB

Name:  20170106_213433.jpg
Views: 849
Size:  38.1 KB

Name:  20170107_004517.jpg
Views: 861
Size:  44.0 KB

Name:  20170107_004241.jpg
Views: 866
Size:  39.7 KB

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024