agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2015-2016 Tohum Paylaşım Etkinliği
(https)

Beğeni Düzeni4448Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-01-2014, 10:41   #1
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Tohum Takas Etkinliğinden Edindiğimiz Tohumların Ekimi (2013-14)

Kusursuz bir organizasyon dahilinde, hem paylaşımcıların ve hem de organizasyonu yürüten arkadaşların paha biçilmez özverisi sayesinde elde ettiğimiz değerli tohumlarımızın akıbetini bu başlık altında paylaşalım derim.

Zira her biri benim için bir servet değerindeki tohumların akıbetini bilmek tohumları paylaşan arkadaşlarımızın en doğal hakkı ve bizim de en büyük yükümlülüğümüzdür diye düşünüyorum.

Sayın moderatörlerimiz yeri burası değilse konuyu uygun bir başlığa taşırsanız oradan devam edelim.

Sevgilerimle.

Not: Çimlendirdiğim tohumları forumdaşlarımızdan sayın bountr'nin http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/29307.htm başlığından kopya çektiğim yetiştirme kabininde yetiştireceğim bilgisini bir kez de bu mesajdan vermek istedim.

Zira böyle bir kabin ya da sera ortamında yapay ışık olmadan, çimlendirilen tohumların gelişmesi hava ve ışık şartlarının yetersiz olduğu kış mevsimi itibarıyla pek mümkün değil. Bu nedenle, yukarıdaki ortamları sağlayamayacak olan arkadaşların şimdiden tohumlarını çimlendirip heba etmemesini, uygun şartların oluşmasını beklemelerini tavsiye ederim.

Düzenleyen malbman : 26-01-2014 saat 14:38 Neden: Yazım hatası
malbman Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 09-01-2014, 10:49   #2
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Sayın bahçedenn'den gelen ne kadar siyah renkli domates tohumu varsa onlarla birlikte bir adet sarı ampul domates tohumunu çimlendirmeye aldım.

Anlayacağınız küçük bir "bahçedenn" bahçesi oluşturuyorum

Name:  DSCF8566.jpg
Views: 3374
Size:  29.6 KB

Name:  DSCF8567.jpg
Views: 3394
Size:  34.9 KB

Daha erken değil mi diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Evet erken ama forumdaşımız sayın bountr'den kopya çektiğim Led ışıklandırmalı bitki yetiştirme kabini yapımı yapıyorum. Kış boyu domateslerimi orada yetiştireceğim.

Eğer başarılı olursam buradan alacağım meyvelerin çoğunu tohumluk olarak ayırıp gelecek yılki etkinliğe daha fazla çeşit ile katılmayı umuyorum.

Eski 09-01-2014, 13:10   #3
Ağaç Dostu

incirli's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2013
havalar biraz ısınsın, ben de birkaç fotoğraf koyacağım

Fatma Kochan beğendi.

Düzenleyen incirli : 21-03-2014 saat 16:28
incirli Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 10-01-2014, 00:03   #4
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Arkadaşlar biraz acele etmiyor muyuz. Ben geçen sene bir kısım tohumu çimlendirmeme rağmen yeterli sıcaklık ve şaşırtmayı zamanında yapamadığım için kaybetmiştim. Yeterli ışık ve sıcaklığın olduğu bir zamana kadar biraz daha sabredebilsek çok daha iyi olabilir sanırım.

Benim tohum olarak ayırdığım turuncu büyük dolmalık biberlerin tohumları saksının kenarına dökülmüş. Şu anda onlardan büyük kısmı çimlenmiş. Havalar ısınıncaya kadar nasıl öldürmeden durdurabileceğimi düşünüyorum. Tohum olarak duruyor. Ancak tohum çimlenince gerekli ışık ve ısı olmadığı durumunda bir süre sonra ölüyorlar. Hatta bu yıl bir kısım tohumlarımı yarısını çimlendirip diğer yarısını direk toprağa ekmeyi düşünüyorum. Herhangi bir durumda yüzde ellisi hayatta kalıp yeniden tohum alabileyim.

Muda Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 10-01-2014, 08:29   #5
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Sayın Muda, sanırım
Alıntı:
bu yetiştirme kabinini yapıyorum. Kış boyu domateslerimi orada yetiştireceğim.
dediğim yeri gözden kaçırmışsınız.

Bu kabin sayesinde bitkilere kış boyu gereken ışığı ve sıcaklığı sağlayabileceğimi sanıyorum.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Eski 10-01-2014, 13:46   #6
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Ben de bhut ve jalapeno biberlerden ikişer adet ektim. Çimlendiklerinde saksılara dikeceğim.

Name:  bhut_biber.jpg
Views: 3723
Size:  17.0 KB

Name:  jalepone_biber.jpg
Views: 3564
Size:  28.8 KB

limon_sever Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 10-01-2014, 15:02   #7
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Sayın limonsever, bardakların üstünü kapatmamışsınız sanırım. Bir parça streç film ile kapatsanız nemi korumuş olursunuz.

Eski 10-01-2014, 15:07   #8
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malbman Mesajı Göster
Sayın limonsever, bardakların üstünü kapatmamışsınız sanırım. Bir parça streç film ile kapatsanız nemi korumuş olursunuz.
Ben daha önce hiç streç film kullanmadım. Hep böyle ektim. Bunlarda deneyim. İyi olursa şubat-marttaki büyük ekimde bütün tohumlarda yaparım. Teşekkür ederim.

Eski 11-01-2014, 00:35   #9
Ağaç Dostu

celalim01's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2013
Bende henüz beklemede olanlardanım.Biraz daha zaman geçsin sonra işe koyulmak düşüncesindeyim.

Yasin Aksoy beğendi.
celalim01 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 11-01-2014, 01:14   #10
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Güzel bir başlık olmuş..

Vakti geldiğini düşündüğümde bende burada tohumları çimlendirmedeki deneyimlerimi paylaşmak isterim.

hira Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 12-01-2014, 00:38   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-01-2014
Merhaba acaba hala tohum talebinde bulunabiliyormuyuz...

Beceriklican Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 12-01-2014, 01:55   #12
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Beceriklican Mesajı Göster
Merhaba acaba hala tohum talebinde bulunabiliyormuyuz...
Bu yılın etkinliği bitti maalesef. Yenisi tohum tanıtımlarıyla Haziran gibi başlayacak.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 12-01-2014, 14:53   #13
Ağaç Dostu

habiş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2013
bu pet bardaklarında çimlendirme oldukça işe yarıyor bu yıl bütün fidelerimi pet bardakta çimlendireceğim pet bardakta torf'a ekim yapıyorum ağzını streç poşetle kapatıyorum peteğin üzerine koyuyorum bir hafta önce bu yöntemle 5 tane kumkuat çekirdeği ektim 5'ideçıktı çok tatlılar gerçekten

cavcilar beğendi.
habiş Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 14-01-2014, 09:48   #14
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Sayın bahçedenn'in gönderdiği Sivas koyulhisar, Black from Tula ve Black Krim domateslerim ve bunlarla birlikte ektiğim on adet Roselle (sudan Bamyası)'ndan bir tanesi de çimlendi. Diğerlerini de bekliyorum

Name:  DSCF8571.jpg
Views: 3135
Size:  37.8 KB

Name:  DSCF8572.jpg
Views: 3172
Size:  17.7 KB

Eski 14-01-2014, 18:21   #15
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Alıntı:
Sayın bahçedenn'in gönderdiği Sivas koyulhisar,
Bu domatesin kaynagini tam bir kesinlikle teyit edememis olsak da, Koyulhisar'in Sivas'in Karadaniz'e en yakin ilcesi olmasi bunun yerli bir cesit olmasi ihtimalini cok guclendiriyor (yine de kac nesildir yorede yetistirildigine bakmak gerek). Aslinda Samsun ya da Sinop gibi bir kiyi ilimizde uzun suredir yetistirilen bir yerli cesidin varligi konusundaki umudumu yitirmedim ama iklim itibariyle Siyah Koyulhisar da beklentimi karsiliyor.

Bu noktada sorulmasi gereken soru su:

- Cesidi Sn Omer'e ilk gonderen kisi, domatesi ticari tohumdan 15-20 senedir mi yetistiregelmis yoksa tohum ailesinde veya yorede en az 50 yildir geleneksel olarak yetistiriliyor mu?

Ismine gelince, sanirim Sn Omer daha once, domatesin Sivas Koyulhisar olarak anilmasi gerektigini soylemisti fakat herseyden once rengiyle ve deseniyle digerlerinden ayrilan ve domates literaturune girecek bu cesidi digerlerinden farkli konumlandirabilmek, on plana cikarabilmek icin renk/kategori vurgusunu yapmak cok yararli olacaktir.

Koyulhisar benim bildigim kadariyla bir tek Sivas'ta bulunan bir yer. Basina "Sivas" eklemek tekrara giriyor. Baska bir yerde daha Koyulhisar olsa bile, isminin basina renk cagrisimi icin "Siyah" eklemenin faydalarini anlatamam. Bunun ustune bir de, Koyulhisar'da yetistirilen cesitli domatesler var. "Sivas Koyulhisar" dedigimizde hepsini bir etmis oluyoruz. Neticede ben "Siyah Koyulhisar" ya da "Koyulhisar Siyahi" demeyi tercih ediyorum. Yurtdisinda da "Black Koyulhisar" olarak dolasima acacagim.

Not: Domatesin renginin aslinda siyah olmadigi acikca goruluyor. Alacali ve mor rengin agir bastigi bir desene sahip. "Siyah domates", renk tanimlamasindan cok bir kategori olarak kullaniliyor.

birnefestoprak Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 16-01-2014, 10:40   #16
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Domateslerimin bu günkü halleri. Sudan bamyası tohumlarından bir tanesi de kafasını kaldırdı.

Büyümeleri bu hızla sürerse birkaç gün içinde yetiştirme kabibindeki yerlerini alacakları sanırım. Zira fotoğrafta da görüldüğü gibi iyice şişmişler.

Black cherry ile Sarı Armut domates hala çimlenmedi. Ama muhtemelen bu gün yarın onlar da çimlenecektir.

Eklenen Resimler

Düzenleyen malbman : 16-01-2014 saat 10:50 Neden: Eksik cümle.
Eski 16-01-2014, 11:50   #17
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Sayfayı görünce benimde güç bela zaptettiğim hevesim yeniden coştu Daha önceleride sabırsız davranıp erkenden ektiğim çok sayıda tohumu kaybettiğim için sabırla mart ayını bekliyorum. Şu an ise hiçdeğilse bir kaç çeşit çimlendirsem mi diye düşünmeye başladım

Andora Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 16-01-2014, 11:55   #18
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Sayın Andora, yine de siz bilirsiniz ama eğer yetiştirme ışığı kullanmayacaksanız Mart ayını bekleyin bence. Zira çimlendireceğiniz fideler mevsim itibarıyla ışığın yetersiz olmasından dolayı çok fazla bir gelişme gösteremeyecektir.

Andora ve Fatma Kochan beğendi.
Eski 18-01-2014, 19:52   #19
Ağaç Dostu

justice's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2010
aslanağzı

geçen seneki paylaşımdan bu yıla yetişen aslanağzı çiçeğim...

Eklenen Resimler

justice Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 20-01-2014, 08:55   #20
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malbman Mesajı Göster
Sayın Andora, yine de siz bilirsiniz ama eğer yetiştirme ışığı kullanmayacaksanız Mart ayını bekleyin bence. Zira çimlendireceğiniz fideler mevsim itibarıyla ışığın yetersiz olmasından dolayı çok fazla bir gelişme gösteremeyecektir.
Sn.malbman,

Mesajımda da söylediğim gibi bu erken çimlendirme sevdasından canı yanmış biri olarak Mart ayı gelsin diye dişimi sıkmaktayım ama çimlenenleri görünce insan zaman zaman coşuveriyor işte

Hatta tedbir olarak geçtiğimiz hafta sonu neredeyse tüm tohumları yazlığa götürdüm ki şeytana uymayayım Evimin balkonu zaten minnacık, sadece süs biberleri ile çeri domates tohumlarını bıraktım, sanırım birde fesleğen ve bir iki salata yeşilliğini... Diğerleri zaten bahçe içindi ama el altında durdukça bana özellikle çiçek tohumları gel gel diyordu

Andora Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 24-01-2014, 13:53   #21
Ağaç Dostu

Koka's Avatar

Giriş Tarihi: 28-07-2009
Andora - Süs biberi

Teşekkürler Andora

Eklenen Resimler

Koka Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 24-01-2014, 14:13   #22
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon_sever Mesajı Göster
Ben de bhut ve jalapeno biberlerden ikişer adet ektim. Çimlendiklerinde saksılara dikeceğim.

Eklenti 464089

Eklenti 464090
14 gün oldu hala çimlenme belirtisi yok

justice ve Fatma Kochan beğendi.
Eski 24-01-2014, 18:44   #23
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-01-2014
sn.malbman
çimlendirmekte kullandığınız o beyaz şey nedir?

harbi acemi Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 26-01-2014, 14:15   #24
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon_sever Mesajı Göster
14 gün oldu hala çimlenme belirtisi yok
Bugün ektiğim tohumlara baktım. Her bardakta iki tohum vardı. Hiç çimlenme yoktu. 8 tohumun hepsinin içi boştu.

edelvays58 beğendi.
Eski 26-01-2014, 14:51   #25
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi harbi acemi Mesajı Göster
sn.malbman
çimlendirmekte kullandığınız o beyaz şey nedir?
Sayın harbi acemi, o beyaz malzeme bu linkten aldığım sünger yetiştirme ortamı.

Eski 26-01-2014, 16:33   #26
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-12-2009
Galeri: 4
Tohum takas ile ilgili olduğu için yazacaklarımı bu başlığa daha uygun buldum. Belki yetkililer yazacaklarım için ayrı başlık açarlar.

İlk ben olayım diyordum ama Oz26 kardeşim benden önce davranmış

Sevgili kardeşlerim Loveforlife ve Kiraz ın tohum paylaşım etkinliğinden gönderdikleri sedef çiçeği ve Red Robin domates tohumlarını daha fazla sabredemiyerek çimlendirme işlemine başladım. Hemşehrim Kasap94 ün hediyesi sphagnum yosunu içine aldığım tohumların yarısını ektim. Ayrıca bir çiçekçiden aldığım ve bahçemin çeşitli yerlerine dikeceğim lavantaların tohumlarını da bu postada çimlendireceğm.

Çimlendirme için erken olabilir ancak her üç bitkiyi de kapalı sıcak ortamda fide olana kadar tutacağım. Hatta daha fazla.)27.12.2014

Diğer başlıkta açıp fotoğraflarını koyduğum çimlendirme denememi saygın ve müteşekkir ifadelerle açan sayın Malbman ın bu başlığına taşımayı uygun buldum, mahzuru yoksa. Başlık genel bir ifade taşıdığı için buna karar verdim.

Evet sayın Malina nın uyarısı çok yerinde ama, sanırım tohumların hepsi ilkbaharda çimlendirilecek tohumlar değil. Ben de aldığım 14 cins tohum arasından sedef ve Red Robin in 4 er tohumunu kullandım. Diğerleri soğuk ve kuru ortamda Nisan ayını bekliyorlar.

-İki çimlendirme denemesini de evimin en aydınlık ve sıcaklığı 15-25 derece arasında olan bir yerinde, Nisan ayına uygun olarak sabah saat 6- 9, akşam 16-20 arasında yapay aydınlatma yaparak 15 Ocak da bu duruma getirdim.

-İkinci resim ise Red Robin domatesin bugün(26 Ocak) ki durumu. Sedef daha sağlıklı.

Eklenen Resimler

OSMAN45 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 26-01-2014, 16:45   #27
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Sayın OSMAN45, Red Robinleriniz daha sağlıklı görünüyor. Zira sedef çiçekleri ışık azlığından etiyole olmuş (boya gitmiş). Sedef çiçeklerinizin kotiledon yapraklarının bir santim kadar altına torf ya da toprak (ya da bardaktaki malzeme her ne ise ondan) doldurarak cılız gövdelerinin biraz daha uzayıp boyunlarınıb ükmelerini bir dereceye kadar önleyebilirsiniz.

Çalışmalarınızda başarılar dirleim.

Eski 26-01-2014, 17:05   #28
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Kırmızı Salata (Red Salad Bowl)

Sayın heyyamola etkinliğe sunmuştu. Geçen sene tadı çok hoşumuza gittiği için tohumların geldiği gün 6-7 tanesini hemen çiçeklerin dibine ekmiştim. 45 günlükler. Bugün ilk hasatı yaptık. Çok gevrek, çok hoş bir tadı var. Uzun ömürlüler, saksıda yaza kadar yaprak yiyebileceğimizi düşünüyorum.

Name:  kirmizi_salata.jpg
Views: 3063
Size:  44.3 KB

Name:  salad_bowl.jpg
Views: 3001
Size:  35.9 KB

2 gündür bol yağmur yağıyor. Pencerelerde damla damla sular var

Name:  kirmizi_marul.jpg
Views: 3752
Size:  42.7 KB

Name:  red_salad_bowl.jpg
Views: 3081
Size:  43.3 KB

Geçen sene sap oluşturmasına karşın çiçek oluşturmamıştı. Bu sene çiçek açıp tohum almayı umuyorum. Nesilden nesile geçip yetiştirilmesi gereken çok leziz bir marul çeşiti.

Eski 26-01-2014, 17:53   #29
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Biber domatese gore gec cimlenir. Fazla sulanmamali. Normalde 10-15 günde çıkıyorsa normal ama tohumlar boş diyorsunuz.

yağmur beğendi.
h_dogan Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 26-01-2014, 21:56   #30
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h_dogan Mesajı Göster
Biber domatese gore gec cimlenir. Fazla sulanmamali. Normalde 10-15 günde çıkıyorsa normal ama tohumlar boş diyorsunuz.
Evet, tohumların içi boştu. Tekrar ektim. Bu sefer tohumları iyice kontrol ettim.

Sadece okunabilir konu

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024