agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2015-2016 Tohum Paylaşım Etkinliği
(https)

Beğeni Düzeni4448Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-03-2014, 00:40   #121
Ağaçsever

Elif38's Avatar

Giriş Tarihi: 16-03-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
Bu domatesin kaynagini tam bir kesinlikle teyit edememis olsak da, Koyulhisar'in Sivas'in Karadaniz'e en yakin ilcesi olmasi bunun yerli bir cesit olmasi ihtimalini cok guclendiriyor (yine de kac nesildir yorede yetistirildigine bakmak gerek). Aslinda Samsun ya da Sinop gibi bir kiyi ilimizde uzun suredir yetistirilen bir yerli cesidin varligi konusundaki umudumu yitirmedim ama iklim itibariyle Siyah Koyulhisar da beklentimi karsiliyor.

Bu noktada sorulmasi gereken soru su:

- Cesidi Sn Omer'e ilk gonderen kisi, domatesi ticari tohumdan 15-20 senedir mi yetistiregelmis yoksa tohum ailesinde veya yorede en az 50 yildir geleneksel olarak yetistiriliyor mu?

Ismine gelince, sanirim Sn Omer daha once, domatesin Sivas Koyulhisar olarak anilmasi gerektigini soylemisti fakat herseyden once rengiyle ve deseniyle digerlerinden ayrilan ve domates literaturune girecek bu cesidi digerlerinden farkli konumlandirabilmek, on plana cikarabilmek icin renk/kategori vurgusunu yapmak cok yararli olacaktir.

Koyulhisar benim bildigim kadariyla bir tek Sivas'ta bulunan bir yer. Basina "Sivas" eklemek tekrara giriyor. Baska bir yerde daha Koyulhisar olsa bile, isminin basina renk cagrisimi icin "Siyah" eklemenin faydalarini anlatamam. Bunun ustune bir de, Koyulhisar'da yetistirilen cesitli domatesler var. "Sivas Koyulhisar" dedigimizde hepsini bir etmis oluyoruz. Neticede ben "Siyah Koyulhisar" ya da "Koyulhisar Siyahi" demeyi tercih ediyorum. Yurtdisinda da "Black Koyulhisar" olarak dolasima acacagim.

Not: Domatesin renginin aslinda siyah olmadigi acikca goruluyor. Alacali ve mor rengin agir bastigi bir desene sahip. "Siyah domates", renk tanimlamasindan cok bir kategori olarak kullaniliyor.
Sivas Koyulhisar dometesi Sivas Koyulhisar dometesi olarak geçer. Bir Sivaslı olarak başka bir isim verilmesini reddediyorum

Geçen yaz çiftlik evimizdeki küçük bahçemizde 20 kadar fidesinden yetiştirdik. Bu sene tohumlarını kendim fideleyeceğim kısmetse. Bulur bulmaz...
Büyük, alt tarafı halkalı bir domates çeşididir. Rengi kesinlikle koyu değildir.
Gerçekten lezzetli bir domates. Yazın ayağımı kırdığım için dalından koparıp ısıra ısıra yeme zevkini tadamadım. Sadece verandadan uzaktan gelişimlerini seyretmek zorunda kaldım. Ha yedim mi yedim.

Bunlarda az önce netten bulduğum resimler.

Name:  1STH70217.jpg
Views: 1329
Size:  44.9 KB

Düzenleyen Elif38 : 17-03-2014 saat 00:52 Neden: İmla
Elif38 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 17-03-2014, 00:53   #122
Ağaçsever

Elif38's Avatar

Bu da diğer resim. Forum acemisi olunca 2 resimi birden yükleyemedim.

Eski 17-03-2014, 19:27   #123
Ağaç Dostu

esgül73's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi HakanG Mesajı Göster
Ben de bugün üniversite hocam ile birlikte tohumlardan bazılarını ektim, seramıza yerleştirdiğimizde fotoğrafları atar ve aşamaları da fotoğraflarım.

Bir de benim gibi delikanlı-kanıdeli arkadaşlara bir uyarım var; ne kadar heyecanlı olsak, aşık olsak da toprağa, ekemeyeceğimiz-bakamayacağımız veya yerimizin yetmeyeceği kadar tohumu siz siz olun bir seferde talep edip insanları yormayın!

Bana tohum göndermek için yorulan herkese teşekkürlerimi tekrar iletiyor ve tohumların asla ziyan olmayacağını garanti ediyorum ama sanırım(aslında eminim) çok fazla tohum talep ettim ve bu yıl bizimkilerin Amasya'ya taşınacak olması; gelecek sene için iyi olsa bile bu sene aşağı yukarı on çeşit kadar ekebildim...
Saygılar ve iyi çalışmalar herkese, mutlu bir bahar geçirelim...
Söylediklerinize canı gönülden katılıyorum.Dün neredeyse bütün gün tohum takasdan gelen tohumları tek başıma ektim.Seraya yerleştirdim.İnanın sanki bana bir emanet verilmiş ve başarısız olursam tekrar üretme ve çoğaltıp dağıtma şansım olmaz diye ödüm koptu.Bu gidişle damızlık tohumları ayırma düşüncesiyle domatesleri yazın bile tadında yiyemeyeceğim düşüncesi kapladı içimi.Buradan şunu anlıyorum ki sadece yiyebileceğimiz kadar domates çeşitini koruyup yetiştirmemiz önemli.

esgül73 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 17-03-2014, 20:24   #124
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Sn. esgül73 biraz abartıyorsunuz farkında mısınız? Bu kadar evhamlı olmanıza gerek yok sonuçta hepimiz bir şeyler yetiştirmek için uğraşıyoruz. Kendimiz yetiştirip kendimiz yiyelim diye. Siz de ille de tohum alıp dağıtacağım diye düşünüyorsunuz, tamam iyi de dünyanın bin bir türlü hali var. Ne kadar güzel yetiştirseniz de biri gelir haberiniz olmadan tohumluklarını mideye de indirebilir.

Yetiştirmenin keyfini çıkarın çok evhamlanmaya gerek yok.

h_dogan Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 17-03-2014, 22:08   #125
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h_dogan Mesajı Göster
Sn. esgül73 biraz abartıyorsunuz farkında mısınız? Bu kadar evhamlı olmanıza gerek yok sonuçta hepimiz bir şeyler yetiştirmek için uğraşıyoruz. Kendimiz yetiştirip kendimiz yiyelim diye. Siz de ille de tohum alıp dağıtacağım diye düşünüyorsunuz, tamam iyi de dünyanın bin bir türlü hali var. Ne kadar güzel yetiştirseniz de biri gelir haberiniz olmadan tohumluklarını mideye de indirebilir.

Kesinlikle

limon_sever Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-03-2014, 09:27   #126
Ağaç Dostu

hberbul's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2011
Geçen yıl baharatları(fesleğen,reyhan ,kişniş,çıbrıka,limon otu,kekik,marul,radika vs) viyollere ekip şaşırtıyım dedim çok zayiat oldu.Çok azını yaşatabildim.Direk toprağa ektiklerim daha kolay büyüdü.
Onun için bu yıl direk toprağa ekip üzerini naylon ile kapattım.Çoğu çıkmış.Üşümezlerse aradan sık olanları çıkartıp eşe dosta dağıtacağım.
Size de tavsiyem baharat türü otları direk yerine ekmeniz.

YeniBON beğendi.
hberbul Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-03-2014, 09:43   #127
Moderatör

h_dogan's Avatar

Sn. hberbul viyollere ekmek daha iyi bence ama baharat ve yeşillikleri ekerken küçük gözlü viyolleri kullanın. Nedeni kökleri sebzeler gibi hemen viyolleri doldurmaz çıkarırken toprağı dağılır. Bu yüzden de dikerken zayiatlar artar.

Ben genelini küçük gözlü viyollere ektim şu anda keyifleri yerinde. Sadece balkabağını 28 lik viyole ektim kocaman oldular.

YeniBON beğendi.
Eski 18-03-2014, 12:02   #128
Ağaç Dostu

esgül73's Avatar

Alıntı:

Bende görev bilinci çok fazladır.Tohumları aldıktan sonra çoğaltıp yeni kişilerle paylaşmayı kendime görev bildim .Abartma durumu da burada kaynaklandı sanırım.Sizler bu konuda deneyimlisiniz.Söylediklerinizi uygulayacağım.Ve yeni gelen baharla birlikte büyüyecek tohumlarımın tadını çıkaracağım.

YeniBON ve resimsel beğendi.
Eski 18-03-2014, 14:32   #129
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2013
Sebze tohumlarini viyollere ektim. 30 cm.lik 18 metre uzunlugundaki guneye bakan her daim gunesli duvar dibine de sirasiyla asagidakileri ektim. Umarim guzel bir goruntu cikar ortaya.

Margarit papatya
Katmerli kina cicegi
Yildiz cadiri
Kirmizi feslegen
Aynsafa
Cibrika
Clematis fidani
Kadife
Ezan cicegi
Horoz ibigi
Buz cicegi
Kekik
Kedi tirnagi
Sumak
Corek otu
Rezene
nakkas sarmasigi
Baharlik soganlar

Umarim bu ektiklerimde birbirine kotu komsu olan bitkiler yoktur.

olcim ve resimsel beğendi.
nkutsay Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-03-2014, 15:00   #130
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Domatesleri, biberleri, kabakları ve kokulu kavunu ektim.
Çimlenir ve ürerlerse dağıtacağım.

YeniBON beğendi.
Jezebel Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-03-2014, 15:09   #131
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Sizin gosterdiginiz cesit, Koyulhisar'in meshur kirmizi cesidi. Biz, daha once baska bir uyenin gonderdigi mor renkli olan cesitten bahsediyoruz.

Sizi yakalamisken sorayim: Asagidaki resimde gorulen ve Koyulhisar'a ait oldugu soylenen cesitten daha once hic yetistirdiniz mi? Resimdeki ceside ait bilginiz var mi?
Name:  Koyulhisar I.jpg
Views: 864
Size:  56.4 KB

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Elif38 Mesajı Göster
Sivas Koyulhisar dometesi Sivas Koyulhisar dometesi olarak geçer. Bir Sivaslı olarak başka bir isim verilmesini reddediyorum

Geçen yaz çiftlik evimizdeki küçük bahçemizde 20 kadar fidesinden yetiştirdik. Bu sene tohumlarını kendim fideleyeceğim kısmetse. Bulur bulmaz...
Büyük, alt tarafı halkalı bir domates çeşididir. Rengi kesinlikle koyu değildir.
Gerçekten lezzetli bir domates. Yazın ayağımı kırdığım için dalından koparıp ısıra ısıra yeme zevkini tadamadım. Sadece verandadan uzaktan gelişimlerini seyretmek zorunda kaldım. Ha yedim mi yedim.

Bunlarda az önce netten bulduğum resimler.

Eklenti 476473

birnefestoprak Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-03-2014, 15:59   #132
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2013
Alıntı:
Sn. hberbul viyollere ekmek daha iyi bence ama baharat ve yeşillikleri ekerken küçük gözlü viyolleri kullanın. Nedeni kökleri sebzeler gibi hemen viyolleri doldurmaz çıkarırken toprağı dağılır. Bu yüzden de dikerken zayiatlar artar.

Ben genelini küçük gözlü viyollere ektim şu anda keyifleri yerinde. Sadece balkabağını 28 lik viyole ektim kocaman oldular.
Sayın h doğan,siz bazı sebzelerin kocaman olduğunu söylüyorsunuz, biz ise Ankara'da daha ekmedik bile,kıskandım doğrusu. Bereketli olur inşallah.

h_dogan, YeniBON ve olcim beğendi.
resimsel Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-03-2014, 16:36   #133
Moderatör

h_dogan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi resimsel Mesajı Göster
Sayın h doğan,siz bazı sebzelerin kocaman olduğunu söylüyorsunuz, biz ise Ankara'da daha ekmedik bile,kıskandım doğrusu. Bereketli olur inşallah.
Hepimiz için bereketli olur inşallah.

Bu hafta fotoğraf çekmeye vaktim olmadı hafta sonu fotoğraflamaya çalışırım. Adana'da erken davranmak gerekiyor özellikle domates, fasülye gibi aşırı sıcaklarda iyi ürün vermeyen sebzeler için.

Çiçek tohumlarını henüz ekmedim. Birkaç sebze tohumu daha var ekilecek. Ben domates, fasülye, patlıcan, biber, hıyar, altın çilek, cıbrıtsa, lif kabağı, balkabağı tohumlarından ektim.

Domates, biber ve patlıcanda çeşidim çok o yüzden daha ekemediklerim ya da bu sene belki de ekemeyeceğim bile var.

Fasülyeleri örtüaltına ektim sülükleri belli oldu sarılacak yer ararlar artık.

Marulları yerlerine bu hafta aldım fidelerinin fotoğrafını paylaşmıştım kendilerine gelsinler gerçek yerlerindeki fotoğraflarını da çeker yüklerim. Kıvırcıkları seviyorum biçtikte yeniden büyüyorlar. Yeşillik gibi bir çok kez toplayabiliyoruz.

Aslında bu hafta mısırları da eksem iyi olur ama yetişemiyorum. Günü 30 saate çıkarsak ne güzel olur.

Eski 18-03-2014, 20:43   #134
Ağaç Dostu

loveforlife's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2012
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nkutsay Mesajı Göster
Sebze tohumlarini viyollere ektim. 30 cm.lik 18 metre uzunlugundaki guneye bakan her daim gunesli duvar dibine de sirasiyla asagidakileri ektim. Umarim guzel bir goruntu cikar ortaya.

Margarit papatya
Katmerli kina cicegi
Yildiz cadiri
Kirmizi feslegen
Aynsafa
Cibrika
Clematis fidani
Kadife
Ezan cicegi
Horoz ibigi
Buz cicegi
Kekik
Kedi tirnagi
Sumak
Corek otu
Rezene
nakkas sarmasigi
Baharlik soganlar

Umarim bu ektiklerimde birbirine kotu komsu olan bitkiler yoktur.
Bu bitkileri neye göre ektiniz? Yıldız çadırı ve clematisin tırmanıcı; buz çiçeği ve kedi tırnağının yayılıcı - yer örtücü; nakkaş sarmaşığının sarkıcı ancak güneşi sevmeyen(daha çok duvar diplerinde, gölgede yetişen); ezan çiçeğinin 1,5 metre, çörek otu çiçeğinin 50 cm kadar boylanabilen; fesleğen, çıbrıka, kekik, sumak ve rezenenin şifalı bitkiler olarak şaşırtma yapılarak yetiştirildiğinde başarılı olacak ve bence diğerleriyle karıştırılmaması gereken; baharlık soğanların da farklı boylarda olabilecek olduğunu da hesaba katmışsınızdır umarım. Zaten kına, aynısefa, papatya, kadife, vb. hep şaşırtmayla başarılı olacak çiçekler...

YeniBON beğendi.
loveforlife Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-03-2014, 20:51   #135
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2013
Benim aklıma takılan bir şey var. Bu fideler (en azından benimkiler) nisan ortasına kadar viyolde büyüyecekler. Peki besin takviyesi olarak ne verilebilir? EM ile suluyorum çok az ekleyerek. Tereddüt ediyorum çünkü yanarlar diye korkuyorum. Sizler gübre olarak ne veriyorsunuz?

yağmur Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-03-2014, 20:54   #136
Moderatör

h_dogan's Avatar

Şimdiye kadar sadece hümik asit verdim. Ekerken de sadece toprağa hayvan gübresi karıştırmıştım.

yağmur beğendi.
Eski 18-03-2014, 20:55   #137
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yağmur Mesajı Göster
Benim aklıma takılan bir şey var. Bu fideler (en azından benimkiler) nisan ortasına kadar viyolde büyüyecekler. Peki besin takviyesi olarak ne verilebilir? EM ile suluyorum çok az ekleyerek. Tereddüt ediyorum çünkü yanarlar diye korkuyorum. Sizler gübre olarak ne veriyorsunuz?
Viyollerde ne kullanmıştınız?

yağmur beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-03-2014, 21:06   #138
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi loveforlife Mesajı Göster
Bu bitkileri neye göre ektiniz? Yıldız çadırı ve clematisin tırmanıcı; buz çiçeği ve kedi tırnağının yayılıcı - yer örtücü; nakkaş sarmaşığının sarkıcı ancak güneşi sevmeyen(daha çok duvar diplerinde, gölgede yetişen); ezan çiçeğinin 1,5 metre, çörek otu çiçeğinin 50 cm kadar boylanabilen; fesleğen, çıbrıka, kekik, sumak ve rezenenin şifalı bitkiler olarak şaşırtma yapılarak yetiştirildiğinde başarılı olacak ve bence diğerleriyle karıştırılmaması gereken; baharlık soğanların da farklı boylarda olabilecek olduğunu da hesaba katmışsınızdır umarım. Zaten kına, aynısefa, papatya, kadife, vb. hep şaşırtmayla başarılı olacak çiçekler...
keske 96 nolu mesajimi gorup yanitlasaymissiniz )

atil duran upuzun duvari ciceklendirmek istedim. sarilicilarin sarilmasi icin musait. bu ciceklerle ilk defa tanisacagim. eger cimlenirlerse baska yerlere sasirtacagim cicekleri de buradan temin etmeyi dusunuyorum.

nkutsay Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-03-2014, 21:06   #139
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2013
Bauhaus'tan aldığım (vilmorin marka) torf kullanmıştım.

yağmur Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-03-2014, 21:36   #140
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Bence herhangi bir besleyici kullanmanız gerekmez. Diplerini kurutmayın, iki günde bir sulayın fide olacak gücü bulacaklardır.

ciroz ve yağmur beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 19-03-2014, 20:43   #141
Moderatör

h_dogan's Avatar

Fidelerin son durumu

Sabah işe gitmeden birkaç fotoğraf çektim tohumların son durumuyla ilgili.
Bayağı büyüdüler çünkü örtüaltındalardı.

Eklenen Resimler

Eski 19-03-2014, 20:45   #142
Moderatör

h_dogan's Avatar

Bunlar da marulların son hali.

Eklenen Resimler

Eski 20-03-2014, 19:13   #143
Ağaçsever

Elif38's Avatar

Alıntı:
Sizin gosterdiginiz cesit, Koyulhisar'in meshur kirmizi cesidi. Biz, daha once baska bir uyenin gonderdigi mor renkli olan cesitten bahsediyoruz.

Sizi yakalamisken sorayim: Asagidaki resimde gorulen ve Koyulhisar'a ait oldugu soylenen cesitten daha once hic yetistirdiniz mi? Resimdeki ceside ait bilginiz var mi?
Eklenti 476735
Bu az bişi değişmiş )))
Bu rengini ne gördüm ne de duydum. Ama bana biraz zaman verirseniz kısa sürede öğrenebilirim.

Eski 20-03-2014, 19:41   #144
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Ilgilendiginiz icin tesekkur ederim. Ozellikle Koyulhisar'in Ordu'ya yakin koylerinde (ve genel olarak Koyulhisar sinirlari disinda olup Ordu'ya yakin/komsu olan koylerde) tanidik varsa, onlara da sormanizin cok yardimi olur diye tahmin ediyorum.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Elif38 Mesajı Göster
Bu az bişi değişmiş )))
Bu rengini ne gördüm ne de duydum. Ama bana biraz zaman verirseniz kısa sürede öğrenebilirim.

heyyamola ve Elif38 beğendi.
birnefestoprak Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 20-03-2014, 20:33   #145
Ağaçsever

Elif38's Avatar

Alıntı:
Ilgilendiginiz icin tesekkur ederim. Ozellikle Koyulhisar'in Ordu'ya yakin koylerinde (ve genel olarak Koyulhisar sinirlari disinda olup Ordu'ya yakin/komsu olan koylerde) tanidik varsa, onlara da sormanizin cok yardimi olur diye tahmin ediyorum.
Ayağımdaki kırık sadece evden işe gitmeme izin veriyor. Ama öğrencilerime soracağım. Onlar her türlü çeşidini bilirler. Ben halk eğitimde tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği kursu öğretmeniyim ve öğrencilerim hep çiftci. O yüzden çabuk cevap gelir diye tahmin ediyorum.

Eski 21-03-2014, 09:06   #146
Ağaç Dostu

esgül73's Avatar

Sayın Pria ,işte manolya tohumlarım.Baharın gelmesiyle birlikte bana merhaba dediler.Çok mutlu oldum. Görür görmez hemen sizinle paylaşmak istedim.Buzdolabında sakladığımız tohumları ekme zamanı geldi mi?

Eklenen Resimler

Eski 21-03-2014, 10:31   #147
Ağaç Dostu

esgül73's Avatar

Sayın Meyveli Tepe den gelen sarımsak tohumlarından 2 tanesi hemen çıktı .Diğerlerinide bekliyorum.

Eklenen Resimler

loveforlife beğendi.
Eski 21-03-2014, 12:03   #148
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esgül73 Mesajı Göster
Sayın Meyveli Tepe den gelen sarımsak tohumlarından 2 tanesi hemen çıktı .Diğerlerinide bekliyorum.
Bunlar sarımsak otu değil. Çim gibi düz sap şeklinde çıkıyorlar.

oz26, esgül73 ve yağmur beğendi.
limon_sever Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 21-03-2014, 13:18   #149
Ağaç Dostu

esgül73's Avatar

Unhappy

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon_sever Mesajı Göster
Bunlar sarımsak otu değil. Çim gibi düz sap şeklinde çıkıyorlar.
Şimdi çok güldüm halime .Okulda hep benim heyecanlı hallerimden bahsederler,foruma da yansıdı bu halim.Neyse o zaman bekliyeceğim sarımsak otunu

limon_sever beğendi.
Eski 21-03-2014, 14:09   #150
Ağaç Dostu

Cemil B.'s Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2012
Ben bu sene geç kaldım sanırım,

bu hafta sonu evde,balkonda; roka, domates, salatalık ,reyhan , dereotu , fesleğen , marul tohumlarını torf ile bulusturmaya başlıyım..

YeniBON beğendi.
Cemil B. Çevrimdışı   Başa Dön
Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024