agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   2015-2016 Tohum Paylaşım Etkinliği (Kataloglar) (http://www.agaclar.net/forum/2015-2016-tohum-paylasim-etkinligi-kataloglar/)
-   -   Uss (http://www.agaclar.net/forum/2015-2016-tohum-paylasim-etkinligi-kataloglar/38057.htm)

uss 29-09-2015 13:09

Uss

Geçen yıl ilk defa katıldığımız tohum paylaşım etkinliğinden aldığımız ve ticari (doğal) tohumlardan yetiştirdiğimiz sebze ve çiçeklerden bir kısmının tohumlarını buradan paylaşacağız. Geçen yıl en fazla sayıda talep edenlerden biri idik. Bu yıl elimizden geldiğince paylaşıma katılacağız;

Bu yıl paylaşacağımız tohumlar; (Liste günler geçtikçe büyüyecek)
1. Karnıkara börülce (30 kişi kadar paylaşabileceğimizi düşünüyorum duruma göre artabilir)
2. Kudret Narı
3. Büyük Turuncu Domates
4. Japanese Black Trifele Domates
5. Siyah Turp
6. Yumurta Çeri Domates
7. Yer Bademi (20 kişilik paylaşım yapılacaktır)
8. Erkenci Bezelye (Sayın atabora isteğini karşılamak için sadece 5 kişilik paylaşım yapılacaktır)
9.

Dikkat, çok önemli: Bu mesajın (ilk mesajın) altındaki "Taleplerime Ekle" linkine tıklamayın...

Yeni sistemin özelliklerinden birisi de tohum talep etme işleminin artık sadece "Taleplerime Ekle" butonuna basılarak yapılacak olmasıdır.

İlk mesajda dağıtılacak tüm tohumlar yer almaktadır.

Herkes tüm tohumlardan istemeyeceğine göre, tek tek tohumların tanıtıldığı mesajların altında yer alan "Taleplerime Ekle" butonuna tıklayarak istekte bulunmalısınız...

Tohum adını yazarak yapılan talepler geçersizdir.

uss 16-12-2015 16:45

Karnıkara Börülce

1 Eklenti(ler)
Eklenti 589080
Bitki türü: sebze
Bitki ömrü: tek yıllık
Tohum Türü: Börülce
Tohum çeşit adı: vigna sinensis
Tohum kaç yıldır sizdedir (kaç yıldır bu tohumdan bizzat üretim yapıyorsunuz): 2 yıldır
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Kırşehir-Kaman
Tohumun kökeni (size nereden geldi): Ticari tohum
Kullanılan gübreler (bu tohumun yetiştirilmesinde kullanılan): Özel gübre yok. Hayvan gübresi + Cocopeat + Toprak karışımında yetiştirildi
Kullanılan ilaçlar (bu tohumu yetiştirirken herhangi bir aşamada kullanılan): İlaç kullanılmadı. (Kükürt ve sulama ile verilen yumurta kabuğu sirke dışında. )
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması: Özel uygulama bilmiyorum.
Hasat yıl ve ayı: 2015 Yaz
Bitki tipi ve gelişim durumu: Bodur ama sarılmayı seviyor sırık kullanılmalı.
Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Taze tüketime çok uygun.
Yetiştirme özellikleri:Aldığımız yerde saksı tipi diyor ama biz bahçede yetiştirdik.
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Baharda direk bahçeye ekilmeli.
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.) Biz ekim öncesinde suda bekletiyoruz uygulayabilirsiniz.
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri İki yıl içinde gözlemimiz bol sulama gerekiyor nemli toprakta verimli oluyor.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Biz bu yıl taze tükettik çoğunlukla, tohumlar arada kaçırdıklarımızdan kuruyanlar.

Tozlanma olmasın diye geçtiğimiz yıl sayın guppy den aldığımız arşın börülce den uzağa diktik. Arşın börülce ile ikisini birlikte yetiştirdik ama karnıkara kesinlikle daha verimli idi. Önümüzdeki yıl sadece karnıkara yetiştireceğiz. Resimde kabakların arkasındaki ufak bir miktar hasat edilmiş görünüyor

uss 16-12-2015 17:35

Kudret Narı

Tohum Türü: Kudret Narı
Tohum çeşit adı: -
Tohum kaç yıldır sizdedir (kaç yıldır bu tohumdan bizzat üretim yapıyorsunuz): İlk yılı
Tohumun kökeni (size nereden geldi): 2014 - 2015 Tohum Paylaşım Etkinliği Sayın esgül73 ten alındı
Kullanılan gübreler (bu tohumun yetiştirilmesinde kullanılan): Özel gübre yok.
Kullanılan ilaçlar (bu tohumu yetiştirirken herhangi bir aşamada kullanılan): İlaç kullanılmadı. (Kükürt ve sulama ile verilen yumurta kabuğu sirke dışında. )
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması: Özel uygulama bilmiyorum.
Bitki tipi ve gelişim durumu: Sarmaşık gibi yetişiyor mutlaka sarılması sağlanmalı. Biz çit kenarında yetiştirdik.
Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: -
Yetiştirme özellikleri: -
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Baharda fide yapmak için iç mekanda ekilmeli.
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.) -
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri -
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: -

Sayın esgül73 tarafından yazılanlar.

uss 16-12-2015 18:00

Büyük Turuncu Domates

1 Eklenti(ler)
Eklenti 589081
Fotoğraftaki kaşık tatlı kaşığı.
Tohum Türü: Domates
Tohum kaç yıldır sizdedir (kaç yıldır bu tohumdan bizzat üretim yapıyorsunuz): İlk yıl
Tohumun kökeni (size nereden geldi): 2014 - 2015 tohum paylaşım etkinliği sayın sakagun
Kullanılan gübreler (bu tohumun yetiştirilmesinde kullanılan): Özel gübre yok. Hayvan gübresi + Cocopeat + Toprak karışımında yetiştirildi
Bitki tipi ve gelişim durumu: Sırık tipi
Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Fotoğrafın aksine oldukça iri domatesleri var.
Yetiştirme özellikleri:-
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Son donlardan önce iç mekanda fide içine ekimi yapılmalı.

Sayın sakagun tarafından yazılanlar

uss 16-12-2015 18:29

Japanese Black Trifele Domates

1 Eklenti(ler)
Eklenti 589088
Fotoğrafın renkleri sizi yanıltmasın sarı ışık altında çekilmiştir.

Tohum kaç yıldır sizdedir (kaç yıldır bu tohumdan bizzat üretim yapıyorsunuz): İlk yıl
Tohumun kökeni (size nereden geldi): 2014 - 2015 tohum paylaşım etkinliği sayın bahcedenn
Bitki tipi ve gelişim durumu: Oturak tipi ama çok iyi gelişiyor.
Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Fotoğrafın aksine renkleri koyu.
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Son donlardan önce iç mekanda fide içine ekimi yapılmalı.
Geçtiğimiz yıl sayın bahcedenn'in yazdıkları

uss 16-12-2015 18:44

Siyah Turp

2 Eklenti(ler)
Eklenti 589139
Tohum Türü: Turp
Tohum çeşit adı: Sofralık Kara Turp
Bitki tipi ve gelişim durumu: İlk yılda yanlış zamanda ekildi önce tohuma kalktı, sonra yaz sonunda ürün verdi ve toplayabildik.
Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Kabuk rengi siyah, et rengi beyaz oldukça iri turplar topladık.
Yetiştirme özellikleri: Sulama istiyor, düzenli sulama şaşarsa tohuma dönüyor.
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Yaz sonu, sonbaharda direk bahçeye ekilmeli.
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.) -.
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri Düzenli sulama.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: -.

Turplarda tozlanma nasıl oluyor bilmiyorum ama yaz başında diğer turplar ile birlikte ekili idi. Yaz ortasında tüm turplar söküldü sadece siyah turp kaldı dağıtılacak tohumlar sonbaharda toplandı.

Biz siyah turpları çocuklara ballı şurubunu içirmek için yetiştiriyoruz. Marketten aldığımız irilikte siyah turp yetiştirmeyi başardık.

uss 16-12-2015 23:08

Yumurta Çeri Domates

1 Eklenti(ler)
Eklenti 589146
Fotoğraftaki ufaklıklardan pembe olmayan. Aralık ayına kadar sürekli ürün almamıza rağmen tam fotoğrafı yok bu domatesin.
Tohum çeşit adı: Yumurta Çeri Domates
Tohumun kökeni (size nereden geldi): 2014 - 2015 tohum paylaşım etkinliği sayın akçabardak
Bitki tipi ve gelişim durumu: Sırık tipi
Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Yumurta çeri deniyor ama bizde bazıları armuta benzer şekillerde oldu. Kesinlikle bizim favori domatesimiz oldu.
Yetiştirme özellikleri: Çok büyüyor bahçede domates ormanı oluşturabilir

Sayın akçabardak tarafından yazılanlar

uss 16-12-2015 23:29

Yer Bademi - Tigernut

Bu ürünü sezon başında çok aradım, bu sitede birkaç kişiye de sordum. O zaman bulamadığım için şimdi paylaşmak istiyorum. Tohum Paylaşım etkinliği kurallarına uygun olmayabilir ama ben oldukça çok kişide bu tohumun olmasını istiyorum. Yaz ortasında tohumluk birkaç kilo buldum, sonbaharda 30 kilo kadar temin ettim 15 kilosunu Alanya'da bir arkadaşın serasına ektirdik. Elimde, kendi bahçemize, el altında bulunsun diye ekeceğim az bir miktar tohum var bunu da ekmek isteyecek arkadaşlar ile paylaşmak istiyorum.
Bitki türü: -
Bitki ömrü: Tek yıllık
Tohum Türü: Yer Bademi - Chufa - Tigernut
Tohum çeşit adı: Cyperus esculentus L.
Tohum kaç yıldır sizdedir (kaç yıldır bu tohumdan bizzat üretim yapıyorsunuz): ilk yıl - henüz ürün alamadık
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Tohumlar Muğla'dan ve Adana'dan geldi.
Tohumlar Kırşehir-Kaman'da ekilecek ve Alanya'da serada ekildi
Tohumun kökeni (size nereden geldi): Adana Doğu Akdeniz Tarım Enstitüsü türlerinden.
Kullanılan gübreler (bu tohumun yetiştirilmesinde kullanılan): -
Kullanılan ilaçlar (bu tohumu yetiştirirken herhangi bir aşamada kullanılan): -
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması: -
Hasat yıl ve ayı: 2015 Sonbahar + 2014 Sonbahar
Bitki tipi ve gelişim durumu: -
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: -
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.) Suda bekletilmesi ve şişirilmesi gerekiyor. Kurduğunda suyunu kaybediyor.
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri Muğla da yetiştiren arkadaşın gözlemi sulama gerekiyor kumlu toprakta verimli oluyor.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Hasat Kasım ortasına kadar beklenmeli.

Ağaçlar.net te Yer Bademi ile ilgili yazılanlar

Not: Elimizde sadece kendi bahçemiz için ayırdığımız az miktarda tohumluk kaldı. Tatmin edici sayıda tohum paylaşabilmek adına 35 kişi ile kısıtlıyoruz.

uss 18-12-2015 17:39

Erkenci Bezelye

Tohum Türü: Bezelye
Tohum çeşit adı: pisum sativum
Tohum kaç yıldır sizdedir (kaç yıldır bu tohumdan bizzat üretim yapıyorsunuz): 2 yıldır
Bitki tipi ve gelişim durumu: Aldığım yerde sırık sarılma istemiyor diyordu. Biz sırık kullanmadık ama kullanılabilir.
Yetiştirme özellikleri:Aldığımız yerde saksı tipi diyor ama biz bahçede yetiştirdik.
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Kasımdan Mayısa kadar olan dönemde ekilebilir. Bizim bulunduğumuz yerde bahar başında direk bahçeye ektik.
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.) Biz ekim öncesinde suda bekletiyoruz uygulayabilirsiniz.
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri Biz iki yıldır tam olarak çözemedik istediğimiz verimi alamadık, sadece eldeki tohumu yenilemek için ekim yapmayı düşünüyoruz.

Bu tohumu paylaşılmasını istenilenler listesinde gördüğümüz için paylaşıyoruz.
Paylaşım 5 kişi ile sınırlandırılmıştır, daha önce forumda bu tohumun paylaşılmasını isteyen arkadaş önceliklidir.
Tohum paylaşımı kapanmıştır; hcorak, nkutsay, Muda, atabora, ibrahimes isimli talep edenlere gönderilecektir.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024