agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2015-2016 Tohum Paylaşım Etkinliği (Kataloglar)
(https)

Beğeni Düzeni161Beğeniler
  • 1 Gönderen Muda
  • 15 Gönderen Muda
  • 20 Gönderen Muda
  • 18 Gönderen Muda
  • 16 Gönderen Muda
  • 11 Gönderen Muda
  • 8 Gönderen Muda
  • 7 Gönderen Muda
  • 4 Gönderen Muda
  • 2 Gönderen Muda
  • 3 Gönderen Muda
  • 7 Gönderen Muda
  • 3 Gönderen Muda
  • 8 Gönderen Muda
  • 6 Gönderen Muda
  • 9 Gönderen Muda
  • 4 Gönderen Muda
  • 1 Gönderen Muda
  • 16 Gönderen Muda
  • 2 Gönderen Muda

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-10-2015, 22:52   #1
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Muda

Bu yıl paylaşacağım tohumların listesini yeni çeşitler ekledikçe güncelleyeceğim.

Yaz biraz geç soğuklar erken geldi, sezon geçen yıla göre daha da kısaldı. Yağmur, dolu, biraz da bizim hatalarımız nedeni ile bir kısım bitkiler halen tohum verecek büyüklüğe gelemediler. Yetiştirmeye çalıştığım oldukça fazla bitki oldu. Özellikle biberlerde halen fide büyüklüğünde büyümeyenler çoğunlukta. Bir kısım yetiştirdiklerimde de yeterli kataloglama yapamadığım için sıkıntı var. Tohumluk olarak ayırdıklarımı eşimin tohumlarını alması ile bir kısım karışıklıklar olabilir.

Başarılı olup ta tohum alabildiklerimi ise bu başlık altında paylaşacağım.

Paylaşabileceğim tohumların listesi aşağıda ki gibidir.

1- Early Golden Summer Crookneck
2- Sarı Kantaron (St. John’s Worth), (Hypericum perforatum) Kılıç otu,
3- Limon kokulu fesleğen
4- Cıbrıska (Kekik)
5- Lysimachia atropurpurea (Karga Otu, Altın kamışı, Mor altınkamışı (E. Tekin tarafından önerilen ad), Mor kargaotu (E. Tekin tarafından önerilen ad)
6- Boşnak biberi
7- Hint yağı bitkisi
8- Çekirdeği oyalı karpuz
9- Ezan çiçeği
10-Yerli Karpuz (Diyarbakır)
11-Yerli Karpuz (Temelli)
12-Oğul otu (Melisa Officinalis L.)
13- Karışık domates tohumları
14- Mollaköy (Mollakendi) Kavunu ve 10 dilimli Bitlis
15- Sürme
16-
17-
18-
19-
20-
21-
22-
23-
24-
25-

DİKKAT, Çok önemli: Bu mesajın (ilk mesajın) altındaki ''Taleplerime ekle'' linkine tıklamayın...

Yeni sistemin özelliklerinden birisi de tohum talep etme işleminin artık sadece "Taleplerime Ekle" butonuna basılarak yapılacak olmasıdır.

ilk mesajda dağıtılacak tüm tohumlar yer almaktadır.

Herkes tüm tohumlardan istemeyeceğine göre, tek tek tohumların tanıtıldığı mesajların altında yer alan "Taleplerime Ekle" butonuna tıklayarak istekte bulunmalısınız...

Tohum adını yazarak yapılan talepler geçersizdir.

asus beğendi.

Düzenleyen Muda : 31-12-2015 saat 00:21
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2015, 23:08   #2
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Early Golden Summer Crookneck

Bitki türü: Sebze
Bitki ömrü: Tek yıllık
Tohum Türü: Yaz kabagi
Tohum çeşit adı: Early Golden Summer Crookneck, Cucurbita pepo
Tohum kaç yıldır sizdedir: 2
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Afyonkarahisar
Size nereden geldi: Birnefestoprak
Tohumun kökeni: Birnefestopraktan alıntıdır. ABD'nin sebze yetiştiriciliği ve hobi bahçeciliği konularında uzman olan 3. başkanı Thomas Jefferson'a 1807 yılında gelen bir mektupta bu kabak çeşidine gönderme yapılarak çok verimli olduğundan ve 100 yıldır New Jersey'deki bir aile tarafindan yetiştirildiğinden bahsedilmistir. Bu da demek oluyor ki, bu cesidin gecmisi en az 18. yuzyil baslarina kadar gidiyor. Cesit, Kuzey Amerika'ya aittir.
Kullanılan gübreler: Genel olarak yanmis buyukbas gubresi,
Kullanılan ilaçlar: Hiç ilaçlama yapılmadı bu yıl yağmurlar nedeni ile mantar erken başladı
Hasat yıl ve ayı: 2015
Yetistirme zorlugu derecesi: Kolay
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması: uygulanmadı
Bitki tipi ve gelişim durumu:
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri:
Yetiştirme özellikleri:
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli:
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.)
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır:
Bitki tipi ve gelişim durumu: Cali tipinde bir bitkidir; kol atmaz. 20 lt'lik saksilarda yetistirilebilir. Cok verimlidir. Meyveleri tipik sekilde meyve ucuna dogru kalinlasan kugu boynunu andirir. 60 gunden once hasada gelir.

Bu yıl daha fazla ekim yaptım. Gönderdiğim tohumlar çeşit özelliklerini tam yansıtan tohumlardı.O tohumlardan aynı istenilen nitelikte kabaklar oldu. Kısa formlu olanlardan verdiğim buradaki bir arkadaşta aynı düz kabaklar çıktı. Şu anda paylaşım yapacağım kabak tohumları ideal boyut ve eğrilikteler.

Pişince renginin sarılığı hala belli oluyor. Bana göre ve verdiğim arkadaşların hepsinden normal kabaktan daha lezzetli olduğu yönünde tepkiler aldım. Gelecek yıl da yetiştireceğim.

Muda

Eski 06-10-2015, 23:11   #3
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Sarı Kantaron (St. John’s Worth), (Hypericum perforatum) Kılıç otu, Mayasıl otu

Sarı Kantaron (St. John’s Worth), (Hypericum perforatum) Kılıç otu, Mayasıl otu, Binbirdelik otu
Name:  DSCF1246.jpg
Views: 2460
Size:  70.6 KB

Eklenti 524498

Eklenti 524499

Eklenti 524500

Eklenti 524501

Bitki türü: şifalı bitki
Bitki ömrü: Çok yıllık
Tohum Türü: Sarı kantaron
Tohum çeşit adı: Sarı kantaron
Tohum kaç yıldır sizdedir: Doğal olarak yetişiyor. Benim bildiğim üç dört farklı çeşit daha var, Benim bildiğim en çok kullanılan çeşidi bu
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Afyonkarahisar,
Size nereden geldi: Dağbağda doğal olarak yetişiyor.
Tohumun kökeni : Doğal
Kullanılan gübreler : Yok
Kullanılan ilaçlar: Kullanılmadı

Arkadaşlar çok fazla olmadığı, sürekli yağmur yağarken gittiğim için toplayamamıştım. Bir miktar topladım. Bu bitkinin tohumunu daha önce bu yeri satın almadan önce oldukça fazla toplayıp ekmiştim. Ancak yanlış zamanda ekmiş olabilirim. Çok az çıktı. Muhtemelen soğuk katlama yapılması gerekiyor. Bitkinin tohumu çok küçük. Diğer bitkilerle rekabet edemiyor olabilir. Tohumların bir kısmını sonbaharda, bir kısmını da ilkbaharda ekebilirsiniz. Buzdolabında bekleterek ekerseniz çıkma durumu daha iyi olur. Benim ektiğim tohumlardan sonraki yıl daha fazla çıkan olmuştu. Tohumlar ince olduğu için derine dikmemenizi tavsiye ederim. Bir defa çıktıktan sonra çok rahat bir şekilde büyüyor. Çok yıllık bir bitki. Baharda aynı kökten daha kuvvetli bir şekilde çıkıyor. Güneşi ve suyu seviyor. Bu yıl damlama sulamanın geçtiği yerde çıkan bir tanesi benim diğer yerde gölgede olan ve sulanamayan yerdeki bitkilerden çok daha hızlı büyüdü ve onları geçti. Muhtemelen ikinci yılında çiçek verecek. Çiçeğini tam açtıktan sonra yaklaşık onbeş cm civarında bir bıçak veya makas yardımı keserseniz bitki yeniden çiçek verecektir. İyi bakımla yanlara doğru da genişleyecektir. Bitkinin kullanımı ile ilgili bilgileri araştırarak bulabilirsiniz.

Düzenleyen Muda : 18-10-2015 saat 00:39
Eski 06-10-2015, 23:18   #4
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Limon kokulu fesleğen

Eklenti 520868

Eklenti 520869

Tohum Türü: Limon kokulu fesleğen
Tohum çeşit adı: Limon kokulu fesleğen
Tohum kaç yıldır sizdedir: 9
Size nereden geldi: Iğdır'dan bir arkadaşım gönderdi.
Tohumun kökeni : Iğdır
Kullanılan gübreler : Yanmış hayvan gübresi
Kullanılan ilaçlar: Kullanılmadı
Bitki tipi ve gelişim durumu: İlkbahar aylarında ekimi gerçekleştirilir. Ben daha sonra da ekiyorum. Sıkıntı çıkarmadan çimleniyor.
Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Hoş kokulu, aromatik bir bitkidir. Açık yeşil renklidir.
Sonradan ekmeme rağmen şu anda bir metre boylanmakta. Bakımla belki daha fazla büyüyebilir.

Eski 11-10-2015, 12:49   #5
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Çıbrıka, Çıbrıtsa, Çobrisa

Tohum Türü: Baharat
Tohum çeşit adı: Çıbrıka, Çıbrıtsa, Çobrisa, Çibirsi - Summer Savory - Satureja hortensis
Tohum kaç yıldır sizdedir: iki üç yıldır
Size nereden geldi: Bahçedenn ve Eskişehir'den gelen bir pazarcıdan aldığım fidelerden aldığım tohumlardan çıkanlar
Tohumun kökeni : Balkanlar
Kullanılan gübreler : Kendi çıktıkları için hiç gübre kullanılmadı.
Kullanılan ilaçlar: -
Hasat yıl ve ayı: 2015 yılı yeni hasat edilecek
Çeşidin Hikayesi: Trakya'da Çıbrıka, Bulgaristan'da Çıbrıtsa, Pomaklarda Çobrisa ve agaclar.nette adı Sater otu, Çuprika, Çibirsi olarak geçen bitki. Özellikle Bulgaristan’dan göçen ve bilhassa da Pomak kökenli yurttaşlarımızın Trakya ve Marmara bölgesindeki bazı kırsal yerleşim alanlarında evsel kullanım için yetiştirdikleri bir baharat türüdür.

Tarhana yaparken eğer evde bebek yoksa mutlaka kullanılır, diğer çorba çeşitlerinde ve köfte harcında da kullanılır, özellikle etli yemeklerde tercih edilir, pişmiş kuru fasulyenin üzerine serpilir, haşlanmış yumurta veya haşlanmış patatesle mükemmel olur, kızarmış ekmeğin üzerine sürülen yağa serpilir...

Her baharatçıda bulamayacağınız bir çeşittir.

Yetiştirme özellikleri:
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Tohum ekimini Nisan - Mayıs aylarında bir saksıya ya da fide tarhına gerçekleştirebilirsiniz. Daha evvel ekim yapmanıza gerek yoktur. Yeterli güneş olmadığında ince, uzun ve cılız fideler elde etme ihtimaline karşı aceleci olmamalısınız. 8-10 günde çimlenen bitkiyi ilk gerçek yapraklarından sonra yani 4 çift yaprak oluştuğunda köklerini zedelemeden daha geniş saksılara ya da kalıcı yerlerine şaşırtabilirsiniz.
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.) Çimlendirme için ön uygulama istemez. Hızlı ve kolay çimlenir.
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Hiçbir bakıma ihtiyacı yoktur. Normal bahçe toprağında sıkıntısız büyürler.
İklim gereksinimleri: Ne kadar uzun saatler doğrudan güneş alırlarsa aromaları o denli yoğun olur.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Dallanıp budaklanan bitki 1-2 karış büyüklüğüne geldiğinde pembe, açık eflatun çiçekler açmaya başlar. Bu aşamadan sonra bitkiyi kirlenmemesi için kökü toprakta kalacak şekilde kesip , eğer gerekiyorsa yıkayıp, demetler haline getirip, baş aşağı asarak gölge ve havadar bir yerde kurutmak gerekmektedir. Eğer bitkiyi güneşte kurutursanız baharatınızın rengi kararır, açık renkli canlı bir baharat elde edemezsiniz. Pembe, açık eflatun çiçekler açan bitkiyi hasat etmezseniz birkaç hafta içerisinde tohum oluşumu başlayacaktır.

Yukarıdaki bilgiler bahçedenn'den alıntıdır. Ben iki üç yıldır tam adını bilmeden tek yıllık kekik olarak yetiştiriyordum. Yetişmesi kolay. Kendi dökülen tohumlardan yetişenler. Bir tek etkinlikten gelen tohumları ayrı bir yere ekmiştim. Aynı şekilde oldular. Ben geçtiğimiz yıl bir kısım tohumlardan çıkan fideleri damlama sulama borularının arasına dikmiştim. Sularını tam olarak aldıkları için etkinlikten gelen tohumlardan daha iri tohumları oldu.

Name:  DSCF4304.jpg
Views: 2307
Size:  52.4 KB

Name:  DSCF4303.jpg
Views: 2240
Size:  72.0 KB

Name:  DSCF3612.jpg
Views: 2060
Size:  47.5 KB

Name:  DSCF3607.jpg
Views: 2166
Size:  54.3 KB

Eski 17-10-2015, 14:58   #6
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Lysimachia atropurpurea (Karga Otu, Altın kamışı, Mor altınkamışı

Bitki türü: çiçek
Tohum Türü: yabani çiçek
Tohum çeşit adı: Karga otu, Altın kamışı, Mor altınkamışı (E. Tekin tarafından önerilen ad), Mor kargaotu (E. Tekin tarafından önerilen ad)
Tohum kaç yıldır sizdedir: Doğal olarak yetişiyor
Size nereden geldi: Kendiliğinden yetişiyor
Tohumun kökeni : Asya ve Avrupa'da yetişiyor. Rakım 1.000 metre denilmesine rağmen bende 1.300 metrede yetiştiğini biliyorum.
Kullanılan gübreler : Kendi çıktıkları için hiç gübre kullanılmadı.
Hasat yıl ve ayı: 2015 yılı yeni hasat edilecek
Çeşidin Hikayesi:

Geçtiğimiz yıl yol kenarında ve komşumun bahçesinde görmüştüm. Bu yıl ise bende de bol miktarda olduğunu gördüm. Özellikle biraradaki görüntüsü hoşuma gittiği yaptığım aramalarda yurtdışında tohumlarının satıldığını, kesme çiçek için kullanılabildiğini görünce paylaşmak istedim.

Plant Profile for Lysimachia atropurpurea ‘Beaujolais’ - Burgundy Gooseneck Loosestrife Perennial

Görevi: Tam güneş veya kısmi gölge
Toprak: humus bakımından zengin, nemli fakat iyi drene toprak
Büyüme oranı: ortalama hızlı büyüyen
Çiçeklenme dönemi: Mayıs Eylül
Sağlamlık: Tamamen cesur
ysimachia Atropurpurea 'Beaujolais'

Bordo Gooseneck Loosestrife
USDA Bölgesi: 4-9
Bitki numarası: 1.340.040

Bu bienal ya da kısa ömürlü çok yıllık sadece son bahçeleri tanıtıldı olduğunu. Çiçekler beyaz Gooseneck Loosestrife (Lysimachia clethroides) benzer ama gri-yeşil yaprakları zıt zengin bir bordo-mor gölgede bulunmaktadır. Blum yaz ortasında görünür. Hatta nemi takdir ediyor ama ortalama sınır koşullarına iyi uyum sağlar. Onlar kendini biraz tohum olsa Bitkiler, kökünde yayılır veya invaziv hale gelmez. Zararlı ot Mor loosestrife (ile karıştırılmamalıdır Lythrum salicaria). Kesmek için harika. Kelebekler çekici. Toplama ve tohum kaydederken bu keskin dikenleri veya karıncalanma olduğu gibi, eldiven kullanın.

Için daha başka ayrıntılar
Lysimachia atropurpurea 'Beaujolais'

Optimal Büyüyen
Koşullar Görünüş ve
Özellikleri
Güneş Pozlama
Tam Güneş veya
Kısmi Gölge
Toprak Tipi
Normal veya
Sandy veya
Clay
Toprak pH
nötr veya
alkali veya
asit
Toprak Nem
Ortalama veya
Nemli
Seviye Bakım
Kolay Çiçek Renk
Kırmızı
Blooming Zaman
Mid Summer
Geç Yaz
Yeşillik Renk
Gri Yeşil
Bitki ve Özellikleri kullanır
Accent: İyi Doku / Form
Kelebekler çeker
Sınır
Konteynerler
Kesme Çiçek
Tavşan Dayanıklı
massed
Waterside
Çiçek Başkanı Boyutu
Büyük
Yükseklik
40-60 cm
16-23 inç
Yayılmış
30-45 cm
12-18 inç
Ayak Trafik
Yok Büyüme Hızı Orta

Lysimachia atropurpurea

Ayrı yerde çıkan bir tanesi oldukça fazla çiçek verdi. Diğerlerinin çiçekleri biraz bitmek üzere iken çektiklerimi bulabildim. Fotoğraflar çok iyi olmasa da gerçekte rengi çok hoş. Eldiven kullanılması önerisi yerinde ancak eksik. Elimde eldiven olmasına rağmen tohumlarını toplarken en az üç - dört kez elime battı. Ortada bulunan diken gibi bir çıkıntı bulunmakta. Batan kısım o. Oldukça da acı veriyor. Tohumlar olgunlaştığı zaman çoğu düşüyor. Kendi kendine çıkıyor. Ben yukarıda görülen yerde ısparta gülü veya kokulu gül dediğimiz gülü yetiştirdiğim yerde çıktıkları için sökmüştüm. Kalanlardan ikinci yıl çıkanlar çok güzel çiçek açtılar.

Name:  DSCF0968.jpg
Views: 1721
Size:  71.8 KB

Name:  DSCF0970.jpg
Views: 1722
Size:  66.8 KB

Name:  DSCF0971.jpg
Views: 1687
Size:  60.6 KB

Name:  DSCF1572.jpg
Views: 1686
Size:  53.0 KB

Name:  DSCF1568.jpg
Views: 1639
Size:  44.5 KB

Düzenleyen Muda : 27-12-2015 saat 19:09
Eski 22-10-2015, 23:22   #7
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Kongo karpuz tohumu

Kongo karpuz tohumu

Muda / Tohum paylaşım sonrası ( Afyonkarahisar )

Name:  DSCF4662.jpg
Views: 1724
Size:  40.7 KB

Bitki türü: Meyve
Tohum Türü: Karpuz
Tohum kaç yıldır sizdedir: 1
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: - Afyonkarahisar 1280 rakım
Size nereden geldi: TCM Tcm
Bitki tipi ve gelişim durumu: Kaplumbağa saldırısından kurtulanlardan. Sanırım sivri ve yuvarlak formu oluyor. Yuvarlak olanı daha hasat etmedik.
Yetiştirme özellikleri: Ekstra özellik yok.
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Tohumları direk yerine ektim.
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.): Ekstra özellik yok.
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Karpuz ve kavun için genel öneri kumlu topraklarda daha fazla verim alındığı, meyveler yumruk boyutuna gelene kadar su verilmemeli, daha sonra toprağın havanın durumuna göre aşırıya kaçmadan düzenli su verilmeli. Gübre ve çapa yapılmalı. Benim çapalama durumum olmadı.

Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Olgunlaştığı zaman alınıyor.
Karpuz konusunda bilgili olmadığım ve öncelik tohum almak olunca mümkün olduğu kadar bekledim. Alt kısmı yarılınca kesmek zorunda kaldım. Açık pembe renkli çekirdekleri beyaz bejimsi çıktı. Rengine rağmen tatlı lezzetli bir karpuz yedik.

Eski 23-11-2015, 15:01   #8
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Boşnak Biberi

Bitki ömrü: Tek Yıllık
Tohum Türü: Biber (Capsicum annuum)
Tohum çeşit adı: Boşnak Biberi
Tohum kaç yıldır sizdedir: 1.
Tohumun kökeni: Balkanlar
Tohumun geldiği yer: Tohum Paylaşım Etkinliği bahcedenn
Kullanılan gübreler: Kısmen yanmış hayvan gübresi
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması: -
Hasat yıl ve ayı: 2015 Ekim
Bitki tipi ve gelişim durumu: Bu yıl biberlerde oldukça fazla sıkıntı yaşadım. İlk meyve veren ve en fazla diğerlerine göre tohum alabildiğim biber çeşidi oldu. Meyveleri yukarı bakan, verimli bir çeşit.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Açık sarı renkli, etli, orta acılıkta meyveleri var. Öncelik tohum olduğu için sadece bir tanesinin tadına bakabildim. Gelecek yıl yapabilirsem manda kaymağı da olursa turşusunu yapmak istiyorum.

Kaymaklı Biber Turşusu (Soka)

Eski 27-12-2015, 17:01   #9
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Hint Yağı Bitkisi

Hint Yağı Bitkisi
Bitki türü: Çiçek.
Bitki ömrü: Tek yıllık.
Tohum Türü: Ricinus Communis.
Tohum çeşit adı : Hintyağı bitkisi.
Tohum kaç yıldır sizdedir: Komşumda iki yıldır var
Size nereden geldi: Komşudan
Tohumun kökeni: --
Kullanılan gübreler : Yanmış hayvan gübresi.
Kullanılan ilaçlar: Kullanılmadı.
Hasat yıl ve ayı: 2015 Sonbahar.
Bitki tipi ve gelişim durumu: Güneşi ve suyu sever. Özel toprak isteği yok. Ekildiği yıl açıyor.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Bordo renkli, geniş dekoratif yaprakları var. Tohumları zehirlidir.

Hint Yağı Bitkisi (Ricinus Communis)

Bitkinin fotoğrafları aşağı yukarı ilk mesajdaki resimlerdeki gibidir

Eski 27-12-2015, 18:16   #10
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Çekirdeği oyalı

çekirdeği oyalı
NOT: Aşağıdaki Bilgiler Taşlıbahçe ve Birnefestoprak’ın çeşit için yazdıklarının gerektiği yerde kendime uyarlanmaş haldedir.
ANA TOHUM projesi kapsamında alınan tohumlar çoğaltılarak bu etkinlikle dağıtılmaktadır.
• Bitki türü: Meyve
• Bitki ömrü: Tek yıllık
• Tohum Türü: Karpuz, Citrullus lanatus
• Tohum çeşit adı: Esas ozelligine vurgu yapmak adina, ANATOHUM Projesi kapsaminda Çekirdeği Oyalı adı kullanılacaktır.
• Diger sinonimler: Çizgili, Dualı, Yazılı
• Tohum kaç yıldır sizdedir: 1
• Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Afyonkarahisar Rakım 1280
• Tohumun kökeni: Bendeki bir bilgi, cesidin Ovali Koyu'ne ait oldugu yolunda. Tokat'ta boyle bir koy var. Bir diger kaynak ise, Denizli'ye ait oldugunu soyluyor.
• Tohumun geldiği yer: Birnefestoprak
• Kullanılan gübreler: Yanmış hayvan gubresi
• Kullanılan ilaçlar: -
• İzolasyon Uygulaması: Yapılamadı
Hasat yıl ve ayı: 2015 Ağustos-Eylül
• Yetistirme zorlugu derecesi: Kolay
• Bitki tipi ve gelişim durumu: Orta-yuksek verimli; orta-gec donemde hasada gelen, agirligi genelde 1,5-2,5 kg dolaylarinda olan meyveler veren, pembe etli bir cesit. Esas ozelligi, tohumlarinin yapisindan geliyor. Her biri birbirinden farkli, sedef kakma el isine benzeyen, goz alici guzellikte beyaz oluklardan meydana gelen tohum desenlerine sahip. Benim tohum aldığım karpuzların hemen tamamında karpuz çekirdekleri çoğunlukla oyalı çıktılar. Çekirdeklerin çok azında siyah az oyalı gibi olanlar da sonradan birbirinden ilginç ve farklı çentiklerle donandılar. Bir karpuzda oyası az gibi çıkan çekirdekler kuruyunca tamamı diğerleri ile aynı hale geldi. Karpuzun içinde bile çekirdeğin kabuğu yarılarak beyazımsı bir tabaka ile kaplanıyor. Beş tohumdan beşi de belki de bu nedenle kolay çimlendiler. Biraz daha iyi toprak ve bakımla sanırım daha büyük karpuzlar alınabilir.
• Çeşidin Hikayesi: Ne yazik ki, proje kapsaminda, cesidin hikayesine dair bir bilgi bulunmuyor.

Eski 27-12-2015, 18:26   #11
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Ezan çiçeği

Ezan çiçeği

Eklenti 524519

Eklenti 524520

Eklenti 524521

Eklenti 524522

Eklenti 524523

Bitki türü: çiçek
Bitki ömrü: İki yıllık
Tohum Türü: -
Tohum çeşit adı: Ezan çiçeği (Oenothera)
Tohum kaç yıldır sizdedir: 9
Size nereden geldi: Bir tanıdıktan fide olarak geldi.
Tohumun kökeni: -
Kullanılan gübreler: Yok
Kullanılan ilaçlar: - Yok
Hasat yıl ve ayı: 2015 sonbahar
Bitki tipi ve gelişim durumu: Güneş yere ekmeli,direk toprağa dikilmeli. İlkbaharda ekilmeli. Bitki ilk yıl büyüyor. İkinci yıl çiçekleniyor. İlk yılında ne kadar iyi büyürse ikinci yıl çiçeklenmesi durumunda o kadar büyük ve çok çiçek açıyor. Güneş ve su durumu da uygun olursa çok fazla çatallı bir şekilde hoş çiçekler açıyorlar. Bende düz yapraklı ve kıvrık yapraklı olanları çıktı. Kıvrık yapraklı olanın tohum kapsülleri daha kısa ve tombul oluyorlar. İki yıl üst üste ekilirse bir daha ekmenize gerek kalmadan her yıl çiçek verebilirler. Tohumlarını olduğu gibi dalı ile kuşlarınıza verebilirsiniz. Hem oyalanacaklar hem de ince bir tohum olmasına rağmen alışırlarsa yiyebilirler. Kuşlarınıza kırmızımsı bir renk verebilir.
Tohumları direk toprağa ekebilirsiniz. Biraz büyüdükleri zaman toprağı ile birlikte kalıcı yerlerine nakledebilirsiniz. Bende çok iyi bakım olmamasına rağmen iki metreye yakın boy atanlar oldu. Tabi ikinci yılında.

Bu yıl sadece bir bitkim çiçeklendi. Tohumlarını aldım. Gerekirse önceki yıllardan olanlarla takviye edeceğim.

Eski 27-12-2015, 19:22   #12
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Yerli karpuz (Diyarbakır)

yerli karpuz
Bitki türü: meyve
Tohum Türü: karpuz
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Afyonkarahisar Rakım 1280
Size nereden geldi: dağsa reklam
Tohumun kökeni : yerli

Ben bu karpuzu direk yerine ektim. Kaplumbağa saldırısı nedeni ile bir kısım karpuzlarım daha fide iken zarar gördüler. Elimde büyüyen en büyük karpuz bu oldu. İçinin boşalmış hali 11 kğ. Tadı da güzeldi. Biraz kalın kabuklu olsa da yeniden ekilecekler arasında. Sayın TCM'de çıkan karpuzlar bendekine yakın olmasına rağmen sn. Atılgan'daki karpuzlar büyümemiş.

Düzenleyen Muda : 31-12-2015 saat 08:58
Eski 27-12-2015, 19:27   #13
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Yerli Karpuz (Temelli)

yerli karpuz (Temelli)
Bitki türü: meyve
Tohum Türü: karpuz
Size nereden geldi: Ankara Temelli kasabası
Tohumun kökeni : yerli

Eski 30-12-2015, 23:26   #14
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Oğul otu (Melisa Officinalis L.)

Bitki türü: Şifalı Bitki
Tohum Türü: Melissa
Tohum çeşit adı: Limon Kokulu Melissa
• İzolasyon Uygulaması: Yapılmadı
Tohum kaç yıldır sizdedir: 5
Size nereden geldi: Satılan bitkinin arasında bulduğum tohumlardan çimlenen bir tek tohumdan ve bir tanıdıktan aldığım fideden çoğalanlar.
Tohumun kökeni : -
Kullanılan gübreler : Yanmış hayvan gübresi çok az verildi.
Hasat yıl ve ayı: 2015 Eylül- Ekim
Bitki tipi ve gelişim durumu: Bitki tohumlarını bulduktan sonra birkaç yıl ekemedim. Daha sonra ektiklerim arasında bir tanesi çıkmış. Yabani ot olarak gördüğüm için koparttım. Kök kısmından yeniden filiz verdi. Üç dört yıl aynı bitki büyüdü ve dökülen tohumlardan çoğaldı. Tohumları çok küçük. Beyaz çiçek açıyor. Tohum kesesi ile birlikte göndermeyi düşünüyorum. Bir miktar topladım. Minik siyah tohumları bulunduğu yerden çıkartarak ilkbaharda ekersiniz. Kök bizim burada bile soğuktan ölmediğine göre daha uygun iklimlerde çok daha iyi büyüyecektir. Şaşırtma yaparken toprağı ile birlikte yeni yerine nakleder ve suyuna da dikkat ederseniz iyi olur. Çıkan fideleri verdiğim kişilerde nedense öldüler. Benim topraklı olarak naklettiklerim halen yaşıyorlar. Bitkinin yaprakları ellendiği zaman limon kokusu şeklinde bir koku verir. Bitkiniz büyüdükten sonra zaman zaman biçip gölgede kurutarak sakinleştirici özelliği olan bir çay içebilirsiniz.

Yetiştirme özellikleri:
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Mart - Nisan ayları arasında viyollere veya torf dolu bir kaba ekilir. Tohumlar çimlenene kadar torf kesinlikle kuru bırakılmamalıdır.
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.): Tohum nemli tutulduğu zaman 7-10 gün arasında çimlenmeye başlamaktadır.
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Güneş alan veya yarı gölge bir alanda rahatlıkla yetiştirebilir. Toprak yapısı ne kadar kuvvetli ise o kadar verim almak mümkün. Güneşli alanlarda sulamayı ihmal etmeyin.
İklim gereksinimleri:
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır:Beyaz açan çiçekler kuruduktan sonra ben bugünlerde topladım. Tohum keselerini elinizle ovalayınca minik siyah tohumlar çıkıyor. Belki içlerinde düşen tohumlar vardır. Daha önceden zaman zaman tohumların olgunlaşıp olgunlaşmadığını denemek lazım.

Oğul otu (Melisa Officinalis L.)

Eski 30-12-2015, 23:44   #15
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Karışık domates tohumları

Zamanın azalması ve yeterli miktarda tohum isimlerini yazamamam nedeni ile bir kısım aldığım domates tohumlarını ayrı ayrı paketleyerek göndermek istedim. İçlerinde bazıları arkadaşlardan gelen tohumlar olduğu gibi benim elimde olan beğendiğim tohumlar bulunmakta. Tohum kısıtlaması olması nedeni ile çeşitli domates tohumu talep etmek isteyen arkadaşlar için iyi bir seçenek olacak. Tohumların bir kısmını peçeteler üzerine geçtiğimiz yıl aldığım tohumlar oluşturacak. Onları bir gün suda bekletip ekerseniz çok çabuk çimleneceklerdir. Tohumları da kolayca çıkarmış olacaksınız. Geçtiğimiz yıl bir arkadaşımız bu konudan şikayetçi olmuştu.

• Bitki türü: Sebze
• Tohum Türü: Domates
• Tohum çeşit adı: Farklı domates çeşitleri
• Tohum kaç yıldır sizdedir: Çeşidine göre bir yıl ile 3 yıl arasında
• Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Afyonkarahisar
• Tohumun kökeni:
• Tohumun geldiği yer: Ağaçlar net Tohum Paylaşım Etkinliğinden gelenler ile benim bulduğum yerel tohumlar

• Kullanılan gübreler: Yanmış hayvan gübresi
• Hasat yıl ve ayı: 2015 - 2014
• Bitkiye özel izolasyon uygulaması: yok
• Hasat süresi: Orta, fide dikiminden itibaren 75-85 gün
• Büyüme alışkanlığı: Sırık ve oturak
• Bitki tipi ve gelişim durumu: Geneli güzel gelişmektedir.

Eski 31-12-2015, 00:09   #16
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Mollaköy (Mollakendi) Kavunu ve 10 dilimli Bitlis

Mollaköy (Mollakendi) Kavunu
Aşağıdaki ilk bilgiler Sn. Birnefestoprak’ın ve taşlıbahçenin çeşidi tanıtan bilgileridir.

Mollaköy (Mollakendi) Kavunu... Benim yetistirdigim tohum aslen Tunceli'ye ait fakat oraya da Elazig'dan gelmis olabilir. Farkli kultivarlari olabilir; dolayisiyla yine bilgisi olanlarin yardimci olmasini rica edecegim cunku bendeki cesitten baska yine dilimli ama resimdeki cizgileri tasimayan, olgunlukta koyu sari renkli kabuga sahip bir cesit daha olabilir. Eger hastaliga yakalanmadan hasat asamasina getirebilirsem, bir degerlendirme daha yapariz.

Elazig'da tohumunun artik bulunamadigi soyleniyor. Tohumunun tamamen yok olduguna inanmak guc... Koylere gidilip bakilsa mutlaka bulunur ama yine de bu noktaya gelecek kadar tohum yayginliginin azalmasinda suphesiz ki yoredeki tohum ureticilerinin de, bahceyle ugrasanlarin da kabahati var.

• Tohum Türü: Kavun, Cucumis melo
• Tohum çeşit adı: Mollaköy
• Tohum kaç yıldır sizdedir: 1
• Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Afyonkarahisar rakım:1280 m
• Tohumun kökeni: Elazig (yoresel sekilde diger illerin koylerinde de, en azindan bir zamanlar, yetistiriliyor olma ihtimali yuksek)
Buradan itibaren kendi gözlemlerimiz ve yetiştirme koşullarımızdan kaynaklı bilgiler yer alıyor.
• Tohumun geldiği yer: Anatohum Projesi, Sn. Birnefestoprak
• Kullanılan gübreler:Yanmış hayvan gubresi
• Hasat yıl ve ayı: 2015 Eylül, Ekim
• Bitkiye Özel İzolasyon: Bende iki çeşidi ektim. Komşularla arsında 100 -150 metre kadar en az mesafe var.

• Bitki tipi ve gelişim durumu: Bu yıl düşük verimli ve orta geççi bir performans gösterdi; sonraki yıl daha farklı bir yerde ve daha zengin besinle tekrar deneyeceğiz.
• Çeşidin Hikayesi: Oldukca eski, gunumuzde cok nadirlesmis atalik bir cesit.

10 dilimli Bitlis

Tohum Türü: Kavun, Cucumus melo
Tohum çeşit adı: 10 Dilimli Bitlis
Tohum kaç yıldır sizdedir: 2
Tohumun kökeni: Bitlis
Tohumun geldiği yer: Anatohum 2014
Kullanılan gübreler: Yanmış hayvan gübresi
Yetistirme zorlugu derecesi:Ben tek bir tane yetiştirebildim. O da tam olgunlaşamadı. Ancak tohumların içi dolu. Çimlenmede sıkıntı olmayacağını düşünüyorum.
Çeşidin Hikayesi: Atalik bir cesit.

Her iki tohum da Anatohum kapsamında sn. birnefestoprak tarafından gönderilen tohumlardan. Tohumların üstüne muhtemel isimlerini yazmamış olabilirim. O nedenle iki tohumu birlikte göndereceğim. Yeri olan ve yetiştirebilecek arkadaşların talep etmesini ve bir sonraki etkinlikte paylaşmasını dilerim.

Eski 31-12-2015, 00:17   #17
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Sürme

Sürme
Aşağıdaki bilgiler Sn. Birnefestoprak’ın çeşidi tanıtan bilgileridir.

Tohum Türü: Karpuz, Citrullus lanatus
Tohum çeşit adı: Sürme
Tohumun kökeni: Diyarbakir
Tohumun geldiği yer: Anatohum 2014
Yetistirme zorlugu derecesi: Rakımın yüksek olması hasat döneminin kısa olmasına neden oluyor. 1280 rakımda başka karpuzlarla beraber ekildi. Tek kök çıktı. Öncelik tohum alma olunca bir meyveden alınan tohumlar etkinlikte dağıtılacak.
Bitki tipi ve gelişim durumu: Tek basina meyve verimi itibariyle cok yuksek, kok basinaysa dusuk-orta verimli (verimle ilgili daha fazla gozlem gerekiyor), orta-gecci, cok gosterisli meyvelere sahip, cok lezzetli bir cesit.
Çeşidin Hikayesi: Cok eski atalik bir cesit. Ne yazik ki uretimi artik yoreye hapsolmus durumda. 20 sene oncesine gore ticari payi oldukca dusmus gozukuyor. En azindan, her sene Diyarbakir'da yapilan "en buyuk karpuz" yarismasiyla tohum devamliligi saglaniyor (tek meyveyi 80 kg'in ustune cikaran yetistiriciler var). Diyarbakir'in cok kaliteli birkac karpuz cesidi (Ergani, Kara Kış gibi). Bunlarin en bilineni Sürme'dir.

http://www.agaclar.net/forum/tohum-p...tm#post1418162

Eski 31-12-2015, 00:30   #18
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Karpuz İnce kabuk

Karpuz

Tohum Türü: Karpuz, Citrullus lanatus
Tohum çeşit adı: ?
Tohumun kökeni: Yurt dışından tohum olarak geldi
Tohumun geldiği yer:
Yetistirme zorlugu derecesi: Rakımın yüksek olması hasat döneminin kısa olmasına neden oluyor. 1280 rakımda başka karpuzlarla beraber ekildi. Tek kök çıktı. Öncelik tohum alma olunca bir meyveden alınan tohumlar etkinlikte dağıtılacak.

Babamın iri çekirdekli ve kahverengi olması nedeni ile dikkatini çekerek getirdiği tohumlardan iki kök çıktı. Bir tanesinde meyve büyüdü. Olgunlaşması için bekletirken biraz soğuklarda bozulmuş. Sağlam kalan kısım tad olarak güzel duruyor. Dikkatimi çeken çok ince kabuklu olması.

Kadim beğendi.
Eski 31-12-2015, 00:45   #19
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Bilya Kekik (Origanum onites)

Bilya Kekik (Origanum onites)

birnefestoprak / Tohum araştırma ve ticari üretim bahçeleri

• Bitki türü: Tıbbi ve aromatik bitki
• Bitki ömrü: Çok yıllık
• Tohum Türü: Bilye (bilya) Kekik (Origanum onites)
• Tohum çeşit adı: Kekik (Origanum onites)
• Tohum kaç yıldır sizdedir: İki yıl
• Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Afyonkarahisar
• Tohumun kökeni:
• Tohumun geldiği yer: Fide olarak alındı
• Kullanılan gübreler: Yanmış hayvan gübresi
• Hasat yıl ve ayı: 2015
• Bitkiye özel izolasyon uygulaması: yok
• Yetistirme zorluğu derecesi: Kolay Bitki ilk yetiştirilirken biraz sıkıntı oluyor. Yetiştikten sonra her yıl büyüyüp daha fazla kök salıyor. Çok yıllık. Soğuklara dayanıklı.

Tüm çeşitler aldığım alabildiğim tohumlarla sınırlıdır. Gönderimler eldeki tohumlara göre yapılacaktır.

Düzenleyen Muda : 31-12-2015 saat 08:56
Eski 04-01-2016, 12:01   #20
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Beyaz Civan Perçemi (Achillea millefolium)

Beyaz Civan Perçemi (Achillea millefolium)

Aşağıdaki bilgiler sayın Meyvelitepenin kırmızı civan perçemi tanıtımından alıntı yapılmıştır. Tanıtım zamanı geçmiş olmasına rağmen bahçemde olan tanıtım yapmayı unuttuğum bitkilerden tohum isteyenlere gerekirse daha önce istemiş oldukları tohumların içine katarak da gönderebilirim.

Civanperçemi (Achillea millefolium)

Bitki türü: Tıbbi aromatik bitki
Tohum çeşit adı: Achillea millefolium
Tohum kaç yıldır Arazide doğal olarak yetişiyor. Kısmen de topluca ekmek için başka bir yerden getirdim.
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer:Afyonkarahisar
Size nereden geldi: Doğal yetişiyor.
Tohumun kökeni : -
Kullanılan gübreler : -
Bitki tipi ve gelişim durumu: Derin kök yapısına sahip otsu, çok yıllık bir bitkidir. İlk baharda yapraklanır, Hazirandan itibaren çiçek saplarını ve tomurcuklarını oluşturur, çoğunlukla her birkiden bir çiçek açar. Biraz uzunca süre durabiliyor.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Şifalı bitkilerdendir. Taze yaprakları salatalarda kullanılabilir. Çiçekleri ve yapraklarının bir çok rahatsızlığın sağaltımında kullanıldığı bilinir.

Yetiştirme özellikleri:
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: İlk baharda tohumlar direk yerlerine serpiştirilir, üzerlerine 1cm kalınlığında kapak toprağı serpilir.
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.) Herhangi bir özel uygulamaya gerek yoktur, kolay çimlenir.
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Bahçenizin güneşli, havadar, pek kullanılmayan yerlerine ekilebilir. Ekildiği yerin gübreli olması gerekmez, hatta taşlı, kayalık bir yer bile olabilir. Sadece suyla doymuş olarak uzun süre kalan yerleri sevmez ve çürüyebilir. Canlı yeşil yaprakları ve kırmızı çiçekleriyle aynı zamanda güzel bir peyzaj bitkisidir. İlk yıl yeterli kök yapıncaya kadar bir kaç günde bir sulanmalıdır. Sonraki yıllarda su da istemez. Gübre vermeye gerek yoktur. Kök ayrılarak veya tohumdan çoğaltılabilir. Tohumlar uçucu olduğu için bahçenizin başka yerlerinde civan perçemi öbekleri görebilirsiniz. İkinci yıl çiçeklenir.
İklim gereksinimleri: Soğuktan etkilenmez. Geç sonbaharda toprak seviyesi üzerinden budanır, ilk baharda yeni yapraklar verir.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Çiçekler kuruduğunda çiçek saplarından kesilip tohum alınabilir. Tohumları çok küçük ve uçucudur.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024