agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2015-2016 Tohum Paylaşım Etkinliği
(https)

Beğeni Düzeni65Beğeniler
  • 6 Gönderen birnefestoprak
  • 11 Gönderen birnefestoprak
  • 10 Gönderen birnefestoprak
  • 2 Gönderen g.c.
  • 6 Gönderen Taşlıbahçe
  • 4 Gönderen birnefestoprak
  • 2 Gönderen Taşlıbahçe
  • 1 Gönderen birnefestoprak
  • 1 Gönderen Taşlıbahçe
  • 3 Gönderen h_dogan
  • 5 Gönderen malbman
  • 2 Gönderen birnefestoprak
  • 1 Gönderen malbman
  • 1 Gönderen Taşlıbahçe
  • 8 Gönderen Taşlıbahçe
  • 1 Gönderen birnefestoprak
  • 1 Gönderen heyyamola

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-05-2016, 21:36   #1
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Anatohum 2016

Bu genel başlık altında, kısa adı ANATOHUM olan Anadolu Tohumları'nı Koruma ve Yaygınlaştırma Projesi kapsamında, kimisi çok nadir ve/veya tarihsel/kültürel/ekonomik oneme sahip çeşitler tanıtılacaktır.

Proje kapsamına alınan yerli tohumların tamamı, şimdilik yenilebilir bitki türlerine aittir. Söz konusu tohumlar, kimi zaman belli bir aile, mahalle, köy ya da daha büyük yerleşimm/yaygınlık birimlerinde nesiller boyu ekilen atalık tohumlar olabileceği gibi, amatör üreticiler tarafından ıslah edilmiş ya da ticari seleksiyonla/üretimle elde edilerek yıllar içinde geleneksel/yaygın şekilde ekilir hale gelmiş ve çapraz tozlaşmaya uğradığı haller dışında her ekimde aslına uygun meyve veren tohumlar da olabilir.

ANATOHUM Projesi'nin tohumları, ilk aşamada, çeşitli lojistik/teknik nedenlere bağlı olarak önceden belirlenmiş proje istasyonları tarafından yetiştirilecektir. Tohumlar çoğaltılarak, istisnalar söz konusu olmakla birlikte, takip eden senenin tohum paylaşım etkinliğiyle proje yetiştiricisi dışındaki üyelere de dağıtılmaktadır. Kimi tohumlar, ilk senede proje yetiştiricileriyle birlikte diğer üyelerin talebine de sunulmaktadır.

Proje yetiştiricilerinin agaclar.net kapsamında yer alan üyelerinin listesi aşağıdaki gibidir:

Proje ana merkezi:
birnefestoprak

Ana istasyonlar:
bahcedenn
heyyamola
MeyveliTepe
Taşlıbahçe

Diger istasyonlar:
ciroz
dagsa_reklam
h_dogan
loveforlife
Muda
oz26
sakagun
SDurul
TCM

Projeye agaclar.net üzerinden dahil olan üyelerin tohumlari ilkin, etkinlik takvimine uygun olacak şekilde, agaclar.net çatısı altindaki tohum paylaşım etkinliğinde dagıtması beklenmektedir.

Yöre ve çeşit ismi belli olmayan ya da bu bilgilere bütün çabalara karşın ulaşılamamış tohumlara, yetiştirmede birlik sağlamak ve amatör seviyede yerli tohum yetiştiriciliği entelijansiyasını geliştirmek adına ANATOHUM Projesi kapsamında isim verilmektedir. Proje yetiştiricilerinin etkinlik kapsamında gerçekleştirecekleri dağıtımda bu isimlere uyması beklenmektedir.

Proje yetiştiricilerinin, bu sene sadece kendilerine açılan proje tohumları için talepte bulunduklarını bildirmeleri gerekmektedir. Tohum paketleri, yetiştiricilerin talebine göre hazırlanacaktır. İstisnai durumlarda, ilgili tohum başlığı altında gerekli açıklama yapılacaktır.

Bu başlık, zaman zaman ANATOHUM Projesi'ne agaclar.net üyeleri tarafından bağışlanan tohumlara ait yetiştirme bilgileri ve tohumlardan yetiştirilen bitkilerin resimleri de yayınlanacaktır. Bu bilgileri yayınlarken, tohumu bağışlayan üyelerin kimliklerini "bunun tohumundan bana da gönderir misiniz" tarzındaki isteklerin ve özel mesajların önüne geçmek için, saklı tutacagim. Söz konusu üyeleri, projeye bağışladıklarını düşündükleri tohum için ilgili mesajda kaynak olarak gösterilmeyi arzu etmeleri halinde açıklayabilirim.

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2016, 21:57   #2
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Et Sarı Tohum Al

Bu çeşidin tohumları, aşağıdaki proje istasyonlarına açılmıştır.

Taşlıbahçe
bahcedenn

Proje yetiştiricilerinin bu çeşidin tohumunu 2016-2017 agaclar.net tohum paylaşım etkinliği için çoğaltarak, önce kendi tohum stoklarını sağlama aldıktan sonra, önceliği diğer proje gönüllülerine vererek dağıtmasını dilerim.

• Bitki türü: Meyve
  • Bitki ömrü: Tek yıllık
  • Tohum Türü: Karpuz, Citrullus lanatus
  • Tohum çeşit adı: Et Sarı Tohum Al
  • Tohum kaç yıldır sizdedir: 4
  • Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Tampa
  • Tohumun kökeni: -
  • Tohumun geldiği yer: -
  • Kullanılan gübreler: Keci gübresi, organik bazlı diğer ürünler
  • Kullanılan ilaçlar: -
  • Hasat yıl ve ayı: 2015 sonu/2016 başı
  • Yetistirme zorlugu derecesi: Kolay
  • Bitki tipi ve gelişim durumu: Açık yeşil/beyaz kabuk ve sarı et rengine, kahverengi/kırmızı alaşımlı tohum rengine sahip, bol sulu ve çok lezzetli ete sahip bir çeşit. Depolamayı denemedim ama kışlık karpuz olduğunu tahmin ediyorum. Et kalınlığı oldukça yüksek (kabuğun çok kalın olmamasının depolamaya etkisi nasıl olur emin değilim, denemek gerek). Geçtiğimiz mevsim meyveler 1.5-2 kg aralığında oldu.
  • Çeşidin Hikayesi: Atalık bir çeşit olduğunu söylemek güç değil. Bu et-tohum rengi kombinasyonu, daha önce hiç görmediğim ve literatürde, yabancı atalık tohumlar da dahil, rastlamadığım bir durum. Genelde beyaz/sarı et-siyah tohum eşleşmesi söz konusudur. Tohum bana Sakarya'dan geldi ama çeşidin Doğu'ya ait olduğunu tahmin ediyorum. Her durumda çok nadir bir karpuz.

Name:  EtSariTohumAl-Rind.jpg
Views: 818
Size:  38.7 KB
Name:  EtSariTohumAlSeeds.jpg
Views: 853
Size:  57.8 KB

Eski 10-05-2016, 13:56   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-02-2010
Emeğinize sağlık.Bende amatör olarak karpuz yetiştirmek istiyorum. Tohumu nasıl edinebilirim?

yadel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2016, 14:26   #4
Ağaç Dostu

Nefin Nur's Avatar

Giriş Tarihi: 09-01-2011
bende memleketten köylülerden tohum aldırdım ama ne kadar orijinal tohum oldukları konusunda hiçbir fikrim yok, inşallah gdosuz doğal tohumlara ulaşabilirim

Nefin Nur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2016, 00:05   #5
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Çekirdeği Oyalı (Turuncu Kültivar)

Taşlıbahçe
Muda

Proje yetiştiricilerinin bu çeşidin tohumunu 2017-2018 agaclar.net tohum paylaşım etkinliği için çoğaltarak, önce kendi tohum stoklarını sağlama aldıktan sonra, önceliği diğer proje gönüllülerine vererek dağıtmasını dilerim.

• Tohum çeşit adı: Çekirdeği Oyalı (Turuncu Kültivar)
  • Tohum kaç yıldır sizdedir: 1
  • Kullanılan gübreler: Keçi gübresi, organik bazlı diğer ürünler
  • Hasat yıl ve ayı: Haziran 2016
  • Bitki tipi ve gelişim durumu: Çekirdeği Oyalı'ya göre koyu kabuk rengine sahip, orta erkenci, çekirdekleri benzer özellikler gösteren, ona ek olarak da göz alıcı güzellikte turuncu et rengine sahip son derece nadir bir yerli karpuz çeşidi. İdeal koşullarda meyve ağırlığının ana çeşide göre daha büyük olacağını tahmin ediyorum. Et sıkılığı, su oranı ve lezzet bakımından da çok kaliteli bir karpuz.
  • Çeşidin Hikayesi: ANATOHUM Projesi'ne bugüne kadar dahil ettiğim en önemli çeşitlerden birisi. Bana göre, Çekirdeği Oyalı her iki karpuz da Türkiye'nin Moon and Stars'ı ama ondan çok daha ilginçler.

Name:  Cekirdegi Oyali (Turuncu Kultivar).jpg
Views: 947
Size:  55.1 KB

Düzenleyen birnefestoprak : 07-06-2016 saat 17:53
Eski 06-06-2016, 10:02   #6
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Giriş Tarihi: 19-05-2016
Çok değerli türler, umarım bir gün bahçemde yetiştirme fırsatım olur.

g.c. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2016, 13:25   #7
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster

Taşlıbahçe

Kavun ve karpuzda başarılı sonuçlar alan bir proje gönüllüsüne daha ihtiyaç var.

Proje yetiştiricilerinin bu çeşidin tohumunu 2017-2018 agaclar.net tohum paylaşım etkinliği için çoğaltarak, önce kendi tohum stoklarını sağlama aldıktan sonra, önceliği diğer proje gönüllülerine vererek dağıtmasını dilerim.

• Tohum çeşit adı: Çekirdeği Oyalı (Turuncu Kültivar)
  • Tohum kaç yıldır sizdedir: 1
  • Kullanılan gübreler: Keçi gübresi, organik bazlı diğer ürünler
  • Hasat yıl ve ayı: Haziran 2016
  • Bitki tipi ve gelişim durumu: Çekirdeği Oyalı'ya göre koyu kabuk rengine sahip, orta erkenci, çekirdekleri benzer özellikler gösteren, ona ek olarak da göz alıcı güzellikte turuncu et rengine sahip son derece nadir bir yerli karpuz çeşidi. İdeal koşullarda meyve ağırlığının ana çeşide göre daha büyük olacağını tahmin ediyorum. Et sıkılığı, su oranı ve lezzet bakımından da çok kaliteli bir karpuz.
  • Çeşidin Hikayesi: ANATOHUM Projesi'ne bugüne kadar dahil ettiğim en önemli çeşitlerden birisi. Bana göre, Çekirdeği Oyalı her iki karpuz da Türkiye'nin Moon and Stars'ı ama ondan çok daha ilginçler.

Eklenti 616471
Bu kültivarın aynısına veya çok benzerine 15 yıl önceye kadar Tekirdağ, Şarköy'e bağlı Yeniköy ve Sofuköy'de, Çanakkale Ecaabad'a bağlı Ilgardere köyünde rastlamıştım. O zamanlar tohum almadım, muhtemelen kaybolmuştur. Yine de akrabalara sordururum, belki çıkar bir yerlerden.

Taşlıbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2016, 19:05   #8
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Tohum dağılımı çok ilginç (sizin verdiğiniz bilgi çok önemli), coğrafi işaretleme yapmak mümkün olamadı. Bana verilen bilgi, Çekirdeği Oyalı'nın (kültivar adından bahsetmediğim için ilk dağıttığım tohumu kastediyorum) Ovalı Köyü'ne ait olduğu yönündeydi. Bu duruma göre, Tokat'a kadar uzanıyor sanırım (tespit edebildiğim tek Ovalı Köyü, Tokat'a bağlı).

Bir renk bir bölgede ortaya çıkıp sonra başka yörelerde başka renkte devam etmiş olabilir. Domateslerde çok sayıda, herhangi bir çaprazlama söz konusu olmadığı halde, rastgele bir mevsimde çeşit özelliklerinden ayrılan stabil bir bitki ortaya çıkabiliyor. Yani sonraki senelerde tohumunu ektiğinizde de hibrit tohum olarak değil, o yeni özelliklere sahip yeni bir çeşit olarak devam ediyor. Karpuzda bu durum ne sıklıkla görülür bilmiyorum (sanırım bunun teknik terimi turuncu etli genotip oluyor).

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Taşlıbahçe Mesajı Göster
Bu kültivarın aynısına veya çok benzerine 15 yıl önceye kadar Tekirdağ, Şarköy'e bağlı Yeniköy ve Sofuköy'de, Çanakkale Ecaabad'a bağlı Ilgardere köyünde rastlamıştım. O zamanlar tohum almadım, muhtemelen kaybolmuştur. Yine de akrabalara sordururum, belki çıkar bir yerlerden.

Eski 06-06-2016, 20:55   #9
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Alıntı:
Tohum dağılımı çok ilginç (sizin verdiğiniz bilgi çok önemli), coğrafi işaretleme yapmak mümkün olamadı. Bana verilen bilgi, Çekirdeği Oyalı'nın (kültivar adından bahsetmediğim için ilk dağıttığım tohumu kastediyorum) Ovalı Köyü'ne ait olduğu yönündeydi. Bu duruma göre, Tokat'a kadar uzanıyor sanırım (tespit edebildiğim tek Ovalı Köyü, Tokat'a bağlı).

Bir renk bir bölgede ortaya çıkıp sonra başka yörelerde başka renkte devam etmiş olabilir. Domateslerde çok sayıda, herhangi bir çaprazlama söz konusu olmadığı halde, rastgele bir mevsimde çeşit özelliklerinden ayrılan stabil bir bitki ortaya çıkabiliyor. Yani sonraki senelerde tohumunu ektiğinizde de hibrit tohum olarak değil, o yeni özelliklere sahip yeni bir çeşit olarak devam ediyor. Karpuzda bu durum ne sıklıkla görülür bilmiyorum (sanırım bunun teknik terimi turuncu etli genotip oluyor).
Saydığım köylerde bu çekirdek yapısına kırmızı etli karpuzlarda da rastlamıştım. İnanca göre bu çekirdeklerde köydeki herkesin Arapça ismi yazılıymış; hocaya gidip götürenler okuturmuş

bahcedenn ve Selma_321 beğendi.
Eski 06-06-2016, 21:13   #10
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Bahsettiğiniz kırmızı karpuzun et rengi geçen seneki karpuzdan daha koyu bir kırmızı mıydı?

Alıntı:
Saydığım köylerde bu çekirdek yapısına kırmızı etli karpuzlarda da rastlamıştım. İnanca göre bu çekirdeklerde köydeki herkesin Arapça ismi yazılıymış; hocaya gidip götürenler okuturmuş

bahcedenn beğendi.
Eski 06-06-2016, 22:05   #11
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Alıntı:
Bahsettiğiniz kırmızı karpuzun et rengi geçen seneki karpuzdan daha koyu bir kırmızı mıydı?
Maalesef renk tonunu hatırlamıyorum. Bu yaz soruşturacağım; bir şans eseri halen ekenler varsa gidip bakarım... Tohum bulursam da ekerim, sonrasında bakarız...

Eski 07-06-2016, 16:34   #12
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Alıntı:
Çok inançlı bir toplumuz ama okumak yok kulaktan dolma inanç!!!!...

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2016, 16:47   #13
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Alıntı:

Sayın birnefestoprak, geçen yıl çekirdeği oyalı adlı karpuzun tohumlarını İzmir-Alaçatı'nın yerlisi bir amcadan almıştım. Her yıl kendi meyvelerinden aldığı tohumları ekip bu şekilde yıllardır soyu devam ettiriyormuş.

Ama çeşitli renklerde olabileceği ihtimali aklıma gelmediği için ne renk olduğunu sormadım. Bu yıl bir tane tohumu çimlendirdim ve taraçadaki bahçemde topraksız tarım bitki besin eriyiği ile yetiştirmeye çalışıyorum. Umarım en azından bir tane de olsa meyve alırım da rengini görebilirim. Meyve sizinkinin renginde çıkarsa bitkinin kökeni iyice karışmış olacak gerçi

Fikir verecekse bitkinin fotoğraflarını çekip yükleyeyim ama bitkinin görünümünde çok bariz farklar olacağını sanmıyorum. Zira sıradan bir karpuz fidesi gibi görünüyor.

Bitkinin fotoğrafları

Eklenen Resimler

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2016, 19:42   #14
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Alıntı:
Fikir verecekse bitkinin fotoğraflarını çekip yükleyeyim ama bitkinin görünümünde çok bariz farklar olacağını sanmıyorum. Zira sıradan bir karpuz fidesi gibi görünüyor.
Yaprak yapısında tipik bir fark yok (çok nadir olsa da, yabancı literatürde, yaprakların farklı renklerde beneklendiği, bazı yaprakların nerdeyse tamamen sarı olduğu karpuz çeşitleri var); burdan birşey anlayamayız.

ANATOHUM Projesi kapsamına alına(cak)n tohumları özetleyeyim:

1) Çekirdeği Oyalı. En yaygın olan ana akım tohumun bu olduğunu tahmin ediyorum.
2) Çekirdeği Oyalı (Turuncu Kültivar). 1. sıradaki tohum ana akım olduğu için, bunu ayırarak, kültivar adıyla dağıtıma açıyorum. Yukardaki resim yanıltmasın: Bunun et rengi, yoğun ve parlak bir turuncu olacak.
3) Çekirdeği Oyalı (Beyaz Kültivar). Beyaz et rengine sahip bir üçüncü kültivar daha var. Onun tohumunu da önümüzdeki sonbaharda ya da olmazsa 2017 ilkbaharında yetiştirip dağıtıma açacağım.

Benim şimdiye kadar tespit edebildiklerim bunlar. Bu noktada birkaç önemli konu var:

1) Yukarda 1. sırada belirttiğim ana akım tohumun et rengi açık kırmızıydı. Tohum aldığım meyveler tam olgunluğa ulaşmamışlardı; o yüzden yanlış izlenim bırakmaması için tohum dağıtımı yaparken kesit resmini eklemedim. Buna dayanarak tahminen, bir açık kırmızı/pembe bir de koyu kırmızı et rengine sahip iki ayrı tohum olabilir. Bu sene Çekirdeği Oyalı yetiştirecekler lütfen olgun meyveleri kesip kesit resmini ters ışık almayan bir yerde çekerek kataloglarına eklesinler ki renkle ilgili daha iyi bir fikrimiz olsun.

2) Burda tohum dağıtılırken, ilk tohum kaynağının mutlaka belirtilmesi gerek. Aksi durumda örneğin koyu kırmızı et veren bir tohum varsa, onun ardını kaybederiz, arada kaynayıp gider.

3) Yetiştirenler şaşırtmadan hasada geçen süreyi ve ortalama meyve ağırlıklarını kaydederlerse, tasnifte işimiz kolaylaşır.

4) Sarı (turuncu değil) etli karpuz veren ayrı bir tohum olma ihtimalini de aklımızda bulunduralım. Anadolu'da sarı etli karpuzlar yaygın şekilde bulunuyor.

5) Sonuçta en az üç (açık kırmızı, turuncu ve beyaz) et rengine sahip Çekirdeği Oyalı tohumu bulunuyor. Bu, beşe de çıkabilir (daha fazla da olabilir).

Sn malbman, bir de siz geçen sene etkinlikte dağıtılan tohumlardan almamış mıydınız?

Taşlıbahçe ve Muda beğendi.
Eski 07-06-2016, 20:00   #15
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sayın birnefestoprak, geçen yıl çekirdeği oyalı tohumu talep edip etmediğimi hatırlayamadım. Geçen yılın etkinliğine bakayım dedim ama listeye ulaşamadım. Ancak, geçen yıl bazı tohum paketlerim kaybolmuştu. Siz hatırlıyorsanız, tohumlar kaybolan paketlerden biri olabilir.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2016, 22:10   #16
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h_dogan Mesajı Göster
Çok inançlı bir toplumuz ama okumak yok kulaktan dolma inanç!!!!...
Bu türden inançlar bende bu duyguyu (!) yaratmıyor, aksine hoşuma gidiyor. Toprak, gıda, gelenek, inanç... Hepsi bir arada, iyi veya kötü değil, sadece kültür.

Selma_321 beğendi.
Eski 19-07-2016, 21:41   #17
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Size bahsettiğim beklenmeyen formlu, salatalık edalı "musakça"lar böyle. Beş kök bitki var, dördü aynı meyveleri verdi, biri muhtemelen diğerlerine göre yarı gölgede kaldığından halen çiçekte, yine de bir ihtimal asıl formda meyve verebilir diye bekliyorum.

Aşağıdaki fotoğraflardaki en büyük meyve şu an 32 cm.

Bir ara acaba "On Dilimli Hayrabolu" mu bunlar diye düşündüm ama onlar da farklı görünüyor (?)

"Musakça" tohumu eken diğer proje gönüllüsü arkadaşlar, sizlerde durum nasıl?

Name:  1.jpg
Views: 662
Size:  48.3 KB

Name:  2.jpg
Views: 715
Size:  54.9 KB

Name:  3.jpg
Views: 651
Size:  50.2 KB

Name:  4.jpg
Views: 734
Size:  40.7 KB

Eski 07-10-2016, 09:45   #18
Ağaç Dostu

dremre's Avatar

Giriş Tarihi: 10-06-2009
Sayın arkadaşlar,
internet üstünden geçekten gdosuz atalık tohum satışı yapan site veya marka biliyor musunuz? aldığım birçok ürün ya 1 sonraki sene ürün vermedi, ya çimlenmedi, ya da aynı ürünü vermedi. paylaşımlarınızı bekliyorum

dremre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2016, 10:11   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-10-2016
merhaba arkadaşlar;

internet üzerinden doğal ve gdosuz satış yapan firma biliyor musunuz?

maskot87 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2016, 16:10   #20
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

dremre ve maskot87,
Yazdığınız mesajların bu sayfayla ilgisi nedir?

A_NOMAD beğendi.
Eski 10-10-2016, 21:43   #21
Ağaç Dostu

heyyamola's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2009
Galeri: 37
Benzer şekilli meyveye ben de rastladım.

Name:  DSCN9189.jpg
Views: 799
Size:  58.7 KB

Name:  DSCN9594.jpg
Views: 386
Size:  50.5 KB

Name:  DSCN9656.jpg
Views: 380
Size:  53.5 KB

Alıntı:
Size bahsettiğim beklenmeyen formlu, salatalık edalı "musakça"lar böyle. Beş kök bitki var, dördü aynı meyveleri verdi, biri muhtemelen diğerlerine göre yarı gölgede kaldığından halen çiçekte, yine de bir ihtimal asıl formda meyve verebilir diye bekliyorum.

Aşağıdaki fotoğraflardaki en büyük meyve şu an 32 cm.

Bir ara acaba "On Dilimli Hayrabolu" mu bunlar diye düşündüm ama onlar da farklı görünüyor (?)

"Musakça" tohumu eken diğer proje gönüllüsü arkadaşlar, sizlerde durum nasıl?

heyyamola Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024