agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2015-2016 Tohum Paylaşım Etkinliği (Kataloglar)
(https)

Beğeni Düzeni45Beğeniler
  • 8 Gönderen YasinKısa
  • 7 Gönderen YasinKısa
  • 11 Gönderen YasinKısa
  • 12 Gönderen YasinKısa
  • 7 Gönderen YasinKısa

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-10-2015, 20:22   #1
Ağaçsever

YasinKısa's Avatar

Giriş Tarihi: 09-08-2014
YasinKısa

Geçen yıl üye olduğum ağaçlar.net tohum paylaşım etkinliğinde "talep eden" olarak yer almış ve tohumları terasta yetiştirmeye çalışacağımdan bahsetmiştim.

Bahçe yerine terasta yetiştiricilik doğal olarak çok daha zor ve meşakkatli süreç sunuyor. Aşırı güneş, sulama sıkıntıları ve en üst katta olmanın getirdiği ciddi rüzgar etkisi istediğim verimi almama engel oldu.

Bu nedenle paylaşacağım tohumlar genelde sınırlı çeşit ve kısıtlı olacaktır. Tohum başına 15 talebi karşılayabileceğim, ama bu kuralın dışına çıktığımda ayrıca belirteceğim.

Paylaşacağım tohumlar:

1) Marul,
2) Yumurta Patlıcan (Süs Patlıcanı),
3) Tiny Tim (cherry) Domates,
4) Lif Kabağı,
5) Biberiye (süs biberi)
6).....

Alıntı:
DİKKAT, Çok önemli : Bu mesajın (ilk mesajın) altındaki ''Taleplerime ekle'' linkine tıklamayın...

Yeni sistemin özelliklerinden birisi de tohum talep etme işleminin artık sadece "Taleplerime Ekle" butonuna basılarak yapılacak olmasıdır.

ilk mesajda dağıtılacak tüm tohumlar yer almaktadır.

Herkes tüm tohumlardan istemeyeceğine göre, tek tek tohumların tanıtıldığı mesajların altında yer alan "Taleplerime Ekle" butonuna tıklayarak istekte bulunmalısınız...

Tohum adını yazarak yapılan talepler geçersizdir.

Düzenleyen YasinKısa : 19-10-2015 saat 10:33 Neden: tohum alma problemi nedeniyle (pembe domates) ürün değişikliği yapıyorum
YasinKısa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2015, 13:46   #2
Ağaçsever

YasinKısa's Avatar

Marul

Name:  Resim 001 (2)222222.jpg
Views: 854
Size:  31.1 KB
(Pares'in tanıtımından alınmıştır)

Name:  marul.jpg
Views: 853
Size:  71.7 KB
(benim yetiştirmem bu şekilde oldu)

Bitki türü: Sebze
Bitki ömrü: Tek yıllık
Tohum çeşit adı: Marul
Tohum kaç yıldır sizdedir: 1
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Bahçeşehir/İstanbul teras 5. kat
Size nereden geldi: 2014 Tohum Paylaşım Etkinliği - Pares
Tohumun kökeni :-
Kullanılan gübreler : Yanmış keçi/koyun gübresi, ev yapımı kompost
Kullanılan ilaçlar: Kullanılmadı
Hasat yıl ve ayı: 2015 Eylül
Bitki tipi ve gelişim durumu: Kolay tutumlu ve güçlü gelişim gösteren bir tür.

Yetiştirme özellikleri:

Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: İlk baharda Mart Nisan gibi viyollere ekilir. Üzerleri 2-3 mm torf ile kaplanıp ışıklı ılık bir yerde çimlendirilir. 2-3 gerçek yaprak oluştuktan sonra küçük saksılara şaşırtılabilir. Mayıs - Haziran aylarında gerçek yerlerine dikilir. Bu yolu tercih etmeyip doğrudan tohumu nihai yerlerine serpmeniz halinde yine sonuç elde edebilirsiniz ama sık ekim hatası yapılarak fide gelişiminin önüne geçilmemesi tavsiye edilir. Yeterli sulama ve aşırıya kaçmadan güneş alması halinde sürekli yeni yaprak vererek sofranıza lezzet katacaktır (balık salatalarında mükemmel sonuç aldım).

Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.): Herhangi bir özel uygulamaya gerek yoktur, kolay çimlenir.

Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Bitkinin uç kısmında çiçeklenme ve yeni yaprak üretiminin durması sonrası kuruma başlayınca tohum alınabilir.

Düzenleyen YasinKısa : 17-10-2015 saat 09:46 Neden: mizanpaj ve imla düzeltmeleri yapıldı
Eski 13-10-2015, 09:59   #3
Ağaçsever

YasinKısa's Avatar

Yumurta Patlıcan (Süs Patlıcanı) (Solanum ovigerum)

Name:  yumurta patlıcan2.jpg
Views: 1180
Size:  30.4 KB
benim yetiştirmemdeki görüntü

Name:  yumurta patlıcan.jpg
Views: 769
Size:  26.0 KB
Loveforlife'ın yetişmiş hale ilişkin fotoğrafı

Tohum türü: Patlıcan
Tohum çeşit adı: Yumurta Patlıcan
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Bahçeşehir/İstanbul/teras
Size nereden geldi: 2014 Tohum Paylaşım etkinliği - Seabert74 (ona da 2013'te Loveforlife'tan)
Tohumun kökeni :?
Kullanılan gübreler: yanmış keçi-koyun gübresi karışımı, ev yapımı kompost
Kullanılan ilaçlar: İlaç kullanılmadı.
Hasat yıl ve ayı: 2015 Ekim
Bitki tipi ve gelişim durumu: Gelişimi kolay, zahmetsiz..

Loveforlife'in açıklaması; Saksıda yetiştirmiş olmama rağmen oldukça yüksek verim aldım. Meyve tutumu çok iyi. Yaprakları ve çiçekleri normal patlıcanlara göre küçük. Yumurtaları tazeyken toplamak gerekiyor. Aksi durumda kısa sürede çekirdekleniyor. Dallarda yumurta gibi çok güzel bir görüntü sağlayan bu şirin patlıcanın reçelini mutlaka denemenizi tavsiye ediyorum. Tek kelimeyle "harika" olan bu lezzet için önümüzdeki yıl bu patlıcandan daha çok yetiştirmeyi arzu ediyorum.

Benim açıklamam: Yer kısıtından ötürü saksı yetiştiriciliği için ideal ürün diyebilirim. Hiç naz yapmadan oldukça iyi bir gelişim gösterip verimli bir meyve tutumu var. Kanımca yemek için değil görüntü için yetiştirilmeli öncelikle, zira normal bir patlıcan gibi yemek yapamıyorsunuz, Kıbrıs'lıların macun yaptıklarını (henüz ham iken toplayıp) duydum, cidden sert bir meyvesi var.

Yetiştirme özellikleri:

Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Bahar güneşi kendini hissettirdiğinde viyolden saksıya geçerirlebilir.
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.): Yok
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Güneşi ve düzenli/az sulamayı çok seviyor
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Beyaz yumurtalar sararmaya başlıyor ve bu sarı yumurtalardan tohum alınıyor, ben sarı yumurtaları birkaç gün kurumaya bıraktım, ardından hasatını yaptım, çıkan tohumları da kurumak üzere güneş altında 3 gün beklettim.

Düzenleyen YasinKısa : 17-10-2015 saat 09:50 Neden: Mizanpaj ve imla hataları giderildi.
Eski 13-10-2015, 12:07   #4
Ağaçsever

YasinKısa's Avatar

Tiny Tim (cherry) Domates

Name:  tiny tim3.jpg
Views: 794
Size:  26.3 KB

Name:  tint tim2.jpg
Views: 812
Size:  77.6 KB

Name:  tiny tim1.jpg
Views: 929
Size:  39.8 KB

Tohum türü: Domates
Tohum çeşit adı: Tiny Tim Domates
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Bahçeşehir/İstanbul/teras
Size nereden geldi: 2014 Tohum Paylaşım Etkinliği- İsmail Kuzucu
Tohumun kökeni: ?
Kullanılan gübreler: yanmış keçi-koyun gübresi karışımı, ev yapımı kompost
Kullanılan ilaçlar: -
Hasat yıl ve ayı: Eylül 2015

Bitki tipi ve gelişim durumu: Saksıya çok uyan, bol verim vaad eden, hatta neden daha fazla dikmedim dedirtecek bir cins.

Yetiştirme özellikleri: Terasta, ö.sonra güneşinde gölgede kalan bir alanda yetiştirdim, çok verimli, suyu seven bir tür. Kök başına 750 gr- 1 kg meyve verdi ve hala vermeye devam ediyor (13 Ekim 2015 itibarıyla).
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Mart - Haziran ayları arasında viyollere veya torf dolu bir kaba ekilir. Tohumlar çimlenene kadar torf kesinlikle kuru bırakılmamalıdır (İsmail Kuzucu).
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.): Uygulamadım.
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Yarı gölge alanda sağlıklı bir gelişim sağlıyor. Suyunu eksik etmediğiniz sürece besine gerek duymuyor (İsmail Kuzucu). Ben yarı gölge uyarısına katılıyorum ama toprakta yeterli kalsiyum olmaması halinde meyvelerde bozulma riski var. Bu nedenle saksı toprağına 1-2 kaşık kireç katma yoluyla bunu aşabilirsiniz.
İklim gereksinimleri: İstanbul gibi denizel ve nemli, yarı sıcak iklimde oldukça başarılı sonuçlar verdi. Diğer iklimlerle ilgili bilgi sahibi değilim.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Meyve rengi kırmızıdan koyu kırmızıya döndüğü zaman tohumu alınabilir (İsmail Kuzucu). Ben de böyle yaptım.

UYARI: Tohum talep edecek arkadaşlarımın sadece ilk 10 tanesine gönderebileceğim, malum, domatesin cherry cinsinde aldığınız tohum sayısı da meyvenin küçüklüğüne paralel biçimde sınırlı oluyor, bol verim varken dayanamayıp/tohumluk ayırmayı unutup ailecek tükettiğimiz için bu yıl böyle oldu, seneye tüm talepleri karşılarım diye ümit ediyorum.

Düzenleyen YasinKısa : 17-10-2015 saat 09:56 Neden: Mizanpaj ve imla hataları giderildi, talep sınırı uyarısı eklendi.
Eski 17-10-2015, 09:43   #5
Ağaçsever

YasinKısa's Avatar

Lif Kabağı

Name:  IMG_0316 (1)_Fotor.jpg
Views: 770
Size:  54.7 KB

Name:  IMG_1394_Fotor.jpg
Views: 750
Size:  46.6 KB

Name:  IMG_1397_Fotor.jpg
Views: 709
Size:  38.6 KB

Bitki türü: Sarılıcı Kabak
Bitki ömrü: Yıllık
Tohum Türü: Kabak
Tohum çeşit adı: Lif Kabağı
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: 1.Levent/İstanbul
Tohumun kökeni: 2014 Tohum Paylaşım etkinliği - Selçuk Boz
Kullanılan gübreler: yanmış koyun/keçi gübresi karışımı.
Kullanılan ilaçlar: -
Hasat yıl ve ayı: 17 Ekim 2015 itibarıyla hasat edilmediler, hala yeşil renkteler, umarım çürüme olmadan kurutma/tohum alma şanşım olacak.
Bitki tipi ve gelişim durumu: Olağanüstü hızlı biçimde sarıyor-yayılıyor, özellikle kamelya ayak diplerine diktiğinizde kısa sürede hoş bir dekoratif görüntüsü oluyor, evde terasta malesef yetiştiremedim, meyve tutumu yapmadan kurudu bitkim, ama ofisimin bahçesinde ritmini buldu, farklı yöne sürgünler verip 7-8 mt. uzadı.
Meyvelerinin ayırdedici özellikleri: Uzun ve bozuk şekilli kabak görüntüsü.

Name:  Lif3.jpg
Views: 910
Size:  36.0 KB
Kabaklar kuruduktan sonra, kabukları çıtır çıtır dökülür. Kabağın lifli kısmı ve siyah çekirdekleri ortaya çıkar (Selçuk Boz, fotoğraf da kendisi tarafından yüklenen geçen yıl kataloğundan alınmıştır).

Yetiştirme özellikleri:

Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: İlk baharda Mart Nisan gibi viyollere ekilir. Üzerleri 2-3 mm torf ile kaplanıp ışıklı ılık bir yerde çimlendirilir. 2-3 gerçek yaprak oluştuktan sonra küçük saksılara şaşırtılabilir. Mayıs - Haziran aylarında gerçek yerlerine dikilir. Güneş alan yeri ve yeterli geçirgenliği olan toprağı bulduğunda sorunsuz yetişiyor.

Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.) : Herhangi bir özel uygulamaya gerek yoktur, kolay çimlenir.

Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Bu konuda tecrübem yok, ama kabakgillerin genel sistematiği meyvenin sararmasına ve kısmen kurumasına kadar beklemeyi gerektiriyor. İstanbul ikliminde bugün itibarıyla hala dalında ve yemyeşil meyveler, açıkçası meyvelerin bir kısmını kesip kuruması için güneşli bir yerde muhafaza etmeyi de düşünüyorum.

UYARI: Yukarıda da belirttiğim üzere, henüz meyveler tohum alma aşamasına gelmedi, nemli ve giderek soğuyan İstanbul ikliminde sıkıntı yaşamadan yeterince tohum almayı ümit ediyorum ama aksi bir gelişme olur da tohum alamadan çürüme yaşarsam diye buradan talepte bulunacak arkadaşları şimdiden uyarmak istiyorum. Ne de olsa ilk kez tecrübe edeceğim tohum alma işini

Dostlar, tohum almak için kurumasını beklediğim meyve içerisinden sınırlı miktarda içi dolu tohum alabildim. Diğer meyveler 28.11.2015 itibarıyla hala dalında ve yeşil. Bu nedenle mevcut 14 kişi dışında yeni talep yapılmamasını rica ediyorum, mümkünse aynı tohumu paylaşan ve henüz benim kadar talep almayan diğer arkadaşlara talep yapın.

ARKADAŞLAR BU TOHUM İÇİN PAYLAŞIM KAPANMIŞTIR. YUKARIDA YAZMAMA RAĞMEN TOHUM TALEP EDEN 2 ARKADAŞA GÖNDERMEYE ÇALIŞACAĞIM AMA LÜTFEN ARTIK BU TOHUMU TALEP ETMEYİN, DİKKATE ALINMAYACAKTIR. İSTEYEN AYNI TOHUMU PAYLAŞAN VE HALA VEREBİLİR DURUMDA OLAN DİĞER PAYLAŞIMCILARDAN TALEPTE BULUNSUN

Düzenleyen YasinKısa : 05-12-2015 saat 20:13 Neden: tohum almada yaşanan sıkıntı nedeniyle uyarı/talep durdurması gerektiği için ekleme yapıldı
Eski 19-10-2015, 10:52   #6
Ağaçsever

YasinKısa's Avatar

Biberiye (Süs Biberi)

Name:  biberiye 1.jpg
Views: 679
Size:  73.7 KB
Dalında kırmızıya dönmüş görüntüsü budur. Çekim yapacağım gün benden önce diğer ofis ahalisi hasat yaptığından, buncağız fotomodellik yapmıştır, aslında kök başına aynı anda 8-9 meyve bulunmaktadır.

Name:  biberiye.jpg
Views: 687
Size:  38.3 KB
Bu fotoğraf internetten örnek olarak alınmıştır, ben bu şekilde tüketmediğim için fikir vermesi açısından yüklüyorum.

Tohum türü: Biber
Tohum çeşit adı: Biberiye (Süs Biberi)
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: 1.Levent/İstanbul
Size nereden geldi: Eminönü/fide olarak alındı
Tohumun kökeni:?
Kullanılan gübreler: yanmış keçi-koyun gübresi karışımı
Kullanılan ilaçlar: İlaç kullanılmadı.
Hasat yıl ve ayı: 2015 Eylül
Bitki tipi ve gelişim durumu: Gelişimi kolay, zahmetsiz.

Verimli bir meyve tutumu var. Ben 5 kök diktiğim ofis bahçemde, oldukça ağaç gölgesi olan bir alanda yetiştirmeme rağmen, yaz boyunca her gün 5-6 adet tüketebilecek verim aldım. Yeşilken tüketildiğinde acılık derecesi kıl acı biberin kesinlikle ötesindeydi, gözleri yaşaran misafirlerim oldu . Ama ortak fikir çok güzel bir yemek eşlikçisi olduğu yönünde.

Yetiştirme özellikleri:

Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Mart-Nisan aylarında bahar güneşi kendini hissettirdiğinde viyole, fide boyu 15 cm olduğunda saksıya/bahçeye geçerirlebilir.
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.): Yok
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Aşırı güneş veya gölge olmayan bir yerde, düzenli ama az sulama ile yetiştirmenizi tavsiye ediyorum.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Meyveler yeşilden kırmızıya döndükten sonra kırmızının tonu koyulaşmaya başladığında tohum alınıyor, ben hasatını yaptıktan sonra 10 gün kadar pencere kenarında kurutup öyle tohumları aldım.

UYARI: Tohum sayısı sınırlıdır, 15 kişiye kadar gönderilebilecektir.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024