agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   2014-2015 Tohum Paylaşım Etkinliği (http://www.agaclar.net/forum/2014-2015-tohum-paylasim-etkinligi/)
-   -   Gelecek yıl için öneriler (http://www.agaclar.net/forum/2014-2015-tohum-paylasim-etkinligi/36037.htm)

MeyveliTepe 01-12-2014 21:33

Gelecek yıl için öneriler

En çok güçlük çekilen şeyler ve daha iyi, daha kolay olabilmesi için neler yapılabilir, planlama ve hazırlıklarda başka ne olsaydı veya olmasaydı daha iyi olurdu? Lütfen bu konularda aklınıza gelen ne varsa yazın, sonradan unutulur.

nkutsay 01-12-2014 22:53

Hazirlanan zarflari gorunce aklima geldi. Tohumlari gonderirken kendi zarfimizi da hazirlayip bos bir sekilde gonderebilirdik. Paylasimci olmayanlar da gondersin bos zarflari. Hem genel merkezin bizim icin katlandigi masraf hafifler hem de is yuku.

malina 02-12-2014 12:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nkutsay (Mesaj 1337280)
Hazirlanan zarflari gorunce aklima geldi. Tohumlari gonderirken kendi zarfimizi da hazirlayip bos bir sekilde gonderebilirdik. Paylasimci olmayanlar da gondersin bos zarflari. Hem genel merkezin bizim icin katlandigi masraf hafifler hem de is yuku.

40 paylaşımcıya 199 isteyen var olayından hareket edersek, tohum gönderenlerin yanına bir de zarf eklemesi sorun değil.

Sadece isteyenlerin sayısı daha fazla, bu kadar kargo trafiğinde bir de sadece zarf almak için bir hareket oluşturmak, astarı yüzünden daha pahalı bir eylem gibi geliyor :)

malina 02-12-2014 12:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe (Mesaj 1337262)
En çok güçlük çekilen şeyler ve daha iyi, daha kolay olabilmesi için neler yapılabilir, planlama ve hazırlıklarda başka ne olsaydı veya olmasaydı daha iyi olurdu? Lütfen bu konularda aklınıza gelen ne varsa yazın, sonradan unutulur.

Tek tür tohum konulan poşetlerde yazım sırası şöyle:

Gönderen
Tohum çeşidi
Alan

Bu poşetlerin bir arada toplandığı büyük poşetlerdeki yazım ise:

Alan
Gönderen

biçimde düzenlendi. Bu da zarflara koyarken bir sorun yaratıyor. (Her ne kadar punto farkı olsa da)

Önerim:

Alan her zaman üstte olmalı. Zarflarken büyük kolaylık sağlar...

malina 02-12-2014 12:20

Zarfların kimisinin ağzı kapanmayacak, farklı bir kargo yolu düşüneceğiz.

Önerim:

Zarfları en az iki farklı boy almalıyız.

malina 02-12-2014 12:33

Tohum isteyenlerin bir bölümünün kullanamayacağı kadar tohum istediğini görüyoruz.

Öyle ki, aynı tohum türünü dağıtan (mesela kudret narı, pembe domates vs vs.) herkesten talepte bulunulmuş. Bir insan 3-4 farklı kudret narını niye ister ki?

Aynı cins bitkiler yakın mesafede yetiştirilirse birbirlerinin özelliklerini alıp, saflıklarını kaybediyor biliyorsunuz. (mesela biberler) 60-70 çeşit biber isteyen bir arkadaş, ne büyüklükte bir yere sahip ki hepsini sağlıklı biçimde (gelecek yıl güvenle, "bu şu cinsin tohumudur" diye) dağıtabilecek?

Geçen yıl ve bu yıl, tohum istenme sayısına bir sınırlama koymamış, yeterli tohum yoksa kimlere göndereceğini gönderenlerin inisiyatifine bırakmıştık.

Önerim:

Gelecek yıl tohum isteme sayısına kısıtlama getirilmesi
(Yetiştireceği yer büyüklüğü bilgisi, forumla bağlantısı olmayan birisi için de tohum talebinde bulunma gibi daha sonra kararlaştıracağımız şeyleri not olarak yazayım)

malina 02-12-2014 13:01

Meyvelitepe, Heyyamola, İsmail Kuzucu, bahceden, birnefestoprak, -esin-
Özel teşekkürü hak ediyor :) (Farklı gruplar olarak çalıştığımız için farketmediğim ya da adını unuttuğum varsa affetsin)

Üstelik çok tohum gönderen kişiler olmalarına rağmen, poşetleri gruplamak ve bunları kutuya alfabetik sırayla yerleştirmek inceliğini gösterdikleri için işimizi çok kolaylaştırdılar.

Bir de konuyu yanlış anlayanlar var...
Gruplamayı tohum cinslerine göre yapmışlar.

Oysa artık tohum cinsi önemli değil. Gidecek kişi adı önemli. Bir kişiye gidecek tüm tohum poşetlerinin hepsini tek bir poşette toplarsanız işimiz kolayca bitiyor. Büyük tek poşeti zarfa koyuyoruz...

Gelecek yıl tohum dağıtımına katılırlarsa Bezginkuh, esgül73, Mincel, Dağsa Reklam, Akcabardak, Tilki Mete, Pares gruplamayı yaparlarsa çok seviniriz :)

Sevoş, tümüyle farklı bir çalışma yapmış :) Sanırım çok erken paketlemeye başladı, ne yapılması gerektiğini okumaya fırsat bulamadı... (http://www.agaclar.net/forum/tohum-p...tm#post1337170)

pares 02-12-2014 14:27

Allah ömür verirse önümüzdeki yıl tohum takasına katılacağım, kim hangi tohumdan istediyse aynı poşete koyarak etiketledim diye hatırlıyorum, heyecandan yanlış bir şey mi yaptım acaba ?

Tilki Mete 02-12-2014 15:12

Ben çok açele ile etiketleri koyup karkgoya verdim tam da sınav haftadına geldi bu yüzden tekrar özür dilerim

malina 02-12-2014 18:29

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi pares (Mesaj 1337375)
Allah ömür verirse önümüzdeki yıl tohum takasına katılacağım, kim hangi tohumdan istediyse aynı poşete koyarak etiketledim diye hatırlıyorum, heyecandan yanlış bir şey mi yaptım acaba ?

Gelen kargoları farklı kişiler açtı. A_Nomad size daha ayrıntılı cevap verebilir... Ben not aldığım isimleri paylaştım :)

A_NOMAD 02-12-2014 18:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi pares (Mesaj 1337375)

Bazı paketleri söylediğiniz gibi hazırlamışsınız evet ama sayıca epey üstün konumda olan diğerleri tek tek paketlenmiş tohumlar halinde idi, muhtemelen heyecanınız yüzünden gözünüzden kaçtı :)

Kısmet olursa önümüzdeki yıl özellikle bu konuya dikkat edilmesini hatırlatma amacıyla yazıyoruz, lütfen 'olumsuz eleştiri' olarak almayın olur mu? ;)

Tilki Mete 02-12-2014 18:52

Bende tohum poşetlerinin verilen tohum sayısına göre alınması taraftarıyım yani 2-3 adet tohun koyduklarımız en küçük poşet olsun ve bir kişinin o kişiden yaptığı taleb örnegin ben sn bahcedenden misal veriyorum 3 ceşit tohum taleb ettim diyelim x tohumundan bana 2 tane vericek xy tohumundanda 4-5 tane vericek diyelim xyz tohumundanda 10 ve üzeri tohum vericek bunların poşetleri x tohumununki en küçük xy bir büyüğü ve xyz en büyük poşet bunları ust üste dizip bir boy büyük poşete koysak daha düzenli olur ver son yani sizin bir araya getirdiğiniz paketlemede daha kolay olacağını düşünüyorum bilmem anlatabildimmi ? İşallah ne demek isteğim anlaşılmıştır

pares 02-12-2014 19:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi A_NOMAD (Mesaj 1337418)
Bazı paketleri söylediğiniz gibi hazırlamışsınız evet ama sayıca epey üstün konumda olan diğerleri tek tek paketlenmiş tohumlar halinde idi, muhtemelen heyecanınız yüzünden gözünüzden kaçtı :)

Kısmet olursa önümüzdeki yıl özellikle bu konuya dikkat edilmesini hatırlatma amacıyla yazıyoruz, lütfen 'olumsuz eleştiri' olarak almayın olur mu? ;)

. Kesinlikle olumsuz algılamadım yanlızca size eksra ıs cıkardıgım ıcın uzuldum, bunu onumuzdekı yıl telafi ederim inşallah, tekrar teşekkür ediyorum o kadar emek verdiniz. :)

akçabardak 02-12-2014 19:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tilki Mete (Mesaj 1337419)
misal veriyorum 3 ceşit tohum taleb ettim diyelim x tohumundan bana 2 tane vericek xy tohumundanda 4-5 tane vericek diyelim xyz tohumundanda 10 ve üzeri tohum vericek bunların poşetleri x tohumununki en küçük xy bir büyüğü ve xyz en büyük poşet bunları ust üste dizip bir boy büyük poşete koysak daha düzenli olur

Sayın Tilki Mete çok haklısınız size katılıyorum ama benim gibi küçük yerlerde olup ta her boy poşet bulamayan ne yapsın, bulunduğum yerde sadece bir tek boy poşet bulabildiğime bile şükrettim, bazılarını Ankara'dan
getirttim (orta boy) yetmedi, çok az miktarda en küçük boy elimde olanlardan kullanabildim.

Tilki Mete 02-12-2014 21:22

Haklısınız ben hiç bu açıdan bakmamıştım ama çok basit birşeyi bence her markedin bulundurması gerekiyor ...

malina 02-12-2014 21:29

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tilki Mete (Mesaj 1337419)
Bende tohum poşetlerinin verilen tohum sayısına göre alınması taraftarıyım yani 2-3 adet tohun koyduklarımız en küçük poşet olsun ve bir kişinin o kişiden yaptığı taleb örnegin ben sn bahcedenden misal veriyorum 3 ceşit tohum taleb ettim diyelim x tohumundan bana 2 tane vericek xy tohumundanda 4-5 tane vericek diyelim xyz tohumundanda 10 ve üzeri tohum vericek bunların poşetleri x tohumununki en küçük xy bir büyüğü ve xyz en büyük poşet bunları ust üste dizip bir boy büyük poşete koysak daha düzenli olur ver son yani sizin bir araya getirdiğiniz paketlemede daha kolay olacağını düşünüyorum bilmem anlatabildimmi ? İşallah ne demek isteğim anlaşılmıştır

Piyasada 2 tohum için ayrı boyut, 4-5 tohum için ayrı boyut poşet bulabileceğinizi sanmam. Üstelik bu gereksiz bir paket boyu hesaplaması ve alışveriş gerektirir. Amacımız işi zorlaştırmak değil, kolaylaştırmak :)

Tohumları sığacağı büyüklükte birer poşete koyun sonra aynı kişiye gidecek olanları tek bir poşete tıkıştırın. Hepsi bu kadar :)

altan01 03-12-2014 11:45

Lojistik Merkezi şubeleri olsa ve bölgelere göre görev dağılımı yapsa daha mı kolay olur?
Mesela
Marmara, Karadeniz, Ege -- İstanbul Lojistik Merkezi
İç Anadolu, Akdeniz, Ankara L.M
Doğu ve Güney Doğu Anadolu Bölgesi Erzurum L.M. gibi olsa.

Diye kendi kendime düşünürken paylaşımcılar için zor olacak sanki diye aklıma geldi. olurmu bilmem ama burdan yola çıkarak bişeyler üzerine katabiliriz sanki.

bahcedenn 03-12-2014 12:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi altan01 (Mesaj 1337537)
Lojistik Merkezi şubeleri olsa ve bölgelere göre görev dağılımı yapsa daha mı kolay olur?
Mesela
Marmara, Karadeniz, Ege -- İstanbul Lojistik Merkezi
İç Anadolu, Akdeniz, Ankara L.M
Doğu ve Güney Doğu Anadolu Bölgesi Erzurum L.M. gibi olsa.

Diye kendi kendime düşünürken paylaşımcılar için zor olacak sanki diye aklıma geldi. olurmu bilmem ama burdan yola çıkarak bişeyler üzerine katabiliriz sanki.

Benden Türkiye'nin her bölgesinden de tohum istediler. 3 ayrı merkeze kargo mı yapıp göndereceğim? Ben tohum gönderirken 3 kargo ücreti ödemiş olacağım. Tohum talep eden üyelere de 3 merkezden tohum gelecek. Tohum talep eden kişiler de 3 ayrı gelen kargo için para ödeyecekler.

Dediğiniz fikir ile Lojistik Merkezine düşen iş yükü azalmış olacak fakat tohum gönderenler ile talep edenlere 3 katı maliyet gelmiş olacak.

Olmaz o iş. :)

malina 03-12-2014 12:30

2 Eklenti(ler)
Gözünün önünde canlandıramayanlar için fotoğrafladım:

Tohum paylaşan arkadaşın, aynı kişiye göndereceği küçük poşetler gruplanmazsa, çok daha fazla sayıda poşet içinden bunları bulup zarflara koymak zaman alıyor.

Eklenti 528439

Bu biçimde hazırlanırsa lojistik merkezin işi bir günde biter...

Eklenti 528440

altan01 03-12-2014 12:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bahcedenn (Mesaj 1337541)
Benden Türkiye'nin her bölgesinden de tohum istediler. 3 ayrı merkeze kargo mı yapıp göndereceğim? Ben tohum gönderirken 3 kargo ücreti ödemiş olacağım. Tohum talep eden üyelere de 3 merkezden tohum gelecek. Tohum talep eden kişiler de 3 ayrı gelen kargo için para ödeyecekler.

Dediğiniz fikir ile Lojistik Merkezine düşen iş yükü azalmış olacak fakat tohum gönderenler ile talep edenlere 3 katı maliyet gelmiş olacak.

Olmaz o iş. :)

evet bende sonradan öyle düşündüm fakat yazmış bulundum birkere, o kadar yazdıktan sonra silmiyim dedim :)

Güler 03-12-2014 12:42

Evet bu uygulama işimizi kolaylaştırır, bir de tohumu alacak olanın adı sizin dediğiniz gibi üstte ve iri puntoda yazılsa karışıklık olmaz.

alacak olan SDurul

Tohum cinsi Ezan çiçeği

Gönderen Güler

örneği gibi

malina 03-12-2014 13:02

Tohum Paylaşım Sonrası Çalışmalar diye bir yeni bölüm oluşturdum...

Yorumlarınızı yazmanızı ve öneriler doğrultusunda bu bölümün en iyi şekilde kullanılmasını isterim.

Bu etkinliğin sürdürülebir olması çok önemli. Sürdürülen kısmı da sadece yılda bir tohum dağıtmak olmamalı... :) Alanlar ne yapıyor görelim, izleyelim, bilgilenelim... :)

yağmur 03-12-2014 14:32

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi malina (Mesaj 1337357)
Tohum isteyenlerin bir bölümünün kullanamayacağı kadar tohum istediğini görüyoruz.

Öyle ki, aynı tohum türünü dağıtan (mesela kudret narı, pembe domates vs vs.) herkesten talepte bulunulmuş. Bir insan 3-4 farklı kudret narını niye ister ki?

Aynı cins bitkiler yakın mesafede yetiştirilirse birbirlerinin özelliklerini alıp, saflıklarını kaybediyor biliyorsunuz. (mesela biberler) 60-70 çeşit biber isteyen bir arkadaş, ne büyüklükte bir yere sahip ki hepsini sağlıklı biçimde (gelecek yıl güvenle, "bu şu cinsin tohumudur" diye) dağıtabilecek?

Geçen yıl ve bu yıl, tohum istenme sayısına bir sınırlama koymamış, yeterli tohum yoksa kimlere göndereceğini gönderenlerin inisiyatifine bırakmıştık.

Önerim:

Gelecek yıl tohum isteme sayısına kısıtlama getirilmesi
(Yetiştireceği yer büyüklüğü bilgisi, forumla bağlantısı olmayan birisi için de tohum talebinde bulunma gibi daha sonra kararlaştıracağımız şeyleri not olarak yazayım)

Bazı tohumlarda ben bunu yaptım -belki kudret narıdır hatırlayamadım- sebebi ise şu;

Geçen sene çok istediğim bir tohum vardı paylaşan 2-3 kişi arasından birini seçip yalnızca ondan talep ettim. Paylaşımcı sınır koymamıştı ama bana o tohumdan gelmedi. O yüzden bu sene, çok istediğim bir tohumsa 2 kişiden talep etme yoluna gittim, israf olduğunu da kabul ediyorum. Ancak başka çıkar yol bulamadım.

malina 03-12-2014 14:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yağmur (Mesaj 1337608)

Geçen sene çok istediğim bir tohum vardı paylaşan 2-3 kişi arasından birini seçip yalnızca ondan talep ettim. Paylaşımcı sınır koymamıştı ama bana o tohumdan gelmedi. O yüzden bu sene, çok istediğim bir tohumsa 2 kişiden talep etme yoluna gittim, israf olduğunu da kabul ediyorum. Ancak başka çıkar yol bulamadım.

Sizden mi söz ettim bilmiyorum. Çünkü birden çok bu durumda olan arkadaş var.

Haklı bir gerekçeniz var. Bu sorunu çözmek için yol bulabilmek üzere, bir kenara not edelim :)

efeege 03-12-2014 15:10

bende bir veya iki çeşit için iki talepte bulundum ilk paylaşımda sayı sınırına aşmıştı ben geç görmüştüm ya tutarsa diye.daha sonrada başka arkadaşımızda paylaşınca talepte bulunmuştum.

çok çok istediğim tür olduğu için.hangisi gönderirse diye talepte bulundum

malina 03-12-2014 19:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi malina (Mesaj 1337700)
Herkesin kargosu gönderilmedi.

Daha doğrusu zarfları kapatamacağımız kadar çok talepte bulunanlar için bir çözüm arıyoruz. (Bu arada iki kişinin zarfı da bunlar arasına karışmış...)

Lütfen Gelecek yıl için öneriler başlığında konu üzerinde konuşalım... Olay sıcakken çözüm aramak daha iyi olacaktır.

diye yazmıştım, buradan devam edeyim...

Bu vesile ile kim bunlar diye forum mesajlarına baktım... Bir kişinin ceviz bahçesi olduğu bir kişinin de ailesinin bahçesi olduğu mesajlarından anlaşılıyor. Sadece bir kişinin balkon sayfası var. Diğerlerinin ne balkon, ne bahçe sayfası var...

Son mesajı 2013 tarihli olanlar ve bu paylaşıma katılanlar var. Mesajlarının büyük çoğunluğu sadece tohum ve çelik isteme üzerine olanlar var...

Bir ara Tohum taleplerinin miktarı üzerine... başlığında konu üzerinde konuşulmaya başlanmıştı.
Olay esas amacından çıkıp karşılıklı tartışmaya dökülmüştü.

Ne tohum dağıttım ne istedim ama dağıtanlardan biri olsaydım, kullanılmayacağını bildiğim tohumları hazırlamak için uğraştığıma üzülürdüm. Bu tohumlar çevremizde kullanacağını bildiğimiz kişiler için isteniyorsa sakınca yok. Bir kenara konacaksa, ya da daha sonra rastgele kişilere dağıtılacaksa verilen emeklere yazık.

malina 03-12-2014 19:52

2 Eklenti(ler)
Bunlar bir kişinin istekleri, elimizde zarf da yok... Nasıl toparlayacağız bakalım.

Eklenti 528497

Aşağıdaki fotoğraf da karşılaştırmak için çektiğim tohum gurupları. Sağdaki kutuların içinde en çok dağıtım yapan üyenin hazırladığı poşetler var. Soldakiler ise sadece bir kişinin istedikleri...

Eklenti 528498

Özetle yetiştirilecek kadar dağıtım yapmanın bir yolunu bulmalıyız.

uyap 03-12-2014 21:08

Ben yeni üyeyim ve ilk defa tohum talep ettim. Hatta adres göndermeyi unutup son dakika yetiştim tabi yetişebildiysem. Sadece yetiştirebileceğimi düşündüğüm tohumları talep ettim ve sayıyı sınırlı ( onu geçmez sanırım) tuttum. Bu arada iki cins biber domates gibi sebze tohumu ben de istedim ama ilk tercihimin geleceğinden emin olmadığım için ve aynı paylaşımcıdan istedim ki dağıtım yaparken ilk istediğim elinde kalmadıysa belki diğerinde şansım olur diye.
Paylaşımcıların sayfalarında hep aynı isimleri görünce istek sayısını sınırlandırılması gerektiğini düşünmüştüm. 10 -15 istek yeterli olmaz mı. Bir de paylaşımcı 10 tohum dağıtabilirim dediyse 10 istekten sonra o tohumun talep kısmı kapansın ancak talebinden vazgeçen olursa tekrar istenebilsin. Çünkü paylaşımcı 10 kişi demiş ama altında 100 istek var. Bu durumda istek sahipleri her gördüğü tohuma saldırıyor o göndermezse diğeri diye. Bana göre istek sayısının fazla olması paylaşımcı açısından da istekli açısından da zor bir durum. Paylaşımcı elindeki tohumu daha fazla kişiye gönderebilmek için kişi başı göndereceği tohum sayısını düşürmek ya da kendinden fedakarlık edip daha fazla paylaşmak zorunda kalıyor. İsteklinin ise az tohumla o ürünü yetiştirebilme şansı düşüyor

olmez 03-12-2014 21:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi malina (Mesaj 1337702)
diye yazmıştım, buradan devam edeyim...

Bu vesile ile kim bunlar diye forum mesajlarına baktım... Bir kişinin ceviz bahçesi olduğu bir kişinin de ailesinin bahçesi olduğu mesajlarından anlaşılıyor. Sadece bir kişinin balkon sayfası var. Diğerlerinin ne balkon, ne bahçe sayfası var...

Son mesajı 2013 tarihli olanlar ve bu paylaşıma katılanlar var. Mesajlarının büyük çoğunluğu sadece tohum ve çelik isteme üzerine olanlar var...

Bir ara Tohum taleplerinin miktarı üzerine... başlığında konu üzerinde konuşulmaya başlanmıştı.
Olay esas amacından çıkıp karşılıklı tartışmaya dökülmüştü.

Ne tohum dağıttım ne istedim ama dağıtanlardan biri olsaydım, kullanılmayacağını bildiğim tohumları hazırlamak için uğraştığıma üzülürdüm. Bu tohumlar çevremizde kullanacağını bildiğimiz kişiler için isteniyorsa sakınca yok. Bir kenara konacaksa, ya da daha sonra rastgele kişilere dağıtılacaksa verilen emeklere yazık.

O çok tohum isteyen, aynı tohumdan birden fazla kişiden isteyenlerden biri benim büyük ihtimalle. Son mesajı 2013 olan da ben olabilirim. O resimde görünen kapatılamayan paket de benim olabilir. Öncelikle bu sıkıntıyı yaşattığım için özür dilerim. Sitede eskiden daha yoğun bulunduğum, daha çok katkı yapmaya çalıştığım zamanlar bayağı geride kaldı. Bu uzun süreç içerisinde siteye zaman zaman girmeme rağmen okumak dışında bir şey yapamadım. Bu süreç içerisinde karınca kararınca katkı sağlamaya çalışan ben neden bir anda çekildim, sessizleştim ona gelirsek; kabaca aile düzenimin bozulması olarak adlandırabileceğim özel nedenler dolayısı ile yaşamımın sıkıntılı bir süreçten geçmesi, şehir değişikliği, kurum değişikliği, yeniden hayatıma düzen verme derken aranızda olamadım. Ama şu an memleketime dönmüş, o özlediğim bahçelerimle ilgilenebilir duruma gelmiş haldeyim. :) Sanırım yılların özlemi ile bahçelerime öyle bir saldırdım ki, gerek paylaşımcı arkadaşlara, gerekse lojistik merkezine istemeden de olsa sıkıntı verdim. Bunun için tekrar özür diledikten sonra dilerseniz istediğim tohumların nerede yetiştirileceği ile ilgili kısa bir bilgi de vereyim. Bir kısmı 2 dönüm arazi içindeki evimin bahçesine, bir kısmı da yaklaşık yarım saatlik mesafede bulunan köydeki evimin bahçesine dikilecek. Bu nedenle bazı tohumları birden fazla kişiden istemiştim. Verdiğim sıkıntı için kendi adıma tekrar özür diliyorum. Paylaşımcı arkadaşlar ve lojistik merkezinde emek veren arkadaşlara da emekleri için teşekkürler. Sanırım bundan sonra daha çok aranızda bulunabileceğim. :)

uyap 03-12-2014 21:12

Zarf konusunda naçizane önerim tek zarfa sığmayanları birkaç zarfa paylaştırıp üst üste bantlamanız.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024