agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2014-2015 Tohum Paylaşım Etkinliği
(https)

Beğeni Düzeni1177Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-01-2015, 13:58   #301
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-01-2015
ben yeni üyeyim tohum istemi kime ve nasıl yapılıyor yardımınız için teşekkür ediyorum

adem61300 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 14-01-2015, 21:22   #302
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adem61300 Mesajı Göster
ben yeni üyeyim tohum istemi kime ve nasıl yapılıyor yardımınız için teşekkür ediyorum
Tanıtımlar yapılıp tohumlar dağıtıldı. Önümüzdeki sezon yeni etkinlik kapsamında siz de katılabilirsiniz.

Zaman zaman arkadaşların bireysel paylaşım yaptığı kısmı takip edebilirsiniz.

Ücretsiz Tohum, Çelik, Fidan vs. Paylaşımı ve Takas - agaclar.net

malina ve MeyveliTepe beğendi.
Muda Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 16-01-2015, 15:14   #303
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-04-2014
Sn ismail kuzucudan gelen köy börülcelerini kontrol edin benimkiler böceklendi fasulyeleri balkondaki dolaba koymuştum onları , atım direk çok üzüldüm , keşke buz dolabına koysaydım.. ( o kadarda dediniz dolaba koyun diye )

Tilki Mete Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 16-01-2015, 20:39   #304
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Fasulye börülce gibi tohumlarda bu sorun görünür. Tohumları üyelerin zarflarına koyarken de gördüğümüz böceklenmeler vardı, onları temizledik.

Meyvelitepe'ye sormuştum, böceklenen tohumların bazılarının çimlenebileceğini söyledi.

malina Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 16-01-2015, 21:29   #305
Ağaç Dostu

Ben attım fasulyeleri 1 hafta oldu çünkü sarmasından korktum. Börülceninde için tuzz döktüm böcekleri uzaklaştırmak için ancak tohumların içleri oyulmuş yenmiş. Şöyle yorumlayayım tohum kabuğu delinmiş , kotiledon ( çanak ) yenmiş belki emriyo yenmiş bile ola bilir.. dış tan gözlemle bu kadar söyleye bildim ama emriyo zarar görmediysede toprağa eksemde çimlene kadar beslene bileceği besi alanı olmadığı için tohumu çimlendirmek çok zor olucaktır . Bunları gözlem ile söylüyorum tohumları ikiye bölüp incelemedim çünkü paketi elime aldım böcekler pakette hareket ettigi için hala kaşınıyorum ikiye yarıp bir tane incelersem gelişmeleri söylerim tabi daha profosyonel üyeler daha iyi yorum yaparlar ( benim bilğim çok kısıtlıdır yerleri bile yanlış hatırlıyor olabilirim geçen sene öğrenmiştim ) ....

Laleci_03 beğendi.
Eski 17-01-2015, 12:05   #306
Ağaç Dostu

Tohumları attım malina abla , böcekler hızla çoğaldı tuzladım büyükler yok oldu bazılarını öldürdüm . Ama sabah küçük böceklerin olduğunu gördüm . Ben kaybettim diğer arkadaşlar kaybetmesin ...

Eski 17-02-2015, 03:40   #307
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Gecen haftanin sonu itibariyle ANATOHUM 2014/2015 basliklarindaki tum tohumlari proje gonullulerine bir istisnayla postaladim. Tamaminin Subat sonu elinize gecmesi gerekiyor. Talepte bulunan gonulluler, kendilerine ulasmayan tohumlar icin lutfen bana ozel mesaj gondersin; mumkunse telafi etmeye calisacagim.

Bahsettigim istisna Kara Isali. Su anda uretimde olan bu cesidin ana stogu cok kisitliydi. Bu yuzden, tohumunu cogaltmak uzere tek bir istasyona gonderdim. Bir sorun cikmasi halinde, kendi uretimimden takviye edecegim.

Ozellikle tecrubeli yetistiriciler, kavun ve karpuz tohumlarinin tohumluk kalitesinin degisken oldugunu gorecekler. Bir cimlenme sorunu cikmasi halinde lutfen benimle iletisime gecin. Su andaki amacimiz, ana tohum stogunu arttirmak oldugu icin, basariyla yetistirilmis, aslina uygun meyveler veren, saglikli tek bir bitkiden hasat edilen tek bir meyve de yeterli olacaktir.

Dagittigim cesitler arasinda Mollakoy ve 10 Dilimli Bitlis aciliyet tasiyor.

Gonulluler arasi yetistirme planlarini koordine etmem cok zor oldugu icin herkes birbiriyle iletisim halinde kalarak bahcesini planlarsa cok sevinirim (ornegin bir kisi bu sene Mollakoy ekecekse, digeri 10 Dilimli Bitlis ekebilir). Lutfen cesit izolasyonuna cok ozen gosterin. Bir kisim cesidin ana dagitimi agaclar.net araciligiyla gerceklesecegi icin, ana stogumuzu mumkun oldugu kadar saf tutmamiz gerekiyor. Cesit tanitimlarinin yapildigi basliklardaki tanimlara uymayan ve benden kaynaklanmis olabilecegini dusundugunuz tohum safligi sorunlari icin lutfen benimle iletisime gecin ki tohumlar elinizden cikip genis capli bir dagitim soz konusu olmadan sorunu cozmeye calisalim. Yardimlariniz icin tekrar cok tesekkur ederim.

birnefestoprak Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 17-02-2015, 16:14   #308
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tilki Mete Mesajı Göster
Sn ismail kuzucudan gelen köy börülcelerini kontrol edin benimkiler böceklendi fasulyeleri balkondaki dolaba koymuştum onları , atım direk çok üzüldüm , keşke buz dolabına koysaydım.. ( o kadarda dediniz dolaba koyun diye )
Buraya bayadır bakmamıştım.

Sorun baklagil tohum böceği.

Foruma baktım da herhalde böyle bir sayfa yok ya da ben bulamadım. Biraz araştırayım bir sayfa açalım.

h_dogan Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-03-2015, 01:34   #309
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-03-2015
Ankara'da böyle etkinlikler olursa kesinlikle katılmak isterim

iceberq beğendi.
ekwebtasarim Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-03-2015, 01:37   #310
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ekwebtasarim Mesajı Göster
Ankara'da böyle etkinlikler olursa kesinlikle katılmak isterim
Ülke hatta dünya genelinde oluyor bizim etkinliğimiz, şehir kısıtlaması yok

A_NOMAD Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 07-03-2015, 19:11   #311
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Subat ayi icinde gonderdigim tohumlar eline gecmeyenler bana mesaj atabilirlerse sevinirim.

TCM beğendi.
Eski 12-05-2015, 19:23   #312
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

ANATOHUM 2014/2015 katalogundan 2015 yili uretimi icin kendisine tohum gonderilen gonullu yetistiriciler:

Ozellikle domatesler icin; ektiginiz tohumun benim hazirladigim tohum kunyesinde belirtilen ozelliklerden farkli sonuclar vermesi (meyve buyuklugunun/renginin sistematik sekilde farkli olmasi, patates yaprakli denen cesidin normal yaprakli cikmasi ya da tersi gibi) durumlarda lutfen aykiri sonuc veren fideleri gormezden gelmeyin; aksine mumkun oldugunca izole ederek yetistirmeye calisin ve bitkiyle ilgili onemli asamalari lutfen resimlerle ve mumkunse notlarla belgelemeye calisin.

Dagitimini yaptigim kimi tohumlar, oldukca eski kokenli tohumlarin devamidir. Benden kaynaklanabilecek capraz tozlasma senaryolarinin yaninda bu tohumlarda acilim da soz konusu olabilir. Bu tohumlari, henuz kapsami olgunlasma asamasinda olan (belli kriterleri saglayan yerli domateslerden olusan bir havuz olusturma calismasi devam ediyor) Gelecegin Geleneksel Yerli Domateslerinin Uretimi Projesi kapsaminda, simdilik ANATOHUM-Deneysel alt basligiyla bir on calisma olarak ve ileriye donuk bir fikir vermesi icin degerlendirmek isterim.

Ilk olarak Sn Taslibahce'nin Heybetli tohumlarindan elde ettigi normal yaprakli fideleri takip ederek baslayabilecegiz.

esgül73 beğendi.
Eski 27-05-2015, 20:27   #313
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Asagidaki cesitlerin cimlenmesinde herhangi bir sorun var mi?

Anatohum 2014
Anatohum 2014
Anatohum 2014

Eski 29-06-2015, 09:25   #314
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
Asagidaki cesitlerin cimlenmesinde herhangi bir sorun var mi?

Anatohum 2014
Anatohum 2014
Anatohum 2014
Çekirdeği oyalı altı veya yedi tohum gelmişti bana. Tamamı sorunsuz çimlendi ve halen toprakta gelişiyor...

TCM Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 12-07-2015, 23:57   #315
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

ANATOHUM Mutbak

ANATOHUM Projesi kapsaminda ANATOHUM Mutbak isimli bir alt icerik icin veritabani olusturulacaktir (bu bolum, veritabaninin bu yaz sonu/sonbahar basi acacagim yeni internet adresinde yayinlanacak). Icerigin amaci, proje kapsaminda dagitilan tohumlarin mutfaktaki kullanimini/degerini on plana cikarmak.

Eger bu mesajin en altindaki adreslerde verilen tohumlardan yetistirip yemegini yaptiysaniz ve ANATOHUM Mutfak icin yayinlanmasini istiyorsaniz, tariflerinizi yemek resimleriyle birlikte iletisim@anatohum.org adresine gonderebilirsiniz. Tarifler, kabul etmeniz halinde isminizle birlikte isminizin kullanilmasini istemiyorsaniz, tarifin geldigi sehir/yerlesim adi verilerek yayinlanacaktir (ornegin kunyede "Istanbul'dan Falanca Filanca'nin tarifi" olarak gececek). Tarifleri ayni zamanda bu forumun Mutfak bolumunde de yayinlarsaniz cok sevinirim. Cerceveyi belirlemek icin birkac not duseyim:

- Tarifler icin mahsulun bir sekilde donusum gecirmesi gerekiyor (or. farkli tatlari iceren diger sebze/meyve/etle birlikte kullanilmasi ve/veya soslanmasi, kozlenmesi, kizartilmasi, firinlanmasi veya bu islemlerin hep birlikte gerceklestirilmesi vs). Ornegin patlicani sadece mangalda kozleyip, "kozlemesi cok guzel oluyor" demeniz yetmiyor. Kozlenmis halinden salata yapacaksaniz, onu tariflemeniz gerek.

- Tarifler geleneksel anlayisinizla/yoresel mutfak kulturunuzle uyumlu olabilecegi gibi deneysel de olabilir. "Acaba bunu soyle pisirsem/hazirlasam nasil olur?" sorusunu kendinize sorup, alisilmisin disinda bir tarifle de gelebilirsiniz. Kavunu bile kullanip salata hazirlayabilirsiniz. Tursu tarifleriniz de icerige uygun.

- Yemek icin bu mesajin en altinda yer alan cesitlerden en az birini kullanmaniz gerekli ve yeterli. Ornegin proje kapsaminda tohumu dagitilan ve sizin o tohumdan yetistirdiginiz bir patlicana ek olarak henuz proje kapsaminda tohumu dagitilmamis bir sebze/meyve cesidini de tarife ekleyebilirsiniz.

- Tarifler etli/etsiz olabilir ya da soguk/sicak servis edilebilecek nitelikte olabilir.

- Yemegi pisirdikten sonra fotografini cekebilirseniz, cok iyi olur. Fotograflarin en az 640x480, en fazla 1024x768 cozunurlukte olmasini rica ederim.

- Bahsettigim konuya en guzel orneklerden birisi, Sn Lonicera tarafindan Kars Yumurtasi icin verilmis. Buna ek olarak tarif ve yemegin son halinin resmi gerekiyor.

http://www.agaclar.net/forum/tohum-p...ligi/32945.htm
http://www.agaclar.net/forum/tohum-p...ligi/35177.htm
http://www.agaclar.net/forum/tohum-p...ligi/36273.htm

Eski 21-08-2015, 18:45   #316
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Burdaki etkinlikte ilk kez Sn bahcedenn'in tohumunu paylastigi Golden Bantam (Improved) misir cok begenildigine gore, size birsey gostereyim. Sn bahcedenn'in paylastigi tohum, ilkin 1902 yilinda Burpee tohum sirketi (ABD'nin en eski tohum sirketlerinden birisi-kurulus yili 1881) tarafindan piyasaya surulen Golden Bantam'in dane dizilimi seleksiyon yoluyla gelistirilip 1922 yilinda baska bir sirket tarafindan piyasaya surulmus varyasyonu.

Asagidaki resim, Burpee'nin 1921 yilinda yayinladigi tohum katalogunun on kapagina ait. Kapakta Golden Bantam resmedilmis (soz konusu katalog yayinlandiginda, Golden Bantam 19 yasinda). Fotograf makinesi kullanilmaya baslanmadan ya da yaygin kullanima girmeden cok onceleri, meyveler, ilustrasyon sanatcilari tarafindan elle resmediliyordu. Ozellikle renkli ilustrasyonlar muhtesem ve belli sirketlerin ilustrasyonlari digerlerine gore daha on plan cikiyor.

*Kapakta dik duran misir kocaninin sag alt kosesinde soyle yaziyor: Burpee'nin Golden Bantam'i. Dunyanin en meshur tatli misiri.

Eklenen Resimler

Eski 17-09-2015, 14:27   #317
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2012
Sayın @bahcedenn ekim(tohum) veya dikim(fide) sezonu geldiğinde nasıl temin edebiliriz.

sinbas Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 17-09-2015, 21:43   #318
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sinbas Mesajı Göster
Sayın @bahcedenn ekim(tohum) veya dikim(fide) sezonu geldiğinde nasıl temin edebiliriz.
Forum başlıklarını takip edin Sn. sinbas. Yakında 2015-2016 Agaclar.Net Tohum Takas Etkinliği başlıkları açılacaktır. Bu çeşit te mutlaka paylaşıma açılacaktır. Eğer paylaşan arkadaşımız olmazsa ben tekrar paylaşırım.

bahcedenn Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 17-09-2015, 22:00   #319
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2012
Teşekkürler sayın @bahcedenn;
Takip edeceğim.

sinbas Çevrimdışı   Başa Dön
Sadece okunabilir konu

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024