agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2014-2015 Tohum Paylaşım Etkinliği
(https)

Beğeni Düzeni1177Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-09-2014, 09:08   #61
Ağaç Dostu

Imay's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2013
Sayın Meyvelitepe, tohum takas etkinliğini ilk kez kullandım. Soracağım soru garip gelmesin lütfen. Sürecin nasıl işleyeceğini okudum ancak merak ettiğim bir konu kaldı. Lojistik merkezine adreslerimizi nasıl ulaştıracağız? Lojistik merkezine adresimi nereden yazacağım?

Imay Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 08-09-2014, 12:07   #62
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Ekim ayında özel mesaj ile gönderi adreslerini isteyeceğiz.

Imay beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 08-09-2014, 20:24   #63
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-02-2012
Sn.MeyveliTepe; Bu sene bölgemizde farelerin çokluğu , geçen sene tohum takastan aldığım tohumların bir çoğunu yetiştirememe me sebep oldu . Yetiştirmeyi çok istediğim sizin balkabaklarınızla, boğakanı kırmızı pancar tohumlarından bu sene de paylaşırmısınız?

Düzenleyen cetiner : 09-09-2014 saat 06:59
cetiner Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 12-09-2014, 19:43   #64
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-09-2014
Bu tohum paylaşım etkinliği tam olarak nedir forumda yeni olduğum için kusura bakmayın lütfen

gizemli46 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 12-09-2014, 23:20   #65
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gizemli46 Mesajı Göster
Bu tohum paylaşım etkinliği tam olarak nedir forumda yeni olduğum için kusura bakmayın lütfen
Burayı okursanız yeterli bilgi bulabilirsiniz.

Eski 13-09-2014, 19:19   #66
Ağaç Dostu

incirli's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2013
selamlar
elime fazladan amasya bamyası tohumu geçti
20 kişi ile sınırlamıştım ama isteyen olursa gönderebilirim

incirli

oz26, Milla ve nevin77 beğendi.

Düzenleyen incirli : 17-09-2014 saat 11:23
incirli Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 14-09-2014, 14:40   #67
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
2014 - 2015 Tohum Takas Etkinliğinde paylaşılacak tohumlar.

Arkadaşlar paylaşacağım tohumların %90 ı hemen hemen hazır, yeni sahipleriyle buluşmak üzere paketlendiler. Yeni sahipleri için şimdiden hayırlı olmalarını diliyorum, öyle heyecanlıyım ki belki daha çok erken ama mutluluktan dayanamadım görüntülü olarak paylaşmak istedim.

Kişiye özel etiketler konusunda biraz kafam karışık, anlayamadığım şu, etiketleri biz kendimiz mi yazıp paketlerin içine koyacağız? yoksa Lojistik merkezinin hazırlayıp bizlere mi gönderecek? çok özür diliyorum buradan ilgili arkadaşlar yazarlarsa sevinirim, çünkü ben etiketlerin çoğunu tek tek yazdım fakat ''Üyelerin Paylaşım görevlerini'' okuyunca yazmayı bıraktım. Teşekkürler

Eklenen Resimler

Düzenleyen akçabardak : 22-09-2014 saat 13:37
akçabardak Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 14-09-2014, 17:57   #68
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-02-2012
Wink

Bir akrabam köyde yıllardan beri kendi bahçesinde yetiştirdiği sebzeleri köy pazarında satar, resimdeki patlıcanları en az 5-6 senedir tohumdan yetiştirir. Bir iki patlıcan benim için tohumluk ayırdı, taleb eden olursa paylaşabilirim.(işin doğrusu nasıl başlık açacağımı da bilmiyorum)

Eklenen Resimler

cetiner Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 14-09-2014, 19:39   #69
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akçabardak Mesajı Göster
2014 - 2015 Tohum Takas Etkinliğinde paşlaşılacak tohumlar.

Arkadaşlar paylaşacağım tohumların %90 ı hemen hemen hazır, yeni sahipleriyle buluşmak üzere paketlendiler. Yeni sahipleri için şimdiden hayırlı olmalarını diliyorum, öyle heyecanlıyım ki belki daha çok erken ama mutluluktan dayanamadım görüntülü olarak paylaşmak istedim.

Kişiye özel etiketler konusunda biraz kafam karışık, anlayamadığım şu, etiketleri biz kendimiz mi yazıp paketlerin içine koyacağız? yoksa Lojistik merkezinin hazırlayıp bizlere mi gönderecek? çok özür diliyorum buradan ilgili arkadaşlar yazarlarsa sevinirim, çünkü ben etiketlerin çoğunu tek tek yazdım fakat ''Üyelerin Paylaşım görevlerini'' okuyunca yazmayı bıraktım. Teşekkürler
Etiketleri taleplere göre otomatik olarak biz hazırlayıp size pdf formatında göndereceğiz, siz bir yazıcıda yazdırarak kesecek ve poşetlerin içine koyacaksınız.

Eski 14-09-2014, 20:19   #70
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Etiketleri taleplere göre otomatik olarak biz hazırlayıp size pdf formatında göndereceğiz, siz bir yazıcıda yazdırarak kesecek ve poşetlerin içine koyacaksınız.
Teşekkür ederim Sn. MeyveliTepe.

akçabardak Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 15-09-2014, 10:15   #71
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Sonra paketler size gönderilecek, siz de ortak isimleri birleştirip tek kargo ile sahiplerine mi göndereceksiniz, yoksa her tohum gönderici elindekileri isteyenlere teker teker mi gönderecek?

TCM Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 15-09-2014, 10:25   #72
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Sonra paketler size gönderilecek, siz de ortak isimleri birleştirip tek kargo ile sahiplerine mi göndereceksiniz, yoksa her tohum gönderici elindekileri isteyenlere teker teker mi gönderecek?
Paylaşım yapanlar tarafından paketle etiketlenen tohum paketleri bir defada merkeze gönderiliyor. Orada toplanan tüm tohumlar talepte bulunanlara göre tasniflenerek tek kargo ile gönderiliyor.

Muda Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 15-09-2014, 11:33   #73
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-04-2014
Yani biz tek bir kere kargo ücreti ödemiş olup her tohum için kargo ile uğraşmamış olcaz doğrumu anladım?

Tilki Mete Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 15-09-2014, 11:40   #74
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Tohum gönderirken tek kargo ile merkeze gönderilecek, tohum talebiniz var ise o da tek kargo ile size gelecek.

Muda Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 15-09-2014, 20:50   #75
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-12-2009
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi OSMAN45 Mesajı Göster
Tohum paketleri Türkiye deki tohum paketleri büyüklüğünde. Yarın bahçemin bulunduğu evime gideceğim. Arka yüzlerini de fotoğraflar sonra paylaşırım.
Fotoğrafladım,

Eklenen Resimler

OSMAN45 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 15-09-2014, 22:25   #76
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Tesekkur ederim. Asagidaki resim uzerinden daha kapsamli aciklamaya calisayim:

Tohum cesit adi: Acik sekilde tohumlarin hangi ceside ait oldugu belirtilmis. Kirmizi domates, sari biber degil; tohum cesit adi, bitki ve meyve ozelliklerinin ayirt edilmesi, burdan yola cikarak yetistiricinin bahcesini tasarlamasini kolaylastirmasi bakimindan cok onemli bir bilgi. Bu sirket, soz konusu olan durumlarda, paket icine koydugu ayni ture ait farkli cesit tohumlarini organik yolla renklendirip birbirinden ayirt edilebilmesini saglar.

Tohumlarin hangi ekim yili icin paketlendigi bilgisi: Burdaki sirket kucuk bir sirket olsa da (kucuk derken, yurticinde ve belki yurtdisinda belli bir musteri kitlesinin olmasini, ulke genelinde tohumlarinin orjinal paketlerinde satisina onay verdigi temsilciliklerin olmasini ama holdinglesmemis olmasini kastediyorum), isi tam anlamiyla profesyonel yapacak kadar pazarda yer alabilmis bir sirket. Hatta, ulkenin obur ucundaki Florida'da tohumlarinin satisini onayladigi bahce urunleri satan dukkanlar var. Bu konuya tekrar donecegim.

Sirket, paketin icindeki biber tohumuna ait cesidi 2012 yilinda yetistirmis (veya sozlesme imzaladigi bir ciftciye yetistirtmis) ve tohumlar ilk kez 2013 yilinda ekilebilecek sekilde taze taze paketlenmis. Isteyen yetistirici, tohumu, uretim zamanini bilerek, 2014 yilinda da ekebilir. 2014 yilinda cimlenme yuzdeleri (yetistiricinin tohumu saklama kosullarina da bagli olarak) dusmus olabilir ama bu yuzde, sifira inmeyecektir.

Paketin tavsiye edilen son satis tarihi: Sirket, saticiya diyor ki, "ben bu tohumlari, 2013 yili icin paketledim; sen de 2013 yilinin sonuna kadar ya sat bitir, ya da satamadiysan da raftan indir; sana yenisini gonderecegim." Sirket, eger, yukarda bahsettigim gibi, ulkenin herhangi bir yerindeki bir dukkana temsilcilik verdiyse ve 2013 yili icin o dukkana gonderdigi tohumun 2014 yilinda da satildigini ogrenirse, dukkan buyuk ihtimalle temsilcilik hakkini kaybedecektir.

Esas olan yetistiricinin, tohumun uretim tarihi hakkinda bilgi edinmesi. Gorece daha eski tohumu bir sekilde almaniz soz konusu olsa bile, bunu bilerek alirsiniz. Bu durum, ozellikle cok daha kucuk olcekli aile sirketleri icin onemli. Kaliforniya'da tanidigim bir domates tohumu ureticisi var. Ekim yaptigi alan 2 donum. Yukardaki sirketin sartlarindan cok daha azina sahip; butun isi ve tohum uretimini tek basina yapiyor. Bu uretici, her sene yuzlerce domates cesidini kataloguna cikariyor ama sonraki sene yeni cesitler denemek istiyor. Hal boyle olunca, her sene butun yetistirmek istedigi ve daha once kataloguna dahil ettigi cesitleri ayni anda yetistirmesi mumkun olamiyor; herseyden once uretim alani kisitli. Bu yuzden, ornegin 2011 yilinda urettigi bir tohumu 2013 yilinda da satmaya devam ediyor (2011 yilinda ektigi o tohumu birkac sene sonra belli bir rotasyon dahilinde yeniden uretecek). Bu durumu da tohum paketlerinin icine normaldekinden biraz daha fazla tohum koyarak telafi ediyor. Zaten, musteri kitlesi de bunu bilerek ondan tohum aliyor. Cimlenme yuzdesiyle ilgili bir sorun ciktiginda da telafi edecek ve sorunu cozecek sekilde, yetistiriciyle birebir ilgileniyor.

Tohum ekim ve hasat bilgileri: Paketin icindeki tohumun cesidine bagli olarak degisen zamanlama bilgileri. "Tohumu hangi mevsimde ekmelisiniz?"; "ektiginiz tohum ne kadar surede cimlenir?"; "cimlenmeden hasada yaklasik olarak gecen sure nedir?" gibi sorularin cevaplari.

Tohum yetistirme ve tuketim bilgileri: Cimlendirdiginiz fideleri nasil yetistirebileceginiz hakkinda tavsiye niteliginde bilgiler. Burda tuketim hakkinda da oneriler sunulmus.

Paket agirligi: Tohumlar paketlenirken, tek tek saymak zor olacagi icin (cok sayida paket, satis icin hazirlaniyor), agirlik olcu birimini kullanmak isleri kolaylastirabiliyor. Her bitki turune ait tohum agirligi bellidir, bundan yola cikarak paketlere konulacak tohum sayisina ulasilabilir. Bunun yaninda, tohum paketinin ustunde bir yerde yaklasik tohum sayisi da genellikle verilir.

Butun bunlarin isiginda, ozellikle Turkiye'de internet ustunden kucuk ureticiye tohum satisi yapan sirketlerle ilgili tekrar birseyi belirtmek istiyorum. Bunu daha once de birkac kez yazdim ama konu hakkinda forumda bircok sikayet mesaji yazilmaya devam ediyor. Bu sirketler, tohumu yurtdisindan toptan alip, kucuk paketlere bolusturerek size satiyorlar. Ornegin, tohumu 2010 yilinda aldilarsa, tohuma cok talep olmadiysa ve 2014 yilina kadar stoklarini bitiremedilerse ve siz 2014'te o tohumdan siparis verdiyseniz, size stogunu yenilemedikleri tohumdan satiyorlar. Aslinda stoklarini elden cikarsinlar veya cikarmasinlar, tohumun ait oldugu bitki turune bagli olarak, taze tohum temin etmeleri gerek. O yuzden, bu sirketlerden tohum alip bir sorunla karsilastiysaniz, lutfen yukardaki yabanci tohum sirketinin tohum paketinin ustunde yazanlari goz onunde bulundurarak konunun takipcisi olun ve ozellikle "siz tohum cimlendirmeyi bilmiyorsunuzdur" veya "tohumlar cimlenmediyse, sorun sizden kaynaklanmistir" gibi ifadelere aldiris etmeden israrla tohum uretim tarihleri hakkinda bilgi edinmeye calisin. Cimlendirme asamasinda, sizden kaynakli bir sorun da cikmis olabilir ama tohum hakkinda azami oranda bilgi edinme hakkiniz var.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi OSMAN45 Mesajı Göster
Fotoğrafladım,

Eklenen Resimler

birnefestoprak Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 16-09-2014, 19:08   #77
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Yurtdisinda bulunmamdan dolayi, bana gelen taleplerin lojistik merkezine zamaninda ulasmasini saglamak adina, tohum taleplerinizi 20 Eylul gununun bitimine kadar sonlandirmanizi rica ederim.

YeniBON beğendi.
Eski 16-09-2014, 19:28   #78
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
Yurtdisinda bulunmamdan dolayi, bana gelen taleplerin lojistik merkezine zamaninda ulasmasini saglamak adina, tohum taleplerinizi 20 Eylul gununun bitimine kadar sonlandirmanizi rica ederim.
Ekim mi, Eylül mü? Eylül diyorsanız 1 ay 10 gün evveli çok erken olmuş olmayacak mı?

bahcedenn Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 16-09-2014, 21:56   #79
Ağaç Dostu

Tohum paylaşamıyorum? Etkinlik bittimi ?

Eski 16-09-2014, 23:34   #80
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tilki Mete Mesajı Göster
Tohum paylaşamıyorum? Etkinlik bittimi ?
Neden paylaşamıyorsunuz, ne oluyor?

Eski 17-09-2014, 00:20   #81
Ağaç Dostu

Paylaşmış gibi oluyor birden gidiyor sanırım internette sıkıntı var telefondan paylaşayım ben en iyisi

Eski 17-09-2014, 08:15   #82
Ağaç Dostu

Milla's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi incirli Mesajı Göster
selamlar
elime fazladan amasya bamyası tohumu geçti
20 kişi ile sınırlamıştım ama isteyen olursa gönderebilirim
Ben talibim )

Milla Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 17-09-2014, 11:25   #83
Ağaç Dostu

incirli's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Milla Mesajı Göster
Ben talibim )
mesajı beğenmeniz yeterli )
incirli

hcorak ve Milla beğendi.
incirli Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 17-09-2014, 12:43   #84
Ağaç Dostu

Milla's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Tamam teşekkürler. Ben ekim zamanı geldi diye paylaşımdan önce yollayacaksınız sandım :-)

incirli beğendi.
Milla Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 17-09-2014, 13:06   #85
Ağaç Dostu

maya's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Peki taleplerimizi toplu halde liste şeklinde görebileceğimiz bir yol var mıdır? Talep ettiklerimi not almadığım için takip edemiyorum da!

maya Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 17-09-2014, 19:11   #86
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Biraz daha sure vermek icin, 23 Eylul gun bitimine kadar uzatayim. Postadaki gecikmelere karsi onlem almak istiyorum. Gecen sene ucu ucuna yetismisti.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahcedenn Mesajı Göster
Ekim mi, Eylül mü? Eylül diyorsanız 1 ay 10 gün evveli çok erken olmuş olmayacak mı?

YeniBON ve bahcedenn beğendi.
Eski 17-09-2014, 21:39   #87
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2013
Hic boyle bir cicek gormemistim. Ben ve komsularim bayiliyoruz. Tesekkurler sn sdurul. Bu arada maalesef cocuklar bisikletle daldilar cicege ve yan yatti. Bu haliyle tohumlari olgunlasmis midir?

Eklenen Resimler

nkutsay Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 17-09-2014, 22:16   #88
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Sn. nkutsay o kadifemsi çiçeklerin bitkiye bağlanan kısmının yüzeyine dikkatlice bakarsanız eğer olgunlaşmışsa tohumları kolaylıkla görebileceksiniz. Olgunlaşan tohumlar zaten kendiliğinden dökülüyorlar.

Eski 17-09-2014, 22:29   #89
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2013
Onlar gorunuyor da bitkiye sıkı sıkı baglilar. Cok da nemliler. Bu haliyle olgunlasmamis oluyorlae herhalde. Mevsim neyi gerektiriyor acaba.

nkutsay Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 17-09-2014, 22:56   #90
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nkutsay Mesajı Göster
Onlar gorunuyor da bitkiye sıkı sıkı baglilar. Cok da nemliler. Bu haliyle olgunlasmamis oluyorlae herhalde. Mevsim neyi gerektiriyor acaba.
Artık bu vakitten sonra yavaş yavaş olgunlaşacaklar. Kolayca dökülür hale geldiklerinde tohumları hasat edebilirsiniz.

Sadece okunabilir konu

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024