agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2014-2015 Tohum Paylaşım Etkinliği (Kataloglar)
(https)

Beğeni Düzeni95Beğeniler
  • 3 Gönderen yağmur
  • 9 Gönderen yağmur
  • 19 Gönderen yağmur
  • 13 Gönderen yağmur
  • 12 Gönderen yağmur
  • 13 Gönderen yağmur
  • 10 Gönderen yağmur
  • 16 Gönderen yağmur

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-08-2014, 22:37   #1
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2013
yağmur

Geçen seneki etkinlikten edindiğim ve kendimde olan sebze ve çiçek tohumlarını burada tanıtacağım. Kısıtlı imkan nedeniyle tohumlar sınırlı sayıda paylaşılacaktır. Liste tohum alındıkça güncellenecektir.

1. Sabah Sefası
2. Golden Bantam 12 Row Mısır
3. Edirne Patlıcanı (Edirne Purple Striped Eggplant)
4. Yerli Topan Patlıcan
5. Little Fingers Patlıcan
6. Costata Romanesco Kabak - Cucurbita Pepo
7. Şenberber Fasulyesi

Alıntı:
Dikkat, çok önemli: Bu mesajın (ilk mesajın) altındaki "Taleplerime Ekle" linkine tıklamayın...

Yeni sistemin özelliklerinden birisi de tohum talep etme işleminin artık sadece "Taleplerime Ekle" butonuna basılarak yapılacak olmasıdır.

ilk mesajda dağıtılacak tüm tohumlar yer almaktadır.

Herkes tüm tohumlardan istemeyeceğine göre, tek tek tohumların tanıtıldığı mesajların altında yer alan "Taleplerime Ekle" butonuna tıklayarak istekte bulunmalısınız...

Tohum adını yazarak yapılan talepler geçersizdir.

Tohumlar elinize ulaştıktan sonra, dikeceğiniz güne kadar mümkünse buzdolabının sebze bölümünde hava almayacak şekilde saklayınız.

bahtiyar02, aydan ve nurani beğendi.

Düzenleyen yağmur : 02-10-2014 saat 00:43
yağmur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2014, 23:11   #2
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Sabah Sefası

Name:  IMG_2086.jpg
Views: 1162
Size:  70.1 KB

Name:  IMG_2091.jpg
Views: 1189
Size:  51.0 KB

Name:  IMG_2092.jpg
Views: 1261
Size:  79.0 KB

• Bitki türü: Çiçek
  • Bitki ömrü: Tek yıllık.
  • Tohum kaç yıldır sizde: Bir yıldır.
  • Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Kocaeli
  • Tohumun kökeni (size nereden geldi): Satın almıştım.
  • Kullanılan gübreler : Keçi ve solucan gübresi, gübre şerbeti, EMA
  • Kullanılan ilaçlar : Neemazal
  • Hasat yıl ve ayı: 2014 Haziran'dan itibaren
  • Bitki tipi ve gelişim durumu: Hızlı büyüyen, sarılıcı bir bitkidir. Çiçekleri sabah güneşiyle açıp öğlene doğru kapanmaktadır. Kapanan çiçekler kolayca tohuma dönerler. Kırmızı örümcek, külleme gibi hastalıklara çabuk yakalanır.
  • Yetiştirme özellikleri:
  1. Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Nisan - Mayıs ayında özellikle sabah güneşi alacağı kalıcı yerine dikilmelidir. Şaşırtma yapılmasından olumsuz etkileniyor.
  2. Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.): Herhangi bir özel uygulamaya gerek yoktur, kolay çimlenir.
  3. Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Saksıda büyütecekseniz her gün hatta aşırı sıcaklarda günde iki kez sulamanız gerekebilir. Saksı toprağı kupkuru oluyor. Bol ve erken çiçeklenme için sabah güneşini alacağı yere dikilmelidir.
  4. İklim gereksinimleri: Öğle güneşini genel olarak sevmiyor. Aşırı sıcaklarda yaprakları dökülebiliyor, bitki susuz kalmadığı sürece çok sıcak havada dahi yeni dallar çıkarıp açmaya devam ediyor.
  5. Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Bir gün içinde açıp kapanan çiçekler bir hafta on gün gibi bir sürede tohuma dönüşüyorlar. Tohum kapsülünün dışı yeşilden kahverengine döndüğünde toplanabilir.

Tohum paylaşımı 10 kişiyle sınırlı olacaktır.

Düzenleyen yağmur : 13-08-2014 saat 23:52 Neden: yazım hatası, ek
Eski 03-09-2014, 15:59   #3
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Golden Bantam 12 Row Mısır

Name:  Image00001.jpg
Views: 1050
Size:  56.0 KB

Name:  Image00002.jpg
Views: 983
Size:  41.4 KB

• Bitki türü: Sebze
  • Tohumun kökeni (size nereden geldi): 2013-2014 etkinliğinde sayın bahcedenn paylaşmıştı.
  • Kullanılan ilaçlar : İlaç kullanılmadı.
  • Hasat yıl ve ayı: 2014 Ağustos
  • Bitki tipi ve gelişim durumu: Diğer mısırlarla aynı şekilde büyüyor. 10 tohumdan 7 tanesi çimlendirebildim. 3 tanesi meyve verecek boyuta ulaştı. 2-2,5 metre arası boy yaptılar.
  1. Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Tohum mayıs ayında direk toprağa kalıcı yerine dikilmelidir. Bildiğim kadarıyla mısır şaşırtma yapılmıyor.
  2. Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.): Herhangi bir özel uygulamaya gerek yoktur, kolay çimlenir.
  3. Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Geçirgen, organik yönden zengin toprakta daha iyi boylanma ve gelişim oluyor. Toprağı sert kısma diktiklerim uzamadılar.
  4. İklim gereksinimleri: Uzun süre susuz bırakmamakta fayda var. Aşırı sıcaklarda yapraklarda yanma olabilir.
  5. Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Ağustos sonu gibi taneleri belirginleşen ve bitkisi kurumaya başlayan mısır tohum olarak alınabilir.

NOT: Sayın bahcedenn'in geçen seneki katalog bilgileri aşağıdadır. Onun gibi bende tadına bakma fırsatı bulamadım.

"Hiç özen göstermememe rağmen 15 - 20 cm civarlarında koçanlar elde ettim. Geleneksel bir mısır olmasına rağmen koçandaki tüm sıralarını doldurduğu görüldü. Uzun süre gevrek taze kalabilen bir çeşittir. Hem taze olarak tüketilebilen hem de dondurulabilen bir çeşittir.

Bu çeşidi sadece tohum elde edebilmek için az sayıda ektiğim için tadına bakamadım. Ama bu çeşit için genelde ''Bir geleneksel mısır çeşidinin hibrit çeşitler kadar tatlı olabileceğini asla tahmin edemezdim.'' tarzı yorumlar yapılmış. Kimisi de ortalama tatlı bir mısır olduğundan bahsetmiş. Bu yüzden mesuliyet kabul etmiyorum. "

Eski 01-10-2014, 23:23   #4
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Edirne Patlıcanı (Edirne Purple Striped Eggplant)

Name:  patlican00001.jpg
Views: 923
Size:  64.5 KB
  • Tohumun kökeni (size nereden geldi): 2013-2014 etkinliğinde sayın bahceden
  • Kullanılan ilaçlar : Kullanılmadı.
  • Hasat yıl ve ayı: 2014 Temmuz'dan itibaren
  • Bitki tipi ve gelişim durumu: Çok verimli ve lezzetli, sıcak hava ve toprağın durumu nedeniyle mi oldu yoksa çeşit özelliği mi bilmiyorum ama bol çekirdekli bir çeşit. 15 cm iken topladım genellikle. Toplanmazsa biraz daha uzuyor ama çedirdekleri sertleşiyordu. Tadında herhangi bir acılık yoktu. Çok sık meyve verdiği için yaz boyu kızartmasını yedik durduk
  1. Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Mart başından itibaren torfta çimlendirilip mümkünse şaşırtma yapılmalı, daha sonra bahçede asıl yerine dikilmelidir.
  2. Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.):Herhangi bir özel uygulamaya gerek yoktur, kolay çimlenir.
  3. İklim gereksinimleri: Özel bir isteği yok, güneş alan bir yer olması yeterli.
  4. Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Patlıcanın rengi sarardığında tohum alınabilir.

NOT: Sayın bahcedenn'in geçen seneki katalog bilgileri aşağıdadır.

Alıntı:
Bitki tipi ve gelişim durumu: Tohumun orijinali 1948 yılı itibarı ile Edirne, Türkiye'ye ait olan çeşit U.S. Department of Agriculture tarafından 2008 yılına kadar depolanmış (saklanmış) olup Baker Creek tarafından bu yılda yetiştirilip satışına başlanmıştır. İyi bakıldığında kuvvetli gelişen bir çeşittir.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Ortalama 15 cm uzunluğundaki meyveler gülkurusu mor renk üzerine dikine beyaz çizgilidir. Cilalanmış gibi belirgin parlak bir yapısı vardır meyvelerin. Bitkiye bağlanan sap kısmı dikenlidir. Meyvelerde acılık kesinlikle yoktur. Çok lezzetli bir çeşittir. Validem tarafından onaylandı. Hatta bu çeşidi yetiştirenler tarafından fırınlanmış karışık bir patlıcan tabağı içerisinde bu çeşidi kolaylıkla ayırt edebileceğiniz belirtilmektedir.

Çeşit olarak İtalyanların geleneksel Listada de Gandia çeşidi ile görüntü bakımından benzerlik gösterdiği fakat verimlilik ve erkencilik bakımından daha da üstün olduğu söylenmektedir. İlerleyen yıllarda bu geleneksel çeşidin yerini alıp daha üstün olabileceği söylenmektedir.

Diğer türlerle çapraz tozlaşmış olabilir, bilginize.

Eski 01-10-2014, 23:47   #5
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Yerli Topan Patlıcan

Name:  patlican00002.jpg
Views: 1117
Size:  39.7 KB
  • Bitki tipi ve gelişim durumu: Elimdeki 3 çeşit patlıcan içinde en az verimi olan ve en geç ürün veren bu oldu ama tadı güzeldi, etli ve az çekirdekli olması benim açımdan tercih sebebiydi. Çok iri olmadılar, pek iyi bakamadım belki, bilmiyorum. 15 cm uzunluğunda portakal büyüklüğünde patlıcanlar elde ettim.
  1. Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Mart başından itibaren torfta çimlendirilip mümkünse şaşırtma yapılmalı, daha sonra bahçede asıl yerine dikilmelidir.
  2. Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.):Herhangi bir özel uygulamaya gerek yoktur, kolay çimlenir.
  3. İklim gereksinimleri: Özel bir isteği yok, güneş alan bir yer olması yeterli.
  4. Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Patlıcanın büyümesi durup iyice sertleştiğinde tohum alınabilir.

NOT: Sayın bahcedenn'in geçen seneki katalog bilgileri aşağıdadır. Fotoğraf sayın bahcedenn'e aittir.

Alıntı:
Bitki tipi ve gelişim durumu: İyi bakıldığında kuvvetli gelişen bir çeşittir. Çalı formunda ki bitki 75 cm civarlarında boylanır ve güçlü yapısı ile toprağa değmeden temiz ve düzgün şekilli patlıcanlar yetiştirmenize olanak tanır.

Patlıcan meyvesi ağır olur; bu nedenle bitki yanlara yatmasın diye, yanına bir çubuk dikin ya da dibine toprak küreyip, bastırarak bitkinin tutunmasını sağlayın. Gerekirse sezon boyunca organik gübrelerle besleyin. Yavaş yarayışlı kompost, hayvan gübresi ve organik gübrelerle desteklenen toprakta yetişen bitki bol hasat verir. Resimden de görüldüğü gibi üzeri çiçeklerle dolu olan bitki iyi bakılıp beslendiğinde verimli bir çeşittir.

Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Oval şekilli parlak koyu mor-siyah patlıcanlar ortalama 10 cm. - 15 cm. boy ve 700 gr. - 1200 gr. ağırlığına ulaşır.

Eski 02-10-2014, 00:04   #6
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Little Fingers Patlıcan

Name:  patlican00003.jpg
Views: 844
Size:  29.5 KB

Name:  patlican00004.jpg
Views: 808
Size:  58.9 KB

• Bitki tipi ve gelişim durumu: En sevdiğim çeşit bu oldu. Ufak olsalar da çok verimli ve lezzetli bir çeşit. Salkım şeklinde, 3lü 4lü ürün veriyor. Kabuğu oldukça ince olduğu için soymadan dörde bölüp yemeklerde kullandım, kızartması da güzel oluyor. 10 cm olduğunda toplanabilir, bırakırsanız 15 cm kadar ince uzun ürün veriyor.
  4. Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Patlıcanın büyümesi durup iyice sertleştiğinde tohum alınabilir.
NOT: Sayın bahcedenn'in geçen seneki katalog bilgileri aşağıdadır. Fotoğraf sayın bahcedenn'e aittir.

Alıntı:
Bitki tipi ve gelişim durumu: Yerim olmadığından dolayı sadece tohum elde edebilmek için saksıda yetiştirdim. Bitki bahçe ortamında yetişseydi daha iyi verim alabilirdim. Üzerinde bir sürü salkım halinde çiçek olmasına rağmen 10 günlüğüne tatildeyken düzensiz sulamadan dolayı bitki strese girip üzerindeki henüz meyve tutmayan tüm çiçekleri döktü. Sadece 3 meyve alabildim. Ama bitki hakkında genel bilgilere baktığım zaman çok verimli bir çeşit olduğu söyleniyor.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Salkım salkım siyahımsı koyu mor renkli meyveleri vardır. Ürünün meyveleri parmak büyüklüğüne geldiği anda hasat edebilirsiniz. Büyümelerine izin verdiğiniz anda tadından ve yumuşak dokusundan hiçbir şey kaybetmeyen bir çeşittir.

Eski 02-10-2014, 00:40   #7
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Costata Romanesco Kabak - Cucurbita Pepo

Name:  Costata Romanesco 3.jpg
Views: 829
Size:  44.8 KB

Name:  Costata Romanesco 4.jpg
Views: 825
Size:  31.3 KB

Name:  bean00001.jpg
Views: 851
Size:  71.9 KB
  • Hasat yıl ve ayı: 2014 Haziran'dan itibaren
  • Bitki tipi ve gelişim durumu: Kol atmadığı için çok alan kaplamayan, kısa sürede hasada gelen, verimli bir çeşit. Kızartmalık olarak kullandım tadı güzeldi. Çok sayıda dişi çiçek vermesine rağmen bu sene ağustos ayına kadar ortalıkta pek arı görünmediğinden sanıyorum, tozlaşma olmadı. Toplamda 5 adet kabağı kendim tozlayarak elde ettim. Elde ettiğim kabakların 1 tanesi yuvarlak diğerleri ince uzun formdaydı. İnce uzun olanlardan 2 tanesi alacalı değil tek renk açık yeşildi, bilginize.
  1. Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Nisan-Mayıs aylarında bahçede asıl yerine dikilmelidir.
  2. Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.):Herhangi bir özel uygulamaya gerek yoktur, kolay çimlenir. Yalnız tohumluk ayırdığım kabağın kökü, yağmur nedeniyle çürümeye başlayınca vaktinden önce koparmak zorunda kaldım. Tohumları bana gelenlere nazaran daha ufaktı. Çimlendirmeyi denedim, açık toprağa diktiğim 6 tohumdan 1i çimlenirken streç film ile sera etkisi yaparak diktiklerimin hepsi çimlendi, bilginize.
  4. Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Tohumluk ayırılan kabağın toprakla teması engellenmeli ve sezon sonunda bitkisi kuruyana kadar beklenmelidir. Daha sonra tohum alınabilir.
NOT: Sayın bahcedenn'in geçen seneki katalog bilgileri aşağıdadır.1. ve 2. fotoğraf sayın bahcedenn'e 3. sü bana aittir.

Alıntı:
Bitki tipi ve gelişim durumu: Geleneksel ünlü İtalyan kabak çeşididir. Kol atmayan bir çeşittir. 50-55 günde hasada gelir. Bitkinin düzenli sulanıp düzenli hasat edilmesi gerekmektedir. Meyveleri 10-15 cm boya geldikleri zaman hasat edilmelidir. Tohumluk almak için sezon sonunda tohumluk alacağınız meyvelerin gelişmesine izin verilmelidir. Kabak tohum verebileceği meyveyi tuttuktan sonra verimi derhal düşer ve zaten bu sebeple düzenli hasat, bereketli bir sezon demektir.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Meyvelerinin nervürlü bir gövde yapısı vardır. Farklı, yivli ve nervürlü olan, orta yeşil, çizgili derisi olan uzun meyveli bir çeşittir. Lezzetli bir evladiyeliktir. Çiçeği hala üzerindeyken bir bütün olarak ta kızartılabilmesi popülerdir. Ayrıca dolmalık erkek çiçek tomurcuğu için de iyi bir üreticidir.
Piyasada üretici için mükemmel bir gurme çeşittir.

Eski 02-10-2014, 00:56   #8
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Şenberber Fasulyesi

Name:  bean00002.jpg
Views: 817
Size:  68.2 KB
  • Tohumun kökeni (size nereden geldi): 2013-2014 etkinliğinde sayın heyyamola
  • Bitki tipi ve gelişim durumu: Çok verimli bir çeşit 10 adet tohumun hepsi çimlendi. Ortalama 20 cm yassı çalı tipi, kılçıksız fasulyeleri var. Az sayıda bitkim olduğundan yemeğini yapma fırsatım olmadı, tamamını tohumluk ayırdım.
  1. Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Don tehlikesi kalmadığında, Nisan-Mayıs gibi bahçede asıl yerine dikilmelidir.
  4. Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Fasulyelerin kabuğu kuruyup sarı bir renk aldığında tohumluk alınabilir.

NOT: Sayın heyyamola'nın geçen seneki katalog bilgileri aşağıdadır.

Alıntı:
Bitki tipi ve gelişim durumu: 5-7 metre kadar boylanan, mutlaka ipe sardırılıp, yönlendirilmesi gereken, tavlı toprağa ekilip, düzenli sulanırsa çok iyi gelişen verimli bir tür...
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: 18-25 cm boyunda, yassı, çalı tipinde taze tüketime yönelik, turşusu, konservesi, kurutması da yapılabilen lezzetli, kılçıksız meyveleri var.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024