agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2014-2015 Tohum Paylaşım Etkinliği (Kataloglar)
(https)

Beğeni Düzeni78Beğeniler
  • 1 Gönderen esgül73
  • 17 Gönderen esgül73
  • 18 Gönderen esgül73
  • 14 Gönderen esgül73
  • 14 Gönderen esgül73
  • 14 Gönderen esgül73

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-09-2014, 14:28   #1
Ağaç Dostu

esgül73's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2013
esgül73

Geçen sene tohum takas etkinliği benim için çok heyecan vericiydi.İstedim ki bu yıl da bana gelen tohumlardan edinebildiğim tohumları başkalarıyla paylaşayım.Bu yıl yaz mevsimi sıkıntılı geçtiği için paylaşacağım tohum sayısı az.Benim paylaşacağım tohumlar geçen seneki etkinlikte sayın bahçedenn den gelen tohumlar.

Domates toumlarını bu yıl ilk kez aldığım için başarılı olamadım.Onun için paylaşmak içime sinmedi.

1-Jalapeno biber

2-Black cherry domates

3-Çıbrıka

4-Çörek otu

5-Kudret Narı

akgul1a beğendi.

Düzenleyen esgül73 : 19-10-2014 saat 18:08
esgül73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2014, 14:33   #2
Ağaç Dostu

esgül73's Avatar

Jalapeno Biber

Bitki türü: Sebze
• Bitki ömrü: Tek yıllık
• Tohum Türü: Acı Biber
• Tohum çeşit adı: Jalapeno Biber - Capsicum Annuum
• Tohum kaç yıldır sizdedir: 1. yıl
• Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Salihli /Manisa
• Size nereden geldi:
• Tohumun kökeni : tohum takas etkinliği Sayın Bahçedenn
• Kullanılan gübreler : Yanmış hayvan gübresi
• Kullanılan ilaçlar: Kullanılmadı
• Hasat yıl ve ayı: 2014 yazı
• Bitki tipi ve gelişim durumu: Bitkisi çok fazla boylanmayan ister bahçede ister balkonda kolay yetiştirebileceğiniz verimli bir çeşittir. Meksika menşeli bir bitkidir. Yaygın olarak yeşil, nadiren olgunlaşmış kırmızı olarak tüketilen Jalapeno adını Meksika, Veracruz'daki geleneksel olarak yetiştirildiği Jalapa'dan alır.
• Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Orta acılıktaki Jalapeno Scoville ölçeğine göre 2500 - 8000 SHU (Scoville heat units) değer aralığındadır. Acı olmasına karşın ağzı yakmayan lezzetiyle bilinen ve diğer biberlere göre daha yoğun bir tada sahip olan "Jalapeno", et yemeği, salata, dip sos, bulgur, pilav ve makarnanın yanı sıra; diğer mezeler ve çerezlerle de tüketilmektedir.
Kendim turşusunu yaptım.

Eklenen Resimler

Düzenleyen esgül73 : 04-09-2014 saat 14:39 Neden: resim göndermek
Eski 04-09-2014, 14:47   #3
Ağaç Dostu

esgül73's Avatar

Black Cherry Domates

• Bitki türü: Sebze
• Bitki ömrü: Tek yıllık
• Tohum Türü: Domates
• Tohum çeşit adı: Black Cherry Domates - Solanum lycopersicum
• Tohum kaç yıldır sizdedir: İlk yıl
• Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Salihli/Manisa
• Size nereden geldi: Tohum takas etkinliği sayın bahçedenn
• Tohumun kökeni :
• Kullanılan gübreler : Yanmış hayvan gübresi
• Kullanılan ilaçlar: Kullanılmayacak
• Hasat yıl ve ayı: 2014 yazı
• Bitki tipi ve gelişim durumu: Sırık kuvvetlice bir çeşittir. Yağan yağmurlardan mı nedir çok boy attı.Diğer domates çeşitlerine göre oldukça verimliydi.bütün yaz domates yedik.
• Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Onlarca meyve veren, lezzetli, salata tabakları ve taze tüketim için ideal mükemmel bir Cherry çeşididir. Bir çok yetiştiriciye göre mükemmel, tatlı, dumanlı ve zengin lezzetli bir tadı vardır. Hafif mayhoş tadı benim domateste aradığım tad olduğu için beğendim.

Eklenen Resimler

Eski 19-10-2014, 18:32   #4
Ağaç Dostu

esgül73's Avatar

Çıbrıka - Summer Savory

Bitki türü: Sebze
Bitki ömrü: Tek yıllık
Tohum Türü: Baharat
Tohum çeşit adı: Çıbrıka, Çıbrıtsa, Çobrisa, Çibirsi - Summer Savory - Satureja hortensis
Tohum kaç yıldır sizdedir:1 yıl
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Manisa/Salihli
Size nereden geldi: tohum takas sayın bahcedenn
Tohumun kökeni : Balkanlar
Kullanılan gübreler : -
Kullanılan ilaçlar: -
Hasat yıl ve ayı: 2014 Ağustos
Çeşidin Hikayesi: Trakya'da Çıbrıka, Bulgaristan'da Çıbrıtsa, Pomaklarda Çobrisa ve agaclar.nette adı Sater otu, Çuprika, Çibirsi olarak geçen bitki. Özellikle Bulgaristan’dan göçen ve bilhassa da Pomak kökenli yurttaşlarımızın Trakya ve Marmara bölgesindeki bazı kırsal yerleşim alanlarında evsel kullanım için yetiştirdikleri bir baharat türüdür.

Tarhana yaparken eğer evde bebek yoksa mutlaka kullanılır, diğer çorba çeşitlerinde ve köfte harcında da kullanılır, özellikle etli yemeklerde tercih edilir, pişmiş kuru fasulyenin üzerine serpilir, haşlanmış yumurta veya haşlanmış patatesle mükemmel olur, kızarmış ekmeğin üzerine sürülen yağa serpilir...

Her baharatçıda bulamayacağınız bir çeşittir.

Yetiştirme özellikleri:
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Tohum ekimini Nisan - Mayıs aylarında bir saksıya ya da fide tarhına gerçekleştirebilirsiniz. Daha evvel ekim yapmanıza gerek yoktur. Yeterli güneş olmadığında ince, uzun ve cılız fideler elde etme ihtimaline karşı aceleci olmamalısınız. 8-10 günde çimlenen bitkiyi ilk gerçek yapraklarından sonra yani 4 çift yaprak oluştuğunda köklerini zedelemeden daha geniş saksılara ya da kalıcı yerlerine şaşırtabilirsiniz.

Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.) Çimlendirme için ön uygulama istemez. Hızlı ve kolay çimlenir.

Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Hiçbir bakıma ihtiyacı yoktur. Normal bahçe toprağında sıkıntısız büyürler.

İklim gereksinimleri: Ne kadar uzun saatler doğrudan güneş alırlarsa aromaları o denli yoğun olur.

Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Dallanıp budaklanan bitki 1-2 karış büyüklüğüne geldiğinde pembe, açık eflatun çiçekler açmaya başlar. Bu aşamadan sonra bitkiyi kirlenmemesi için kökü toprakta kalacak şekilde kesip , eğer gerekiyorsa yıkayıp, demetler haline getirip, baş aşağı asarak gölge ve havadar bir yerde kurutmak gerekmektedir. Eğer bitkiyi güneşte kurutursanız baharatınızın rengi kararır, açık renkli canlı bir baharat elde edemezsiniz. Pembe, açık eflatun çiçekler açan bitkiyi hasat etmezseniz birkaç hafta içerisinde tohum oluşumu başlayacaktır.
Gerçekten sorunsuz ve kolay yetişen bir baharat.Ben tazeyken domateslermin üzerine koyup süsledim.Bu baharatı çok sevdim.

Eklenen Resimler

Düzenleyen esgül73 : 20-10-2014 saat 08:05 Neden: resim ekleme
Eski 20-10-2014, 08:29   #5
Ağaç Dostu

esgül73's Avatar

Çörekotu

Bitki türü: Çiçek
Bitki ömrü: Tek yıllık
Tohum Türü: Çörekotu
Tohum çeşit adı: Beyaz ve mavi çörekotu
Tohum kaç yıldır sizdedir: 1 yıldır.
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Manisa Salihli
Tohumun kökeni: tohum takas sdurul
Kullanılan gübreler: Yanmış koyun gübresi.
Kullanılan ilaçlar: Kullanılmadı.
Hasat yıl ve ayı: 2014 Yaz ayları.
Bitki tipi ve gelişim durumu: Tek yıllık ancak her yıl dökülen tohumlarından yeniden çimleniyor.Özel bir bakım gerektirmiyor.

Tohumlarımı şifa niyetine kullanmayı düşünüyordum ama paylaştıkça güzel diye düşündüm.Onun için 3 kişiyle paylaşabilicem.Aslında daha çok tohumum olurdu ama sadece bir tohumluğa bakıp olmuş diye diğerlerini de açtım.Olmadığını gördüm ama işten geçmişti artık.Tohumu göndereceklere önerim 4-5 tohumluğa bakıp öyle köklesinler.

Eklenen Resimler

Düzenleyen esgül73 : 20-10-2014 saat 11:02 Neden: yazı yanlışı
Eski 20-10-2014, 10:07   #6
Ağaç Dostu

esgül73's Avatar

Kudret Narı

Bitki türü: Tek yıllık
Tohum Türü: Kudret Narı
Tohum çeşit adı: Kudret Narı
Tohum kaç yıldır sizdedir: 1 yıldır.
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Manisa Salihli
Tohumun kökeni: yerli tohum sitesi
Kullanılan gübreler: Yanmış koyun gübresi.
Kullanılan ilaçlar: Kullanılmadı.
Hasat yıl ve ayı: 2014 Yaz ayları.
Bitki tipi ve gelişim durumu: Mart ayı başında tohumların ekimi yapılır.Daha sonra çıkan fideler bahçedeki yerine geçirilir.Benim 2 tane meyvem oldu.Onlarında tohumlarını aldım.Dolayısıyla zeytinyağı içnde bekletip kullanamadım.
Sarmaşık formunda olup, yaz aylarında çiçek açar. Yelpaze şeklinde, loplu, kenarları dişli yapraklara sahiptir. Erkek veya dişi çiçekleri ayrı saplarda bulunur. Çiçekleri sarı renklidir.
Bütün kısımları ve öz suyu çok acı olan meyve hamken yeşil, olgunlaşınca turuncu-kırmızı renkte, 10-20 cm uzunluğunda, geniş bir mekik sekline gelir. Girintili çıkıntılı ve pürtüklü bir yüzeye sahiptir. Olgunlaşınca, kabuğu geriye büküldüğünde çok sayıda, kırmızı, kahverengi veya beyaz renkli çekirdekleri ortaya çıkar. Tohumları (çekirdekleri) 7-10mm boyunda, yassı ve pütürlüdür.
Tohumları 5 kişiye göndereceğim.Resim internetten alıntıdır.

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024