agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Fotoğraf Yarışmaları > 2010
(https)

Anket Sonuçlarını Göster: Ahşap ve Doğal Kuş Yuvaları [Nisan 2010]
asumandilek - Bir Gaga Mucizesi.. 7 24.14%
imgelem - Kırlangıç Ailesi 16 55.17%
kaptanzst - Kırlangıç Yuvası 0 0%
kuru.umit - Leylek 5 17.24%
rana58 - Leylek Ailesi 1 3.45%
Oy Verenler: 29. Bu ankete oy veremezsiniz

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-04-2010, 07:53   #1
Ağaç Dostu

DarkYES's Avatar

Giriş Tarihi: 28-08-2004
Galeri: 363
Ahşap ve Doğal Kuş Yuvaları [Nisan 2010]

Nisan ayı yarışma konumuz: Ahşap ve Doğal Kuş Yuvaları

Bu yarışmaya en çok 2 fotoğrafla katılabilirsiniz.

Fotoğrafınızı galeride Bu ayın yarışması: Ahşap ve Doğal Kuş Yuvaları galerisine ekleyebilirsiniz.

agaclar.net yarışma kuralları

DarkYES Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2010, 12:04   #2
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2009
Galeri: 39
Ahşap ve Doğal Kuş Yuvaları [Mart 2010]

--------------------------------------------------------------------------------

Aralık ayı yarışma konumuz: Ahşap ve Doğal Kuş Yuvaları

Burada bir hata yok mu? Aralık yerine Nisan olması gerekiyor sanırım.

Bir bakayım, bende olacaktı birkaç tane kuş yuvası fotoğrafı...

skaraca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2010, 12:36   #3
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Galeriye daha önce yüklediğimiz fotoğraflar yarışmaya katılabilir mi?
Bu ve bunun gibi.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2010, 13:02   #4
Ağaç Dostu

DarkYES's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi skaraca Mesajı Göster
Ahşap ve Doğal Kuş Yuvaları [Mart 2010]

--------------------------------------------------------------------------------

Aralık ayı yarışma konumuz: Ahşap ve Doğal Kuş Yuvaları

Burada bir hata yok mu? Aralık yerine Nisan olması gerekiyor sanırım.

..
Doğrudur. Kopyalayıp yapıştırırken unutmuşum değiştirmeyi.

Eski 01-04-2010, 13:06   #5
Ağaç Dostu

DarkYES's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Galeriye daha önce yüklediğimiz fotoğraflar yarışmaya katılabilir mi?
Bu ve bunun gibi.
Evet katılabilirsiniz. Fotoğrafları tekrardan yükleyerek fakat yeni fotoğraflar çekerek katılmanızı arzu ederiz

Eski 01-04-2010, 14:46   #6
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Orman bakanlığının standart kuş yuvası iki yıldan beri ağaçta asılı. Henüz bir kuş girdiğini görmedim. Yuva kedinin çıkamayacağı yükseklikte çam dalları arasında. Aslında yarışmaya girecek fotoğraflar kuşla birlikte görüntülenmeli.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2010, 15:10   #7
Ağaç Dostu

DarkYES's Avatar

İçerisinde kuş olması gibi bir şartımız yok fakat kuş yuvası yanında yuvayı kullanan kuşun/kuşların olduğu fotoğraflara da kapımız açık

Eski 15-04-2010, 00:44   #8
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Doğal olması, doğal kuş yuvaları bence daha güzel olur ve daha güzel kareler çıkabilir.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2010, 02:28   #9
Ağaç Dostu

hozat's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2009
Galeri: 45
Yarışmanın doğal kuş yuvaları ile olmasından yanayım, madem kuş yuvaları yarışıyor o halde kuşun emeği ve mahareti puan toplamalıdır.

İçinde kuş olması yarışmanın içeriğine anlam katar.
Bu durumda fotorafı çekenin emek ve çabası da gözden kaçmamış olur.

hozat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2010, 08:37   #10
Ağaç Dostu

DarkYES's Avatar

Yarışma geçen ay duyurulduğunda sadece Ahşap Kuş Yuvaları dahil olacaktı fakat bulunmasının güçlüğü sebebiyle işin içerisine doğal kuş yuvaları da dahil edilmiştir.

Konu kuş yuvaları olduğu için -Yuvasında kuş, Kuş ve Yuvası vs. olmadığından- esas olan yuvanın güzelliği olmakla birlikte kuşun yaptığı güzel yuva yanında el emeği olan ahşap kuş yuvalarının da bu kadar görmezden gelinmemesi gerekir diye düşünüyorum

Ahşap işçiliği/işlemeciliği ağacın ham madde olarak kullanılmasıyla meydana gelen sentetik maddeler ya da metal kullanılarak yapılan işlerden daha ilgi çekici.

Geçmiş yarışma konularına bakılırsa örneğin Ahşap Mutfak Aletleri yarışmasında isteğimiz artık iyice ortadan kaybolan ahşap mutfak aletlerini ortaya çıkartmaktı. Fakat pek katılım olmadı

Sonuç olarak düşüncelerinizi bizimle paylaştığınız teşekkür etmekle birlikte bundan sonra fotoğraf yükleyecekler için esas olanın yuvadakiler ya da yuvaya eşlik edenlerden ziyade yuvanın ta kendisi olduğunu hatırlatmak isterim. Elbetteki burada seçilenin fotoğraftaki yuvadan ziyade fotoğraf olacağını belirtmek isterim. Yani en güzel gösterişli kuş yuvasından ziyade en güzel/iyi/ilgi çeken fotoğraflar finale kalacak

Belki gelecek yıl yuva ve sakinlirene ilişkin bir konu belirleyebiliriz

Eski 15-04-2010, 14:43   #11
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Cumhur tonbaya gün doğdu, şimdi köyde ne kadar leylek yuvası varsa çeker gönderir, aha işte buraya yazıyorum, sizde şahit olun.

Eski 15-04-2010, 15:06   #12
Ağaç Dostu

alimallah's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2008
Aman dikkat

Sayın darkYES,

İyi niyetinizden şüphe etmediğimi öncelikle belirterek, çok yanlış bir yarışma konusu seçtiğinizi bildirmek zorundayım.

İnsan eliyle yapılan yuvaların yakından fotoğraflanması tartışmaya açıktır ancak, doğal hayatta yaşayan ve kendilerince çok zorlu bir varoluş gayreti ve savaşımı içerisinde bulunan hayvanların, onları ürkütme pahasına fotoğraflanmaya çalışılması hiç etik değildir. Bazı kuşların yuvalarına yaklaşmak dahi onların yuvalarını terketmelerine ve dolayısı ile o yıl çoğalamamalarına neden olabilir. Böyle bir durumu hiç kimse istemez tabi ki.

Bütün ciddi kuş sitelerinde, yuvaların göründüğü fotoğrafların yayınlanmasına izin verilmezken, bizim sitemiz gibi yüzü tamamen doğaya dönük bir sitenin bu konuda yarışma düzenlemesini takdirlerinize bırakıyorum.

Zararın neresinden dönersek kardır diyor ve doğal kuş yuvalarının bulunduğu fotoğrafların derhal silinmesini öneriyorum.
Bilgi edinilmesi amacı ile "http://www.trakus.org" sitesinden, etik kurallar ile ilgili bir yazıyı ilave ediyorum.
Saygılarımla

Tartışılmaz önceliğimiz doğanın kendisi ve onun dengesidir. Bulunulan alan neresi olursa olsun o alanın gerçek sahiplerinin orada yaşayan tüm canlılar olduğu, insanın orada geçici bir konuk olduğu unutulmamalıdır. Canlı-cansız tüm ekosisteme saygı göstermeden doğa sevgisinden bahsetmek mümkün değildir.

Çalışılacak alanın doğal yapısı, faunası hakkında önceden gözlem yapılması, yapılmış gözlemlerden ve bilgi/belgelerden yararlanılması, alanda daha önce çalışma yapmış kişilerden deneyimlerinin alınması hem o bölgedeki doğal yaşama en az rahatsızlığın verilmesi açısından önemlidir.

Doğada var olan düzene müdahale edilemez. Doğada var olan hiçbir şeyin yerini değiştirmeye hakkımız olmadığı unutulmamalıdır.
Yapılan tüm etkinliklerin doğadaki canlıların yaşamlarının ve yaşam alanlarının daha iyiye gitmesi amacına hizmet etmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Önemli Kuş Alanları´nın (ÖKA) ve koruma altındaki benzer alanların korunması desteklenmelidir. Koruma altındaki alanlara yetkililerden izinsiz girilmemeli, bu tür alanların kurallarına uyulmalıdır.

Özel mülkiyetlere, mülk sahibinin izni olmadan girilmemelidir.
Fotoğraflamaya çalışılan canlının yaşam döngüsünü bozacak davranışlardan uzak durulmalı, canlının rahatsız olduğu hissedildiğinde alan hemen terk edilmelidir.

Nadir ya da nesli tehlikede bulunan bir canlının yaşadığı alana hangi amaçla olursa olsun girmenin, bu alanların yerini ikinci kişilerle paylaşmanın, ya da başkasınca yeri belirlenmiş bu nitelikteki bir alanın yerini öğrenmeye çalışmanın o nadir canlı üzerinde yaratacağı tehlikeler kesinlikle unutulmamalıdır.

Önceden planlanmış ya da rastlantı sonucu bir araya gelinmiş gruplarla doğa fotoğrafçılığı daha fazla özen ister. Böyle durumlarda her şeyin kontrol altında yapılması için gerekli işbirliğinin önceden planlanması gerekir. Tecrübeli bir grup üyesinin grup lideri olarak seçilmesinde ve onun yönlendirmelerinin dışında hareket edilmemesinde yarar vardır.
Herhangi bir alanda birkaç fotoğrafçının/gözlemcinin belirledikleri makul süreler içinde yapacakları çalışmalar ile aynı alanın yoğun bir şekilde sıklıkla kullanılmasının çevre ve canlılar üzerinde biriken etkisinin zararları göz ardı edilmemelidir. Kalabalık gruplarla yapılan fotoğraf/gözlem turlarında alandaki canlıların çok daha fazla rahatsız olacakları kesinlikle unutulmamalıdır.

Gerek yalnız gerekse kalabalık yapılan arazi çalışmalarında canlının yaşam alanında geçirilecek fazladan her dakikanın o canlıya yaşatacağı stres veya vereceği zarar göz ardı edilmemelidir.

Özellikle tehlike altındaki veya bu statüye girme olasılığı olan türlerin bulunduğu alanların bilgilerini başkaları ile paylaşmaktan, bu bilgileri paylaşmak istemeyenleri baskı altına almaktan kaçınılmalıdır.

Her türlü belgeleme yöntemini ve aracını kullanmadan önce hayvan davranışlarının modelleri konusunda bilgi edinilmeli, hayvanların yaşam süreçlerine ne zaman müdahale edilmemesi gerektiği ve müdahale sınırları/süresi öğrenilmelidir.

Yuvalardan, yuva kolonilerinden, kur alanlarından, kalabalık tüneklerden ve önemli beslenme alanlarından uzak durulması gerektiği asla unutulmamalıdır. Bu tür alanlarda yapılacak çekimlerin canlıları rahatsız etmemesi gereken mesafelerden ve mümkün olduğunca kamuflaj yöntemiyle yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Yuvaya kesinlikle yaklaşılmamalı, yavru veya yumurtalar ele alınmamalıdır. Daha farklı, güzel fotoğraf/video çekmek amacıyla canlının, kovalama, bağırma ya da bir şey fırlatma gibi yöntemlerle rahatsız edilmesi asla kabul edilemez.

Fotoğraf çekerken veya gözlem yaparken herkesin dikkatini çekecek, dolayısıyla alana ilgisini arttıracak davranışlardan kaçınılmalıdır.

Çekilen fotoğrafta kadraja girmesini engellemek veya kamuflajda kullanmak üzere canlı bitkilere kesinlikle zarar verilmemelidir.

Kuşları veya belgelenmek/gözlemlenmek istenen diğer canlıları cezbetmek için kullanılacak yöntemlerin o canlıların yaşam döngülerine zarar verebileceği asla unutulmamalıdır.
Koruma amaçlı dahi olsa canlılar arasındaki avlanma vb. doğal olaylara asla müdahale edilmemelidir.

Kuşların ve diğer canlıların yuva yapabilecekleri kumsal, çayır, sulak alan civarı gibi alanlara özellikle üreme döneminde, pek çok yuvaya/yavruya farkında bile olmadan zarar vereceğinden araçlarla kesinlikle girilmemelidir. Bu tür alanlara yaya olarak girmenin bile yuvalara zarar verebileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

alimallah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2010, 15:22   #13
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Aslında haklısınız, bir şey yapacağız diye bir tarafı da yıkarız, biz insan oğlu böyleyizdir.
O yününü görüp düşünemedik, hatırlattığınız için teşekkür ederim.

Gerçektende düşündüğümüz zaman hak vermemek elde değil.

Herşeyin doğal olanı güzeldir ama, şimdi biz bir fotoğraf çekeceğiz diye iyice dibine gidip hatta ağacın üstünede çıkarız hayvanları ürkütürüzde yaparmıyız yaparız valla bizden korkulur.

Uzaktan ürkütmeden belkide teleobjektifle çekilebilir, doğal olanını yinede tercih ederim.

Eski 16-04-2010, 09:38   #14
Ağaç Dostu

DarkYES's Avatar

Merhaba,

Bu konudaki bilgilendirmeniz ve uyarınız için teşekkür ederiz. Konu belirlenirken bu durumu gözardı etmiştik.
Şu gün itibariyle umarım yarışmaya katılacak üyelerimiz bu bölüme göz atar ve eğer çekmeyi düşünüyorlarsa da söylediğiniz hususlara dikkat edip doğal kuş yuvası yerine ahşap kuş yuvası fotoğrafları çekerler.

Yarışma için eklenen fotoğrafları silmek, bir şeye çözüm olmaz. Başlangıçta ahşaptan yapılan bir nesne olarak ahşap kuş yuvalarına yönlendirmekti yarışmacıları. Fakat sizin de gördüğünüz/okuduğunuz üzere insanlar doğal kuş yuvalarını tercih ettiler. Daha güzel/anlamlı buldukları için.
Öyle sanıyorum ki bu fotoğrafları çeken arkadaşların hiçbiri de artniyetle bu işe girişmemişlerdir.

Bunun yanında biraz da bilgi almak için şunu sormak isterim, yarışma için eklenen fotoğraflardaki uzaktan çekilen leylek ve tahminen şehir içindeki kırlangıç fotoğrafları öyle sanıyorum ki alıntıladığınız yazıdaki sınırlara girmiyor olsa gerek. Yanılıyor da olabilirim.

Bir de uzaktan bir yuvanın fotoğraflanmasında ya da terkedilmiş bir yuvanın fotoğraflanmasında bir sakınca yokmuş gibi algıladım okuduğum yazıdan. Gerçi burada da uzakla kastedilenin ne olduğu ve yuvanın terk edilip edilmediğinden emin olunmasının gerekliliği gibi konular ortaya çıkıyor.

Bunun yanında
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alimallah Mesajı Göster
Sayın darkYES,

İyi niyetinizden şüphe etmediğimi öncelikle belirterek, çok yanlış bir yarışma konusu seçtiğinizi bildirmek zorundayım.

İnsan eliyle yapılan yuvaların yakından fotoğraflanması tartışmaya açıktır ancak, doğal hayatta yaşayan ve kendilerince çok zorlu bir varoluş gayreti ve savaşımı içerisinde bulunan hayvanların, onları ürkütme pahasına fotoğraflanmaya çalışılması hiç etik değildir. Bazı kuşların yuvalarına yaklaşmak dahi onların yuvalarını terketmelerine ve dolayısı ile o yıl çoğalamamalarına neden olabilir. Böyle bir durumu hiç kimse istemez tabi ki.

Bütün ciddi kuş sitelerinde, yuvaların göründüğü fotoğrafların yayınlanmasına izin verilmezken, bizim sitemiz gibi yüzü tamamen doğaya dönük bir sitenin bu konuda yarışma düzenlemesini takdirlerinize bırakıyorum.

Zararın neresinden dönersek kardır diyor ve doğal kuş yuvalarının bulunduğu fotoğrafların derhal silinmesini öneriyorum.
Bilgi edinilmesi amacı ile "http://www.trakus.org" sitesinden, etik kurallar ile ilgili bir yazıyı ilave ediyorum.
Saygılarımla

Eski 16-04-2010, 16:46   #15
Ağaçsever

Bahar Erdem's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2009
Galeri: 6
Sayın DarkYES
Daha önce siteye ve galeriye fotoğraf yüklemiştim fakat bu sefer yükleyemiyorum. İlk kes bi yarışma için fotoğraf yükliyeceğim ama sürekli uyarı olarak boyutlar uygun değil diyor ne yapmalıyım. Bilgisayarımda program olarak picasa 3 kullanıyorum ve bununla boyutlarını ayarlayıp yüklüyordum ama bu sefer yapamamdım. Rica etsem yardımcı olurmusunuz?

Bahar Erdem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2010, 21:05   #16
Ağaç Dostu

alimallah's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2008
Sizlerle aynı sitede bulunmak ne güzel.
Tartışma adabı ve doğa yanlısı fikirler karşısında kendi fikrinden kolayca vazgeçebilme olgunluğunu gösteren Lilium, DarkYES. Saygılar size..
Doğal kuş yuvası fotoğrafı ekleyen arkadaşlarımızın, doğaya zarar vermeyi düşünmediklerine ben de eminim. Ancak onları fotoğraflarken, onları ne denli rahatsız ettiklerini düşünmediklerini sanıyorum.
İnsan eliyle yapılmış kuş yuvalarını iki katagoride düşünmek lazım. Birincisi, yuva yapmada zorlanan ya da yapı malzemesi bulamayanlara kolaylık sağlamak, zor koşullarda beslenmelerine yardımcı olmak amacı ile, insanların hemen ulaşamayacağı yerlere yapılan yuvalar. Buraları mesken tutmuş kuşlar da insanlardan sakınırlar. Bu yuvalardan da uzak durmak gerekir.
Ama insanların yerleşim yerlerine çok yakın yerlere yapılan gerek doğal, gerekse ahşap yuvalar, yuva sakinlerini rahatsız etmeden fotoğraflanabilir. Buralara yerleşen kuşlar insanların varlıklarına alıştıkları için, fotoğrafçının onlara zarar verdikleri söylenemez. Ahşap yuvaların fotoğrafları, bu yuvalardan yapmak isteyen kişilere yol gösterici ve teşvik edici de olabilir.
Yayınladığım kuş yuvası fotoğrafını çekerken, uzaktan tele ile çektim veya çeşitli tedbirler aldığımdan kuşları hiç rahatsız etmedim diyebilirsiniz. Ancak bu fotoğrafları izleyen insanlar sizin çekim koşullarınızı bilmeyerek, sizden daha iyi fotoğraflar çekebilmek için bir yarış içine girip, kuşları rahatsız edebilirler. En iyisi "kurdun aklına kuzuyu" hiç getirmemektir Yani bu tür fotoğrafları yayınlamamaktır.
Terk edilen yuvaların fotoğrafı tabii ki çekilebilir. Ama terk edildiğinden emin olmamız gerekir.
Unutmayalım ki kuşların kulakları, sezgileri, koku alma özellikler ve özellikle gözleri, insanlara göre çok gelişmiştir. Onlara göstermeden yaklaşabiliyorum demek kendi kendini aldatmaktır çoğunlukla.
Yuvasını fotoğraflamaya çalıştığımız kuşun bizden korkarak yavrusunu besleyemediğini ve bu durumdan bizim haberimiz dahi olmadığını aklımızdan çıkarmayalım lütfen.
Selamlar

alimallah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2010, 01:37   #17
Ağaç Dostu

asumandilek's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2007
Galeri: 87
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alimallah Mesajı Göster
Yayınladığım kuş yuvası fotoğrafını çekerken, uzaktan tele ile çektim veya çeşitli tedbirler aldığımdan kuşları hiç rahatsız etmedim diyebilirsiniz. Ancak bu fotoğrafları izleyen insanlar sizin çekim koşullarınızı bilmeyerek, sizden daha iyi fotoğraflar çekebilmek için bir yarış içine girip, kuşları rahatsız edebilirler. En iyisi "kurdun aklına kuzuyu" hiç getirmemektir Yani bu tür fotoğrafları yayınlamamaktır.

Duyarlılığınız utanmama neden oldu gerçekten. Aslında sürekli insan geçen bir yerde hemen yol kenarında gördüğüm bu yuvayı çekerken yaprakların şeklinin bozulmamasına bile dikkat ederek elimden geldiğince çabalamış olsamda ve hatta sonrasında annem bir telefon konuşmasında kuşların yumurtadan çıktıklarını haber vermiş olsada içim çok ezildi yazdığınız mesajla. Duyarlılığınız için çok teşekkürler sevgili alimallah. Kendi adıma rahatım evet ama bu fotoğrafla öörnek olduğum ve birilerinin aklına doğal kuş yuvası fotoğraflamasını sokmuş olabileceğim gelince çok üzüldüm. Tekrar teşekkürler...

asumandilek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2010, 12:02   #18
Ağaç Dostu

DarkYES's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Bahar Erdem Mesajı Göster
Sayın DarkYES
Daha önce siteye ve galeriye fotoğraf yüklemiştim fakat bu sefer yükleyemiyorum. İlk kes bi yarışma için fotoğraf yükliyeceğim ama sürekli uyarı olarak boyutlar uygun değil diyor ne yapmalıyım. Bilgisayarımda program olarak picasa 3 kullanıyorum ve bununla boyutlarını ayarlayıp yüklüyordum ama bu sefer yapamamdım. Rica etsem yardımcı olurmusunuz?
Boyutlandırmaya ilişkin aşağıdaki linkten İngilizce bir dökümana ulaşabilirsiniz.
http://picasa.google.com/support/bin...&answer=171944

Sürümünüz Türkçe ise yardım kısmında boyutlandırmaya ilişkin büyük ühtimalle nasıl yapacağınıza dair bir açıklama vardır.

Boyutlandırma yaparken çok küçük boyutlu hale getirmenizde sorun çıkartıyor olabilir. Fotoğrafınızın ölçülerini yazar mısınız?

Picasa ile ilgili http://picasa.google.com/support/bin...r&answer=13821 adresinde Türkçe bilgi bulmanız mümkün.

Ayrıca Forumun Fotoğraf bölümünde başka programlar bulabilirsiniz boyutlandırma işi için.

Eski 03-05-2010, 10:07   #19
Ağaç Dostu

DarkYES's Avatar

Bu ayın finalistleri 04/05/2010 tarihinde açıklanacaktır.

Haziran ayı yarışma konusu : Çiçek ve Çocuk

Eski 04-05-2010, 21:10   #20
Ağaç Dostu

DarkYES's Avatar

Katılan üyelerimize teşekkür ederiz...
Ödül kazananları belirlemek üzere oy kullanabilirsiniz.

asumandilek - Bir Gaga Mucizesi..

imgelem - Kırlangıç Ailesi

kaptanzst - Kırlangıç Yuvası

kuru.umit - Leylek

rana58 - Leylek Ailesi

Eski 05-05-2010, 09:34   #21
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2009
Galeri: 39
Finale kalan üyelerimizi kutluyorum. Hepside çok güzel. Ama ben biraz da göndermiş olduğu kaktüs ve sukulentler nedeniyle tercihimi sayın Asuman hanımdan yana kullandım.

skaraca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2010, 20:48   #22
Yeni Üye

Muhammet AKKAYA's Avatar

Giriş Tarihi: 28-06-2005
Galeri: 91
Fotoğraf yarışmaları

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi DarkYES Mesajı Göster
Nisan ayı yarışma konumuz: Ahşap ve Doğal Kuş Yuvaları

Bu yarışmaya en çok 2 fotoğrafla katılabilirsiniz.

Fotoğrafınızı galeride Bu ayın yarışması: Ahşap ve Doğal Kuş Yuvaları galerisine ekleyebilirsiniz.

agaclar.net yarışma kuralları
Bu yarışmada neden sadece anketteki kişiler değerlendiriliyor. Nereye nasıl bir mesaj gönderilecek anlamış değilim. Açıklarsanız sevinirim

Muhammet AKKAYA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2010, 21:58   #23
Ağaç Dostu

DarkYES's Avatar

Yarışma kurallarına göz attınız mı?

Alıntı:
Yarışma değerlendirmesi birinci, ikinci, ücüncü diye yapılmaz. En iyi ilk 5 fotoğraf olarak değerlendirilir.

Eski 08-05-2010, 22:41   #24
Ağaç Dostu

Zühre Demir's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2010
Galeri: 32
3. fotoğraf nasıl oy almaz ya? O da çok iyi bir kare. Allah allah. İmkan olsa da birkaç tane birden oy verebilsek...

Zühre Demir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2010, 23:04   #25
Ağaç Dostu

DarkYES's Avatar

Bu durumu çok da dert etmemek lazım, zaten 1.2.3. yok. Oylama hediye sayısı az olduğu için gelen bir belirleme yöntemi. Yoksa zaten sona kalan 5 kişi diğer fotoğraflar arasında jüri üyelerinin en çok puanı verdiği fotoğraflar.

Eski 12-05-2010, 00:14   #26
Ağaç Dostu

DarkYES's Avatar

Bu kısmı bu ay unutmuşum. Özür dilerim

Jüri üyelerince beğenilen diğer fotoğraflar.

Muhammet AKKAYA

kuru.umit

skaraca

Eski 12-05-2010, 00:37   #27
Ağaç Dostu

Zühre Demir's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2010
Galeri: 32
Şu jüri üyelerini de pek merak ediyorum.

Zühre Demir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2010, 00:51   #28
Ağaç Dostu

DarkYES's Avatar

Hepsi sizin benim gibi insanlar
Çok da ilginç değiller.
Aslında pek de sabit değiller.
Gönüllük esas olduğu için çok uzun süre kalmaları da zor gibi zaten.
Yarışmacılar en azından ufak da olsa bir karşılık alabiliyor. Onlar için böyle bir şans da yok
Bir de küçük bir kısmı forum içerisinden büyük bir kısmı forumla hiç ilgiisi olmayan tamamen bu ortam dışından fotoğrafçılıkla ilişkisi olan insanlar

Eski 12-05-2010, 21:49   #29
Ağaç Dostu

DarkYES's Avatar

Hediye seçecek üyelerimiz:

imgelem - Kırlangıç Ailesi 16
asumandilek - Bir Gaga Mucizesi.. 7
kuru.umit - Leylek 5

Bu ay için 2 kişiye Elma isimli romanı, bir kişiye de burada bulunan listedeki Oğlak Yayınları'ndan bir kitap hediye edeceğiz.

Bu başlıkta seçtiğiniz hediyeleri yazmanızı rica ediyoruz.
Daha sonra bana özel mesajla isim, adres ve telefon numarası bilgilerinizi iletmeniz gerekmektedir.

Elma isimli roman 2 kişi, Oğlak Yayınları'na ait kitap ise 1 kişi tarafından seçilebilir.

Not: Üyelerin seçtikleri hediyeleri en geç 1 hafta içiresinde özel mesajla bana bildirmeleri gerekmektedir.

Eski 13-05-2010, 00:06   #30
Ağaç Dostu

kuru.umit's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2007
Galeri: 435
Tüm katılımcıları tebrik eder, beğenilerini sunan arkadaşlara teşekkür ederim.
İlk iki dereceyi alan arkadaşların önceliğini peşinen kabul ederek, tercihimin "Sevim Tanör Hoca'nın Yemek Kitabı-Sevim Tanör" adlı kitap olduğunu söylemek isterim.
ümit kuru

kuru.umit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024