agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Fotoğraf Yarışmaları > 2008
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-08-2008, 23:23   #1
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Susuzluk [Ağustos 2008]

Ağustos ayı yarışma konusu : Susuzluk

Susuzluğu çok farklı biçimlerde anlatabilirsiniz. Kurumaya başlamış bir bitki de, bir göl de olabilir. Akmayan bir çeşme başında umutla bekleyen bir kedi de olabilir. Hepsi kabulümüz...

Herkese iyi fotoğraflar dileriz...

Yarışmaya İki fotoğrafla katılabilirsiniz. Daha çok fotoğraf yükleyenler yarışma dışı kalacaktır.

Forumda en az 5 mesaj yazmamış olanlar da yarışmaya katılamaz. Katılsa bile değerlendirmeye alınmaz.

Fotoğrafınızı, galeride Bu ayın Yarışması bölümüne ekleyebilirsiniz.

agaclar.net yarışma kuralları

Ödül seçimleriniz için: yarisma@agaclar.net

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2008, 22:00   #2
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Giriş Tarihi: 15-01-2006
Galeri: 787
Güzel bir seçim olmuş, tüm arkadaşlara başarılar dilerim.

caucasus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2008, 17:44   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-08-2008
Galeri: 5
Günümüz koşullarına uygun bir konu olmuş.tebrikler

fth05 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2008, 12:20   #4
Yeni Üye

ventura's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2007
basarılar...

ventura Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2008, 15:54   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-04-2005
Galeri: 24
ağustos'ta geldi geçti göz açıp kapayana kadar oldu 2 eylül...

Dev Sekoya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2008, 18:22   #6
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Kuraklık

Ağustos ayında Stockholm'de yapılan Dünya Su Haftası Forum’una Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan bir rapor sunuldu: “Climate Change and Water” (İklim Değişikliği ve Su). Rapor dünyadaki iklim değişikliğinin su konusunda nelere sebep olacağını belirtiyor. Yazılanlar son beş yıldır yayınlanan araştırmaları temel olarak alıyor. Rapora göre 2050 yılında iki milyar ve 2050 yılında üç milyar kişi sudan yoksun kalacak.

Dünya nüfusunun % 20’ini oluşturan 30 ülke daha şimdiden su sıkıntısı ile karşılaşmış durumda. 2025 yılında bu sıkıntı 50 ülkeyi kapsayacak ve dünya nüfusunun % 25’i su sıkıntısı çekecek.

Bugün dünyada su rezervleri 1950 yılına göre % 15-30 oranında azalmış durumda. Buna karşılık 2050 yılında su gereksinimi bugüne göre % 50 daha fazla olacak. Bugün dahi hastalıkların % 88’i sağlıksız içme suyu ve yetersiz hijyenik koşullardan kaynaklanıyor.

Günümüzde 2.5 milyar insan tuvalet ihtiyacını uygun koşullarda gideremiyor. Bu sebepten yılda 1.4 milyon, günde beş bin çocuk ishalden ölüyor.

Raporda genel olarak dünyanın iklim değişikliğinden kaynaklanan kuraklık ve susuzluk dolayısıyla karşılaşacağı güçlükler, bu güçlüklere karşı alınabilecek önlemler ele alınmakta, bölge bölge tüm dünyanın durumu incelenmekte. Burada bizi en fazla ilgilendiren bölüm olarak Avrupa kıtasına kısaca değineceğiz.

Avrupa kıtasının üçte biri ekilebilir arazi olarak tanımlanmış ve bu arazide de çoğunlukla tahıl ekimi yapıldığı belirtilmiş. Avrupa kıtasında iklim değişikliği karşısında göze çarpan bir kuzey/güney ayrışması var. Çalışmaların hemen hemen hepsi güney Avrupa’nın iklim değişikliğinden daha fazla etkileneceğini belirtiyor. Bugün dahi yarı kuru ve sıcak iklime sahip güney Avrupaínın daha sıcak ve daha kurak olacağı öngörülüyor. Bu durum da nehir taşımacılığını, sudan sağlanan enerjiyi ve tarımsal üretimi olumsuz etkileyecek. Orta ve Doğu Avrupa’da yaz yağışlarının azalarak su sıkıntısı doğuracağı düşünülüyor. Yapılan ölçümlere göre, doğu Akdeniz bölgesinde 1950-2000 yılları arasında yağışın azaldığı belirlenmiş durumda.

Bütün senaryolara göre kuzey Avrupa’da yağışın artacağı, güney Avrupa’da ise azalacağı öngörülmekte. Raesinen ve arkadaşlarının yaptıkları araştırmaya göre güney ve orta Avrupaída yaz yağışları % 70 oranında azalma gösterecek. Kuzey Atlantik’de oluşan antisiklonik akımlar hava akımını kuzeye yönlendirerek Akdeniz havzasındaki yağışın % 30-45 oranında azalmasına sebep olmakta. Yapılan çalışmalar, 2020 yılında Orta ve Doğu Avrupa ile Akdeniz bölgesinde su kaynaklarının % 23 ve 2070 yılına kadar da % 36 oranında azalacağını göstermekte. Yaz yağışının azalması sonucunda, nehirlerin suyu orta Avrupa’da % 50, güney Avrupa’da % 80 azalacak.

Kuraklığın artmasına en yatkın bölge olarak Akdeniz havzası ve kısmen de orta ve doğu Avrupaínın bazı bölgeleri gösterilmekte. Bu bölgeler sulama ihtiyacının en fazla artacağı ve toprak kullanımının devamlı planlanması gereken alanlar olarak görülmekte. Büyük bir olasılıkla, iklim değişikliği ve suyun % 40’lara erişecek oranda azalması, bu bölgelerdeki su kaynaklarına erişmek için gerginliklere sebep olacak. Yüksek ısı ve azalan ortalama yaz yağışının birleşen etkisi sıcak dalgalanmasını ve kuraklığı artıracaktır. 21.yüzyıl içerisinde özellikle Akdeniz havzası ve orta Avrupa kuru dönemlerle daha fazla karşılaşacaktır. Yıllık kuru zaman bölümü % 50 uzayacaktır. Azalan yaz yağışları ve yükselen sıcaklıklar güney Avrupa’da buharlaşmayı artıracak, dolayısıyla toprağın neminin azalması ile daha sık ve yoğun kuraklık dönemleri ile karşılaşılacaktır.

İklim değişikliğinden kaynaklanan kuraklık özellikle Akdeniz bölgesinde sudan sağlanan elektriğin azalmasına sebep olacaktır. Akdeniz bölgesinde % 20-50 oranında bir azalmanın öngörüldüğü bu bölgede gerekli önlemlerin alınması gerekir.

İklim değişikliğinin su kalitesi ve miktarı üzerindeki etkisi dışında seller ve kuraklık suyun kirlenmesine sebep olacağından ortaya çıkacak salgınlara karşı hazırlıklı olunması ve su kalitesinin devamlı kontrol edilmesi gerekir.

Yüksek ısı ve kuraklık tarım ürünlerinin verimini azaltacak, elde edilen ürün miktar düşecektir. Özellikle Akdeniz havzasında, çiçeklenme döneminde ısının artışı, ekim döneminde sele sebep olan yağış gibi, sert iklim değişikliklerinin sayıca artması yaz hasadını olumsuz yönde etkileyecektir.

Bütün bu olumsuz koşulları göğüsleyebilmek için kısa sürede yapılacak planlama ve çalışmalarla, bugünlerde hissetmeye başladığımız su sıkıntısına karşı önlemler almak, önümüzdeki yıllarda daha az sıkıntı çekmemizi sağlayacaktır.

Deniz Gökçe

Bir kişinin 2 fotoğrafla katıldığını göz önüne alırsak, kuraklık yarışmasına 7 kişi katıldı.

Son katılan eylül tarihli gönderdiği için yarışma dışı... Kaldı 6 kişi...
Gülsek mi acınacak halimize

Alfabetik sırayla;

anilozer112
caucasus
Dev Sekoya
fth05
pike37
Vildan Sönmez

Hepinize teşekkür ediyor ve hepinizi "Kuraklık" konulu ağustos ayı fotoğraf yarışması birincisi ilan ediyorum

Eski 02-09-2008, 21:41   #7
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Giriş Tarihi: 15-01-2006
Galeri: 787
Kazanan arkadaşları tebrik ederim her ne kadar hepimiz kazansak da Zannedersem arkadaşlar hala yaz modundalar pek yarışmalara uğrayan yok.

caucasus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2008, 08:55   #8
Ağaç Dostu

ben bu ayki yarışmaya iki fotoğrafla katılırken belki geçen aylarda kazandığım "isteğimin sponsorlara bildirildiği" ama bir türlü teslim alamadığım ödüllerden birisini alabilirim diye katılmıştım. hiç olmazsa birini teslim alabilirim umudu ile girdiğim yarışmada allahtan az kişi katılınca bende birinciler arasında ilan edildim. yarışmanın ilan edildiği ve bu sayfanın en üstünde bulunan kutucukta ödüllerinizi şuraya bildirin deniliyor. sonra dün yayınlanan başka bir duyuruda ödül seçimi iptal edilmiştir deniliyor.. ne güzel değil mi.. ?
ama sanırım bu bundan sonra yapılan yarışmalar için geçerli olabilir. çünkü ağustos ayı yarışmasına başlarken ödül vardı.
ben yine ne olur ne olmaz bildireyim.
geçen aylardan kalan ve bu ay kazandığım
Alevi - Bektaşi Düşüncesine Göre Allah
Battal Pehlivan
Pencere Yayınları, Kasım 1995
veya
yine battal yayınlarından
aleviliğin siyasi boyutları

adlı kitaplarımdan her hangi birini aşağıdaki adresime göndermenizi rica ediyorum.

Ad, soyad / Kullanıcı adı : Sinan Vargı- Dev Sekoya
Teslimat Adresi : Bayındır Sokak No:10 Kızılay-Ankara
Telefon : 433 31 25-148

Düzenleyen Dev Sekoya : 03-09-2008 saat 09:03 Neden: adres ekleme
Eski 04-09-2008, 14:07   #9
Ağaç Dostu

anilozer112's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2005
Galeri: 45
Hep dikkatimi çekmiştir; ''Fotoğraf sadece güzel şeyleri karelemek midir?'' diye. Fotoğraf siterinde şelaleler, dereler, akarsular vs. Sadece güzel olanları paylaşmışlar. Arada istisnalar oluyo, ki onlarda olmasa. Yaklaşan susuzluğu, kuraklığı hep görmeliyiz ve bunu bilmeliyiz ki tedbirimizi önlemimizi alalım. Görmek, dokunmanın ve işitmenin yanında en iyi iletişim aracıdır. Bu yüzden hep güzeli görmemeli ve kötü olanı da görmeli, göstermeli.

anilozer112 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2008, 15:08   #10
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Giriş Tarihi: 01-08-2005
Galeri: 1126
Susuzluk bu kadar gündemdeyken bu kadar az fotoğraf çıkarabildik,ne diyeyim.

Vildan Sönmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2008, 19:51   #11
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dev Sekoya Mesajı Göster
ben bu ayki yarışmaya iki fotoğrafla katılırken belki geçen aylarda kazandığım "isteğimin sponsorlara bildirildiği" ama bir türlü teslim alamadığım ödüllerden birisini alabilirim diye katılmıştım. hiç olmazsa birini teslim alabilirim umudu ile girdiğim yarışmada allahtan az kişi katılınca bende birinciler arasında ilan edildim. yarışmanın ilan edildiği ve bu sayfanın en üstünde bulunan kutucukta ödüllerinizi şuraya bildirin deniliyor. sonra dün yayınlanan başka bir duyuruda ödül seçimi iptal edilmiştir deniliyor.. ne güzel değil mi.. ?
ama sanırım bu bundan sonra yapılan yarışmalar için geçerli olabilir. çünkü ağustos ayı yarışmasına başlarken ödül vardı.
ben yine ne olur ne olmaz bildireyim.
geçen aylardan kalan ve bu ay kazandığım
Alevi - Bektaşi Düşüncesine Göre Allah
Battal Pehlivan
Pencere Yayınları, Kasım 1995
veya
yine battal yayınlarından
aleviliğin siyasi boyutları

adlı kitaplarımdan her hangi birini aşağıdaki adresime göndermenizi rica ediyorum.

Ad, soyad / Kullanıcı adı : Sinan Vargı- Dev Sekoya
Teslimat Adresi : Bayındır Sokak No:10 Kızılay-Ankara
Telefon : 433 31 25-148
Benim için utanmazlık sınırlarını zorlayacak kadar eposta yazdım ve telefon ettim. Tamam dedi. Ama son durum ne bilmiyorum.

Pencere Yayınevi
Muzaffer Erdoğdu
0216 414 64 41
info@pencereyayinleri.com

İsterseniz arayın. (Edebinizi bozmayacağınızı umuyorum.)

İsterseniz kitapları siz alın, hesap numaranızı iletin. Kitap ücretini, agaclar.net harcamalarına gönüllü katkılar bölümünde biriken paradan havale yaparım.

Eski 05-09-2008, 22:44   #12
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Galeri: 53
Kazanan arkadaşları tebrik ediyorum. Üzülerek belirtmek istiyorum ki benim de Mayıs ayında kazandığım ödülüm elime geçmedi. Nevsune hanım benimle o kadar çok ilgilendi ki, ona bu durumu tekrardan belirtmeye utandım ama burada konu geçince yazmadan geçemedim.

Bu sitede ödüle layık görülmek benim için çok daha değerliydi. Teşekkür ediyorum.

Buket Aknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2008, 22:53   #13
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Benim için utanmazlık sınırlarını zorlayacak kadar eposta yazdım ve telefon ettim. Tamam dedi. Ama son durum ne bilmiyorum.

Pencere Yayınevi
Muzaffer Erdoğdu
0216 414 64 41
info@pencereyayinleri.com

İsterseniz arayın. (Edebinizi bozmayacağınızı umuyorum.)

İsterseniz kitapları siz alın, hesap numaranızı iletin. Kitap ücretini, agaclar.net harcamalarına gönüllü katkılar bölümünde biriken paradan havale yaparım.
Büyük bir zevkle seveseve ararım..
15 yıl tüketici olarak insanların hakkını arayan derneğin kurucusu ve genel sekreteri olarak görev yaptım. Bir kendi kitabımımı alamıyacağım o zaman kendime olan saygım kaybolur...
Edep ancak karşıdaki sözüne ve diline sahip olamaz ise bozulur..

Düzenleyen Dev Sekoya : 08-09-2008 saat 23:04 Neden: noktalama
Eski 08-09-2008, 23:29   #14
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Edep ancak karşıdaki sözüne ve diline sahip olamaz ise bozulur..
Hala kitaplarınızı alamadığınıza göre, sözünde durmadı demektir. Bu nedenle o cümleyi yazdım.

Böyle yapacaksanız bence aramayın. Çünkü şimdiye kadar ödülünü gönderdiği arkadaşlar da var. Sizinkinde böyle bir sorun yaşanması, tatsız konuşmaların yapılmasına gerekçe olamaz.

Ödülünüzü takip etmediğimizden kuşkulanıyorsanız (bendeki izlenim bu) kontrol için arabilirsiniz. İçiniz rahat eder. Hesap numaranızı bana iletebilirsiniz.

Eski 09-09-2008, 12:32   #15
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Giriş Tarihi: 01-08-2005
Galeri: 1126
Daha önce benim isteğimde de aksaklıklar olduğundan ben bir önceki de dahil ödül talp etmiyorum artık. Zaten çok da önemli değil. Fotoğraf göndermek ve sonucu beklemek hoşuma gidiyor ve bu da bana yetiyor.

Vildan Sönmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2008, 16:04   #16
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Hala kitaplarınızı alamadığınıza göre, sözünde durmadı demektir. Bu nedenle o cümleyi yazdım.

Böyle yapacaksanız bence aramayın. Çünkü şimdiye kadar ödülünü gönderdiği arkadaşlar da var. Sizinkinde böyle bir sorun yaşanması, tatsız konuşmaların yapılmasına gerekçe olamaz.

Ödülünüzü takip etmediğimizden kuşkulanıyorsanız (bendeki izlenim bu) kontrol için arabilirsiniz. İçiniz rahat eder. Hesap numaranızı bana iletebilirsiniz.
meselemin iki kitabın toplam bedeli olan 22 milyon veya hesap numarası verip bu parayı sizden almak olmadığını bu sitede beni yakinen tanıyanlar bilirler..aynıca ödülü takip ettiğinizden herhangi bir kuşkum tabii ki yok...yalnızca insanlar söz verip bu işi yapmadılar mı kendilerine önce insanca bir hatırlatma yapılır.. ben aradım kızı ile konuştum kızına "babanın 20 milyon için verdiği sözden cayacak bir adam olduğunu hiç sanmıyorum değil mi kızım dedim" yok tabii göndeririz dedi.. bakalım göreceğiz.. gerekirse istanbula gider alırım..
ilginize teşekkür ederim..

Eski 10-09-2008, 16:14   #17
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
yalnızca insanlar söz verip bu işi yapmadılar mı kendilerine önce insanca bir hatırlatma yapılır..
Bu laf bana mı?

Ona göre devam edeceğim

Eski 10-09-2008, 16:39   #18
Ağaç Dostu

yok muzaffer beye size değil...
zaten yazının gidişatından da ona bir hatırlatma yapıldığı anlaşılıyor..

Eski 10-09-2008, 17:49   #19
Ağaç Dostu

anilozer112's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2005
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Vildan Sönmez Mesajı Göster
Daha önce benim isteğimde de aksaklıklar olduğundan ben bir önceki de dahil ödül talep etmiyorum artık. Zaten çok da önemli değil. Fotoğraf göndermek ve sonucu beklemek hoşuma gidiyor ve bu da bana yetiyor.
Benim de bir aksaklık olmuştu ama hiç forumda ifade etmemiştim. Ve bir önceki yarışmada da ödül talep etmedim. Vildan Hanımında dediği gibi: ''Fotoğraf göndermek ve sonucu beklemek hoşuma gidiyor ve bu da bana yetiyor.''

anilozer112 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2008, 17:54   #20
agaclar.net

malina's Avatar

Keşke bunları dile getirseydiniz. Ödül sistemini çok daha önce iptal ederdik...

İki arada kalmanın ızdırabını yaşamamış olurduk.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024